gnome-contacts master - en to es_ES translation catalogue (189 entries)

en: Contacts
es_ES: Contactos

en: Manage your contacts
es_ES: Gestionar sus contactos

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
es_ES: Contactos mantiene y organiza la información de sus contactos. Puede crear, editar, eliminar y enlazar fragmentos de información sobre sus contactos. Contactos añade los detalles de todas sus fuentes, proporcionando un lugar centralizado para gestionar sus contactos.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
es_ES: Contactos también se integra con las libretas de direcciones en línea y enlaza contactos automáticamente de diferentes fuentes en línea.

en: Contacts with no contacts
es_ES: Contactos sin contactos

en: Contacts filled with contacts
es_ES: Contactos rellenados con contactos

en: Contacts in selection mode
es_ES: Contactos en modo de selección

en: Contacts setup view
es_ES: Vista de configuración de Contactos

en: Contacts edit view
es_ES: Vista de edición de Contactos

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
es_ES: amigos;libreta de direcciones;

[ctx: shortcut window]
en: Overview
es_ES: Información general

[ctx: shortcut window]
en: Help
es_ES: Ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
es_ES: Abrir menú

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
es_ES: Mostrar las preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
es_ES: Crea un contacto nuevo

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
es_ES: Buscar contactos

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
es_ES: Lista de atajos

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
es_ES: Editar o crear un contacto

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
es_ES: Guardar los cambios actuales del contacto

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
es_ES: Cancelar los cambios actuales del contacto

en: Select a new avatar
es_ES: Seleccione un avatar nuevo

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Done
es_ES: _Hecho

en: Take a Picture…
es_ES: Hacer una foto…

en: Select a File…
es_ES: Seleccionar archivo…

en: Select a Contact
es_ES: Seleccionar un contacto

en: Change Addressbook
es_ES: Cambiar libreta de direcciones

en: Change Avatar
es_ES: Cambiar avatar

en: Remove Avatar
es_ES: Quitar avatar

en: Import Contacts
es_ES: Importar de Contactos

en: _Import
es_ES: _Importar

en: Link Contacts
es_ES: Contactos enlazados

en: List Contacts By:
es_ES: Listar contactos por:

en: First Name
es_ES: Nombre

en: Surname
es_ES: Apellido

en: Import From File…
es_ES: Importar desde un archivo…

en: Export All Contacts…
es_ES: Exportar todos los contactos…

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos de teclado

en: Help
es_ES: Ayuda

en: About Contacts
es_ES: Acerca de Contactos

en: Mark as Favorite
es_ES: Marcar como favorito

en: Unmark as Favorite
es_ES: Desmarcar como favorito

en: Share as QR Code
es_ES: Compartir como código QR

en: Delete Contact
es_ES: Eliminar contacto

en: Add New Contact
es_ES: Añadir contacto nuevo

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: Select Contacts
es_ES: Seleccionar contactos

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Cancel Selection
es_ES: Cancelar selección

en: Search contacts
es_ES: Buscar contactos

en: Loading
es_ES: Cargando

note: Export refers to the verb
en: Export
es_ES: Exportar

en: Export Selected Contacts
es_ES: Exportar los contactos seleccionados

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
es_ES: Enlazar

en: Link Selected Contacts Together
es_ES: Unir los contactos seleccionados

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Edit Contact
es_ES: Editar contacto

en: Contact Menu
es_ES: Menú de Contactos

en: Done
es_ES: Hecho

en: Address Books
es_ES: Libretas de direcciones

en: Share Contact
es_ES: Compartir contacto

en: QR Code
es_ES: Código QR

en: Scan to Save
es_ES: Escanear para guardar

en: Contacts Setup
es_ES: Configuración de Contactos

en: _Quit
es_ES: _Salir

en: Cancel Setup And Quit
es_ES: Cancelar configuración y salir

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
es_ES: Configuración completada

en: Welcome
es_ES: Bienvenido/a

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
es_ES: Selecciona su libreta de direcciones principal: esta es en la que se añadirán sus contactos nuevos. Si mantiene sus contactos en una cuenta en línea puede añadirla usando la configuración de las cuentas en línea.

