gnome-contacts - en to sv translation catalogue (185 entries)

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Manage your contacts
sv: Hantera dina kontakter

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
sv: vänner;adressbok;

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
sv: Kontakter lagrar och organiserar dina kontakters information. Du kan skapa, redigera, ta bort och länka ihop delar av information om dina kontakter. Kontakter sammanför detaljerna från alla dina källor och tillhandahåller en central plats för att hantera dina kontakter.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
sv: Kontakter integrerar med adressböcker på nätet och länkar automatiskt kontakter från olika källor.

en: Contacts with no contacts
sv: Kontakter utan några kontakter

en: Contacts filled with contacts
sv: Kontakter fyllt med kontakter

en: Contacts in selection mode
sv: Kontakter i markeringsläge

en: Contacts setup view
sv: Konfigurationsvy för Kontakter

en: Contacts edit view
sv: Redigeringsvy för Kontakter

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

[ctx: shortcut window]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
sv: Visa inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
sv: Skapa en ny kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
sv: Sök efter kontakter

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
sv: Genvägslista

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
sv: Redigera eller skapa en kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
sv: Spara aktuella ändringar till kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
sv: Avbryt aktuella ändringar för kontakt

en: Select a new avatar
sv: Välj en ny profilbild

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Done
sv: _Färdig

en: _Take a Picture…
sv: _Ta en bild…

en: _Select a File…
sv: _Välj en fil…

en: Set Birthday
sv: Ställ in födelsedag

en: _Set
sv: _Ställ in

en: Day
sv: Dag

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: Remove Birthday
sv: Ta bort födelsedag

note: clearing right_header
en: Select a Contact
sv: Välj en kontakt

en: Take a Picture
sv: Ta en bild

en: Change Addressbook
sv: Byt adressbok

en: Change Avatar
sv: Byt profilbild

en: Remove Avatar
sv: Ta bort profilbild

en: Import Contacts
sv: Importera kontakter

en: _Import
sv: _Importera

en: Link Contacts
sv: Länka kontakter

en: List Contacts By:
sv: Lista kontakter enligt:

en: _First Name
sv: _Förnamn

en: _Surname
sv: _Efternamn

en: _Import From File…
sv: _Importera från fil…

en: _Export All Contacts…
sv: _Exportera alla kontakter…

en: _Preferences
sv: I_nställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Contacts
sv: _Om Kontakter

en: Mark as Favorite
sv: Markera som favorit

en: Unmark as Favorite
sv: Avmarkera som favorit

en: Share as QR Code
sv: Dela som QR-kod

en: Delete Contact
sv: Ta bort kontakt

en: Add New Contact
sv: Lägg till ny kontakt

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Select Contacts
sv: Markera kontakter

en: Cancel Selection
sv: Avbryt markering

en: Search contacts
sv: Sök efter kontakter

note: Export refers to the verb
en: _Export
sv: _Exportera

en: Export Selected Contacts
sv: Exportera valda kontakter

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: _Link
sv: _Länka

en: Link Selected Contacts Together
sv: Länka ihop valda kontakter

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Edit Contact
sv: Redigera kontakt

en: Contact Menu
sv: Kontaktmeny

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Share Contact
sv: Dela kontakt

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Scan to Save
sv: Skanna för att spara

en: Contacts Setup
sv: Kontaktkonfiguration

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Cancel Setup And Quit
sv: Avbryt konfiguration och avsluta

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
sv: Slutför konfiguration

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
sv: Välj din huvudsakliga adressbok: det här är var nya kontakter kommer att läggas till. Om du vill behålla dina kontakter i ett nätkonto kan du lägga till dem med nätkontoinställningarna.

en: Show contact with this email address
sv: Visa kontakt med denna e-postadress

en: Show contact with this individual id
sv: Visa kontakt med detta individuella id

en: Show contacts with the given filter
sv: Visa kontakter med det angivna filtret

en: Show the current version of Contacts
sv: Visa aktuell version av Kontakter

en: Contact not found
sv: Kontakten hittades inte

en: No contact with id %s found
sv: Ingen kontakt med id %s hittades

en: _Close
sv: S_täng

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
sv: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Utvecklarna av Kontakter

en: No contact with email address %s found
sv: Ingen kontakt med e-postadressen %s hittades

en: Primary address book not found
sv: Primär adressbok hittades inte

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
sv: Kontakter kan inte hitta den konfigurerade primära adressboken. Du kan uppleva problem med att skapa eller redigera kontakter

en: Go To _Preferences
sv: Gå till _Inställningar

en: Select contact file
sv: Välj kontaktfil

en: Import
sv: Importera

en: vCard files
sv: vCard-filer

en: No Camera Detected
sv: Ingen kamera upptäckt

en: Browse for more pictures
sv: Bläddra efter fler bilder

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Image File
sv: Bildfil

en: Failed to set avatar.
sv: Misslyckades med att ställa in profilbild.

