gnome-control-center - en to ckb translation catalogue (1302 entries)

en: System Bus
ckb: تێپەڕگەی سیستەم

en: Full access
ckb: دەستپێگەشتنی تەواو

en: Session Bus
ckb: تێپەڕگەی وانەکۆڕ

en: Devices
ckb: ئامێرەکان

en: Full access to /dev
ckb: دەستپێگەشتنی تەواو بۆ /dev

en: Network
ckb: ڕایەڵە

en: Has network access
ckb: دەستگەیشتنی بۆ ڕایەڵە هەیە

en: Home
ckb: ماڵەوە

en: Read-only
ckb: تەنها-خوێندنەوە

en: File System
ckb: پەڕگەی سیستەم

en: Settings
ckb: ڕێكخستنەكان

en: Can change settings
ckb: ڕێكخستنەكان دەتوانرێ بگۆڕدرێ

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ckb: %s شوێن مۆڵەتپێدانەکان دەکەوێت کە لەناویدا هەیە. ئەمانە ناتوانرێ بگۆڕدرێ. ئەگەر تۆ نیگەرانی دەربارەی ئەم مۆڵەتپێدانانە، ڕەچاوی سڕینەوەی ئەم بەرنامەیە بکە.

en: Web Links
ckb: بەستەرەکانی وێب

en: Git Links
ckb: بەستەرەکانی گێت (Git)

en: %s Links
ckb: بەستەرەکان %s

en: Unset
ckb: دانەنان

en: Links
ckb: به‌سته‌ره‌كان

en: Hypertext Files
ckb: پەڕگەکانی سەروودەق

en: Text Files
ckb: فایلەکانی دەق

en: Image Files
ckb: پەڕگەکانی وێنە

en: Font Files
ckb: پەڕگەکانی فۆنت

en: Archive Files
ckb: پەڕگەکانی ئەرشیف

en: Package Files
ckb: پەڕگەکانی بوخچە

en: Audio Files
ckb: پەڕگەکانی دەنگ

en: Video Files
ckb: پەڕگەکانی ڤیدیۆ

en: Other Files
ckb: پەڕگەکانی دیکە

note: List of applications.
en: Applications
ckb: نەرمەواڵەکان

en: No applications
ckb: نەرمەواڵەکان نییە

en: Install some…
ckb: هەندێک دادەمەزرێن...

en: Permissions & Access
ckb: مۆڵەتپێدانەکان و دەستپێگەشتن

en: Data and services that this app has asked for access to and permissions that it requires.
ckb: دراو و خزمەتگوزارییەکان کە ئەم بەرنامەیە پرسیاریکرد بۆ دەستگەیشتن پێی و مۆڵەتپێدانی پێویستە(داواکراوە).

en: Camera
ckb: کامێرا

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ckb: ناچالاککراو

en: Microphone
ckb: مایکرۆفۆن

en: Location Services
ckb: خزمەتگوزارییەکانی شوێن

en: Built-in Permissions
ckb: مۆڵەتپێدانی تێدا دانراو

en: Cannot be changed
ckb: ناتوانرێ بگۆڕدرێ

en: Individual permissions for applications can be reviewed in the <a href="privacy">Privacy</a> Settings.
ckb: مۆڵەتپێدانە تاکەکەسییەکان بۆ بەرنامەکان دەتوانرێ پیداچوونەوەی بۆ بکرێ لە <a href="privacy">تایبەتێتی</a>کەی ڕێکخستنەکان.

en: Integration
ckb: یەکخستن

en: System features used by this application.
ckb: تایبەتمەندیەکانی سیستەم بەکارهێنراوە لەلایەن ئەم بەرنامەیە.

en: Search
ckb: گەڕان

en: Notifications
ckb: ئاگادارکردنەوەکان

en: Sounds
ckb: دەنگەکان

en: Default Handlers
ckb: وەدەستخەرە بنەڕەتییەکان

en: Types of files and links that this application opens.
ckb: جۆرەکانی پەرڕگەکان و بەستەرەکان کە لەم بەرنامەیە دەکرێنەوە.

en: Reset
ckb: ڕێکخستنەوە

en: Usage
ckb: بەکارهێنان

en: How much resources this application is using.
ckb: ئەم بەرنامەیە چەند سەرچاوە بەکاردەهێنێت.

en: Storage
ckb: بیرگە

en: Open in Software
ckb: بیکەرەوە لە نەرمەواڵا

en: No results found
ckb: هیچ ئەنجامێک نەدۆزرایەوە

en: Try a different search
ckb: گەڕانێکی جیاواز تاقیبکەرەوە

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ckb: ئەم بەرنامەیە چەند بۆشایی داگیردەکات بە دراوی بەرنامە و کاشەکان.

en: Application
ckb: نەرمەواڵا

en: Data
ckb: دراو

en: Cache
ckb: کاش

en: <b>Total</b>
ckb: <b>سەرجەم</b>

en: Clear Cache…
ckb: کاش پاکبکەرەوە...

en: Add user accounts and change passwords
ckb: هەژمارەکانی بەکارهێنەر زیاد بکە و تێپەڕەوشەکان بگۆڕە

en: Play and record sound
ckb: دەنگ لێبدە و تۆماربکە

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
ckb: ئامێرەکانی ڕایەڵە بدۆزەرەوە کە mDNS/DNS-SD بەکاردەهێنن (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
ckb: ڕاستەوخۆ دەستبگرە بەسەر ڕەقەکاڵای بلووتووس

en: Use bluetooth devices
ckb: ئامێرەکانی بلووتووس بەکاربێنە

en: Use your camera
ckb: کامێراکەت بەکابێنە

en: Print documents
ckb: بەڵگەنامەکان چامبکە

en: Use any connected joystick
ckb: هەر گێڕ و دەسکێکی پەیوەستکراو بەکاربێنە

en: Allow connecting to the Docker service
ckb: ڕێگەبدە بە پەیوەستبوون بە خزمەتگوزاریەکانی (Docker)ەکە

en: Configure network firewall
ckb: دیواری ئاگرینی ڕایەڵە ڕێکبخە

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
ckb: سیستەمەکانی پەڕگەی FUSE  شاراوە بەکار بهێنە و جێگیریبکە

en: Update firmware on this device
ckb: لەم ئامێرە پتەوواڵە نوێبکەوە

en: Access hardware information
ckb: زانیاری دەستپێگەشتنی ڕەقەکاڵا

en: Provide entropy to hardware random number generator
ckb: ئینترۆپی بەدەست بێنە بۆ ڕەقەکاڵای پێکهێنەری ژمارە هەڕەمەکییەکان

en: Use hardware-generated random numbers
ckb: ڕەقەکاڵای-بەرهەمهاتووی ژمارە هەڕەمەکییەکان

en: Access files in your home folder
ckb: دەستبگرە بەسەر پەرڕگەکان لە بوخچەی ماڵەوەت

en: Access libvirt service
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزارییەکانی libvirt

en: Change system language and region settings
ckb: زمانی سیستەم و ناوچەی ڕێکخستنەکان بگۆڕە

en: Change location settings and providers
ckb: شوێنی ڕێکخستنەکان و دابینکەرەکان بگۆڕە

en: Access your location
ckb: دەستبگرە بەسەر شوێنەکەتا

en: Read system and application logs
ckb: سیستەم و تۆماری بەرنامەکان بخوێنەوە

en: Access LXD service
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری LXD

en: access the media-hub service
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری ناوەندی-میدیا کە

en: Use and configure modems
ckb: مۆدیۆمەکان بەکاربێنە و ڕێکیبخە

en: Read system mount information and disk quotas
ckb: زانیاری گرێدانی سیستەم و بەشی دیسک بخوێنەوە

en: Control music and video players
ckb: کۆنتڕۆڵی مۆسیقا و ڤیدیۆ پەخشکەرەکان بکە

en: Change low-level network settings
ckb: ڕێکخستنی ڕایەڵەی ئاست-نزم بگۆڕە

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری بەڕێوبەری ڕایەڵە بۆ خوێندنەوە و گۆڕینی ڕێکخستنەکانی ڕایەڵە

en: Read access to network settings
ckb: دەستگەیشتنی ڕێکخستنەکانی ڕایەڵە بخوێنەوە

en: Change network settings
ckb: ڕێکخستنەکانی ڕایەڵە بگۆڕە

en: Read network settings
ckb: ڕێکخستنەکانی ڕایەڵە بخوێنەوە

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری ئۆفۆنۆ بۆ خوێندنەوە و گۆڕینی ڕێکخستنەکانی ڕایەڵە بۆ بەکارهێنانەکانی مۆبایل

en: Control Open vSwitch hardware
ckb: کۆنتڕۆڵی ڕەقەواڵای Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
ckb: بخوێنەوە لەڕێی CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
ckb: تێپەڕەوشە خەزنکراوەکان بخوێنەوە، زیادبکە ،بگۆڕە ،یان بیسڕەوە

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
ckb: دەسبگرە بەسەر ئامێرەکانی pppd و ppp بۆ خاڵ-بۆ-خاڵ ی پەیوەندییەکانی کۆنووس

en: Pause or end any process on the system
ckb: بیوەستێنە یان کۆتیی بە هەر پڕۆسەیەکی سیستەمەکە بێنە

en: Access USB hardware directly
ckb: ڕاستەوخۆ دەستبگرە بەسەر ڕەقەواڵای USB

en: Read/write files on removable storage devices
ckb: پەڕگەکان بخوێنەوە/بنووسە لە ئامێرەکانی بیرگە دەرەکییەکان

en: Prevent screen sleep/lock
ckb: ڕێبگرە لە خەوتن/قفڵبوون

en: Access serial port hardware
ckb: دەستبگرە بەسەر ڕەقەواڵای دەرچەی سڕیاڵ

en: Restart or power off the device
ckb: ئامێرەکە داستپێبکەرەوە یان بیکوژێنەوە

en: Install, remove and configure software
ckb: نەرمەواڵا دابمەزرێنە، بیسڕەوە و ڕێکیبخە

en: Access Storage Framework service
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری بناغەی بیرگە

en: Read process and system information
ckb: پڕۆسە و زانیاری سیستەم بخوێنەوە

en: Monitor and control any running program
ckb: چاودێری و کۆنتڕۆڵی هەر بەرنامەیەکی ‌هەڵکراو بکە

en: Change the date and time
ckb: بەروار و کاتەکە بگۆڕە

en: Change time server settings
ckb: کاتی ڕێکخستنەکانی ڕاژە بگۆڕە

en: Change the time zone
ckb: کاتی هەرێمەکەت بگۆڕە

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
ckb: دەستبگرە بەسەر خزمەتگوزاری UDisks2ەکە بۆ ڕێکخستنی دیسکەکان و میدیا دەرکییەکان

en: Read/change shared calendar events in Ubuntu Unity 8
ckb: بۆنەکانی ڕۆژژمێری هاوبەشی پێکراو بخوێنەوە/بگۆڕە لە ئۆبونتو یونتی ٨

en: Read/change shared contacts in Ubuntu Unity 8
ckb: پەیوەندییەکان هاوبەش بکە لە یوونیتی ٨ ی ئوبونتو بخوێنەوە/بگۆڕەوە

en: Access energy usage data
ckb: دەستبگرە بەسەر دراوی بەکارهێنانی وزە

en: Read/write access to U2F devices exposed
ckb: دەستبگرە بەسەر خوێندنەوە/نوسینی پێشاندانی ئامێرەکانی U2F

en: Control various application permissions and settings
ckb: کۆنتڕۆڵی مۆڵەتەکان و ڕێکخستنەکانی بەرنامە جۆراوجۆرەکان بکە