en: Show contact with this email address
es_ES: Mostrar contacto con su dirección de correo-e

en: Show contact with this individual id
es_ES: Mostrar contacto con su ID individual

en: Show contacts with the given filter
es_ES: Mostrar contacto con el filtro dado

en: Show the current version of Contacts
es_ES: Mostrar la versión actual de Contactos

en: Contact not found
es_ES: No se encontró el contacto

en: No contact with id %s found
es_ES: No se encontró ningún contacto con ID %s

en: _Close
es_ES: _Cerrar

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
es_ES: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Los desarrolladores de Contactos

en: No contact with email address %s found
es_ES: No se encontró el contacto con la dirección de correo-e %s

en: Primary address book not found
es_ES: No se ha configurado una libreta de direcciones primaria

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
es_ES: Contactos no ha podido encontrar la libreta de direcciones primaria configurada. Puede tener problemas al crear o editar contactos

en: Go To _Preferences
es_ES: Ir a las _preferencias

en: Select contact file
es_ES: Seleccionar un archivo de contacto

en: Import
es_ES: Importar

en: vCard files
es_ES: Archivos vCard

en: No Camera Detected
es_ES: No se detectó ninguna cámara

en: Failed to set avatar
es_ES: Falló al establecer el avatar

en: Browse for more pictures
es_ES: Examinar para buscar más imágenes

en: _Open
es_ES: _Abrir

en: Image File
es_ES: Archivo de imagen

en: Failed to set avatar.
es_ES: Falló al establecer el avatar

en: Show More
es_ES: Mostrar más

en: Add email
es_ES: Añadir correo-e

en: Add phone number
es_ES: Añadir número de teléfono

en: Website
es_ES: Página web

en: Full name
es_ES: Nombre completo

en: Nickname
es_ES: Apodo

en: Birthday
es_ES: Cumpleaños

en: Remove birthday
es_ES: Quitar cumpleaños

en: Set Birthday
es_ES: Establecer cumpleaños

en: Organization
es_ES: Organización

en: Role
es_ES: Rol

en: Label
es_ES: Etiqueta

note: Create grid and labels
en: Day
es_ES: Día

en: Month
es_ES: Mes

en: Year
es_ES: Año

en: _Set
es_ES: _Establecer

en: Change Birthday
es_ES: Cambiar cumpleaños

en: Street
es_ES: Calle

en: Extension
es_ES: Extensión

en: City
es_ES: Ciudad

en: State/Province
es_ES: Estado/Provincia

en: Zip/Postal Code
es_ES: Zip/código postal

en: PO box
es_ES: Apartado de correos

en: Country
es_ES: País

en: Favorites
es_ES: Favoritos

en: All Contacts
es_ES: Todos los contactos

en: Send an email to %s
es_ES: Enviar un correo a %s

en: Visit website
es_ES: Visitar página web

en: Their birthday is today! 🎉
es_ES: ¡El cumpleaños es hoy! 🎉

en: Show on the map
es_ES: Mostrar en el mapa

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
es_ES[0]: Eliminando %d contacto
es_ES[1]: Eliminando %d contactos

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
es_ES: Libreta de direcciones local

en: Local Contact
es_ES: Contacto local

en: Local network
es_ES: Red local

en: Telephony
es_ES: Telefonía

en: An error occurred reading the selected file
es_ES: Ha ocurrido un error al leer el archivo seleccionado

en: An error occurred reading the file '%s'
es_ES: Ha ocurrido un error al leer el archivo «%s»

en: The imported file does not seem to contain any contacts
es_ES: El archivo importado no contiene ningún contacto

en: Found %u contact | Found %u contacts
es_ES[0]: Encontrado %u contacto
es_ES[1]: Encontrados %u contactos

en: Can't import: no contacts found
es_ES: No se puede importar: no se encontraron contactos

