gnome-contacts master - en to tr translation catalogue (189 entries)

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Manage your contacts
tr: Kişilerinizi yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: friends;address book;
tr: Contacts;friends;address book;arkadaşlar;adres defteri;

en: Contacts keeps and organize your contacts information. You can create, edit, delete and link together pieces of information about your contacts. Contacts aggregates the details from all your sources providing a centralized place for managing your contacts.
tr: Kişiler, kişilerinizin bilgilerini saklar ve düzenler. Kişilerinizle ilgili bilgileri oluşturabilir, düzenleyebilir, silebilir ve birbirine bağlayabilirsiniz. Kişiler, tüm kaynaklarınızdaki bilgileri birleştirerek tek yerden yönetmenizi sağlar.

en: Contacts will also integrate with online address books and automatically link contacts from different online sources.
tr: Kişiler, ayrıca çevrim içi adres defterleriyle de tümleşerek türlü çevrim içi kaynaklardaki kişileri kendiliğinden birbirine bağlar.

en: Contacts with no contacts
tr: Kişiler, kişisiz

en: Contacts filled with contacts
tr: Kişiler, kişilerle dolu

en: Contacts in selection mode
tr: Kişiler seçim kipinde

en: Contacts setup view
tr: Kişiler kurulum görünümü

en: Contacts edit view
tr: Kişiler düzenleme görünümü

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Select a new avatar
tr: Yeni profil resmi seç

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Done
tr: _Bitti

en: _Take a Picture…
tr: _Fotoğraf Çek…

en: _Select a File…
tr: Dosya _Seç…

en: Set Birthday
tr: Doğum Günü Ayarla

en: _Set
tr: _Ayarla

en: Day
tr: Gün

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Remove Birthday
tr: Doğum Gününü Kaldır

note: clearing right_header
en: Select a Contact
tr: Kişi Seç

en: Take a Picture
tr: Fotoğraf Çek

en: Change Avatar
tr: Profil Resmi Değiştir

en: Remove Avatar
tr: Profil Resmi Kaldır

en: Import Contacts
tr: Kişileri İçe Aktar

en: _Import
tr: İçe _Aktar

en: Link Contacts
tr: Kişileri Bağla

en: List Contacts By:
tr: Kişileri Şuna Göre Sırala:

en: _First Name
tr: İlk _Ad

en: _Surname
tr: _Soyad

en: _Import From File…
tr: Dosyadan İçe _Aktar…

en: _Export All Contacts…
tr: Tüm Kişileri _Dışa Aktar…

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Contacts
tr: Kişiler _Hakkında

en: Mark as Favorite
tr: Gözde Olarak İmle

en: Unmark as Favorite
tr: Gözdelerden Çıkar

en: Share as QR Code
tr: QR Kodu Olarak Paylaş

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Delete Contact
tr: Kişiyi Sil

en: Add New Contact
tr: Yeni Kişi Ekle

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Select Contacts
tr: Kişileri Seç

en: Cancel Selection
tr: Seçimi İptal Et

en: Search contacts
tr: Kişileri ara

note: Translators: Export refers to the verb
en: _Export
tr: _Dışa Aktar

en: Export Selected Contacts
tr: Seçili Kişileri Dışa Aktar

note: Translators: Link refers to the verb, from linking contacts together
en: _Link
tr: _Bağla

en: Link Selected Contacts Together
tr: Seçilen Kişileri Bağla

en: _Delete
tr: _Sil

en: Edit Contact
tr: Kişiyi Düzenle

en: Contact Menu
tr: Kişiler Menüsü

en: Address Books
tr: Adres Defterleri

en: Share Contact
tr: Kişi Paylaş

en: QR Code
tr: QR Kodu

en: Scan to Save
tr: Kaydetmek İçin Tara

en: Contacts Setup
tr: Kişiler Kurulumu

en: _Quit
tr: _Çık

en: Cancel Setup And Quit
tr: Kurulumu İptal Et ve Çık

note: Translators: "Complete" is a verb here: a user finishes the setup by clicking this button
en: Complete setup
tr: Kurulumu bitir

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Please select your main address book: this is where new contacts will be added. If you keep your contacts in an online account, you can add them using the online accounts settings.
tr: Lütfen ana adres defterinizi seçin: burası yeni kişilerin ekleneceği yerdir. Eğer kişilerinizi çevrim içi hesapta tutuyorsanız, çevrim içi hesaplar ayarlarını kullanarak onları ekleyebilirsiniz.

