gnome-contacts - en to ug translation catalogue (128 entries)

en: Contacts
ug: ئالاقەداشلار

en: friends;address book;
ug: دوستلار;ئادرېس دەپتىرى;friends;address book;

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Main contacts
ug: ئاساسلىق ئالاقەداشلار

en: All contacts
ug: بارلىق ئالاقەداشلار

en: _Change Address Book...
ug: ئادرېس دەپتىرىنى ئۆزگەرت(_C)…

en: _About Contacts
ug: ئالاقەداشلار ھەققىدە(_A)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(_Q)

en: No contact with id %s found
ug: كىملىكى %s بولغان ئالاقەداش تېپىلمىدى

en: Contact not found
ug: ئالاقەداش تېپىلمىدى

en: Change Address Book
ug: ئادرېس دەپتىرىنى ئۆزگەرتىش

en: Select
ug: تاللا

en: GNOME Contacts
ug: گىنوم ئالاقەداشلىرى

en: About GNOME Contacts
ug: گىنوم ئالاقەداشلىرى ھەققىدە

en: Contact Management Application
ug: ئالاقەداشلارنى باشقۇرۇش پروگراممىسى

en: No contact with email address %s found
ug: ئېلخەت ئادرېسى %s بولغان ئالاقەداش تېپىلمىدى

en: New
ug: يېڭى

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Done
ug: تامام

en: Editing
ug: تەھرىرلەۋاتىدۇ

en: %d contacts linked | %d contacts linked
ug[0]: %d ئالاقەداش ئۇلاندى

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
ug[0]: %d ئالاقەداش ئۆچۈرۈلدى

en: Contact deleted: "%s"
ug: ئالاقەداش ئۆچۈرۈلدى: «%s»

en: Show contact with this individual id
ug: مۇشۇنداق كىملىكى بار ئالاقەداشنى كۆرسەت

en: Show contact with this email address
ug: مۇشۇنداق ئېلخەت ئادرېسى بار ئالاقەداشنى كۆرسەت

en: %s linked to %s
ug: %s نى %s غا ئۇلىدى

en: %s linked to the contact
ug: %s بۇ ئالاقەداشقا ئۇلاندى

en: — contact management
ug: — ئالاقەداش باشقۇرۇش

en: Browse for more pictures
ug: تېخىمۇ كۆپ سۈرەتكە كۆز يۈگۈرت

en: Select Picture
ug: سۈرەت تاللا

en: Close
ug: ياپ

en: January
ug: قەھرىتان

en: February
ug: ھۇت

en: March
ug: نەۋرۇز

en: April
ug: ئۈمىد

en: May
ug: باھار

en: June
ug: سەپەر

en: July
ug: چىللە

en: August
ug: تومۇز

en: September
ug: مىزان

en: October
ug: ئوغۇز

en: November
ug: ئوغلاق

en: December
ug: كۆنەك

en: Website
ug: تورتۇرا

en: Nickname
ug: تەخەللۇس

en: Birthday
ug: تۇغۇلغان كۈن

en: Note
ug: ئىزاھات

en: Does %s from %s belong here?
ug: %s (%s) بۇ يەرگە تەۋەمۇ؟

en: Do these details belong to %s?
ug: بۇ تەپسىلاتلار %s نىڭغا تەۋەمۇ؟

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

en: New Detail
ug: يېڭى تەپسىلات

note: building menu
en: Personal email
ug: شەخسىي ئېلخەت

en: Work email
ug: خىزمەتتىكى ئېلخەت

en: Mobile phone
ug: يانفون

en: Home phone
ug: ئۆي تېلېفونى

en: Work phone
ug: خىزمەت تېلېفونى

en: Link
ug: ئۇلانما

en: Home address
ug: ئۆي ئادرېسى

en: Work address
ug: خىزمەت ئادرېسى

en: Notes
ug: ئىزاھ

en: Linked Accounts
ug: ئۇلانغان ھېساباتلار

en: Remove Contact
ug: ئالاقەداش ئۆچۈر

en: Select a contact
ug: ئالاقەداش تاللاڭ

en: Street
ug: كوچا

en: Extension
ug: كېڭەيتىلمە

en: City
ug: شەھەر

en: State/Province
ug: ئىشتات/ئۆلكە

en: Zip/Postal Code
ug: پوچتا نومۇرى

en: PO box
ug: خەت ساندۇقى

en: Country
ug: دۆلەت

en: Google Talk
ug: گۇگىل سۆھبەت(Google Talk)

