gnome-contacts - en to ro translation catalogue (182 entries)

en: Contacts
ro: Contacte

en: Manage your contacts
ro: Gestionează contactele

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
ro: Contacte păstrează și organizează informațiile de contact. Puteți crea, edita, șterge și conecta împreună fragmente de informații despre contacte. Contacte agregă detaliile de la toate sursele furnizând o locație centralizată pentru gestionarea contactelor.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
ro: Contacte va integra și agendele de contacte online și va conecta automat contacte de la surse online diferite.

en: Contacts with no contacts
ro: Contacte fără contacte

en: Contacts filled with contacts
ro: Contactele cu contacte completate

en: Contacts in selection mode
ro: Contacte în modul selectare

en: Contacts setup view
ro: Vizualizarea configurare contacte

en: Contacts edit view
ro: Vizualizarea editare contacte

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
ro: friends;address book;prieteni;agendă;agendă de contacte;contacte;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ro: Prezentare generală

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
ro: Creează un contact nou

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
ro: Caută contacte

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ro: Listă de scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
ro: Editarea sau crearea unui contact

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
ro: Salvează modificările curente la contact

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
ro: Anulează modificările curente la contact

en: Select a new avatar
ro: Selectați un avatar nou

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Done
ro: _Gata

en: Take a Picture…
ro: Fă o fotografie…

en: Select a File…
ro: Selectează un fișier…

en: Select a Contact
ro: Selectați un contact

en: Change Addressbook
ro: Modifică agenda de contacte

en: Change Avatar
ro: Modifică avatarul

en: Remove Avatar
ro: Elimină avatarul

en: Link Contacts
ro: Conectează contacte

en: List Contacts By:
ro: Listează contactele după:

en: First Name
ro: Prenume

en: Surname
ro: Nume

en: Import From File…
ro: Importă din fișier…

en: Export All Contacts…
ro: Exportă toate contactele…

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About Contacts
ro: Despre Contacte

en: Mark as Favorite
ro: Marchează ca favorit

en: Unmark as Favorite
ro: Demarchează ca favorit

en: Share as QR Code
ro: Partajează ca și cod QR

en: Delete Contact
ro: Șterge contactul

en: Add New Contact
ro: Adaugă un contact nou

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Select Contacts
ro: Selectați contacte

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel Selection
ro: Anulează selecția

en: Search contacts
ro: Caută contacte

en: Loading
ro: Se încarcă

note: Export refers to the verb
en: Export
ro: Exportă

en: Export Selected Contacts
ro: Exportă contactele selectate

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
ro: Conectează

en: Link Selected Contacts Together
ro: Leagă contactele selectate împreună

en: Remove
ro: Elimină

en: Edit Contact
ro: Editează contactul

en: Contact Menu
ro: Meniu contact

en: Done
ro: Gata

en: Address Books
ro: Agende de contacte

en: Share Contact
ro: Partajează contactul

en: QR Code
ro: Cod QR

en: Scan to Save
ro: Scanează pentru a salva

en: Contacts Setup
ro: Configurare Contacte

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Cancel Setup And Quit
ro: Anulează configurarea și ieși

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
ro: Completează configurarea

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
ro: Selectați agenda de contacte principală: aici se vor adăuga contactele noi. Dacă păstrați contactele într-un cont online, puteți să le adăugați utilizând configurările de conturi online.

en: Show contact with this email address
ro: Arată contactul cu această adresă de email

en: Show contact with this individual id
ro: Arată contactul cu acest id individual

en: Show contacts with the given filter
ro: Arată contactele cu filtrul dat

en: Show the current version of Contacts
ro: Arată versiunea curentă a aplicației Contacte

en: Contact not found
ro: Nu s-a găsit contactul

en: No contact with id %s found
ro: Nu s-a găsit niciun contact cu id-ul %s

en: _Close
ro: În_chide

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
ro: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Dezvoltatorii Contacte

en: No contact with email address %s found
ro: Nu s-a găsit niciun contact cu adresa de email %s

en: Primary address book not found
ro: Nu s-a găsit agenda de contacte principală

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
ro: Contacte nu poate să găsească agenda de contacte principală configurată. Este posibil să experimentați probleme la crearea sau editarea contactelor

en: Go To _Preferences
ro: Navighează la _Preferințe

en: Select contact file
ro: Selectați fișierul de contact

en: Import
ro: Importă

en: vCard files
ro: fișiere vCard

en: Error reading file
ro: Eroare la citirea fișierului

en: An error occurred reading the file '%s'
ro: A apărut o eroare la citirea fișierului „%s”

en: No contacts found
ro: Nu s-au găsit contacte

en: The imported file does not seem to contain any contacts
ro: Fișierul importat nu pare să conțină contacte

note: Second step: ask the user for confirmation
en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
ro[0]: Prin continuare, veți importa %u contact
ro[1]: Prin continuare, veți importa %u contacte
ro[2]: Prin continuare, veți importa %u de contacte

en: Continue Import?
ro: Continuă importarea?

