gnome-connections master - en to fi translation catalogue (96 entries)

en: Connections
fi: Yhteydet

note: Translators: "windows" refers specifically to the Microsoft Windows brand, not a desktop window or a pane of glass in the side of a building
en: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view
fi: vnc;rdp;remote;desktop;windows;support;access;view;työpöytä;tuki;etäyhteys

en: View and use other desktops
fi: Katsele ja käytä muita työpöytiä

en: Connections allows you to connect to and use other desktops. This can be a great way to access content or software on a different desktop operating system. It can also be used as a way to provide support to users who might need help.
fi: Yhteydet mahdollistaa etäyhteyksien luomisen muihin tietokoneisiin. Tällä tavalla voit käyttää eri käyttöjärjestelmien sisältöä ja ohjelmistoja. Etäyhteys mahdollistaa myös etätuen antamisen muille.

en: A range of different operating systems can be connected to, including Linux and Windows desktops. You can also connect to virtual machines.
fi: Joukkoon erilaisia käyttöjärjestelmiä on mahdollista yhdistää, mukaan lukien Linux- ja Windows-työpöydät. Voit myös yhdistää virtuaalikoneisiin.

en: Connections uses the widely supported VNC and RDP protocols, and one of these must be enabled on the desktop that you want to connect to.
fi: Yhteydet käyttää laajalti tuettuja VNC- ja RDP-protokollia. Tällaisen protokollan tulee olla käytössä myös työpöydällä johon haluat yhdistää.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Remote Desktop (VNC) file
fi: Etätyöpöydän VNC-tiedosto

en: Delete
fi: Poista

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: A remote desktop client for the GNOME desktop environment
fi: Etäyhteyssovellus Gnome-työpöytäympäristölle

en: Couldn’t open file of unknown mime type %s
fi: Ei voitu avata tuntematonta MIME-tyyppiä %s

en: Connection to “%s” has been deleted
fi: Yhteys koneeseen “%s” on poistettu

en: Undo
fi: Kumoa

en: URL to connect
fi: URL johon yhdistetään

en: Open .vnc or .rdp file at the given PATH
fi: Avaa .vnc- tai .rdp-tiedosto annetussa PATH:issa (polku)

en: PATH
fi: POLKU

en: Open in full screen
fi: Avaa koko näytön tilassa

en: Too many command-line arguments specified.
fi: Liian monta komentoriviargumenttia määritetty.

note: Translators: %s => the timestamp of when the screenshot was taken.
en: Screenshot from %s
fi: Kuvakaappaus %s

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

note: Translators: Open is a verb
en: Open
fi: Avaa

en: Authentication failed: %s
fi: Tunnistautuminen epäonnistui: %s

en: Connecting to “%s” for the first time. To be sure you're connecting to the machine it claims to be, please verify the fingerprints match. This process is only done once.
fi: Yhdistetään koneeseen “%s” ensimmäistä kertaa. Varmista etäkoneen identiteetti vahvistamalla, että sormenjäljet vastaavat toisiaan. Tämä toimenpide tulee tehdä vain kerran.

en: The remote server “%s” certificate doesn't match local copy. It may be someone's pretending to be the server.
fi: Etäpalvelimen “%s” varmenne ei vastaa paikallista kopiota. Jokin muu taho saattaa esittää olevansa kyseinen palvelin.

en: The remote server “%s” requires the following authentication details to continue to connect:
fi: Etäpalvelin “%s” vaatii seuraavat kirjautumistiedot jatkaakseen yhdistämistä:

en: _No Thanks
fi: _Ei kiitos

en: _Close
fi: _Sulje

note: Translators: Combo item for resizing remote desktop to window's size
en: Resize desktop
fi: Muuta työpöydän kokoa