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;
ckb: بەرنامە؛فلاتپاک؛مۆڵەت؛ڕێکخستن؛

en: Select a picture
ckb: وێنەیەک دیاریبکە

en: _Cancel
ckb: _پاشگەزبوونەوە

en: _Open
ckb: _کردنەوە

en: Set Background and Lock Screen
ckb: پاشبنەما و قفڵی شاشە دابنێ

en: Set Background
ckb: پاشبنەما دابنێ

en: Set Lock Screen
ckb: قفڵی شاشە دابنێ

en: Remove Background
ckb: قفڵی شاشە بسڕەوە

en: multiple sizes
ckb: قەبارەى زۆر

en: No Desktop Background
ckb: پاشبنەمای ڕوومێز نییە

en: Current background
ckb: پاشبنەمای ئێستا

en: Add Picture…
ckb: وێنە زیادبکە...

en: Activities
ckb: چالاکییەکان

en: Background
ckb: پاشبنەما

en: Change your background image to a wallpaper or photo
ckb: وێنەی پاشبنەماکەت بگۆڕە بۆ دیوارپۆشێک یان وێنەیەک

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: preferences-desktop-wallpaper
ckb: هەڵبژاردەکانی-دیوارپۆشی-ڕوومێز

note: Translators: Search terms to find the Background panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Wallpaper;Screen;Desktop;
ckb: دیوارپۆش؛شاشە؛ڕوومێز

en: No Bluetooth Found
ckb: بلووتووس نەدۆزرایەوە

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ckb: دۆنگڵ پێوەبکە بۆ بەکارهێنانی بلووتووس

en: Bluetooth Turned Off
ckb: بلووتووس کوژاوەتەو

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ckb: هەڵیبکە بۆ پەیوەستبوون بە ئامێرەکان و وەرگرتنی پەڕگە نێردراوەکان.

en: Airplane Mode is on
ckb: دۆخی فڕۆکە چالاکە

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ckb: بلووتووس ناچالاک دەکرێت کاتێک دوخی فڕۆکە هەڵبکرێ

en: Hardware Airplane Mode is on
ckb: ڕەقەواڵای دۆخی فڕۆکە هەڵکراوە

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ckb: سویچی دۆخی فڕۆکە بکوژێنەوە

en: Turn Off Airplane Mode
ckb: دۆخی فڕۆکە بکوژێنەوە

note: Translators: The found device is a printer connected via Bluetooth
en: Bluetooth
ckb: بلووتووس

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ckb: بلووتووس هەڵبکە و بیکوژێنەوە و ئامێرەکانت پەیوەست بکە

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: bluetooth
ckb: بلوتوبلووتووس

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ckb: هاوبەشیبکە;هاوبەشیدەکات;بلووتووس;بەربەست;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ckb: ئامێرە مەزەندەکراوەکەت دابنێ لەسەر چوارگۆشەکە و پەنجەبنێ بە "دەستپێکردن"

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ckb: ئامێرە مەزەندەکراوەکەت بجوڵێنە بۆ شوێنی پێوانەکردنەکە و پەنجەبنێ بە “بەردەوامبوون”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ckb: ئامێرە مەزەندەکراوەکەت بجوڵێنە بۆ شوێنی ڕووبەرەکە و  پەنجەبنێ بە “بەردەوامبوون”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ckb: شاشەی لاپتۆپەکە پێوەبدە

note: TRANSLATORS: We suck, the calibation failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ckb: هەڵەیەکی ناوخۆیی ڕوویدا کە ناتونرێ چاکبکرێتەوە.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ckb: ئامڕازە داواکراوەکان بۆ مەزندەکردن دانەمەزراون

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ckb: زانیارییە کەسییەکە ناتوانرێ دروستبکرێ

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ckb: ئامانجە خاڵ سپییەکە دەستنەکەوت

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ckb: تەواو!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ckb: مەزندەکردن شکستیهێنا!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ckb: دەتوانی ئامێرە مەزندەکراوەکان لێبکەیتەوە.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ckb: ئامێرە مەزندەکراوەکان تێکمەدە لە کاتی پڕۆسەدا

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ckb: شاشەی لاپتۆپ

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ckb: وێبكامی لەناودایە

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ckb: %s مۆنیتەر

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ckb: %s پشکنەر

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ckb: %s کامێرا

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ckb: %s چاپکەر

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ckb: %s وێبکام

en: Enable color management for %s
ckb: بەڕێوەبەرایەتی ڕەنگەکان چالاک بکە بۆ %s

en: Show color profiles for %s
ckb: ڕەنگی زانیارییە کەسەییەکان پیشان بدە بۆ %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ckb: مەدندەنەکراوە

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ckb: بنەڕەت:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ckb: ڕێکخەری دیاریکراوی ڕەنگ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ckb: زانیاری کەسی تاقیبکەرەوە:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ckb: پەڕگەی زانیاری کەسی ICC دیاریبکە

en: _Import
ckb: _هێنان

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ckb: زانیارییە کەسییەکانی ICC پشتگیریکراون

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ckb: هه‌موو په‌ڕگه‌كان

en: Screen
ckb: شاشە

note: TRANSLATORS: this is when the upload of the profile failed
en: Failed to upload file: %s
ckb: بارکردنی پەڕگە شکستی هێنا: %s

note: TRANSLATORS: these are instructions on how to recover * the ICC profile on the native operating system and are * only shown when the user uses a LiveCD to calibrate
en: The profile has been uploaded to:
ckb: زانیارییە کەسییەکان بارکران بۆ:

en: Write down this URL.
ckb: لەخوارەوە ئەم URL بنووسە.

en: Restart this computer and boot your normal operating system.
ckb: ئەم کۆمپیتەرە دەستپێکەرەوە و سیستەمی کارپێکەری ئاسایت بخەرە ڕێ.

en: Type the URL into your browser to download and install the profile.
ckb: URLەکە لەناو وێبگەڕەکەت بنووسە

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ckb: زانیاری کەسی پاشەکەوت بکە

en: _Save
ckb: _پاشەکەوتکردن

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ckb: ڕەنگێکی زانیاری کەسی دروستبکە بۆ ئامێرە دیاریکراوەکە

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ckb: ئامێری پێوانەکردنەکە نەزدۆرایەوە. تکایە بیپشکنە کە هەڵکراوە و  ئێستا پەیوەستبووە.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ckb: ئامێری پێوانەکردنەکە پشتگیری کورتەی چاپکەرەکە ناکات.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ckb: جۆری ئامێرەکە بە لەم کاتەدا پشتگیری ناکرێ.

en: Screen Calibration
ckb: پێوانەکردنی شاشە

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ckb: پێوانەکردن پڕۆفایلێک دروستدەکات کە دەتوانی بەکاریبهێنیت بۆ بەڕێوەبردنی ڕەنگی شاشەکەت. ئەو کاتە درێژەی تۆ بەسەری دەبەیت لە پێوانەکردن، باشترە جۆرایەتی ڕەنگی پڕؤفایلەکە.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ckb: تۆ ناتوانیت کۆمپیتەرەکەت بەکاربێنی کاتێک پێوانەکردن شوێن دەگرێ.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ckb: جۆرایه‌تی

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ckb: کاتی هاوتا

en: Calibration Quality
ckb: جۆرایەتی پێوانەکردن

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ckb: ئامێرە هەستەوەرەکەی کە دەتوەێت بۆ پێوانەکردن بەکاری بهێنی دیاریبکە.

en: Calibration Device
ckb: ئامێری پێوانەکردن

en: Select the type of display that is connected.
ckb: خۆری ئەو شاشەیەی کە پەیوەستبووە دیاری بکە.

en: Display Type
ckb: جۆری شاشە

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ckb: خاڵی سپی ئامانجی شاشەیەک دیاریبکە. زۆربەی شاشەکان پێوەیستە پێوانەبکرێن بۆ (D65 illuminant) ێک.

en: Profile Whitepoint
ckb: خاڵی سپی زانیاری کەسی

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ckb: تکایە ڕۆشنایی شاشاکە وا دابنێ کا ئاسایی بێ بۆ تۆ. بەڕێوەبردنی ڕەنگەکان کاتێک تەواو دەبێ کە لەو ئاستی ڕووناکییە بێ.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ckb: بەلەجیاتی، تۆ دەتوانیت ئەو ئاستی ڕۆشنایی بەکاربێنی کە بەەکاردێ‌ لەگەڵ یەکێک لە زانیارییە کەسییەکانی کە بۆ ئەم ئامێرە بەکاردێ.

en: Display Brightness
ckb: ڕۆشنایی شاشە

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ckb: تۆ دەتوانی ڕەنگە کەسییەک بەکاربێنی لە کۆپیتەرێکی جیاواز، یان تەنانەت زانیاری کەسیی دروستبکەیت

en: Profile Name:
ckb: ناوی زانیاری کەسیی:

en: Profile Name
ckb: ناوی زانیاری کەسی

en: Profile successfully created!
ckb: زانیاری کەسی بە سەرکەووتوی دروستکرا!

en: Copy profile
ckb: زانیاری کەسی لەبەربگرەوە

en: Requires writable media
ckb: ڕەنگاڵەی خوێندەنی داواکراوە

en: Upload profile
ckb: پرۆفایل بەرزبکەرەوە

en: Requires Internet connection
ckb: پێویستی بە هێڵی ئینتەرنێتە

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ckb: لەوانەیە ئەم ڕێنماییانە بدۆزیتەوە کە چۆن پڕۆفایلەکە بەکاربێنیت لەم سیستەمە سوودبەخشانە <a href="linux">گنوو/لینوکس</a>,  <a href="osx">ئۆ ئێس ئێکسی ئەپڵ</a> و <a href="windows">ویندۆزی مایکرۆسۆفت</a> .

en: Summary
ckb: پوختە

en: Add Profile
ckb: زانیاری کەسی زیادبکە

en: _Import File…
ckb: _هێنانی پەڕگە

en: _Add
ckb: _زیادکردن

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ckb: کێشەکان دۆزرانەوە.لەوانەیە زانیارییە کەسییەکە بە دروستی کار نەکات. <a href="">زانیاری زیاتر ببینە.</a>

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ckb: هەر ئامێرێک نوێکردنەوەی ڕەنگی زانیاری کەسی پێویستە بۆ ئەوەی ڕەنگەکە بەڕێوەببرێ.

