gnome-contacts 4.2 - en to nb translation catalogue (181 entries)

en: Contacts
nb: Kontakter

en: Manage your contacts
nb: Administrer dine kontakter

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
nb: venner;adressebok;

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
nb: Kontakter tar vare på og organiserer kontaktinformasjon. Du kan lage, redigere, slette og lenke sammen informasjonselementer om dine kontakter. Kontakter sammenstiller detaljene fra alle kilder og gir deg et sentralisert sted å håndtere dine kontakter.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
nb: Kontakter kan også integreres med adressebøker på nett, og lenker automatisk sammen kontakter fra forskjellige kilder på nettet.

en: Contacts with no contacts
nb: Kontakter uten kontakter

en: Contacts filled with contacts
nb: Kontakter fylt med kontakter

en: Contacts in selection mode
nb: Kontakter i utvalgsmodus

en: Contacts setup view
nb: Oppsett av Kontakter

en: Contacts edit view
nb: Redigeringsvisning for Kontakter

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nb: GNOME prosjektet

en: Select a new avatar
nb: Velg en ny avatar

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Done
nb: Fer_dig

en: _Take a Picture…
nb: _Ta et bilde …

en: _Select a File…
nb: _Velg en fil …

en: Set Birthday
nb: Sett fødselsdag

en: _Set
nb: _Sett

en: Day
nb: Dag

en: Month
nb: Måned

en: Year
nb: År

en: Remove Birthday
nb: Fjern fødselsdag

note: clearing right_header
en: Select a Contact
nb: Velg en kontakt

en: Take a Picture
nb: Ta et bilde

en: Change Avatar
nb: Bytt avatar

en: Remove Avatar
nb: Fjern avatar

en: Import Contacts
nb: Importer kontakter

en: _Import
nb: _Importer

en: Link Contacts
nb: Koble kontakter

en: List Contacts By:
nb: Vis kontakter etter:

en: _First Name
nb: _Fornavn

en: _Surname
nb: _Etternavn

en: _Import From File…
nb: _Importer fra fil …

en: _Export All Contacts…
nb: _Eksporter alle kontakter …

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About Contacts
nb: _Om Kontakter

en: Mark as Favorite
nb: Merk som favoritt

en: Unmark as Favorite
nb: Ta bort favorittmerke

en: Share as QR Code
nb: Del som QR-kode

en: Delete Contact
nb: Slett kontakt

en: Add New Contact
nb: Legg til ny kontakt

en: Main Menu
nb: Hovedmeny

en: Select Contacts
nb: Velg kontakter

en: Cancel Selection
nb: Avbryt utvalg

en: Search contacts
nb: Søk i kontakter

note: Translators: Export refers to the verb
en: _Export
nb: _Eksporter

en: Export Selected Contacts
nb: Eksporter valgte kontakter

note: Translators: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: _Link
nb: _Koble sammen

en: Link Selected Contacts Together
nb: Koble sammen valgte kontakter

en: _Delete
nb: _Slett

en: Edit Contact
nb: Rediger kontakt

en: Contact Menu
nb: Kontaktmeny

en: Address Books
nb: Adressebok

en: Share Contact
nb: Del kontakt

en: QR Code
nb: QR-kode

en: Scan to Save
nb: Skann for å lagre

en: Contacts Setup
nb: Oppsett av Kontakter

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Cancel Setup And Quit
nb: Avbryt oppsett og avslutt

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
nb: Fullfør oppsett

en: Welcome
nb: Velkommen

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
nb: Velg din hovedadressebok: her vil nye kontakter legges til. Hvis du beholder dine kontakter i en adressebok på nettet kan du legge dem til via innstillinger for kontoer på nettet.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
nb: Oversikt

[ctx: shortcut window]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nb: Åpne meny

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
nb: Vis brukervalg

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
nb: Lag en ny kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
nb: Søk i kontakter

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
nb: Snarveiliste

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nb: Avslutt

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
nb: Redigerer eller oppretter en kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
nb: Lagre endringer på kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
nb: Avbryt endringer på kontakt

en: Show contact with this email address
nb: Vis kontakt med denne e-postadressen

en: Show contact with this individual id
nb: Vis kontakt med denne individuelle IDen

en: Show contacts with the given filter
nb: Vis kontakter med gitt filter

en: Show the current version of Contacts
nb: Vis versjon av Kontakter

en: Contact not found
nb: Fant ikke kontakten

en: No contact with id %s found
nb: Fant ingen kontakter med ID %s

en: _Close
nb: _Lukk

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
nb: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Utviklerene av Kontakter

en: No contact with email address %s found
nb: Fant ingen kontakt med e-postadresse %s

en: Primary address book not found
nb: Fant ikke primær adressebok

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
nb: Kontakter kan ikke finne konfigurert primær adressebok. Du kan oppleve problemer med å opprette eller redigere kontakter

en: Go To _Preferences
nb: Gå til _brukervalg

en: Select contact file
nb: Velg en kontaktfil

en: Import
nb: Importer

en: vCard files
nb: vCard-filer

en: No Camera Detected
nb: Ingen kamera funnet

en: Browse for more pictures
nb: Se etter flere bilder

en: _Open
nb: _Åpne

en: Image File
nb: Bildefil

en: Failed to set avatar.
nb: Klarte ikke å sette avatar.

