system-config-date - en to da translation catalogue (616 entries)

en: Africa/Abidjan
da: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
da: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
da: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
da: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
da: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
da: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
da: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
da: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

note: comment for time zone Africa/Kinshasa
en: west Dem. Rep. of Congo
da: vest Demokratiske republik Congo

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
da: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

note: comment for time zone Africa/Lubumbashi
en: east Dem. Rep. of Congo
da: øst Demokratiske republik Congo

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
da: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
da: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
da: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
da: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

note: comment for time zone America/Adak
en: Aleutian Islands
da: Aleutian Øer

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

note: comment for time zone America/Anchorage
en: Alaska Time
da: Alaska-tid

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
da: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
da: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
da: Amerika/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
da: Amerika/Argentina/Cordoba

note: comment for time zone America/Argentina/Cordoba
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
da: fleste placeringer (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
da: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
da: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
da: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
da: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
da: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
da: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
da: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
da: Amerika/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
da: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
da: Amerika/Atikokan

note: comment for time zone America/Atikokan
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
da: Øststandardtid - Atikokan, Ontario og Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Bahia
da: Amerika/Bahia

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
da: Amerika/Blanc-Sablon

note: comment for time zone America/Blanc-Sablon
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
da: Atlantisk standardtid - Quebec - Nedre Nord Shore

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

note: comment for time zone America/Boise
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
da: Bjergtid - syd Idaho & øst Oregon

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

note: comment for time zone America/Cambridge_Bay
en: Mountain Time - west Nunavut
da: Bjergtid - vest Nunavut

en: America/Campo_Grande
da: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

note: comment for time zone America/Cancun
en: Central Time - Quintana Roo
da: Centraltid - Quintana Roo

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

note: comment for time zone America/Chicago
en: Central Time
da: Central-tid

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

note: comment for time zone America/Chihuahua
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
da: Mexikansk bjertid - Chihuahua væk fra US-grænse

en: America/Coral_Harbour
da: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
da: Amerika/Danmarkshavn

note: comment for time zone America/Danmarkshavn
en: east coast, north of Scoresbysund
da: østkyst, nord for Scoresbysund

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

note: comment for time zone America/Dawson
en: Pacific Time - north Yukon
da: Stillehavstid - nord Yukon

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

note: comment for time zone America/Dawson_Creek
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
da: Bjerg-standardtid - Dawson Creek & Fort Saint John, Britisk Columbia

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

note: comment for time zone America/Denver
en: Mountain Time
da: Bjergtid

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

note: comment for time zone America/Detroit
en: Eastern Time - Michigan - most locations
da: Østtid - Michigan - fleste placeringer

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

note: comment for time zone America/Edmonton
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
da: Bjergtid - Alberta, øst Britisk Columbia & vest Saskatchewan

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

note: comment for time zone America/Fortaleza
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
da: NE Brazilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

note: comment for time zone America/Glace_Bay
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
da: Atlanterhavstid - Nova Scotia -  steder, som ikke observerede DST 1966-1971

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthåb

note: comment for time zone America/Godthab comment for time zone America/Santiago comment for time zone Asia/Almaty comment for time zone Asia/Ulaanbaatar comment for time zone Europe/Kiev comment for time zone Pacific/Auckland comment for time zone Pacific/Majuro
en: most locations
da: fleste placeringer

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

note: comment for time zone America/Goose_Bay
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
da: Atlanterhavstid - Labrador - fleste placeringer

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

note: comment for time zone America/Guayaquil comment for time zone Europe/Lisbon comment for time zone Europe/Madrid
en: mainland
da: hovedland

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

note: comment for time zone America/Halifax
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
da: Atlanterhavstid - Nova Scotia (fleste steder), PEI

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillio

note: comment for time zone America/Hermosillo
en: Mountain Standard Time - Sonora
da: Bjergstandardtid - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

note: comment for time zone America/Indiana/Indianapolis
en: Eastern Time - Indiana - most locations
da: Østtid - Indiana - fleste placeringer