[ctx: shortcut window]
en: Overview
tr: Genel görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
tr: Yeni kişi oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Search contacts
tr: Kişi ara

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
tr: Kısayol listesi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Editing or creating a contact
tr: Kişi düzenleme ya da oluşturma

[ctx: shortcut window]
en: Save current changes to contact
tr: Geçerli değişiklikleri kişiye kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Cancel current changes for contact
tr: Kişi için geçerli değişiklikleri iptal et

en: Show contact with this email address
tr: Bu e-posta adresine sahip kişiyi göster

en: Show contact with this individual id
tr: Bu bireysel kimliğe sahip kişiyi göster

en: Show contacts with the given filter
tr: Verilen süzgeçle uyuşan kişileri göster

en: Show the current version of Contacts
tr: Kişiler’in şimdiki sürümünü göster

en: Contact not found
tr: Kişi bulanamadı

en: No contact with id %s found
tr: %s adlı kişi bulunamadı

en: _Close
tr: _Kapat

en: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2020 The Contacts Developers
tr: © 2011 Red Hat, Inc.
    © 2011-2023 Kişiler Geliştiricileri

en: No contact with email address %s found
tr: E-posta adresi %s olan kişi bulunamadı

en: Primary address book not found
tr: Birincil adres defteri bulunamadı

en: Contacts can't find the configured primary address book. You might experience issues creating or editing contacts
tr: Kişiler, yapılandırılmış birincil adres defterini bulamadı. Kişi oluşturma ya da düzenlemede sorun yaşayabilirsiniz

en: Go To _Preferences
tr: _Tercihlerʼe Git

en: Select contact file
tr: Kişi dosyası seç

en: Import
tr: İçe Aktar

en: vCard files
tr: vCard dosyaları

en: No Camera Detected
tr: Kamera Saptanmadı

en: Browse for more pictures
tr: Daha çok resim için göz at

en: _Open
tr: _Aç

en: Image File
tr: Resim Dosyası

en: Failed to set avatar.
tr: Profil resmi ayarlanamadı.

en: _Show More
tr: _Dahasını Göster

en: Add email
tr: E-posta ekle

en: Add phone number
tr: Telefon numarası ekle

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Full name
tr: Tam ad

en: Nickname
tr: Takma Ad

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Organization
tr: Kuruluş

en: Role
tr: Görev

en: Label
tr: Etiket

en: Street
tr: Sokak

en: Extension
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: State/Province
tr: Eyalet/Bölge

en: Zip/Postal Code
tr: Posta Kodu

en: PO box
tr: Posta kutusu

en: Country
tr: Ülke

en: Favorites
tr: Gözdeler

en: All Contacts
tr: Tüm Kişiler

en: Send an email to %s
tr: E-posta gönder: %s

en: Visit website
tr: Web sitesini ziyaret et

en: Their birthday is today! 🎉
tr: Bugün doğum günü! 🎉

en: Show on the map
tr: Haritada göster

en: Deleting %d contact | Deleting %d contacts
tr[0]: %d kişi siliniyor

note: Special-case the local address book
en: Local Address Book
tr: Yerel Adres Defteri

en: Local Contact
tr: Yerel Kişi

en: Local network
tr: Yerel ağ

en: Telephony
tr: Telefon

en: An error occurred reading the selected file
tr: Seçili dosya okunurken hata oluştu

en: An error occurred reading the file '%s'
tr: '%s' dosyası okunurken hata oluştu

en: The imported file does not seem to contain any contacts
tr: İçe aktarılan dosya herhangi bir kişi içermiyor

en: Found %u contact | Found %u contacts
tr[0]: %u kişi bulundu

en: Processing contacts...
tr: Kişiler işleniyor...

en: By continuing, you will import %u contact | By continuing, you will import %u contacts
tr[0]: Sürdürürseniz %u kişi içe aktarılacak

en: Linked %d contact | Linked %d contacts
tr[0]: %d kişi bağlandı

en: Is this the same person as %s from %s?
tr: %2$s’deki %1$s ile bu aynı kişi mi?

en: Is this the same person as %s?
tr: %s ile bu aynı kişi mi?

