gnome-connections master - en to ro translation catalogue (87 entries)

en: Connections
ro: Conexiuni

en: View and use other desktops
ro: Vizualizați și utilizați alte desktop-uri

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
ro: Conexiuni vă permite să vă conectați și să utilizați alte desktop-uri. Aceasta poate fi o modalitate excelentă de a accesa conținut sau software de pe un sistem de operare desktop diferit. Poate fi utilizat și ca o modalitate de a oferi asistență utilizatorilor care ar putea avea nevoie de ajutor.

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
ro: Se poate conecta la o gamă largă de sisteme de operare diferite, inclusiv desktop-uri Linux și Windows. Puteți, de asemenea, să conectați mașini virtuale.

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
ro: Conexiuni utilizează protocoalele VNC și RDP sprijinite pe scară largă, și unul dintre acestea trebuie să fie activat pe desktop-ul la care vreți să vă conectați.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
ro: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view;la distanță;ferestre;suport;acces;vizualizare

en: Remote Desktop (VNC) file
ro: Fișier de desktop la distanță (VNC)

en: Delete
ro: Șterge

en: Properties
ro: Proprietăți

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
ro: Un client de desktop la distanță pentru mediul de desktop GNOME

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de tip mime necunoscut %s

en: Connection to “%s” has been deleted
ro: Conexiunea la „%s” a fost ștearsă

en: Undo
ro: Refă

en: URL to connect
ro: URL de conectat

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
ro: Deschide fișierul .vnc sau .rdp la CALEA dată

en: Open in full screen
ro: Deschideți pe ecran complet

en: Too many command-line arguments specified.
ro: Prea multe argumente în linie de comandă specificate.

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
ro: Captură de ecran de la %s

en: Screenshot taken
ro: Captură de ecran luată

note: Translators: Open is a verb
en: Open
ro: Deschide

en: Authentication failed: %s
ro: Autentificarea a eșuat: %s

en: Connecting to “%s” for the first time. To be sure you're connecting to the machine it claims to be, please verify the fingerprints match. This process is only done once.
ro: Se conectează la „%s” pentru prima dată. Pentru a fi sigur că vă conectați la mașina pe care se pretinde că este, verificați că amprentele se potrivesc. Acest proces se face o singură dată.

en: The remote server “%s” certificate doesn't match local copy. It may be someone's pretending to be the server.
ro: Certificatul serverului de la distanță „%s” nu se potrivește cu copia locală. Poate că cineva se preface a fi serverul.

en: The remote server “%s” requires a username and password to continue to connect.
ro: Serverul de la distanță „%s” necesită un nume de utilizator și o parolă pentru a continua conectarea.

en: _No Thanks
ro: _Nu mulțumesc

en: _Close
ro: În_chide

note: Translators: Combo item for resizing remote desktop to window's size
en: Resize desktop
ro: Redimensionează desktopul

en: Take Screenshot
ro: Fă captură de ecran

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
ro: Introduceți identificatorul rețelei al desktopului de la distanță pentru conectare:

en: Connection Type
ro: Tip de conexiune

en: RDP (standard for connecting to Windows)
ro: RDP (standard pentru conectarea la Windows)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
ro: VNC (standard pentru conectarea la Linux)

en: Help
ro: Ajutor

en: Connect
ro: Conectare

en: _Username
ro: N_ume de utilizator

en: _Password
ro: _Parolă

en: Sign In
ro: Conectare

note: Translators: The dialog with this title is shown to the user before opening the connection if needed (e.g. certificate confirmation).
en: Open Connection
ro: Deschide conexiunea

en: Verify
ro: Verifică

en: Cancel
ro: Anulează

en: Verify Fingerprint
ro: Verifică amprenta

en: On Windows run certlm.msc or certmgr.msc
    and copy the certificate from
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> to a file.
    Then obtain its fingerprint via
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    If GNOME is used on the connected endpoint,
    the fingerprint can be verified in the <b>Settings>Sharing</b>
    panel or <b>Settings>System</b> panel under
    <b>Remote Desktop>Verify Encryption</b>.
ro: Pe Windows rulați certlm.msc sau certmgr.msc
    și copiați certificatul de la
    <b>Desktop la distanță>Certificări</b> la un fișier.
    Apoi obțineți amprenta acestuia prin
    „certutil.exe -hashfile file SHA256”.
    
    Dacă GNOME este utilizat pe punctul final conectat,
    amprenta poate fi verificată în panoul <b>Configurări>Partajare</b>
    sau în panoul <b>Configurări>Sistem</b> sub
    <b>Desktop la distanță>Verifică criptarea</b>.

en: Unexpected Certificate
ro: Certificat neașteptat

en: Delete Local Certificate
ro: Șterge certificatul local

en: Authentication Required
ro: Autentificarea este necesară

en: Username…
ro: Nume de utilizator…

en: Password…
ro: Parola…

en: Domain…
ro: Domeniu…

en: Domain field is commonly optional and can be
    left empty.
ro: Câmpul domeniului este de obicei opțional și poate fi
    lăsat gol.

en: Authenticate
ro: Autentificare

en: Welcome to Connections
ro: Bine ați venit la Conexiuni

en: Click next to learn about remote desktop.
ro: Dați clic pe următorul pentru a învăța despre desktop-ul la distanță.

en: Access other desktops
ro: Accesează alte desktop-uri

en: Connections allows viewing the screens of other desktops. They can also be controlled using the pointer and keyboard.
ro: Conexiuni vă permite să vizualizați ecranele altor desktop-uri. Acestea pot fi, de asemenea, controlate utilizând cursorul și tastatura.

en: Connect to different operating systems
ro: Conectați-vă la diferite sisteme de operare

en: You can access Linux, Mac, and Windows desktops.
ro: Puteți accesa desktop-uri Linux, Mac și Windows.

en: Setup is required
ro: Configurarea este necesară

en: Remote desktop typically needs to be enabled on the computer you want to connect to.
ro: De obicei, desktop-ul la distanță trebuie să fie activat pe calculatorul la care doriți să vă conectați.

en: Start by creating your first connection
ro: Începeți prin crearea primei conexiuni

en: To begin, you will need the address of the computer you want to connect to.
ro: Pentru a începe, veți avea nevoie de adresa calculatorului la care doriți să vă conectați.

en: Connection preferences
ro: Preferințe de conexiune

en: Address
ro: Adresă

en: Name
ro: Nume

en: Fit window
ro: Potrivește la fereastră

en: Original size
ro: Dimensiune originală

en: New
ro: Nou

en: Application Menu
ro: Meniu de aplicație

en: Search
ro: Căutare

en: Go Back
ro: Revenire

en: Display Menu
ro: Meniu de afișaj

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: About Connections
ro: Despre Conexiuni

en: Display
ro: Afișaj

en: View only
ro: Doar vizualizare

en: Show local pointer
ro: Arată pointerul local

en: Enable audio
ro: Activează audio

en: Bandwidth
ro: Lungime de bandă

en: High quality
ro: Calitate înaltă

en: Fast refresh
ro: Reîmprospătare rapidă

en: Scale mode
ro: Modul scalare

en: Click the add button to create your first connection
ro: Dați clic pe butonul de adăugare pentru a crea prima conexiune

en: Couldn’t parse the file
ro: Nu s-a putut parsa fișierul

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
ro: Fișierului VNC îi lipsește cheia „%s”