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

note: comment for time zone America/Indiana/Knox
en: Central Time - Indiana - Starke County
da: Centraltid - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

note: comment for time zone America/Indiana/Marengo
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
da: Østtid - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
da: Amerika/Indiana/Petersburg

note: comment for time zone America/Indiana/Petersburg
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
da: Østtid - Indiana - Pike County

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Indiana/Tell_City
da: Amerika/Indiana/Tell_City

note: comment for time zone America/Indiana/Tell_City
en: Central Time - Indiana - Perry County
da: Centraltid - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

note: comment for time zone America/Indiana/Vevay
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
da: Østtid - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
da: Amerika/Indiana/Vincennes

note: comment for time zone America/Indiana/Vincennes
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
da: Østtid - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
da: Amerika/Indiana/Winamac

note: comment for time zone America/Indiana/Winamac
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
da: Østtid - Indiana - Pulaski County

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

note: comment for time zone America/Inuvik
en: Mountain Time - west Northwest Territories
da: Bjergtid - vest Nordvest Territorier

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

note: comment for time zone America/Iqaluit
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
da: Østtid - øst Nunavut - fleste placeringer

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

note: comment for time zone America/Juneau
en: Alaska Time - Alaska panhandle
da: Alaska-tid - Alaska panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

note: comment for time zone America/Kentucky/Louisville
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
da: Østtid - Kentucky - Louisville-området

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

note: comment for time zone America/Kentucky/Monticello
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
da: Østtid - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

note: comment for time zone America/Los_Angeles
en: Pacific Time
da: Stillehavstid

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
da: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
da: Amerika/Matamoros

note: comment for time zone America/Matamoros
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
da: US Centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nær US-grænse

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

note: comment for time zone America/Mazatlan
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
da: Bjergtid - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

note: comment for time zone America/Menominee
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
da: Centraltid - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

note: comment for time zone America/Merida
en: Central Time - Campeche, Yucatan
da: Centraltid - Campeche, Yucatan

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_By

note: comment for time zone America/Mexico_City
en: Central Time - most locations
da: Centraltid - fleste placeringer

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
da: Amerika/Moncton

note: comment for time zone America/Moncton
en: Atlantic Time - New Brunswick
da: Atlanterhavstid - New Brunswick

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

note: comment for time zone America/Monterrey
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
da: Mexikansk centraltid - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas væk fra US-grænse

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

note: comment for time zone America/Montreal
en: Eastern Time - Quebec - most locations
da: Østtid - Quebec - fleste placeringer

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

note: comment for time zone America/New_York
en: Eastern Time
da: Østtid

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

note: comment for time zone America/Nipigon
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
da: Østtid - Ontario & Quebec - steder som ikke observerer DST 1967-1973

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

note: comment for time zone America/Nome
en: Alaska Time - west Alaska
da: Alaska-tid - vest Alaska

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

note: comment for time zone America/Noronha
en: Atlantic islands
da: Atlanterhavsøer

en: America/North_Dakota/Center
da: Amerika/North_Dakota/Center

note: comment for time zone America/North_Dakota/Center
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
da: Centraltid - Nord Dakota - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
da: Amerika/North_Dakota/New_Salem

note: comment for time zone America/North_Dakota/New_Salem
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
da: Centraltid - Nord Dakota - Morton County (undtagen Mandan-området)

en: America/Ojinaga
da: Amerika/Ojinaga

note: comment for time zone America/Ojinaga
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
da: US bjertid - Chihuahua nær US-grænse

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

note: comment for time zone America/Pangnirtung
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
da: Østtid - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

note: comment for time zone America/Phoenix
en: Mountain Standard Time - Arizona
da: Bjergstandardtid - Arizona

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

note: comment for time zone America/Rainy_River
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
da: Centraltid - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

note: comment for time zone America/Rankin_Inlet
en: Central Time - central Nunavut
da: Centraltid - centrak Nunavut

