gnome-contacts master - en to fi translation catalogue (190 entries)

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Manage your contacts
fi: Hallitse yhteystietoja

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
fi: friends;address book;kaverit;ystävät;henkilöt;osoitekirja;kontaktit;

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
fi: Yhteystietosovellus säilyttää ja hallinnoi yhteystietojasi. Voit luoda, muokata, poistaa ja linkittää yhteystietoja. Yhteystietosovellus kerää yhteen lukuisista eri lähteistä kaikki yhteystietoihisi liittyvät yksityiskohdat.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
fi: Yhteystietosovellus tuo yhteen verkossa olevat eri osoitekirjat ja linkittää automaattisesti yhteystiedot eri verkkolähteistä.

en: Contacts with no contacts
fi: Yhteystiedot ilman yhteystietoja

en: Contacts filled with contacts
fi: Yhteystiedot ja lukuisia yhteistietoja

en: Contacts in selection mode
fi: Yhteystiedot valintanäkymässä

en: Contacts setup view
fi: Yhteystietojen asetusnäkymä

en: Contacts edit view
fi: Yhteystietojen muokkausnäkymä

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Yleisnäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
fi: Luo uusi yhteystieto

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
fi: Etsi yhteystietoja

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
fi: Pikanäppäinlista

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
fi: Yhteystiedon muokkaus tai luonti

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
fi: Tallenna nykyiset muutokset yhteystietoon

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
fi: Peru nykyiset yhteystiedon muutokset

en: Select a new avatar
fi: Valitse uusi avatar-kuva

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Done
fi: _Valmis

en: _Take a Picture…
fi: _Ota kuva…

en: _Select a File…
fi: _Valitse tiedosto…

en: Set Birthday
fi: Aseta syntymäpäivä

en: _Set
fi: _Aseta

en: Day
fi: Päivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Remove Birthday
fi: Poista syntymäpäivä

note: clearing right_header
en: Select a Contact
fi: Valitse yhteystieto

en: Take a Picture
fi: Ota kuva

en: Change Addressbook
fi: Vaihda osoitekirjaa

en: Change Avatar
fi: Vaihda kuva

en: Remove Avatar
fi: Poista kuva

en: Import Contacts
fi: Tuo yhteystiedot

en: _Import
fi: _Tuo

en: Link Contacts
fi: Linkitä yhteystiedot

en: List Contacts By:
fi: Järjestä yhteystiedot:

en: _First Name
fi: _Etunimi

en: _Surname
fi: _Sukunimi

en: _Import From File…
fi: _Tuo tiedostosta…

en: _Export All Contacts…
fi: _Vie kaikki yhteystiedot…

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Contacts
fi: _Tietoja - Yhteystiedot

en: Mark as Favorite
fi: Merkitse suosiksi

en: Unmark as Favorite
fi: Poista suosikkimerkintä

en: Share as QR Code
fi: Jaa QR-koodina

en: Delete Contact
fi: Poista yhteystieto

en: Add New Contact
fi: Lisää uusi yhteystieto

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Select Contacts
fi: Valitse yhteystiedot

en: Cancel Selection
fi: Peru valinta

en: Search contacts
fi: Etsi yhteystietoja

note: Export refers to the verb
en: _Export
fi: _Vie

en: Export Selected Contacts
fi: Vie valitut yhteystiedot

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: _Link
fi: _Linkitä

en: Link Selected Contacts Together
fi: Linkitä valitut yhteystiedot keskenään

en: _Delete
fi: _Poista

en: Edit Contact
fi: Muokkaa yhteystietoa

en: Contact Menu
fi: Yhteystietovalikko

en: Address Books
fi: Osoitekirjat

en: Share Contact
fi: Jaa yhteystieto

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: Scan to Save
fi: Skannaa tallentaaksesi

en: Contacts Setup
fi: Yhteystietoasetusten määrittely

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Cancel Setup And Quit
fi: Peru määritys ja lopeta

