gnome-contacts master - en to et translation catalogue (120 entries)

en: Contacts
et: Kontaktid

en: friends;address book;
et: sõbrad;aadressiraamat;kontaktid;telefoniraamat;

en: _Change Address Book...
et: _Aadressiraamatu muutmine...

en: _About Contacts
et: GNOME kontaktidest _lähemalt

en: _Help
et: A_bi

en: _Quit
et: _Lõpeta

en: Online Accounts
et: Veebikontod

en: Local Address Book
et: Kohalik aadressiraamat

en: No contact with id %s found
et: Kontakti id-ga %s ei leitud

en: Contact not found
et: Kontakti ei leitud

en: Primary Contacts Account
et: Peamine kontaktide konto

en: Cancel
et: Loobu

en: Done
et: Valmis

en: GNOME Contacts
et: GNOME kontaktid

en: About GNOME Contacts
et: GNOME kontaktidest lähemalt

en: Contact Management Application
et: Kontaktihalduse rakendus

en: No contact with email address %s found
et: Ühtegi %s meiliaadressiga kontakti ei leitud

en: Select
et: Vali

en: %d Selected | %d Selected
et[0]: %d valitud
et[1]: %d valitud

en: Editing %s
et: %s muutmine

en: %d contacts linked | %d contacts linked
et[0]: %d kontakt lingitud
et[1]: %d kontakti lingitud

en: _Undo
et: _Võta tagasi

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
et[0]: %d kontakt kustutati
et[1]: %d kontakti kustutati

en: Contact deleted: "%s"
et: Kontakt kustutati: "%s"

en: Show contact with this individual id
et: Selle konkreetse id-ga kontakti kuvamine

en: Show contact with this email address
et: Selle meiliaadressiga kontakti kuvamine

en: %s linked to %s
et: %s on seotud kontaktiga %s

en: %s linked to the contact
et: %s on seotud kontaktiga

en: — contact management
et: — kontaktihaldus

en: Browse for more pictures
et: Lisapiltide sirvimine

en: _Cancel
et: _Loobu

en: _Open
et: _Ava

en: Select Picture
et: Pildi valimine

en: Close
et: Sulge

en: January
et: Jaanuar

en: February
et: Veebruar

en: March
et: Märts

en: April
et: Aprill

en: May
et: Mai

en: June
et: Juuni

en: July
et: Juuli

en: October
et: Oktoober

en: December
et: Detsember

en: Website
et: Veebileht

en: Nickname
et: Hüüdnimi

en: Birthday
et: Sünnipäev

en: Note
et: Märkused

en: Does %s from %s belong here?
et: Kas %s kohast %s kuulub siia?

en: Do these details belong to %s?
et: Kas need andmed kuuluvad kontaktile %s?

en: Yes
et: Jah

en: No
et: Ei

en: New Detail
et: Uued andmed

note: building menu
en: Personal email
et: Isiklik e-post

en: Work email
et: Töö e-post

en: Mobile phone
et: Mobiiltelefon

en: Home phone
et: Kodutelefon

en: Work phone
et: Töötelefon

en: Link
et: Seo

en: Home address
et: Kodu aadress

en: Work address
et: Tööaadress

en: Notes
et: Märkused

en: Linked Accounts
et: Lingitud kontod

en: Remove Contact
et: Eemalda kontakt

en: Select a contact
et: Vali kontakt

en: Street
et: Tänav

en: Extension
et: Täpsustus

en: City
et: Linn

en: State/Province
et: Maakond/osariik

en: Zip/Postal Code
et: Suunakood

en: PO box
et: Postkasti nr

en: Country
et: Riik

en: Local network
et: Kohtvõrk

en: Telephony
et: Telefon

en: Google Profile
et: Google'i profiil

en: Unexpected internal error: created contact was not found
et: Ootamatu sisemine viga: loodud kontakti ei leitud

en: Google Circles
et: Google'i suhtlusringid

en: Google Other Contact
et: Muu Google'i kontakt

en: Local Contact
et: Kohalik kontakt

en: %s - Linked Accounts
et: %s - lingitud kontod

en: You can manually link contacts from the contacts list
et: Sa võid käsitsi ühendada kontakte kontaktinimekirjas

en: Remove
et: Eemalda

en: Type to search
et: Otsimiseks kirjuta

en: Delete
et: Kustuta

en: New contact
et: Uus kontakt

en: Create Contact
et: Kontakti loomine

en: Add or 
    select a picture
et: Lisa või 
    vali pilt

en: Contact Name
et: Kontakti nimi

en: Email
et: E-post

en: Phone
et: Telefon

en: Address
et: Aadress

en: Add Detail
et: Lisa andmeid

en: You must specify a contact name
et: Sa pead määrama kontakti nime

en: No primary addressbook configured
et: Peamist aadressiraamatut pole seadistatud

en: Unable to create new contacts: %s
et: Uute kontaktide loomine pole võimalik: %s

en: Unable to find newly created contact
et: Just loodud kontakti ei leitud

en: Contacts Setup
et: Kontaktide seadistus

en: Please select your primary contacts account
et: Palun vali oma peamine kontaktide konto

note: Refers to the type of the detail, could be Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
et: Muud

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
et: Kodu

en: Work
et: Töö

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
et: Isiklik

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
et: Assistent

en: Work Fax
et: Tööfaks

en: Callback
et: Tagasihelistamine

en: Car
et: Auto

en: Company
et: Ettevõte

en: Home Fax
et: Kodune faks

en: Mobile
et: Mobiil

en: Fax
et: Faks

en: Pager
et: Piipar

en: Radio
et: Raadio

en: No results matched search
et: Otsingule ei olnud tulemusi

en: Suggestions
et: Soovitused

en: Other Contacts
et: Teised kontaktid

en: All Contacts
et: Kõik kontaktid

en: Edit
et: Muuda

en: First-time setup done.
et: Esmaseadistus on tehtud.

en: Set to true when the user ran the first-time setup wizard.
et: Märgitud, kui kasutaja on esmakäivituse seadistuse teinud.

en: View subset
et: Näida valikut

en: View contacts subset
et: Näita valikut kontaktidest
