gnome-contacts master - en to ja translation catalogue (156 entries)

en: Contacts
ja: 連絡先

en: A contacts manager for GNOME
ja: GNOME の連絡先管理ツール

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
ja: 連絡先情報を維持、管理できる連絡先アプリです。連絡先の作成、編集、削除はもちろん、複数の連絡先を統合することもできます。また他のソースの連絡先情報をまとめることができ、このアプリから一括して連絡先管理を行うことができます。

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
ja: オンラインのアドレス帳と連動させることで、複数のオンラインソースに存在する連絡先も自動的にリンクできます。

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
ja: friends;address book;友達;アドレス帳;contacts;連絡先;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ja: 概要

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
ja: 新しい連絡先を作成する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ja: ショートカット一覧を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

en: Select a new avatar
ja: 新しいアバターを選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Done
ja: 完了

en: Take a Picture…
ja: 写真を撮る…

en: Select a File…
ja: ファイルを選択…

en: Select a Contact
ja: 連絡先を選択

en: Change Addressbook
ja: アドレス帳を変更

en: Link Contacts
ja: 連絡先をリンク

en: Linked Accounts
ja: リンク済みアカウント

en: You can link contacts by selecting them from the contacts list
ja: 連絡先リストから手動で選択して連絡先をリンクできます

en: Type to search
ja: 検索ワードを入力

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
ja: リンク

en: Remove
ja: 削除

en: List Contacts By:
ja: 連絡先の並び順:

en: First Name
ja: 名

en: Surname
ja: 姓

en: Change Address Book…
ja: アドレス帳を変更…

en: Online Accounts <sup>↗</sup>
ja: オンラインアカウント<sup>↗</sup>

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: About Contacts
ja: “連絡先”について

en: Create new contact
ja: 新しい連絡先を作成します

en: Menu
ja: メニュー

en: Select Items
ja: アイテムを選択します

en: Cancel Selection
ja: 選択をキャンセルします

en: Loading
ja: 読み込み中

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Edit Contact
ja: 連絡先を編集します

en: Delete Contact
ja: 連絡先を削除します

en: Contacts Setup
ja: 連絡先の設定

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Done
ja: 完了(_D)

en: Complete setup
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
ja: メインのアドレス帳を選択してください。そこに新しい連絡先を追加します。オンラインアカウントに連絡先を保存している場合は、その設定を使用して連絡先を追加できます。

en: Local Address Book
ja: ローカルのアドレス帳

en: Change Address Book
ja: アドレス帳を変更

en: Change
ja: 変更

en: New contacts will be added to the selected address book.
    You are able to view and edit contacts from other address books.
ja: 新規に作成する連絡先は、選択したアドレス帳に追加されます。
    他のアドレス帳に登録された連絡先を参照・編集することもできます。

en: Show contact with this email address
ja: このメールアドレスの連絡先を表示する

en: Show contact with this individual id
ja: この個別 ID の連絡先を表示する

en: Show contacts with the given filter
ja: 指定したフィルターの連絡先を表示する

en: Show the current version of Contacts
ja: このアプリケーションの現在のバージョンを表示する

en: No contact with id %s found
ja: ID %s に該当する連絡先はありません

en: Contact not found
ja: 連絡先が見つかりません

en: About GNOME Contacts
ja: このアプリケーションについて

en: Contact Management Application
ja: 連絡先管理アプリケーション

en: No contact with email address %s found
ja: メールアドレス %s に該当する連絡先はありません

en: No Camera Detected
ja: カメラを検出できません

en: Browse for more pictures
ja: もっと写真を見る

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Failed to set avatar.
ja: アバターの設定に失敗しました。

