kgx master - en to da translation catalogue (131 entries)

en: Console
da: Konsol

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: command;prompt;cmd;commandline;run;shell;terminal;kgx;kings cross;
da: kommando;prompt;cmd;kommandolinje;kør;skal;terminal;kgx;kings cross;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Terminal Emulator
da: Terminalemulator

en: A simple user-friendly terminal emulator for the GNOME desktop.
da: En simpel brugervenlig terminalemulator til GNOME-skrivebordet.

en: Terminal window
da: Terminalvindue

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: GPL 3.0 or later
da: GPL 3.0 eller senere

note: Translators: The leading # is intentional, the initial %s is the * version of KGX itself, the latter format is the VTE version
en: # KGX %s using VTE %u.%u.%u %s
da: # KGX %s bruger VTE %u.%u.%u %s

en: Cannot use both --working-directory and positional parameters
da: Kan ikke bruge både --working-directory samt positionelle parametre

en: Execute the argument to this option inside the terminal
da: Udfør argumentet til valgmuligheden i terminalen

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Set the working directory
da: Indstil arbejdsmappen

note: Translators: Placeholder of for a given directory
en: DIRNAME
da: MAPPENAVN

en: Wait until the child exits (TODO)
da: Vent indtil underprogrammet afslutter (TODO)

en: Set the initial window title
da: Indstil den indledende vinduestitel

en: TITLE
da: TITEL

en: ADVANCED: Set the shell to launch
da: AVANCERET: Indstil skallen, der skal startes

en: SHELL
da: SKAL

en: ADVANCED: Set the scrollback length
da: AVANCERET: Indstil længden for tilbagerulning

en: LINES
da: LINJER

note: Translators: %s is the version string, KGX is a codename and should be left as-is
en: KGX %s — Terminal Emulator
da: KGX %s — Terminalemulator

en: [-e|-- COMMAND [ARGUMENT...]]
da: [-e|-- KOMMANDO [ARGUMENT …]]

en: Close Window?
da: Luk vindue?

en: A command is still running, closing this window will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this window will kill them and may lead to unexpected outcomes
da[0]: Der kører stadig en kommando. Den dræbes, hvis vinduet lukkes, hvilket kan føre til uventede resultater
da[1]: Nogle kommandoer kører stadigvæk. De dræbes, hvis vinuet lukkes, hvilket kan føre til uventede resultater

en: Close Tab?
da: Luk faneblad?

en: A command is still running, closing this tab will kill it and may lead to unexpected outcomes | Some commands are still running, closing this tab will kill them and may lead to unexpected outcomes
da[0]: Der kører stadig en kommando. Den dræbes, hvis fanebladet lukkes, hvilket kan føre til uventede resultater
da[1]: Nogle kommandoer kører stadigvæk. De dræbes, hvis fanebladet lukkes, hvilket kan føre til uventede resultater

note: Translators: Screen reader label for the list of running commands
en: Process list
da: Procesliste

note: Translators: This action dismisses the dialogue, leaving the tab/window open
en: _Cancel
da: _Annullér

note: Translators: This action accepts the ‘unexpected outcomes’ and closes the tab/window
en: C_lose
da: _Luk

en: Color string is wrong length
da: Farvestrengen har en forkert længde

[ctx: toast-message]
en: Drop Failed
da: Slip mislykkedes

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a URI list drop. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl, da en URI-liste blev sluppet. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a file list drop. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl, da en filliste blev sluppet. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst receiving a text drop. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl, da en tekst blev sluppet. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected value was received. Please include the following information if you report the error.
da: En uventet værdi blev modtaget. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

note: Translators: columns by rows, describing terminal size
en: %i by %i
da: %i gange %i

en: %i columns %i rows
da: %i kolonner %i rækker

note: Translators: %i is, from the users perspective, a random number. * this string will only be seen when the running program has * failed to set a title, and exists purely to avoid blank tabs
en: Tab %i
da: Faneblad %i

en: _Detach Tab
da: _Løsriv faneblad

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: %s is the (possibly truncated) command being pasted
en: Make sure you know what the command does:
    %s
da: Sørg for, at du ved hvad kommandoen gør:
    %s

en: You are pasting a command that runs as an administrator
da: Du er ved at indsætte en kommando, der kører som en administrator