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ckb: زیاتر فێربە

en: Learn more about color management
ckb: زیاتر فێربە دەربارەی بەڕێوبەرایەتی ڕەنگ

en: _Set for all users
ckb: _سازی بدە بۆ هەموو بەکارهێنەران

en: Set this profile for all users on this computer
ckb: ئەم  پرۆفایلە بۆ هەموو بەکارهێنەرانی ئەم کۆمپیتەرە دابنێ

en: _Calibrate…
ckb: _پێوانەکردن...

en: Calibrate the device
ckb: ئامێرەکە پێوانەبکە

en: _Remove profile
ckb: _سڕینەوەی ناسنامە

en: _View details
ckb: _پیشاندانی ناسنامە

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ckb: ناتوانرێ هیچ‌ ئامێرێک دیاریبکرێ کە بتوانێ ڕەنگ بەڕێوەبەرێ

en: Projector
ckb: وێنه‌نوێن

en: Plasma
ckb: پلازما

en: LCD (CCFL backlight)
ckb: LCD (CCFL ڕووناکی پشتەوە)

en: LCD (RGB LED backlight)
ckb: LCD (RGB LED ڕووناکی پشتەوە)

en: LCD (white LED backlight)
ckb: LCD ( LED ی سپی ڕووناکی دواوە)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ckb: LCDی هەموو چینە جیاوازە پانەکان (لایتی دواوەی CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ckb: LCDی هەموو چینە جیاوازە پانەکان (لایتی دواوەی RGB LED)

[ctx: Calibration quality]
en: High
ckb: به‌رز

en: 40 minutes
ckb: ٤٠ خولەک

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ckb: ناوەند

en: 30 minutes
ckb: ۳۰ خولەک

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ckb: نزم

en: 15 minutes
ckb: ۱٥ خولەک

en: Native to display
ckb: بنەڕەت بۆ پیشاندان

en: D50 (Printing and publishing)
ckb: D50 (چاپکردن و بڵاوکردنەوە)

en: D65 (Photography and graphics)
ckb: D65 (وێنەگرتن و هێڵکاریەکان)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ckb: بۆشای ئاسای

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ckb: پڕۆفایلی بۆ تاقیکردنەوە

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ckb: خۆکار

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ckb: جۆرایەتی لاواز

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ckb: جۆرێتی ناوەند

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ckb: جۆرێتی بەرز

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ckb: RGB بنەڕەت

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ckb: CMYK بنەڕەت

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ckb: رەساسی بنەڕەت

en: Vendor supplied factory calibration data
ckb: دراوی خەمڵێنراوی کارگەی سامانی فرۆشیار

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ckb: ڕاستکەرەوەی پیشاندەری شاشەی پڕ بەردەست نییە لەم پڕۆفایلە

en: This profile may no longer be accurate
ckb: ئەم پڕؤفایلە لەوانەیە لەمەودوا تەواو نەبێت

en: Display Calibration
ckb: خەمڵاندنی شاشە

note: This starts the calibration process
en: _Start
ckb: _دەستپێکردن

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ckb: _دەستپێکردنەوە

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ckb: _ئەنجامدرا

en: Color
ckb: ڕەنگ

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ckb: ڕەنگی ئامێرەکەت بخەمڵێنە، وەک پشاندەر، کامێراکان یان چاپکەرەکان

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: preferences-color
ckb: ڕەنگی-هەڵبژاردەکان

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ckb: ڕەنگ;ICC;پڕۆفایل;خەمڵاندن;جاپکەر;پشاندەر

en: More…
ckb: زیاتر...

en: No languages found
ckb: هیچ لە زمانەکان نەدۆزرایەوە

en: Select Language
ckb: زمان دیاری بکە

en: _Select
ckb: _دیاریبکە

en: Today
ckb: ئەمڕۆ

en: Yesterday
ckb: دوێنێ

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ckb: خاڵی داخ

en: Day
ckb: ڕۆژ

en: Month
ckb: مانگ

en: Year
ckb: ساڵ

en: January
ckb: كانونی دووه‌م

en: February
ckb: شوبات

en: March
ckb: ئازار

en: April
ckb: نیسان

en: May
ckb: ئایار

en: June
ckb: حوزه‌یران

en: July
ckb: ته‌مموز

en: August
ckb: ئاب

en: September
ckb: ئه‌یلول

en: October
ckb: تشرینی یه‌كه‌م

en: November
ckb: تشرینی دووه‌م

en: December
ckb: كانونی یه‌كه‌م

en: Date & Time
ckb: کات & ڕیکەوت

en: Hour
ckb: کاتژمێر

en: Minute
ckb: خولەک

en: Time Zone
ckb: کاتی ناوچەکە

en: Search for a city
ckb: بگەڕی بۆ شارێک

en: Requires internet access
ckb: ئینتەرنێت پێویستە هەبێت

en: Automatic Time _Zone
ckb: کاتی _ناوچەی خۆکار

en: Requires location services enabled and internet access
ckb: پێوستە خزمەتگوزاری شوینی هەڵکرابێت و ئینتەرنێت هەبێت

en: Date & _Time
ckb: _کات و بەروار

en: Time Z_one
ckb: ش_وێنی کات

en: Time _Format
ckb: _ڕێکخستنی کات

en: 24-hour
ckb: 24-کاتژمێر

en: AM / PM
ckb: پێش ن/دوا ن

en: Change the date and time, including time zone
ckb: کات و بەروارەکە بگۆڕە، هەروەها شوێنی کاتیش

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
ckb: کاتژمێر;ناوچەی کات;شوێن;

en: Change system time and date settings
ckb: ڕێکخستنەکانی کات و بەرواری سیستەم بگۆڕە

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ckb: بۆ گۆڕینی ڕێکخسنەکانی کات یان بەروار، پێویستت بە ساغکردنەوە دەبێت.

en: _Apply
ckb: _جێبەجێکردن

en: Apply Changes?
ckb: گۆڕناکان جێبەجێبکرێت؟

en: Changes Cannot be Applied
ckb: گۆڕانەکان ناتوانرێ جێبەجێبکرێ

en: This could be due to hardware limitations.
ckb: دەتوانرێ پێشبینیبکرێ بۆ سنوردارکردنی ڕەقەکاڵا.

en: Single Display
ckb: پشاندەری تاک

en: Join Displays
ckb: پشاندەرەکان پەیوەستبکە

en: Mirror
ckb: ئاوێنە

en: Display Mode
ckb: دۆزی پشاندەر

en: Drag displays to match your physical display setup. Select a display to change its settings.
ckb: پشاندەرەکان ڕابکێشە بۆ گونجاندنی پیشاندەرە جێگیرکراوە فیزیاییکەت. پیشاندەرێک دیاریبکە بۆ گۆڕینی ڕێکخسنەکان.

en: Display Arrangement
ckb: ڕێکخستنی پیشاندەر

en: Display Configuration
ckb: شێوەپێدانی پیشاندەر

en: Displays
ckb: پیشاندەرەکان

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
ckb: ڕووناکی شەو

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ckb: ئاسۆی

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ckb: لەسەر لای ڕاست

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ckb: لەسەر لای چەپ

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ckb: ئاسۆی (هەڵگەڕاوە)

en: %.2lf Hz
ckb: %.2lf هێرتز

[ctx: display setting]
en: Orientation
ckb: ئاڕاستە

[ctx: display setting]
en: Resolution
ckb: وردی نیشاندانی شاشە

en: Refresh Rate
ckb: ڕێژەی نوێبوونەوە

en: Adjust for TV
ckb: گونجاندن ڤۆ TV

[ctx: display setting]
en: Scale
ckb: پێوانە کردن

en: More Warm
ckb: گەرم تر

en: Less Warm
ckb: کەمتر گەرم

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ckb: پاڵێوەری دووبارە نوێبوونەوە

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ckb: کاتتینە ناچالاکی بکە تاکو بەیانی

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ckb: ڕووناکی شەوانە ڕەنگی شاشەکە گەرمتر دەکات. ئەمە دەتوانێت یارمەتیتبدات لە نەهێشتنی گوشاری چاو و بەئاگاى.

en: Schedule
ckb: نانەوە

en: Sunset to Sunrise
ckb: خۆرئاوابوون بۆ خۆرهەڵاتن

en: Manual Schedule
ckb: نانەوی خودکار

en: Times
ckb: کاتەکان

en: From
ckb: لە

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ckb: پ ن

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ckb: د ن

en: To
ckb: بۆ

en: Color Temperature
ckb: پلەی گەرمی ڕەنگ

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ckb: هەڵیبژێرە چۆن دەتوانیت پڕۆژەدروستکەرەکان و پیشاندەرەکان بەکاربێنیت

