console main - en to sv translation catalogue (126 entries)

en: Console
sv: Konsol

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
sv: kommando;prompt;cmd;kommandorad;kör;skal;terminal;kgx;kings cross;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
sv: En enkel användarvänlig terminalemulator för GNOME-skrivbordet.

en: Terminal window
sv: Terminalfönster

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: GPL 3.0 or later
sv: GPL 3.0 eller senare

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
sv: # KGX %s med VTE %u.%u.%u %s

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
sv: Kan inte använda både --working-directory och positionsparametrar

en: Execute the argument to this option inside the terminal
sv: Kör argumentet till denna flagga inuti terminalen

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Set the working directory
sv: Ställ in arbetskatalogen

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
sv: KATNAMN

en: Wait until the child exits (TODO)
sv: Vänta tills barnet avslutar (TODO)

en: Set the initial window title
sv: Ställ in fönstrets ursprungliga titel

en: TITLE
sv: TITEL

en: ADVANCED: Set the shell to launch
sv: AVANCERAT: Ställ in skalet att starta

en: SHELL
sv: SKAL

en: ADVANCED: Set the scrollback length
sv: AVANCERAT: Ställ in längd på rullningshistorik

en: LINES
sv: RADER

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
sv: KGX %s — terminalemulator

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
sv: [-e|-- KOMMANDO [ARGUMENT…]]

en: Close Window?
sv: Stäng fönster?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
sv[0]: Ett kommando körs ännu, att stänga detta fönster kommer att döda det och kan leda till oväntade resultat
sv[1]: Några kommandon körs ännu, att stänga detta fönster kommer att döda dem och kan leda till oväntade resultat

en: Close Tab?
sv: Stäng flik?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
sv[0]: Ett kommando körs ännu, att stänga denna flik kommer att döda det och kan leda till oväntade resultat
sv[1]: Några kommandon körs ännu, att stänga denna flik kommer att döda dem och kan leda till oväntade resultat

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
sv: Processlista

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
sv: A_vbryt

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
sv: S_täng

en: Color string is wrong length
sv: Färgsträng har fel längd

[ctx: toast-message]
en: Drop Failed
sv: Släpp misslyckaded

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a URI list drop. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under erhållande av ett URI-listsläpp. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a file list drop. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under erhållande av fillistsläpp. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a text drop. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under erhållande av textsläpp. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected value was received. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat värde erhölls. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
sv: Flik %i

en: _Detach Tab
sv: _Koppla loss flik

en: _Close
sv: S_täng

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
sv: Säkerställ att du vet vad kommandot gör:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
sv: Du klistrar in ett kommando som körs som en administratör

en: _Paste
sv: _Klistra in

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
sv: <b>Misslyckades med att starta</b> — %s

en: Unable To Open
sv: Kunde inte öppna

en: Opening ‘<a href="%s">%s</a>’ failed:
    %s
sv: Öppnande av ”<a href="%s">%s</a>” misslyckades:
    %s

en: Error Details
sv: Feldetaljer

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Copy Error Message
sv: Kopiera felmeddelande

en: Report _Issue
sv: Rapportera _problem

[ctx: toast-button]
en: _Details
sv: _Detaljer

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
sv: <b>Skrivskyddad</b> — Kommando avslutades med kod %i

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
sv: <b>Skrivskyddad</b> — Kommando avslutades

en: Command completed
sv: Kommando slutfört

en: Find text
sv: Sök text

en: Previous Match
sv: Föregående träff

en: Next Match
sv: Nästa träff

[ctx: toast-message]
note: Translators: The user ctrl-clicked, or used ‘Open Link’, on a URI that, *              for whatever reason, we were unable to open.
en: Couldn't Open Link
sv: Kunde inte öppna länk

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” uses the protocol “%s”, for which no apps are installed.
sv: Länken ”<a href="%s">%s</a>” använder protokollet ”%s” för vilket inga program finns installerade.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst opening the link “<a href="%s">%s</a>”. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under öppnande av länken ”<a href="%s">%s</a>”. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” is malformed.
sv: Länken ”<a href="%s">%s</a>” är felformaterad.

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” points to a location on a different device.
    
    This device is “%s” and the location is on “%s”.
sv: Länken ”<a href="%s">%s</a>” pekar på en plats på en annan enhet.
    
    Denna enhet är ”%s” och platsen är på ”%s”.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste Text
sv: Kunde inte klistra in text

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst reading the clipboard. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under läsning av urklipp. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Show File
sv: Kunde inte visa fil

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst showing the file. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under visande av filen. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Open Folder
sv: Kunde inte öppna mapp

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst opening the folder. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under öppnande av mappen. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

en: Ctrl-click to open:
    %s
sv: Ctrl-klicka för att öppna:
    %s

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste
sv: Kunde inte klistra in

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst processing the clipboard. Please include the following information if you report the error.
sv: Ett oväntat fel inträffade under bearbetning av urklipp. Inkludera följande information om du rapporterar felet.

en: _Open Link
sv: Ö_ppna länk

en: Copy _Link Address
sv: Kopiera _länkadress

en: _Copy
sv: K_opiera

en: _Select All
sv: _Markera allt

en: Leave _Fullscreen
sv: Lämna _helskärmsläge

en: Show in _Files
sv: Visa i _Filer

en: Follow System Style
sv: Följ systemets stil

en: Light Style
sv: Ljus stil

en: Dark Style
sv: Mörk stil

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
sv: Saknar argument för --command

en: Cannot use both --command and positional parameters
sv: Kan inte använda både --command och positionsparametrar

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Show All Tabs
sv: _Visa alla flikar

en: _Fullscreen
sv: _Helskärmsläge

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Console
sv: _Om Konsol

en: Find in Terminal
sv: Sök i terminal

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Shrink Text
sv: Krymp text

en: Reset Size
sv: Återställ storlek

en: Enlarge Text
sv: Förstora text

en: Terminal Font
sv: Terminaltypsnitt

en: _Select
sv: _Välj

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: Font Family
sv: Typsnittsfamilj

en: Font Preview
sv: Typsnittsförhandsgranskning

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: No Font Set
sv: Inget typsnitt inställt

en: General
sv: Allmänt

en: Font
sv: Typsnitt

en: Use _System Default
sv: Använd _systemstandard

en: Custom _Font
sv: Anpassat _typsnitt

en: Behaviour
sv: Beteende

en: _Unlimited Scrollback
sv: _Obegränsad rullningshistorik

en: _Scrollback Lines
sv: _Antal rader rullningshistorik

en: Terminal Bell
sv: Terminalljud

en: Play _Sound
sv: Spela upp _ljud

en: _Visual Effects
sv: _Visuella effekter

[ctx: shortcut window]
en: Application
sv: Program

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
sv: Stäng flik

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
sv: Visa alla flikar

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
sv: Nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
sv: Föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
sv: Växla till flik 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
sv: Växla till flik 10
