gnome-contacts master - en to id translation catalogue (187 entries)

en: Contacts
id: Kontak

en: Manage your contacts
id: Mengelola kontak Anda

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
id: Kontak menyimpan dan mengorganisasi informasi kontak Anda. Anda dapat membuat, menyunting, menghapus, dan menaut bersama penggalan-penggalan informasi tentang kontak Anda. Kontak mengagregasi rincian dari semua sumber Anda dan menyediakan suatu tempat terpusat untuk mengelola kontak Anda.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
id: Kontak juga akan mengintegrasi dengan buku alamat daring dan secara otomatis menaut kontak-kontak dari sumber-sumber daring yang berbeda.

en: Contacts with no contacts
id: Kontak tanpa kontak

en: Contacts filled with contacts
id: Kontak yang diisi dengan kontak

en: Contacts in selection mode
id: Kontak dalam mode pemilihan

en: Contacts setup view
id: Tampilan pengaturan kontak

en: Contacts edit view
id: Tampilan sunting kontak

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
id: teman;buku alamat;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
id: Ringkasan

[ctx: shortcut window]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
id: Buat kontak baru

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
id: Cari kontak

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
id: Daftar pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
id: Menyunting atau membuat kontak

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
id: Simpan perubahan saat ini ke kontak

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
id: Batalkan perubahan saat ini untuk kontak

en: Select a new avatar
id: Pilih avatar baru

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Done
id: _Selesai

en: Take a Picture…
id: Ambil Gambar…

en: Select a File…
id: Pilih Berkas…

en: Select a Contact
id: Pilih Suatu Kontak

en: Change Addressbook
id: Ubah Buku Alamat

en: Change Avatar
id: Ubah Avatar

en: Remove Avatar
id: Hapus Avatar

en: Import Contacts
id: Impor Kontak

en: _Import
id: _Impor

en: Link Contacts
id: Tautkan Kontak

en: List Contacts By:
id: Tampilkan Daftar Kontak Berdasarkan:

en: First Name
id: Nama Depan

en: Surname
id: Nama Keluarga

en: Import From File…
id: Impor dari berkas…

en: Export All Contacts…
id: Ekspor Semua Kontak…

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Help
id: Bantuan

en: About Contacts
id: Tentang Kontak

en: Mark as Favorite
id: Tandai sebagai favorit

en: Unmark as Favorite
id: Cabut Tanda Sebagai Favorit

en: Share as QR Code
id: Bagikan sebagai Kode QR

en: Delete Contact
id: Hapus Kontak

en: Add New Contact
id: Tambah Kontak Baru

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Select Contacts
id: Pilih Kontak

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel Selection
id: Batalkan pilihan

en: Search contacts
id: Cari kontak

en: Loading
id: Sedang memuat

note: Export refers to the verb
en: Export
id: Ekspor

en: Export Selected Contacts
id: Ekspor Kontak yang Dipilih

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
id: Kaitkan

en: Link Selected Contacts Together
id: Menautkan Kontak yang Dipilih Bersama-sama

en: Delete
id: Hapus

en: Edit Contact
id: Sunting Kontak

en: Contact Menu
id: Menu Kontak

en: Done
id: Selesai

en: Address Books
id: Buku Alamat

en: Share Contact
id: Bagikan Kontak

en: QR Code
id: Kode QR

en: Scan to Save
id: Pindai untuk Menyimpan

en: Contacts Setup
id: Penyiapan Kontak

en: _Quit
id: _Keluar

en: Cancel Setup And Quit
id: Batalkan Penyiapan Dan Keluar

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
id: Penyetelan lengkap

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
id: Silakan pilih buku alamat utama Anda: ini adalah tempat kontak baru akan ditambahkan. Jika Anda menyimpan kontak di akun daring, Anda dapat menambahkannya menggunakan setelan akun daring.

en: Show contact with this email address
id: Tampilkan kontak dengan alamat surel ini

en: Show contact with this individual id
id: Tampilkan kontak dengan id individual ini

en: Show contacts with the given filter
id: Tampilkan kontak dengan filter yang diberikan

en: Show the current version of Contacts
id: Tampilkan versi Kontak saat ini

en: Contact not found
id: Kontak tak ditemukan

en: No contact with id %s found
id: Tak ditemukan kontak dengan id %s

en: _Close
id: _Tutup

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
id: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Pengembang Kontak

en: No contact with email address %s found
id: Tak ditemukan kontak dengan alamat surel %s

en: Primary address book not found
id: Buku alamat utama tidak ditemukan

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
id: Kontak tidak dapat menemukan buku alamat utama yang dikonfigurasi. Anda mungkin mengalami masalah saat membuat atau menyunting kontak

en: Go To _Preferences
id: Pergi ke _Preferensi

en: Select contact file
id: Pilih berkas kontak

en: Import
id: Impor

en: vCard files
id: Berkas vCard

en: No Camera Detected
id: Tidak Ada Kamera yang Terdeteksi

en: Failed to set avatar
id: Gagal mengatur avatar

en: Browse for more pictures
id: Ramban lebih banyak gambar

en: _Open
id: _Buka

en: Image File
id: Berkas Citra

en: Failed to set avatar.
id: Gagal mengatur avatar.