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
fi: Viimeistele määritys

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
fi: Valitse ensisijainen osoitekirjasi, johon uudet yhteystiedot lisätään. Jos säilytät yhteystietojasi verkkotilillä, voit lisätä tilin verkkotilien asetuksista.

en: Show contact with this email address
fi: Näytä yhteystieto tällä sähköpostiosoitteella

en: Show contact with this individual id
fi: Näytä yhteystieto tällä yksilöllisellä tunnisteella

en: Show contacts with the given filter
fi: Näytä yhteystiedot, jotka vastaavat määritettyä suodatusta

en: Show the current version of Contacts
fi: Näytä yhteystietosovelluksen nykyinen versio

en: Contact not found
fi: Yhteystietoa ei löydy

en: No contact with id %s found
fi: Yhteystietoa tunnisteella %s ei löydy

en: _Close
fi: _Sulje

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
fi: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Yhteystietosovelluksen kehittäjät

en: No contact with email address %s found
fi: Yhteystietoa sähköpostiosoitteella %s ei löydy

en: Primary address book not found
fi: Ensisijaista osoitekirjaa ei löytynyt

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
fi: Yhteystiedot ei löydä määritettyä ensisijaista osoitekirjaa. Saatat kohdata ongelmia yhteystietojen luomisessa tai muokkaamisessa

en: Go To _Preferences
fi: Siirry _asetuksiin

en: Select contact file
fi: Valitse yhteystietotiedosto

en: Import
fi: Tuo

en: vCard files
fi: vCard-tiedostot

en: No Camera Detected
fi: Kameraa ei havaittu

en: Browse for more pictures
fi: Selaa muita kuvia

en: _Open
fi: _Avaa

en: Image File
fi: Kuvatiedosto

en: Failed to set avatar.
fi: Avatarin asettaminen ei onnistunut.

en: _Show More
fi: _Näytä lisää

en: Add email
fi: Lisää sähköpostiosoite

en: Add phone number
fi: Lisää puhelinnumero

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Role
fi: Rooli

en: Label
fi: Nimike

en: Street
fi: Katu

en: Extension
fi: Alanumero

en: City
fi: Kaupunki

en: State/Province
fi: Osavaltio

en: Zip/Postal Code
fi: Postinumero

en: PO box
fi: Postilokero

en: Country
fi: Maa

en: Favorites
fi: Suosikit

en: All Contacts
fi: Kaikki yhteystiedot

en: Send an email to %s
fi: Lähetä sähköpostia %s

en: Visit website
fi: Käy verkkosivustolla

en: Their birthday is today! 🎉
fi: Hänellä on syntymäpäivä tänään! 🎉

en: Show on the map
fi: Näytä kartalla

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
fi[0]: Poistetaan %d yhteystieto
fi[1]: Poistetaan %d yhteystietoa

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
fi: Paikallinen osoitekirja

en: Local Contact
fi: Paikallinen yhteystieto

en: AOL Instant Messenger
fi: AOL-pikaviestin

en: Local network
fi: Paikallisverkko

en: Ovi Chat
fi: Ovi-keskustelu

en: Telephony
fi: Puhelinpalvelu

en: An error occurred reading the selected file
fi: Valittua tiedostoa luettaessa tapahtui virhe

en: An error occurred reading the file '%s'
fi: Tiedostoa '%s' luettaessa tapahtui virhe

en: The imported file does not seem to contain any contacts
fi: Tuotu tiedosto ei vaikuta sisältävän yhtäkään yhteystietoa

en: Found %u contact | Found %u contacts
fi[0]: Löydetty %u yhteystieto
fi[1]: Löydetty %u yhteystietoa

en: Can't import: no contacts found
fi: Tuontia ei voi tehdä: yhteystietoja ei löytynyt

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
fi[0]: Jatkamalla tuot %u yhteystiedon
fi[1]: Jatkamalla tuot %u yhteystietoa