en: %llu Selected | %llu Selected
tr[0]: %llu Seçildi

en: _Add
tr: _Ekle

en: Editing %s
tr: %s Düzenleniyor

en: %d Selected | %d Selected
tr[0]: %d Seçildi

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: New Contact
tr: Yeni Kişi

en: Discard changes?
tr: Değişiklikler gözden çıkarılsın mı?

en: Changes which are not saved will be permanently lost.
tr: Kaydedilmeyen değişiklikler kalıcı olarak yitirilecek.

en: _Discard
tr: _Gözden Çıkar

note: Open up a file chooser
en: Export to file
tr: Dosyaya dışa aktar

en: contacts.vcf
tr: kişiler.vcf

en: Primary Address Book
tr: Birincil Adres Defteri

en: New contacts will be added to the selected address book. You are able to view and edit contacts from other address books.
tr: Yeni kişiler seçili adres defterine eklenecek. Başka adres defterlerini görüntüleyebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

en: _Online Accounts
tr: Çevrim İçi _Hesaplar

en: Open the Online Accounts panel in Settings
tr: Ayarlar’da Çevrim İçi Hesaplar’ı aç

en: Scan the QR code to save the contact <b>%s</b>.
tr: <b>%s</b> kişisini kaydetmek için QR kodunu tara.

en: Unlinking contacts
tr: Kişilerin bağı çözülüyor

en: Postal addresses
tr: Posta adresleri

en: Alias
tr: Takma Ad

en: Avatar
tr: Profil resmi

en: Unnamed Person
tr: Adsız Kişi

en: Email addresses
tr: E-posta adresleri

en: Instant Messaging addresses
tr: Anlık Mesajlaşma adresleri

en: Notes
tr: Notlar

en: Phone numbers
tr: Telefon numaraları

note: TRANSLATORS: This is the role of a contact in an organisation (e.g. CEO)
en: Roles
tr: Görevler

note: TRANSLATORS: "$ROLE at $ORGANISATION", e.g. "CEO at Linux Inc."
en: %s at %s
tr: %s, %s

note: TRANSLATORS: This is a field which contains a name decomposed in several parts, rather than a single freeform string for the full name
en: Structured name
tr: Yapılandırılmış ad

en: Other
tr: Diğer

note: List most specific first, always in upper case
en: Home
tr: Ev

en: Work
tr: İş

note: List most specific first, always in upper case
en: Personal
tr: Kişisel

note: List most specific first, always in upper case
en: Assistant
tr: Asistan

en: Work Fax
tr: İş Belgegeçeri

en: Callback
tr: Geriçağrı

en: Car
tr: Araç

en: Company
tr: Şirket

en: Home Fax
tr: Ev Belgegeçeri

en: Mobile
tr: Cep Telefonu

en: Fax
tr: Belgegeçer

en: Pager
tr: Çağrı Aygıtı

en: Radio
tr: Telsiz

en: Telex
tr: Teleks

en: URLs
tr: URLʼler

en: Importing contacts from '%s'
tr: Kişiler içe aktarılıyor: '%s'

en: First-time setup done.
tr: İlk kurulum tamamlandı.

en: Set to true after the user has run the first-time setup wizard.
tr: Kullanıcı ilk kurum sihirbazını çalıştırdıktan sonra doğru (true) olarak ayarla.

en: Sort contacts on surname.
tr: Kişileri soyada göre sırala.

en: If this is set to true, the list of contacts will be sorted on their surnames. Otherwise, it will be sorted on the first names of the contacts.
tr: Eğer bu imlenmişse kişi listesi soyada göre sıralanır. Diğer durumda kişiler ada göre sıralanır.

en: The default height of the contacts window.
tr: Kişiler penceresinin öntanımlı yüksekliği.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the height of the window.
tr: Eğer pencere boyutu henüz kullanıcı tarafından değiştirilmediyse bu pencere yüksekliği için ilk değer olarak kullanılacak.

en: The default width of the contacts window.
tr: Kişiler penceresinin öntanımlı genişliği.

en: If the window size has not been changed by the user yet this will be used as the initial value for the width of the window.
tr: Eğer pencere boyutu henüz kullanıcı tarafından değiştirilmediyse bu pencere genişliği için ilk değer olarak kullanılacak.

en: Is the window maximized?
tr: Pencere büyütülmüş mü?

en: Stores if the window is currently maximized.
tr: Eğer pencere büyütülmüşse saklar.

en: Is the window fullscreen
tr: Pencerenin tam ekran olması