en: _Show More
sv: _Visa mer

en: Add email
sv: Lägg till e-post

en: Add phone number
sv: Lägg till ett telefonnummer

en: Website
sv: Webbplats

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Organization
sv: Organisation

en: Role
sv: Roll

en: Label
sv: Etikett

en: Street
sv: Gata

en: Extension
sv: Anknytning

en: City
sv: Stad

en: State/Province
sv: Län/Provins

en: Zip/Postal Code
sv: Postnummer

en: PO box
sv: Box

en: Country
sv: Land

en: Favorites
sv: Favoriter

en: All Contacts
sv: Alla kontakter

en: Send an email to %s
sv: Skicka ett e-postmeddelande till %s

en: Visit website
sv: Besök webbplats

en: Their birthday is today! 🎉
sv: Fyller år i dag! 🎉

en: Show on the map
sv: Visa på kartan

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
sv[0]: Tar bort %d kontakt
sv[1]: Tar bort %d kontakter

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
sv: Lokal adressbok

en: Local Contact
sv: Lokal kontakt

en: Local network
sv: Lokalt nätverk

en: Telephony
sv: Telefoni

en: An error occurred reading the selected file
sv: Ett fel uppstod vid läsning av den valda filen

en: An error occurred reading the file '%s'
sv: Ett fel uppstod vid läsning av filen ”%s”

en: The imported file does not seem to contain any contacts
sv: Den importerade filen verkar inte innehålla några kontakter

en: Found %u contact | Found %u contacts
sv[0]: Hittade %u kontakt
sv[1]: Hittade %u kontakter

en: Can't import: no contacts found
sv: Kan inte importera: inga kontakter hittades

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
sv[0]: Genom att fortsätta kommer du importera %u kontakt
sv[1]: Genom att fortsätta kommer du importera %u kontakter

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
sv[0]: Länkade %d kontakt
sv[1]: Länkade %d kontakter

en: Is this the same person as %s from %s?
sv: Är detta samma person som %s från %s?

en: Is this the same person as %s?
sv: Är detta samma person som %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
sv[0]: %llu vald
sv[1]: %llu valda

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Editing %s
sv: Redigerar %s

en: %d Selected | %d Selected
sv[0]: %d vald
sv[1]: %d valda

en: _Undo
sv: _Ångra

en: New Contact
sv: Ny kontakt

en: Discard changes?
sv: Förkasta ändringar?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
sv: Ändringar som inte har sparats kommer att förloras permanent.

en: _Discard
sv: _Förkasta

note: Open up a file chooser
en: Export to file
sv: Exportera till fil

en: contacts.vcf
sv: kontakter.vcf

en: Primary Address Book
sv: Primär adressbok

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
sv: Nya kontakter kommer att läggas till den valda adressboken. Du kan visa och redigera kontakter från andra adressböcker.

en: _Online Accounts
sv: _Nätkonton

en: Open the Online Accounts panel in Settings
sv: Öppnar panelen Nätkonton i Inställningar

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
sv: Skanna QR-koden för att spara kontakten <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
sv: Avlänkar kontakter

en: Postal addresses
sv: Postadresser

en: Avatar
sv: Profilbild

en: Unnamed Person
sv: Namnlös person

en: Email addresses
sv: E-postadresser

en: Instant Messaging addresses
sv: Snabbmeddelandeadresser

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Phone numbers
sv: Telefonnummer

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
sv: Roller

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
sv: %s på %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
sv: Strukturerat namn

en: Other
sv: Annat

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
sv: Personlig

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
sv: Assistent

en: Work Fax
sv: Arbetsfax

en: Callback
sv: Ring tillbaka

en: Car
sv: Bil

en: Company
sv: Företag

en: Home Fax
sv: Hemmafax

en: Mobile
sv: Mobil

en: Pager
sv: Personsökare

en: URLs
sv: URL:er

en: Importing contacts from '%s'
sv: Importerar kontakter från ”%s”

en: First-time setup done.
sv: Förstagångskonfigurationen är färdig.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
sv: Ställ in till true (sant) när användaren har kört förstagångskonfigurationen.

en: Sort contacts on surname.
sv: Sortera kontakter enligt efternamn.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
sv: Om detta är satt till true (sant) kommer kontaktlistan att sorteras i efternamnsordning. I annat fall kommer den att sorteras enligt kontakternas förnamn.

en: The default height of the contacts window.
sv: Standardhöjden för kontaktfönstret.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
sv: Om fönsterstorleken inte ännu har ändrats av användaren kommer detta att användas som det ursprungliga värdet för höjden på fönstret.

en: The default width of the contacts window.
sv: Standardbredden för kontaktfönstret.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
sv: Om fönsterstorleken inte ännu har ändrats av användaren kommer detta att användas som det ursprungliga värdet för bredden på fönstret.

en: Is the window maximized?
sv: Är fönstret maximerat?

en: Stores if the window is currently maximized.
sv: Lagrar om fönstret för närvarande är maximerat.

en: Is the window fullscreen
sv: Täcker fönstret hela skärmen
