timezones - en to sr translation catalogue (717 entries)

en: Africa/Abidjan
sr: Afrika/Abidžan

en: Africa/Accra
sr: Afrika/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
sr: Afrika/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
sr: Afrika/Alžir

en: Africa/Asmara
sr: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
sr: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sr: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sr: Afrika/Banguj

en: Africa/Banjul
sr: Afrika/Bandžul

en: Africa/Bissau
sr: Afrika/Bisau

en: Africa/Blantyre
sr: Afrika/Blentajr

en: Africa/Brazzaville
sr: Afrika/Brazavil

en: Africa/Bujumbura
sr: Afrika/Budžumbura

en: Africa/Cairo
sr: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sr: Afrika/Kazablanka

en: Africa/Ceuta
sr: Afrika/Seuta

note: comment for time zone Africa/Ceuta
en: Ceuta & Melilla
sr: Seuta i Melilja

en: Africa/Conakry
sr: Afrika/Konakri

en: Africa/Dakar
sr: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sr: Afrika/Dar_es_Salam

en: Africa/Djibouti
sr: Afrika/Džibuti

en: Africa/Douala
sr: Afrika/Duala

en: Africa/El_Aaiun
sr: Afrika/El_Ajun

en: Africa/Freetown
sr: Afrika/Fritaun

en: Africa/Gaborone
sr: Afrika/Gaboron

en: Africa/Harare
sr: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sr: Afrika/Johanesburg

en: Africa/Kampala
sr: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sr: Afrika/Kartum

en: Africa/Kigali
sr: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sr: Afrika/Kinšasa

note: comment for time zone Africa/Kinshasa
en: west Dem. Rep. of Congo
sr: zapadna Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lagos
sr: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sr: Afrika/Libervil

en: Africa/Lome
sr: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
sr: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sr: Afrika/Lubumbaši

note: comment for time zone Africa/Lubumbashi
en: east Dem. Rep. of Congo
sr: istočna Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lusaka
sr: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sr: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sr: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sr: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sr: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sr: Afrika/Mogadiš

en: Africa/Monrovia
sr: Afrika/Monrovija

en: Africa/Nairobi
sr: Afrika/Najrobi

en: Africa/Ndjamena
sr: Afrika/Ndžamena

en: Africa/Niamey
sr: Afrika/Niamej

en: Africa/Nouakchott
sr: Afrika/Nuakčot

en: Africa/Ouagadougou
sr: Afrika/Uagadugu

en: Africa/Porto-Novo
sr: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sr: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
sr: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sr: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sr: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sr: Afrika/Vindhuk

en: America/Adak
sr: Amerika/Adak

note: comment for time zone America/Adak
en: Aleutian Islands
sr: Aleutska ostrva

en: America/Anchorage
sr: Amerika/Enkoridž

note: comment for time zone America/Anchorage
en: Alaska Time
sr: Aljaško vreme

en: America/Anguilla
sr: Amerika/Angvila

en: America/Antigua
sr: Amerika/Antigva

en: America/Araguaina
sr: Amerika/Aragvijana

note: comment for time zone America/Araguaina
en: Tocantins
sr: Tokantins

en: America/Argentina/Buenos_Aires
sr: Amerika/Argentina/Buenos_Ajres

note: comment for time zone America/Argentina/Buenos_Aires
en: Buenos Aires (BA, CF)
sr: Buenos Ajres (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
sr: Amerika/Argentina/Katamarka

note: comment for time zone America/Argentina/Catamarca
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
sr: Katamarka (CT), Čubut (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
sr: Amerika/Argentina/KomodoroRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
sr: Amerika/Argentina/Kordoba

note: comment for time zone America/Argentina/Cordoba
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
sr: većina mesta (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
sr: Amerika/Argentina/Huhui

note: comment for time zone America/Argentina/Jujuy
en: Jujuy (JY)
sr: Huhui (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
sr: Amerika/Argentina/La_Rioha

note: comment for time zone America/Argentina/La_Rioja
en: La Rioja (LR)
sr: La Rioha (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
sr: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
sr: Amerika/Argentina/Rio_Galjegos

note: comment for time zone America/Argentina/Rio_Gallegos
en: Santa Cruz (SC)
sr: Santa Kruz (SC)

en: America/Argentina/Salta
sr: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
sr: Amerika/Argentina/San_Huan

note: comment for time zone America/Argentina/San_Juan
en: San Juan (SJ)
sr: San Huan (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
sr: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
sr: Amerika/Argentina/Tukuman

note: comment for time zone America/Argentina/Tucuman
en: Tucuman (TM)
sr: Tukuman (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
sr: Amerika/Argentina/Ušuaja

note: comment for time zone America/Argentina/Ushuaia
en: Tierra del Fuego (TF)
sr: Ognjena zemlja (TF)

en: America/Aruba
sr: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sr: Amerika/Asunsion

en: America/Atikokan
sr: Amerika/Atikokan

note: comment for time zone America/Atikokan
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
sr: Istočno standardno vreme - Atikokan, Ontario i O. Sautempton, Nunavut

en: America/Atka
sr: Amerika/Atka

en: America/Bahia
sr: Amerika/Baija

note: comment for time zone America/Bahia
en: Bahia
sr: Baija

en: America/Barbados
sr: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sr: Amerika/Belem

note: comment for time zone America/Belem
en: Amapa, E Para
sr: Amapa, I Para

en: America/Belize
sr: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
sr: Amerika/Blan-Sablon

note: comment for time zone America/Blanc-Sablon
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
sr: Atlantsko standardno vreme - Kvebek - Niža severna obala

en: America/Boa_Vista
sr: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sr: Amerika/Bogota

en: America/Boise
sr: Amerika/Boize

note: comment for time zone America/Boise
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
sr: Planinsko vreme - južni Ajdaho i istočni Oregon

en: America/Buenos_Aires
sr: Amerika/Buenos_Ajres

en: America/Cambridge_Bay
sr: Amerika/Kembridž_Bej

note: comment for time zone America/Cambridge_Bay
en: Mountain Time - west Nunavut
sr: Planinsko vreme - zapadni Nunavut

en: America/Campo_Grande
sr: Amerika/Kampo_Grande

note: comment for time zone America/Campo_Grande
en: Mato Grosso do Sul
sr: Mato Groso do Sul

en: America/Cancun
sr: Amerika/Kankun

note: comment for time zone America/Cancun
en: Central Time - Quintana Roo
sr: Centralno vreme - Kintana Ro

en: America/Caracas
sr: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
sr: Amerika/Katamarka

en: America/Cayenne
sr: Amerika/Kajen

en: America/Cayman
sr: Amerika/Kajman

en: America/Chicago
sr: Amerika/Čikago

note: comment for time zone America/Chicago
en: Central Time
sr: Centralno vreme

en: America/Chihuahua
sr: Amerika/Čivava

note: comment for time zone America/Chihuahua
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
sr: Meksičko planinsko vreme - Čivava daleko od granice SAD

en: America/Coral_Harbour
sr: Amerika/Koral_Harbor

en: America/Cordoba
sr: Amerika/Kordoba

en: America/Costa_Rica
sr: Amerika/Kostarika

en: America/Cuiaba
sr: Amerika/Kujaba

note: comment for time zone America/Cuiaba
en: Mato Grosso
sr: Mato Groso

en: America/Curacao
sr: Amerika/Kurakao

en: America/Danmarkshavn
sr: Amerika/Denmarkshaven

note: comment for time zone America/Danmarkshavn
en: east coast, north of Scoresbysund
sr: istočna obala, severno od Skorzbisunda

en: America/Dawson
sr: Amerika/Doson

note: comment for time zone America/Dawson
en: Pacific Time - north Yukon
sr: Pacifičko vreme - severni Jukon

en: America/Dawson_Creek
sr: Amerika/Doson_Krik

note: comment for time zone America/Dawson_Creek
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
sr: Planinsko standardno vreme - Doson Krik i Fort Sent Džon, Britanska Kolumbija

en: America/Denver
sr: Amerika/Denver

note: comment for time zone America/Denver
en: Mountain Time
sr: Planinsko vreme

en: America/Detroit
sr: Amerika/Detroit

note: comment for time zone America/Detroit
en: Eastern Time - Michigan - most locations
sr: Istočno vreme - Mičigen - većina mesta

en: America/Dominica
sr: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
sr: Amerika/Edmonton

note: comment for time zone America/Edmonton
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
sr: Planinsko vreme - Alberta, istočna Britanska Kolumbija i zapadni Saskačevan

en: America/Eirunepe
sr: Amerika/Ejrunepe

note: comment for time zone America/Eirunepe
en: W Amazonas
sr: Z Amazonija

en: America/El_Salvador
sr: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
sr: Amerika/Ensenada

en: America/Fortaleza
sr: Amerika/Fortaleza

note: comment for time zone America/Fortaleza
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
sr: SI Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fort_Wayne
sr: Amerika/Fort_Vejn

en: America/Glace_Bay
sr: Amerika/Glejs_Bej

note: comment for time zone America/Glace_Bay
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
sr: Atlantsko vreme - Nova Škotska - mesta koja nisu pratila DST 1966-1971

en: America/Godthab
sr: Amerika/Godtab

note: comment for time zone America/Godthab comment for time zone America/Santiago comment for time zone Asia/Almaty comment for time zone Asia/Ulaanbaatar comment for time zone Europe/Kiev comment for time zone Pacific/Auckland comment for time zone Pacific/Majuro
en: most locations
sr: većina mesta

en: America/Goose_Bay
sr: Amerika/Gus_Bej

note: comment for time zone America/Goose_Bay
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
sr: Atlantsko vreme - Labrador - većina mesta

en: America/Grand_Turk
sr: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sr: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sr: Amerika/Gvadelup

en: America/Guatemala
sr: Amerika/Gvatemala

en: America/Guayaquil
sr: Amerika/Gvajakvil

note: comment for time zone America/Guayaquil comment for time zone Europe/Lisbon comment for time zone Europe/Madrid
en: mainland
sr: matično kopno

en: America/Guyana
sr: Amerika/Gijana

en: America/Halifax
sr: Amerika/Halifaks

note: comment for time zone America/Halifax
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
sr: Atlantsko vreme - Nova Škotska (većina mesta), OPE

en: America/Havana
sr: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
sr: Amerika/Ermosiljo

note: comment for time zone America/Hermosillo
en: Mountain Standard Time - Sonora
sr: Planinsko standardno vreme - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
sr: Amerika/Indijana/Indijanapolis

note: comment for time zone America/Indiana/Indianapolis
en: Eastern Time - Indiana - most locations
sr: Istočno vreme - Indijana - većina mesta

en: America/Indiana/Knox
sr: Amerika/Indijana/Noks

note: comment for time zone America/Indiana/Knox
en: Central Time - Indiana - Starke County
sr: Centralno vreme - Indijana - Okrug Stark

en: America/Indiana/Marengo
sr: Amerika/Indijana/Marengo

note: comment for time zone America/Indiana/Marengo
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
sr: Istočno vreme - Indijana - Okrug Kroford

en: America/Indiana/Petersburg
sr: Amerika/Indijana/Pitersburg

note: comment for time zone America/Indiana/Petersburg
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
sr: Istočno vreme - Indijana - Okrug Pajk

en: America/Indianapolis
sr: Amerika/Indijanapolis

en: America/Indiana/Tell_City
sr: Amerika/Indijana/Tel_Siti

note: comment for time zone America/Indiana/Tell_City
en: Central Time - Indiana - Perry County
sr: Centralno vreme - Indijana - Okrug Peri

en: America/Indiana/Vevay
sr: Amerika/Indijana/Vevaj

note: comment for time zone America/Indiana/Vevay
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
sr: Istočno vreme - Indijana - Okrug Svicerlend

en: America/Indiana/Vincennes
sr: Amerika/Indijana/Vinsens

note: comment for time zone America/Indiana/Vincennes
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
sr: Istočno vreme - Indijana - Okruzi Davis, Duboa, Noks i Martin

en: America/Indiana/Winamac
sr: Amerika/Indijana/Vinamak

note: comment for time zone America/Indiana/Winamac
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
sr: Istočno vreme - Indijana - Okrug Pulaski

en: America/Inuvik
sr: Amerika/Inuvik

note: comment for time zone America/Inuvik
en: Mountain Time - west Northwest Territories
sr: Planinsko vreme - zapadne Severozapadne teritorije