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Enter the network identifier of the remote desktop to connect to:
fi: Anna yhdistettävän etätyöpöydän verkkotunniste:

en: Connection Type
fi: Yhteyden tyyppi

en: RDP (standard for connecting to Windows)
fi: RDP (standardi Windowsiin yhdistäessä)

en: VNC (standard for connecting to Linux)
fi: VNC (standardi Linuxiin yhdistäessä)

en: SPICE (for connecting to remote VMs)
fi: SPICE (etävirtuaalikoneisiin yhdistämiseksi)

en: Help
fi: Ohje

en: Connect
fi: Yhdistä

en: _Username
fi: K_äyttäjätunnus

en: _Password
fi: S_alasana

en: Sign In
fi: Kirjaudu sisään

note: Translators: The dialog with this title is shown to the user before opening the connection if needed (e.g. certificate confirmation).
en: Open Connection
fi: Avaa yhteys

en: Verify
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peru

en: Verify Fingerprint
fi: Vahvista sormenjälki

en: On Windows run certlm.msc or certmgr.msc
    and copy the certificate from
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> to a file.
    Then obtain its fingerprint via
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    If GNOME is used on the connected endpoint,
    the fingerprint can be verified in the <b>Settings>Sharing</b>
    panel or <b>Settings>System</b> panel under
    <b>Remote Desktop>Verify Encryption</b>.
fi: Windowsissa suorita certlm.msc tai certmgr.msc
    ja kopioi varmenne kohdasta
    <b>Remote Desktop>Certificates</b> tiedostoon.
    Saat varmenteen sormenjäljen suorittamalla
    "certutil.exe -hashfile file SHA256".
    
    Jos etäkoneella on käytössä Gnome,
    sormenjäljen voi vahvistaa menemällä <b>Asetukset>Jakaminen</b>
    tai <b>Asetukset>Järjestelmä</b> ja
    <b>Etätyöpöytä>Vahvista salaus</b>.

en: Unexpected Certificate
fi: Odottamaton varmenne

en: Delete Local Certificate
fi: Poista paikallinen varmenne

en: Authentication Required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Username…
fi: Käyttäjätunnus…

en: Password…
fi: Salasana…

en: Domain…
fi: Toimialue…

en: Domain field is commonly optional and can be
    left empty.
fi: Toimialuekenttä on valinnainen ja
    sen voi jättää tyhjäksi.

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Yleisnäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Connection Display
fi: Yhteyden näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Welcome to Connections
fi: Tervetuloa

en: Click next to learn about remote desktop.
fi: Napsauta seuraava oppiaksesi etätyöpöydästä.

en: Access other desktops
fi: Käytä muita työpöytiä

en: Connections allows viewing the screens of other desktops. They can also be controlled using the pointer and keyboard.
fi: Käytä Yhteydet-sovellusta yhdistääksesi muihin työpöytiin. Voit ohjata työpöytiä käyttäen hiirtä ja näppäimistöä.

en: Connect to different operating systems
fi: Yhdistä eri käyttöjärjestelmiin

en: You can access Linux, Mac, and Windows desktops.
fi: Voit käyttää Linux-, Mac- ja Windows-työpöytiä.

en: Setup is required
fi: Määritys vaaditaan

en: Remote desktop typically needs to be enabled on the computer you want to connect to.
fi: Etätyöpöytä tulee tyypillisesti olla otettu käyttöön tietokoneella, johon haluat yhdistää.

en: Start by creating your first connection
fi: Aloita luomalla ensimmäinen yhteys

en: To begin, you will need the address of the computer you want to connect to.
fi: Aloittaaksesi tarvitset sen tietokoneen osoitteen, johon haluat muodostaa yhteyden.

en: Connection preferences
fi: Yhteyden asetukset

en: Address
fi: Osoite

en: Name
fi: Nimi

en: Fit window
fi: Sovita ikkunaan

en: Original size
fi: Alkuperäinen koko

en: Enable audio
fi: Ota ääni käyttöön

en: Scale mode
fi: Skaalaustila

en: New
fi: Uusi

en: Application Menu
fi: Sovellusvalikko

en: Search
fi: Haku

en: Go Back
fi: Siirry takaisin

en: Display Menu
fi: Näytä valikko

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: About Connections
fi: Tietoja - Yhteydet

en: Display
fi: Näytä

en: View only
fi: Vain katselu

en: Show local pointer
fi: Näytä paikallinen osoitin

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

en: High quality
fi: Korkea laatu

en: Fast refresh
fi: Nopea päivitys

en: Click the add button to create your first connection
fi: Napsauta Lisää-painiketta luodaksesi ensimmäisen yhteyden

en: Couldn’t parse the file
fi: Tiedostoa ei voitu jäsentää

note: Translators: %s is a VNC file key
en: VNC File is missing key “%s”
fi: VNC-tiedostosta puuttuu avain “%s”
