gnome-contacts - en to cs translation catalogue (188 entries)

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Manage your contacts
cs: Spravujte vaše kontakty

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
cs: Kontakty uchovávají a třídí vaše kontakty. Různé kousky svých kontaktních informací můžete vytvářet, upravovat, mazat a spojovat dohromady. Aplikace Kontakty seskupuje údaje ze všech vašich zdrojů a poskytuje vám místo, kde je můžete spravovat jednotně.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
cs: Kontakty rovněž integrují on-line adresáře a automaticky propojují kontakty z různých on-line zdrojů.

en: Contacts with no contacts
cs: Kontatky bez jediného kontaktu

en: Contacts filled with contacts
cs: Kontakty naplněné kontakty

en: Contacts in selection mode
cs: Kontakty v režimu výběru

en: Contacts setup view
cs: Kontakty se zobrazeným úvodním nastavením

en: Contacts edit view
cs: Kontakty během úprav kontaktu

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
cs: přátelé;přítelkyně;kamarádi;kamarádky;adresář;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
cs: Přehled

[ctx: shortcut window]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
cs: Otevřít nabídku

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
cs: Zobrazit předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
cs: Vytvořit nový kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
cs: Hledat kontakty

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
cs: Seznam klávesových zkratek

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
cs: Úpravy a vytváření kontaktů

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
cs: Uložit aktuální změny do kontaktu

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
cs: Zrušit aktuální změny v kontaktu

en: Select a new avatar
cs: Výběr nového avataru

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Done
cs: _Hotovo

en: Take a Picture…
cs: Pořídit snímek…

en: Select a File…
cs: Vybrat soubor…

en: Select a Contact
cs: Vyberte kontakt

en: Change Addressbook
cs: Změnit adresář

en: Change Avatar
cs: Změnit avatár

en: Remove Avatar
cs: Odstranit avatár

en: Import Contacts
cs: Importovat kontakty

en: _Import
cs: _Importovat

en: Link Contacts
cs: Propojit kontakty

en: List Contacts By:
cs: Řadit kontakty podle:

en: First Name
cs: jméno

en: Surname
cs: příjmení

en: Import From File…
cs: Import ze souboru…

en: Export All Contacts…
cs: Export všech kontatků…

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Help
cs: Nápověda

en: About Contacts
cs: O aplikaci Kontakty

en: Mark as Favorite
cs: Označit jako oblíbený

en: Unmark as Favorite
cs: Odebrat z oblíbených

en: Share as QR Code
cs: Sdílet přes QR kód

en: Delete Contact
cs: Smazat kontakt

en: Add New Contact
cs: Přidat nový kontakt

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: Select Contacts
cs: Vybrat kontakty

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Selection
cs: Zrušit výběr

en: Search contacts
cs: hledat kontakty

en: Loading
cs: Načítá se

en: Export Selected Contacts
cs: Vyexportovat vybrané kontatky

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
cs: Propojit

en: Link Selected Contacts Together
cs: Propojit dohromady vybrané kontakty

en: Delete
cs: Smazat

en: Edit Contact
cs: Upravit kontakt

en: Contact Menu
cs: Nabídka kontaktu

en: Done
cs: Hotovo

en: Address Books
cs: Adresář

en: Share Contact
cs: Sdílení kontaktu

en: QR Code
cs: QR kód

en: Scan to Save
cs: Načtením QR kódu kontakt uložíte

en: Contacts Setup
cs: Nastavení Kontaktů

en: _Quit
cs: U_končit

en: Cancel Setup And Quit
cs: Zrušit nastavení a skončit

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
cs: Dokončit nastavení

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
cs: Vyberte prosím svůj hlavní adresář: do něj budou přidávány nové kontakty. Pokud své kontakty uchováváte v účtu on-line, můžete jej přidat pomocí nastavení Účty on-line.

en: Show contact with this email address
cs: Zobrazit kontakt s touto e-mailovou adresou

en: Show contact with this individual id
cs: Zobrazit kontakt s tímto individuálním ID

en: Show contacts with the given filter
cs: Zobrazit kontakty podle zadaného filtru

en: Show the current version of Contacts
cs: Zobrazit aktuální verzi Kontaktů

en: Contact not found
cs: Kontakt nebyl nalezen

en: No contact with id %s found
cs: Kontakt s ID %s nebyl nalezen

en: _Close
cs: _Zavřít

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
cs: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011 – 2020 Vývojáři aplikace Kontakty

en: No contact with email address %s found
cs: Kontakt s e-mailovou adresou %s nebyl nalezen

en: Primary address book not found
cs: Nebyl nalezen hlavní adresář

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
cs: Kontaktům se nezdařilo najít nastavený hlavní adresář. Mohou proto nastat problémy s vytvářením nebo úpravou kontatků.

en: Go To _Preferences
cs: _Přejít do předvoleb

en: Select contact file
cs: Výběr souboru s kontakty

en: vCard files
cs: Soubory vCard

en: No Camera Detected
cs: Nenalezena žádná kamera

en: Failed to set avatar
cs: Selhalo nastavení avataru

en: Browse for more pictures
cs: Procházet další obrázky

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Image File
cs: Soubor obrázku

en: Failed to set avatar.
cs: Selhalo nastavení avataru.

