gnome-contacts - en to nl translation catalogue (185 entries)

en: Contacts
nl: Contacten

en: Manage your contacts
nl: Beheer uw contacten

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
nl: Contacten slaat de informatie over uw contacten op en organiseert die. U kunt informatie over uw contacten aanmaken, bewerken, wissen en samenvoegen. Contacten verzamelt de details uit al uw informatiebronnen waarmee het een centrale plaats biedt van waaruit u uw contacten kunt beheren.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
nl: Contacten integreert ook met online adresboeken en koppelt automatisch contacten uit verschillende online bronnen.

en: Contacts with no contacts
nl: Contacten zonder contacten

en: Contacts filled with contacts
nl: Contacten gevuld met contacten

en: Contacts in selection mode
nl: Contacten in selectiemodus

en: Contacts setup view
nl: Contacten in installatiemodus

en: Contacts edit view
nl: Contacten in bewerkingsmodus

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
nl: friends;address book;vrienden;kennissen;contactpersonen;contacten;personen;adressen;adresboek;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
nl: Overzicht

[ctx: shortcut window]
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
nl: Voorkeuren tonen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
nl: Nieuw contact maken

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
nl: Zoeken naar contacten

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
nl: Lijst met sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
nl: Een contact bewerken of aanmaken

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
nl: Wijzigingen aan contact opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
nl: Wijzigingen aan contact annuleren

en: Select a new avatar
nl: Kies een nieuwe avatar

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Done
nl: _Klaar

en: Take a Picture…
nl: Een foto maken…

en: Select a File…
nl: Een bestand kiezen…

en: Select a Contact
nl: Selecteer een contact

en: Change Addressbook
nl: Adresboek veranderen

en: Change Avatar
nl: Avatar wijzigen

en: Remove Avatar
nl: Avatar verwijderen

en: Import Contacts
nl: Contacten importeren

en: _Import
nl: _Importeren

en: Link Contacts
nl: Contacten koppelen

en: List Contacts By:
nl: Contacten oplijsten op:

en: First Name
nl: Voornaam

en: Surname
nl: Achternaam

en: Import From File…
nl: Importeren uit bestand…

en: Export All Contacts…
nl: Alle contacten exporteren…

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About Contacts
nl: Over Contacten

en: Mark as Favorite
nl: Toevoegen aan favorieten

en: Unmark as Favorite
nl: Verwijderen uit favorieten

en: Share as QR Code
nl: Delen als QR-code

en: Delete Contact
nl: Contact verwijderen

en: Add New Contact
nl: Nieuw contact toevoegen

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Select Contacts
nl: Selecteer contacten

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Selection
nl: Selectie annuleren

en: Search contacts
nl: Zoek naar contacten

en: Loading
nl: Laden

note: Export refers to the verb
en: Export
nl: Exporteren

en: Export Selected Contacts
nl: Geselecteerde contacten exporteren

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
nl: Koppelen

en: Link Selected Contacts Together
nl: Geselecteerde contacten aan elkaar koppelen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Edit Contact
nl: Contact bewerken

en: Contact Menu
nl: Contactmenu

en: Done
nl: Klaar

en: Address Books
nl: Adresboeken

en: Share Contact
nl: Contact delen

en: QR Code
nl: QR-code

en: Scan to Save
nl: Scan om op te slaan

en: Contacts Setup
nl: Contacten configureren

en: _Quit
nl: Afsl_uiten

en: Cancel Setup And Quit
nl: Installatie annuleren en afsluiten

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
nl: Installatie voltooien

en: Welcome
nl: Welkom

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
nl: Selecteer uw hoofdadresboek: hier worden de nieuwe contacten aan toegevoegd. Als u uw contacten in een online-account opslaat, kunt u deze toevoegen met de instellingen voor online-accounts.

en: Show contact with this email address
nl: Contact met dit e-mailadres tonen

en: Show contact with this individual id
nl: Contact met dit specifieke id tonen

en: Show contacts with the given filter
nl: Contact met de gegeven filter tonen

en: Show the current version of Contacts
nl: De huidige versie van Contacten tonen

en: Contact not found
nl: Contact niet gevonden

en: No contact with id %s found
nl: Geen contact met id ‘%s’ gevonden

en: _Close
nl: _Sluiten

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
nl: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 De Contacten-ontwikkelaars

en: No contact with email address %s found
nl: Geen contact met e-mailadres ‘%s’ gevonden

en: Primary address book not found
nl: Voorkeursadresboek niet gevonden

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
nl: Contacten kan het gekozen voorkeursadresboek niet vinden. U kunt problemen ondervinden bij het aanmaken of bewerken van contacten

en: Go To _Preferences
nl: Naar _voorkeuren gaan

en: Select contact file
nl: Selecteer contactbestand

en: Import
nl: Importeren

en: vCard files
nl: vCard-bestanden

en: No Camera Detected
nl: Geen camera gedetecteerd

en: Failed to set avatar
nl: Kon avatar niet instellen

en: Browse for more pictures
nl: Bladeren naar meer afbeeldingen

en: _Open
nl: _Openen

en: Image File
nl: Afbeeldingsbestand

en: Failed to set avatar.
nl: Instellen van avatar is mislukt.