en: America/Iqaluit
sr: Amerika/Ikalujt

note: comment for time zone America/Iqaluit
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
sr: Istočno vreme - istočni Nunavut - većina mesta

en: America/Jamaica
sr: Amerika/Jamajka

en: America/Jujuy
sr: Amerika/Huhui

en: America/Juneau
sr: Amerika/Žuno

note: comment for time zone America/Juneau
en: Alaska Time - Alaska panhandle
sr: Aljaško vreme - izbočina Aljaske

en: America/Kentucky/Louisville
sr: Amerika/Kentaki/Luivil

note: comment for time zone America/Kentucky/Louisville
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
sr: Istočno vreme - Kentaki - područje Luivila

en: America/Kentucky/Monticello
sr: Amerika/Kentaki/Montičelo

note: comment for time zone America/Kentucky/Monticello
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
sr: Istočno vreme - Kentaki - Okrug Vejn

en: America/Knox_IN
sr: Amerika/Noks_IN

en: America/La_Paz
sr: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sr: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sr: Amerika/Los_Anđeles

note: comment for time zone America/Los_Angeles
en: Pacific Time
sr: Pacifičko vreme

en: America/Louisville
sr: Amerika/Luivil

en: America/Maceio
sr: Amerika/Masejo

note: comment for time zone America/Maceio
en: Alagoas, Sergipe
sr: Alagoas, Seržipe

en: America/Managua
sr: Amerika/Managva

en: America/Manaus
sr: Amerika/Manaus

note: comment for time zone America/Manaus
en: E Amazonas
sr: I Amazonija

en: America/Marigot
sr: Amerika/Marigo

en: America/Martinique
sr: Amerika/Martinik

en: America/Matamoros
sr: Amerika/Matamoros

note: comment for time zone America/Matamoros
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
sr: SAD centralno vreme - Kuauila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas u blizini granice SAD

en: America/Mazatlan
sr: Amerika/Mazatlan

note: comment for time zone America/Mazatlan
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
sr: Planinsko vreme - J Baha, Najarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
sr: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sr: Amerika/Menomini

note: comment for time zone America/Menominee
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
sr: Centralno vreme - Mičigen - Okruzi Dikinskon, Gogebik, Ajron i Menomini

en: America/Merida
sr: Amerika/Merida

note: comment for time zone America/Merida
en: Central Time - Campeche, Yucatan
sr: Centralno vreme - Kampeće, Jukatan

en: America/Mexico_City
sr: Amerika/Meksiko_Siti

note: comment for time zone America/Mexico_City
en: Central Time - most locations
sr: Centralno vreme - većina mesta

en: America/Miquelon
sr: Amerika/Mikelon

en: America/Moncton
sr: Amerika/Monkton

note: comment for time zone America/Moncton
en: Atlantic Time - New Brunswick
sr: Atlantsko vreme - Nju Branzvik

en: America/Monterrey
sr: Amerika/Monterej

note: comment for time zone America/Monterrey
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
sr: Meksičko centralno vreme - Kuauila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas daleko od granice SAD

en: America/Montevideo
sr: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sr: Amerika/Montreal

note: comment for time zone America/Montreal
en: Eastern Time - Quebec - most locations
sr: Istočno vreme - Kvebek - većina mesta

en: America/Montserrat
sr: Amerika/Montserat

en: America/Nassau
sr: Amerika/Nasau

en: America/New_York
sr: Amerika/Njujork

note: comment for time zone America/New_York
en: Eastern Time
sr: Istočno vreme

en: America/Nipigon
sr: Amerika/Nipigon

note: comment for time zone America/Nipigon
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
sr: Istočno vreme - Ontario i Kvebek - mesta koja nisu pratila DST 1967-1973

en: America/Nome
sr: Amerika/Nom

note: comment for time zone America/Nome
en: Alaska Time - west Alaska
sr: Aljaško vreme - zapadna Aljaska

en: America/Noronha
sr: Amerika/Noronja

note: comment for time zone America/Noronha
en: Atlantic islands
sr: Atlantska ostrva

en: America/North_Dakota/Center
sr: Amerika/Severna_Dakota/Centar

note: comment for time zone America/North_Dakota/Center
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
sr: Centralno vreme - Severna Dakota - Okrug Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
sr: Amerika/Severna_Dakota/Nju_Salem

note: comment for time zone America/North_Dakota/New_Salem
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
sr: Centralno vreme - Severna Dakota - Okrug Morton (izuzev područja Mandana)

en: America/Ojinaga
sr: Amerika/Ohinaga

note: comment for time zone America/Ojinaga
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
sr: SAD planinsko vreme - Čivava u blizini granice SAD

en: America/Panama
sr: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sr: Amerika/Pangnirtung

note: comment for time zone America/Pangnirtung
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
sr: Istočno vreme - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
sr: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sr: Amerika/Feniks

note: comment for time zone America/Phoenix
en: Mountain Standard Time - Arizona
sr: Planinsko standardno vreme - Arizona

en: America/Port-au-Prince
sr: Amerika/Port-o-Prins

en: America/Porto_Acre
sr: Amerika/Porto_Akri

en: America/Port_of_Spain
sr: Amerika/Port_of_Spejn

en: America/Porto_Velho
sr: Amerika/Porto_Velo

note: comment for time zone America/Porto_Velho
en: Rondonia
sr: Rondonija

en: America/Puerto_Rico
sr: Amerika/Portoriko

en: America/Rainy_River
sr: Amerika/Rejni_River

note: comment for time zone America/Rainy_River
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
sr: Centralno vreme - Rejni River i Fort Fransis, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
sr: Amerika/Rankinov_rukavac

note: comment for time zone America/Rankin_Inlet
en: Central Time - central Nunavut
sr: Centralno vreme - centralni Nunavut

en: America/Recife
sr: Amerika/Resifi

note: comment for time zone America/Recife
en: Pernambuco
sr: Pernambuko

en: America/Regina
sr: Amerika/Regina

note: comment for time zone America/Regina
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
sr: Centralno standardno vreme - Saskačevan - većina mesta

en: America/Resolute
sr: Amerika/Rezolut

note: comment for time zone America/Resolute
en: Eastern Standard Time - Resolute, Nunavut
sr: Istočno standardno vreme - Rezolut, Nunavut