en: Show More
cs: Zobrazit více

en: Add email
cs: přidejte e-mail

en: Add phone number
cs: Přidat telefonní číslo

en: Website
cs: Webové stránky

en: Full name
cs: Celé jméno

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Birthday
cs: Narozeniny

en: Remove birthday
cs: Smazat den narození

en: Set Birthday
cs: Nastavit den narození

en: Organization
cs: Organizace

en: Role
cs: Funkce

en: Label
cs: Popisek

note: Create grid and labels
en: Day
cs: Den

en: Month
cs: Měsíc

en: Year
cs: Rok

en: _Set
cs: Na_stavit

en: Change Birthday
cs: Změna data narození

en: Street
cs: Ulice

en: Extension
cs: Upřesnění

en: City
cs: Město

en: State/Province
cs: Stát/region

en: Zip/Postal Code
cs: PSČ/poštovní kód

en: Country
cs: Země

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: All Contacts
cs: Všechny kontakty

en: Send an email to %s
cs: Poslat e-mail na %s

en: Visit website
cs: Navštívit webové stránky

en: Their birthday is today! 🎉
cs: Dnes má narozeniny! 🎉

en: Show on the map
cs: Zobrazit na mapě

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
cs[0]: Maže se %d kontakt
cs[1]: Mažou se %d kontakty
cs[2]: Maže se %d kontaktů

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
cs: Místní adresář

en: Local Contact
cs: Lokálně uložený

en: Local network
cs: Místní síť

en: An error occurred reading the selected file
cs: Při čtení vybraného souboru se vyskytla chyba

en: An error occurred reading the file '%s'
cs: Při čtení souboru „%s“ se vyskytla chyba

en: The imported file does not seem to contain any contacts
cs: Vypadá to, že importovaný soubor neobsahuje žádné kontakty.

en: Found %u contact | Found %u contacts
cs[0]: Nalezen %u kontakt
cs[1]: Nalezeny %u kontakty
cs[2]: Nalezeno %u kontaktů

en: Can't import: no contacts found
cs: Nelze importovat: Nenalezen žádný kontakt

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
cs[0]: Při pokračování se naimportuje %u kontakt
cs[1]: Při pokračování se naimportují %u kontakty
cs[2]: Při pokračování se naimportuje %u kontaktů

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
cs[0]: Propojen %d kontakt
cs[1]: Propojeny %d kontakty
cs[2]: Propojeno %d kontaktů

en: Is this the same person as %s from %s?
cs: Jedná se o stejnou osobu jako %s z kontaktů %s?

en: Is this the same person as %s?
cs: Jedná se o stejnou osobu jako %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
cs[0]: %llu vybraný
cs[1]: %llu vybrané
cs[2]: %llu vybraných

en: _Add
cs: Přid_at

en: Editing %s
cs: Úprava kontaktu %s

en: %d Selected | %d Selected
cs[0]: %d vybraný
cs[1]: %d vybrané
cs[2]: %d vybraných

en: _Undo
cs: _Zpět

en: New Contact
cs: Nový kontakt

en: Discard changes?
cs: Zahodit změny?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
cs: Změny, které se neuloží, budou trvale ztraceny.

en: Discard
cs: Zahodit

note: Open up a file chooser
en: Export to file
cs: Export do souboru

en: _Export
cs: Vy_exportovat

en: contacts.vcf
cs: kontakty.vcf

en: Primary Address Book
cs: Hlavní adresář

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
cs: Nové kontakty budou přidávány do vybraného adresáře. Kontakty z jiných adresářů si můžete prohlížet a upravovat je.

en: _Online Accounts
cs: Účty _on-line

en: Open the Online Accounts panel in Settings
cs: Otevřít panel Účty on-line v Nastaveních GNOME

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
cs: Pro uložení kontaktu <b>%s</b> načtěte QR kód.

en: Unlinking contacts
cs: Ruší se propojení kontaktů

en: Postal addresses
cs: Poštovní adresy

en: Alias
cs: Přezdívka

en: Unnamed Person
cs: Bezejmenná osoba

en: Email addresses
cs: E-mailové adresy

en: Instant Messaging addresses
cs: Adresy rychlé komunikace

en: Notes
cs: Poznámky

en: Phone numbers
cs: Telefonní čísla

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
cs: Funkce

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
cs: %s, %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
cs: Strukturované jméno

en: Other
cs: Jiný

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
cs: Domů

en: Work
cs: Pracovní

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
cs: Osobní

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
cs: Asistent(ka)

en: Work Fax
cs: Fax do práce

en: Callback
cs: Zpětné zavolání

en: Car
cs: Do auta

en: Company
cs: Společnost

en: Home Fax
cs: Fax domů

en: ISDN
cs: Telefon ISDN

en: Mobile
cs: Mobil

en: Radio
cs: Radiostanice

en: Telex
cs: Dálnopis

en: URLs
cs: Adresy URL

en: Importing contacts from '%s'
cs: Importují se kontakty z „%s“

en: First-time setup done.
cs: Prvotní nastavení hotovo.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
cs: Nastaveno na zapnuto po té, co uživatel prošel nastavením při prvním spuštění aplikace.

en: Sort contacts on surname.
cs: Řadit kontakty podle příjmení

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
cs: Když je zapnuto, bude seznam kontaktů řazen podle jejich příjmení. V opačném případě bude řazen podle křestního jména.

en: The default height of the contacts window.
cs: Výchozí výška okna kontaktů

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
cs: Jestliže doposud uživatel nezměnil velikost okna, bude pro jeho počáteční výšku použita tato hodnota.

en: The default width of the contacts window.
cs: Výchozí šířka okna kontaktů

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
cs: Jestliže doposud uživatel nezměnil velikost okna, bude pro jeho počáteční šířku použita tato hodnota.

en: Is the window maximized?
cs: Je okno maximalizované?

en: Stores if the window is currently maximized.
cs: Uchovává informaci, zda je okno momentálně maximalizované.

en: Is the window fullscreen
cs: Je okno na celé obrazovce?