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ckb: بەش;پڕۆژەدروستکەر;xrandr;شاشە;وردی نیشاندانی شاشە;نوێبوونەوە;مۆنیتەر؛شەو;ڕووناکی;شین;گۆڕینی سوور;ڕەنگ;خۆرئاوابوون;خۆرهەڵاتن;

en: _Web
ckb: _تۆڕ

en: _Mail
ckb: _پۆست

en: _Calendar
ckb: _ڕۆژژمێر

en: M_usic
ckb: مۆـسیقا

en: _Video
ckb: _ڤیدیۆ

en: _Photos
ckb: _وێنەکان

en: Unknown
ckb: نەزانراو

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
ckb: %s; ناسنامەی دروستکردن: %s

en: Memory
ckb: بیرگە

en: Processor
ckb: چاره‌سه‌ركه‌ر

en: Graphics
ckb: گرافیک

en: Virtualization
ckb: بەخەیاڵی کردن

en: Calculating…
ckb: دەژمێرێت...

en: Ask what to do
ckb: پرسیاربکە بۆ ئەوەی چیبکات

en: Do nothing
ckb: هیچ مەکە

en: Open folder
ckb: بوخچە بکەرەوە

en: Other Media
ckb: میدیای تر

en: Select an application for audio CDs
ckb: داوانامە هەڵبژێرە بۆ سی دی دەنگی

en: Select an application for video DVDs
ckb: داوانامە هەڵبژێرە بۆ دی-ڤیدی دەنگ و ڕەنگ

en: Select an application to run when a music player is connected
ckb: داوانامە هەڵبژێرە بۆ کارکردن کاتێک لێدەری میوزیک پەیوەست دەکرێت

en: Select an application to run when a camera is connected
ckb: داوانامە هەڵبژێرە بۆ کارکردن کاتێک کامێرا پەیوەست دەکرێت

en: Select an application for software CDs
ckb: داوانامە هەڵبژێرە بۆ داوانامەی سی-دی

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ckb: دی-ڤیدی دەنگی

en: blank Blu-ray disc
ckb: پەپکەی بەتاڵی بلو-ڕەی

en: blank CD disc
ckb: پەپکەی بەتاڵی سی-دی

en: blank DVD disc
ckb: پەپکەی بەتاڵی دی-ڤیدی

en: blank HD DVD disc
ckb: پەپکەی بەتاڵی HD DVD

en: Blu-ray video disc
ckb: پەپکەی ڤیدیۆی بلو-ڕەی

en: e-book reader
ckb: خوێنەرەوەی کتێکی-ئەلکترۆنی

en: HD DVD video disc
ckb: پەپکەی ڤیدیۆییHD DVD

en: Picture CD
ckb: سی-دی وێنە

en: Super Video CD
ckb: سی-دی ڤیدیۆیی سوپەر

en: Video CD
ckb: سی-دی ڤیدیۆیی

en: Windows software
ckb: نەرمەواڵەی پەنجەرەکان

en: Select how media should be handled
ckb: پیشانی بدە چۆن میدیا بەدەستبخرێت

en: CD _audio
ckb: سیدی _دەنگی

en: _DVD video
ckb: _ڤیدیۆیی دی-ڤیدی

en: _Music player
ckb: _لێدەری میوزیک

en: _Software
ckb: _نەرمەواڵە

en: _Other Media…
ckb: _میدیای تر...

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ckb: _هەرگیز یەکسەر یان بەرنامەکان مەکەوە لەناو ڕەنگاڵە تێخراوەکان

en: Select how other media should be handled
ckb: دیاریبکە چۆن ڕەنگاڵەی دیکە بەدەست دەکەون

en: _Action:
ckb: _کردارەکان:

en: _Type:
ckb: _جۆر:

en: Default Applications
ckb: نەرمەواڵا بنەڕەتییەکان

en: Configure Default Applications
ckb: نەرمەواڵا بنەڕەتییەکان ڕێکبخە

note: Translators: Do NOT translate or transliterate this text (this is an icon file name)!
en: starred
ckb: دەستپێکرا

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
ckb: بنەڕەت;نەرمەواڵا;پەسەندکراو;ڕەنگاڵە;

en: About
ckb: دەربارە

en: View information about your system
ckb: زانیاری ببینە دەربارەی سیستەمەکەت

en: Removable Media
ckb: مێدیای هەڵگرتەنی

en: Configure Removable Media settings
ckb: ڕێکخستنەکانی میدیای هەڵگرتەنی چاک بکە

en: Sound and Media
ckb: دەنگ و ڕەنگاڵە

en: Volume mute/unmute
ckb: قەبارەی بیدەنگ/لابردنی بێدەنگی

en: Volume down
ckb: زیادکردن

en: Volume up
ckb: کەمکردن

en: Microphone mute/unmute
ckb: مایکرۆفۆن بێدەنگ کردن/لابردنی بێدەنگ کردن

en: Launch media player
ckb: داگیرساندنی لێدەری ڕەنگاڵه

en: Play (or play/pause)
ckb: لێیبدە (یان لێیبدە/بیوەسێنە)

en: Pause playback
ckb: پلەیباک بۆستێنە

en: Stop playback
ckb: پلەیباک ڕابگرە

en: Previous track
ckb: تراکی پێشتر

en: Next track
ckb: تراکی دواتر

en: Eject
ckb: دەریبکە

en: Typing
ckb: نووسین

en: Switch to next input source
ckb: بیگۆڕە سەر سەرچاوەی تێچووی دواتر

en: Switch to previous input source
ckb: بیگۆڕە سەر سەرچاوەی تێچووی پێشتر

en: Launchers
ckb: کارپێکەر

en: Launch help browser
ckb: وێبگەڕی یارمەتی کارپێبکە

en: Launch calculator
ckb: ژمێرەر کارپێبکە

en: Launch email client
ckb: پۆستی ڕاژەخواز کارپێبکە

en: Launch terminal
ckb: کۆتاگه‌ کارپێبکە

en: Launch web browser
ckb: وێبگەڕی تۆڕ کارپێبکە

en: Home folder
ckb: بوخچەی سەرەکی

[ctx: keybinding]
en: Search
ckb: گەڕان

en: Screenshots
ckb: وێنەکانی شاشە

en: Save a screenshot to $PICTURES
ckb: وێنەیەکی شاشە پاشەکەوتبکە بۆ $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
ckb: وێنەیەکی شاشەی پەنجەرەیەک پاشەکەوتبکە بۆ $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
ckb: وێنەیەکی شاشەی ناوچەیەک پاشەکەوتبکە بۆ $PICTURES

en: Copy a screenshot to clipboard
ckb: وێنەیەکی شاشەیەک لەبەربگرەوە بۆ لیستەی لەبەرگیراوە

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ckb: وێنەیەکی شاشەی پەنجەرەیەک پاشەکەوتبکە بۆ لیستەی لەبەرگیراوە

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ckb: وێنەیەکی شاشەی ناوچەیەک پاشەکەوتبکە بۆ لیستەی لەبەرگیراوە

en: Record a short screencast
ckb: ڤیدیۆیەکی کورتی شاشە تۆماربکە

en: System
ckb: سیسته‌م

en: Log out
ckb: چوونە دەرەوە

en: Lock screen
ckb: قفڵی شاشە

en: Universal Access
ckb: دەستگەیشنی گەردوونی

en: Turn zoom on or off
ckb: نزیکی بکەوە یان دوری بخەوە

en: Zoom in
ckb: نزیکردنەوە

en: Zoom out
ckb: دوورکردنەوە

en: Turn screen reader on or off
ckb: شاشەی خوێنەر هەڵبکە یان بیکوژێنەوە

en: Turn on-screen keyboard on or off
ckb: تەختەکلیلی سەر شاشە هەڵبکە یان بیکوژێنەوە

en: Increase text size
ckb: قەبارەی نووسین زیادبکە

en: Decrease text size
ckb: قەبارەی نووسین کەمبکە

en: High contrast on or off
ckb: جیاوازی بەرز هەڵبکە یان بیکوژێنەوە

en: Custom Shortcuts
ckb: قەدبڕی دروستکراو

note: Translators: This key is also known as 'third level * chooser'. AltGr is often used for this purpose. See * https://live.gnome.org/Design/SystemSettings/RegionAndLanguage
en: Alternative Characters Key
ckb: کلیل نووسە جێگرەوەکان

note: Translators: The Compose key is used to initiate key * sequences that are combined to form a single character. * See http://en.wikipedia.org/wiki/Compose_key
en: Compose Key
ckb: دووگمەی کەمپەوز

en: Modifiers-only switch to next source
ckb: تەنها-ڕێکخەرەکان بیگۆڕە سەر سەرچاوەی دواتر

en: Reset All Shortcuts?
ckb: هەمووی قەدبڕەکان ڕێکدەخەیتەوە؟

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ckb: رێکخستنەوهی قەدبڕەکان لەوانەیە کاریگەری هەبێ لەسەر قەدبڕە دروستکراوەکان. ئەمە ناتوانرێ هەڵ بوەشێندرێتەوە.

en: Cancel
ckb: هه‌ڵوه‌شاندنه‌وه‌

en: Reset All
ckb: هەمووی ڕێکبخەوە

en: Reset the shortcut to its default value
ckb: قەدبڕەکە ڕێکبخەوە بۆ بەها بنەڕەتییەکەی خۆی

en: Reset All…
ckb: هەمووی ڕێکبخەوە...

