timezones - en to fi translation catalogue (671 entries)

en: Africa/Abidjan
fi: Afrikka/Abidjan

en: Africa/Accra
fi: Afrikka/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fi: Afrikka/Addis-Abeba

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Algiers

en: Africa/Asmara
fi: Afrikka/Asmara

en: Africa/Asmera
fi: Afrikka/Asmera

en: Africa/Bamako
fi: Afrikka/Bamako

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Banjul
fi: Afrikka/Banjul

en: Africa/Bissau
fi: Afrikka/Bissau

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Cairo

en: Africa/Casablanca
fi: Afrikka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Conakry
fi: Afrikka/Conakry

en: Africa/Dakar
fi: Afrikka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fi: Afrikka/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
fi: Afrikka/Freetown

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborone

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartoum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

note: comment for time zone Africa/Kinshasa
en: west Dem. Rep. of Congo
fi: Kongon demokraattisen tasavallan länsiosa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Lome
fi: Afrikka/Lome

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

note: comment for time zone Africa/Lubumbashi
en: east Dem. Rep. of Congo
fi: Kongon demokraattisen tasavallan itäosa

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
fi: Afrikka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fi: Afrikka/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fi: Afrikka/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
fi: Afrikka/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
fi: Afrikka/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

note: comment for time zone America/Adak
en: Aleutian Islands
fi: Aleutit

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

note: comment for time zone America/Anchorage
en: Alaska Time
fi: Alaskan aikavyöhyke

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Argentiina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
fi: Amerikka/Argentiina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
fi: Amerikka/Argentiina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
fi: Amerikka/Argentiina/Cordoba

note: comment for time zone America/Argentina/Cordoba
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
fi: useimmat paikat (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
fi: Amerikka/Argentiina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
fi: Amerikka/Argentiina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
fi: Amerikka/Argentiina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
fi: Amerikka/Argentiina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
fi: Amerikka/Argentiina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
fi: Amerikka/Argentiina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
fi: Amerikka/Argentiina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
fi: Amerikka/Argentiina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
fi: Amerikka/Argentiina/Ushuaia

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Atikokan
fi: Amerikka/Atikokan

note: comment for time zone America/Atikokan
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
fi: Itäinen normaaliaika - Atikokan, Ontario ja Southamptoninsaari, Nunavut

en: America/Atka
fi: Amerikka/Atka

en: America/Bahia
fi: Amerikka/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
fi: Amerikka/Bahia_Banderas

note: comment for time zone America/Bahia_Banderas
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
fi: Meksikon keskinen aikavyöhyke - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

note: comment for time zone America/Belem
en: Amapa, E Para
fi: Amapa, Itä-Para

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Blanc-Sablon
fi: Amerikka/Bahia

note: comment for time zone America/Blanc-Sablon
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
fi: Atlantin normaaliaika - Quebec - Basse-Côte-Nord

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

note: comment for time zone America/Boise
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Etelä-Idaho & Itä-Oregon

en: America/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

note: comment for time zone America/Cambridge_Bay
en: Mountain Time - west Nunavut
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Länsi-Nunavut

en: America/Campo_Grande
fi: Amerikka/Campo_Grande

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

note: comment for time zone America/Cancun
en: Central Time - Quintana Roo
fi: Keskinen aikavyöhyke - Quintana Roo

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Catamarca
fi: Amerikka/Catamarca

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

note: comment for time zone America/Chicago
en: Central Time
fi: Keskinen normaaliaika

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

note: comment for time zone America/Chihuahua
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke (Meksiko) - Chihuahua kauempana Yhdysvaltojen rajasta

en: America/Coral_Harbour
fi: Amerikka/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
fi: Amerikka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Danmarkshavn
fi: Amerikka/Danmarkshavn

note: comment for time zone America/Danmarkshavn
en: east coast, north of Scoresbysund
fi: itärannikko, Ittoqqortoormiitistä (Scoresbysundista) pohjoiseen

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

note: comment for time zone America/Dawson
en: Pacific Time - north Yukon
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke - Pohjois-Yukon

