console main - en to ar translation catalogue (99 entries)

en: Console
ar: كونسول

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
ar: الأمر;الطلب;المدخلات;السطر;سطر الأوامر;سطر أوامر;التشغيل;الصدفة;الطرفية

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: New Tab
ar: لسان جديد

en: Terminal Emulator
ar: مُحاكِي طرفية

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
ar: مُحاكِي طرفية سهل الاستخدام لسطح المكتب جنوم.

en: Terminal window
ar: نافذة الطرفية

en: The GNOME Project
ar: المشروع جنوم

[ctx: shortcut window]
en: Application
ar: التطبيق

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ar: نافذة جديدة

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
ar: الطرفية

[ctx: shortcut window]
en: Find
ar: جِد

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ar: ألصق

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ar: الألسنة

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
ar: لسان جديد

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
ar: اعرض كل الألسنة

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
ar: اللسان التالي

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
ar: اللسان السابق

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
ar: انقل اللسان إلى اليمين

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
ar: انقل اللسان إلى اليسار

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
ar: انتقل إلى اللسان 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
ar: انتقل إلى اللسان 10

en: GPL 3.0 or later
ar: جي‌بي‌إل 3.0 أو أحدث

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
ar: المُعامَلات الموضعية و‎--command لا يُستعمَلان معًا

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ar: ‎نفِّذ مُعطيَات هذا الخيار في الطرفية

en: COMMAND
ar: ‎الأمر

en: Set the working directory
ar: ‎عيِّن مجلد العمل

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
ar: ‎اسم المجلد

en: Wait until the child exits (TODO)
ar: انتظر حتى ينتهي الأمر الفرعي (TODO)

en: Set the initial window title
ar: ‎عيِّن عنوان النافذة الابتدائي

en: TITLE
ar: ‎العنوان

en: ADVANCED: Set the shell to launch
ar: ‎متقدم: عيِّن الصدفة التي ستُشغَّل

en: SHELL
ar: الصدفة

en: ADVANCED: Set the scrollback length
ar: ‎متقدم: عيِّن حدَّ التمرير إلى الخلف

en: LINES
ar: ‎عدد_الأسطر

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
ar: كج‌إكس %s — مُحاكِي طرفية

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
ar: [-e|-- الأمر [...‎المُعطيَات]]

en: Close Window?
ar: ستُغلِق النافذة؟

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
ar[0]: سيُنهَى أمرٌ يعمل بإغلاق النافذة، وقد يؤدي ذلك إلى ما هو غير مُتوقَّع
ar[1]: ستُنهَى أوامر تعمل بإغلاق النافذة، وقد يؤدي ذلك إلى ما هو غير مُتوقَّع

en: Close Tab?
ar: ستُغلِق اللسان؟

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
ar[0]: سيُنهَى أمرٌ يعمل بإغلاق اللسان، وقد يؤدي ذلك إلى ما هو غير مُتوقَّع
ar[1]: ستُنهَى أوامر تعمل بإغلاق اللسان، وقد يؤدي ذلك إلى ما هو غير مُتوقَّع

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
ar: قائمة العمليات

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
ar: _ألغِ

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
ar: أ_غلق

[ctx: livery-name]
en: Linux
ar: لينكس

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
ar: اللسان %i

en: _Detach Tab
ar: افصل اللسان

en: _Close
ar: _أغلق

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
ar: تأكد من أنك تعلم ما يفعله الأمر:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
ar: أنت تلصق أمرًا يعمل مديرًا

en: _Paste
ar: أ_لصق

en: Process %d
ar: العملية %Id

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
ar: <b>تعذَّر تشغيل</b> — %s

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
ar: <b>تُقرَأ فقط</b> — انتهى الأمر بالكود %i

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
ar: <b>تُقرَأ فقط</b> — انتهى الأمر

en: Command completed
ar: أُنجِز الأمر

en: Find text
ar: جِد نصًّا

en: Previous Match
ar: التطابق السابق

en: Next Match
ar: التطابق التالي

en: Ctrl-click to open:
    %s
ar: اضغط Ctrl وانقر تفتح:
    %s

en: _Open Link
ar: ا_فتح الرابط

en: Copy _Link
ar: ا_نسخ الرابط

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Select All
ar: _حدِّد الكل

en: Show in _Files
ar: اعرض في «الملفَّات»

en: Follow System Style
ar: اتبع طراز النظام

en: Light Style
ar: الطراز المضيء

en: Dark Style
ar: الطراز المظلم

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
ar: المعطيات لـ ‎--command مفقودة

en: Cannot use both --command and positional parameters
ar: المُعامَلات الموضعية و‎--command لا يُستعمَلان معًا

en: _New Window
ar: _نافذة جديدة

en: _Show All Tabs
ar: اع_رض كل الألسنة

en: _Preferences
ar: ال_تفضيلات

en: _Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة ال_مفاتيح

en: _About Console
ar: _عن كونسول

en: Find in Terminal
ar: جِد في الطرفية

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Shrink Text
ar: صغِّر النص

en: Reset Size
ar: صفِّر الحجم

en: Enlarge Text
ar: كبِّر النص

en: Terminal Font
ar: خط الطرفية

en: _Select
ar: ا_ختر

en: Font Name
ar: اسم الخط

en: Font Family
ar: عائلة الخط

en: Font Preview
ar: معاينة الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: No Font Set
ar: ما من خط مُعيِّن

en: General
ar: العامَّة

en: Font
ar: الخط

en: Use _System Default
ar: استخدم إعدادات النظام المبدئية

en: Custom _Font
ar: خط الطرفية

en: Behaviour
ar: السلوك

en: _Unlimited Scrollback
ar: تمرير مطلق إلى الخلف

en: _Scrollback Lines
ar: حد التمرير إلى الخلف

en: Terminal Bell
ar: جرس الطرفية

en: Play _Sound
ar: إصدار صوت

en: _Visual Effects
ar: التأثيرات ال_بصرية
