gnome-connections master - en to sv translation catalogue (88 entries)

en: Connections
sv: Anslutningar

en: View and use other desktops
sv: Visa och använd andra skrivbord

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
sv: Anslutningar låter dig ansluta till och använda andra skrivbord. Detta kan vara ett utmärkt sätt att komma åt innehåll eller programvara på ett annat skrivbordsoperativsystem. Det kan också användas som ett sätt att erbjuda stöd åt användare som kan behöva hjälp.

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
sv: En stor mängd olika operativsystem kan anslutas till, inkluderande Linux- och Windows-skrivbord. Du kan också ansluta till virtuella maskiner.

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
sv: Anslutningar använder VNC- och RDP-protokollen som många har stöd för, och ett av dessa måste vara aktiverade på skrivbordet som du vill ansluta till.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
sv: vnc;rdp;fjärr;skrivbord;windows;support;åtkomst;visning

en: Remote Desktop (VNC) file
sv: Fjärrskrivbordsfil (VNC)

en: Delete
sv: Ta bort

en: Properties
sv: Egenskaper

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
sv: En fjärrskrivbordsklient för skrivbordsmiljön GNOME

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
sv: Kunde inte öppna fil med okänd mime-typ %s

en: Connection to “%s” has been deleted
sv: Anslutning till ”%s” har tagits bort

en: Undo
sv: Ångra

en: URL to connect
sv: URL att ansluta till

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
sv: Öppna .vnc- eller .rdp-fil på angiven SÖKVÄG

en: Open in full screen
sv: Öppna i helskärm

en: Too many command-line arguments specified.
sv: För många kommandoradsargument angivna.

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
sv: Skärmbild från %s

en: Screenshot taken
sv: Skärmbild tagen

note: Translators: Open is a verb
en: Open
sv: Öppna

en: Authentication failed: %s
sv: Autentisering misslyckades: %s

en: Connecting to “%s” for the first time. To be sure you're connecting to the machine it claims to be, please verify the fingerprints match. This process is only done once.
sv: Ansluter till ”%s” för första gången. Verifiera att fingeravtrycken stämmer för att vara säker på att du ansluter till maskinen som den påstår sig vara. Denna process utförs bara en gång.

en: The remote server “%s” certificate doesn't match local copy. It may be someone's pretending to be the server.
sv: Fjärrserverns ”%s”-certifikat matchar inte den lokala kopian. Det kan vara någon som låtsas vara servern.

en: The remote server “%s” requires a username and password to continue to connect.
sv: Fjärrservern ”%s” kräver ett användarnamn och lösenord för att fortsätta ansluta.

en: _No Thanks
sv: _Nej tack

en: _Close
sv: S_täng

note: Translators: Combo item for resizing remote desktop to window's size
en: Resize desktop
sv: Ändra storlek på skrivbordet

en: Take Screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
sv: Ange nätverksidentifierare för fjärrskrivbordet att ansluta till:

en: Connection Type
sv: Anslutningstyp

en: RDP (standard for connecting to Windows)
sv: RDP (standard för att ansluta till Windows)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
sv: VNC (standard för att ansluta till Linux)

en: Help
sv: Hjälp

en: Connect
sv: Anslut

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Sign In
sv: Logga in

en: Open Connection
sv: Öppna anslutning

en: Verify
sv: Verifiera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Verify Fingerprint
sv: Verifiera fingeravtryck

en: On Windows run certlm.msc or certmgr.msc
    and copy the certificate from
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> to a file.
    Then obtain its fingerprint via
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    If GNOME is used on the connected endpoint,
    the fingerprint can be verified in the Settings,
    <b>Sharing>Remote Desktop>Verify Encryption</b>.
sv: Kör på Windows certlm.msc eller certmgr.msc
    och kopiera certifikatet från
    <b>Fjärrskrivbord>Certifikat</b> till en fil.
    Erhåll sedan dess fingeravtryck genom
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    Om GNOME används på den anslutna ändpunkten
    kan fingeravtrycket verifieras i inställningarna,
    <b>Delning>Fjärrskrivbord>Verifiera kryptering</b>.

en: Unexpected Certificate
sv: Oväntat certifikat

en: Delete Local Certificate
sv: Ta bort lokalt certifikat

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: Username…
sv: Användarnamn…

en: Password…
sv: Lösenord…

en: Domain…
sv: Domän…

en: Domain field is commonly optional and can be
    left empty.
sv: Domänfältet är vanligen valfritt och kan
    lämnas tomt.

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Welcome to Connections
sv: Välkommen till Anslutningar

en: Click next to learn about remote desktop.
sv: Klicka nästa för att läsa mer om fjärrskrivbord.

en: Access other desktops
sv: Kom åt andra skrivbord

en: Connections allows viewing the screens of other desktops. They can also be controlled using the pointer and keyboard.
sv: Anslutningar möjliggör visning av skärmarna för andra skrivbord. De kan också styras med musen och tangentbordet.

en: Connect to different operating systems
sv: Anslut till andra operativsystem

en: You can access Linux, Mac, and Windows desktops.
sv: Du kan komma åt Linux-, Mac- och Windows-skrivbord.

en: Setup is required
sv: Konfiguration krävs

en: Remote desktop typically needs to be enabled on the computer you want to connect to.
sv: Fjärrskrivbord behöver vanligen aktiveras på datorn som du vill ansluta till.

en: Start by creating your first connection
sv: Starta genom att skapa din första anslutning

en: To begin, you will need the address of the computer you want to connect to.
sv: För att komma igång behöver du adressen till datorn som du vill ansluta till.

en: Connection preferences
sv: Anslutningsinställningar

en: Address
sv: Adress

en: Name
sv: Namn

en: Fit window
sv: Anpassa till fönster

en: Original size
sv: Ursprunglig storlek

en: New
sv: Ny

en: Application Menu
sv: Programmeny

en: Search
sv: Sök

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: Display Menu
sv: Skärmmeny

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Connections
sv: Om Anslutningar

en: Ctrl + Alt + Backspace
sv: Ctrl + Alt + Backsteg

en: Display
sv: Skärm

en: View only
sv: Endast visning

en: Show local pointer
sv: Visa lokal pekare

en: Enable audio
sv: Aktivera ljud

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: High quality
sv: Hög kvalitet

en: Fast refresh
sv: Snabb uppdatering

en: Scale mode
sv: Skalningsläge

en: Click the add button to create your first connection
sv: Tryck på lägg till-knappen för att skapa din första anslutning

en: Couldn’t parse the file
sv: Kunde inte tolka filen

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
sv: VNC-fil saknar nyckeln ”%s”