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
es_ES[0]: Al continuar se importará %u contacto
es_ES[1]: Al continuar se importarán %u contactos

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
es_ES[0]: %d contacto enlazado
es_ES[1]: %d contactos enlazados

en: Is this the same person as %s from %s?
es_ES: ¿Es esta la misma persona que %s de %s?

en: Is this the same person as %s?
es_ES: ¿Esta es la misma persona que %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
es_ES[0]: %llu seleccionado
es_ES[1]: %llu seleccionados

en: _Add
es_ES: _Añadir

en: Editing %s
es_ES: Editando %s

en: %d Selected | %d Selected
es_ES[0]: %d seleccionado
es_ES[1]: %d seleccionados

en: _Undo
es_ES: _Deshacer

en: New Contact
es_ES: Contacto nuevo

en: Discard changes?
es_ES: ¿Descartar los cambios?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
es_ES: Los cambios que no se hayan guardado se perderán definitivamente

en: Discard
es_ES: Descartar

note: Open up a file chooser
en: Export to file
es_ES: Exportar a un archivo

en: _Export
es_ES: _Exportar

en: contacts.vcf
es_ES: contactos.vcf

en: Primary Address Book
es_ES: Libreta de direcciones principal

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
es_ES: Los contactos nuevos se añadirán a la libreta de direcciones seleccionada. Puede ver y editar los contactos de otras libretas de direcciones.

en: _Online Accounts
es_ES: C_uentas en línea

en: Open the Online Accounts panel in Settings
es_ES: Abre el panel de Cuentas en línea en la configuración

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
es_ES: Escanee el código QR para guardar el contacto <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
es_ES: Desenlazando contactos

en: Postal addresses
es_ES: Dirección postal

en: Unnamed Person
es_ES: Persona sin nombre

en: Email addresses
es_ES: Dirección de correo-e

en: Instant Messaging addresses
es_ES: Direcciones de mensajería instantánea

en: Notes
es_ES: Notas

en: Phone numbers
es_ES: Números de teléfono

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
es_ES: %s a las %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
es_ES: Nombre estructurado

en: Other
es_ES: Otro

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
es_ES: Casa

en: Work
es_ES: Trabajo

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
es_ES: Secretario/a

en: Work Fax
es_ES: Fax del trabajo

en: Callback
es_ES: Retorno de llamada

en: Car
es_ES: Coche

en: Company
es_ES: Empresa

en: Home Fax
es_ES: Fax de casa

en: Mobile
es_ES: Móvil

en: Pager
es_ES: Buscapersonas

en: Telex
es_ES: Télex

note: To translators: TTY is Teletypewriter
en: TTY
es_ES: Teletipo

en: URLs
es_ES: URL

en: Importing contacts from '%s'
es_ES: Importando contactos desde «%s»

en: First-time setup done.
es_ES: Configuración de la primera vez hecha.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
es_ES: Establecer a cierto cuando el usuario ejecute el asistente de configuración por primera vez.

en: Sort contacts on surname.
es_ES: Ordenar contactos por apellido.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
es_ES: Si es cierto, la lista de contactos se ordenará por apellidos. Si no, se ordenará por el primer nombre de los contactos.

en: The default height of the contacts window.
es_ES: La altura predeterminada de la ventana de contactos.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
es_ES: Si el usuario no ha cambiado el tamaño de la ventana todavía se usará este valor como valor inicial para la altura de la ventana.

en: The default width of the contacts window.
es_ES: La anchura predeterminada de la ventana de contactos.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
es_ES: Si el usuario no ha cambiado el tamaño de la ventana todavía se usará este valor como valor inicial para la anchura de la ventana.

en: Is the window maximized?
es_ES: ¿Está la ventana maximizada?

en: Stores if the window is currently maximized.
es_ES: Guarda si la ventana está maximizada actualmente.

en: Is the window fullscreen
es_ES: ¿Está la ventana en modo a pantalla completa?
