gnome-contacts master - en to mr translation catalogue (146 entries)

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
mr: काँटॅक्ट्स तुमची संपर्क माहिती जतन करते आणि आयोजीत करते. तुम्ही संपर्कांविषयी माहितीचे निर्माण, संपादन, नष्ट करणे आणि एकत्रीकरण करू शकता. काँटॅक्ट्स सर्व स्रोतपासून तपशीलावर गोळा करते आणि संपर्कांना व्यवस्थापीत करण्यासाठी एक केंद्रीय ठिकाण पुरवते.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
mr: संपर्कांना ऑनलाइन पत्ता पुस्तकांशी एकत्रीत करणे आणि विविध ऑनलाइन स्रोतपासून संपर्कांना स्व जुळणे शक्य आहे.

en: Contacts
mr: संपर्क

en: A contacts manager for GNOME
mr: GNOME करिता संपर्क व्यवस्थापन

en: friends;address book;
mr: मित्र;पत्ता पुस्तिका;

en: Online Accounts
mr: ऑनलाइन खाती

en: Local Address Book
mr: स्थानीय पत्ता पुस्तिका

en: No contact with id %s found
mr: id %s सह संपर्क आढळले नाही

en: Contact not found
mr: संपर्क आढळले नाही

en: Change Address Book
mr: पत्ता पुस्तिका बदला

en: Change
mr: बदल करा

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: New contacts will be added to the selected address book.
    You are able to view and edit contacts from other address books.
mr: नवीन संपर्क नीवडलेल्या पत्ता पुस्तिकामध्ये समाविष्ट केले जाईल.
    इतर पत्ता पुस्तिकांपासून तुम्ही संपर्कांचे अवलोकन आणि संपादन करु शकता.

en: GNOME Contacts
mr: GNOME संपर्क

en: About GNOME Contacts
mr: GNOME संपर्कांविषयी

en: Contact Management Application
mr: संपर्क व्यवस्थापन ॲप्लिकेशन

en: No contact with email address %s found
mr: ईमेल पत्ता %s असणारे संपर्क आढळले नाही

en: Show contact with this individual id
mr: ह्या वैयक्तिक id सह संपर्क दाखवा

en: Show contact with this email address
mr: हे ईमेल पत्ता असणारे संपर्क दाखवा

en: — contact management
mr: — संपर्क व्यवस्थापन

en: Browse for more pictures
mr: आणखी चित्रांकरीता तपासणी करा

en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: _Open
mr: उघडा (_O)

en: Select Picture
mr: चित्र नीवडा

en: Select
mr: नीवडा

en: New Contact
mr: नवीन संपर्क

en: Street
mr: रस्ता

en: Extension
mr: एक्सटेंशन

en: City
mr: शहर

en: State/Province
mr: राज्य/प्रोव्हिंस

en: Zip/Postal Code
mr: झिप/पोस्टल कोड

en: PO box
mr: PO बॉक्स

en: Country
mr: भाषा

en: Add email
mr: इमेल समाविष्ट करा

en: Add number
mr: क्रमांक समाविष्ट करा

en: Delete field
mr: क्षेत्र नष्ट करा

en: January
mr: जानेवारी

en: February
mr: फेब्रुवारी

en: March
mr: मार्च

en: April
mr: एप्रिल

en: May
mr: मे

en: June
mr: जुन

en: July
mr: जुलै

en: August
mr: ऑगस्ट

en: September
mr: सप्टेंबर

en: October
mr: ऑक्टोबर

en: November
mr: नोव्हेंबर

en: December
mr: डिसेंबर

en: Website
mr: संकेतस्थळ

en: Nickname
mr: टोपननाव

en: Birthday
mr: वाढदिवस

en: Note
mr: टिप

en: New Detail
mr: नवीन तपशील

en: Linked Accounts
mr: जुळलेल्या खाती

en: Remove Contact
mr: संपर्क काढून टाका

en: Add name
mr: नाव समाविष्ट करा

en: Does %s from %s belong here?
mr: %2$s पासूनचे %1$sची मालकी आहे?

en: Do these details belong to %s?
mr: ह्या तपशील %s च्या मालकिचे आहे?