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

note: comment for time zone America/Regina
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
da: Centralstandardtid - Saskatchewan - fleste placeringer

en: America/Resolute
da: Amerika/Resolute

note: comment for time zone America/Resolute
en: Eastern Standard Time - Resolute, Nunavut
da: Øststandardtid - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
da: Amerika/Santa_Isabel

note: comment for time zone America/Santa_Isabel
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
da: Mexikansk stillehavstid - Baja Californien væk fra US-grænse

en: America/Santarem
da: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

note: comment for time zone America/Sao_Paulo
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
da: S & SE Brazilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

note: comment for time zone America/Shiprock
en: Mountain Time - Navajo
da: Bjertid - Navajo

en: America/St_Barthelemy
da: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

note: comment for time zone America/St_Johns
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
da: Newfoundlandtid, inkluderer SE Labrador

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

note: comment for time zone America/Swift_Current
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
da: Centralstandardtid - Saskatchewan - midt-vest

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

note: comment for time zone America/Thunder_Bay
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
da: Østtid - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

note: comment for time zone America/Tijuana
en: US Pacific Time - Baja California near US border
da: US stillehavstid - Baja Californien nær US-grænse

en: America/Toronto
da: Amerika/Toronto

note: comment for time zone America/Toronto
en: Eastern Time - Ontario - most locations
da: Østtid - Ontario - fleste placeringer

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

note: comment for time zone America/Vancouver
en: Pacific Time - west British Columbia
da: Stillehavstid - Vest Britisk Columbia

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

note: comment for time zone America/Whitehorse
en: Pacific Time - south Yukon
da: Stillehavstid - Syd Yukon

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

note: comment for time zone America/Winnipeg
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
da: Centraltid - Manitoba & vest Ontario

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

note: comment for time zone America/Yakutat
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
da: Alaska-tid - Alaska panhandle neck

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

note: comment for time zone America/Yellowknife
en: Mountain Time - central Northwest Territories
da: Bjergtid central-nord-vest territorierne

en: Antarctica/Casey
da: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
da: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
da: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktis/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
da: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

note: comment for time zone Asia/Anadyr
en: Moscow+08 - Bering Sea
da: Moskva+08 - Bering Sea

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
da: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
da: Asien/Chongqing

note: comment for time zone Asia/Chongqing
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
da: Central Kina - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Daka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

note: comment for time zone Asia/Harbin
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
da: Heilongjiang (undtagen Mohe), Jilin

en: Asia/Ho_Chi_Minh
da: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

note: comment for time zone Asia/Irkutsk
en: Moscow+05 - Lake Baikal
da: Moskva+05 - Lake Baikal

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

note: comment for time zone Asia/Kamchatka
en: Moscow+08 - Kamchatka
da: Moskva+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

note: comment for time zone Asia/Kashgar
en: west Tibet & Xinjiang
da: Vest Tibet & Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Kolkata
da: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

note: comment for time zone Asia/Krasnoyarsk
en: Moscow+04 - Yenisei River
da: Moskva+04 - Yenisei River

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Macau
da: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

note: comment for time zone Asia/Magadan
en: Moscow+08 - Magadan
da: Moskva+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
da: Asien/Makassar

note: comment for time zone Asia/Makassar
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
da: Øst- & Syd-borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, Vesttimor

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
da: Asien/Novokuznetsk

note: comment for time zone Asia/Novokuznetsk
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
da: Moskva+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

note: comment for time zone Asia/Novosibirsk
en: Moscow+03 - Novosibirsk
da: Moskva+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

note: comment for time zone Asia/Omsk
en: Moscow+03 - west Siberia
da: Moskva+03 - Vestsiberien

en: Asia/Oral
da: Asien/Oral

note: comment for time zone Asia/Oral
en: West Kazakhstan
da: Vestkazakhstan

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
da: Asien/Pontianak

note: comment for time zone Asia/Pontianak
en: west & central Borneo
da: Vest- & Central-borneo

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
da: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
da: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
da: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
da: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
da: Asien/Sakhalin

note: comment for time zone Asia/Sakhalin
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
da: Moskva+07 - Sakhalin Øen

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

note: comment for time zone Asia/Samarkand
en: west Uzbekistan
da: Vestuzbekistan

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

note: comment for time zone Asia/Shanghai
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
da: Østkina - Beijing, Guangdong, Shanghai osv.