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ckb: قەدبڕەکە ڕێکبخەوە بۆ کلیلە بنەڕەتییەکانی خۆی

en: No keyboard shortcut found
ckb: هیچ قەدبڕی تەختەکلیلێک نەدۆزرایەوە

en: Set Custom Shortcut
ckb: قەدبڕی دروستکراو دابنێ

en: Set Shortcut
ckb: قەدبڕ دابنێ

en: Add Custom Shortcut
ckb: قەدبڕی دروستکراو زیادبکە

en: Keyboard Shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

en: View and change keyboard shortcuts and set your typing preferences
ckb: قەبڕەکانی تەختەکلیل ببینە و بگۆڕە و هەڵبژاردەی نووسینەکەت دابنی

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ckb: قەدبڕ;شوێنکار;پەنجەرە;گۆڕینی قەبارە;زووم;جیاوازی;تێجوو;سەرچاوە;قفڵ;قەبارە;

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ckb: Esc بکە بۆ هەڵوەشاندنەو یان Backspace بۆ ناچالاک کردنی قەدبڕی تەختەکلیل.

en: Name
ckb: ناو

en: Command
ckb: فرمان

en: Shortcut
ckb: قەدبڕ

en: Set Shortcut…
ckb: قەدبڕ دابنێ...

en: None
ckb: نییە

en: Enter the new shortcut
ckb: قەدبڕە نوێییەکە تۆماربکە

en: Remove
ckb: سڕینەوە

en: Add
ckb: زیادکردن

en: Replace
ckb: جێگرتنەوە

en: Set
ckb: دانان

en: Test Your _Settings
ckb: _ڕێکخستنەکانت تاقی بکەرەوە

en: Mouse & Touchpad
ckb: مشک و مشکی لاپتۆپ

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ckb: هەستیاری مشکەکەت و مشکی لاپتۆپەکەت بگۆڕە و دەستە ڕاست یان چەپ دیاری بکە

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ckb: تراکپاد;نیشاندەر;کرتە;پەنجە لێدان;جووت;دوگمە;گۆسووڕ;پێچۆکە;

en: General
ckb: گشتی

en: Primary Button
ckb: دوگمەی سەرەکی

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ckb: فرمانی دوگمە فیزیاییەکان دادەنرێت لە مشکەکان و مشکەکانی لاپتۆپ

en: Left
ckb: چەپ

en: Right
ckb: ڕاست

en: Mouse
ckb: مشک

en: Mouse Speed
ckb: خێرای مشک

en: Double-click timeout
ckb: وەستانی جووت-کلیک

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for mices. The term used comes from OS X so use the same translation if possible. Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
ckb: پێچۆکه‌گه‌ری سروشتی

en: Scrolling moves the content, not the view.
ckb: پێچۆکه‌گه‌ری ناوەڕۆکەکە دەجوڵێنێت، نەک دیمەنەکە.

en: Touchpad
ckb: مشکی لاپتۆپ

en: Touchpad Speed
ckb: خێرای مشکی لاپتۆپ

en: Tap to Click
ckb: پەنجەی لێبدە بۆ کرتەکردن

en: Two-finger Scrolling
ckb: پێچۆکه‌گه‌ری دوو-پەنجە

en: Edge Scrolling
ckb: پێچۆکه‌گه‌ری لێوار

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ckb: کرتەکردن، جووت کرتەکردن، پێچۆکه‌گه‌ری تاقی بکەرەوە

en: Five clicks, GEGL time!
ckb: پێنج کرتە، کاتی (GEGL)ـە!

en: Double click, primary button
ckb: جووت کرتە، دوگمەی سەرەکی

en: Single click, primary button
ckb: تاک کرتە، دوگمەی سەرەکی

en: Double click, middle button
ckb: جووت کرتە، دوگمەی ناوەڕاست

en: Single click, middle button
ckb: تاک کرتە، دوگمەی ناوەڕاست

en: Double click, secondary button
ckb: جووت کرتە، دوگمەی لاوەکی

en: Single click, secondary button
ckb: تاک کرتە، دوگمەی لاوەکی

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ckb: ئۆو، هەنێکشت بە ‌هەڵەدا ڕۆشتوون. تکایە پەیوەندی بکە بە فرۆشیاری نەرمەکاڵاکەت.

en: NetworkManager needs to be running.
ckb: پێوستە بەڕێوبەری ڕایەڵە کاربکات

en: Other Devices
ckb: ئامێرەکان تر

en: Not set up
ckb: دانەنراوە

en: Options…
ckb: هەڵبژاردەکان...

en: Airplane Mode
ckb: دۆخی فڕۆکە

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ckb: Wi-Fi، بلووتووس و ئینتەرنێتی خێرای مۆبایل ناچالاک دەکرێت

en: No Wi-Fi Adapter Found
ckb: هیچ گونجێنەرێکی Wi-Fi نەدۆزرایەوە

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ckb: دڵنیابە کە گونجێنەرێکی Wi-Fi پێوەکراوە و هەڵکراوە

en: Airplane Mode On
ckb: دۆخی تەیارە هەڵکراوە

en: Turn off to use Wi-Fi
ckb: بیکوژێنەوە بۆ ئەوەی Wi-Fi بەکاربێنیت

en: Visible Networks
ckb: ڕایەڵە دیارەکان

en: NetworkManager needs to be running
ckb: پێویستە بەڕێوبەری ڕایەڵە کاربکات

en: 802.1x _Security
ckb: _ئاسایشی 802.1x

en: Anony_mous identity
ckb: ناسنامەی نە_ناسراو

en: Security
ckb: ئاسایش

en: Preserve
ckb: ناوچەی پارێزراو

en: Permanent
ckb: هەمیشەیی

en: Random
ckb: هەڕەمەکی

en: Stable
ckb: جێگیر

en: automatic
ckb: خۆکار

en: Profile %d
ckb: زانیاریئ کەسیی %d

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ckb: پرۆژەی ئابووری

[ctx: Wifi security]
en: None
ckb: نییە

en: Never
ckb: هه‌رگیز

en: %i day ago | %i days ago
ckb[0]: %i ڕۆژ لەمەو پێش
ckb[1]: %i ڕۆژ لەمەو پێش

[ctx: Signal strength]
en: None
ckb: نییە

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ckb: لاواز

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ckb: باشە

[ctx: Signal strength]
en: Good
ckb: باش

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ckb: نایاب

en: Forget Connection
ckb: پەیوەستبوون لەبیربکە

en: Remove Connection Profile
ckb: پڕۆفایلی پەیوەستبوون بسڕەوە

en: Remove VPN
ckb: VPN بسڕەوە

en: Details
ckb: وردەکارییەکان

en: Identity
ckb: ناسنامە

en: Delete Address
ckb: ناونیشان بسڕەوە

en: Delete Route
ckb: ڕێگە بسڕەوە

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ckb: نییە

en: WPA & WPA2 Personal
ckb: WPA و WPA2 کەسی

en: WPA & WPA2 Enterprise
ckb: WPA و WPA2 پڕۆژەی ئابووری

en: Signal Strength
ckb: هێزی نیشانە

en: Link speed
ckb: خێرایی بەستەر

en: IPv4 Address
ckb: ناونیشانی IPv4

en: IPv6 Address
ckb: ناونیشانی IPv6

en: Hardware Address
ckb: ناونیشانی ڕەقەکاڵا

en: Default Route
ckb: ڕیگەی بنەڕەت

en: Last Used
ckb: داواین بەکارهێنان

en: Connect _automatically
ckb: _خۆکارانە پەیوەستببە

en: Make available to _other users
ckb: بەردەستیبکە بۆ بەکارهێنەرانی _دیکە

en: Automatic
ckb: خۆکار

en: _Name
ckb: _ناو

en: _MAC Address
ckb: ناونیشانی _MAC

en: _Cloned Address
ckb: ناونێشانی _لێکچوو

en: bytes
ckb: بایت

en: IPv_4 Method
ckb: شێوازی IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ckb: (DHCP)ی خۆاکر

en: Link-Local Only
ckb: تەها بەستەری-ناوخۆیی

en: Manual
ckb: دەستکار

en: Disable
ckb: ناچالاککردن

en: Addresses
ckb: ناونیشانەکان

en: Address
ckb: ناونیشان

en: Netmask
ckb: دەمامکی تۆڕ

en: Gateway
ckb: دەرەڕێ

en: Automatic DNS
ckb: DNSی خۆکار

en: Separate IP addresses with commas
ckb: ناونیشانەکانی IP جیاکراوە لەگەڵ بۆرەکان

en: Routes
ckb: ڕێگەکان

en: Automatic Routes
ckb: ڕێگە خۆکارەکان

en: Use this connection _only for resources on its network
ckb: ئەم پەیوەندییە بەکاربێنە _تەنها بۆ سەرچاوەکان لەو ڕایەڵەیە

en: IPv_6 Method
ckb: شێوازی IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ckb: خۆکار، تەنها DHCP

en: Prefix
ckb: پێشگر

en: Unable to open connection editor
ckb: ناتوانرێ دەستکاریکەری پەیوەندی بکرێتەوە

en: New Profile
ckb: زانیاری کەسیی نوێ

en: Import from file…
ckb: هێنان لە پەڕگە...

en: Add VPN
ckb: VPN زیادبکە

en: Cannot import VPN connection
ckb: ناتوانرێت پەیوەندی VPNبهێنرێت

en: Select file to import
ckb: پەڕگە دیاریبکە بۆ هێنان

en: A file named “%s” already exists.
ckb: پەڕگەیەک بە ناوی “%s” پێشتر بوونی هەیە.

en: _Replace
ckb: _جێگرتنەوە

en: Cannot export VPN connection
ckb: ناتوانرێت پەیوەندی VPN هاوردەبکرێ

en: Export VPN connection
ckb: پەیوەندی VPN هاوردەبکە

en: never
ckb: هەرگیز

en: today
ckb: ئەمڕۆ

en: yesterday
ckb: دوێنێ

en: IP Address
ckb: ناونیشانی پرۆتۆکۆڵی ئینتەرنێت

en: Last used
ckb: دواین بەکارهێنان

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ckb: بەستراو بە وایەر

en: Add new connection
ckb: پەیوەندی نوێ زیادبکە

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ckb: خاڵی داخی Wi-Fi هەڵدەکەیت؟

en: _Turn On
ckb: _هەڵی بکە

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ckb: خاڵی داخ بوەستێنە و هەر بەکار‌هێنەرێک ناچالاک بکرێت؟

en: _Stop Hotspot
ckb: خاڵیداخ _بوەستێنە

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ckb: ئامێری بێتەل پشتگیری دۆخی خاڵی داخ ناکات

en: _Forget
ckb: _لەبیرکردن

en: Known Wi-Fi Networks
ckb: ڕایەڵەکانی وای-فای ناسراوە

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ckb: _لەبیرکردن

en: Off
ckb: کوژاوەتەوە

en: Provider
ckb: دابینکەر

en: Network Proxy
ckb: پرۆکسی ڕایەڵە

en: H_TTPS Proxy
ckb: پرۆکسی H_TTPS

en: _FTP Proxy
ckb: پڕۆکسی _FTP

en: _Ignore Hosts
ckb: خانەخوێیەکان _پشتگوێبخە

en: Turn device off
ckb: ئامێر بکوژێنەوە

en: Turn VPN connection off
ckb: پەیوەندی VPN بکوژێنەوە

en: _Password
ckb: _تێپەڕەوشە

en: Wi-Fi Hotspot
ckb: ئاگری داخی وای-فای

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ckb: بیکوژێنەوە بۆ ئەوەی پەیوەندی بکەی بە ئینتەرنێت

en: Network Name
ckb: ناوی ڕایەڵە

en: Security type
ckb: جۆری ئاسایش

[ctx: Wi-Fi passkey]
en: Password
ckb: تێپەڕەوشە

en: Turn Wi-Fi off
ckb: وای-فای بکوژێنەوە

en: _Connect to Hidden Network…
ckb: _پەیوەندی بکە بە ڕایەڵەی شاراوە...

