kgx master - en to nl translation catalogue (90 entries)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
nl: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;opdrachtregel;opdrachtlijn;commandoregel;commandolijn;

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

en: Terminal Emulator
nl: Terminal-emulator

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
nl: Een eenvoudige en gebruiksvriendelijke terminal-emulator voor het GNOME-bureaublad.

en: Terminal window
nl: Terminalvenster

en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

[ctx: shortcut window]
en: Application
nl: Toepassing

[ctx: shortcut window]
en: New Window
nl: Nieuw venster

[ctx: shortcut window]
en: Find
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
nl: Tabbladen

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
nl: Tabblad sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
nl: Alle tabbladen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
nl: Volgend tabblad

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
nl: Vorig tabblad

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
nl: Tabblad naar rechts verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
nl: Tabblad naar links verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
nl: Wisselen naar tabblad 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
nl: Wisselen naar tabblad 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
nl: Kan niet zowel --command als positionele parameters gebruiken

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
nl: # KGX %s met VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
nl: GPL 3.0 of later

en: Execute the argument to this option inside the terminal
nl: Voer het argument bij deze optie in de terminal uit

en: COMMAND
nl: Opdracht

en: Set the working directory
nl: Stel de werkmap in

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
nl: MAPNAAM

en: Wait until the child exits (TODO)
nl: Wachten tot het onderliggend proces afsluit (TODO)

en: Set the initial window title
nl: Stel de initiële venstertitel in

en: TITLE
nl: TITEL

en: ADVANCED: Set the shell to launch
nl: GEAVANCEERD: stel de uit te voeren shell in

en: ADVANCED: Set the scrollback length
nl: GEAVANCEERD: stel de terugschuiflengte in

en: LINES
nl: REGELS

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
nl: [-e|-- OPDRACHT [ARGUMENT...]]

en: Close Window?
nl: Venster sluiten?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
nl[0]: Er wordt nog een opdracht uitgevoerd, dit venster sluiten zal ze onmiddellijk beëindigen en kan tot onverwachte resultaten leiden
nl[1]: Er worden nog enkele opdrachten uitgevoerd, dit venster sluiten zal ze onmiddellijk beëindigen en kan tot onverwachte resultaten leiden

en: Close Tab?
nl: Tabblad sluiten?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
nl[0]: Er wordt nog een opdracht uitgevoerd, dit tabblad sluiten zal ze onmiddellijk beëindigen en kan tot onverwachte resultaten leiden
nl[1]: Er worden nog enkele opdrachten uitgevoerd, dit tabblad sluiten zal ze onmiddellijk beëindigen en kan tot onverwachte resultaten leiden

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
nl: Processenweergave

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
nl: Annu_leren

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
nl: S_luiten

en: Terminal Font
nl: Terminallettertype

en: _Select
nl: _Selecteren

en: Font Name
nl: Lettertypenaam

en: Font Family
nl: Lettertypefamilie

en: Font Preview
nl: Voorbeeld van lettertype

en: Font Size
nl: Lettergrootte

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
nl: Tabblad %i

en: _Detach Tab
nl: Tabbla_d losmaken

en: _Close
nl: _Sluiten

en: No Font Set
nl: Geen lettertype ingesteld

en: General
nl: Algemeen

en: Font
nl: Lettertype

en: Use _System Default
nl: _Systeemstandaard gebruiken

en: Custom _Font
nl: Aangepast _lettertype

en: Terminal Bell
nl: Terminalbel

en: Play _Sound
nl: Geluid af_spelen

en: _Visual Effects
nl: _Visuele effecten

en: Process %d
nl: Proces %d

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
nl: <b>Alleen-lezen</b> — opdracht afgesloten met code %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
nl: <b>Alleen-lezen</b> — Opdracht afgesloten

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
nl: <b>Starten mislukt</b> — %s

en: Command completed
nl: Opdracht voltooid

en: Find text
nl: Tekst zoeken

en: Previous Match
nl: Vorige overeenkomst

en: Next Match
nl: Volgende overeenkomst

en: Ctrl-click to open:
    %s
nl: Ctrl-klik om te openen:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
nl: U plakt een opdracht die uitgevoerd wordt met beheerdersrechten

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
nl: Zorg ervoor dat u zeker weet wat de opdracht doet:
    %s

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Open Link
nl: Verwijzing _openen

en: Copy _Link
nl: Verwijzing _kopiëren

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Select All
nl: Alles _selecteren

en: Show in _Files
nl: Tonen in _Bestanden

en: Follow System Style
nl: Systeemstijl volgen

en: Light Style
nl: Lichte stijl

en: Dark Style
nl: Donkere stijl

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: _Show All Tabs
nl: Alle tabbladen _tonen

en: _Preferences
nl: Voor_keuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _About Console
nl: _Over Console

en: Find in Terminal
nl: Zoeken in terminal

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Shrink Text
nl: Tekst verkleinen

en: Reset Size
nl: Tekstgrootte herstellen

en: Enlarge Text
nl: Tekst vergroten
