gnome-contacts - en to bs translation catalogue (127 entries)

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
bs: Kontakti čuva i organizira podatke Vaših kontakata . Možete stvoriti , uređivati ​​, brisati i povezivati ​​dijelove informacija o svojim kontaktima . Kontakti prikuplja podatke iz svih vaših izvora pružajući centralizirano mjesto za upravljanje kontaktima.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
bs: Kontakti će se također integrirati sa online adresarom i automatski povezati kontakte iz različitih online izvora .

en: Contacts
bs: Kontakti

en: A contacts manager for GNOME
bs: Kontakt upravitelj za GNOME

en: friends;address book;
bs: friends;address book;prijatelji;adresar;

en: Online Accounts
bs: Online nalozi

en: Local Address Book
bs: Lokalni adresar

en: Install GNOME Maps to open location.
bs: Instaliraj GNOME mape na otvorenu lokaciju.

en: No contact with id %s found
bs: Kontakt id%s nije pronadjen

en: Contact not found
bs: Kontakt nije pronadjen

en: Change Address Book
bs: Izmijenite adresar

en: Change
bs: Promjena

en: Cancel
bs: Odustani

en: New contacts will be added to the selected address book.
    You are able to view and edit contacts from other address books.
bs: Novi kontakt će biti dodan u selektovani adresar.
    U mogućnosti ste da vidite i izmijenite kontakte iz adresara.

en: About GNOME Contacts
bs: O programu GNOME Contacts

en: Contact Management Application
bs: Program za upravljanje kontaktima

en: No contact with email address %s found
bs: Kontakt sa email adresom %s nije pronađen

en: Show contact with this individual id
bs: Prikaži kontakte sa ovim id

en: Show contact with this email address
bs: Prikaži kontakt sa ovom email adresom

en: — contact management
bs: - Kontakt menadžment

en: Browse for more pictures
bs: Potraži više slika

en: _Cancel
bs: _Otkaži

en: _Open
bs: _Otvori

en: Select Picture
bs: Izaberi sliku

en: Select
bs: Odaberi

en: New Contact
bs: Novi kontakt

en: Street
bs: Ulica

en: Extension
bs: Proširenje

en: City
bs: Grad

en: State/Province
bs: Fed.jedinica/provincija

en: Zip/Postal Code
bs: Poštanski broj

en: PO box
bs: Poštanski pretinac

en: Country
bs: Država

en: Add email
bs: Dodaj email

en: Add number
bs: Dodaj broj

en: Delete field
bs: Dodaj polje

en: January
bs: Januar

en: February
bs: Februar

en: March
bs: Mart

en: May
bs: Maj

en: June
bs: Jun

en: July
bs: Jul

en: August
bs: Avgust

en: September
bs: Septembar

en: October
bs: Oktobar

en: November
bs: Novembar

en: December
bs: Decembar

en: Website
bs: Web stranica

en: Nickname
bs: Nadimak

en: Birthday
bs: Rodendan

en: Note
bs: Zabilješka

en: New Detail
bs: Novi detalj

en: Linked Accounts
bs: Spojeni nalozi

en: Remove Contact
bs: Ukloni kontakt

en: Add name
bs: Dodaj ime

en: Does %s from %s belong here?
bs: Da li %s iz %s pripada ovdje?

en: Do these details belong to %s?
bs: Da li ovi detalji spadaju u %s?

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Select a contact
bs: Izaberi kontakt

en: You need to enter some data
bs: Trebate unijeti neke podatke

en: No primary addressbook configured
bs: Primarni adresar nije konfigurisan

en: Unable to create new contacts: %s
bs: Nije moguće kreirati novi kontakt: %s

en: Unable to find newly created contact
bs: Nije moguće pronaći novokreirani kontakt

en: Change avatar
bs: Promijeni avatar

en: Local network
bs: Lokalna mreža

en: Tencent QQ
bs: Tecent QQ

en: Telephony
bs: Telefonija

en: Unexpected internal error: created contact was not found
bs: Neočekivana interna greška: kreirani kontakt nije pronadjen

en: Google Circles
bs: Google krugovi

en: Local Contact
bs: Lokalni Kontakt

en: You can link contacts by selecting them from the contacts list
bs: Možete povezati kontakte selektujući ih na listi kontakata

en: Unlink
bs: Prekini vezu

note: Refers to the type of the detail, could bje Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
bs: Ostalo

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
bs: Početna lokacija

en: Work
bs: Posao

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
bs: Lično

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
bs: Pomoćnik

en: Work Fax
bs: Faks na poslu

en: Callback
bs: Povratni poziv

en: Car
bs: Automobil

en: Company
bs: Preduzeće

en: Home Fax
bs: Kućni faks

en: Mobile
bs: Mobilni

en: Fax
bs: Faks

en: Pager
bs: Pejdžer

en: Telex
bs: Teleks

en: No results matched search
bs: Nema odgovarajućih rezultata pretrage

en: Suggestions
bs: Prijedlozi

en: Other Contacts
bs: Ostali kontakti

en: %d Selected | %d Selected
bs[0]: %d odabran
bs[1]: %d odabrana
bs[2]: %d odabrano

en: All Contacts
bs: Svi kontakti

en: Editing %s
bs: Uređujem %s

en: Done
bs: Završeno

en: Add
bs: Dodaj

en: %d contacts linked | %d contacts linked
bs[0]: %d kontakt je povezan
bs[1]: %d kontakta su povezana
bs[2]: %d kontakata je povezano

en: _Undo
bs: _Poništi

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
bs[0]: %d kontakt je obrisan
bs[1]: %d kontakta su obrisana
bs[2]: %d kontakta je obrisano

en: Contact deleted: "%s"
bs: Kontakt je obrisan: „%s“

en: %s linked to %s
bs: %s povezan sa %s

en: %s linked to the contact
bs: %s je povezan sa kontaktom

en: _Change Address Book...
bs: _Izmijeni adresar...

en: _Help
bs: Po_moć

en: _About
bs: _O

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: Personal email
bs: Lična el. pošta

en: Work email
bs: Poslovna el. pošta

en: Mobile phone
bs: Mobilni telefon

en: Home phone
bs: Kućni telefon

en: Work phone
bs: Radni telefon

en: Home address
bs: Kućna adresa

en: Work address
bs: Adresa na poslu

en: Notes
bs: Bilješke

en: Type to search
bs: Kucaj za pretragu

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
bs: Veza

en: Delete
bs: Izbriši

en: Loading
bs: Učitavam

en: Add contact
bs: Dodaj kontakt

en: Selection mode
bs: Režim izbora

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Select Address Book
bs: Izaberi adresar

en: Cancel setup
bs: Otkaži podešavanje

en: Setup complete
bs: Podešavanje završeno

en: First-time setup done.
bs: Podešavanje prvog puta je urađeno.

en: Set to true when the user ran the first-time setup wizard.
bs: Izaberite kada korisnik pokrene čarobnjaka podešavanja prvog puta.

en: View subset
bs: Pregled podskupa

en: View contacts subset
bs: Pregledaj podskup kontakata