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ckb: _هەڵکردنی هۆتسپۆتی وایفای...

en: _Known Wi-Fi Networks
ckb: ڕایەڵەی وایفای _ناسراو

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ckb: دۆخ نەزانراوە

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ckb: ڕێکنەخراوە

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ckb: بەردەست نییە

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ckb: پەیوەندی دەگرێت

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ckb: ڕێپێدان پێویستە

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ckb: پەیوەستە

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ckb: لە پەیوەندی دەرچوون

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ckb: پەیوەندی سەرکەوتوونەبوو

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ckb: دۆخ نەزانراوە (بوونی نیە)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ckb: ڕێکخستن سەرکەوتوو نەبوو

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ckb: مۆدیۆم نەدۆزرایەوە

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ckb: پەیوەستبوونەوەی بلووتووس سەرکەوتوو نەبوو

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ckb: سیم کارت تێنەخراوە

en: Anonymous
ckb: نەناسراو

en: Authenticated
ckb: ڕێپێدرا

en: Both
ckb: هەردووک

en: _Username
ckb: _ناوی بەکارهێنەر

en: Sho_w password
ckb: تێپەڕەوشە پشانبد_ە

en: Version 0
ckb: وەشان ٠

en: Version 1
ckb: وەشان ١

en: I_dentity
ckb: ن_اسنامە

en: _Domain
ckb: _دۆمەین

en: Au_thentication
ckb: ڕێپێ_دان

en: Open System
ckb: سیستەم بکەرەوە

en: Shared Key
ckb: کلیلی بڵاوکراوە

en: _Key
ckb: _کلیل

en: Sho_w key
ckb: کلیل پیشان_بدە

en: _Type
ckb: _جۆر

[ctx: notifications]
note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
ckb: _ئاگادارکردنەوەکان

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
ckb: دەرپەڕاندنی _ئاگادارنامەکان

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ckb: ئاگادارنامەکان بەردەوام دەبن بۆ دەرکەوتنی لە خشتەی ئاگادارنامە کاتێکە دەرپەڕاندنەکان ناچالاک دەکرێن.

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
ckb: _ناوەڕۆکی پەیام پشانبدە لە دەڕپەڕاینەکان

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
ckb: ئاگادارنامەکانی  _قفڵی شاشەی

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ckb: نا_وەڕۆکی پەیام پشانبدە لەسەر قفڵی شاشە

en: On
ckb: هەڵکراوە

en: _Lock Screen Notifications
ckb: ئاگادارنامەکانی  _قفڵی شاشەی

en: Control which notifications are displayed and what they show
ckb: کۆنتڕۆڵی چی ئاگادارنامەیەک پشانبدرێن و ئەوان چی پشانبدەن بکە

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ckb: ئاگادارنامەکان;مانشێت;پەیام;ترەی;دەرپەڕیوو;

[ctx: Online Account]
en: Other
ckb: هیتر

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ckb: هەژماری %s

en: Error removing account
ckb: هەڵەیەک ڕویدا لەکاتی سڕینەوەی هەژمار

en: Online Accounts
ckb: هەژمارەکانی سەرهێڵ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ckb: هەژمارە سەرهێڵەکانت پەیوەستبکە و بڕیاربدە بۆ چی بەکاریان بێنی

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ckb: گۆگڵ;فەیسبووک;تویتەر;یاهوو;تۆڕ;سەرهێل;دوان;ڕۆژژمێر;نامە;پەیوەندی;ئاونکڵاود;کیربیرەس;SMTP;IMAP;پۆکێت;ڕیدئتلەیتەر;

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ckb: گەڕانەوە

en: Connect to your data in the cloud
ckb: پەیوەستبە بە دراوەکانتەوە لە هەورەکەت

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ckb: هیچ پەیوەندییەکی ئینتەرنێت نییە — پەیوەستبە بۆ ئەوەی هەژمارە سەرهێڵە نوێییەکان ڕێکبخەیت

en: Add an account
ckb: هەژمار زیاد بکە

en: Remove Account
ckb: هەژمار بسڕەوە

en: Unknown time
ckb: کات نەزانراوە

en: %i minute | %i minutes
ckb[0]: %i خولەک
ckb[1]: %i خولەک

en: %i hour | %i hours
ckb[0]: %i کاژێر
ckb[1]: %i کاژێر

en: hour | hours
ckb[0]: کاژێر
ckb[1]: کاژێرەکان

en: minute | minutes
ckb[0]: خوله‌ک
ckb[1]: خولەک

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ckb: %s تا بە تەواوی بارگاوی دەبێت

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ckb: ئاگاداری: %s ماوە

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ckb: %s ماوە

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ckb: بەتەواویی بارگاوی کرا

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ckb: بارگاوی نابێت

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ckb: بەتاڵ

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ckb: بارگاوی کردن

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ckb: بارگاویناکرێ

[ctx: Battery name]
en: Main
ckb: سەرەکی

[ctx: Battery name]
en: Extra
ckb: زیادە

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ckb: مشکی بێ تەل

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ckb: تەختەکلیلی بێ تەل

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ckb: نەبڕینی سەرچاوەی وزە

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ckb: یاریدەدەری دیجیتاڵی کەسی

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ckb: تەلەفۆنی پەیوەندی

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ckb: لێدەری ڕەنگاڵە

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ckb: تابلێت

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ckb: کۆمپیتەر

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ckb: ئامێری تێچووی یاریکردن

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ckb: پاتری

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Charging
ckb: بارگاوی کردن

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Caution
ckb: ئاگاداری

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Low
ckb: نزم

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Good
ckb: باش

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ckb: بەتەواویی بارگاوی کرا

[ctx: Battery power]
note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ckb: بەتاڵ

en: Batteries
ckb: پاترییەکان

en: %d hour | %d hours
ckb[0]: %d  کاژێر
ckb[1]: %d  کاژێر

en: %d minute | %d minutes
ckb[0]: %d خولەک
ckb[1]: %d خولەک

en: %d second | %d seconds
ckb[0]: %d چرکە
ckb[1]: %d چرکە

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ckb: ٠ چرکە

en: Power Saving
ckb: خەزنکردنی وزە

en: _Screen Brightness
ckb: _ڕووناکی شاشە

en: Automatic Brightness
ckb: ڕووناکی خودکار

en: _Keyboard Brightness
ckb: _ڕوونی تەختەکلیل

en: _Dim Screen When Inactive
ckb: شاشەکە _تاریک کاتێک بەکارناهێنرێت

en: _Blank Screen
ckb: شاشەی _بەتاڵ

en: _Wi-Fi
ckb: _وای-فای

en: Wi-Fi can be turned off to save power.
ckb: دەتوانرێت وای-فای بکوژێنرێتەوە بۆ خەزنکردنی وزە.

en: _Mobile Broadband
ckb: ئینتەرنێتی خێرای _مۆبایل

en: Mobile broadband (LTE, 4G, 3G, etc.) can be turned off to save power.
ckb: ئینتەرنێتی خێرای مۆبایل (LTE, 4G, 3G, هتد...) دەتوانرێت بکوژێندرێتەوە بۆ خەزنکردنی وزە.

en: _Bluetooth
ckb: _بلووتووس

en: Bluetooth can be turned off to save power.
ckb: بلووتووس دەتوانرێت بکوژێندرێتەوە بۆ خەزنکردنی وزە.

en: When on battery power
ckb: کاتێک لەسەر وزەی پاتریت

en: When plugged in
ckb: کاتێک بارگاوی دەبێت

en: Suspend
ckb: ڕاگرتن

en: Power Off
ckb: بیکوژێنەوە

en: Hibernate
ckb: دۆخەپشوو

en: Nothing
ckb: هیچ نەکات

note: Frame header
en: Suspend & Power Button
ckb: دۆخەپشو و دوگمەی وزە

en: _Automatic Suspend
ckb: دۆخەپشووی _خوودکار

en: Automatic suspend
ckb: دۆخەپشووی خوودکار

en: Po_wer Button Action
ckb: کاری دووگمەی و_زە

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
ckb: ١٥ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ckb: ٢٠ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ckb: ٢٥ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
ckb: ٣٠ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ckb: ٤٥ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
ckb: ١ کاژێر

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ckb: ٨٠ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ckb: ٩٠ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ckb: ١٠٠ خولەک

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ckb: ٢ کاژێر

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 1 minute
ckb: ١ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 2 minutes
ckb: ٢ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 3 minutes
ckb: ٣ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 4 minutes
ckb: ٤ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 5 minutes
ckb: ۵ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 8 minutes
ckb: ٨ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 10 minutes
ckb: ۱۰ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 12 minutes
ckb: ١٢ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: 15 minutes
ckb: ۱٥ خولەک

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Power" panel.
en: Never
ckb: هه‌رگیز

en: Automatic Suspend
ckb: دۆخەپشووی خودکار

en: _Plugged In
ckb: _بارگاوی دەکرێت

en: On _Battery Power
ckb: لە سەر وزەی _پاتری

en: Delay
ckb: دواخستن

en: Power
ckb: وزە

en: View your battery status and change power saving settings
ckb: دۆخی پاترییەکەت ببینە و ڕێکخستنەکانی خەزنکردنی وزە بگۆڕە

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;
ckb: وزە;خەوتن;وەستان;دۆخەپشوو;پاتری;ڕووناکی;تاریک;بەتاڵ;مۆنیتەر;DPMS;بەفیڕۆچوون;

en: Authenticate
ckb: رێگەپێدان

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ckb: ناوی بەکارهێنەر

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ckb: تێپەڕەوشە

en: Authentication Required
ckb: ڕێگەپێدان داواکراوە

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ckb: چاپکەری “%s” سڕاوەتەوە

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ckb: زیادکردنی چاپکەری نوێ سەرنەکەوت.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
ckb: ناتوانرێت ui بار بکرێت: %s

en: Location
ckb: شوێن

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ckb: وەگەڕخەر

en: Searching for preferred drivers…
ckb: بگەڕێ بۆ وەگەڕخەری پەسەندکراو...

en: Search for Drivers
ckb: بگەڕێ بۆ وەگەڕخەرەکان

en: Select from Database…
ckb: لە بنکەداروەوە دیاریبکە...

en: Install PPD File…
ckb: پەڕگەی PPD دابمەزرێنە...

en: Printers
ckb: چاپکەرەکان

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ckb: پرێنتەرەکان زیادبکە، کارەکانی پرێنتەر ببینە و  بڕیاربدە چۆن چاپبکەیت

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ckb: چاپکەر;ڕیز;چاپکردن;کاخەز;مرەکەب;تەنەر;

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ckb: دۆمەین

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ckb: ڕ_ێگەپێبدە

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ckb: هه‌مووی پاک بکه‌ره‌وه‌

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ckb: ـڕێیپێبدە

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ckb: هیچ چاپکەرێکی چالاک کارناکات

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ckb: چاپکەر زیادبکە

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ckb: _بیکەرەوە

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ckb: هیچ لە چاپکەرەکان نەدۆزرانەوە

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ckb: ناونیشانی ڕایەڵەکەت بنووسە یان بگەڕی بۆ چاپکەرەکەت

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ckb: ناوی بەکارهێنەر و تێپەڕەوشە بنوسە بۆ بینینی چاپکەرەکان و ڕاژەی چاپکردن.