en: Show More
id: Lihat Lebih

en: Add email
id: Tambah surel

en: Add phone number
id: Tambah nomor telepon

en: Website
id: Situs web

en: Full name
id: Nama Lengkap

en: Nickname
id: Nama panggilan

en: Birthday
id: Tanggal lahir

en: Remove birthday
id: Hapus ulang tahun

en: Set Birthday
id: Atur Tanggal Lahir

en: Organization
id: Organisasi

en: Role
id: Peran

note: Create grid and labels
en: Day
id: Hari

en: Month
id: Bulan

en: Year
id: Tahun

en: _Set
id: A_tur

en: Change Birthday
id: Ubah Tanggal Lahir

en: Street
id: Jalan

en: Extension
id: Ekstensi

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi

en: Zip/Postal Code
id: Kode Pos

en: PO box
id: Kotak pos

en: Country
id: Negara

en: Favorites
id: Favorit

en: All Contacts
id: Semua Kontak

en: Send an email to %s
id: Kirim surel ke %s

en: Visit website
id: Kunjungi situs web

en: Their birthday is today! 🎉
id: Ulang tahun mereka hari ini! 🎉

en: Show on the map
id: Tampilkan di peta

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
id[0]: Menghapus kontak %d

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
id: Buku Alamat Lokal

en: Local Contact
id: Kontak Lokal

en: Local network
id: Jaringan lokal

en: Telephony
id: Telefoni

en: An error occurred reading the selected file
id: Terjadi galat saat membaca berkas yang dipilih

en: An error occurred reading the file '%s'
id: Terjadi galat saat membaca berkas '%s'

en: The imported file does not seem to contain any contacts
id: Berkas yang diimpor tampaknya tidak berisi kontak apa pun

en: Found %u contact | Found %u contacts
id[0]: Ditemukan %u kontak

en: Can't import: no contacts found
id: Tidak dapat mengimpor: tidak ada kontak yang ditemukan

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
id[0]: Dengan melanjutkan, Anda akan mengimpor kontak %u

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
id[0]: %d kontak tertaut

en: Is this the same person as %s from %s?
id: Apakah ini orang yang sama dengan %s dari %s?

en: Is this the same person as %s?
id: Apakah ini orang yang sama dengan %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
id[0]: %llu Dipilih

en: _Add
id: T_ambah

en: Editing %s
id: Menyunting %s

en: %d Selected | %d Selected
id[0]: %d Dipilih

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: New Contact
id: Kontak Baru

en: Discard changes?
id: Buang perubahan?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
id: Perubahan yang tidak disimpan akan hilang secara permanen.

en: Discard
id: Buang

note: Open up a file chooser
en: Export to file
id: Ekspor ke berkas

en: _Export
id: _Ekspor

en: contacts.vcf
id: kontak.vcf

en: Primary Address Book
id: Buku Alamat Utama

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
id: Kontak baru akan ditambahkan ke buku alamat yang dipilih. Anda dapat melihat dan menyunting kontak dari buku alamat lain.

en: _Online Accounts
id: Ak_un Daring

en: Open the Online Accounts panel in Settings
id: Buka panel Akun Daring di Pengaturan

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
id: Pindai kode QR untuk menyimpan kontak <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
id: Lepas tautan kontak

en: Postal addresses
id: Alamat surat

en: Unnamed Person
id: Orang yang Tidak Disebutkan Namanya

en: Email addresses
id: Alamat surel

en: Instant Messaging addresses
id: Alamat Pesan Instan

en: Notes
id: Catatan

en: Phone numbers
id: Nomor telepon

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
id: Peran

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
id: %s di %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
id: Nama terstruktur

en: Other
id: Lainnya

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
id: Rumah

en: Work
id: Kantor

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
id: Pribadi

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
id: Asisten

en: Work Fax
id: Faks Kantor

en: Car
id: Mobil

en: Company
id: Perusahaan

en: Home Fax
id: Faks Rumah

en: Mobile
id: HP

en: Fax
id: Faks

en: URLs
id: URL

en: Importing contacts from '%s'
id: Mengimpor kontak dari '%s'

en: First-time setup done.
id: Penyiapan saat pertama selesai.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
id: Atur ke true sesudah pengguna menjalankan wizard penyiapan saat pertama.

en: Sort contacts on surname.
id: Urutkan kontak pada nama keluarga.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
id: Jika ini diatur ke true, daftar kontak akan diurutkan berdasarkan nama keluarga mereka. Jika tidak, itu akan diurutkan berdasarkan nama depan kontak.

en: The default height of the contacts window.
id: Tinggi bawaan dari jendela kontak.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
id: Jika ukuran jendela belum diubah oleh pengguna maka ini akan digunakan sebagai nilai awal untuk tinggi jendela.

en: The default width of the contacts window.
id: Lebar bawaan dari jendela kontak.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
id: Jika ukuran jendela belum diubah oleh pengguna maka ini akan digunakan sebagai nilai awal untuk lebar jendela.

en: Is the window maximized?
id: Apakah jendela dimaksimalkan?

en: Stores if the window is currently maximized.
id: Simpan jika jendela saat ini dimaksimalkan.

en: Is the window fullscreen
id: Apakah jendela layar penuh
