gnome-contacts master - en to ar translation catalogue (150 entries)

en: GNOME Contacts
ar: متراسلي جنوم

en: A contacts manager for GNOME
ar: مدير متراسلين لجنوم

en: Contacts
ar: المتراسلين

en: friends;address book;
ar: أصدقاء;دفتر عناوين;

en: Online Accounts
ar: حسابات الإنترنت

en: Local Address Book
ar: دفتر عناوين محلّي

en: Install GNOME Maps to open location.
ar: ثبّت خرائط جنوم لفتح المكان.

en: No contact with id %s found
ar: لم يُعثر على متراسل بالمعرف %s

en: Contact not found
ar: لم يُعثر على المتراسل

en: Change Address Book
ar: غيّر دفتر العناوين

en: Change
ar: غيّر

en: Cancel
ar: ألغِ

en: New contacts will be added to the selected address book.
    You are able to view and edit contacts from other address books.
ar: سيُضاف المتراسلون الجدد إلى دفتر العناوين المحدد.
    يمكنك عرض و تحرير المتراسلين من من دفاتر العناوين الأخرى.

en: About GNOME Contacts
ar: عَنْ متراسلي جنوم

en: Contact Management Application
ar: تطبيق لإدارة المتراسلين

en: No contact with email address %s found
ar: لم يُعثر على متراسل بعنوان البريد الإلكتروني %s

en: Show contact with this individual id
ar: اعرض متراسلا بالمُعرّف المُفرد هذا

en: Show contact with this email address
ar: اعرض متراسلا بعنوان البريد الإلكتروني هذا

en: — contact management
ar: — إدارة المتراسلين

en: Browse for more pictures
ar: تصفّح لمزيد من الصور

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Select Picture
ar: اختر صورة

en: Select
ar: اختر

en: New Contact
ar: متراسل جديد

en: Street
ar: الشارع

en: Extension
ar: الامتداد

en: City
ar: المدينة

en: State/Province
ar: الولاية/المحافظة

en: Zip/Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: PO box
ar: صندوق البريد

en: Country
ar: البلد

en: Add email
ar: أضف بريدًا إلكترونيًا

en: Add number
ar: أضف رقمًا

en: Delete field
ar: احذف الحقل

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Website
ar: الموقع

en: Nickname
ar: اللقب

en: Birthday
ar: تاريخ الميلاد

en: Note
ar: ملاحظة

en: New Detail
ar: معلومة جديدة

en: Linked Accounts
ar: حسابات الإنترنت

en: Remove Contact
ar: احذف المتراسل

en: Add name
ar: أضف اسمًا

en: Does %s from %s belong here?
ar: هل %s من %s هو نفسه هذا الشخص؟

en: Do these details belong to %s?
ar: هل تخُص هذه المعلومات %s؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Select a contact
ar: اختر متراسلًا

en: You need to enter some data
ar: تحتاج إلى إدخال بعض البيانات

en: No primary addressbook configured
ar: لم يُضبط أي دفتر عناوين أساسي

en: Unable to create new contacts: %s
ar: تعذّر إنشاء متراسل جديد: %s

en: Unable to find newly created contact
ar: تعذّر العثور على المتراسل المُنشأ حديثا

en: Change avatar
ar: غيّر الصورة

en: Google Talk
ar: محادثة جووجل

en: Ovi Chat
ar: دردشة Ovi

en: Facebook
ar: فيس بوك

en: Livejournal
ar: ‏Livejournal

en: AOL Instant Messenger
ar: مراسلة AOL الفورية

en: Gadu-Gadu
ar: ‏Gadu-Gadu

en: Novell Groupwise
ar: ‏Novell Groupwise

en: ICQ
ar: ‏ICQ

en: IRC
ar: ‏IRC

en: Jabber
ar: جابِّر

en: Local network
ar: الشبكة المحلّية

en: Windows Live Messenger
ar: مِرسال وندوز لايف

en: MySpace
ar: ‏MySpace

en: MXit
ar: ‏MXit

en: Napster
ar: ‏Napster

en: Tencent QQ
ar: ‏Tencent QQ

en: IBM Lotus Sametime
ar: ‏IBM Lotus Sametime

en: SILC
ar: ‏SILC

en: sip
ar: ‏sip

en: Skype
ar: سكايب

en: Telephony
ar: الهاتف

en: Trepia
ar: ‏Trepia

en: Yahoo! Messenger
ar: مِرسال Yahoo!

