gnome-contacts - en to ro translation catalogue (183 entries)

en: Contacts
ro: Contacte

en: Manage your contacts
ro: Gestionează contactele

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
ro: friends;address book;prieteni;agendă;agendă de contacte;contacte;

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
ro: Contacte păstrează și organizează informațiile de contact. Pot fi create, modificate, șterse și unite fragmente de informații despre contacte. Contacte îmbină detalii de la toate sursele furnizând un loc centralizat pentru gestionarea contactelor.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
ro: În plus, vor fi integrate agendele de contacte online și vor fi unite automat contactele din diferite surse online.

en: Contacts with no contacts
ro: Agenda fără niciun contact

en: Contacts filled with contacts
ro: Agenda plină de contacte

en: Contacts in selection mode
ro: Contacte în modul alegere

en: Contacts setup view
ro: Configurare contacte

en: Contacts edit view
ro: Modificare contacte

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Select a new avatar
ro: Alege altă poză de profil

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Done
ro: _Gata

en: _Take a Picture…
ro: Fă o _poză…

en: _Select a File…
ro: Alege un _fișier…

en: Set Birthday
ro: Ziua de naștere

en: _Set
ro: Al_ege

en: Day
ro: Ziua

en: Month
ro: Luna

en: Year
ro: Anul

en: Remove Birthday
ro: Elimină ziua de naștere

note: clearing right_header
en: Select a Contact
ro: Alege un contact

en: Take a Picture
ro: Fă o poză

en: Change Avatar
ro: Schimbă poza de profil

en: Remove Avatar
ro: Elimină poza de profil

en: Import Contacts
ro: Importă contacte

en: _Import
ro: _Importă

en: Link Contacts
ro: Unește contacte

en: List Contacts By:
ro: Afișează contactele după:

en: _First Name
ro: P_renume

en: _Surname
ro: _Nume

en: _Import From File…
ro: _Importă din fișier…

en: _Export All Contacts…
ro: _Exportă toate contactele…

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: _Scurtături

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Contacts
ro: Despre Cont_acte

en: Mark as Favorite
ro: Adaugă în Preferate

en: Unmark as Favorite
ro: Elimină din Preferate

en: Share as QR Code
ro: Distribuie sub formă de cod QR

en: Export
ro: Exportă

en: Delete Contact
ro: Șterge contactul

en: Add New Contact
ro: Adaugă un contact nou

en: Main Menu
ro: Opțiuni

en: Select Contacts
ro: Alege contacte

en: Cancel Selection
ro: Anulează alegerea

en: Search contacts
ro: Caută contacte

note: Translators: Export refers to the verb
en: _Export
ro: _Exportă

en: Export Selected Contacts
ro: Exportă contactele alese

note: Translators: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: _Link
ro: _Unește

en: Link Selected Contacts Together
ro: Unește contactele alese

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: Edit Contact
ro: Modifică contactul

en: Contact Menu
ro: Opțiuni Contact

en: Address Books
ro: Agende de contacte

en: Share Contact
ro: Distribuie contactul

en: QR Code
ro: Cod QR

en: Scan to Save
ro: Scanează pentru a salva

en: Contacts Setup
ro: Configurare Contacte

en: _Quit
ro: Î_nchide

en: Cancel Setup And Quit
ro: Anulează configurarea și închide

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
ro: Completează configurarea

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
ro: Trebuie aleasă agenda de contacte principală: aici vor fi adăugate contactele noi. Dacă se păstrează contactele într-un cont online, ele pot fi adăugate utilizând configurările conturilor online.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ro: Prezentare generală

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide opțiunile

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
ro: Creează un contact nou

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
ro: Caută contacte

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ro: Listă de scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Închide

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
ro: Modifică sau creează un contact

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
ro: Salvează modificările actuale

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
ro: Anulează modificările actuale

en: Show contact with this email address
ro: Arată contactul cu această adresă de e-mail

en: Show contact with this individual id
ro: Arată contactul cu acest id individual

en: Show contacts with the given filter
ro: Arată contactele cu filtrul dat

en: Show the current version of Contacts
ro: Arată versiunea actuală a aplicației Contacte

en: Contact not found
ro: Nu s-a găsit contactul

en: No contact with id %s found
ro: Nu s-a găsit niciun contact cu id-ul %s

en: _Close
ro: În_chide

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
ro: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 Dezvoltatorii Contacte

en: No contact with email address %s found
ro: Nu s-a găsit niciun contact cu adresa de email %s

en: Primary address book not found
ro: Nu s-a găsit agenda de contacte principală

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
ro: Aplicația nu poate să găsească agenda de contacte principală. Este posibil să apară probleme la crearea sau modificarea contactelor

en: Go To _Preferences
ro: La _Preferințe

en: Select contact file
ro: Alege fișierul de contacte

en: Import
ro: Importă

en: vCard files
ro: Fișiere vCard

en: No Camera Detected
ro: Nu s-a detectat nicio cameră

en: Browse for more pictures
ro: Răsfoiește pentru mai multe fotografii

en: _Open
ro: _Deschide

en: Image File
ro: Fișier imagine

en: Failed to set avatar.
ro: Nu s-a putut stabili o poză de profil.

