console main - en to pt translation catalogue (90 entries)

en: Console
pt: Consola

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
pt: comando;command;prompt;cmd;consola;linha de comandos;commandline;executar;run;shell;terminal;kgx;kings cross;

en: New Window
pt: Nova janela

en: New Tab
pt: Novo separador

en: Terminal Emulator
pt: Emulador de terminal

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
pt: Um emulador de terminal simples e fácil de usar para o ambiente de trabalho GNOME.

en: Terminal window
pt: Janela do terminal

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
pt: Aplicação

[ctx: shortcut window]
en: New Window
pt: Nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Find
pt: Localizar

[ctx: shortcut window]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: shortcut window]
en: Paste
pt: Colar

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
pt: Separadores

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
pt: Novo separador

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
pt: Fechar separador

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
pt: Mostrar todos os separadores

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
pt: Separador seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
pt: Separador anterior

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
pt: Mover separador para a direita

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
pt: Mover separador para a esquerda

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
pt: Mudar para separador 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
pt: Mudar para separador 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
pt: Não é possível ambos os parâmetros --comando e posicional

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
pt: # KGX %s a usar VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
pt: GPL 3.0 ou posterior

en: Execute the argument to this option inside the terminal
pt: Executa o argumento para esta opção dentro do terminal

en: COMMAND
pt: COMMANDO

en: Set the working directory
pt: Define o diretório de trabalho

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
pt: NOME-DIR

en: Wait until the child exits (TODO)
pt: Aguarda até o sub-processo sair (ToDo)

en: Set the initial window title
pt: Define o título da janela inicial

en: TITLE
pt: TÍTULO

en: ADVANCED: Set the shell to launch
pt: AVANÇADO: Define o shell a lançar

en: ADVANCED: Set the scrollback length
pt: AVANÇADO: Define o comprimento do buffer de deslocamento (scrollback)

en: LINES
pt: LINHAS

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
pt: [-e|-- COMANDO [ARGUMENTO...]]

en: Close Window?
pt: Fechar janela?

en: Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
pt: Alguns comandos ainda estão em execução, fechar esta janela vai terminá-los e pode levar a resultados inesperados

en: Close Tab?
pt: Fechar o separador?

en: Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
pt: Alguns comandos ainda estão em execução, fechar este separador vai terminá-los e pode levar a resultados inesperados

en: Process %d
pt: Processo %d

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: C_lose
pt: _Fechar

en: Terminal Font
pt: Tipo de letra do terminal

en: _Select
pt: _Selecionar

en: Font Name
pt: Nome do tipo de letra

en: Font Family
pt: Família do tipo de letra

en: Font Preview
pt: Pré-visualização do tipo de letra

en: Font Size
pt: Tamanho do tipo de letra

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
pt: Separador %i

en: _Detach Tab
pt: _Desanexar separador

en: _Close
pt: _Fechar

en: No Font Set
pt: Nenhum tipo de letra definido

en: General
pt: Geral

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Use _System Default
pt: Usar a predefinição do sistema

en: Custom _Font
pt: Tipo de letra personalizado

en: Terminal Bell
pt: Campainha do terminal

en: Play _Sound
pt: Reproduzir _som

en: _Visual Effects
pt: Efeitos _visuais

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
pt: <b>Apenas leitura</b> — Comando encerrado com código %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
pt: <b>Apenas leitura</b> — Comando encerrado

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
pt: <b>Falha ao iniciar</b> — %s

en: Command completed
pt: Comando concluído

en: Find text
pt: Localizar texto

en: Previous Match
pt: Correspondência anterior

en: Next Match
pt: Correspondência seguinte

en: Ctrl-click to open:
    %s
pt: Ctrl-clique para abrir:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
pt: Está a colar um comando que executa como administrador

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
pt: Certifique-se de que sabe o que o comando faz:
    %s

en: _Paste
pt: C_olar

en: _Open Link
pt: Abrir ligaçã_o

en: Copy _Link
pt: Copiar _ligação

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Select All
pt: _Selecionar tudo

en: Show in _Files
pt: Mostrar no Ficheiros

en: Follow System Style
pt: Seguir o estilo do sistema

en: Light Style
pt: Estilo claro

en: Dark Style
pt: Estilo escuro

en: _New Window
pt: _Nova janela

en: _Show All Tabs
pt: _Mostrar todos os separadores

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Console
pt: _Acerca da Consola

en: Find in Terminal
pt: Localizar no terminal

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Shrink Text
pt: Reduzir texto

en: Reset Size
pt: Repor tamanho

en: Enlarge Text
pt: Aumentar texto
