gnome-contacts master - en to el translation catalogue (193 entries)

en: Contacts
el: Επαφές

en: Manage your contacts
el: Διαχείριση των επαφών σας

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
el: Οι επαφές σας βοηθούν να διατηρείτε και να οργανώνετε τις πληροφορίες των επαφών σας. Μπορείτε να δημιουργήσετε, επεξεργαστείτε, διαγράψετε και να συνδέσετε κομμάτια πληροφορίας των επαφών σας. Η εφαρμογή επαφές ενοποιεί τις λεπτομέρειες από όλες τις πηγές και σας παρέχει ένα κεντρικό σημείο διαχείρισης των επαφών σας.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
el: Η εφαρμογή επαφές ενσωματώνεται με διαδικτυακά βιβλία διευθύνσεων και αυτόματα συνδέονται οι επαφές από διαφορετικές διαδικτυακές πηγές.

en: Contacts with no contacts
el: Επαφές χωρίς επαφές

en: Contacts filled with contacts
el: Επαφές γεμάτες με επαφές

en: Contacts in selection mode
el: Επαφές σε λειτουργία επιλογής

en: Contacts setup view
el: Προβολή ρύθμισης επαφών

en: Contacts edit view
el: Προβολή επεξεργασίας επαφών

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
el: φίλοι;βιβλίο διευθύνσεων;επαφές;friends;address book;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
el: Επισκόπηση

[ctx: shortcut window]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
el: Άνοιγμα μενού

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
el: Εμφάνιση προτιμήσεων

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
el: Δημιουργία νέας επαφής

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
el: Αναζήτηση επαφών

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
el: Λίστα συντομεύσεων

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
el: Επεξεργασία ή δημιουργία επαφής

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
el: Αποθηκεύστε τις τρέχουσες αλλαγές στην επαφή

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
el: Ακυρώστε τις τρέχουσες αλλαγές για την επαφή

en: Select a new avatar
el: Επιλέξτε ένα νέο είδωλο (avatar)

en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: _Done
el: _Ολοκληρώθηκε

en: Take a Picture…
el: Λήψη φωτογραφίας…

en: Select a File…
el: Επιλογή αρχείου…

en: Select a Contact
el: Επιλογή επαφής

en: Change Addressbook
el: Αλλαγή βιβλίου διευθύνσεων

en: Change Avatar
el: Αλλαγή ειδώλου (avatar)

en: Remove Avatar
el: Αφαιρέστε το είδωλο (avatar)

en: Link Contacts
el: Σύνδεση επαφών

en: List Contacts By:
el: Λίστα επαφών κατά:

en: First Name
el: Όνομα

en: Surname
el: Επώνυμο

en: Import From File…
el: Εισαγωγή από αρχείο…

en: Export All Contacts…
el: Εξαγωγή όλων των επαφών…

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Help
el: Βοήθεια

en: About Contacts
el: Περί του Επαφές

en: Mark as Favorite
el: Επισήμανση ως αγαπημένο

en: Unmark as Favorite
el: Αναίρεση σημείωσης ως αγαπημένο

en: Share as QR Code
el: Κοινή χρήση ως κωδικός QR

en: Delete Contact
el: Διαγραφή επαφής

en: Add New Contact
el: Προσθήκη νέας επαφής

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Select Contacts
el: Αναζήτηση επαφών

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel Selection
el: Ακύρωση επιλογής

en: Search contacts
el: Αναζήτηση επαφών

en: Loading
el: Γίνεται φόρτωση

note: Export refers to the verb
en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export Selected Contacts
el: Εξαγωγή επιλεγμένων επαφών

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
el: Σύνδεση

en: Link Selected Contacts Together
el: Συνδέστε τις επιλεγμένες επαφές μαζί

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Edit Contact
el: Επεξεργασία επαφής

en: Contact Menu
el: Μενού επαφών

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Address Books
el: Βιβλία διευθύνσεων

en: Share Contact
el: Διαμοιρασμός επαφής

en: QR Code
el: Κωδικός QR

en: Scan to Save
el: Σάρωση για αποθήκευση

en: Contacts Setup
el: Ρύθμιση επαφών

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Cancel Setup And Quit
el: Ακύρωση ρύθμισης και έξοδος

