console main - en to he translation catalogue (79 entries)

en: Console
he: מסוף

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
he: פקודה;הפעלה;cmd;שורת פקודה;מעטפת;של;טרמינל;מסוף;kgx;

en: New Window
he: חלון חדש

en: New Tab
he: לשונית חדשה

en: Terminal Emulator
he: מדמה מסוף

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
he: מדמה מסוף פשוט וידידותי למשתמש עבוד שולחן העבודה GNOME.

en: Terminal window
he: חלון המסוף

en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
he: יישום

[ctx: shortcut window]
en: New Window
he: חלון חדש

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
he: מסוף

[ctx: shortcut window]
en: Find
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Copy
he: העתקה

[ctx: shortcut window]
en: Paste
he: הדבקה

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
he: לשוניות

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
he: לשונית חדשה

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
he: סגירת לשונית

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
he: הצגת כל הלשוניות

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
he: לשונית הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
he: לשונית קודמת

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
he: הזזת לשונית שמאלה

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
he: הזזת לשונית ימינה

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
he: מעבר ללשונית 1-9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
he: מעבר ללשונית 10

en: GPL 3.0 or later
he: ‫GPL-3.0‎ או גרסה מאוחרת יותר

en: Close Window?
he: לסגור את החלון?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
he[0]: ישנה פקודה שעדיין פועלת. סגירת החלון תחסל אותה, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[1]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת החלון תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[2]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת החלון תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[3]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת החלון תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.

en: Close Tab?
he: לסגור את הלשונית?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
he[0]: ישנה פקודה שעדיין פועלת. סגירת הלשונית תחסל אותה, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[1]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת הלשונית תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[2]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת הלשונית תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.
he[3]: ישנן פקודות שעדיין פועלות. סגירת הלשונית תחסל אותן, דבר שעשוי להוביל לתוצאות בלתי צפויות.

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
he: רשימת תהליכים

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
he: _ביטול

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
he: _סגירה

en: Terminal Font
he: גופן מסוף

en: _Select
he: _בחירה

en: Font Name
he: שם גופן

en: Font Family
he: משפחת הגופנים

en: Font Preview
he: תצוגה מקדימה לגופן

en: Font Size
he: גודל גופן

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
he: לשונית %i

en: _Detach Tab
he: _ניתוק לשונית

en: _Close
he: _סגירה

en: No Font Set
he: לא נקבע גופן

en: General
he: כללי

en: Font
he: גופן

en: Use _System Default
he: שימוש בברירת המחדל של ה_מערכת

en: Custom _Font
he: גופן _מותאם

en: Terminal Bell
he: פעמון מסוך

en: Play _Sound
he: ניגון _צליל

en: _Visual Effects
he: אפקטים _חזותיים

en: Process %d
he: תהליך %d

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
he: ‏<b>קריאה בלבד</b> — הפקודה הסתיימה עם קוד יציאה %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
he: ‏<b>קריאה בלבד</b> — הפקודה הסתיימה

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
he: ‏<b>ארע כשל בהפעלה</b> -‏ %s

en: Command completed
he: פקודה הושלמה

en: Find text
he: חיפוש טקסט

en: Previous Match
he: תוצאה קודמת

en: Next Match
he: תוצאה הבאה

en: Ctrl-click to open:
    %s
he: ‏Ctrl ולחיצה לפתיחה:
    ‏%s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
he: הדבקת פקודה שרצה כמנהל

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
he: יש לוודא כי הנך יודע מה הפקודה עושה:
    %s

en: _Paste
he: ה_דבקה

en: _Open Link
he: _פתיחת קישור

en: Copy _Link
he: העתקת _קישור

en: _Copy
he: _העתקה

en: _Select All
he: בחירת ה_כול

en: Show in _Files
he: הצגה ב_קבצים

en: Follow System Style
he: שימוש בסגנון מערכת

en: Light Style
he: סגנון בהיר

en: Dark Style
he: סגנון כהה

en: _New Window
he: _חלון חדש

en: _Show All Tabs
he: _הצגת כל הלשוניות

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Console
he: _על אודות מסוף

en: Find in Terminal
he: למצוא במסוף

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Shrink Text
he: הקטנת טקסט

en: Reset Size
he: איפוס גודל

en: Enlarge Text
he: הגדלת טקסט
