gnome-contacts master - en to it translation catalogue (189 entries)

en: Contacts
it: Contatti

en: Manage your contacts
it: Gestione dei contatti

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
it: «Contatti» mantiene e organizza le informazioni sui propri contatti. È possibile creare, modificare, eliminare e collegare parti di informazioni unendo i dettagli di tutte le sorgenti in un unico posto centralizzato per la loro gestione.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
it: Inoltre verranno integrate le rubriche online e verranno automaticamente uniti i contatti da diverse sorgenti online.

en: Contacts with no contacts
it: Contatti senza contatti

en: Contacts filled with contacts
it: Contatti riempita con contatti

en: Contacts in selection mode
it: Contatti in modalità selezione

en: Contacts setup view
it: Finestra di configurazione di Contatti

en: Contacts edit view
it: Finestra di modifica di Contatti

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
it: contatti;amici;rubrica;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
it: Mostra le preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
it: Crea un nuovo contatto

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
it: Cerca contatti

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
it: Elenco delle scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
it: Modificare o creare un contatto

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
it: Salva le attuali modifiche al contatto

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
it: Annulla le attuali modifiche al contatto

en: Select a new avatar
it: Seleziona un nuovo avatar

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Done
it: _Fatto

en: Take a Picture…
it: Scatta una foto…

en: Select a File…
it: Seleziona un file…

en: Select a Contact
it: Seleziona un contatto

en: Change Addressbook
it: Cambia rubrica

en: Change Avatar
it: Cambia avatar

en: Remove Avatar
it: Rimuovi avatar

en: Import Contacts
it: Importa contatti

en: _Import
it: _Importa

en: Link Contacts
it: Unisci contatti

en: List Contacts By:
it: Elenca i contatti per:

en: First Name
it: Nome

en: Surname
it: Cognome

en: Import From File…
it: Importa da file…

en: Export All Contacts…
it: Esporta tutti i contatti…

en: Preferences
it: Preferenze

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Help
it: Aiuto

en: About Contacts
it: Informazioni su Contatti

en: Mark as Favorite
it: Aggiungi ai preferiti

en: Unmark as Favorite
it: Rimuovi dai preferiti

en: Share as QR Code
it: Condividi come codice QR

en: Delete Contact
it: Elimina contatto

en: Add New Contact
it: Nuovo contatto

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Select Contacts
it: Seleziona contatti

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Selection
it: Annulla selezione

en: Search contacts
it: Cerca contatti

en: Loading
it: Caricamento

note: Export refers to the verb
en: Export
it: Esporta

en: Export Selected Contacts
it: Esporta contatti selezionati

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
it: Unisci

en: Link Selected Contacts Together
it: Collega tra loro i contatti selezionati

en: Delete
it: Elimina

en: Edit Contact
it: Modifica contatto

en: Contact Menu
it: Menù contatti

en: Done
it: Fatto

en: Address Books
it: Rubriche

en: Share Contact
it: Condividi contatto

en: QR Code
it: Codice QR

en: Scan to Save
it: Scansiona per salvare

en: Contacts Setup
it: Configurazione contatti

en: _Quit
it: _Esci

en: Cancel Setup And Quit
it: Annulla configurazione ed esci

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
it: Completa configurazione

en: Welcome
it: Benvenuti

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
it: Selezionare la rubrica principale in cui verranno aggiunti i nuovi contatti. Se i propri contatti sono salvati attraverso un account online, è possibile aggiungerli utilizzando le impostazioni dedicate.

en: Show contact with this email address
it: Mostra contatto con questo indirizzo email

en: Show contact with this individual id
it: Mostra contatto con questo ID

en: Show contacts with the given filter
it: Mostra contatti con questo filtro

en: Show the current version of Contacts
it: Mostra la versione corrente di Contatti

en: Contact not found
it: Contatto non trovato

en: No contact with id %s found
it: Non è stato trovato alcun contatto con ID %s

en: _Close
it: _Chiudi

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
it: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 gli sviluppatori di Contatti

en: No contact with email address %s found
it: Non è stato trovato alcun contatto con indirizzo email %s

en: Primary address book not found
it: Rubrica principale non trovata

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
it: L'applicazione non ha trovato nessuna rubrica principale configurata. Si potrebbero incontrare problemi nella creazione e modifica dei contatti

en: Go To _Preferences
it: Vai alle preferen_ze

en: Select contact file
it: Seleziona un file di contatto

en: Import
it: Importa

en: vCard files
it: File vCard

en: No Camera Detected
it: Nessuna fotocamera rilevata

en: Failed to set avatar
it: Impostazione avatar non riuscita

en: Browse for more pictures
it: Cerca ulteriori immagini

en: _Open
it: _Apri

en: Image File
it: File immagine

en: Failed to set avatar.
it: Impostazione avatar non riuscita.