en: Change avatar
ja: アバターを変更

en: Add name
ja: 名前を追加

en: Favorites
ja: お気に入り

en: All Contacts
ja: すべての連絡先

en: No primary addressbook configured
ja: メインのアドレス帳を設定していません

en: Unable to create new contacts: %s
ja: 新しい連絡先を作成できません: %s

en: Unable to find newly created contact
ja: 新しく作成した連絡先が見つかりません

en: %s at %s
ja: %s / %s

en: Send an email to %s
ja: %s にメールを送ります

en: Start a call
ja: 通話を開始します

en: Visit website
ja: ウェブサイトへアクセスします

en: Their birthday is today! 🎉
ja: 今日が誕生日です! 🎉

en: Show on the map
ja: 地図に表示します

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
ja[0]: %d 件の連絡先を削除します

en: Show More
ja: さらに表示

note: Create grid and labels
en: Day
ja: 日

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Change Birthday
ja: 誕生日を変更

en: Set
ja: 設定

en: Street
ja: 町丁名

en: Extension
ja: 番地

en: City
ja: 市 (区町村)

en: State/Province
ja: 県 (州)

en: Zip/Postal Code
ja: 郵便番号

en: PO box
ja: 私書箱

en: Country
ja: 国

en: Role
ja: 役職

en: Organisation
ja: 組織

en: Delete field
ja: 項目を削除

en: Label
ja: ラベル

en: Add email
ja: メールアドレスを追加

en: Add phone number
ja: 電話番号を追加

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Set Birthday
ja: 誕生日を設定

en: Local Contact
ja: ローカルの連絡先

en: AOL Instant Messenger
ja: AOL インスタントメッセンジャー

en: Google Talk
ja: Google トーク

en: Local network
ja: ローカルネットワーク

en: Windows Live Messenger
ja: Windows Live メッセンジャー

en: Telephony
ja: テレフォニー

en: Yahoo! Messenger
ja: Yahoo! メッセンジャー

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
ja[0]: %d 件の連絡先をリンクしました

en: Is this the same person as %s from %s?
ja: %s (%s) と同一人物ですか?

en: Is this the same person as %s?
ja: %s と同一人物ですか?

en: Unlink
ja: リンク解除

en: %d Selected | %d Selected
ja[0]: %d 件選択

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Editing %s
ja: %s を編集

en: _Undo
ja: 戻す(_U)

en: Unmark as favorite
ja: お気に入りから削除します

en: Mark as favorite
ja: お気に入りに追加します

en: New Contact
ja: 新しい連絡先

en: Other
ja: その他

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ja: 自宅

en: Work
ja: 仕事

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
ja: 個人

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ja: アシスタント

en: Work Fax
ja: 職場 Fax

en: Callback
ja: コールバック

en: Car
ja: 自動車電話

en: Company
ja: 会社

en: Home Fax
ja: 自宅 Fax

en: Mobile
ja: 携帯電話

en: Pager
ja: ポケベル

en: Radio
ja: ラジオ

en: Telex
ja: テレックス

note: To translators: TTY is Teletypewriter
en: TTY
ja: テレタイプライター

en: Unlinking contacts
ja: 連絡先のリンクを解除します

en: Alias
ja: 別名

en: Avatar
ja: アバター

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Calendar event
ja: カレンダーのイベント

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Full name
ja: 姓名

en: Gender
ja: 性別

en: Group
ja: グループ

en: Instant messaging
ja: インスタントメッセージ

en: Favourite
ja: お気に入り

en: Local ID
ja: ローカル ID

en: Note
ja: メモ

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Web service
ja: ウェブサービス

en: First-time setup done.
ja: 初期設定の完了

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
ja: ユーザーが初期設定ウィザードを実行した後、true に設定されます。

en: Sort contacts on surname.
ja: 連絡先を姓で並べ替える

en: The default height of the contacts window.
ja: ウィンドウのデフォルトの高さ

en: The default width of the contacts window.
ja: ウィンドウのデフォルトの幅

en: Is the window maximized?
ja: ウィンドウが最大化されているかどうか

en: Is the window fullscreen
ja: ウィンドウがフルスクリーンになっているかどうか