en: America/Rio_Branco
sr: Amerika/Rio_Branko

note: comment for time zone America/Rio_Branco
en: Acre
sr: Akri

en: America/Rosario
sr: Amerika/Rozario

en: America/Santa_Isabel
sr: Amerika/Santa_Izabel

note: comment for time zone America/Santa_Isabel
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
sr: Meksičko pacifičko vreme - Donja Kalifornija daleko od granice SAD

en: America/Santarem
sr: Amerika/Santarem

note: comment for time zone America/Santarem
en: W Para
sr: Z Para

en: America/Santiago
sr: Amerika/Santjago

en: America/Santo_Domingo
sr: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sr: Amerika/Sao_Paolo

note: comment for time zone America/Sao_Paulo
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
sr: J i JI Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Scoresbysund
sr: Amerika/Skorzbisund

note: comment for time zone America/Scoresbysund
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
sr: Skorzbisund / Itokortormit

en: America/Shiprock
sr: Amerika/Šiprok

note: comment for time zone America/Shiprock
en: Mountain Time - Navajo
sr: Planinsko vreme - Navaho

en: America/St_Barthelemy
sr: Amerika/Sv_Bartolomej

en: America/St_Johns
sr: Amerika/Sent_Džon

note: comment for time zone America/St_Johns
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
sr: Njufaundlendsko vreme, uključujući JI Labrador

en: America/St_Kitts
sr: Amerika/Sv_Kits

en: America/St_Lucia
sr: Amerika/Sv_Lucija

en: America/St_Thomas
sr: Amerika/Sent_Tomas

en: America/St_Vincent
sr: Amerika/Sv_Vinsent

en: America/Swift_Current
sr: Amerika/Svift_Karent

note: comment for time zone America/Swift_Current
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
sr: Centralno standardno vreme - Saskačevan - srednji zapad

en: America/Tegucigalpa
sr: Amerika/Tegusigalpa

en: America/Thule
sr: Amerika/Tule

note: comment for time zone America/Thule
en: Thule / Pituffik
sr: Tule / Pitufik

en: America/Thunder_Bay
sr: Amerika/Tander_Bej

note: comment for time zone America/Thunder_Bay
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
sr: Istočno vreme - Tander Bej, Ontario

en: America/Tijuana
sr: Amerika/Tihuana

note: comment for time zone America/Tijuana
en: US Pacific Time - Baja California near US border
sr: SAD pacifičko vreme - Donja Kalifornija u blizini granice SAD

en: America/Toronto
sr: Amerika/Toronto

note: comment for time zone America/Toronto
en: Eastern Time - Ontario - most locations
sr: Istočno vreme - Ontario - većina mesta

en: America/Tortola
sr: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sr: Amerika/Vankuver

note: comment for time zone America/Vancouver
en: Pacific Time - west British Columbia
sr: Pacifičko vreme - zapadna Britanska Kolumbija

en: America/Virgin
sr: Amerika/Virdžin

en: America/Whitehorse
sr: Amerika/Vajthors

note: comment for time zone America/Whitehorse
en: Pacific Time - south Yukon
sr: Pacifičko vreme - južni Jukon

en: America/Winnipeg
sr: Amerika/Vinipeg

note: comment for time zone America/Winnipeg
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
sr: Centralno vreme - Manitoba i zapadni Ontario

en: America/Yakutat
sr: Amerika/Jakutat

note: comment for time zone America/Yakutat
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
sr: Aljaško vreme - vrat izbočine Aljaske

en: America/Yellowknife
sr: Amerika/Jelounajf

note: comment for time zone America/Yellowknife
en: Mountain Time - central Northwest Territories
sr: Planinsko vreme - centralne Severozapadne teritorije

en: Antarctica/Casey
sr: Antarktik/Kejsi

note: comment for time zone Antarctica/Casey
en: Casey Station, Bailey Peninsula
sr: Stanica Kejsi, Poluostrvo Bejli

en: Antarctica/Davis
sr: Antarktik/Dejvis

note: comment for time zone Antarctica/Davis
en: Davis Station, Vestfold Hills
sr: Stanica Dejvis, Vestfold Hils

en: Antarctica/DumontDUrville
sr: Antarktik/DimonDIrvil

note: comment for time zone Antarctica/DumontDUrville
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
sr: Stanica Dimon d'Irvil, Adelina zemlja

en: Antarctica/Macquarie
sr: Antarktik/Makuori

note: comment for time zone Antarctica/Macquarie
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
sr: Stanica Ostrva Makuori, Ostrvo Makuori

en: Antarctica/Mawson
sr: Antarktik/Moson

note: comment for time zone Antarctica/Mawson
en: Mawson Station, Holme Bay
sr: Stanica Moson, Zaliv Holm

en: Antarctica/McMurdo
sr: Antarktik/MekMurdo

note: comment for time zone Antarctica/McMurdo
en: McMurdo Station, Ross Island
sr: Stanica MekMurdo, Ostrvo Ros

en: Antarctica/Palmer
sr: Antarktik/Palmer

note: comment for time zone Antarctica/Palmer
en: Palmer Station, Anvers Island
sr: Stanica Palmer, Ostrvo Anvers

en: Antarctica/Rothera
sr: Antarktik/Rotera

note: comment for time zone Antarctica/Rothera
en: Rothera Station, Adelaide Island
sr: Stanica Rotera, Ostrvo Adelejd

en: Antarctica/South_Pole
sr: Antarktik/Južni_pol

note: comment for time zone Antarctica/South_Pole
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
sr: Stanica Amundsen-Skot, južni pol

en: Antarctica/Syowa
sr: Antarktik/Sjova

note: comment for time zone Antarctica/Syowa
en: Syowa Station, E Ongul I
sr: Stanica Sjova, O. i. Ongul

en: Antarctica/Vostok
sr: Antarktik/Vostok

note: comment for time zone Antarctica/Vostok
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
sr: Stanica Vostok, j. magnetni pol

en: Arctic/Longyearbyen
sr: Arktik/Longjirbjen

en: Asia/Aden
sr: Azija/Aden

en: Asia/Almaty
sr: Azija/Almati

en: Asia/Amman
sr: Azija/Aman

en: Asia/Anadyr
sr: Azija/Anadir

note: comment for time zone Asia/Anadyr
en: Moscow+08 - Bering Sea
sr: Moskva+08 - Beringovo more