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: No Camera Detected
ro: Nu s-a detectat o cameră

en: Failed to set avatar
ro: Nu s-a putut stabili avatarul

en: Browse for more pictures
ro: Răsfoiește pentru mai multe fotografii

en: _Open
ro: _Deschide

en: Image File
ro: Fișier imagine

en: Failed to set avatar.
ro: Stabilirea unui avatar a eșuat.

en: Show More
ro: Mai multe

en: Add email
ro: Adaugă email

en: Add phone number
ro: Adaugă un număr de telefon

en: Website
ro: Pagină web

en: Full name
ro: Nume complet

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Remove birthday
ro: Elimină ziua de naștere

en: Set Birthday
ro: Stabilește zi de naștere

en: Organization
ro: Organizație

en: Role
ro: Rol

en: Label
ro: Etichetă

note: Create grid and labels
en: Day
ro: Zi

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: _Set
ro: _Stabilește

en: Change Birthday
ro: Modifică ziua de naștere

en: Street
ro: Stradă

en: Extension
ro: Extensie

en: City
ro: Oraș

en: State/Province
ro: Stat/provincie

en: Zip/Postal Code
ro: Zip/cod poștal

en: PO box
ro: Căsuță poștală

en: Country
ro: Țară

en: Favorites
ro: Preferate

en: All Contacts
ro: Toate contactele

en: Send an email to %s
ro: Trimite un email la %s

en: Visit website
ro: Vizitează pagina web

en: Their birthday is today! 🎉
ro: Ziua lor de naștere este astăzi! 🎉

en: Show on the map
ro: Arată pe hartă

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
ro[0]: Se șterge %d contact
ro[1]: Se șterg %d contacte
ro[2]: Se șterg %d de contacte

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
ro: Agendă de contacte locală

en: Local Contact
ro: Contact local

en: Local network
ro: Rețea locală

en: Telephony
ro: Telefonie

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
ro[0]: S-a legat %d contact
ro[1]: S-a legat %d contacte
ro[2]: S-a legat %d de contacte

en: Is this the same person as %s from %s?
ro: Este aceasta aceeași persoană ca %s de la %s?

en: Is this the same person as %s?
ro: Este aceasta aceeași persoană ca %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
ro[0]: %llu selectat
ro[1]: %llu selectate
ro[2]: %llu selectate

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Editing %s
ro: Se editează %s

en: %d Selected | %d Selected
ro[0]: %d selectat
ro[1]: %d selectate
ro[2]: %d selectate

en: _Undo
ro: An_ulează

en: New Contact
ro: Contact nou

note: Open up a file chooser
en: Export to file
ro: Exportă în fișier

en: _Export
ro: _Exportă

en: Primary Address Book
ro: Agendă de contacte principală

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
ro: Contactele noi vor fi adăugate la agenda de contacte selectată. Puteți vizualiza și edita contacte din alte agende.

en: _Online Accounts
ro: C_onturi online

en: Open the Online Accounts panel in Settings
ro: Deschide panoul Conturi online în Configurări

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
ro: Scanați codul QR pentru a salva contactul <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
ro: Se dezleagă contactele

en: Postal addresses
ro: Adrese poștale

en: Unnamed Person
ro: Persoană fără nume

en: Email addresses
ro: Adrese email

en: Instant Messaging addresses
ro: Adrese mesagerie instant

en: Notes
ro: Notițe

en: Phone numbers
ro: Numere de telefon

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
ro: Roluri

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
ro: %s la %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
ro: Nume structurat

en: Other
ro: Altul

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ro: Acasă

en: Work
ro: Serviciu

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ro: Asistent

en: Work Fax
ro: Fax de serviciu

en: Callback
ro: Apelare inversă

en: Car
ro: Mașină

en: Company
ro: Companie

en: Home Fax
ro: Fax de acasă

en: Mobile
ro: Mobil

en: URLs
ro: URL-uri

en: Importing contacts from '%s'
ro: Se importă contactele de la „%s”

en: First-time setup done.
ro: Configurarea pentru prima dată este terminată.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
ro: Stabilit la adevărat după ce utilizatorul a rulat asistentul de configurare pentru prima dată.

en: Sort contacts on surname.
ro: Sortează contactele după nume.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, lista de contacte va fi sortată după numele acestora. În caz contrar, va fi sortată după prenumele contactelor.

en: The default height of the contacts window.
ro: Înălțimea implicită a ferestrei contactelor.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
ro: Dacă dimensiunea ferestrei încă nu a fost modificată de către utilizator aceasta va fi utilizată ca valoare inițială pentru înălțimea ferestrei.

en: The default width of the contacts window.
ro: Lățimea implicită a ferestrei contactelor.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
ro: Dacă dimensiunea ferestrei încă nu a fost modificată de către utilizator aceasta va fi utilizată ca valoare inițială pentru lățimea ferestrei.

en: Is the window maximized?
ro: Este fereastra maximizată?

en: Stores if the window is currently maximized.
ro: Stochează dacă fereastra este maximizată în prezent.

en: Is the window fullscreen
ro: Este fereastra pe tot ecranul
