gnome-contacts master - en to pt_BR translation catalogue (185 entries)

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Manage your contacts
pt_BR: Gerencie seus contatos

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
pt_BR: O aplicativo Contatos mantém e organiza as informações dos seus contatos. Você pode criar, editar, excluir ou vincular porções de informação sobre seus contatos. O aplicativo Contatos agrega os detalhes de todas as suas fontes, fornecendo um local centralizado para o gerenciamento de seus contatos.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
pt_BR: O aplicativo Contatos também se integra aos catálogos de endereços on-line e automaticamente vincula contatos de diferentes fontes on-line.

en: Contacts with no contacts
pt_BR: Contatos sem contatos

en: Contacts filled with contacts
pt_BR: Contatos preenchidos com contatos

en: Contacts in selection mode
pt_BR: Contatos no modo de seleção

en: Contacts setup view
pt_BR: Visualização de configuração de contatos

en: Contacts edit view
pt_BR: Visualização de edição de contatos

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
pt_BR: friends;address book;amigos;catálogo de endereços;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
pt_BR: Visão geral

[ctx: shortcut window]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
pt_BR: Abre o menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
pt_BR: Mostra as preferências

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
pt_BR: Cria um novo contato

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
pt_BR: Pesquisa contatos

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
pt_BR: Lista de atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
pt_BR: Edita ou cria um contato

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
pt_BR: Salva as alterações atuais para o contato

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
pt_BR: Cancela alterações atuais para o contato

en: Select a new avatar
pt_BR: Selecionar um novo avatar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Done
pt_BR: Concluí_do

en: Take a Picture…
pt_BR: Tirar uma foto…

en: Select a File…
pt_BR: Selecionar um arquivo…

en: Select a Contact
pt_BR: Selecione um contato

en: Change Addressbook
pt_BR: Mudar catálogo de endereços

en: Change Avatar
pt_BR: Alterar avatar

en: Remove Avatar
pt_BR: Remover avatar

en: Link Contacts
pt_BR: Vincular contatos

en: List Contacts By:
pt_BR: Listar contatos por:

en: First Name
pt_BR: Nome

en: Surname
pt_BR: Sobrenome

en: Import From File…
pt_BR: Importar de arquivo…

en: Export All Contacts…
pt_BR: Exportar todos os contatos…

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: About Contacts
pt_BR: Sobre o Contatos

en: Mark as Favorite
pt_BR: Marcar como favorito

en: Unmark as Favorite
pt_BR: Desmarcar como favorito

en: Share as QR Code
pt_BR: Compartilhar como código QR

en: Delete Contact
pt_BR: Excluir contato

en: Add New Contact
pt_BR: Adicionar novo contato

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Select Contacts
pt_BR: Selecionar contatos

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Selection
pt_BR: Cancelar seleção

en: Search contacts
pt_BR: Pesquisar contatos

en: Loading
pt_BR: Carregando

note: Export refers to the verb
en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Selected Contacts
pt_BR: Exportar contatos selecionados

en: Link Selected Contacts Together
pt_BR: Vincular contatos selecionados juntos

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Edit Contact
pt_BR: Editar contato

en: Contact Menu
pt_BR: Menu de contatos

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Address Books
pt_BR: Catálogos de endereços

en: Share Contact
pt_BR: Compartilhar contato

en: QR Code
pt_BR: Código QR

en: Scan to Save
pt_BR: Escanear para salvar

en: Contacts Setup
pt_BR: Configuração de contatos

en: _Quit
pt_BR: Sai_r

en: Cancel Setup And Quit
pt_BR: Cancelar configuração e sair

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
pt_BR: Configuração concluída

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo(a)

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
pt_BR: Por gentileza, selecione seu catálogo principal de endereços: esse será o local onde novos contatos serão adicionados. Se você mantém seus contatos em uma conta online, você pode adicioná-los usando as configurações de contas on-line.

en: Show contact with this email address
pt_BR: Mostrar contato com seu endereço de e-mail

en: Show contact with this individual id
pt_BR: Mostrar contato com esta id individual

en: Show contacts with the given filter
pt_BR: Mostrar contatos com o filtro dado

en: Show the current version of Contacts
pt_BR: Mostra a versão atual do aplicativo Contatos

en: Contact not found
pt_BR: Contato não encontrado

en: No contact with id %s found
pt_BR: Sem contato com o id %s encontrado

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
pt_BR: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Os Desenvolvedores do Contatos

en: No contact with email address %s found
pt_BR: Nenhum contato com o endereço de e-mail %s foi localizado

en: Primary address book not found
pt_BR: Catálogo de endereços principal não encontrado

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
pt_BR: Os contatos não podem encontrar o catálogo de endereços principal configurado. Você pode ter problemas ao criar ou editar contatos

en: Go To _Preferences
pt_BR: Ir para _Preferências

en: Select contact file
pt_BR: Selecione arquivo do contato

en: Import
pt_BR: Importar

en: vCard files
pt_BR: Arquivos vCard

en: Error reading file
pt_BR: Erro ao ler o arquivo

en: An error occurred reading the file '%s'
pt_BR: Ocorreu um erro ao ler o arquivo '%s'

en: No contacts found
pt_BR: Nenhum contato encontrado

en: The imported file does not seem to contain any contacts
pt_BR: O arquivo importado parece não conter nenhum contato

note: Second step: ask the user for confirmation
en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
pt_BR[0]: Ao continuar, você importará %u contato
pt_BR[1]: Ao continuar, você importará %u contatos

en: Continue Import?
pt_BR: Continuar importação?