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

note: comment for time zone America/Dawson_Creek
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
fi: Kalliovuorten normaaliaika - Dawson Creek & Fort Saint John, Brittiläinen Kolumbia

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

note: comment for time zone America/Denver
en: Mountain Time
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

note: comment for time zone America/Detroit
en: Eastern Time - Michigan - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Michigan - useimmat paikat

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

note: comment for time zone America/Edmonton
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Alberta, Brittiläisen Kolumbian itäosa & Saskatchewanin länsiosa

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

note: comment for time zone America/Eirunepe
en: W Amazonas
fi: Länsi-Amazonas

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Ensenada
fi: Amerikka/Ensenada

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

note: comment for time zone America/Fortaleza
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
fi: Koillis-Brasilia (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fort_Wayne
fi: Amerikka/Fort_Wayne

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

note: comment for time zone America/Glace_Bay
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
fi: Atlantin aikavyöhyke - Nova Scotia - paikat joissa ei käytetty kesäaikaa vuosina 1966-1971

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

note: comment for time zone America/Godthab comment for time zone America/Santiago comment for time zone Asia/Almaty comment for time zone Asia/Ulaanbaatar comment for time zone Europe/Kiev comment for time zone Pacific/Auckland comment for time zone Pacific/Majuro
en: most locations
fi: useimmat paikat

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

note: comment for time zone America/Goose_Bay
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
fi: Atlantin aikavyöhyke - Labrador - useimmat paikat

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

note: comment for time zone America/Guayaquil comment for time zone Europe/Lisbon comment for time zone Europe/Madrid
en: mainland
fi: manner

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

note: comment for time zone America/Halifax
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
fi: Atlantin aikavyöhyke - Nova Scotia (useimmat paikat), Prinssi Edwardin saari

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

note: comment for time zone America/Hermosillo
en: Mountain Standard Time - Sonora
fi: Kalliovuorten normaaliaika - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

note: comment for time zone America/Indiana/Indianapolis
en: Eastern Time - Indiana - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - useimmat paikat

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

note: comment for time zone America/Indiana/Knox
en: Central Time - Indiana - Starke County
fi: Keskinen aikavyöhyke - Indiana - Starken piirikunta

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

note: comment for time zone America/Indiana/Marengo
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Crawfordin piirikunta

en: America/Indiana/Petersburg
fi: Amerikka/Indiana/Petersburg

note: comment for time zone America/Indiana/Petersburg
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Piken piirikunta

en: America/Indianapolis
fi: Amerikka/Indianapolis

en: America/Indiana/Tell_City
fi: Amerikka/Indiana/Tell City

note: comment for time zone America/Indiana/Tell_City
en: Central Time - Indiana - Perry County
fi: Keskinen aikavyöhyke - Indiana - Perryn piirikunta

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

note: comment for time zone America/Indiana/Vevay
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Switzerlandin piirikunta

en: America/Indiana/Vincennes
fi: Amerikka/Indiana/Vincennes

note: comment for time zone America/Indiana/Vincennes
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
fi: Itäinen aikavyöhyke - Daviessin, Duboisin, Knoxin ja Martinin piirikunnat

en: America/Indiana/Winamac
fi: Amerikka/Indiana/Winamac

note: comment for time zone America/Indiana/Winamac
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Pulaskin piirikunta

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

note: comment for time zone America/Inuvik
en: Mountain Time - west Northwest Territories
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Luoteisterritorioiden länsiosa

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

note: comment for time zone America/Iqaluit
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Itä-Nunavut - useimmat paikat

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaica

en: America/Jujuy
fi: Amerikka/Jujuy

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

note: comment for time zone America/Juneau
en: Alaska Time - Alaska panhandle
fi: Alaskan aikavyöhyke - Kaakkois-Alaska (panhandle)

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

note: comment for time zone America/Kentucky/Louisville
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
fi: Itäinen aikavyöhyke - Kentucky - Louisvillen alue