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
fi[0]: Linkitetty %d yhteystieto
fi[1]: Linkitetty %d yhteystietoa

en: Is this the same person as %s from %s?
fi: Onko tämä sama henkilö kuin %s kohteesta %s?

en: Is this the same person as %s?
fi: Onko tämä sama henkilö kuin %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
fi[0]: %llu valittu
fi[1]: %llu valittu

en: _Add
fi: _Lisää

en: Editing %s
fi: Muokataan - %s

en: %d Selected | %d Selected
fi[0]: %d valittu
fi[1]: %d valittu

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: New Contact
fi: Uusi yhteystieto

en: Discard changes?
fi: Hylätäänkö muutokset?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
fi: Tallentamattomat muutokset häviävät pysyvästi.

en: _Discard
fi: _Hylkää

note: Open up a file chooser
en: Export to file
fi: Vie tiedostoon

en: contacts.vcf
fi: yhteystiedot.vcf

en: Primary Address Book
fi: Ensisijainen osoitekirja

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
fi: Uudet yhteystiedot lisätään valittuun osoitekirjaan. Voit myös katsella ja muokata yhteystietoja muista osoitekirjoista.

en: _Online Accounts
fi: _Verkkotilit

en: Open the Online Accounts panel in Settings
fi: Avaa verkkotilien näkymän asetuksissa

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
fi: Skannaa QR-koodi tallentaaksesi yhteystiedon <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
fi: Irrotetaan yhteystietojen linkitys

en: Postal addresses
fi: Postiosoitteet

en: Avatar
fi: Avatar-kuva

en: Unnamed Person
fi: Nimetön henkilö

en: Email addresses
fi: Sähköpostiosoitteet

en: Instant Messaging addresses
fi: Pikaviestintäosoitteet

en: Notes
fi: Kommentit

en: Phone numbers
fi: Puhelinnumerot

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
fi: Roolit

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
fi: %s kohteessa %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
fi: Strukturoitu nimi

en: Other
fi: Muu

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
fi: Henkilökohtainen

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
fi: Avustaja

en: Work Fax
fi: Työfaksi

en: Callback
fi: Takaisinsoitto

en: Car
fi: Auto

en: Company
fi: Yritys

en: Home Fax
fi: Kotifaksi

en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Fax
fi: Faksi

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Telex
fi: Telex-kaukokirjoitin

note: To translators: TTY is Teletypewriter
en: TTY
fi: Kaukokirjoitin

en: URLs
fi: URL-osoitteet

en: Importing contacts from '%s'
fi: Tuodaan yhteystiedot kohteesta '%s'

en: First-time setup done.
fi: Ensimmäisen suorituskerran asetukset on tehty.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
fi: Asetettu arvoksi true, kun käyttäjä suoritti ensimmäisen suorituskerran avustajan.

en: Sort contacts on surname.
fi: Lajittele yhteystiedot sukunimen perusteella.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
fi: Jos tämä on asetettu arvoon tosi, yhteystietolista lajitellaan sukunimen perusteella. Muuten lista lajitellaan yhteystietojen etunimen perusteella.

en: The default height of the contacts window.
fi: Yhteystietoikkunan oletuskorkeus.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
fi: Jos ikkunan kokoa ei ole muutettu käyttäjän toimesta, käytetään tätä alkuarvona ikkunan korkeudelle.

en: The default width of the contacts window.
fi: Yhteystietoikkunan oletusleveys.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
fi: Jos ikkunan kokoa ei ole muutettu käyttäjän toimesta, käytetään tätä alkuarvona ikkunan leveydelle.

en: Is the window maximized?
fi: Onko ikkuna suurennettu?

en: Stores if the window is currently maximized.
fi: Varastoi jos ikkuna on parhaillaan suurennettu.

en: Is the window fullscreen
fi: Onko ikkuna koko näytön tilassa