en: Ovi Chat
ug: ئوۋى پاراڭ(Ovi Chat)

en: Facebook
ug: فېيىسبۇك(Facebook)

en: AOL Instant Messenger
ug: ئا ئو ل (AOL) مۇڭداشقۇسى

en: Gadu-Gadu
ug: گادۇ-گادۇ(Gadu-Gadu)

en: Local network
ug: يەرلىك تور

en: Tencent QQ
ug: تىڭشۈن QQ

en: Telephony
ug: تېلېفون

en: Unexpected internal error: created contact was not found
ug: ئىچكى خاتالىق: ياسالغان ئالاقەداش تېپىلمىدى

en: Local Address Book
ug: يەرلىك ئادرېس دەپتىرى

en: Google
ug: گۇگىل(Google)

en: Local Contact
ug: يەرلىك ئالاقەداش

en: %s - Linked Accounts
ug: %s - ئۇلانغان ھېساباتلار

en: You can manually link contacts from the contacts list
ug: ئالاقەداشلار تىزىمىدىكى ئالاقەداشلارنى قولدا ئۇلىيالايسىز

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: New contact
ug: يېڭى ئالاقەداش

en: Create Contact
ug: ئالاقەداش قۇر

en: Add or 
    select a picture
ug: سۈرەت قوشۇڭ ياكى تاللاڭ

en: Contact Name
ug: ئالاقەداش ئاتى

en: Email
ug: ئېلخەت

en: Phone
ug: تېلېفون

en: Address
ug: ئادرېس

en: Add Detail
ug: تەپسىلات قوش

en: You must specify a contact name
ug: بىر ئالاقەداش ئاتىنى كۆرسىتىپ بېرىڭ.

en: No primary addressbook configured
ug: ئاساسلىق ئادرېس دەپتىرى سەپلەنمەپتۇ

en: Unable to create new contacts: %s
ug: يېڭى ئالاقەداش قۇرالمىدى: %s

en: Unable to find newly created contact
ug: يېڭىدىن قۇرغان ئالاقەداشنى تاپالمىدى

en: Welcome to Contacts! Please select where you want to keep your address book:
ug: ئالاقەداشلارغا مەرھابا! ئادرېس دەپتىرىنى قەيەردە ساقلايسىز تاللاڭ:

en: Online Account Settings
ug: توردىكى ھېسابات تەڭشىكى

en: Setup an online account or use a local address book
ug: توردا بىر ھېساب ئېچىڭ ياكى يەرلىك ئادرېس دەپتىرىنى ئىشلىتىڭ

en: Online Accounts
ug: توردىكى ھېساباتلار

en: Use Local Address Book
ug: يەرلىك ئادرېس دەپتىرى

en: Contacts Setup
ug: ئالاقەداشلار تەڭشىكى

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

note: Refers to the type of the detail, could be Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
ug: باشقا

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ug: ماكان

en: Work
ug: ئىش

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
ug: شەخسىي

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ug: ياردەمچى

en: Work Fax
ug: خىزمەتتىكى فاكىس

en: Callback
ug: قايتۇرما چاقىرىق

en: Car
ug: ماشىنا

en: Company
ug: شىركەت

en: Home Fax
ug: ئوي فاكىسى

en: Mobile
ug: يانفون

en: Fax
ug: فاكىس

en: Pager
ug: چاقىرغۇ

en: Radio
ug: رادىئو

en: Telex
ug: تېلېگرامما

en: Suggestions
ug: نامزاتلار

en: Other Contacts
ug: باشقا ئالاقەداشلار

en: First-time setup done.
ug: تۇنجى قېتىملىق تەڭشەش تاماملاندى.

en: Set to true when the user ran the first-time setup wizard.
ug: ئىشلەتكۈچى دەسلەپكى تەڭشەش ئېلىپ بارسا، true تەڭشىلىدۇ.

en: View subset
ug: تارماق توپنى كۆرۈش

en: View contacts subset
ug: ئالاقەداشلار تارماق توپىنى كۆرۈش