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

note: comment for time zone America/Kentucky/Monticello
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
fi: Itäinen aikavyöhyke - Indiana - Waynen piirikunta

en: America/Knox_IN
fi: Amerikka/Knox_IN

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

note: comment for time zone America/Los_Angeles
en: Pacific Time
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke

en: America/Louisville
fi: Amerikka/Louisville

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

note: comment for time zone America/Manaus
en: E Amazonas
fi: Itä-Amazonas

en: America/Marigot
fi: Amerikka/Marigot

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Matamoros
fi: Amerikka/Matamoros

note: comment for time zone America/Matamoros
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
fi: Keskinen aikavyöhyke (Yhdysvallat) - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas lähellä Yhdysvaltojen rajaa

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

note: comment for time zone America/Mazatlan
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Etelä-Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
fi: Amerikka/Mendoza

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

note: comment for time zone America/Menominee
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
fi: Keskinen aikavyöhyke - Michigan - Dickinsonin, Gogebicin, Ironin ja Menomineen piirikunnat

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

note: comment for time zone America/Merida
en: Central Time - Campeche, Yucatan
fi: Keskinen aikavyöhyke - Campeche, Yucatan

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

note: comment for time zone America/Mexico_City
en: Central Time - most locations
fi: Keskinen aikavyöhyke - useimmat paikat

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Moncton
fi: Amerikka/Moncton

note: comment for time zone America/Moncton
en: Atlantic Time - New Brunswick
fi: Atlantin aikavyöhyke - New Brunswick

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

note: comment for time zone America/Monterrey
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
fi: Keskinen aikavyöhyke (Meksiko) - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas kauempana Yhdysvaltojen rajasta

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montreal
fi: Amerikka/Montreal

note: comment for time zone America/Montreal
en: Eastern Time - Quebec - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Quebec - useimmat paikat

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

note: comment for time zone America/New_York
en: Eastern Time
fi: Itäinen aikavyöhyke

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

note: comment for time zone America/Nipigon
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
fi: Itäinen aikavyöhyke - Ontario & Quebec - paikat joissa ei käytetty kesäaikaa vuosina 1967-1973

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

note: comment for time zone America/Nome
en: Alaska Time - west Alaska
fi: Alaskan aikavyöhyke - Länsi-Alaska

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

note: comment for time zone America/Noronha
en: Atlantic islands
fi: Atlantin saaret

en: America/North_Dakota/Center
fi: Amerikka/North_Dakota/Center

note: comment for time zone America/North_Dakota/Center
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
fi: Keskinen aikavyöhyke - Pohjois-Dakota - Oliverin piirikunta

en: America/North_Dakota/New_Salem
fi: Amerikka/North_Dakota/New_Salem

note: comment for time zone America/North_Dakota/New_Salem
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
fi: Keskinen aikavyöhyke - Pohjois-Dakota - Mortonin piirikunta (paitsi Mandanin alue)

en: America/Ojinaga
fi: Amerikka/Ojinaga

note: comment for time zone America/Ojinaga
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke (Yhdysvallat) - Chihuahua lähellä Yhdysvaltojen rajaa

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

note: comment for time zone America/Pangnirtung
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
fi: Itäinen aikavyöhyke - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

note: comment for time zone America/Phoenix
en: Mountain Standard Time - Arizona
fi: Kalliovuorten normaaliaika - Arizona

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Porto_Acre
fi: Amerikka/Porto_Acre

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

note: comment for time zone America/Rainy_River
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
fi: Keskinen aikavyöhyke - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

note: comment for time zone America/Rankin_Inlet
en: Central Time - central Nunavut
fi: Keskinen aikavyöhyke - Keski-Nunavut