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Process %d
da: Proces %d

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Failed to start</b> — %s
da: <b>Kunne ikke starte</b> — %s

en: Unable To Open
da: Kan ikke åbne

en: Opening ‘<a href="%s">%s</a>’ failed:
    %s
da: Åbning af “<a href="%s">%s</a>” mislykkedes:
    %s

en: Error Details
da: Fejldetaljer

en: Error Message
da: Fejlmeddelelse

en: Copy Error Message
da: Kopiér fejlmeddelelse

en: Report _Issue
da: Rapportér _fejl

[ctx: toast-button]
en: _Details
da: _Detaljer

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited with code %i
da: <b>Skrivebeskyttet</b> — Kommandoen afsluttede med koden %i

note: Translators: <b> </b> marks the text as bold, ensure they are matched please!
en: <b>Read Only</b> — Command exited
da: <b>Skrivebeskyttet</b> — Kommandoen afsluttede

en: Command completed
da: Kommando fuldført

en: Find text
da: Find tekst

en: Previous Match
da: Forrige resultat

en: Next Match
da: Næste resultat

[ctx: toast-message]
note: Translators: The user ctrl-clicked, or used ‘Open Link’, on a URI that, *              for whatever reason, we were unable to open.
en: Couldn't Open Link
da: Kunne ikke åbne link

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” uses the protocol “%s”, for which no apps are installed.
da: Linket “<a href="%s">%s</a>” bruger protokollen “%s”, som ikke understøttes af noget installeret program.

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst opening the link “<a href="%s">%s</a>”. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl ved åbning af linket “<a href="%s">%s</a>”. Hvis du rapporterer fejlen, så inkludér venligst følgende oplysninger.

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” is malformed.
da: Linket “<a href="%s">%s</a>” er ugyldigt.

[ctx: spad-message]
en: The link “<a href="%s">%s</a>” points to a location on a different device.
    
    This device is “%s” and the location is on “%s”.
da: Linket “<a href="%s">%s</a>” peger på et sted på en anden enhed.
    
    Denne enhed er “%s” og stedet er på “%s”.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste Text
da: Kunne ikke indsætte tekst

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst reading the clipboard. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl ved læsning af udklipsholderen. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Show File
da: Kunne ikke vise fil

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst showing the file. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl ved visning af filen. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Open Folder
da: Kunne ikke åbne mappe

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst opening the folder. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl ved åbning af mappen. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du rapporterer fejlen.

en: Ctrl-click to open:
    %s
da: Ctrl-klik for at åbne:
    %s

[ctx: toast-message]
en: Couldn't Paste
da: Kunne ikke indsætte

[ctx: spad-message]
en: An unexpected error occurred whilst processing the clipboard. Please include the following information if you report the error.
da: Der opstod en uventet fejl ved behandling af udklipsholderen. Inkludér venligst følgende oplysninger, hvis du vil rapportere fejlen.

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: Copy _Link Address
da: Kopiér _linkadresse

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Select All
da: _Markér alt

en: Leave _Fullscreen
da: Forlad _fuldskærm

en: Show in _Files
da: Vis i _Filer

en: Follow System Style
da: Brug systemets stil

en: Light Style
da: Lys stil

en: Dark Style
da: Mørk stil

note: Translators: ‘command’ is the argument name, and shouldn't be translated
en: Missing argument for --command
da: Manglende argument til --command

en: Cannot use both --command and positional parameters
da: Kan ikke bruge både --command og positionelle parametre

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Show All Tabs
da: _Vis alle faneblade

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Console
da: _Om Konsol

en: Find in Terminal
da: Find i terminal

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Shrink Text
da: Formindsk tekst

en: Reset Size
da: Nulstil størrelse

en: Enlarge Text
da: Forstør tekst

en: Terminal Font
da: Terminalskrifttype

en: _Select
da: _Vælg

en: Font Name
da: Navn på skrifttype

en: Font Family
da: Skrifttypefamilie

en: Font Preview
da: Forhåndsvisning af skrifttype

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: No Font Set
da: Ingen skrifttype angivet

en: General
da: Generelt

en: Font
da: Skrifttype

en: Use _System Default
da: Brug _systemets standardindstillinger

en: Custom _Font
da: Brugertilpasset s_krifttype

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Unlimited Scrollback
da: _Ubegrænset rullebuffer

en: _Scrollback Lines
da: Linjer i _rullebuffer

en: Terminal Bell
da: Terminalklokke

en: Control how alerts are indicated
da: Angiv, hvordan alarmer behandles

en: Play _Sound
da: Afspil _lyd

en: _Visual Effects
da: _Visuelle effekter

[ctx: shortcut window]
en: Application
da: Program

[ctx: shortcut window]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcut window]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: shortcut window]
en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Show All Tabs
da: Vis alle faneblade

[ctx: shortcut window]
en: Next Tab
da: Næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 1–9
da: Skift til faneblad 1–9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Tab 10
da: Skift til faneblad 10

[ctx: shortcut window]
en: Window
da: Vindue

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm
