gnome-contacts master - en to hu translation catalogue (192 entries)

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: Manage your contacts
hu: Névjegyek kezelése

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
hu: A Névjegyek tárolja és rendezi a névjegyek információit. Létrehozhat, szerkeszthet, törölhet névjegyeket és információkat köthet össze velük kapcsolatban. A Névjegyek összegyűjti minden forrás részleteit egy központi helyet biztosítva azok kezeléséhez.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
hu: A Névjegyek egyesülni fog az online címjegyzékekkel és automatikusan összekapcsolja a különböző online forrásokból származó névjegyeket.

en: Contacts with no contacts
hu: Névjegyek nélküli névjegyek

en: Contacts filled with contacts
hu: Névjegyekkel kitöltött névjegyek

en: Contacts in selection mode
hu: Névjegyek kijelölési módban

en: Contacts setup view
hu: Névjegyek beállítási nézete

en: Contacts edit view
hu: Névjegyek szerkesztési nézete

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
hu: barátok;címjegyzék;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
hu: Áttekintés

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hu: Beállítások megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
hu: Új névjegy létrehozása

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
hu: Névjegyek keresése

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
hu: Névjegy szerkesztése vagy létrehozása

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
hu: Jelenlegi változtatások mentése a névjegybe

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
hu: Jelenlegi változtatások megszakítása a névjegynél

en: Select a new avatar
hu: Új profilkép kiválasztása

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Done
hu: _Kész

en: Take a Picture…
hu: Fénykép készítése…

en: Select a File…
hu: Válasszon egy fájlt…

en: Select a Contact
hu: Válasszon névjegyet

en: Change Addressbook
hu: Címjegyzék váltása

en: Change Avatar
hu: Profilkép megváltoztatása

en: Remove Avatar
hu: Profilkép eltávolítása

en: Import Contacts
hu: Névjegyek importálása

en: _Import
hu: _Importálás

en: Link Contacts
hu: Névjegyek hivatkozása

en: List Contacts By:
hu: Névjegyek felsorolása e szerint:

en: First Name
hu: Utónév

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Import From File…
hu: Importálás fájlból…

en: Export All Contacts…
hu: Összes névjegy exportálása…

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Contacts
hu: A Névjegyek névjegye

en: Mark as Favorite
hu: Megjelölés kedvencként

en: Unmark as Favorite
hu: Eltávolítás a kedvencekből

en: Share as QR Code
hu: Megosztás QR-kódként

en: Delete Contact
hu: Névjegy törlése

en: Add New Contact
hu: Új névjegy hozzáadása

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Select Contacts
hu: Névjegyek kiválasztása

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Selection
hu: Kiválasztás megszakítása

en: Search contacts
hu: Névjegyek keresése

en: Loading
hu: Betöltés

note: Export refers to the verb
en: Export
hu: Exportálás

en: Export Selected Contacts
hu: Kijelölt névjegyek exportálása

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
hu: Összekapcsolás

en: Link Selected Contacts Together
hu: Kijelölt névjegyek összekapcsolása egymással

en: Delete
hu: Törlés

en: Edit Contact
hu: Névjegy szerkesztése

en: Contact Menu
hu: Névjegy menü

en: Done
hu: Kész

en: Address Books
hu: Címjegyzékek

en: Share Contact
hu: Névjegy megosztása

en: QR Code
hu: QR-kód

en: Scan to Save
hu: Beolvasás a mentéshez

en: Contacts Setup
hu: Névjegyek beállítása

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Cancel Setup And Quit
hu: Beállítás megszakítása és kilépés

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
hu: Beállítás befejezése

en: Welcome
hu: Üdvözöljük

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
hu: Válassza ki a fő címjegyzékét: ide lesznek hozzáadva az új névjegyek. Ha a névjegyeit online fiókban tartja, akkor hozzáadhatja őket az online fiókok beállításaiban.

en: Show contact with this email address
hu: Ezen e-mail-című névjegy megjelenítése

en: Show contact with this individual id
hu: Ezen egyedi azonosítójú névjegy megjelenítése

en: Show contacts with the given filter
hu: Névjegyek megjelenítése az adott szűrővel

en: Show the current version of Contacts
hu: A Névjegyek verziószámának megjelenítése

en: Contact not found
hu: A névjegy nem található

en: No contact with id %s found
hu: Nem található %s azonosítójú névjegy

en: _Close
hu: _Bezárás

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
hu: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 A Névjegyek fejlesztői

en: No contact with email address %s found
hu: Nem található %s e-mail-című névjegy

en: Primary address book not found
hu: Az elsődleges címjegyzék nem található

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
hu: A Névjegyek nem találja a beállított elsődleges címjegyzéket. Problémái lehetnek a névjegyek létrehozásával vagy szerkesztésével kapcsolatban

en: Go To _Preferences
hu: Ugrás a _beállításokhoz

en: Select contact file
hu: Névjegyfájl kiválasztása

en: Import
hu: Importálás

en: vCard files
hu: vCard-fájlok

en: No Camera Detected
hu: Nem található kamera

en: Failed to set avatar
hu: Nem sikerült a profilkép beállítása

en: Browse for more pictures
hu: További képek tallózása

en: _Open
hu: Me_gnyitás

en: Image File
hu: Képfájl

en: Failed to set avatar.
hu: Nem sikerült a profilkép beállítása.

en: Show More
hu: Több megjelenítése

en: Add email
hu: E-mail hozzáadása

en: Add phone number
hu: Telefonszám hozzáadása

en: Website
hu: Weboldal

en: Full name
hu: Teljes név

en: Nickname
hu: Becenév

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Remove birthday
hu: Születésnap eltávolítása

en: Set Birthday
hu: Születésnap beállítása

en: Organization
hu: Szervezet

en: Role
hu: Szerep

en: Label
hu: Címke

note: Create grid and labels
en: Day
hu: Nap

en: Month
hu: Hónap

en: Year
hu: Év

en: _Set
hu: _Beállítás

en: Change Birthday
hu: Születésnap módosítása

en: Street
hu: Utca

en: Extension
hu: Házszám

en: City
hu: Város

en: State/Province
hu: Állam/megye

en: Zip/Postal Code
hu: Irányítószám

en: PO box
hu: Postafiók

en: Country
hu: Ország

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: All Contacts
hu: Összes névjegy

en: Send an email to %s
hu: E-mail küldése neki: %s

en: Visit website
hu: Weboldal felkeresése

en: Their birthday is today! 🎉
hu: Ma van a születésnapjuk! 🎉

en: Show on the map
hu: Megjelenítés a térképen

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
hu[0]: %d névjegy törlése
hu[1]: %d névjegy törlése

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
hu: Helyi címjegyzék

en: Local Contact
hu: Helyi névjegy

en: AOL Instant Messenger
hu: AOL Azonnali üzenetküldő

en: Local network
hu: Helyi hálózat

en: sip
hu: SIP

en: An error occurred reading the selected file
hu: Hiba történt a kiválasztott fájl olvasásakor

en: An error occurred reading the file '%s'
hu: Hiba történt a(z) „%s” fájl olvasásakor

en: The imported file does not seem to contain any contacts
hu: Úgy tűnik, hogy az importált fájl nem tartalmaz névjegyeket

en: Found %u contact | Found %u contacts
hu[0]: %u névjegy található
hu[1]: %u névjegy található

en: Can't import: no contacts found
hu: Nem lehet importálni: nem találhatók névjegyek

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
hu[0]: A folytatással %u névjegyet fog importálni
hu[1]: A folytatással %u névjegyet fog importálni

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
hu[0]: %d névjegy hozzákapcsolva
hu[1]: %d névjegy hozzákapcsolva

en: Is this the same person as %s from %s?
hu: Ez a személy ugyanaz mint %s innen: %s?

en: Is this the same person as %s?
hu: Ez a személy ugyanaz mint %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
hu[0]: %llu kiválasztva
hu[1]: %llu kiválasztva

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Editing %s
hu: %s szerkesztése

en: %d Selected | %d Selected
hu[0]: %d kiválasztva
hu[1]: %d kiválasztva

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: New Contact
hu: Új névjegy

en: Discard changes?
hu: Elveti a változtatásokat?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
hu: A nem mentett változtatások végleg elvesznek.

en: Discard
hu: Elvetés

note: Open up a file chooser
en: Export to file
hu: Exportálás fájlba

en: _Export
hu: _Exportálás

en: Primary Address Book
hu: Elsődleges címjegyzék

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
hu: Az új névjegyek a kijelölt címjegyzékhez lesznek adva. Megtekinthet és szerkeszthet más címjegyzékekben lévő névjegyeket.

en: _Online Accounts
hu: _Online fiókok

en: Open the Online Accounts panel in Settings
hu: A GNOME Online fiókok panel megnyitása a beállításokban

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
hu: Olvassa be a QR-kódot a(z) <b>%s</b> névjegy mentéséhez.

en: Unlinking contacts
hu: Névjegyek kapcsolatának megszüntetése

en: Postal addresses
hu: Postai címek

en: Alias
hu: Álnév

en: Avatar
hu: Profilkép

en: Unnamed Person
hu: Névtelen személy

en: Email addresses
hu: E-mail-címek

en: Instant Messaging addresses
hu: Azonnaliüzenetküldő-címek

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Phone numbers
hu: Telefonszámok

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
hu: Szerepek

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
hu: %s itt: %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
hu: Szerkesztett név

en: Other
hu: Egyéb

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
hu: Otthoni

en: Work
hu: Munkahelyi

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
hu: Személyes

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
hu: Asszisztens

en: Work Fax
hu: Munkahelyi fax

en: Callback
hu: Visszahívás

en: Car
hu: Autó

en: Company
hu: Cég

en: Home Fax
hu: Otthoni fax

en: Mobile
hu: Mobil

en: Pager
hu: Személyhívó

en: Radio
hu: Rádió

en: URLs
hu: URL-ek

en: Importing contacts from '%s'
hu: Névjegyek importálása innen: „%s”

en: First-time setup done.
hu: A kezdeti beállítás kész.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
hu: Állítsa igazra, miután a felhasználó lefuttatta a kezdeti beállítóvarázslót.

en: Sort contacts on surname.
hu: Névjegyek rendezése vezetéknév szerint.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
hu: Ha ez igazra van állítva, akkor a névjegyek listája a vezetéknév szerint lesz rendezve. Egyébként a névjegyek utónevei szerint történik a rendezés.

en: The default height of the contacts window.
hu: A névjegyek ablakának alapértelmezett magassága.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
hu: Ha a felhasználó még nem változtatta meg az ablak méretét, akkor ez lesz használva kezdeti értékként az ablak magasságánál.

en: The default width of the contacts window.
hu: A névjegyek ablakának alapértelmezett szélessége.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
hu: Ha a felhasználó még nem változtatta meg az ablak méretét, akkor ez lesz használva kezdeti értékként az ablak szélességénél.

en: Is the window maximized?
hu: Az ablak teljes méretű?

en: Stores if the window is currently maximized.
hu: Azt tárolja, hogy az ablak jelenleg teljes méretű-e.

en: Is the window fullscreen
hu: Az ablak teljes méretű-e
