gnome-contacts master - en to th translation catalogue (193 entries)

en: Contacts
th: สมุดผู้ติดต่อ

en: Manage your contacts
th: จัดการสมุดผู้ติดต่อของคุณ

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
th: สมุดผู้ติดต่อจะเก็บและจัดการข้อมูลผู้ติดต่อของคุณ คุณสามารถสร้าง, แก้ไข, ลบ, และเชื่อมโยงข้อมูลส่วนต่างๆ ของผู้ติดต่อของคุณเข้าด้วยกัน สมุดผู้ติดต่อรวบรวมรายละเอียดจากแหล่งทั้งหมดของคุณให้มารวมศูนย์ที่แห่งเดียว เพื่อการจัดการผู้ติดต่อของคุณ

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
th: นอกจากนี้ สมุดผู้ติดต่อยังเชื่อมรวมกับสมุดที่อยู่ออนไลน์ และเชื่อมโยงผู้ติดต่อจากแหล่งออนไลน์ต่างๆ โดยอัตโนมัติ

en: Contacts with no contacts
th: สมุดผู้ติดต่อไม่มีผู้ติดต่อ

en: Contacts filled with contacts
th: สมุดผู้ติดต่อพร้อมกับผู้ติดต่อ

en: Contacts in selection mode
th: สมุดผู้ติดต่อในโหมดการเลือก

en: Contacts setup view
th: ตั้งค่ามุมมองสมุดผู้ติดต่อ

en: Contacts edit view
th: แก้ไขมุมมองสมุดผู้ติดต่อ

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
th: เพื่อน;สมุดที่อยู่;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
th: ภาพรวม

[ctx: shortcut window]
en: Help
th: วิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
th: เปิดเมนู

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
th: แสดงค่าปรับแต่ง

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
th: สร้างผู้ติดต่อใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
th: ค้นหาผู้ติดต่อ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
th: รายการปุ่มลัด

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
th: กำลังแก้ไขหรือสร้างผู้ติดต่อ

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
th: บันทึกค่าปัจจุบันไปยังสมุดผู้ติดต่อ

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
th: ยกเลิกค่าปัจจุบันไปยังสมุดผู้ติดต่อ

en: Select a new avatar
th: เลือกรุปแทนตัวใหม่

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Done
th: _เสร็จสิ้น

en: Take a Picture…
th: ถ่ายรูป…

en: Select a File…
th: เลือกแฟ้ม…

en: Select a Contact
th: เลือกผู้ติดต่อ

en: Change Addressbook
th: เปลี่ยนสมุดที่อยู่

en: Change Avatar
th: เปลี่ยนรูปแทนตัว

en: Remove Avatar
th: ลบรูปแทนตัว

en: Import Contacts
th: นำเข้าผู้ติดต่อ

en: _Import
th: _นำเข้า

en: Link Contacts
th: เชื่อมโยงผู้ติดต่อ

en: List Contacts By:
th: รายชื่อผู้ติดต่อโดย:

en: First Name
th: ชื่อ

en: Surname
th: นามสกุล

en: Import From File…
th: นำเข้าจากแฟ้ม…

en: Export All Contacts…
th: ส่งออกผู้ติดต่อทั้งหมด

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Help
th: วิธีใช้

en: About Contacts
th: เกี่ยวกับสมุดผู้ติดต่อ

en: Mark as Favorite
th: ทำเครื่องหมายเป็นรายการโปรด

en: Unmark as Favorite
th: เลิกเครื่องหมายเป็นรายการโปรด

en: Share as QR Code
th: แบ่งปันเป็นรหัส QR

en: Delete Contact
th: ลบผู้ติดต่อ

en: Add New Contact
th: เพิ่มผู้ติดต่อใหม่

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Select Contacts
th: เลือกผู้ติดต่อ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel Selection
th: ยกเลิกการเลือก

en: Search contacts
th: เลือกผู้ติดต่อ

en: Loading
th: การโหลด

note: Export refers to the verb
en: Export
th: ส่งออก

en: Export Selected Contacts
th: ส่งออกผู้ติดต่อที่เลือก

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
th: ลิงก์

en: Link Selected Contacts Together
th: เชื่อมโยงผู้ติดต่อที่เลือกเข้าด้วยกัน

en: Delete
th: ลบ

en: Edit Contact
th: แก้ไขผู้ติดต่อ

en: Contact Menu
th: เมนูผู้ติดต่อ

en: Done
th: เสร็จ

en: Address Books
th: สมุดที่อยู่

en: Share Contact
th: แบ่งปันผู้ติดต่อ

en: QR Code
th: รหัส QR

en: Scan to Save
th: สแกนเพื่อบันทึก

en: Contacts Setup
th: ตั้งค่าสมุดผู้ติดต่อ

en: _Quit
th: _ออก

en: Cancel Setup And Quit
th: ยกเลิกการตั้งค่าและออก

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
th: การตั้งค่าเสร็จสมบูรณ์

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
th: กรุณาเลือกสมุดที่อยู่หลักของคุณ ซึ่งผู้ติดต่อใหม่จะเพิ่มเข้ามา ถ้าคุณเก็บผู้ติดต่อของคุณในบัญชีออนไลน์ คุณสามารถเพิ่มผู้ติดต่อโดยใช้การตั้งค่าบัญชีออนไลน์