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

note: comment for time zone America/Regina
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
fi: Keskinen normaaliaika - Saskatchewan - useimmat paikat

en: America/Resolute
fi: Amerikka/Resolute

note: comment for time zone America/Resolute
en: Eastern Standard Time - Resolute, Nunavut
fi: Itäinen normaaliaika - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Rosario
fi: Amerikka/Rosario

en: America/Santa_Isabel
fi: Amerikka/Santa_Isabel

note: comment for time zone America/Santa_Isabel
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke (Meksiko) - Baja California kauempana Yhdysvaltojen rajasta

en: America/Santarem
fi: Amerikka/Santarem

note: comment for time zone America/Santarem
en: W Para
fi: Länsi-Para

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

note: comment for time zone America/Sao_Paulo
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
fi: Etelä- ja Kaakkois-Brasilia (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fi: Amerikka/Shiprock

note: comment for time zone America/Shiprock
en: Mountain Time - Navajo
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Navajo

en: America/St_Barthelemy
fi: Amerikka/Saint Barthélemy

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

note: comment for time zone America/St_Johns
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
fi: Newfoundlandin aikavyöhyke, mukaan lukien Kaakkois-Labrador

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

note: comment for time zone America/Swift_Current
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
fi: Keskinen normaaliaika - Saskatchewan - keskilänsi

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

note: comment for time zone America/Thunder_Bay
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
fi: Itäinen aikavyöhyke - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

note: comment for time zone America/Tijuana
en: US Pacific Time - Baja California near US border
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke (Yhdysvallat) - Baja California lähellä Yhdysvaltojen rajaa

en: America/Toronto
fi: Amerikka/Toronto

note: comment for time zone America/Toronto
en: Eastern Time - Ontario - most locations
fi: Itäinen aikavyöhyke - Ontario - useimmat paikat

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

note: comment for time zone America/Vancouver
en: Pacific Time - west British Columbia
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke - Brittiläisen Kolumbian länsiosa

en: America/Virgin
fi: Amerikka/Virgin

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

note: comment for time zone America/Whitehorse
en: Pacific Time - south Yukon
fi: Tyynenmeren aikavyöhyke - Etelä-Yukon

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

note: comment for time zone America/Winnipeg
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
fi: Keskinen aikavyöhyke - Manitoba & Länsi-Ontario

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

note: comment for time zone America/Yakutat
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
fi: Alaskan aikavyöhyke - Kaakkois-Alaska (panhandle neck)

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

note: comment for time zone America/Yellowknife
en: Mountain Time - central Northwest Territories
fi: Kalliovuorten aikavyöhyke - Luoteisterritorioiden keskiosa

en: Antarctica/Casey
fi: Etelämanner/Casey

note: comment for time zone Antarctica/Casey
en: Casey Station, Bailey Peninsula
fi: Casey-asema, Bailey Peninsula

en: Antarctica/Davis
fi: Etelämanner/Davis

note: comment for time zone Antarctica/Davis
en: Davis Station, Vestfold Hills
fi: Davis-asema, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Etelämanner/DumontDUrville

note: comment for time zone Antarctica/DumontDUrville
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
fi: Dumont-d'Urville-asema, Adélienmaa

en: Antarctica/Macquarie
fi: Etelämanner/Macquariesaari

note: comment for time zone Antarctica/Macquarie
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
fi: Macquariesaaren asema, Macquariesaari

en: Antarctica/Mawson
fi: Etelämanner/Mawson

note: comment for time zone Antarctica/Mawson
en: Mawson Station, Holme Bay
fi: Mawson-asema, Holme Bay

en: Antarctica/McMurdo
fi: Etelämanner/McMurdo

note: comment for time zone Antarctica/McMurdo
en: McMurdo Station, Ross Island
fi: McMurdo-asema, Rossin saari

en: Antarctica/Palmer
fi: Etelämanner/Palmer

note: comment for time zone Antarctica/Palmer
en: Palmer Station, Anvers Island
fi: Palmer-asema, Anvers Island

en: Antarctica/Rothera
fi: Etelämanner/Rothera

note: comment for time zone Antarctica/Rothera
en: Rothera Station, Adelaide Island
fi: Rothera-asema, Adelaide Island

en: Antarctica/South_Pole
fi: Etelämanner/Etelänapa

note: comment for time zone Antarctica/South_Pole
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
fi: Amundsen-Scott-asema, Etelänapa

en: Antarctica/Syowa
fi: Etelämanner/Syowa

note: comment for time zone Antarctica/Syowa
en: Syowa Station, E Ongul I
fi: Syowa-asema, East Ongul Island

en: Antarctica/Vostok
fi: Etelämanner/Vostok

note: comment for time zone Antarctica/Vostok
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
fi: Vostok-asema, magneettinen etelänapa