en: Show More
nl: Meer tonen

en: Add email
nl: E-mail toevoegen

en: Add phone number
nl: Telefoonnummer toevoegen

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Remove birthday
nl: Verjaardag verwijderen

en: Set Birthday
nl: Verjaardag instellen

en: Organization
nl: Organisatie

en: Role
nl: Rol

note: Create grid and labels
en: Day
nl: Dag

en: Month
nl: Maand

en: Year
nl: Jaar

en: _Set
nl: In_stellen

en: Change Birthday
nl: Verjaardag wijzigen

en: Street
nl: Straat

en: Extension
nl: Toevoeging

en: City
nl: Plaats

en: State/Province
nl: Provincie/staat

en: Zip/Postal Code
nl: Postcode

en: PO box
nl: Postbus

en: Country
nl: Land

en: Favorites
nl: Favorieten

en: All Contacts
nl: Alle contacten

en: Send an email to %s
nl: E-mail sturen naar %s

en: Visit website
nl: Website bezoeken

en: Their birthday is today! 🎉
nl: Vandaag jarig! 🎉

en: Show on the map
nl: Tonen op de kaart

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
nl[0]: %d contact wordt verwijderd
nl[1]: %d contacten worden verwijderd

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
nl: Lokaal adresboek

en: Local Contact
nl: Lokaal contact

en: Local network
nl: Lokale netwerk

en: An error occurred reading the selected file
nl: Lezen van geselecteerd bestand mislukt

en: An error occurred reading the file '%s'
nl: Lezen van bestand ‘%s’ mislukt

en: The imported file does not seem to contain any contacts
nl: Het geïmporteerde bestand lijkt geen contacten te bevatten

en: Found %u contact | Found %u contacts
nl[0]: %u contact gevonden
nl[1]: %u contacten gevonden

en: Can't import: no contacts found
nl: Kan niet importeren: geen contacten gevonden

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
nl[0]: Door verder te gaan zal %u contact geïmporteerd worden
nl[1]: Door verder te gaan zullen %u contacten geïmporteerd worden

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
nl[0]: %d contact gekoppeld
nl[1]: %d contacten gekoppeld

en: Is this the same person as %s from %s?
nl: Is dit dezelfde persoon als %s uit %s?

en: Is this the same person as %s?
nl: Is dit dezelfde persoon als %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
nl[0]: %llu geselecteerd
nl[1]: %llu geselecteerd

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Editing %s
nl: Bewerken %s

en: %d Selected | %d Selected
nl[0]: %d geselecteerd
nl[1]: %d geselecteerd

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: New Contact
nl: Nieuw contact

en: Discard changes?
nl: Wijzigingen verwerpen?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
nl: Wijzigingen die u niet opslaat zullen definitief verloren gaan.

en: Discard
nl: Verwerpen

note: Open up a file chooser
en: Export to file
nl: Naar bestand exporteren

en: _Export
nl: _Exporteren

en: contacts.vcf
nl: contacten.vcf

en: Primary Address Book
nl: Voorkeursadresboek

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
nl: Nieuwe contacten zullen worden toegevoegd aan het geselecteerde adresboek. U kunt contacten van andere adresboeken bekijken en bewerken.

en: _Online Accounts
nl: _Online-accounts

en: Open the Online Accounts panel in Settings
nl: Open het Online-accounts-paneel in de Instellingen

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
nl: Scan de QR-code om de contactgegevens van <b>%s</b> op te slaan.

en: Unlinking contacts
nl: Contacten worden ontkoppeld

en: Postal addresses
nl: Postadressen

en: Unnamed Person
nl: Naamloos contact

en: Email addresses
nl: E-mailadressen

en: Instant Messaging addresses
nl: Instant messaging-adressen

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Phone numbers
nl: Telefoonnummers

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
nl: Rollen

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
nl: %s bij %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
nl: Gestructureerde naam

en: Other
nl: Anders

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
nl: Thuis

en: Work
nl: Werk

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
nl: Persoonlijk

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
nl: Assistent

en: Work Fax
nl: Fax (werk)

en: Callback
nl: Terugbellen

en: Car
nl: Auto

en: Company
nl: Bedrijf

en: Home Fax
nl: Fax (thuis)

en: Mobile
nl: Mobiel

en: URLs
nl: URL’s

en: Importing contacts from '%s'
nl: Contacten importeren uit ‘%s’

en: First-time setup done.
nl: Configuratie voor eerste gebruik afgerond.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
nl: Ingeschakeld als de gebruiker de configuratiestappen voor het eerste gebruik heeft doorlopen.

en: Sort contacts on surname.
nl: Sorteer contacten op achternaam.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
nl: Indien ingeschakeld, zullen de contacten gesorteerd worden aan de hand van hun achternaam. Zoniet worden ze gesorteerd aan de hand van hun voornaam.

en: The default height of the contacts window.
nl: De standaardhoogte van het contactenvenster.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
nl: Als de gebruiker de venstergrootte nog niet heeft gewijzigd zal dit worden gebruikt als beginwaarde voor de hoogte van het venster.

en: The default width of the contacts window.
nl: De standaardbreedte van het contactenvenster.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
nl: Als de gebruiker de venstergrootte nog niet heeft gewijzigd zal dit worden gebruikt als beginwaarde voor de breedte van het venster.

en: Is the window maximized?
nl: Is het venster gemaximaliseerd?

en: Stores if the window is currently maximized.
nl: Slaat op of het venster momenteel is gemaximaliseerd.

en: Is the window fullscreen
nl: Is het venster gemaximaliseerd