en: Show contact with this email address
th: แสดงผู้ติดต่อที่มีที่อยู่อีเมลนี้

en: Show contact with this individual id
th: แสดงผู้ติดต่อด้วย id เฉพาะบุคคล

en: Show contacts with the given filter
th: แสดงผู้ติดต่อด้วยตัวกรองที่ให้มา

en: Show the current version of Contacts
th: แสดงรุ่นปัจจุบันของสมุดผู้ติดต่อ

en: Contact not found
th: ไม่พบผู้ติดต่อ

en: No contact with id %s found
th: ไม่พบผู้ติดต่อที่มี id เป็น %s

en: _Close
th: _ปิด

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
th: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 นักพัฒนาสมุดผู้ติดต่อ

en: No contact with email address %s found
th: ไม่พบผู้ติดต่อที่มีที่อยู่อีเมล %s

en: Primary address book not found
th: ไม่พบสมุดที่อยู่หลัก

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
th: สมุดผู้ติดต่อไม่พบตั้งค่าสมุดที่อยู่หลัก  คุณอาจประสบปัญหาในการสร้างหรือแก้ไขผู้ติดต่อ

en: Go To _Preferences
th: ไปยัง _ปรับแต่ง

en: Select contact file
th: เลือกแฟ้มผู้ติดต่อ

en: Import
th: นำเข้า

en: vCard files
th: แฟ้ม vCard

en: No Camera Detected
th: ไม่พบกล้อง

en: Failed to set avatar
th: กำหนดรูปแทนตัวไม่สำเร็จ

en: Browse for more pictures
th: เรียกดูภาพเพิ่มเติม

en: _Open
th: _เปิด

en: Image File
th: แฟ้มภาพ

en: Failed to set avatar.
th: กำหนดรูปแทนตัวไม่สำเร็จ

en: Show More
th: แสดงเพิ่มเติม

en: Add email
th: เพิ่มอีเมล

en: Add phone number
th: เพิ่มหมายเลขโทรศัพท์

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Full name
th: ชื่อ

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: Birthday
th: วันเกิด

en: Remove birthday
th: ลบวันเกิด

en: Set Birthday
th: ตั้งวันเกิด

en: Organization
th: องค์กร

en: Role
th: หน้าที่

en: Label
th: ป้ายชื่อ

note: Create grid and labels
en: Day
th: วัน

en: Month
th: เดือน

en: Year
th: ปี

en: _Set
th: _กำหนด

en: Change Birthday
th: เปลี่ยนวันเกิด

en: Street
th: ถนน

en: Extension
th: ส่วนขยาย

en: City
th: เมือง

en: State/Province
th: รัฐ/จังหวัด

en: Zip/Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: PO box
th: ตู้ ป.ณ.

en: Country
th: ประเทศ

en: Favorites
th: รายการโปรด

en: All Contacts
th: ผู้ติดต่อทั้งหมด

en: Send an email to %s
th: ส่งอีเมลไปยัง %s

en: Visit website
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

en: Their birthday is today! 🎉
th: วันนี้เป็นวันเกิดของผู้ติดต่อ! 🎉

en: Show on the map
th: แสดงแผนที่

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
th[0]: กำลังลบผู้ติดต่อ %d รายการ

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
th: สมุดที่อยู่ในเครื่อง

en: Local Contact
th: ผู้ติดต่อในเครื่อง

en: Facebook
th: เฟซบุ๊ก

en: Local network
th: เครือข่ายเฉพาะที่

en: An error occurred reading the selected file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้มที่เลือก

en: An error occurred reading the file '%s'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้ม '%s'

en: The imported file does not seem to contain any contacts
th: แฟ้มที่นำเข้าไม่มีผู้ติดต่อใดๆ

en: Found %u contact | Found %u contacts
th[0]: พบผู้ติดต่อ %u รายการ

en: Can't import: no contacts found
th: ไม่สามารถนำเข้า: ไม่พบผู้ติดต่อ

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
th[0]: โดยทำต่อ คุณจะนำเข้าผู้ติดต่อ %u รายการ

