kgx master - en to el translation catalogue (89 entries)

en: Console
el: Κονσόλα

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
el: εντολή;προτροπή εντολών;cmd;γραμμή εντολών;εκτέλεση;κέλυφος;τερματικό;kgx;kings cross;

en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: Terminal Emulator
el: Προσομοίωση τερματικού

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
el: Ένας απλός φιλικός προς τον χρήστη εξομοιωτής τερματικού για το GNOME.

en: Terminal window
el: Παράθυρο τερματικού

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
el: Εφαρμογή

[ctx: shortcut window]
en: New Window
el: Νέο παράθυρο

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
el: Τερματικό

[ctx: shortcut window]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: shortcut window]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: shortcut window]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
el: Καρτέλες

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
el: Εμφάνιση όλων των καρτελών

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
el: Επόμενη καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
el: Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
el: Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
el: Εναλλαγή σε καρτέλες 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
el: Εναλλαγή στην καρτέλα 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση τόσο της --command όσο και των κατά θέση παραμέτρων

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
el: # KGX %s με χρήση VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
el: GPL 3.0 ή μεταγενέστερη

en: Execute the argument to this option inside the terminal
el: Εκτέλεση του ορίσματος σε αυτήν την επιλογή μέσα στο τερματικό

en: COMMAND
el: ΕΝΤΟΛΗ

en: Set the working directory
el: Ορισμός του καταλόγου εργασίας

en: Wait until the child exits (TODO)
el: Περιμένετε έως ότου τερματιστεί η θυγατρική διεργασία (TODO)

en: Set the initial window title
el: Ορισμός του αρχικού τίτλου του παραθύρου

en: TITLE
el: ΤΙΤΛΟΣ

en: ADVANCED: Set the shell to launch
el: ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ: Ορίστε το κέλυφος που θα ξεκινήσει

en: SHELL
el: ΚΕΛΥΦΟΣ

en: ADVANCED: Set the scrollback length
el: ΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ: Ορίστε το μήκος ανατροφοδότησης

en: LINES
el: ΓΡΑΜΜΕΣ

en: Close Window?
el: Κλείσιμο παραθύρου;

en: Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
el: Ορισμένες εντολές εξακολουθούν να εκτελούνται, το κλείσιμο αυτού του παραθύρου θα τις τερματίσει και μπορεί να οδηγήσει σε απρόσμενα αποτελέσματα

en: Close Tab?
el: Κλείσιμο καρτέλας;

en: Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
el: Ορισμένες εντολές εξακολουθούν να εκτελούνται, το κλείσιμο αυτής της καρτέλας θα τις τερματίσει και μπορεί να οδηγήσει σε απρόσμενα αποτελέσματα

en: _Cancel
el: _Aκύρωση

en: C_lose
el: Κ_λείσιμο

en: Terminal Font
el: Γραμματοσειρά τερματικού

en: _Select
el: _Επιλέξτε

en: Font Name
el: Όνομα γραμματοσειράς

en: Font Family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Font Preview
el: Προεπισκόπηση γραμματοσειράς

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
el: Καρτέλα %i

en: _Detach Tab
el: _Απόσπαση καρτέλας

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: No Font Set
el: Καμία γραμματοσειρά δεν έχει οριστεί

en: General
el: Γενικά

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Use _System Default
el: Χρήση προεπιλογών _συστήματος

en: Custom _Font
el: Προσαρμοσμένη _Γραμματοσειρά

en: Terminal Bell
el: Κουδούνι τερματικού

en: Play _Sound
el: Αναπαραγωγή _ήχου

en: _Visual Effects
el: _Οπτικά εφέ

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
el: <b>Μόνο ανάγνωση</b> — Η εντολή τερματίστηκε με κωδικό %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
el: <b>Μόνο ανάγνωση</b> — Η εντολή τερματίστηκε

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
el: <b>Αποτυχία εκκίνησης</b> — %s

en: Command completed
el: Η εντολή ολοκληρώθηκε

en: Find text
el: Εύρεση κειμένου

en: Previous Match
el: Προηγούμενη αντιστοιχία

en: Next Match
el: Επόμενη αντιστοιχία

en: Ctrl-click to open:
    %s
el: Κάντε κλικ με το πλήκτρο Ctrl για να ανοίξετε:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
el: Επικολλάτε μια εντολή που εκτελείται ως διαχειριστής

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
el: Βεβαιωθείτε ότι γνωρίζετε τι κάνει η εντολή:
    %s

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Open Link
el: Άν_οιγμα συνδέσμου

en: Copy _Link
el: Αντιγραφή _συνδέσμου

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: Show in _Files
el: Εμφάνιση στο _Αρχεία

en: Follow System Style
el: Ακολουθήστε το στυλ συστήματος

en: Light Style
el: Φωτεινό θέμα

en: Dark Style
el: Σκοτεινό θέμα

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _Show All Tabs
el: _Εμφάνιση όλων των καρτελών

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Keyboard Shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: _About Console
el: _Περί Κονσόλα

en: Find in Terminal
el: Εύρεση στο τερματικό

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Shrink Text
el: Σμίκρυνση κειμένου

en: Reset Size
el: Επαναφορά μεγέθους

en: Enlarge Text
el: Μεγέθυνση κειμένου