en: C_ontinue
pt_BR: C_ontinuar

en: No Camera Detected
pt_BR: Nenhuma câmera detectada

en: Failed to set avatar
pt_BR: Falha ao definir o avatar

en: Browse for more pictures
pt_BR: Navegar para mais figuras

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Image File
pt_BR: Arquivo de imagem

en: Failed to set avatar.
pt_BR: Ocorreu uma falha ao configurar o avatar.

en: Show More
pt_BR: Mostrar mais

en: Add email
pt_BR: Adicionar e-mail

en: Add phone number
pt_BR: Adicionar número de telefone

en: Website
pt_BR: Página web

en: Full name
pt_BR: Nome completo

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Birthday
pt_BR: Data de nascimento

en: Remove birthday
pt_BR: Remover aniversário

en: Set Birthday
pt_BR: Definir data de aniversário

en: Organisation
pt_BR: Organização

en: Role
pt_BR: Função

en: Label
pt_BR: Etiqueta

note: Create grid and labels
en: Day
pt_BR: Dia

en: Month
pt_BR: Mês

en: Year
pt_BR: Ano

en: _Set
pt_BR: _Definir

en: Change Birthday
pt_BR: Definir data de aniversário

en: Street
pt_BR: Rua

en: Extension
pt_BR: Complemento

en: City
pt_BR: Cidade

en: State/Province
pt_BR: Estado/Província

en: Zip/Postal Code
pt_BR: CEP/Código postal

en: PO box
pt_BR: Caixa postal

en: Country
pt_BR: País

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: All Contacts
pt_BR: Todos contatos

en: Send an email to %s
pt_BR: Enviar um e-mail para %s

en: Visit website
pt_BR: Visitar o site

en: Their birthday is today! 🎉
pt_BR: Seu aniversário é hoje! 🎉

en: Show on the map
pt_BR: Mostra no mapa

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
pt_BR[0]: Excluindo %d contato
pt_BR[1]: Excluindo %d contatos

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
pt_BR: Catálogo de endereços local

en: Local Contact
pt_BR: Contato local

en: Local network
pt_BR: Rede local

en: Telephony
pt_BR: Telefonia

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
pt_BR[0]: Vinculado %d contato
pt_BR[1]: Vinculados %d contatos

en: Is this the same person as %s from %s?
pt_BR: Esta é a mesma pessoa que %s de %s?

en: Is this the same person as %s?
pt_BR: Esta é a mesma pessoa que %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
pt_BR[0]: %llu selecionado
pt_BR[1]: %llu selecionados

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Editing %s
pt_BR: Editando %s

en: %d Selected | %d Selected
pt_BR[0]: %d selecionado
pt_BR[1]: %d selecionados

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: New Contact
pt_BR: Novo contato

note: Open up a file chooser
en: Export to file
pt_BR: Exportar para arquivo

en: _Export
pt_BR: _Exportar

en: contacts.vcf
pt_BR: contatos.vcf

en: Primary Address Book
pt_BR: Catálogo de endereços primário

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
pt_BR: Novos contatos serão adicionados ao catálogo de endereços selecionado. Você pode visualizar e editar contatos de outros catálogos de endereços.

en: _Online Accounts
pt_BR: Contas _Online

en: Open the Online Accounts panel in Settings
pt_BR: Abrir o painel Contas Online em Configurações

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
pt_BR: Escaneie o código QR para salvar o contato <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
pt_BR: Desvinculando contatos

en: Postal addresses
pt_BR: Endereços postais

en: Alias
pt_BR: Apelido

en: Unnamed Person
pt_BR: Pessoa sem nome

en: Email addresses
pt_BR: Endereços de e-mail

en: Instant Messaging addresses
pt_BR: Endereços de mensagem instantânea

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Phone numbers
pt_BR: Números de telefone

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
pt_BR: Funções

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
pt_BR: %s em %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
pt_BR: Nome estruturado

en: Other
pt_BR: Outros

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
pt_BR: Casa

en: Work
pt_BR: Escritório

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
pt_BR: Pessoal

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
pt_BR: Secretária/Assistente

en: Work Fax
pt_BR: Fax de trabalho

en: Callback
pt_BR: Retorno de chamada

en: Car
pt_BR: Carro

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Home Fax
pt_BR: Fax de residência

en: Mobile
pt_BR: Celular

en: Radio
pt_BR: Rádio

note: To translators: TTY is Teletypewriter
en: TTY
pt_BR: Teletipo

en: Importing contacts from '%s'
pt_BR: Importando contatos de '%s'

en: First-time setup done.
pt_BR: Configuração inicial completa.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
pt_BR: Define como verdadeiro após o usuário executar pela primeira vez o assistente de configuração.

en: Sort contacts on surname.
pt_BR: Classifica os contatos pelo sobrenome.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
pt_BR: Se isto estiver definido como verdadeiro, a lista de contatos será classificada pelos sobrenomes. Caso contrário, ela será classificada pelos nomes dos contatos.

en: The default height of the contacts window.
pt_BR: A altura padrão da janela de contatos.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
pt_BR: Isto será usado como valor inicial para a altura da janela caso o tamanho da janela não tenha sido ainda alterado pelo usuário.

en: The default width of the contacts window.
pt_BR: A largura padrão da janela de contatos.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
pt_BR: Isto será usado como valor inicial para a largura da janela caso o tamanho da janela não tenha sido ainda alterado pelo usuário.

en: Is the window maximized?
pt_BR: A janela está maximizada?

en: Stores if the window is currently maximized.
pt_BR: Armazena se a janela está atualmente maximizada.

en: Is the window fullscreen
pt_BR: A janela está em tela cheia?
