gnome-connections master - en to pa translation catalogue (87 entries)

en: Connections
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ

en: View and use other desktops
pa: ਹੋਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਵਰਤੋ

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨਜ਼ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਤੇ ਵਰਤਣ ਦੀ ਮਦਦਗਾਰ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਸਮੱਗਰੀ ਜਾਂ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਵਧੀਆ ਢੰਗ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਮਦਦ ਦੇ ਚਾਹਵਾਨ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਵਾਸਤੇ ਵਧੀਆ ਢੰਗ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
pa: ਲੀਨਕਸ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸਮੇਤ ਵੱਡੀ ਗਿਣਤੀ ਵਿੱਚ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਤੁਸੀਂ ਵਰਚੁਅਲ ਮਸ਼ੀਨਾਂ ਨਾਲ ਵੀ ਕਨੈਕਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਵੱਡੇ ਪੱਧਰ ਉੱਤੇ ਸਹਾਇਕ VNC ਅਤੇ RDP ਪਰੋਟੋਕਾਲਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਹਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਕੋਈ ਇੱਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਸਮਰੱਥ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
pa: ਵੀਐਨਸੀ;ਰਿਮੋਟ;ਡੈਸਕਟਾਪ;ਵਿੰਡੋ;ਸਹਿਯੋਗ;ਪਹੁੰਚ;ਵੇਖੋ

en: Remote Desktop (VNC) file
pa: ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ (VNC) ਫਾਇਲ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
pa: ਗਨੋਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਇਨਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਕਲਾਈਂਟ

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ %s ਦੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Connection to “%s” has been deleted
pa: “%s” ਲਈ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ

en: URL to connect
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ URL

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
pa: ਦਿੱਤੇ ਮਾਰਗ ਤੋਂ .vnc ਜਾਂ .rdp ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in full screen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Too many command-line arguments specified.
pa: ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਕਮਾਂਡ-ਲਾਈਨ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦਿੱਤੇ ਗਏ।

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
pa: %s ਤੋਂ ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Screenshot taken
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਿਆ

note: Translators: Open is a verb
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Authentication failed: %s
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ: %s

en: Connecting to “%s” for the first time. To be sure you're connecting to the machine it claims to be, please verify the fingerprints match. This process is only done once.
pa: ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ “%s” ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਜਿਸ ਮਸ਼ੀਨ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਸੀ, ਉਸ ਨਾਲ ਹੀ ਕਨੈਕਟ ਹੋਣ ਨੂੰ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਮਿਲਦੇ ਹੋਣ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ। ਇਹ ਪਰੋਸੈਸ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: The remote server “%s” certificate doesn't match local copy. It may be someone's pretending to be the server.
pa: “%s” ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਦਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲੋਕਲ ਕਾਪੀ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੋਈ ਸਰਵਰ ਹੋਣ ਦਾ ਛਲ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ।

en: The remote server “%s” requires a username and password to continue to connect.
pa: “%s” ਰਿਮੋਟ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: _No Thanks
pa: ਨਹੀਂ ਜੀ ਧੰਨਵਾਦ(_T)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

note: Translators: Combo item for resizing remote desktop to window's size
en: Resize desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲੋ

en: Take Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ ਲਵੋ

en: Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਛਾਣਕਰਤਾ ਦਿਓ:

en: Connection Type
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: RDP (standard for connecting to Windows)
pa: RDP (Windows ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਟੈਂਡਰਡ)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
pa: VNC (ਲੀਨਕਸ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਟੈਂਡਰਡ)

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: Connect
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: _Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ(_U)

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Sign In
pa: ਸਾਇਨ ਇਨ ਕਰੋ

note: Translators: The dialog with this title is shown to the user before opening the connection if needed (e.g. certificate confirmation).
en: Open Connection
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Verify
pa: ਜਾਂਚੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Verify Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: On Windows run certlm.msc or certmgr.msc
    and copy the certificate from
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> to a file.
    Then obtain its fingerprint via
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    If GNOME is used on the connected endpoint,
    the fingerprint can be verified in the Settings,
    <b>Sharing>Remote Desktop>Verify Encryption</b>.
pa: Windows ਉੱਤੇ certlm.msc ਜਾਂ certmgr.msc
    ਨੂੰ ਚਲਾਓ ਅਤੇ <b>Remote Desktop>Certificates</b>
    ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨੂੰ ਫ਼ਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ।
    ਤਦ ਇਸ ਦੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਇੰਝ ਲਵੋ:
    "certutil.exe -hashfile file SHA256"
    
