gnome-contacts master - en to da translation catalogue (189 entries)

en: Contacts
da: Kontaktpersoner

en: Manage your contacts
da: Håndtér dine kontaktpersoner

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
da: Programmet Kontakter opbevarer og organiserer kontaktperson-information. Du kan oprette, redigere og sammenkæde stykker af information om dine kontaktpersoner. Kontakter samler detaljerne fra alle dine kilder og giver derved et centraliseret sted for håndtering af dine kontaktpersoner.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
da: Kontakter kan også integrere sig med adressebøger på nettet og automatisk sammenkæde kontaktpersoner fra forskellige kilder på nettet.

en: Contacts with no contacts
da: Kontakter uden kontaktpersoner

en: Contacts filled with contacts
da: Kontakter udfyldt med kontaktpersoner

en: Contacts in selection mode
da: Kontakter i markeringstilstand

en: Contacts setup view
da: Opsætning af kontaktpersoner

en: Contacts edit view
da: Redigering af kontaktpersoner

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
da: venner;adressebog;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
da: Oversigt

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
da: Opret en ny kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
da: Søg i kontaktpersoner

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
da: Liste over genveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
da: Redigering eller oprettelse af kontaktperson

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
da: Gem nuværende ændringer af kontaktperson

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
da: Annullér nuværende ændringer af kontaktperson

en: Select a new avatar
da: Vælg et nyt profilbillede

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Done
da: _Udført

en: Take a Picture…
da: Tag et billede …

en: Select a File…
da: Vælg en fil …

en: Select a Contact
da: Vælg en kontakt

en: Change Addressbook
da: Skift adressebog

en: Change Avatar
da: Ændr profilbillede

en: Remove Avatar
da: Fjern profilbillede

en: Import Contacts
da: Importér kontakter

en: _Import
da: _Importér

en: Link Contacts
da: Sammenkæd kontakter

en: List Contacts By:
da: Vis kontakter efter:

en: First Name
da: Fornavn

en: Surname
da: Efternavn

en: Import From File…
da: Importér fra fil …

en: Export All Contacts…
da: Eksportér alle kontaktpersoner …

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Contacts
da: Om Kontakter

en: Mark as Favorite
da: Markér som favorit

en: Unmark as Favorite
da: Fjern markering som favorit

en: Share as QR Code
da: Del som QR-kode

en: Delete Contact
da: Slet kontakt

en: Add New Contact
da: Tilføj ny kontaktperson

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Select Contacts
da: Vælg kontaktpersoner

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Selection
da: Ryd markering

en: Search contacts
da: Søg i kontaktpersoner

en: Loading
da: Indlæser

note: Export refers to the verb
en: Export
da: Eksportér

en: Export Selected Contacts
da: Eskportér de valgte kontaktpersoner

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
da: Sammenkæd

en: Link Selected Contacts Together
da: Sammenkæd de markerede kontaktpersoner

en: Delete
da: Slet

en: Edit Contact
da: Redigér kontakt

en: Contact Menu
da: Kontaktmenu

en: Done
da: Udført

en: Address Books
da: Adressebøger

en: Share Contact
da: Del kontaktperson

en: QR Code
da: QR-kode

en: Scan to Save
da: Skan for at gemme

en: Contacts Setup
da: Indstillinger for Kontakter

en: _Quit
da: _Afslut

en: Cancel Setup And Quit
da: Afbryd opsætning og afslut

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
da: Fuldfør opsætning

en: Welcome
da: Velkommen

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
da: Vælg venligst din adressebog: Her tilføjes nye kontakter. Hvis du har dine kontakter på en onlinekonto, kan du tilføje dem ved brug af indstillingerne for onlinekonti.

en: Show contact with this email address
da: Vis kontakt med denne e-mailadresse

en: Show contact with this individual id
da: Vis kontakt med dette individuelle id

en: Show contacts with the given filter
da: Vis kontakter med det givne filter

en: Show the current version of Contacts
da: Vis nuværende version af Kontakter

en: Contact not found
da: Kontakt ikke fundet

en: No contact with id %s found
da: Ingen kontakt med id %s fundet

en: _Close
da: _Luk

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
da: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 udviklerne af Kontakter

en: No contact with email address %s found
da: Ingen kontakt med e-mailadressen %s fundet

en: Primary address book not found
da: Ingen primær adressebog fundet

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
da: Kontakter kan ikke finde den konfigurerede primære adressebog. Du vil måske støde på problemer ved oprettelse eller redigering af kontaktpersoner

en: Go To _Preferences
da: Gå til _indstillinger

en: Select contact file
da: Vælg fil med kontaktpersonoplysninger

en: Import
da: Importér

en: vCard files
da: vCard-filer

en: No Camera Detected
da: Intet kamera fundet

en: Failed to set avatar
da: Kunne ikke angive profilbillede

en: Browse for more pictures
da: Gennemse for flere billeder

en: _Open
da: _Åbn

en: Image File
da: Billedfil

en: Failed to set avatar.
da: Kunne ikke angive profilbillede.