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

note: comment for time zone Asia/Anadyr
en: Moscow+08 - Bering Sea
fi: Moskova+08 - Beringinmeri

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aqtau

note: comment for time zone Asia/Aqtau
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
fi: Atıraw, Mañğıstaw

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtobe

note: comment for time zone Asia/Aqtobe
en: Aqtobe (Aktobe)
fi: Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fi: Aasia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Bishkek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
fi: Aasia/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
fi: Aasia/Choibalsan

note: comment for time zone Asia/Choibalsan
en: Dornod, Sukhbaatar
fi: Dornod, Sühbaatar

en: Asia/Chongqing
fi: Aasia/Chongqing

note: comment for time zone Asia/Chongqing
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
fi: Keski-Kiina - Sichuan, Yunnan, Guanxi, Shaanxi, Guizhou jne.

en: Asia/Chungking
fi: Aasia/Chungking

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Dacca
fi: Aasia/Dacca

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damaskos

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Harbin
fi: Aasia/Harbin

note: comment for time zone Asia/Harbin
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
fi: Heilongjiang (paitsi Mohe), Jilin

en: Asia/Ho_Chi_Minh
fi: Aasia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

note: comment for time zone Asia/Hovd
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
fi: Bajan-Ölgii, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavhan

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

note: comment for time zone Asia/Irkutsk
en: Moscow+05 - Lake Baikal
fi: Moskova+05 - Baikaljärvi

en: Asia/Istanbul
fi: Aasia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

note: comment for time zone Asia/Jakarta
en: Java & Sumatra
fi: Jaava & Sumatra

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

note: comment for time zone Asia/Jayapura
en: Irian Jaya & the Moluccas
fi: Papua & Molukit

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamchatka

note: comment for time zone Asia/Kamchatka
en: Moscow+08 - Kamchatka
fi: Moskova+08 - Kamtšatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
fi: Aasia/Kashgar

note: comment for time zone Asia/Kashgar
en: west Tibet & Xinjiang
fi: Länsi-Tiibet & Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
fi: Aasia/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
fi: Aasia/Katmandu

en: Asia/Kolkata
fi: Asia/Kalkutta

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnoyarsk

note: comment for time zone Asia/Krasnoyarsk
en: Moscow+04 - Yenisei River
fi: Moskova+04 - Jenisei

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

note: comment for time zone Asia/Kuala_Lumpur
en: peninsular Malaysia
fi: Malesian niemimaa-alue

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macao
fi: Aasia/Macao

en: Asia/Macau
fi: Aasia/Macau

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

note: comment for time zone Asia/Magadan
en: Moscow+08 - Magadan
fi: Moskova+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
fi: Aasia/Makassar

note: comment for time zone Asia/Makassar
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
fi: Itä- & Etelä-Bornea, Sulawesi, Bali, Pienet Sundasaaret, Länsi-Timor

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Muscat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
fi: Aasia/Novokuznetsk

note: comment for time zone Asia/Novokuznetsk
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
fi: Moskova+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

note: comment for time zone Asia/Novosibirsk
en: Moscow+03 - Novosibirsk
fi: Moskova+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

note: comment for time zone Asia/Omsk
en: Moscow+03 - west Siberia
fi: Moskova+03 - Länsi-Siperia

en: Asia/Oral
fi: Aasia/Oral

note: comment for time zone Asia/Oral
en: West Kazakhstan
fi: Länsi-Kazakstan

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
fi: Aasia/Pontianak

note: comment for time zone Asia/Pontianak
en: west & central Borneo
fi: Länsi- & Keski-Borneo

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
fi: Aasia/Qyzylorda

note: comment for time zone Asia/Qyzylorda
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
fi: Qızılorda

en: Asia/Rangoon
fi: Aasia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fi: Aasia/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fi: Aasia/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fi: Aasia/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fi: Aasia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
fi: Aasia/Sakhalin

note: comment for time zone Asia/Sakhalin
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
fi: Moskova+07 - Sahalin

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

note: comment for time zone Asia/Samarkand
en: west Uzbekistan
fi: Länsi-Uzbekistan

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Seoul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

note: comment for time zone Asia/Shanghai
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
fi: Itä-Kiina - Peking, Guangdong, Shanghai jne.