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

note: comment for time zone Asia/Tashkent
en: east Uzbekistan
da: Østuzbekistan

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

note: comment for time zone Asia/Urumqi
en: most of Tibet & Xinjiang
da: meste af Tibet & Xinjiang

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

note: comment for time zone Asia/Vladivostok
en: Moscow+07 - Amur River
da: Moskva+07 - Amur River

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

note: comment for time zone Asia/Yakutsk
en: Moscow+06 - Lena River
da: Moskva+06 - Lena River

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Jekaterineburg

note: comment for time zone Asia/Yekaterinburg
en: Moscow+02 - Urals
da: Moskva+02 - Urals

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanterhav/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanterhav/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanterhav/Kanariske Øer

note: comment for time zone Atlantic/Canary
en: Canary Islands
da: De Kanariske Øer

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanterhav/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanterhav/Færøerne

en: Atlantic/Faroe
da: Atlanterhav/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanterhav/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanterhav/Madeira

note: comment for time zone Atlantic/Madeira
en: Madeira Islands
da: Madeira Øerne

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanterhav/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanterhav/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanterhav/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
da: Atlanterhav/St_Helena

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

note: comment for time zone Australia/Adelaide
en: South Australia
da: Sydaustralien

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

note: comment for time zone Australia/Brisbane
en: Queensland - most locations
da: Queensland - fleste steder

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

note: comment for time zone Australia/Broken_Hill
en: New South Wales - Yancowinna
da: Nye Syd Wales - Yancowinna

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
da: Australien/Currie

note: comment for time zone Australia/Currie
en: Tasmania - King Island
da: Tasmanien - King Øen

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

note: comment for time zone Australia/Darwin
en: Northern Territory
da: Nordterritoriet

en: Australia/Eucla
da: Australien/Eucla

note: comment for time zone Australia/Eucla
en: Western Australia - Eucla area
da: Vestaustralien - Eucla-området

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

note: comment for time zone Australia/Hobart
en: Tasmania - most locations
da: Tasmanien - fleste steder

en: Australia/LHI
da: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

note: comment for time zone Australia/Lindeman
en: Queensland - Holiday Islands
da: Queensland - Holiday Øerne

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

note: comment for time zone Australia/Lord_Howe
en: Lord Howe Island
da: Lord Howe Øen

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/North
da: Australien/North

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

note: comment for time zone Australia/Perth
en: Western Australia - most locations
da: Vestaustralien - fleste steder

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/South

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

note: comment for time zone Australia/Sydney
en: New South Wales - most locations
da: Nye Syd Wales - fleste steder

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Brazil/Acre
da: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
da: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
da: Brasilien/Øst

en: Brazil/West
da: Brasilien/Vest

en: Canada/Atlantic
da: Canada/Atlanterhav

en: Canada/Eastern
da: Canada/Øst

en: Canada/East-Saskatchewan
da: Canada/Øst-Saskatchewan

en: Canada/Pacific
da: Canada/Stillehav

en: Chile/Continental
da: Chile/Kontinental

en: Egypt
da: Ægypten

en: Eire
da: Irland

en: Etc/Universal
da: Etc/Universel

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/København

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
da: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
da: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
da: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

note: comment for time zone Europe/Kaliningrad
en: Moscow-01 - Kaliningrad
da: Moskva-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
da: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moskva

note: comment for time zone Europe/Moscow
en: Moscow+00 - west Russia
da: Moskva+00 - Vestrusland