en: _Show More
nb: Vi_s mer

en: Add email
nb: Legg til e-post

en: Add phone number
nb: Legg til telefonnummer

en: Website
nb: Nettsted

en: Full name
nb: Fullt navn

en: Nickname
nb: Kallenavn

en: Birthday
nb: Fødselsdag

en: Organization
nb: Organisasjon

en: Role
nb: Rolle

en: Label
nb: Etikett

en: Street
nb: Gate

en: Extension
nb: Linje

en: City
nb: By

en: State/Province
nb: Stat/provins

en: Zip/Postal Code
nb: Postnummer

en: PO box
nb: Postboks

en: Country
nb: Land

en: Favorites
nb: Favoritter

en: All Contacts
nb: Alle kontakter

en: Send an email to %s
nb: Send en e-post til %s

en: Visit website
nb: Besøk nettstedet

en: Their birthday is today! 🎉
nb: Bursdagen er i dag!

en: Show on the map
nb: Vis på kartet

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
nb[0]: Sletter %d kontakt
nb[1]: Sletter %d kontakter

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
nb: Lokal adressebok

en: Local Contact
nb: Lokal kontakt

en: AOL Instant Messenger
nb: AOL lynmeldinger

en: Google Talk
nb: Google prat

en: Local network
nb: Lokalt nettverk

en: Ovi Chat
nb: Ovi prat

en: Telephony
nb: Telefoni

en: An error occurred reading the selected file
nb: En feil oppsto ved lesing av valgt fil

en: An error occurred reading the file '%s'
nb: En feil oppsto ved lesing av filen «%s»

en: The imported file does not seem to contain any contacts
nb: Importert fil ser ikke ut til å inneholde noen kontakter

en: Found %u contact | Found %u contacts
nb[0]: Koblet %u kontakt
nb[1]: Koblet %u kontakter

en: Can't import: no contacts found
nb: Kan ikke importere: fant ingen kontakter

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
nb[0]: Hvis du fortsetter vil du importere %u kontakt
nb[1]: Hvis du fortsetter vil du importere %u kontakter

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
nb[0]: Koblet %d kontakt
nb[1]: Koblet %d kontakter

en: Is this the same person as %s from %s?
nb: Er dette den samme personen som %s fra %s?

en: Is this the same person as %s?
nb: Er dette samme person som %s?

en: %llu Selected | %llu Selected
nb[0]: %llu valgt
nb[1]: %llu valgt

en: _Add
nb: _Legg til

en: Editing %s
nb: Redigerer %s

en: %d Selected | %d Selected
nb[0]: %d valgt
nb[1]: %d valgt

en: _Undo
nb: _Angre

en: New Contact
nb: Ny kontakt

en: Discard changes?
nb: Forkast endringene?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
nb: Endringer som ikke er lagret vil bli borte for godt.

en: _Discard
nb: _Forkast

note: Open up a file chooser
en: Export to file
nb: Eksporter til fil

en: contacts.vcf
nb: kontakter.vcf

en: Primary Address Book
nb: Primær adressebok

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
nb: Nye kontakter blir lagt til i valgt adressebok. Du kan vise og redigere kontakter fra andre adressebøker.

en: _Online Accounts
nb: K_ontoer på nettet

en: Open the Online Accounts panel in Settings
nb: Åpne siden for kontoer på nettet i Innstillinger

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
nb: Skann QR-koden for å lagre kontakten <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
nb: Fjerner kobling mellom kontakter

en: Postal addresses
nb: Postadresser

en: Unnamed Person
nb: Person uten navn

en: Email addresses
nb: E-postadresser

en: Instant Messaging addresses
nb: Adresser for lynmeldinger

en: Notes
nb: Notater

en: Phone numbers
nb: Telefonnumre

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
nb: Roller

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
nb: %s i %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
nb: Strukturert navn

en: Other
nb: Annet

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
nb: Hjemme

en: Work
nb: Arbeid

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
nb: Personlig

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
nb: Assistent

en: Work Fax
nb: Faks på arbeid

en: Callback
nb: Ring tilbake

en: Car
nb: Bil

en: Company
nb: Firma

en: Home Fax
nb: Faks hjemme

en: Mobile
nb: Mobil

en: Fax
nb: Faks

en: Pager
nb: Personsøker

en: Telex
nb: Teleks

en: URLs
nb: URLer

en: Importing contacts from '%s'
nb: Importerer kontakter fra «%s»

en: First-time setup done.
nb: Førstegangsoppsett er ferdig.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
nb: Sett til true når bruker har kjørt assistent for førstegangsoppsett.

en: Sort contacts on surname.
nb: Sorter kontakter på etternavn.

en: Is the window fullscreen
nb: Om vinduet er i fullskjerm