en: Asia/Aqtau
sr: Azija/Aktau

note: comment for time zone Asia/Aqtau
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
sr: Atirau (Gurjev), Mangistau

en: Asia/Aqtobe
sr: Azija/Aktobe

note: comment for time zone Asia/Aqtobe
en: Aqtobe (Aktobe)
sr: Aktobe

en: Asia/Ashgabat
sr: Azija/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
sr: Azija/Aškabad

en: Asia/Baghdad
sr: Azija/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sr: Azija/Bahrein

en: Asia/Baku
sr: Azija/Baku

en: Asia/Bangkok
sr: Azija/Bankok

en: Asia/Beirut
sr: Azija/Bejrut

en: Asia/Bishkek
sr: Azija/Biškek

en: Asia/Brunei
sr: Azija/Bruneji

en: Asia/Calcutta
sr: Azija/Kalkuta

en: Asia/Choibalsan
sr: Azija/Čojbalsan

note: comment for time zone Asia/Choibalsan
en: Dornod, Sukhbaatar
sr: Dornod, Suhbatar

en: Asia/Chongqing
sr: Azija/Čonking

note: comment for time zone Asia/Chongqing
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
sr: centralna Kina - Sečuan, Junan, Guangsi, Šansi, Guidžou, itd.

en: Asia/Chungking
sr: Azija/Čunking

en: Asia/Colombo
sr: Azija/Kolombo

en: Asia/Dacca
sr: Azija/Daka

en: Asia/Damascus
sr: Azija/Damask

en: Asia/Dhaka
sr: Azija/Daka

en: Asia/Dili
sr: Azija/Dili

en: Asia/Dubai
sr: Azija/Dubaji

en: Asia/Dushanbe
sr: Azija/Dušanbe

en: Asia/Gaza
sr: Azija/Gaza

en: Asia/Harbin
sr: Azija/Harbin

note: comment for time zone Asia/Harbin
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
sr: Heilungđang (izuzev Mohe), Đilin

en: Asia/Ho_Chi_Minh
sr: Azija/Ho_Ši_Min

en: Asia/Hong_Kong
sr: Azija/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sr: Azija/Hovd

note: comment for time zone Asia/Hovd
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
sr: Bajan-Ulgij, Govi-Altaj, Hovd, Uvs, Zavhaj

en: Asia/Irkutsk
sr: Azija/Irkutsk

note: comment for time zone Asia/Irkutsk
en: Moscow+05 - Lake Baikal
sr: Moskva+05 - Bajkalsko jezero

en: Asia/Istanbul
sr: Azija/Carigrad

en: Asia/Jakarta
sr: Azija/Džakarta

note: comment for time zone Asia/Jakarta
en: Java & Sumatra
sr: Java i Sumatra

en: Asia/Jayapura
sr: Azija/Džajapura

note: comment for time zone Asia/Jayapura
en: Irian Jaya & the Moluccas
sr: Irijan Džaja i Moluci

en: Asia/Jerusalem
sr: Azija/Jerusalim

en: Asia/Kabul
sr: Azija/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sr: Azija/Kamčatka

note: comment for time zone Asia/Kamchatka
en: Moscow+08 - Kamchatka
sr: Moskva+08 - Kamčatka

en: Asia/Karachi
sr: Azija/Karači

en: Asia/Kashgar
sr: Azija/Kašgar

note: comment for time zone Asia/Kashgar
en: west Tibet & Xinjiang
sr: zapadni Tibet i Sinđang

en: Asia/Kathmandu
sr: Azija/Katmandu

en: Asia/Katmandu
sr: Azija/Katmandu

en: Asia/Kolkata
sr: Azija/Kalkuta

en: Asia/Krasnoyarsk
sr: Azija/Krasnojarsk

note: comment for time zone Asia/Krasnoyarsk
en: Moscow+04 - Yenisei River
sr: Moskva+04 - Reka Jenisej

en: Asia/Kuala_Lumpur
sr: Azija/Kuala_Lumpur

note: comment for time zone Asia/Kuala_Lumpur
en: peninsular Malaysia
sr: poluostrvska Malezija

en: Asia/Kuching
sr: Azija/Kučing

note: comment for time zone Asia/Kuching
en: Sabah & Sarawak
sr: Sabah i Saravak

en: Asia/Kuwait
sr: Azija/Kuvajt

en: Asia/Macao
sr: Azija/Makao

en: Asia/Macau
sr: Azija/Makao

en: Asia/Magadan
sr: Azija/Magadan

note: comment for time zone Asia/Magadan
en: Moscow+08 - Magadan
sr: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
sr: Azija/Makasar

note: comment for time zone Asia/Makassar
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
sr: istočni i južni Borneo, Sulavesi, Bali, Mali Sundi, zapadni Timor

en: Asia/Manila
sr: Azija/Manila

en: Asia/Muscat
sr: Azija/Muskat

en: Asia/Nicosia
sr: Azija/Nikozija

en: Asia/Novokuznetsk
sr: Azija/Novokuznjeck

note: comment for time zone Asia/Novokuznetsk
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
sr: Moskva+03 - Novokuznjeck

en: Asia/Novosibirsk
sr: Azija/Novosibirsk

note: comment for time zone Asia/Novosibirsk
en: Moscow+03 - Novosibirsk
sr: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sr: Azija/Omsk

note: comment for time zone Asia/Omsk
en: Moscow+03 - west Siberia
sr: Moskva+03 - zapadni Sibir

en: Asia/Oral
sr: Azija/Oral

note: comment for time zone Asia/Oral
en: West Kazakhstan
sr: Zapadni Kazahstan

en: Asia/Phnom_Penh
sr: Azija/Pnom_Pen

en: Asia/Pontianak
sr: Azija/Pontijanak

note: comment for time zone Asia/Pontianak
en: west & central Borneo
sr: zapadni i centralni Borneo

en: Asia/Pyongyang
sr: Azija/Pjongjang

en: Asia/Qatar
sr: Azija/Katar

en: Asia/Qyzylorda
sr: Azija/Kizilorda

note: comment for time zone Asia/Qyzylorda
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
sr: Kizilorda

en: Asia/Rangoon
sr: Azija/Rangun

en: Asia/Riyadh
sr: Azija/Rijad

en: Asia/Riyadh87
sr: Azija/Rijad87

en: Asia/Riyadh88
sr: Azija/Rijad88

en: Asia/Riyadh89
sr: Azija/Rijad89

en: Asia/Saigon
sr: Azija/Sajgon

en: Asia/Sakhalin
sr: Azija/Sahalin

note: comment for time zone Asia/Sakhalin
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
sr: Moskva+07 - Ostrvo Sahalin

en: Asia/Samarkand
sr: Azija/Samarkand

note: comment for time zone Asia/Samarkand
en: west Uzbekistan
sr: zapadni Uzbekistan

en: Asia/Seoul
sr: Azija/Seul

en: Asia/Shanghai
sr: Azija/Šangaj

note: comment for time zone Asia/Shanghai
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
sr: istočna Kina - Peking, Guangdung, Šangaj, itd.