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
el: Ολοκληρωμένη ρύθμιση

en: Welcome
el: Καλώς ήλθατε

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
el: Επιλέξτε το κύριο βιβλίο διευθύνσεών σας: εδώ θα προστεθούν νέες επαφές. Εάν διατηρείτε τις επαφές σας σε έναν ηλεκτρονικό λογαριασμό, μπορείτε να τις προσθέσετε χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις διαδικτυακών λογαριασμών.

en: Show contact with this email address
el: Εμφάνιση επαφής με αυτή τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Show contact with this individual id
el: Εμφάνιση επαφής με αυτό το προσωπικό αναγνωριστικό

en: Show contacts with the given filter
el: Εμφάνιση επαφών με το δεδομένο φίλτρο

en: Show the current version of Contacts
el: Εμφάνιση της τρέχουσας έκδοσης του Επαφές

en: Contact not found
el: Δε βρέθηκε η επαφή

en: No contact with id %s found
el: Δε βρέθηκε επαφή με αναγνωριστικό %s

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
el: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Οι προγραμματιστές του Επαφές

en: No contact with email address %s found
el: Δε βρέθηκε επαφή με διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου %s

en: Primary address book not found
el: Το κύριο βιβλίο διευθύνσεων δεν βρέθηκε

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
el: Οι επαφές δεν μπορούν να βρουν το διαμορφωμένο κύριο βιβλίο διευθύνσεων. Μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα με τη δημιουργία ή την επεξεργασία επαφών

en: Go To _Preferences
el: Μετάβαση στις προτιμήσεις

en: Select contact file
el: Επιλέξτε το αρχείο επαφής

en: Import
el: Εισαγωγή

en: vCard files
el: Αρχεία vCard

en: Error reading file
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου

en: An error occurred reading the file '%s'
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου '%s'

en: _OK
el: Εντά_ξει

en: No contacts found
el: Δε βρέθηκαν επαφές

en: The imported file does not seem to contain any contacts
el: Το αρχείο που εισήχθη δεν φαίνεται να περιέχει επαφές

note: Second step: ask the user for confirmation
en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
el[0]: Συνεχίζοντας, θα εισαγάγετε %u επαφή
el[1]: Συνεχίζοντας, θα εισαγάγετε %u επαφές

en: Continue Import?
el: Συνέχεια εισαγωγής;

en: C_ontinue
el: _Συνέχεια

en: No Camera Detected
el: Δεν εντοπίστηκε κάμερα

en: Failed to set avatar
el: Αποτυχία ορισμού ειδώλου (avatar)

en: Browse for more pictures
el: Αναζήτηση για περισσότερες φωτογραφίες

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: Image File
el: Αρχείο εικόνας

en: Failed to set avatar.
el: Αποτυχία ορισμού προσωπικής εικόνας.

en: Show More
el: Εμφάνιση περισσότερων

en: Add email
el: Προσθήκη ηλ. αλληλογραφίας

en: Add phone number
el: Προσθήκη αριθμού τηλεφώνου

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: Birthday
el: Γενέθλια

en: Remove birthday
el: Αφαίρεση γενεθλίων

en: Set Birthday
el: Ορισμός γενεθλίων

en: Organisation
el: Οργανισμός

en: Role
el: Ρόλος

en: Label
el: Ετικέτα

note: Create grid and labels
en: Day
el: Ημέρα

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

en: _Set
el: _Ορισμός

en: Change Birthday
el: Αλλαγή γενεθλίων

en: Street
el: Οδός

en: Extension
el: Επέκταση

en: City
el: Πόλη

en: State/Province
el: Επαρχία

en: Zip/Postal Code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: PO box
el: Ταχυδρομική θυρίδα

en: Country
el: Χώρα

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: All Contacts
el: Όλες οι επαφές

en: Send an email to %s
el: Αποστολή μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στον %s

en: Visit website
el: Επίσκεψη ιστοσελίδας

en: Their birthday is today! 🎉
el: Τα γενέθλιά τους είναι σήμερα! 🎉

en: Show on the map
el: Εμφάνιση στον χάρτη

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
el[0]: Διαγραφή %d επαφής
el[1]: Διαγραφή %d επαφών

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
el: Τοπικό βιβλίο διευθύνσεων

en: Local Contact
el: Τοπική επαφή

en: AOL Instant Messenger
el: Αποστολέας άμεσων μηνυμάτων AOL

en: Local network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Windows Live Messenger
el: Αποστολέας μηνυμάτων Windows Live

en: Ovi Chat
el: Συνομιλία Ovi

en: Telephony
el: Τηλεφωνία

en: Yahoo! Messenger
el: Αποστολέας μηνυμάτων Yahoo!

