kgx master - en to fi translation catalogue (86 entries)

en: Console
fi: Konsoli

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
fi: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;pääte;terminaali;komentorivi;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Terminal Emulator
fi: Pääte-emulaattori

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
fi: Helppokäyttöinen pääte-emulaattori Gnome-työpöydälle.

en: Terminal window
fi: Pääteikkuna

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

[ctx: shortcut window]
en: Application
fi: Sovellus

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
fi: Pääte

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fi: Välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
fi: Näytä kaikki välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
fi: Siirrä välilehti oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
fi: Siirrä välilehti vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
fi: Vaihda välilehteen 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
fi: Vaihda välilehteen 10

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
fi: # KGX %s käyttäen VTE:n versiota %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
fi: GPL 3.0 tai myöhempi

en: Execute the argument to this option inside the terminal
fi: Toteuta tämän valinnan argumentti terminaalin sisällä

en: Set the working directory
fi: Aseta työskentelyhakemisto

en: Wait until the child exits (TODO)
fi: Odota kunnes lapsiprosessi valmistuu (TODO)

en: Set the initial window title
fi: Aseta esiotsikko ikkunalle

en: ADVANCED: Set the shell to launch
fi: EDISTYNYT: Aseta pääte avautumaan

en: ADVANCED: Set the scrollback length
fi: EDISTYNYT: Aseta takaisinkelauksen määrä

en: Close Window?
fi: Suljetaanko ikkuna?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
fi[0]: Komentoa suoritetaan vielä. Tämän ikkunan sulkeminen tappaa kyseisen komennon ja saattaa johtaa odottamattomiin tilanteisiin
fi[1]: Joitain komentoja suoritetaan vielä. Tämän ikkunan sulkeminen tappaa kyseiset komennot ja saattaa johtaa odottamattomiin tilanteisiin

en: Close Tab?
fi: Suljetaanko välilehti?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
fi[0]: Komentoa suoritetaan vielä. Tämän välilehden sulkeminen tappaa kyseisen komennon ja saattaa johtaa odottamattomiin tilanteisiin
fi[1]: Joitain komentoja suoritetaan vielä. Tämän välilehden sulkeminen tappaa kyseiset komennot ja saattaa johtaa odottamattomiin tilanteisiin

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
fi: Prosessiluettelo

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
fi: _Peru

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
fi: _Sulje

en: Terminal Font
fi: Päätteen fontti

en: _Select
fi: _Valitse

en: Font Name
fi: Fontin nimi

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Font Preview
fi: Fontin esikatselu

en: Font Size
fi: Fontin koko

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
fi: Välilehti %i

en: _Detach Tab
fi: _Irrota välilehti

en: _Close
fi: _Sulje

en: No Font Set
fi: Fonttia ei ole asetettu

en: General
fi: Yleiset

en: Font
fi: Fontti

en: Use _System Default
fi: Käytä _järjestelmän oletusta

en: Custom _Font
fi: Mukautettu _fontti

en: Terminal Bell
fi: Päätteen äänimerkki

en: Play _Sound
fi: Soita _ääni

en: _Visual Effects
fi: _Visuaaliset tehosteet

en: Process %d
fi: Prosessi %d

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
fi: <b>Vain luku</b> — Komento poistui koodilla %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
fi: <b>Vain luku</b> — Komento poistui

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
fi: <b>Ei voitu käynnistää</b> — %s

en: Command completed
fi: Komento suoritettu

en: Find text
fi: Etsi teksti

en: Previous Match
fi: Edellinen osuma

en: Next Match
fi: Seuraava osuma

en: Ctrl-click to open:
    %s
fi: Napsauta CTRL pohjassa avataksesi:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
fi: Olet aikeissa liittää komennon, joka suoritetaan ylläpitäjän oikeuksin

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
fi: Varmista, että tiedät mitä komento tekee:
    %s

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: Copy _Link
fi: Kopioi _linkki

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Select All
fi: _Valitse kaikki

en: Show in _Files
fi: Näytä tie_dostohallinnassa

en: Follow System Style
fi: Seuraa järjestelmän tyyliä

en: Light Style
fi: Vaalea tyyli

en: Dark Style
fi: Tumma tyyli

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Show All Tabs
fi: _Näytä kaikki välilehdet

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Console
fi: _Tietoja - Konsoli

en: Find in Terminal
fi: Etsi päätteestä

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Shrink Text
fi: Kutista teksti

en: Reset Size
fi: Palauta koko

en: Enlarge Text
fi: Suurenna teksti