en: Asia/Singapore
sr: Azija/Singapur

en: Asia/Taipei
sr: Azija/Tajpej

en: Asia/Tashkent
sr: Azija/Taškent

note: comment for time zone Asia/Tashkent
en: east Uzbekistan
sr: istočni Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
sr: Azija/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sr: Azija/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sr: Azija/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
sr: Azija/Timbu

en: Asia/Thimphu
sr: Azija/Timpu

en: Asia/Tokyo
sr: Azija/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
sr: Azija/Ujang_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sr: Azija/Ulanbatar

en: Asia/Ulan_Bator
sr: Azija/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
sr: Azija/Urumči

note: comment for time zone Asia/Urumqi
en: most of Tibet & Xinjiang
sr: većina Tibeta i Sinđang

en: Asia/Vientiane
sr: Azija/Vijentijan

en: Asia/Vladivostok
sr: Azija/Vladivostok

note: comment for time zone Asia/Vladivostok
en: Moscow+07 - Amur River
sr: Moskva+07 - Reka Amur

en: Asia/Yakutsk
sr: Azija/Jakutsk

note: comment for time zone Asia/Yakutsk
en: Moscow+06 - Lena River
sr: Moskva+06 - Reka Lena

en: Asia/Yekaterinburg
sr: Azija/Jekaterinburg

note: comment for time zone Asia/Yekaterinburg
en: Moscow+02 - Urals
sr: Moskva+02 - Ural

en: Asia/Yerevan
sr: Azija/Jerevan

en: Atlantic/Azores
sr: Atlantik/Azori

note: comment for time zone Atlantic/Azores
en: Azores
sr: Azorska ostrva

en: Atlantic/Bermuda
sr: Atlantik/Bermude

en: Atlantic/Canary
sr: Atlantik/Kanarska_ostrva

note: comment for time zone Atlantic/Canary
en: Canary Islands
sr: Kanarska ostrva

en: Atlantic/Cape_Verde
sr: Atlantik/Kejp_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sr: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Faroe
sr: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Jan_Mayen
sr: Atlantik/Jan_Majen

en: Atlantic/Madeira
sr: Atlantik/Madeira

note: comment for time zone Atlantic/Madeira
en: Madeira Islands
sr: Ostrva Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sr: Atlantik/Rejkjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sr: Atlantik/Južna_Džordžija

en: Atlantic/Stanley
sr: Atlantik/Stenli

en: Atlantic/St_Helena
sr: Atlantik/Sv_Helena

en: Australia/ACT
sr: Australija/ACT

en: Australia/Adelaide
sr: Australija/Adelejd

note: comment for time zone Australia/Adelaide
en: South Australia
sr: Južna Australija

en: Australia/Brisbane
sr: Australija/Brizbejn

note: comment for time zone Australia/Brisbane
en: Queensland - most locations
sr: Kvinslend - većina mesta

en: Australia/Broken_Hill
sr: Australija/Broken_Hil

note: comment for time zone Australia/Broken_Hill
en: New South Wales - Yancowinna
sr: Novi Južni Vels - Jankovina

en: Australia/Canberra
sr: Australija/Kanbera

en: Australia/Currie
sr: Australija/Kjuri

note: comment for time zone Australia/Currie
en: Tasmania - King Island
sr: Tasmanija - Ostrvo King

en: Australia/Darwin
sr: Australija/Darvin

note: comment for time zone Australia/Darwin
en: Northern Territory
sr: Severna teritorija

en: Australia/Eucla
sr: Australija/Jukla

note: comment for time zone Australia/Eucla
en: Western Australia - Eucla area
sr: Zapadna Australija - područje Jukle

en: Australia/Hobart
sr: Australija/Hobart

note: comment for time zone Australia/Hobart
en: Tasmania - most locations
sr: Tasmanija - većina mesta

en: Australia/LHI
sr: Australija/OLH

en: Australia/Lindeman
sr: Australija/Lindeman

note: comment for time zone Australia/Lindeman
en: Queensland - Holiday Islands
sr: Kvinslend - Praznična ostrva

en: Australia/Lord_Howe
sr: Australija/Lord_Hou

note: comment for time zone Australia/Lord_Howe
en: Lord Howe Island
sr: Ostrvo Lorda Houa

en: Australia/Melbourne
sr: Australija/Melburn

note: comment for time zone Australia/Melbourne
en: Victoria
sr: Viktorija

en: Australia/North
sr: Australija/Sever

en: Australia/NSW
sr: Australija/NJV

en: Australia/Perth
sr: Australija/Pert

note: comment for time zone Australia/Perth
en: Western Australia - most locations
sr: Zapadna Australija - većina mesta

en: Australia/Queensland
sr: Australija/Kvinslend

en: Australia/South
sr: Australija/Jug

en: Australia/Sydney
sr: Australija/Sidnej

note: comment for time zone Australia/Sydney
en: New South Wales - most locations
sr: Novi Južni Vels - većina mesta

en: Australia/Tasmania
sr: Australija/Tasmanija

en: Australia/Victoria
sr: Australija/Viktorija

en: Australia/West
sr: Australija/Zapad

en: Australia/Yancowinna
sr: Australija/Jankovina

en: Brazil/Acre
sr: Brazil/Akri

en: Brazil/DeNoronha
sr: Brazil/DeNoronja

en: Brazil/East
sr: Brazil/Istok

en: Brazil/West
sr: Brazil/Zapad

en: Canada/Atlantic
sr: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
sr: Kanada/Centralna