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
ckb: پەڕەی تاقیکردنەوە

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ckb: %s وردەکارییەکان

en: No suitable driver found
ckb: وەگەڕخەری گونجاو نەدۆزرایەوە

en: Select PPD File
ckb: پەڕگەی PPD دیاریبکە

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ckb: فایلەکانی پێناسی چاپکەرەکانی پۆست-سکریپت (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Select Printer Driver
ckb: وەگەڕخەری چاپکەر دیاریبکە

en: Select
ckb: دیاریکردن

en: Loading drivers database…
ckb: بنکەدراوی وەگەڕخەرەکان باردەکرێن...

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ckb: چاپکەری جێت-دایرێکت

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ckb: چاپکەری LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ckb: یەک لاگیری

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ckb: لێواری درێژ (ئاسایی)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ckb: لێواری کورت (هەڵگەڕاوە)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ckb: ستوونی

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ckb: ئاسۆی

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ckb: ئاسۆیی هەڵگەڕاوە

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ckb: ستوونی هەڵگەڕاوە

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ckb: لەچاوەڕوانیدایە

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ckb: ڕاگیرا

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ckb: ڕێپێدان پێویستە

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ckb: لە کاردایا

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ckb: وەستێنرا

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ckb: هەڵوەشێنرایەوە

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ckb: لەباربرا

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ckb: تەواوبوو

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ckb[0]: کاری %u پێویستی بە ڕێگەپێدان هەیە
ckb[1]: کارەکانی %u پێویستی بە ڕێگەپێدان هەیە

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ckb: %s — کارا چالاکەکان

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
ckb: بەڵگەنامەی باوەڕپێکردن بنووسە بۆ چاپکردن لە %s

en: Unlock Print Server
ckb: ڕاژەی چاپکەر بکەرەوە

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ckb: %s بکەرەوە.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ckb: ناوی بەکارهێنەر و تێپەڕەوشە بنووسە بۆ بینینی چاپکەرەکان لە %s.

en: Searching for Printers
ckb: بگەڕی بۆ چاپکەرەکان

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ckb: دەرچەی زنجیرەیی

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ckb: دەرچەی هاوشان

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ckb: شوێن: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ckb: ناونیشان: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ckb: ڕاژەکان پێویستی بە ڕێگەپێدانە

en: Two Sided
ckb: دوو لاگیری

en: Paper Type
ckb: جۆری کاخەز

en: Paper Source
ckb: سەرچاوەی کاخەز

[ctx: printing option]
en: Resolution
ckb: وردی نیشاندانی شاشە

en: GhostScript pre-filtering
ckb: لەپێش فلتەرکردنی گۆست-سکریپت

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ckb: پەڕەکانی لاگیر

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ckb: دوو-لاگیر

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ckb: ئاڕاستە

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ckb: گشتی

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ckb: ڕێکخستنی پەڕە

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ckb: هەڵبژاردنەکانی دامەزراندن

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ckb: کار

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ckb: جۆرایەتی وێنە

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ckb: ڕەنگ

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ckb: کۆتاییهێنان

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ckb: پەرەسەندوو

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ckb: پەڕەی تاقیکردنەوە

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ckb: دیاریکردنی خودکار

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ckb: چاپکەری بنەڕەت

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ckb: تەنها فۆنتەکانی گۆست-سکریپت بگونجێنە

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ckb: بیگۆڕە بۆ PSی ئاستی ١

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ckb: بیگۆڕە بۆ PSی ئاست ٢

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ckb: پاڵوتنی پێشوەختە نییە

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ckb: دامەزراوە

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ckb: هیچ لە کاراکان چالاک نین

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ckb[0]: %u کار
ckb[1]: %u کارەکان

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ckb: مەرەکەبی کەمە

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ckb: مەرەکەبی تیا نییە

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ckb: گەشەپێدەری وێنەی کەمە

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ckb: گەشەپێدەری وێنەی نییە

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ckb: سەرچاوەی ئاماژەپێدەری  کەمە

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ckb: سەرچاوەی ئاماژەپێدەری  نییە

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ckb: بەرگ بکەوە

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ckb: دەرگا بکەوە

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ckb: لە نزمی پەڕە

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ckb: لە دەرەوە پەڕە

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ckb: دەرهێڵ

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ckb: وەستێنرا

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ckb: گەیەنەری وێنەی بینیەکە لە کۆتایی تەمەنیەتی (لە کار دەکەوێت)

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ckb: گەیەنەری وێنەی بینیەکە لەمەودوا کار ناکات

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ckb: ئامادەیە

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ckb: کارەکان قبوڵ نەکرا

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ckb: لە کاردایا

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ckb: سەرەکانی چاپکردن پاکبکەوە

en: Printing Options
ckb: هەڵبژاردەکانی چاپکردن

en: Printer Details
ckb: زانیارییەکانی چاپکەر

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ckb: چاپکەر بەکاربێنە بە بنەڕەت

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ckb: سەرەکانی چاپکردن پاکبکەوە

en: Remove Printer
ckb: چاپکەر بسڕەوە

en: Model
ckb: مۆدێل

en: Ink Level
ckb: ئاستی مەرەکەب

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
ckb: تکایە سیستم پێبکەرەوە کە کیشەکە چارەسەر بوو.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ckb: دووبارە پێکردنەوە

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add…
ckb: زیادبکە...

en: Additional Printer Settings…
ckb: ڕێکخستنی زیاتری چاپکەر...

en: No printers
ckb: هیچ لە چاپکەرەکان نییە

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add a Printer…
ckb: چاپکەرێک زیادبکە...

note: Translators: The CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: Sorry! The system printing service
    doesn’t seem to be available.
ckb: ببورە! خزمەتگوزاری چاپکردنی سیستەمەکە 
    وادیار نییە بەردەستبێت.

en: Screen Lock
ckb: قفڵی شاشە

en: Empty all items from Trash?
ckb: پاککردنەوەی هەموو بڕگەکان لە ناو تەنەکە خۆڵ؟

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ckb: هەموو بڕگە و پەڕەکانی ناو گڵێشدان بە هەمیشەیی دەسڕێنەوە.

en: _Empty Trash
ckb: ته‌نه‌که‌ی فڕێدان _به‌تاڵکه‌

en: Delete all the temporary files?
ckb: سڕینەوەی هەموو پەڕگە کاتییەکان؟

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ckb: هەموو پەڕگە کاتییەکان بۆ هەمیشە دەسڕێنەوە.

en: _Purge Temporary Files
ckb: _لەناوبردنی پەڕگە کاتییەکان

en: Problem Reporting
ckb: ڕاپۆرتکردنی کێشە

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: Screen Turns Off
ckb: شاشە دەکوژێتەوە

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 seconds
ckb: ٣٠ چرکە

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 minute
ckb: ١ خولەک

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 2 minutes
ckb: ٢ خولەک

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 3 minutes
ckb: ٣ خولەک

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 5 minutes
ckb: ۵ خولەک

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 30 minutes
ckb: ۳۰ خولەک

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank for" in "Screen Lock" dialog.
en: 1 hour
ckb: ١ کاژێر

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 1 hour
ckb: ١ کاژێر

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 1 day
ckb: ١ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 2 days
ckb: ۲ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 3 days
ckb: ٣ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 4 days
ckb: ٤ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 5 days
ckb: ٥ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 6 days
ckb: ٦ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 7 days
ckb: ٧ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 14 days
ckb: ١٤ ڕۆژ

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Purge After" in "Purge Trash & Temporary Files" dialog.
en: 30 days
ckb: ٣٠ ڕۆژ

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 1 day
ckb: 1 ڕۆژ

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 7 days
ckb: ٧ ڕۆژ

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: 30 days
ckb: ٣٠ ڕۆژ

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "Retain History" in "Usage & History" dialog.
en: Forever
ckb: هەتا هەتایە

en: Automatic Screen _Lock
ckb: _قفڵی شاشەی خودکار

en: Lock Screen on Suspend
ckb: شاشەکە قفڵ بکە لە ڕاگرتن

en: _Empty Trash…
ckb: _بەتاڵکردنی تەنەکەخۆڵ...

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
ckb: بەکارهێنانی کامێرا ڕیگە ئەدات بە بەرنامەکان بتوانن وێنە بگرن و گرتەی ڤیدیۆ تۆمار بکەن. ئەگەر کامێراکە ناچالاک بێ، ئەوا بۆی هەیە کە بەرنامەکان نەتوانن بەڕێکوپێکی هەموو کارێکی وێنە و ڤیدیۆت بۆ ئەنجام بدەن.