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Tashkent

note: comment for time zone Asia/Tashkent
en: east Uzbekistan
fi: Itä-Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
fi: Aasia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
fi: Aasia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fi: Aasia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
fi: Aasia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Urumqi

note: comment for time zone Asia/Urumqi
en: most of Tibet & Xinjiang
fi: suurin osa Tiibetistä & Xinjiangista

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

note: comment for time zone Asia/Vladivostok
en: Moscow+07 - Amur River
fi: Moskova+07 - Amur

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Yakutsk

note: comment for time zone Asia/Yakutsk
en: Moscow+06 - Lena River
fi: Moskova+06 - Lena

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Yekaterinburg

note: comment for time zone Asia/Yekaterinburg
en: Moscow+02 - Urals
fi: Moskova+02 - Ural

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantti/Azores

note: comment for time zone Atlantic/Azores
en: Azores
fi: Azorit

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantti/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantti/Canary

note: comment for time zone Atlantic/Canary
en: Canary Islands
fi: Kanariansaaret

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantti/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Faroe
fi: Atlantti/Färsaaret

en: Atlantic/Jan_Mayen
fi: Atlantti/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantti/Madeira

note: comment for time zone Atlantic/Madeira
en: Madeira Islands
fi: Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
fi: Atlantti/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantti/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantti/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
fi: Atlantti/St_Helena

note: comment for time zone Australia/Adelaide
en: South Australia
fi: Etelä-Australia

note: comment for time zone Australia/Brisbane
en: Queensland - most locations
fi: Queensland - useimmat paikat

note: comment for time zone Australia/Broken_Hill
en: New South Wales - Yancowinna
fi: Uusi Etelä-Wales - Yancowinna

note: comment for time zone Australia/Darwin
en: Northern Territory
fi: Pohjoisterritorio

note: comment for time zone Australia/Eucla
en: Western Australia - Eucla area
fi: Länsi-Australia - Euclan alue

note: comment for time zone Australia/Hobart
en: Tasmania - most locations
fi: Tasmania - useimmat paikat

note: comment for time zone Australia/Lord_Howe
en: Lord Howe Island
fi: Lord Howe -saari

en: Australia/North
fi: Australia/Pohjoinen

note: comment for time zone Australia/Perth
en: Western Australia - most locations
fi: Länsi-Australia - useimmat paikat

en: Australia/South
fi: Australia/Etelä

note: comment for time zone Australia/Sydney
en: New South Wales - most locations
fi: Uusi Etelä-Wales - useimmat paikat

en: Australia/West
fi: Australia/Länsi

en: Brazil/Acre
fi: Brasilia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
fi: Brasilia/DeNoronha

en: Brazil/East
fi: Brasilia/Itä

en: Brazil/West
fi: Brasilia/Länsi

en: Canada/Atlantic
fi: Kanada/Atlantic

en: Canada/Central
fi: Kanada/Central

en: Canada/Eastern
fi: Kanada/Eastern

en: Canada/East-Saskatchewan
fi: Kanada/East-Saskatchewan

en: Canada/Mountain
fi: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
fi: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
fi: Kanada/Pacific

en: Canada/Saskatchewan
fi: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
fi: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
fi: Chile/Manner