en: Unexpected internal error: created contact was not found
ar: خطأ داخلي غير مُتوقع: لم يُعثر على المتراسل المُنشأ

en: Google Circles
ar: دوائر جوجل

en: Google
ar: جوجل

en: Local Contact
ar: متراسلا محلّيا

en: You can link contacts by selecting them from the contacts list
ar: يمكنك ربط الحسابات باختيارهم من قائمة الحسابات

en: Unlink
ar: فُك الارتباط

note: Refers to the type of the detail, could be Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
ar: آخر

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ar: المنزل

en: Work
ar: العمل

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
ar: شخصي

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ar: المساعد

en: Work Fax
ar: فاكس العمل

en: Callback
ar: اتصال راجع

en: Car
ar: السيارة

en: Company
ar: الشركة

en: Home Fax
ar: فاكس المنزل

en: Mobile
ar: المحمول

en: Fax
ar: الفاكس

en: Pager
ar: جهاز الاستدعاء

en: Radio
ar: اللاسلكي

en: Telex
ar: تلكس

en: No results matched search
ar: لا نتائج تطابق البحث

en: Suggestions
ar: الاقتراحات

en: Other Contacts
ar: متراسلين آخرين

en: %d Selected | %d Selected
ar[0]: لا عناصر مُختارة
ar[1]: واحد مُختار
ar[2]: اثنين مُختارين
ar[3]: %d مُختارة
ar[4]: %d مُختارًا
ar[5]: %d مُختار

en: All Contacts
ar: كل المتراسلين

en: Editing %s
ar: يُحرر %s

en: Done
ar: تم

en: Add
ar: أضف

en: %d contacts linked | %d contacts linked
ar[0]: لم يُربط أي متراسلين
ar[1]: رُبط متراسل واحد
ar[2]: رُبط متراسلين واحد
ar[3]: رُبط %d متراسلين
ar[4]: رُبط %d متراسلا
ar[5]: رُبط %d متراسل

en: _Undo
ar: _تراجع

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
ar[0]: لم يُحذف أي متراسلين
ar[1]: حُذِفَ متراسل واحد
ar[2]: حُذِفَ متراسليْن
ar[3]: حُذِفَ %d متراسلين
ar[4]: حُذِفَ %d متراسلا
ar[5]: حُذِفَ %d متراسل

en: Contact deleted: "%s"
ar: حُذِفَ المتراسل: "%s"

en: %s linked to %s
ar: %s مرتبط بـ %s

en: %s linked to the contact
ar: ‏%s مرتبط بالمتراسل

en: _Change Address Book...
ar: _غيّر دفتر العناوين...

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _About
ar: _عن

en: _Quit
ar: أُ_خرج

en: Home email
ar: بريد المنزل

en: Work email
ar: بريد العمل

en: Mobile phone
ar: الهاتف المحمول

en: Home phone
ar: هاتف المنزل

en: Work phone
ar: هاتف العمل

en: Home address
ar: عنوان المنزل

en: Work address
ar: عنوان العمل

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Type to search
ar: اكتب نصا للبحث عنه

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
ar: ربط

en: Delete
ar: احذف

en: Loading
ar: يُحمّل

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
ar: سيُضاف المتراسلون الجدد إلى دفتر العناوين المحدد. يمكنك عرض و تحرير المتراسلين من من دفاتر العناوين الأخرى.

en: Add contact
ar: أضف متراسلًا

en: Selection mode
ar: نمط الاختيار

en: Edit
ar: حرّر

en: Select Address Book
ar: اختر دفتر العناوين

en: Cancel setup
ar: ألغِ الإعداد

en: Setup complete
ar: اكتمل الإعداد

en: First-time setup done.
ar: تم إعداد المرة الأولى.

en: Set to true when the user ran the first-time setup wizard.
ar: اضبط كصحيح عند قيام المستخدم بتشغيل مُرشد إعداد لأول مرة.

en: View subset
ar: اعرض جزءًا

en: View contacts subset
ar: اعرض جزءًا من المتراسلين