    ਜੇ ਗਨੋਮ ਨੂੰ ਕਨੈਕਟ ਹੋਏ ਐਂਡ-ਪੁਆਇੰਟ ਵਜੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਤਾਂ,
    ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਨੂੰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਇੰਝ ਜਾਂਚਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ,
    <b>ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ>ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ>ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ</b>।

en: Unexpected Certificate
pa: ਬੇਲੋੜਾ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Delete Local Certificate
pa: ਲੋਕਲ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Authentication Required
pa: ਪਰਮਾਣੀਕਰਨ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Username…
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ…

en: Password…
pa: ਪਾਸਵਰਡ…

en: Domain…
pa: ਡੋਮੇਨ…

en: Domain field is commonly optional and can be
    left empty.
pa: ਡੋਮੇਨ ਖੇਤਰ ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਚੋਣਵਾਂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਖਾਲੀ ਛੱਡਿਆ
    ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Authenticate
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

en: Welcome to Connections
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨਸ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: Click next to learn about remote desktop.
pa: ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਬਾਰੇ ਜਾਣਨ ਲਈ ਅੱਗੇ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Access other desktops
pa: ਹੋਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਪਹੁੰਚ

en: Connections allows viewing the screens of other desktops. They can also be controlled using the pointer and keyboard.
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨਜ਼ ਹੋਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਦੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਪੁਆਇੰਟਰ ਅਤੇ ਕੀਬੋਰਡ ਰਾਹੀਂ ਵੀ ਕੰਟਰੋਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connect to different operating systems
pa: ਵੱਖੋ-ਵੱਖਰੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮਾਂ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: You can access Linux, Mac, and Windows desktops.
pa: ਤੁਸੀਂ ਲੀਨਕਸ, ਮੈਕ ਤੇ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Setup is required
pa: ਸੈਟਅੱਪ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Remote desktop typically needs to be enabled on the computer you want to connect to.
pa: ਜਿਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਉਸ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਕਸਰ ਰਿਮੋਟ ਡੈਸਕਟਾਟ ਸਮਰੱਥ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Start by creating your first connection
pa: ਆਪਣਾ ਪਹਿਲਾਂ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾ ਕੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: To begin, you will need the address of the computer you want to connect to.
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦਾ ਐਡਰੈਸ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਹੈ।

en: Connection preferences
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਪਸੰਦਾਂ

en: Address
pa: ਐਡਰੈਸ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Fit window
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Original size
pa: ਅਸਲ ਆਕਾਰ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Application Menu
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮੇਨੂ

en: Search
pa: ਖੋਜੋ

en: Go Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: Display Menu
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਮੇਨੂ

en: Disconnect
pa: ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ

en: Keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: About Connections
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨਸ ਬਾਰੇ

en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: View only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਵੇਖਣ ਲਈ

en: Show local pointer
pa: ਲੋਕਲ ਪੁਆਇੰਟਰ ਵੇਖਾਓ

en: Enable audio
pa: ਆਡੀਓ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Bandwidth
pa: ਬੈਂਡਵਿਡਥ

en: High quality
pa: ਉੱਚ ਕੁਆਲਟੀ

en: Fast refresh
pa: ਤੇਜ਼ ਤਾਜ਼ਾ

en: Scale mode
pa: ਸਕੇਲ ਮੋਡ

en: Click the add button to create your first connection
pa: ਆਪਣਾ ਪਹਿਲਾਂ ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਜੋੜ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Couldn’t parse the file
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
pa: VNC ਫਾਇਲ ਲਈ “%s” ਕੁੰਜੀ ਗੁੰਮ ਹੈ