en: Canada/Eastern
sr: Kanada/Istočna

en: Canada/East-Saskatchewan
sr: Kanada/Istok-Saskačevan

en: Canada/Mountain
sr: Kanada/Planine

en: Canada/Newfoundland
sr: Kanada/Njufaundlend

en: Canada/Pacific
sr: Kanada/Pacifik

en: Canada/Saskatchewan
sr: Kanada/Saskačevan

en: Canada/Yukon
sr: Kanada/Jukon

en: Chile/Continental
sr: Čile/Kontinentalni

en: Chile/EasterIsland
sr: Čile/Uskršnje_ostrvo

en: Cuba
sr: Kuba

en: Egypt
sr: Egipat

en: Eire
sr: Irska

en: Etc/GMT
sr: Itd/GMT

en: Etc/GMT0
sr: Itd/GMT0

en: Etc/GMT-0
sr: Itd/GMT-0

en: Etc/GMT+0
sr: Itd/GMT+0

en: Etc/GMT-1
sr: Itd/GMT-1

en: Etc/GMT+1
sr: Itd/GMT+1

en: Etc/GMT-10
sr: Itd/GMT-10

en: Etc/GMT+10
sr: Itd/GMT+10

en: Etc/GMT-11
sr: Itd/GMT-11

en: Etc/GMT+11
sr: Itd/GMT+11

en: Etc/GMT-12
sr: Itd/GMT-12

en: Etc/GMT+12
sr: Itd/GMT+12

en: Etc/GMT-13
sr: Itd/GMT-13

en: Etc/GMT-14
sr: Itd/GMT-14

en: Etc/GMT-2
sr: Itd/GMT-2

en: Etc/GMT+2
sr: Itd/GMT+2

en: Etc/GMT-3
sr: Itd/GMT-3

en: Etc/GMT+3
sr: Itd/GMT+3

en: Etc/GMT-4
sr: Itd/GMT-4

en: Etc/GMT+4
sr: Itd/GMT+4

en: Etc/GMT-5
sr: Itd/GMT-5

en: Etc/GMT+5
sr: Itd/GMT+5

en: Etc/GMT-6
sr: Itd/GMT-6

en: Etc/GMT+6
sr: Itd/GMT+6

en: Etc/GMT-7
sr: Itd/GMT-7

en: Etc/GMT+7
sr: Itd/GMT+7

en: Etc/GMT-8
sr: Itd/GMT-8

en: Etc/GMT+8
sr: Itd/GMT+8

en: Etc/GMT-9
sr: Itd/GMT-9

en: Etc/GMT+9
sr: Itd/GMT+9

en: Etc/Greenwich
sr: Itd/Grinič

en: Etc/UCT
sr: Itd/UCT

en: Etc/Universal
sr: Itd/Univerzalno

en: Etc/UTC
sr: Itd/UTC

en: Etc/Zulu
sr: Itd/Zulu

en: Europe/Amsterdam
sr: Evropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sr: Evropa/Andora

en: Europe/Athens
sr: Evropa/Atina

en: Europe/Belfast
sr: Evropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sr: Evropa/Beograd

en: Europe/Berlin
sr: Evropa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sr: Evropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sr: Evropa/Brisel

en: Europe/Bucharest
sr: Evropa/Bukurešt

en: Europe/Budapest
sr: Evropa/Budimpešta

en: Europe/Chisinau
sr: Evropa/Kišinjev

en: Europe/Copenhagen
sr: Evropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
sr: Evropa/Dablin

en: Europe/Gibraltar
sr: Evropa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
sr: Evropa/Gernzi

en: Europe/Helsinki
sr: Evropa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
sr: Evropa/Ostrvo Man

en: Europe/Istanbul
sr: Evropa/Carigrad

en: Europe/Jersey
sr: Evropa/Džerzi

en: Europe/Kaliningrad
sr: Evropa/Kalinjingrad

note: comment for time zone Europe/Kaliningrad
en: Moscow-01 - Kaliningrad
sr: Moskva-01 - Kalinjingrad

en: Europe/Kiev
sr: Evropa/Kijev

en: Europe/Lisbon
sr: Evropa/Lisabon

en: Europe/Ljubljana
sr: Evropa/Ljubljana

en: Europe/London
sr: Evropa/London

en: Europe/Luxembourg
sr: Evropa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
sr: Evropa/Madrid

en: Europe/Malta
sr: Evropa/Malta

en: Europe/Mariehamn
sr: Evropa/Marijehamn

en: Europe/Minsk
sr: Evropa/Minsk

en: Europe/Monaco
sr: Evropa/Monako

en: Europe/Moscow
sr: Evropa/Moskva

note: comment for time zone Europe/Moscow
en: Moscow+00 - west Russia
sr: Moskva+00 - zapadna Rusija

en: Europe/Nicosia
sr: Evropa/Nikozija

en: Europe/Oslo
sr: Evropa/Oslo

en: Europe/Paris
sr: Evropa/Pariz

en: Europe/Podgorica
sr: Evropa/Podgorica

en: Europe/Prague
sr: Evropa/Prag

en: Europe/Riga
sr: Evropa/Riga

en: Europe/Rome
sr: Evropa/Rim

en: Europe/Samara
sr: Evropa/Samara

note: comment for time zone Europe/Samara
en: Moscow - Samara, Udmurtia
sr: Moskva - Samara, Udmurtija

en: Europe/San_Marino
sr: Evropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sr: Evropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sr: Evropa/Simferopolj

note: comment for time zone Europe/Simferopol
en: central Crimea
sr: centralni Krim

en: Europe/Skopje
sr: Evropa/Skoplje

en: Europe/Sofia
sr: Evropa/Sofija

en: Europe/Stockholm
sr: Evropa/Stokholm

en: Europe/Tallinn
sr: Evropa/Talin

en: Europe/Tirane
sr: Evropa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sr: Evropa/Tiraspolj

en: Europe/Uzhgorod
sr: Evropa/Užgorod

note: comment for time zone Europe/Uzhgorod
en: Ruthenia
sr: Rutenija

en: Europe/Vaduz
sr: Evropa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sr: Evropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
sr: Evropa/Beč

en: Europe/Vilnius
sr: Evropa/Vilnijus

en: Europe/Volgograd
sr: Evropa/Volgograd

note: comment for time zone Europe/Volgograd
en: Moscow+00 - Caspian Sea
sr: Moskva+00 - Kaspijsko more

