gnome-contacts master - en to ru translation catalogue (191 entries)

en: Contacts
ru: Контакты

en: Manage your contacts
ru: Управление контактами

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
ru: Приложение «Контакты» помогает управлять информацией о контактах. Вы можете создавать, изменять, удалять и связывать вместе сведения о ваших контактах. Приложение объединяет информацию со всех ваших источников, предоставляя централизованный способ управления контактами.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
ru: Приложение «Контакты» также  выполнит интеграцию с сетевой адресной книгой и автоматически свяжет контакты из различных сетевых источников.

en: Contacts with no contacts
ru: Контакты без данных

en: Contacts filled with contacts
ru: Контакты, заполненные данными

en: Contacts in selection mode
ru: Контакты в режиме выбора

en: Contacts setup view
ru: Вид настройки контактов

en: Contacts edit view
ru: Вид редактирования контактов

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
ru: друзья;адресная книга;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ru: Обзор

[ctx: shortcut window]
en: Help
ru: Справка

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ru: Открыть меню

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ru: Показать параметры

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
ru: Создать новый контакт

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
ru: Поиск контактов

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ru: Список комбинаций клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
ru: Редактирование или создание контакта

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
ru: Сохранить текущие изменения для контакта

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
ru: Отменить текущие изменения для контакта

en: Select a new avatar
ru: Выбрать новый аватар

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Done
ru: _Готово

en: Take a Picture…
ru: Сделать фотоснимок…

en: Select a File…
ru: Выберите файл…

en: Select a Contact
ru: Выбрать контакт

en: Change Addressbook
ru: Изменить адресную книгу

en: Change Avatar
ru: Изменить аватар

en: Remove Avatar
ru: Удалить аватар

en: Import Contacts
ru: Импорт контактов

en: _Import
ru: _Импортировать

en: Link Contacts
ru: Связать контакты

en: List Contacts By:
ru: Список контактов по:

en: First Name
ru: Имени

en: Surname
ru: Фамилии

en: Import From File…
ru: Импортировать из файла…

en: Export All Contacts…
ru: Экспортировать все контакты…

en: Preferences
ru: Параметры

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Help
ru: Справка

en: About Contacts
ru: О приложении

en: Mark as Favorite
ru: Добавить в избранные

en: Unmark as Favorite
ru: Убрать из избранных

en: Share as QR Code
ru: Поделиться в виде QR-кода

en: Delete Contact
ru: Удалить контакт

en: Add New Contact
ru: Добавить новый контакт

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Select Contacts
ru: Выбрать контакты

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Selection
ru: Отменить выбор

en: Search contacts
ru: Поиск контактов

en: Loading
ru: Загрузка

note: Export refers to the verb
en: Export
ru: Экспортировать

en: Export Selected Contacts
ru: Экспортировать выбранные контакты

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
ru: Связать

en: Link Selected Contacts Together
ru: Связать выбранные контакты вместе

en: Delete
ru: Удалить

en: Edit Contact
ru: Изменить контакт

en: Contact Menu
ru: Меню контакта

en: Done
ru: Готово

en: Address Books
ru: Адресные книги

en: Share Contact
ru: Поделиться контактом

en: QR Code
ru: QR-код

en: Scan to Save
ru: Сканировать, чтобы сохранить

en: Contacts Setup
ru: Настройка контактов

en: _Quit
ru: _Закрыть

en: Cancel Setup And Quit
ru: Отменить настройку и закрыть

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
ru: Завершение настройки

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
ru: Выберите основную адресную книгу: сюда будут добавляться новые контакты. Если вы сохраняете свои контакты в сетевой учётной записи, вы можете добавить их, используя настройки сетевых учётных записей.

en: Show contact with this email address
ru: Показать контакт с этим адресом электронной почты

en: Show contact with this individual id
ru: Показать контакт с этим идентификатором

en: Show contacts with the given filter
ru: Показать контакты с заданным фильтром

en: Show the current version of Contacts
ru: Показать текущую версию приложения Контакты

en: Contact not found
ru: Контакт не найден

en: No contact with id %s found
ru: Контакт с идентификатором %s не найден

en: _Close
ru: _Закрыть

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
ru: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Разработчики Контактов

en: No contact with email address %s found
ru: Контакт с адресом электронной почты %s не найден

en: Primary address book not found
ru: Основная адресная книга не найдена

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
ru: Контакты не могут найти настроенную основную адресную книгу. Могут возникнуть проблемы с созданием или редактированием контактов

en: Go To _Preferences
ru: Перейти к _параметрам

en: Select contact file
ru: Выберите файл контактов

en: Import
ru: Импортировать

en: vCard files
ru: файлы vCard

en: No Camera Detected
ru: Камера не найдена

en: Failed to set avatar
ru: Не удалось установить аватар

en: Browse for more pictures
ru: Найти дополнительные изображения

en: _Open
ru: О_ткрыть

en: Image File
ru: Файл изображения

en: Failed to set avatar.
ru: Не удалось установить аватар.

