gnome-connections master - en to ja translation catalogue (70 entries)

en: Connections
ja: 接続

en: View and use other desktops
ja: 他のデスクトップを表示して使用します

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
ja: “接続”は他のデスクトップに接続して、そのデスクトップを使用することができます。異なる OS 上のソフトウェアやコンテンツにアクセスするのに便利です。また、支援が必要なユーザーを遠隔サポートするのにも使用できます。

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
ja: Linux や Windows を含めた多様な OS に接続することができます。また、仮想マシンに接続することもできます。

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
ja: “接続”は広くサポートされている VNC と RDP を使用します。接続される側のデスクトップはいずれかを有効にする必要があります。

en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
ja: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view;リモート;デスクトップ;ウィンドウ;サポート;アクセス;表示;

en: Remote Desktop (VNC) file
ja: リモートデスクトップ (VNC) ファイル

en: Delete
ja: 削除

en: Properties
ja: プロパティ

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
ja: GNOME デスクトップ環境向けのリモートデスクトップクライアント

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
ja: 不明な MIME タイプ %s のファイルを開けませんでした

en: Connection to “%s” has been deleted
ja: “%s”への接続を削除しました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: URL to connect
ja: 接続する URL

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
ja: 指定した PATH のファイル (.vnc または .rdp) を開く

en: Open in full screen
ja: フルスクリーンで開く

en: Too many command-line arguments specified.
ja: コマンドラインの引数が多すぎます。

en: Screenshot taken
ja: スクリーンショットを撮影しました

note: Translators: Open is a verb
en: Open
ja: 開く

en: “%s” requires authentication
ja: “%s”は認証が必要です

en: Authentication failed: %s
ja: 認証に失敗しました: %s

en: No Thanks
ja: 結構です

en: Close
ja: 閉じる

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
ja: 接続するリモートデスクトップのネットワーク識別子を入力してください:

en: Connection Type
ja: 接続の種類

en: RDP (standard for connecting to Windows)
ja: RDP (Windows への接続の標準)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
ja: VNC (Linux への接続の標準)

en: Help
ja: ヘルプ

en: Connect
ja: 接続

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Sign In
ja: サインイン

en: Welcome to Connections
ja: “接続”へようこそ

en: Just hit the <b>+</b> button to make your first connection.
ja: <b>+</b> ボタンを押して接続を開始してください。

en: Learn about how Connections works.
ja: “接続”の機能について学びましょう。

en: Use other desktops, remotely
ja: 他のデスクトップを遠隔使用する

en: Use Connections to view the screen of other desktops. You can control them using the pointer and keyboard, too!
ja: “接続”を使用して他のデスクトップの画面を表示しましょう。(マウスなどの) ポインターやキーボードで操作することもできます!

en: Connect to different operating systems
ja: 多様な OS に接続する

en: Access Linux, Mac, and Windows desktops using Connections.
ja: “接続”を使用して Windows、Mac、Linux のデスクトップにアクセスしましょう。

en: Enable remote desktop before connecting
ja: 接続する前にリモートデスクトップを有効にする

en: Computers need to be set up for remote desktop before you can connect to them.
ja: リモート接続する前に、接続される側のコンピューターでリモートデスクトップのセットアップをする必要があります。

en: We hope that you enjoy Connections!
ja: “接続”を楽しんでください!

en: More information can be found in the help.
ja: より詳しい情報はヘルプを確認してください。

en: Connection preferences
ja: 接続設定

en: Address
ja: アドレス

en: Name
ja: 名前

en: New
ja: 新規

en: Application Menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Search
ja: 検索

en: Go Back
ja: 前に戻る

en: Display Menu
ja: メニューを表示

en: Disconnect
ja: 切断

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: About Connections
ja: “接続”について

en: Display
ja: 表示

en: Scaling
ja: スケーリング

en: View only
ja: 表示専用

en: Show local pointer
ja: ローカルポインターを表示する

en: Enable audio
ja: 音声を有効にする

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: High quality
ja: 高品質

en: Fast refresh
ja: 高速リフレッシュ

en: Scale mode
ja: スケールモード

en: Fit window
ja: ウィンドウに合わせる

en: Original size
ja: オリジナルのサイズ

en: Couldn’t parse the file
ja: ファイルを解析できませんでした

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
ja: VNC ファイルにキー“%s”がありません