en: Chile/EasterIsland
fi: Chile/Pääsiäissaari

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Egypt
fi: Egypti

en: Etc/GMT
fi: Muut/GMT

en: Etc/GMT0
fi: Muut/GMT0

en: Etc/GMT-0
fi: Muut/GMT-0

en: Etc/GMT+0
fi: Muut/GMT+0

en: Etc/GMT-1
fi: Muut/GMT-1

en: Etc/GMT+1
fi: Muut/GMT+1

en: Etc/GMT-10
fi: Muut/GMT-10

en: Etc/GMT+10
fi: Muut/GMT+10

en: Etc/GMT-11
fi: Muut/GMT-11

en: Etc/GMT+11
fi: Muut/GMT+11

en: Etc/GMT-12
fi: Muut/GMT-12

en: Etc/GMT+12
fi: Muut/GMT+12

en: Etc/GMT-13
fi: Muut/GMT-13

en: Etc/GMT-14
fi: Muut/GMT-14

en: Etc/GMT-2
fi: Muut/GMT-2

en: Etc/GMT+2
fi: Muut/GMT+2

en: Etc/GMT-3
fi: Muut/GMT-3

en: Etc/GMT+3
fi: Muut/GMT+3

en: Etc/GMT-4
fi: Muut/GMT-4

en: Etc/GMT+4
fi: Muut/GMT+4

en: Etc/GMT-5
fi: Muut/GMT-5

en: Etc/GMT+5
fi: Muut/GMT+5

en: Etc/GMT-6
fi: Muut/GMT-6

en: Etc/GMT+6
fi: Muut/GMT+6

en: Etc/GMT-7
fi: Muut/GMT-7

en: Etc/GMT+7
fi: Muut/GMT+7

en: Etc/GMT-8
fi: Muut/GMT-8

en: Etc/GMT+8
fi: Muut/GMT+8

en: Etc/GMT-9
fi: Muut/GMT-9

en: Etc/GMT+9
fi: Muut/GMT+9

en: Etc/Greenwich
fi: Muut/Greenwich

en: Etc/UCT
fi: Muut/UCT

en: Etc/Universal
fi: Muut/Universal

en: Etc/UTC
fi: Muut/UTC

en: Etc/Zulu
fi: Muut/Zulu

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belfast
fi: Eurooppa/Belfast

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
fi: Eurooppa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
fi: Eurooppa/Mansaari

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Jersey
fi: Eurooppa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

note: comment for time zone Europe/Kaliningrad
en: Moscow-01 - Kaliningrad
fi: Moskova-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiova

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/Lontoo

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Mariehamn
fi: Eurooppa/Maarianhamina

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

note: comment for time zone Europe/Moscow
en: Moscow+00 - west Russia
fi: Moskova+00 - Länsi-Venäjä

en: Europe/Nicosia
fi: Eurooppa/Nicosia

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Podgorica
fi: Eurooppa/Podgorica

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

note: comment for time zone Europe/Samara
en: Moscow - Samara, Udmurtia
fi: Moskova - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

note: comment for time zone Europe/Simferopol
en: central Crimea
fi: Keski-Krim

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
fi: Eurooppa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Uzhgorod

note: comment for time zone Europe/Uzhgorod
en: Ruthenia
fi: Rutenia

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Volgograd
fi: Eurooppa/Volgograd

note: comment for time zone Europe/Volgograd
en: Moscow+00 - Caspian Sea
fi: Moskova+00 - Kaspianmeri

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporozhye

note: comment for time zone Europe/Zaporozhye
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
fi: Zaporižžja, Itä-Luhansk

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Factory
fi: Tehdas

en: GB
fi: Iso-Britannia

en: GB-Eire
fi: Iso-Britannia-Eire

en: Iceland
fi: Islanti

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_valtameri/Christmas

en: Indian/Cocos
fi: Intian_valtameri/Cocos

en: Indian/Comoro
fi: Intian_valtameri/Comoro

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_valtameri/Mahe

en: Indian/Maldives
fi: Intian_valtameri/Maldives

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_valtameri/Réunion

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Mexico/BajaNorte
fi: Meksiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
fi: Meksiko/BajaSur

en: Mexico/General
fi: Meksiko/General

en: Mideast/Riyadh87
fi: Lähi-Itä/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
fi: Lähi-Itä/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
fi: Lähi-Itä/Riyadh89