en: Europe/Warsaw
sr: Evropa/Varšava

en: Europe/Zagreb
sr: Evropa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sr: Evropa/Zaporožje

note: comment for time zone Europe/Zaporozhye
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
sr: Zaporožje, I Lugansk

en: Europe/Zurich
sr: Evropa/Cirih

en: Factory
sr: Fabrika

en: GB
sr: VB

en: GB-Eire
sr: VB-Irska

en: Greenwich
sr: Grinič

en: Iceland
sr: Island

en: Indian/Antananarivo
sr: Indijski_okean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sr: Indijski_okean/Čagos

en: Indian/Christmas
sr: Indijski_okean/Božićna_ostrva

en: Indian/Cocos
sr: Indijski_okean/Kokos

en: Indian/Comoro
sr: Indijski_okean/Komoro

en: Indian/Kerguelen
sr: Indijski_okean/Kergulen

en: Indian/Mahe
sr: Indijski_okean/Mahe

en: Indian/Maldives
sr: Indijski_okean/Maldivi

en: Indian/Mauritius
sr: Indijski_okean/Mauricijus

en: Indian/Mayotte
sr: Indijski_okean/Majot

en: Indian/Reunion
sr: Indijski_okean/Reunion

en: Israel
sr: Izrael

en: Jamaica
sr: Jamajka

note: comment for time zone Pacific/Kwajalein
en: Kwajalein
sr: Kvadžalin

en: Libya
sr: Libija

en: Mexico/BajaNorte
sr: Meksiko/BahaNorte

en: Mexico/BajaSur
sr: Meksiko/BahaSur

en: Mexico/General
sr: Meksiko/Opšte

en: Mideast/Riyadh87
sr: Bliski istok/Rijad87

en: Mideast/Riyadh88
sr: Bliski istok/Rijad88

en: Mideast/Riyadh89
sr: Bliski istok/Rijad89

en: Navajo
sr: Navaho

en: NZ-CHAT
sr: NZ-ČAT

en: Pacific/Apia
sr: Pacifik/Apia

en: Pacific/Auckland
sr: Pacifik/Oklend

en: Pacific/Chatham
sr: Pacifik/Čatam

note: comment for time zone Pacific/Chatham
en: Chatham Islands
sr: Ostrva Čatam

en: Pacific/Easter
sr: Pacifik/Uskršnje_ostrvo

note: comment for time zone Pacific/Easter
en: Easter Island & Sala y Gomez
sr: Uskršnje ostrvo i Sala i Gomez

en: Pacific/Efate
sr: Pacifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
sr: Pacifik/Enderburi

note: comment for time zone Pacific/Enderbury
en: Phoenix Islands
sr: Ostrva Feniks

en: Pacific/Fakaofo
sr: Pacifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sr: Pacifik/Fidži

en: Pacific/Funafuti
sr: Pacifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sr: Pacifik/Galapagos

note: comment for time zone Pacific/Galapagos
en: Galapagos Islands
sr: Ostrva Galapagos

en: Pacific/Gambier
sr: Pacifik/Gambije

note: comment for time zone Pacific/Gambier
en: Gambier Islands
sr: Ostrva Gambije

en: Pacific/Guadalcanal
sr: Pacifik/Gvadalkanal

en: Pacific/Guam
sr: Pacifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
sr: Pacifik/Honolulu

note: comment for time zone Pacific/Honolulu
en: Hawaii
sr: Havaji

en: Pacific/Johnston
sr: Pacifik/Džonston

note: comment for time zone Pacific/Johnston
en: Johnston Atoll
sr: Atol Džonston

en: Pacific/Kiritimati
sr: Pacifik/Kiritimati

note: comment for time zone Pacific/Kiritimati
en: Line Islands
sr: Linijska ostrva

en: Pacific/Kosrae
sr: Pacifik/Kosre

note: comment for time zone Pacific/Kosrae
en: Kosrae
sr: Kosre

en: Pacific/Kwajalein
sr: Pacifik/Kvadžalin

en: Pacific/Majuro
sr: Pacifik/Madžuro

en: Pacific/Marquesas
sr: Pacifik/Markiz

note: comment for time zone Pacific/Marquesas
en: Marquesas Islands
sr: Ostrva Markiz

en: Pacific/Midway
sr: Pacifik/Midvej

note: comment for time zone Pacific/Midway
en: Midway Islands
sr: Ostrva Midvej

en: Pacific/Nauru
sr: Pacifik/Nauru

en: Pacific/Niue
sr: Pacifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
sr: Pacifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sr: Pacifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sr: Pacifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sr: Pacifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sr: Pacifik/Pitkairn

en: Pacific/Ponape
sr: Pacifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
sr: Pacifik/Port_Morezbi

en: Pacific/Rarotonga
sr: Pacifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sr: Pacifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
sr: Pacifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sr: Pacifik/Tahiti

note: comment for time zone Pacific/Tahiti
en: Society Islands
sr: Društvena ostrva

en: Pacific/Tarawa
sr: Pacifik/Tarava

note: comment for time zone Pacific/Tarawa
en: Gilbert Islands
sr: Ostrva Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
sr: Pacifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sr: Pacifik/Truk

en: Pacific/Wake
sr: Pacifik/Vejk

note: comment for time zone Pacific/Wake
en: Wake Island
sr: Ostrvo Vejk

en: Pacific/Wallis
sr: Pacifik/Valis

en: Pacific/Yap
sr: Pacifik/Jap

en: Poland
sr: Poljska

en: Singapore
sr: Singapur

en: Turkey
sr: Turska

en: Universal
sr: Univerzalno

en: US/Alaska
sr: SAD/Aljaska

en: US/Aleutian
sr: SAD/Aleutska_ostrva

en: US/Arizona
sr: SAD/Arizona

en: US/Central
sr: SAD/Centralne

en: US/Eastern
sr: SAD/Istočne

en: US/East-Indiana
sr: SAD/Istok-Indijana

en: US/Hawaii
sr: SAD/Havaji

en: US/Indiana-Starke
sr: SAD/Indijana-Stark

en: US/Michigan
sr: SAD/Mičigen

en: US/Mountain
sr: SAD/Planine

en: US/Pacific
sr: SAD/Pacifik

en: US/Samoa
sr: SAD/Samoa