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
da: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
da: Europa/Prag

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rom

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

note: comment for time zone Europe/Samara
en: Moscow - Samara, Udmurtia
da: Moskva - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

note: comment for time zone Europe/Simferopol
en: central Crimea
da: Central Crimea

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgrod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Vienna
da: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
da: Europa/Volgograd

note: comment for time zone Europe/Volgograd
en: Moscow+00 - Caspian Sea
da: Moskva+00 - Kaspiskehav

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zürich

en: Factory
da: Fabrik

en: GB-Eire
da: GB-Irland

en: Iceland
da: Island

en: Indian/Antananarivo
da: IndiskOcean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: IndiskOcean/Chagos

en: Indian/Christmas
da: IndiskOcean/Christmas

en: Indian/Cocos
da: IndiskOcean/Cocos

en: Indian/Comoro
da: IndiskOcean/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: IndiskOcean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: IndiskOcean/Mahe

en: Indian/Maldives
da: IndiskOcean/Maldiverne

en: Indian/Mauritius
da: IndiskOcean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: IndiskOcean/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: IndiskOcean/Reunion

en: Libya
da: Libyen

en: Mexico/General
da: Mexico/Generel

en: Mideast/Riyadh87
da: Mellemøsten/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
da: Mellemøsten/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
da: Mellemøsten/Riyadh89

en: Pacific/Apia
da: Stillehav/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehav/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehav/Chatham

note: comment for time zone Pacific/Chatham
en: Chatham Islands
da: Chathamøerne

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

note: comment for time zone Pacific/Easter
en: Easter Island & Sala y Gomez
da: Easter Øen & Sala y Gomez

en: Pacific/Efate
da: Stillehav/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehav/Enderbury

note: comment for time zone Pacific/Enderbury
en: Phoenix Islands
da: Phoenix Øerne

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehav/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehav/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehav/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehav/Galapagos

note: comment for time zone Pacific/Galapagos
en: Galapagos Islands
da: Galapagos Øerne

en: Pacific/Gambier
da: Stillehav/Gambier

note: comment for time zone Pacific/Gambier
en: Gambier Islands
da: Gambier Øerne

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehav/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehav/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehav/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehav/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehav/Kiritimati

note: comment for time zone Pacific/Kiritimati
en: Line Islands
da: Line Øerne

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehav/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehav/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehav/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehav/Marquesas

note: comment for time zone Pacific/Marquesas
en: Marquesas Islands
da: Marquesas Øerne

en: Pacific/Midway
da: Stillehav/Midway

note: comment for time zone Pacific/Midway
en: Midway Islands
da: Midway Øerne

en: Pacific/Nauru
da: Stillehav/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehav/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehav/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehav/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehav/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehav/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehav/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehav/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehav/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehav/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehav/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehav/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehav/Tahiti

note: comment for time zone Pacific/Tahiti
en: Society Islands
da: Society Øerne

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehav/Tarawa

note: comment for time zone Pacific/Tarawa
en: Gilbert Islands
da: Gilbertøerne

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehav/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehav/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehav/Wake

note: comment for time zone Pacific/Wake
en: Wake Island
da: Wake Øen

en: Pacific/Wallis
da: Stillehav/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehav/Yap

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Universal
da: Universel

en: US/Alaska
da: USA/Alaska

en: US/Aleutian
da: USA/Aleutian

en: US/Arizona
da: USA/Arizona

en: US/Central
da: USA/Central

en: US/Eastern
da: USA/Eastern

en: US/East-Indiana
da: USA/East-Indiana

en: US/Hawaii
da: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
da: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
da: USA/Michigan

en: US/Mountain
da: USA/Mountain

en: US/Pacific
da: USA/Pacific

en: US/Samoa
da: USA/Samoa