en: Yes
mr: होय

en: No
mr: नाही

en: Select a contact
mr: संपर्क निवडा

en: You need to enter some data
mr: तुम्हाला काही डाटा द्यावे लागेल

en: No primary addressbook configured
mr: प्राथमीक addressbook संरचीत केले नाही

en: Unable to create new contacts: %s
mr: नवीन संपर्क: %s निर्माण करणे अशक्य

en: Unable to find newly created contact
mr: नवीनतम संपर्क शोधणे अशक्य

en: Change avatar
mr: अवतार बदलवा

en: Google Talk
mr: गूगल टॉक

en: Ovi Chat
mr: ओव्हि चॅट

en: Facebook
mr: फेसबूक

en: Livejournal
mr: लाइव्हजर्नल

en: AOL Instant Messenger
mr: AOL इंस्टंट मेसेंजर

en: Gadu-Gadu
mr: गडु-गडु

en: Novell Groupwise
mr: नोव्हेल गूपवाइज

en: Jabber
mr: जॅबर

en: Local network
mr: स्थानीय नेटवर्क

en: Windows Live Messenger
mr: विंडोज लाइव्ह मेसेंजर

en: MySpace
mr: मायस्पेस्

en: Napster
mr: नॅप्सटर

en: Tencent QQ
mr: टेंसेंट QQ

en: IBM Lotus Sametime
mr: IBM लोटस सेमटाइम

en: Skype
mr: स्काइप

en: Telephony
mr: टेलिफोनी

en: Trepia
mr: ट्रेपिया

en: Yahoo! Messenger
mr: Yahoo! मेसेंजर

en: Zephyr
mr: झिफर

en: Unexpected internal error: created contact was not found
mr: अनपेक्षित आंतरिक त्रुटी: निर्माण केलेले संपर्क आढळले नाही

en: Google Circles
mr: गूगल सर्कल्स्

en: Google
mr: गूगल

en: Local Contact
mr: स्थानीय संपर्क

en: You can link contacts by selecting them from the contacts list
mr: संपर्क सूचीपासून नीवड करून तुम्ही स्वहस्ते संपर्कांशी जोडणी करू शकता

en: Unlink
mr: जोडणी खंडीत करा

note: Refers to the type of the detail, could be Home, Work or Other for email, and the same * for phone numbers, addresses, etc.
en: Other
mr: इतर

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
mr: घरी

en: Work
mr: काम

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
mr: वैयक्तिक

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
mr: सहाय्यक

en: Work Fax
mr: वर्क फॅक्स

en: Callback
mr: कॉलबॅक

en: Car
mr: कार

en: Company
mr: कंपनी

en: Home Fax
mr: होम फॅक्स

en: Mobile
mr: मोबाइल

en: Fax
mr: फॅक्स

en: Pager
mr: पेजर

en: Radio
mr: रेडिओ

en: Telex
mr: टेलेक्स

en: No results matched search
mr: शोधसह परिणाम जुळले नाही

en: Suggestions
mr: शिफारस

en: Other Contacts
mr: इतर संपर्क

en: %d Selected | %d Selected
mr[0]: %d नीवडलेले
mr[1]: %d नीवडलेले

en: All Contacts
mr: सर्व संपर्क

en: Editing %s
mr: %s संपादित करत आहे

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: %d contacts linked | %d contacts linked
mr[0]: %d संपर्क जुळले
mr[1]: %d संपर्कांना जुळले

en: _Undo
mr: पूर्ववत् करा (_U)

en: %d contact deleted | %d contacts deleted
mr[0]: %d संपर्क नष्ट केले
mr[1]: %d संपर्कांना नष्ट केले

en: Contact deleted: "%s"
mr: संपर्क नष्ट केले: "%s"

en: %s linked to %s
mr: %s, %sसह जुळले

en: %s linked to the contact
mr: %s संपर्काशी जुळले

en: _Change Address Book...
mr: पत्ते पुस्तिका बदला (_C)...

en: _Help
mr: मदत (_H)

en: _About
mr: विषयी (_A)

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: Personal email
mr: वैयक्तिक ईमेल

en: Work email
mr: कार्य ईमेल

en: Mobile phone
mr: मोबाइल फोन

en: Home phone
mr: घरचा फोन

en: Work phone
mr: कार्य फोन

en: Home address
mr: घरचा पत्ता

en: Work address
mr: कार्य पत्ता

en: Notes
mr: टिपा

en: Type to search
mr: शोधण्याकरिता टाइप करा

note: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: Link
mr: दुवा

en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Loading
mr: लोड करणे

en: Add contact
mr: संपर्क समाविष्ट करा

en: Selection mode
mr: नीवड मोड

en: Edit
mr: संपादित करा

en: Select Address Book
mr: पत्ता पुस्तिका पसंत करा

en: Cancel setup
mr: सेटअप रद्द करा

en: Setup complete
mr: सेटअप पूर्ण झाले

en: First-time setup done.
mr: प्रारंभिक सेटअप पूर्ण झाले.

en: Set to true when the user ran the first-time setup wizard.
mr: वापरकर्त्याने प्रारंभिक सेटअप सहाय्यक चालवल्यास ट्रुकरीता ठरवा.

en: View subset
mr: उपसंचाचे दृष्य

en: View contacts subset
mr: संपर्क उपसंचाचे दृष्य
