kgx master - en to sr translation catalogue (92 entries)

en: Console
sr: Konzola

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
sr: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;komanda;naredba;linija;cmd;komandlajn;pokreni;šel;školjka;terminal;kgdž;kraljev krst;

en: New Window
sr: Novi prozor

en: New Tab
sr: Novi jezičak

en: Terminal Emulator
sr: Oponašavač terminala

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
sr: Jednostavan oponašavač terminala za Gnomovu radnu površ.

en: Terminal window
sr: Prozor terminala

en: The GNOME Project
sr: Gnom projekat

[ctx: shortcut window]
en: Application
sr: Aplikacija

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sr: Novi prozor

[ctx: shortcut window]
en: Find
sr: Pronađi

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sr: Kopiraj

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sr: Ubaci

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sr: Jezičci

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
sr: Novi jezičak

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
sr: Zatvori jezičak

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
sr: Prikaži sve jezičke

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
sr: Sledeći jezičak

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
sr: Prethodni jezičak

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
sr: Pomeri jezičak udesno

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
sr: Pomeri jezičak ulevo

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
sr: Pređi na jezičak 1-9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
sr: Pređi na jezičak 10

en: Cannot use both --command and positional parameters
sr: Ne možete koristiti --comand i položajne parametre u isto vreme

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
sr: # Kraljev Krst %s uz pomoć VTE-a %u.%u.%u %s

note: Translators: %s is the year range
en: © %s Zander Brown
sr: © %s Zander Braun

en: GPL 3.0 or later
sr: OJL 3.0 ili kasnija

en: Execute the argument to this option inside the terminal
sr: Izvrši argument ove opcije unutar terminala

en: COMMAND
sr: NAREDBA

en: Set the working directory
sr: Podesi radni direktorijum

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
sr: DIRNAZIV

en: Wait until the child exits (TODO)
sr: Sačekaj da dete izađe (URADITI)

en: Set the initial window title
sr: Postavi početni naslov prozora

en: TITLE
sr: NASLOV

en: ADVANCED: Set the shell to launch
sr: NAPREDNO: Postavi školjku za pokretanje

en: SHELL
sr: ŠKOLJKA

en: ADVANCED: Set the scrollback length
sr: NAPREDNO: Postavi dužinu premicanja

en: LINES
sr: LINIJE

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
sr: [-e|-- NAREDBA [ARGUMENT...]]

en: Close Window?
sr: Da zatvorim prozor?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
sr[0]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[1]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[2]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[3]: Naredba se idalje izvršava, zatvaranje ovog prozora će je okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda

en: Close Tab?
sr: Da zatvorim jezičak?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
sr[0]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[1]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[2]: Neke naredbe se i dalje izvršavaju, zatvaranje ovog prozora će ih okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda
sr[3]: Naredba se idalje izvršava, zatvaranje ovog prozora će je okončati i to može dovesti do neočekivanih ishoda

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
sr: Spisak procesa

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
sr: _Otkaži

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
sr: _Zatvori

en: Terminal Font
sr: Font terminala

en: _Select
sr: _Izaberi

en: Font Name
sr: Ime fonta

en: Font Family
sr: Porodica fonta

en: Font Preview
sr: Pregled fonta

en: Font Size
sr: Veličina fonta

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
sr: Jezičak %i

en: _Detach Tab
sr: _Otkači jezičak

en: _Close
sr: _Zatvori

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
sr: Postarajte se da razumete šta naredba radi: %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
sr: Ubacujete naredbu koja se izvršava sa admin pravima

en: _Paste
sr: _Ubaci

en: No Font Set
sr: Font nije postavljen

en: General
sr: Opšte

en: Use _System Default
sr: Koristi _sistemski font

en: Custom _Font
sr: Proizvoljni _font

en: Terminal Bell
sr: Zvonce terminala

en: Play _Sound
sr: Puštaj _zvuk

en: _Visual Effects
sr: _Vizuelna upozorenja

en: Process %d
sr: Proces %d

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
sr: <b>Samo za čitanje</b> — Naredba je izašla sa šifrom %i

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
sr: <b>Samo za čitanje</b> — Naredba je izašla

note: translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
sr: <b>Nisam uspeo da pokrenem</b> — %s

en: Command completed
sr: Naredba je obavljena

en: Find text
sr: Pronađi tekst

en: Previous Match
sr: Prethodno poklapanje

en: Next Match
sr: Sledeće poklapanje

en: Ctrl-click to open:
    %s
sr: Ctrl-click da se otvori:
    %s

en: _Open Link
sr: _Otvori vezu

en: Copy _Link
sr: Kopiraj _vezu

en: _Copy
sr: _Kopiraj

en: _Select All
sr: Izaberi _sve

en: Show in _Files
sr: Prikaži u _Datotekama

en: Follow System Style
sr: Koristi stil sistema

en: Light Style
sr: Svetli stil

en: Dark Style
sr: Tamni stil

en: _New Window
sr: _Novi prozor

en: _Show All Tabs
sr: _Prikaži sve jezičke

en: _Preferences
sr: _Postavke

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Prečice na ta_staturi

en: _About Console
sr: O Kon_zoli

en: Find in Terminal
sr: Nađi u terminalu

en: Main Menu
sr: Glavni meni

en: Shrink Text
sr: Skupi tekst

en: Reset Size
sr: Povrati veličinu

en: Enlarge Text
sr: Povećaj tekst