en: Show More
it: Mostra di più

en: Add email
it: Aggiungi email

en: Add phone number
it: Aggiungi numero di telefono

en: Website
it: Sito web

en: Full name
it: Nome completo

en: Nickname
it: Soprannome

en: Birthday
it: Compleanno

en: Remove birthday
it: Rimuovi compleanno

en: Set Birthday
it: Imposta compleanno

en: Organization
it: Organizzazione

en: Role
it: Ruolo

en: Label
it: Etichetta

note: Create grid and labels
en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: _Set
it: _Imposta

en: Change Birthday
it: Modifica compleanno

en: Street
it: Via

en: Extension
it: Interno

en: City
it: Città

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: Zip/Postal Code
it: CAP

en: PO box
it: Casella postale

en: Country
it: Paese

en: Favorites
it: Preferiti

en: All Contacts
it: Tutti i contatti

en: Send an email to %s
it: Invia un'email a %s

en: Visit website
it: Visita sito web

en: Their birthday is today! 🎉
it: Oggi è il suo compleanno! 🎉

en: Show on the map
it: Mostra sulla mappa

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
it[0]: Eliminazione di %d contatto
it[1]: Eliminazione di %d contatti

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
it: Rubrica locale

en: Local Contact
it: Contatto locale

en: Local network
it: Rete locale

en: Telephony
it: Telefonia

en: An error occurred reading the selected file
it: Si è verificato un errore durante la lettura del file selezionato

en: An error occurred reading the file '%s'
it: Si è verificato un errore nella lettura del file «%s»

en: The imported file does not seem to contain any contacts
it: Il file importato sembra non contenere alcun contatto

en: Found %u contact | Found %u contacts
it[0]: Trovato %u contatto
it[1]: Trovati %u contatti

en: Can't import: no contacts found
it: Impossibile importare: nessun contatto trovato

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
it[0]: Continuando, si importerà %u contatto
it[1]: Continuando, si importeranno %u contatti

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
it[0]: %d contatto unito
it[1]: %d contatti uniti

en: Is this the same person as %s from %s?
it: Questa e %s da %s sono la stessa persona?

en: Is this the same person as %s?
it: Questa e %s sono la stessa persona?

en: %llu Selected | %llu Selected
it[0]: %llu selezionato
it[1]: %llu selezionati

en: _Add
it: A_ggiungi

en: Editing %s
it: Modifica di %s

en: %d Selected | %d Selected
it[0]: %d selezionato
it[1]: %d selezionati

en: _Undo
it: _Annulla

en: New Contact
it: Nuovo contatto

en: Discard changes?
it: Non salvare le modifiche?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
it: Le modifiche non salvate andranno perse definitivamente.

en: Discard
it: Scarta

note: Open up a file chooser
en: Export to file
it: Esporta su file

en: _Export
it: _Esporta

en: contacts.vcf
it: contatti.vcf

en: Primary Address Book
it: Rubrica locale

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
it: I nuovi contatti verranno aggiunti alla rubrica selezionata. Sarà comunque possibile visualizzare e modificare contatti da altre rubriche.

en: _Online Accounts
it: Account _online

en: Open the Online Accounts panel in Settings
it: Apre il pannello Account online nelle Impostazioni

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
it: Scansionare il codice QR per salvare il contatto <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
it: Separazione contatti

en: Postal addresses
it: Indirizzi postali

en: Unnamed Person
it: Persona senza nome

en: Email addresses
it: Indirizzo email

en: Instant Messaging addresses
it: Indirizzo messaggistica istantanea

en: Notes
it: Note

en: Phone numbers
it: Numeri di telefono

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
it: Ruoli

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
it: %s presso %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
it: Nome strutturato

en: Other
it: Altro

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
it: Casa

en: Work
it: Lavoro

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
it: Personale

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
it: Assistente

en: Work Fax
it: Fax di lavoro

en: Callback
it: Da richiamare

en: Car
it: Auto

en: Company
it: Società

en: Home Fax
it: Fax di casa

en: Mobile
it: Cellulare

en: Pager
it: Cercapersone

en: URLs
it: URL

en: Importing contacts from '%s'
it: Importazione contatti da «%s»

en: First-time setup done.
it: Configurazione iniziale completata.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
it: Impostata a VERO dopo che l'utente ha eseguito per la prima volta l'assistente alla configurazione.

en: Sort contacts on surname.
it: Ordina i contatti per cognome.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
it: Se impostata a VERO, l'elenco dei contatti viene ordinato in base ai cognomi, altrimenti è ordinato in base ai nomi.

en: The default height of the contacts window.
it: Altezza predefinita della finestra dei contatti.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
it: Se la dimensione della finestra non è ancora stata modificata dall'utente, qui viene salvata l'altezza iniziale.

en: The default width of the contacts window.
it: Larghezza predefinita della finestra dei contatti.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
it: Se la dimensione della finestra non è ancora stata modificata dall'utente, qui viene salvata la larghezza iniziale.

en: Is the window maximized?
it: La finestra è massimizzata?

en: Stores if the window is currently maximized.
it: Indica se la finestra al momento è massimizzata.

en: Is the window fullscreen
it: La finestra è a schermo intero