en: Show More
ru: Показать больше

en: Add email
ru: Добавить эл. почту

en: Add phone number
ru: Добавить номер телефона

en: Website
ru: Веб-страница

en: Full name
ru: Полное имя

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Birthday
ru: День рождения

en: Remove birthday
ru: Удалить День рождения

en: Set Birthday
ru: Установить День рождения

en: Organization
ru: Организация

en: Role
ru: Роль

en: Label
ru: Метка

note: Create grid and labels
en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: _Set
ru: _Установить

en: Change Birthday
ru: Изменить день рождения

en: Street
ru: Улица

en: Extension
ru: Расширение

en: City
ru: Город

en: State/Province
ru: Штат/Область

en: Zip/Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: PO box
ru: Почтовый ящик

en: Country
ru: Страна

en: Favorites
ru: Избранные

en: All Contacts
ru: Все контакты

en: Send an email to %s
ru: Отправить электронное письмо на %s

en: Visit website
ru: Посетить веб-сайт

en: Their birthday is today! 🎉
ru: У них сегодня день рождения! 🎉

en: Show on the map
ru: Показать на карте

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
ru[0]: Удаление %d контакта
ru[1]: Удаление %d контактов
ru[2]: Удаление %d контактов

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
ru: Локальная адресная книга

en: Local Contact
ru: Локальный контакт

en: Local network
ru: Локальная сеть

en: An error occurred reading the selected file
ru: Произошла ошибка при чтении выбранного файла

en: An error occurred reading the file '%s'
ru: Произошла ошибка при чтении файла '%s'

en: The imported file does not seem to contain any contacts
ru: Похоже, что импортированный файл не содержит никаких контактов

en: Found %u contact | Found %u contacts
ru[0]: Найден %u контакт
ru[1]: Найдено %u контакта
ru[2]: Найдено %u контактов

en: Can't import: no contacts found
ru: Невозможно импортировать: контакты не найдены

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
ru[0]: Продолжая, вы импортируете %u контакт
ru[1]: Продолжая, вы импортируете %u контакта
ru[2]: Продолжая, вы импортируете %u контактов

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
ru[0]: Связан %d контакт
ru[1]: Связаны %d контакта
ru[2]: Связаны %d контактов

en: Is this the same person as %s from %s?
ru: Это тот же человек, что и %s из %s?

en: Is this the same person as %s?
ru: Это тот же человек, что и %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
ru[0]: Выбран %llu
ru[1]: Выбрано %llu
ru[2]: Выбрано %llu

en: _Add
ru: _Добавить

en: Editing %s
ru: Изменение %s

en: %d Selected | %d Selected
ru[0]: Выбран %d
ru[1]: Выбрано %d
ru[2]: Выбрано %d

en: _Undo
ru: От_менить

en: New Contact
ru: Создать контакт

en: Discard changes?
ru: Отклонить изменения?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
ru: Изменения, которые не были сохранены, будут безвозвратно утеряны.

en: Discard
ru: Отклонить

note: Open up a file chooser
en: Export to file
ru: Экспортировать в файл

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: Primary Address Book
ru: Главная адресная книга

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
ru: Новые контакты будут добавлены в выбранную адресную книгу. Вы можете просмотреть и изменить контакты из других адресных книг.

en: _Online Accounts
ru: _Сетевые учетные записи

en: Open the Online Accounts panel in Settings
ru: Открыть панель Сетевые учетные записи в Настройках

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
ru: Отсканируйте QR-код, чтобы сохранить контакт <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
ru: Разъединение контактов

en: Postal addresses
ru: Почтовые адреса

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Avatar
ru: Аватар

en: Unnamed Person
ru: Безымянная личность

en: Email addresses
ru: Адреса эл. почты

en: Instant Messaging addresses
ru: Адреса для обмена мгновенными сообщениями

en: Notes
ru: Заметки

en: Phone numbers
ru: Номера телефонов

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
ru: Роли

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
ru: %s в %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
ru: Фамилия

en: Other
ru: Другое

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ru: Дом

en: Work
ru: Работа

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
ru: Личное

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ru: Помощник

en: Work Fax
ru: Рабочий факс

en: Callback
ru: Обратная связь

en: Car
ru: Машина

en: Company
ru: Компания

en: Home Fax
ru: Домашний факс

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Fax
ru: Факс

en: Pager
ru: Пейджер

en: Radio
ru: Радио

en: URLs
ru: Ссылки

en: Importing contacts from '%s'
ru: Импортирование контактов из '%s'

en: First-time setup done.
ru: Первоначальная настройка выполнена.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
ru: Установлено значение «true», после запуска пользователем помощника установки.

en: Sort contacts on surname.
ru: Сортировать контакты по фамилии.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
ru: Если для этого параметра установлено значение true, список контактов будет отсортирован по фамилиям. В противном случае он будет отсортирован по именам.

en: The default height of the contacts window.
ru: Высота окна приложения Контакты по умолчанию.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
ru: Если размер окна не был изменён пользователем, это значение будет использоваться в качестве начального значения высоты окна.

en: The default width of the contacts window.
ru: Ширина окна приложения Контакты по умолчанию.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
ru: Если размер окна не был изменён пользователем, это значение будет использоваться в качестве начального значения ширины окна.

en: Is the window maximized?
ru: Развёрнуто ли окно?

en: Stores if the window is currently maximized.
ru: Хранит информацию, развёрнуто ли сейчас окно.

en: Is the window fullscreen
ru: Является ли окно полноэкранным