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
th[0]: เชื่อมโยงผู้ติดต่อ %d รายการ

en: Is this the same person as %s from %s?
th: เป็นบุคคลเดียวกันกับ %s จาก %s หรือไม่?

en: Is this the same person as %s?
th: เป็นคนเดียวกันกับ %s หรือไม่?

en: %llu Selected | %llu Selected
th[0]: เลือกอยู่ %llu รายการ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Editing %s
th: กำลังแก้ไข %s

en: %d Selected | %d Selected
th[0]: เลือกอยู่ %d รายการ

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: New Contact
th: ผู้ติดต่อใหม่

en: Discard changes?
th: ละทิ้งการเปลี่ยนแปลง?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
th: การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่บันทึกจะสูญหายถาวร

en: Discard
th: ละทิ้ง

note: Open up a file chooser
en: Export to file
th: ส่งออกไปยังแฟ้ม

en: _Export
th: _ส่งออก

en: Primary Address Book
th: สมุดที่อยู่หลัก

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
th: ผู้ติดต่อใหม่จะถูกเพิ่มเข้าในสมุดที่อยู่ที่เลือกไว้ คุณสามารถดูและแก้ไขผู้ติดต่อจากสมุดที่อยู่อื่นได้

en: _Online Accounts
th: บัญชี_ออนไลน์

en: Open the Online Accounts panel in Settings
th: เปิดพาเนลบัญชีออนไลน์ในตั้งค่า

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
th: สแกนรหัส QR เพื่อบันทึกผู้ติดต่อ <b>%s</b>

en: Unlinking contacts
th: กำลังยกเลิกเชื่อมโยงผู้ติดต่อ

en: Postal addresses
th: ที่อยู่ไปรษณีย์

en: Alias
th: นามแฝง

en: Avatar
th: รูปแทนตัว

en: Unnamed Person
th: บุคคลที่ไม่มีชื่อ

en: Email addresses
th: ที่อยู่อีเมล

en: Instant Messaging addresses
th: ที่อยู่ข้อความทันใจ

en: Notes
th: หมายเหตุ

en: Phone numbers
th: หมายเลขโทรศัพท์

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
th: หน้าที่

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
th: %s ที่ %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
th: โครงสร้างชื่อ

en: Other
th: อื่นๆ

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
th: บ้าน

en: Work
th: ที่ทำงาน

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
th: ส่วนบุคคล

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
th: ผู้ช่วย

en: Work Fax
th: โทรสารที่ทำงาน

en: Callback
th: โทรกลับ

en: Car
th: รถยนต์

en: Company
th: บริษัท

en: Home Fax
th: โทรสารที่บ้าน

en: Mobile
th: มือถือ

en: Fax
th: โทรสาร

en: Pager
th: เพจเจอร์

en: Radio
th: วิทยุ

en: Telex
th: เทเล็กซ์

en: URLs
th: URL

en: Importing contacts from '%s'
th: กำลังนำเข้าผู้ติดต่อจาก '%s'

en: First-time setup done.
th: ตั้งค่าครั้งแรกเสร็จแล้ว

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
th: ตั้งค่าเป็นจริงหลังจากผู้ใช้เรียกเครื่องมือช่วยตั้งค่าในการใช้งานครั้งแรก

en: Sort contacts on surname.
th: เรียงผู้ติดต่อตามนามสกุล

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
th: ถ้าตัวเลือกนี้กำหนดเป็นจริง รายชื่อผู้ติดต่อจะเรียงตามนามสกุลของเขา มิฉะนั้นจะเรียงตามชื่อของผู้ติดต่อ

en: The default height of the contacts window.
th: ความสูงปริยายของหน้าต่างสมุดผู้ติดต่อ

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
th: ถ้าขนาดของหน้าต่างยังไม่ได้เปลี่ยนโดยผู้ใช้ จะใช้ค่าเริ่มต้นสำหรับความสูงของหน้าต่าง

en: The default width of the contacts window.
th: ความกว้างปริยายของหน้าต่างสมุดผู้ติดต่อ

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
th: ถ้าขนาดของหน้าต่างยังไม่ได้เปลี่ยนโดยผู้ใช้ จะใช้ค่าเริ่มต้นสำหรับความกว้างของหน้าต่าง

en: Is the window maximized?
th: หน้าต่างขยายแผ่อยู่หรือไม่?

en: Stores if the window is currently maximized.
th: คงไว้ถ้าหน้าต่าง ปัจจุบันขยายแผ่อยู่

en: Is the window fullscreen
th: หน้าต่างเต็มจอ
