kgx master - en to id translation catalogue (97 entries)

en: Console
id: Konsol

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
id: perintah;prompt;cmd;baris perintah;jalankan;shell;terminal;kgx;kings cross;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Terminal Emulator
id: Emulator Terminal

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
id: Emulator terminal sederhana yang mudah digunakan untuk destop GNOME.

en: Terminal window
id: Jendela terminal

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: New Window
id: Jendela Baru

[ctx: shortcut window]
en: Find
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Copy
id: Salin

[ctx: shortcut window]
en: Paste
id: Tempel

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
id: Tab

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
id: Tab Baru

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
id: Tutup Tab

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
id: Tampilkan Semua Tab

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
id: Tab Berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
id: Tab Sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
id: Pindahkan Tab ke Kanan

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
id: Pindahkan Tab ke Kiri

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
id: Beralih ke Tab 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
id: Beralih ke Tab 10

en: GPL 3.0 or later
id: GPL 3.0 atau yang lebih baru

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
id: # KGX %s menggunakan VTE %u.%u.%u %s

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
id: Tidak dapat menggunakan parameter posisional dan --working-directory

en: Execute the argument to this option inside the terminal
id: Jalankan argumen untuk opsi ini di dalam terminal

en: COMMAND
id: PERINTAH

en: Set the working directory
id: Atur direktori kerja

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
id: NAMA-DIREKTORI

en: Wait until the child exits (TODO)
id: Tunggu sampai anak keluar (TODO)

en: Set the initial window title
id: Atur judul jendela awal

en: TITLE
id: JUDUL

en: ADVANCED: Set the shell to launch
id: LANJUTAN: Setel shell untuk diluncurkan

en: ADVANCED: Set the scrollback length
id: TINGKAT LANJUT: Atur panjang gulir balik

en: LINES
id: BARIS

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
id: KGX %s — Emulator Terminal

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
id: [-e|-- PERINTAH [ARGUMEN...]]

en: Close Window?
id: Tutup Jendela?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
id[0]: Beberapa perintah masih berjalan, menutup jendela ini akan membunuh mereka dan dapat menyebabkan hasil yang tak terduga

en: Close Tab?
id: Tutup Tab?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
id[0]: Beberapa perintah masih berjalan, menutup tab ini akan membunuh mereka dan dapat menyebabkan hasil yang tak terduga

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
id: Daftar proses

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
id: _Batal

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
id: _Tutup

en: Color string is wrong length
id: String warna salah panjang

en: _Detach Tab
id: _Lepas Tab

en: _Close
id: _Tutup

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
id: Pastikan Anda tahu apa yang dilakukan perintah:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
id: Anda menempelkan perintah yang dijalankan sebagai administrator

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Process %d
id: Proses %d

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
id: <b>Gagal untuk memulai</b> — %s

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
id: <b>Hanya Baca</b> — Perintah keluar dengan kode %i

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
id: <b>Hanya Baca</b> — Perintah keluar

en: Command completed
id: Perintah selesai

en: Find text
id: Cari teks

en: Previous Match
id: Cocok Sebelumnya

en: Next Match
id: Cocok Berikutnya

en: Ctrl-click to open:
    %s
id: Ctrl-click untuk membuka:
    %s

en: _Open Link
id: _Buka Tautan

en: Copy _Link
id: Salin A_lamat Taut

en: _Copy
id: Sali_n

en: _Select All
id: Pilih _Semua

en: Show in _Files
id: Tampilkan pada B_erkas

en: Follow System Style
id: Ikuti Gaya Sistem

en: Light Style
id: Gaya Terang

en: Dark Style
id: Gaya Gelap

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
id: Kurang argumen untuk --command

en: Cannot use both --command and positional parameters
id: Tidak dapat menggunakan parameter --command dan positional

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Show All Tabs
id: Tampilkan _Semua Tab

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Console
id: Tent_ang Konsol

en: Find in Terminal
id: Cari di Terminal

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Shrink Text
id: Memperkecil Teks

en: Reset Size
id: Mengatur Ulang Ukuran

en: Enlarge Text
id: Memperbesar Teks

en: Terminal Font
id: Fonta Terminal

en: _Select
id: _Pilih

en: Font Name
id: Nama Fonta

en: Font Family
id: Keluarga Fonta

en: Font Preview
id: Pratinjau Fonta

en: Font Size
id: Ukuran Fonta

en: No Font Set
id: Tidak Ada Fonta yang Diatur

en: General
id: Umum

en: Font
id: Fonta

en: Use _System Default
id: Gunakan _Sistem Bawaan

en: Custom _Font
id: _Fonta Ubahan

en: Behaviour
id: Perilaku

en: _Unlimited Scrollback
id: G_ulir Balik Tak Terbatas

en: _Scrollback Lines
id: Bari_s Gulir Balik

en: Terminal Bell
id: Bel Terminal

en: Play _Sound
id: Mainkan _Suara

en: _Visual Effects
id: Efek _Visual