en: Show More
da: Vis mere

en: Add email
da: Tilføj e-mail

en: Add phone number
da: Tilføj telefonnummer

en: Website
da: Webside

en: Full name
da: Fulde navn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Remove birthday
da: Fjern fødselsdag

en: Set Birthday
da: Angiv fødselsdag

en: Organization
da: Organisation

en: Role
da: Rolle

en: Label
da: Etiket

note: Create grid and labels
en: Day
da: Dag

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: _Set
da: _Ændr

en: Change Birthday
da: Ændr fødselsdag

en: Street
da: Gade

en: Extension
da: Udvidelse

en: City
da: By

en: State/Province
da: Stat/Provins

en: Zip/Postal Code
da: Postnummer

en: PO box
da: Postboks

en: Country
da: Land

en: Favorites
da: Favoritter

en: All Contacts
da: Alle kontakter

en: Send an email to %s
da: Send en e-mail til %s

en: Visit website
da: Besøg webside

en: Their birthday is today! 🎉
da: Har fødselsdag i dag! 🎉

en: Show on the map
da: Vis på kortet

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
da[0]: Sletter %d kontakt
da[1]: Sletter %d kontakter

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
da: Lokal adressebog

en: Local Contact
da: Lokal kontakt

en: Local network
da: Lokalt netværk

en: An error occurred reading the selected file
da: Der opstod en fejl ved læsning af den valgte fil

en: An error occurred reading the file '%s'
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen “%s”

en: The imported file does not seem to contain any contacts
da: Den importerede fil synes ikke at indeholde nogen kontaktpersoner

en: Found %u contact | Found %u contacts
da[0]: Fandt %u kontaktperson
da[1]: Fandt %u kontaktpersoner

en: Can't import: no contacts found
da: Kan ikke importere: ingen kontaktpersoner fundet

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
da[0]: Fortsætter du, importeres %u kontaktperson
da[1]: Fortsætter du, importeres %u kontaktpersoner

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
da[0]: Sammenkædede %d kontakt
da[1]: Sammenkædede %d kontakter

en: Is this the same person as %s from %s?
da: Er dette samme person som %s fra %s?

en: Is this the same person as %s?
da: Er dette samme person som %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
da[0]: %llu valgt
da[1]: %llu valgte

en: _Add
da: _Tilføj

en: Editing %s
da: Redigerer %s

en: %d Selected | %d Selected
da[0]: %d valgt
da[1]: %d valgte

en: _Undo
da: _Fortryd

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: Discard changes?
da: Forkast ændringer?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
da: Ændringer, som ikke gemmes, vil gå tabt permanent.

en: Discard
da: Forkast

note: Open up a file chooser
en: Export to file
da: Eksportér til fil

en: _Export
da: _Eksportér

en: Primary Address Book
da: Primær adressebog

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
da: Nye kontakter vil blive tilføjet den valgte adressebog. Du kan se og redigere kontakter fra andre adressebøger.

en: _Online Accounts
da: _Onlinekonti

en: Open the Online Accounts panel in Settings
da: Åbn panelet Onlinekonti i indstillingerne

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
da: Skan QR-koden for at gemme kontaktpersonen <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
da: Opdeler sammenkædede kontakter

en: Postal addresses
da: Postadresser

en: Alias
da: Dæknavn

en: Avatar
da: Profilbillede

en: Unnamed Person
da: Unavngiven person

en: Email addresses
da: E-mailadresser

en: Instant Messaging addresses
da: Instant messaging-adresser

en: Notes
da: Noter

en: Phone numbers
da: Telefonnumre

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
da: Roller

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
da: %s i %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
da: Struktureret navn

en: Other
da: Andet

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
da: Hjem

en: Work
da: Arbejde

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
da: Personlig

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
da: Assistent

en: Work Fax
da: Arbejdsfax

en: Callback
da: Tilbagekald

en: Car
da: Bil

en: Company
da: Firma

en: Home Fax
da: Hjemmefax

en: Mobile
da: Mobil

en: Pager
da: Personsøger

en: URLs
da: URL'er

en: Importing contacts from '%s'
da: Importerer kontaktpersoner fra “%s”

en: First-time setup done.
da: Førstegangsindstilling er færdig.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
da: Sæt til sand når brugeren har kørt førstegangsindstillingsguiden.

en: Sort contacts on surname.
da: Sortér kontakter efter efternavn.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
da: Hvis denne er sand, vil listen over kontakter blive sorteret efter efternavn. Ellers sorteres den efter fornavn.

en: The default height of the contacts window.
da: Kontaktvinduets standardhøjde.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
da: Hvis vinduesstørrelsen ikke er blevet ændret af brugeren endnu, vil dette blive brugt som startværdi for vinduets højde.

en: The default width of the contacts window.
da: Kontaktvinduets standardbredde.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
da: Hvis vinduesstørrelsen ikke er blevet ændret af brugeren endnu, vil dette blive brugt som startværdi for vinduets bredde.

en: Is the window maximized?
da: Er vinduet maksimeret?

en: Stores if the window is currently maximized.
da: Angiver om vinduet er/var maksimeret.

en: Is the window fullscreen
da: Er vinduet maksimeret
