console main - en to hi translation catalogue (101 entries)

en: Console
hi: कंसोल

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
hi: कमांड;प्रॉम्प्ट;cmd;कमांडलाइन;रन;शैल;टर्मिनल;kgx;किंग्स क्रॉस;

en: New Window
hi: नई खिड़की

en: New Tab
hi: नया टैब

en: Terminal Emulator
hi: टर्मिनल एमुलेटर

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
hi: गनोम डेस्कटॉप के लिए एक साधारण उपयोक्ता मैत्रीपूर्ण टर्मिनल एमुलेटर।

en: Terminal window
hi: टर्मिनल खिड़की

en: The GNOME Project
hi: गनोम परियोजना

[ctx: shortcut window]
en: Application
hi: अनुप्रयोग

[ctx: shortcut window]
en: New Window
hi: नई खिड़की

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
hi: टर्मिनल

[ctx: shortcut window]
en: Find
hi: खोजें

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hi: कॉपी करें

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hi: पेस्ट करें

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
hi: टैब

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
hi: नया टैब

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
hi: टैब बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
hi: सभी टैब दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
hi: अगली टैब

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
hi: पिछली टैब

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
hi: टैब दाएं ले जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
hi: टैब बाएं ले जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
hi: टैब 1-9 पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
hi: टैब 10 पर जाएं

note: Translators: %s is the year range
en: © %s Zander Brown
hi: © %s ज़ेंडर ब्राउन

en: GPL 3.0 or later
hi: GPL 3.0 या बाद का

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
hi: # KGX संस्करण %s, VTE संस्करण %u.%u.%u %s का उपयोग करते हुए

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
hi: --working-directory और positional दोनों पैरामीटर का उपयोग नहीं किया जा सकता

en: Execute the argument to this option inside the terminal
hi: टर्मिनल के अंदर इस विकल्प पर तर्क निष्पादित करें

en: COMMAND
hi: कमांड

en: Set the working directory
hi: कार्यशील निर्देशिका निर्धारित करें

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
hi: निर्देशिका-नाम

en: Wait until the child exits (TODO)
hi: उपप्रक्रिया के खत्म होने तक प्रतीक्षा करें (करना बाकि)

en: Set the initial window title
hi: प्रारंभिक खिड़की शीर्षक निर्धारित करें

en: TITLE
hi: शीर्षक

en: ADVANCED: Set the shell to launch
hi: उन्नत: लॉन्च के लिए शैल निर्धारित करें

en: SHELL
hi: शैल

en: ADVANCED: Set the scrollback length
hi: उन्नत: स्क्रॉलबैक लंबाई निर्धारित करें

en: LINES
hi: पंक्तियां

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
hi: KGX %s — टर्मिनल एमुलेटर

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
hi: [-e|-- कमांड [तर्क...]]

en: Close Window?
hi: खिड़की बंद करें?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
hi[0]: एक कमांड अभी भी चल रहा है, इस खिड़की को बंद करने से यह खत्म हो जाएगा और अप्रत्याशित परिणाम हो सकते हैं
hi[1]: कुछ कमांड अभी भी चल रहे हैं, इस विंडो को बंद करने से वे ख़त्म हो जाएंगे और अप्रत्याशित परिणाम हो सकते हैं

en: Close Tab?
hi: टैब बंद करें?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
hi[0]: एक कमांड अभी भी चल रहा है, इस टैब को बंद करने से यह खत्म हो जाएगा और अप्रत्याशित परिणाम हो सकते हैं
hi[1]: कुछ कमांड अभी भी चल रहे हैं, इस टैब को बंद करने से वे ख़त्म हो जाएंगे और अप्रत्याशित परिणाम हो सकते हैं

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
hi: प्रक्रिया सूची

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
hi: बंद करें (_l)

en: Color string is wrong length
hi: रंग स्ट्रिंग की लंबाई गलत है

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
hi: टैब %i

en: _Detach Tab
hi: टैब अलग करें (_D)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
hi: सुनिश्चित करें कि आप जानते हैं कि यह कमांड क्या करती है:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
hi: आप एक कमांड पेस्ट कर रहे हैं जो प्रशासक के रूप में चलता है

en: _Paste
hi: पेस्ट करें (_P)

en: Process %d
hi: प्रक्रिया %d

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
hi: <b>प्रारंभ करने में विफल</b> — %s

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
hi: <b>केवल पढ़ने के लिए</b> — कमांड %i कोड के साथ बंद हो गई

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
hi: <b>केवल पढ़ने के लिए</b> — कमांड बंद हो गई

en: Command completed
hi: कमांड पूरा हुआ

en: Find text
hi: पाठ खोजें

en: Previous Match
hi: पिछला मेल

en: Next Match
hi: अगला मेल

en: Ctrl-click to open:
    %s
hi: खोलने के लिए Ctrl-क्लिक करें:
    %s

en: _Open Link
hi: लिंक खोलें (_O)

en: Copy _Link
hi: लिंक कॉपी करें (_L)

en: _Copy
hi: कॉपी करें (_C)

en: _Select All
hi: सभी चुनें (_S)

en: Show in _Files
hi: *फाइल* में दिखाएं (_F)

en: Follow System Style
hi: सिस्टम शैली का पालन

en: Light Style
hi: हल्की शैली

en: Dark Style
hi: गहरी शैली

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
hi: --command के लिए तर्क गायब है

en: Cannot use both --command and positional parameters
hi: --command और पोज़िशनल पैरामीटर दोनों का उपयोग नहीं किया जा सकता

en: _New Window
hi: नई खिड़की (_N)

en: _Show All Tabs
hi: सभी टैब दिखाएं (_S)

en: _Preferences
hi: वरीयताएं (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपट शार्टकट (_K)

en: _About Console
hi: कंसोल का परिचय (_A)

en: Find in Terminal
hi: टर्मिनल में खोलें

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Shrink Text
hi: पाठ छोटा करें

en: Reset Size
hi: आकार पहले जैसा करें

en: Enlarge Text
hi: पाठ बङा करें

en: Terminal Font
hi: टर्मिनल फॉन्ट

en: _Select
hi: चुनें (_S)

en: Font Name
hi: फॉन्ट नाम

en: Font Family
hi: फॉन्ट परिवार

en: Font Preview
hi: फॉन्ट पूर्वावलोकन

en: Font Size
hi: फॉन्ट आकार

en: No Font Set
hi: कोई फॉन्ट समूह नहीं

en: General
hi: सामान्य

en: Font
hi: फॉन्ट

en: Use _System Default
hi: सिस्टम तयशुदा का प्रयोग करें (_S)

en: Custom _Font
hi: तदनुकूल फॉन्ट (_F)

en: Behaviour
hi: व्यवहार

en: _Unlimited Scrollback
hi: असीमित स्क्रॉलबैक (_U)

en: _Scrollback Lines
hi: स्क्रॉलबैक पंक्तियां (_S)

en: Terminal Bell
hi: टर्मिनल घंटी

en: Play _Sound
hi: ध्वनि बजायें (_S)

en: _Visual Effects
hi: दृश्यात्मक प्रभाव (_V)