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
el[0]: Συνδεδεμένη %d επαφή
el[1]: Συνδεδεμένες %d επαφές

en: Is this the same person as %s from %s?
el: Είναι το ίδιο άτομο όπως το %s από το %s;

en: Is this the same person as %s?
el: Είναι το ίδιο άτομο όπως το %s;

en: %llu Selected | %llu Selected
el[0]: %llu επιλέχτηκε
el[1]: %llu επιλέχτηκαν

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Editing %s
el: Επεξεργασία %s

en: %d Selected | %d Selected
el[0]: %d επιλεγμένο
el[1]: %d επιλεγμένα

en: _Undo
el: Α_ναίρεση

en: New Contact
el: Νέα επαφή

note: Open up a file chooser
en: Export to file
el: Εξαγωγή σε αρχείο

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

en: Primary Address Book
el: Πρωτεύον βιβλίο διευθύνσεων

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
el: Νέες επαφές θα προστεθούν στο επιλεγμένο βιβλίο διευθύνσεων. Είστε σε θέση να δείτε και να επεξεργαστείτε επαφές από άλλα βιβλία διευθύνσεων.

en: _Online Accounts
el: _Διαδικτυακοί Λογαριασμοί

en: Open the Online Accounts panel in Settings
el: Ανοίξτε τον πίνακα Διαδικτυακοί Λογαριασμοί στις Ρυθμίσεις

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
el: Σαρώστε τον κωδικό QR για να αποθηκεύσετε την επαφή <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
el: Αποσύνδεση επαφών

en: Postal addresses
el: Ταχ. κώδικας

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Avatar
el: Είδωλο

en: Unnamed Person
el: Ανώνυμο άτομο

en: Email addresses
el: Διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Instant Messaging addresses
el: Διευθλυνσεις άμεσων μηνυμάτων

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Phone numbers
el: Αριθμοί τηλεφώνου

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
el: Ρόλοι

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
el: %s στο %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
el: Δομημένο όνομα

en: Other
el: Άλλο

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
el: Οικία

en: Work
el: Εργασία

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
el: Προσωπικό

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
el: Βοηθός

en: Work Fax
el: Φαξ εργασίας

en: Callback
el: Επανάκληση

en: Car
el: Αυτοκίνητο

en: Company
el: Εταιρία

en: Home Fax
el: Φαξ οικίας

en: Mobile
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Fax
el: Φαξ

en: Pager
el: Ειδοποιητής

en: Radio
el: Ραδιόφωνο

en: Telex
el: Τηλέτυπο

en: Importing contacts from '%s'
el: Εισαγωγή επαφών από το '%s'

en: First-time setup done.
el: Ολοκληρώθηκε η αρχική εγκατάσταση.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
el: Ορίστε το αληθές αφού ο χρήστης έχει εκτελέσει τον οδηγό εγκατάστασης για πρώτη φορά.

en: Sort contacts on surname.
el: Ταξινόμηση επαφών με το επώνυμο.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
el: Αν αυτό έχει οριστεί σε αληθές, η λίστα των επαφών θα ταξινομηθεί με τα επώνυμα. Διαφορετικά, θα ταξινομηθεί με τα ονόματα των επαφών.

en: The default height of the contacts window.
el: Το προεπιλεγμένο ύψος του παραθύρου επαφών.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
el: Αν το μέγεθος του παραθύρου δεν έχει αλλάξει από το χρήστη, αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως αρχική τιμή για το ύψος του παραθύρου.

en: The default width of the contacts window.
el: Το προεπιλεγμένο πλάτος του παραθύρου επαφών.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
el: Αν το μέγεθος του παραθύρου δεν έχει αλλάξει από το χρήστη, αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως αρχική τιμή για το πλάτος του παραθύρου.

en: Is the window maximized?
el: Είναι το παράθυρο μεγιστοποιημένο;

en: Stores if the window is currently maximized.
el: Αποθηκεύει εάν το παράθυρο είναι μεγιστοποιημένο.

en: Is the window fullscreen
el: Είναι το παράθυρο σε πλήρη οθόνη
