console main - en to ja translation catalogue (108 entries)

en: Console
ja: コンソール

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
ja: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;コマンド;プロンプト;コマンドライン;実行;シェル;ターミナル;端末;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Terminal Emulator
ja: 端末エミュレーター

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
ja: GNOME デスクトップ向けのシンプルでユーザーフレンドリーな端末エミュレーターです。

en: Terminal window
ja: 端末ウィンドウ

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
ja: # KGX %s (VTE %u.%u.%u %s を使用)

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ja: このオプションの引数を端末内で実行する

en: COMMAND
ja: コマンド

en: Set the working directory
ja: 作業用ディレクトリを設定する

en: Wait until the child exits (TODO)
ja: 子が終了するまで待つ (TODO)

en: Set the initial window title
ja: ウィンドウの初期タイトルを設定する

en: TITLE
ja: タイトル

en: ADVANCED: Set the shell to launch
ja: 高度: 起動する Shell を設定する

en: ADVANCED: Set the scrollback length
ja: 高度: Scrollback Length を設定する

en: LINES
ja: 行数

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
ja: KGX %s — ターミナルエミュレーター

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
ja: [-e|-- コマンド [引数...]]

en: Close Window?
ja: ウィンドウを閉じますか?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
ja[0]: このウィンドウを閉じると、まだ実行中のコマンドが強制終了され、想定外の結果につながる可能性があります

en: Close Tab?
ja: タブを閉じますか?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
ja[0]: このタブを閉じると、まだ実行中のコマンドが強制終了され、想定外の結果につながる可能性があります

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
ja: プロセス一覧

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
ja: 閉じる(_L)

[ctx: toast-message]
en: Drop Failed
ja: ドロップに失敗しました

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
ja: タブ %i

en: _Detach Tab
ja: タブを新しいウィンドウへ移動(_D)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
ja: 何をするコマンドなのか必ず確認してください:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
ja: 管理者として実行されるコマンドを貼り付けています

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Process %d
ja: プロセス %d

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
ja: <b>起動に失敗しました</b> — %s

en: Unable To Open
ja: 開けません

en: Opening ‘<a href="%s">%s</a>’ failed:
    %s
ja: ‘<a href="%s">%s</a>’ を開くことに失敗しました:
    %s

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Copy Error Message
ja: エラーメッセージをコピー

en: Report _Issue
ja: 問題を報告(_I)

[ctx: toast-button]
en: _Details
ja: 詳細(_D)

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
ja: <b>読み取り専用</b> — コマンドがコード %i で終了しました

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
ja: <b>読み取り専用</b> — コマンドが終了しました

en: Command completed
ja: コマンドが完了しました

en: Find text
ja: テキストを検索

en: Previous Match
ja: 前の一致

en: Next Match
ja: 次の一致

[ctx: toast-message]
note: Translators: The user ctrl-clicked, or used ‘Open Link’, on a URI that, *              for whatever reason, we were unable to open.
en: Couldn't Open Link
ja: リンクを開けません

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste Text
ja: テキストを貼り付けられません

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Show File
ja: ファイルを表示できません

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Open Folder
ja: フォルダーを開けません

en: Ctrl-click to open:
    %s
ja: Ctrlを押しながらリンクをクリックすると開けます
    %s

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste
ja: 貼り付けられません

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: Copy _Link Address
ja: リンクをコピー(_L)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Select All
ja: すべて選択(_S)

en: Leave _Fullscreen
ja: 全画面表示を解除(_F)

en: Show in _Files
ja: “ファイル”で表示(_F)

en: Follow System Style
ja: システムの

en: Light Style
ja: 明るいスタイル

en: Dark Style
ja: 暗いスタイル

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Show All Tabs
ja: すべてのタブを表示(_S)

en: _Fullscreen
ja: 全画面表示(_F)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Console
ja: “コンソール”について(_A)

en: Find in Terminal
ja: 端末内で検索する

en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示を解除

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Shrink Text
ja: 文字を縮小する

en: Reset Size
ja: サイズを元に戻す

en: Enlarge Text
ja: 文字を拡大する

en: Terminal Font
ja: 端末のフォント

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Font Name
ja: フォント名

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Preview
ja: フォントのプレビュー

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: No Font Set
ja: フォント未選択

en: General
ja: 全般

en: Font
ja: フォント

en: Use _System Default
ja: システムのデフォルトを使用

en: Custom _Font
ja: カスタムフォント(_F)

en: Behaviour
ja: 動作

en: _Unlimited Scrollback
ja: 無制限にスクロールして遡れるようにする(_U)

en: _Scrollback Lines
ja: スクロールして遡ることができる行数(_S)

en: Terminal Bell
ja: ターミナルのベル音

en: Play _Sound
ja: ベル音を鳴らす

en: _Visual Effects
ja: タブにベル音が鳴っていることを表示(_V)

[ctx: shortcut window]
en: Application
ja: アプリケーション

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
ja: 端末

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
ja: 新しいタブ

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
ja: すべてのタブを表示

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
ja: 次のタブ

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
ja: 前のタブ

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
ja: タブを左に移動

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
ja: タブを右に移動

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
ja: タブ 1–9 に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
ja: タブ 10 に切り替える
