kgx master - en to ro translation catalogue (89 entries)

en: Console
ro: Consolă

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
ro: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;comandă;linie de comandă;intersecția regelui;

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: New Tab
ro: Filă nouă

en: Terminal Emulator
ro: Emulator de terminal

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
ro: Un emulator de terminal simplu ușor de utilizat pentru desktopul GNOME.

en: Terminal window
ro: Fereastră de terminal

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
ro: Aplicație

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ro: Fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ro: File

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
ro: Filă nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
ro: Închide fila

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
ro: Arată toate filele

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
ro: Fila următoare

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
ro: Fila anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
ro: Mută fila la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
ro: Mută fila la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
ro: Comută la fila 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
ro: Comută la fila 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
ro: Nu se poate utiliza --command și parametrii poziționali

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
ro: # KGX %s utilizând VTE %u.%u.%u %s

en: GPL 3.0 or later
ro: GPL 3.0 sau o versiune ulterioară

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ro: Execută argumentul de la această opțiune înăuntrul terminalului

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: Set the working directory
ro: Stabiliți directorul de lucru

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
ro: NUMEDIR

en: Wait until the child exits (TODO)
ro: Așteptați până ce inferiorul iese (DEFĂCUT)

en: Set the initial window title
ro: Stabilește titlul inițial al ferestrei

en: TITLE
ro: TITLU

en: ADVANCED: Set the shell to launch
ro: AVANSAT: Stabilește shell-ul de lansat

en: ADVANCED: Set the scrollback length
ro: AVANSAT: Stabilește lungimea derulării înapoi

en: LINES
ro: LINII

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
ro: [-e|-- COMANDĂ [ARGUMENT...]]

en: Close Window?
ro: Se închide fereastra?

en: Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
ro: Unele comenzi încă rulează, închiderea acestei ferestre le va termina și poate conduce la rezultate neașteptate

en: Close Tab?
ro: Se închide fila?

en: Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
ro: Unele comenzi încă rulează, închiderea acestei file le va termina și poate conduce la rezultate neașteptate

en: Process %d
ro: Procesul %d

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: C_lose
ro: Î_nchide

en: Terminal Font
ro: Font terminal

en: _Select
ro: _Selectează

en: Font Name
ro: Nume font

en: Font Family
ro: Familie font

en: Font Preview
ro: Previzualizare font

en: Font Size
ro: Dimensiune font

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
ro: Fila %i

en: _Detach Tab
ro: _Detașează fila

en: _Close
ro: În_chide

en: No Font Set
ro: Niciun font stabilit

en: General
ro: Generale

en: Use _System Default
ro: Utilizează implicitele _sistemului

en: Custom _Font
ro: _Font personalizat

en: Terminal Bell
ro: Sonerie terminal

en: Play _Sound
ro: Redă _sunetul

en: _Visual Effects
ro: Efecte _vizuale

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
ro: <b>Doar citire</b> — Comanda a ieșit cu codul %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
ro: <b>Doar citire</b> — Comanda a ieșit

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
ro: <b>Nu s-a putut porni</b> — %s

en: Command completed
ro: Comandă completată

en: Find text
ro: Găsește textul

en: Previous Match
ro: Potrivirea anterioară

en: Next Match
ro: Potrivirea următoare

en: Ctrl-click to open:
    %s
ro: Ctrl-clic pentru a deschide:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
ro: Lipiți o comandă care rulează ca administrator

note: TRANSLATORS: %s is the command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
ro: Asigurați-vă că știți ce face comanda:
    %s

en: _Paste
ro: Li_pește

en: _Open Link
ro: _Deschide legătura

en: Copy _Link
ro: Copiază _legătura

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Select All
ro: _Selectează toate

en: Show in _Files
ro: Arată în _fișiere

en: Follow System Style
ro: Urmărește stilul sistemului

en: Light Style
ro: Stil luminos

en: Dark Style
ro: Stil întunecat

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _Show All Tabs
ro: _Arată toate filele

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _About Console
ro: _Despre Consolă

en: Find in Terminal
ro: Găsește în terminal

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Shrink Text
ro: Micșorează textul

en: Reset Size
ro: Restabilește dimensiunea

en: Enlarge Text
ro: Mărește textul