en: Pacific/Apia
fi: Tyyni_valtameri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyyni_valtameri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyyni_valtameri/Chatham

note: comment for time zone Pacific/Chatham
en: Chatham Islands
fi: Chathamsaaret

en: Pacific/Chuuk
fi: Tyyni_valtameri/Chuuk

note: comment for time zone Pacific/Chuuk
en: Chuuk (Truk) and Yap
fi: Chuuk (Truk) ja Yap

en: Pacific/Easter
fi: Tyyni_valtameri/Easter

note: comment for time zone Pacific/Easter
en: Easter Island & Sala y Gomez
fi: Pääsiäissaari & Sala y Gómez

en: Pacific/Efate
fi: Tyyni_valtameri/Efate

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyyni_valtameri/Enderbury

note: comment for time zone Pacific/Enderbury
en: Phoenix Islands
fi: Phoenixsaaret

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyyni_valtameri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyyni_valtameri/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyyni_valtameri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyyni_valtameri/Galapagos

note: comment for time zone Pacific/Galapagos
en: Galapagos Islands
fi: Galápagossaaret

en: Pacific/Gambier
fi: Tyyni_valtameri/Gambier

note: comment for time zone Pacific/Gambier
en: Gambier Islands
fi: Gambiersaaret

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyyni_valtameri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyyni_valtameri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyyni_valtameri/Honolulu

note: comment for time zone Pacific/Honolulu
en: Hawaii
fi: Havaiji

en: Pacific/Johnston
fi: Tyyni_valtameri/Johnston

note: comment for time zone Pacific/Johnston
en: Johnston Atoll
fi: Johnstonin atolli

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyyni_valtameri/Kiritimati

note: comment for time zone Pacific/Kiritimati
en: Line Islands
fi: Linesaaret

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyyni_valtameri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyyni_valtameri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyyni_valtameri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyyni_valtameri/Marquesas

note: comment for time zone Pacific/Marquesas
en: Marquesas Islands
fi: Marquesassaaret

en: Pacific/Midway
fi: Tyyni_valtameri/Midway

note: comment for time zone Pacific/Midway
en: Midway Islands
fi: Midwaysaaret

en: Pacific/Nauru
fi: Tyyni_valtameri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyyni_valtameri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyyni_valtameri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyyni_valtameri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyyni_valtameri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyyni_valtameri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyyni_valtameri/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
fi: Tyyni_valtameri/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
fi: Tyyni_valtameri/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyyni_valtameri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyyni_valtameri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyyni_valtameri/Saipan

en: Pacific/Samoa
fi: Tyyni_valtameri/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyyni_valtameri/Tahiti

note: comment for time zone Pacific/Tahiti
en: Society Islands
fi: Seurasaaret

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyyni_valtameri/Tarawa

note: comment for time zone Pacific/Tarawa
en: Gilbert Islands
fi: Gilbertsaaret

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyyni_valtameri/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fi: Tyyni_valtameri/Truk

en: Pacific/Wake
fi: Tyyni_valtameri/Wake

note: comment for time zone Pacific/Wake
en: Wake Island
fi: Wakensaari

en: Pacific/Wallis
fi: Tyyni_valtameri/Wallis

en: Pacific/Yap
fi: Tyyni_valtameri/Yap

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: US/Alaska
fi: Yhdysvallat/Alaska

en: US/Aleutian
fi: Yhdysvallat/Aleutian

en: US/Arizona
fi: Yhdysvallat/Arizona

en: US/Central
fi: Yhdysvallat/Central

en: US/Eastern
fi: Yhdysvallat/Eastern

en: US/East-Indiana
fi: Yhdysvallat/East-Indiana

en: US/Hawaii
fi: Yhdysvallat/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
fi: Yhdysvallat/Indiana-Starke

en: US/Michigan
fi: Yhdysvallat/Michigan

en: US/Mountain
fi: Yhdysvallat/Mountain

en: US/Pacific
fi: Yhdysvallat/Pacific

en: US/Samoa
fi: Yhdysvallat/Samoa

en: Zulu
fi: UTC