en: _Show More
ro: _Mai multe

en: Add email
ro: Adaugă un e-mail

en: Add phone number
ro: Adaugă un număr de telefon

en: Website
ro: Pagina web

en: Full name
ro: Numele complet

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Birthday
ro: Ziua de naștere

en: Organization
ro: Organizația

en: Role
ro: Rolul

en: Label
ro: Eticheta

en: Street
ro: Strada

en: Extension
ro: Prelungirea

en: City
ro: Orașul

en: State/Province
ro: Stat/Provincie

en: Zip/Postal Code
ro: Codul poștal

en: PO box
ro: Căsuța poștală

en: Country
ro: Țara

en: Favorites
ro: Preferate

en: All Contacts
ro: Toate contactele

en: Send an email to %s
ro: Trimite un e-mail la %s

en: Visit website
ro: Vizitează pagina web

en: Their birthday is today! 🎉
ro: Astăzi este ziua lor de naștere! 🎉

en: Show on the map
ro: Arată pe hartă

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
ro[0]: Se șterge %d contact
ro[1]: Se șterg %d contacte
ro[2]: Se șterg %d de contacte

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
ro: Agenda de contacte locală

en: Local Contact
ro: Contact local

en: Local network
ro: Rețea locală

en: Telephony
ro: Telefonie

en: An error occurred reading the selected file
ro: A apărut o eroare la citirea fișierului ales

en: An error occurred reading the file '%s'
ro: A apărut o eroare la citirea fișierului „%s”

en: The imported file does not seem to contain any contacts
ro: Fișierul importat nu pare să conțină contacte

en: Found %u contact | Found %u contacts
ro[0]: S-a găsit %u contact
ro[1]: S-au găsit %u contacte
ro[2]: S-au găsit %u de contacte

en: Processing contacts...
ro: Se procesează contactele...

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
ro[0]: Continuând, va fi importat %u contact
ro[1]: Continuând, vor fi importate %u contacte
ro[2]: Continuând, vor fi importate %u de contacte

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
ro[0]: S-a unit %d contact
ro[1]: S-au unit %d contacte
ro[2]: S-au unit %d de contacte

en: Is this the same person as %s from %s?
ro: Aceasta și %s din %s sunt aceeași persoană?

en: Is this the same person as %s?
ro: Aceasta și %s sunt aceeași persoană?

en: %llu Selected | %llu Selected
ro[0]: %llu ales
ro[1]: %llu alese
ro[2]: %llu alese

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Editing %s
ro: Se modifică %s

en: %d Selected | %d Selected
ro[0]: %d ales
ro[1]: %d alese
ro[2]: %d alese

en: _Undo
ro: An_ulează

en: New Contact
ro: Contact nou

en: Discard changes?
ro: Nu se salvează modificările?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
ro: Modificările care nu sunt salvate vor fi pierdute definitiv.

en: _Discard
ro: _Nu salva

note: Open up a file chooser
en: Export to file
ro: Exportă în fișier

en: contacts.vcf
ro: contacte.vcf

en: Primary Address Book
ro: Agenda de contacte principală

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
ro: Contactele noi vor fi adăugate în agenda de contacte aleasă. Pot fi vizualizate și modificate contacte din alte agende.

en: _Online Accounts
ro: C_onturi online

en: Open the Online Accounts panel in Settings
ro: Deschide panoul Conturi online în Configurări

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
ro: Scanează codul QR pentru a salva contactul <b>%s</b>.

en: Unlinking contacts
ro: Se separă contactele

en: Postal addresses
ro: Adrese poștale

en: Avatar
ro: Poza de profil

en: Unnamed Person
ro: Persoană fără nume

en: Email addresses
ro: Adrese e-mail

en: Instant Messaging addresses
ro: Adrese Mesagerie instantanee

en: Notes
ro: Notițe

en: Phone numbers
ro: Numere de telefon

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
ro: Roluri

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
ro: %s la %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
ro: Nume divizat

en: Other
ro: Altul

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
ro: Acasă

en: Work
ro: Serviciu

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
ro: Asistent

en: Work Fax
ro: Fax de serviciu

en: Callback
ro: Apelare inversă

en: Car
ro: Mașină

en: Company
ro: Companie

en: Home Fax
ro: Fax de acasă

en: Mobile
ro: Mobil

en: URLs
ro: URL-uri

en: Importing contacts from '%s'
ro: Se importă contactele de la „%s”

en: First-time setup done.
ro: Prima configurare s-a terminat.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
ro: Stabilită la adevărat (true) după ce utilizatorul a pornit asistentul de configurare pentru prima dată.

en: Sort contacts on surname.
ro: Aranjează contactele după numele de familie.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
ro: Dacă este ales adevărat (true), contactele vor fi aranjate după numele de familie al acestora. În caz contrar, vor fi aranjate după prenume.

en: The default height of the contacts window.
ro: Înălțimea prestabilită a ferestrei contactelor.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
ro: Dacă mărimea ferestrei nu a fost încă modificată de utilizator, aceasta va fi folosită ca valoare inițială pentru înălțimea ferestrei.

en: The default width of the contacts window.
ro: Lățimea prestabilită a ferestrei contactelor.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
ro: Dacă mărimea ferestrei nu a fost încă modificată de către utilizator, aceasta va fi folosită ca valoare inițială pentru lățimea ferestrei.

en: Is the window maximized?
ro: Fereastra este maximizată?

en: Stores if the window is currently maximized.
ro: Salvează starea ferestrei, indicând dacă aceasta este maximizată în acest moment.

en: Is the window fullscreen
ro: Fereastra este pe tot ecranul