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
ckb: خزمەتگوزارییەکانی شوین دەهێڵێت بەرنامەکان شوێنەکەت بزانێت.Wi-Fi و دەستەی بێسنووری مۆبایل بەکاربینە بۆ زیادکردنی دروست.

en: Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
ckb: مۆزێلا خزمەتگوزاری شوێنی بەکاردەهێنێت: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>سیاسەتی تایبەتی</a>

en: Send error reports to Canonical
ckb: ڕاپۆرتەکانی هەڵە بنێرە بۆ کانۆنیکاڵ

en: Connectivity checking is used to detect connection issues and helps you to stay online. If your network communications are being monitored, it could be used to gather technical information about this computer.
ckb: پشکنینی پەیوەستێتی بەکاردێ بۆ دۆزینەوەی  کێشەکانی پەیوەندی و یارمەتیت دەدا سەرهێڵ بمێنیتەوە. ئەگەر ئاڵوگۆڕکردنەکانی ڕایەڵەکەت چاودێری بکرێت، دەتوانرێت بەکاربهێنرێت بۆ کۆکردنەوەی زانیری تەکنیکی دەربارەی ئەم کۆمپیتەرە.

en: _Connectivity Checking
ckb: _گەڕان بۆ پەیوەنددارێتی

en: Privacy
ckb: تایبەتێتی

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ckb: شاشە;قفڵ;دەستنیشانکاری;تێکشکان;تایبەتی;نوێترین;کاتی;tmp;نیشاندەر;ناو;ڕایەڵە;ناسنامه;

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ckb: شاهانە

en: Formats
ckb: فۆرماتەکان

en: Preview
ckb: پێشبینین

en: Dates
ckb: ڕێکەوتەکان

en: Dates & Times
ckb: ڕێکەوت و کات

en: Numbers
ckb: ژمارەکان

en: Measurement
ckb: پێوانەکردن

en: Paper
ckb: پەڕە

en: No input sources found
ckb: سەرچاوەی تێخستن نەدۆزرایەوە

[ctx: Input Source]
en: Other
ckb: هیتر

en: Add an Input Source
ckb: سەرچاوی تێخستن زیادبکە

en: Input methods can’t be used on the login screen
ckb: شێوازەکانی تێچووەکە ناتوانرێ بەکاربهێنرێت لەسەر قفڵی شاشەکە

en: Login _Screen
ckb: پەردەی _چوونەژوورەوە

en: _Language
ckb: _زمان

en: Restart the session for changes to take effect
ckb: دانیشتن پێبکەرەوە بۆ ئەنجامدانی گۆڕانکارییەکان

en: Restart…
ckb: پێکردنەوە...

en: _Formats
ckb: _ڕێکخستنەکان

en: Input Sources
ckb: سەرچاوەی تێخستن

en: Choose keyboard layouts or input methods.
ckb: کڵێشەی تەختەکلیل یان شێوزی نووسین بگۆڕە.

en: No input source selected
ckb: هیچ سەرچاوەی تێخستن دیارینەکراوە

en: Login settings are used by all users when logging into the system
ckb: ڕێخستنەکانی چوونەژوورەوە بەکاردەبرێت لەلایان هەموو بەکار‌هێنەرەکان کاتێک دەچیتە ناو سیستەمەکە

en: Manage Installed Languages
ckb: ڕێکخستنی زمانە دامەزراوەکان

en: Input Source Options
ckb: هەڵبژاردەکانی سەرچاوەی تێخستن

en: Use the _same source for all windows
ckb: _هەمان سەرچاوە بەکاربێنە بۆ هەموو پەنجەرەکان

en: Allow _different sources for each window
ckb: ڕێگەبدە بە سەرچاوە _جیاوازەکان بۆ هەر پەنجەرەیەک

en: Previous source
ckb: سەرچاوە پێشوو

en: Next source
ckb: سەرچاوەی داهاتوو

en: These keyboard shortcuts can be changed in the keyboard settings
ckb: ئەم قەدبڕانە دەتوانرێت بگۆڕدرێت لە ڕێکخستنی تەختەکلیل

en: Region & Language
ckb: شوێن و زمانەکان

en: Select your display language, formats, keyboard layouts and input sources
ckb: زمانی پیشاندان، فۆرماتەکان، کڵێسەی تەختە کلیل سەرچاوەی تێخستنی نووسین دیاریبکە

en: Select Location
ckb: شوێن هەڵبژێرە

en: _OK
ckb: _باشە

en: No applications found
ckb: هیچ داوانامەیەک نەدۆزرایەوە

en: Move Up
ckb: جوڵان بۆ سەرەوە

en: Move Down
ckb: جۆڵان بۆ خوارەوە

en: Search Locations
ckb: گەڕان بۆ شوێن

en: Folders which are searched by system applications, such as Files, Photos and Videos.
ckb: بەرنامەکانی سیستەم دەگەڕێن بەناو بوخچەکان، وەک پەڕگەکان، وێنەکان و ڤیدیۆکان.

en: Places
ckb: شوێنەکان

en: Bookmarks
ckb: دڵخوازەکان

en: Other
ckb: هیتر

note: Label
en: No networks selected for sharing
ckb: هیچ ڕایەڵەیەک دیارینەکرا بۆ بڵاوکردنەوە

[ctx: service is enabled]
en: On
ckb: هەڵکراوە

[ctx: service is disabled]
en: Off
ckb: کوژاوەتەوە

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ckb: چالاككراو

[ctx: service is active]
en: Active
ckb: چالاك

en: Choose a Folder
ckb: بوخچە هەڵبژێرە

en: Copy
ckb: لەبەرگرتنەوە

en: Sharing
ckb: ىڵاوکردنەوە

en: _Computer Name
ckb: _ناوی کۆمپیوتەر

en: _File Sharing
ckb: _بڵاوکردنەوەی پەڕگە

en: _Screen Sharing
ckb: _بڵاوکردنەوەی پەردە

en: _Media Sharing
ckb: _بڵاوکردنەوەی میدیا

en: _Remote Login
ckb: _چوونەژوورەوەی دوور

en: File Sharing
ckb: بڵاوکردنەوەی پەڕگە

en: _Require Password
ckb: _تێپەڕەووشە داواکراوە

en: Remote Login
ckb: چوونەژوورەوەی دوور

en: Screen Sharing
ckb: بڵاکوردنەوەی پەردە

en: _Allow connections to control the screen
ckb: _ڕێگە بدە پەیوەندییەکان پەردە بگرنە ژێردەست

en: _Password:
ckb: _تێپپەڕەوشە:

en: _Show Password
ckb: _وشەی تێپەڕبوون پیشان بدە

en: Access Options
ckb: هەڵبژاردەکانی چوونەناو

en: _New connections must ask for access
ckb: _پەیوەندی نوێ پێوستە داوای چوونەناو بکات

en: Share music, photos and videos over the network.
ckb: مۆسیقا، وێنەکان و ڤیدیۆکان بڵاوبکەوە لە سەر ئینتەرنێت.

en: Folders
ckb: بوخچەکان

en: Control what you want to share with others
ckb: دەستبگرە بەسەر ئەوەی دەتەوێت بڵاویبکەیتەوە لەگەڵ کەسانی دیکە

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ckb: بڵاوکردنەوە;بڵاودەکرێتەوە;ssh;خانەخوێ;ناو;کۆنتڕۆڵ-لە-دوور;ڕوومێز;ڕەنگاڵە;دەنگ;ڤیدیۆ;وێنەکان;وێنەکان;فلیمەکان;ڕاژە;ڕێندەرکەر;

en: Networks
ckb: ڕایەڵەکان

en: Enable or disable remote login
ckb: چالاک کردن و ناچالاک کردنی چوونەناوی دوور

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ckb: چالاک کردن و ناچالاک کردنی چوونەناوی دوور پێویستی بە دەسەڵاتی ڕێپێدانە

en: Custom
ckb: ڕاسپێراو

en: Bark
ckb: بارک

en: Drip
ckb: دریپ

en: Glass
ckb: گلاس

en: Sonar
ckb: سۆنەر

en: Rear
ckb: دواوە

en: Front
ckb: پێشەوە

en: Testing %s
ckb: تاقیکردنەوەی %s

en: Click a speaker to test
ckb: کرتە بکە لە بڵندگۆ بۆ تاقیکردنەوە

en: System Volume
ckb: پلەدەنگی سیستم

en: Over-Amplification
ckb: پلەدەنگی-بەزتر

en: Allows raising the volume above 100%. This can result in a loss of audio quality; it is better to increase application volume settings, if possible.
ckb: ڕێگەدان بۆ زیاتر لە %١٠٠. ئەمە دەبێتە هۆی لەدەستدانی جۆرێتی دەنگەکە، وا باشترە ڕێکستنەکانی دەنگی داوانامە زیادبکرێت. ئەگەر دەکرێت.

en: Volume Levels
ckb: ئاستی دەنگ

en: Output
ckb: دەرخستە

en: Output Device
ckb: ئامێری دەرخستن

en: Test
ckb: تاقیکردنەوە

en: Configuration
ckb: ڕێکخستن

en: Balance
ckb: هاوسەنگی

en: Fade
ckb: کاڵبوونەوە

en: Subwoofer
ckb: بەرزکەرەوەی دەنگ (سەبوۆفەر)

en: Input
ckb: تێخستە

en: Input Device
ckb: ئامێری تێخراو

en: Volume
ckb: پلەی دەنگ

en: Alert Sound
ckb: دەنگی ئاگاداری

[ctx: volume]
en: 100%
ckb: %۱۰۰

en: Sound
ckb: دەنگ

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ckb: گۆڕینی ئاستی دەنگ، تێخستن، دەرخستن، ودەنگی ئاگادارکردنەوە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ckb: هێڵەکە بچڕا

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ckb: پەیوەندی دەگرێت

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ckb: پەیوەستە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ckb: هەڵە لە ڕێپێدان

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ckb: ڕێپێدان

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ckb: کردار کەمکراوە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ckb: پەیوەستەو ڕێپێدراوە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ckb: نەناسراو

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at:
ckb: ڕێپێدراوە لە:

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at:
ckb: پەیوەستە لە:

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at:
ckb: بەشدارە لە:

en: Failed to authorize device:
ckb: ڕێگە نەدراوە بە ئامێری:

en: Failed to forget device:
ckb: ‌نەتونرا ئامیرە لەبیر بکرێ

en: Name:
ckb: ناو:

en: Status:
ckb: دۆخ:

en: Authorize and Connect
ckb: ڕێبدە و پەیوەندی بکە

en: Forget Device
ckb: ئامێر لەبیربکە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ckb: هەڵە

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ckb: ڕێپێدراوە

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ckb: ئاستی ئاسایشی سەندەربۆڵت ناتوانرێت دیاریبکرێت

en: No Thunderbolt support
ckb: پشتگیری سەندەربۆڵت نییە

en: Direct Access
ckb: ڕێپێدانی ڕاستەوخۆ

en: Pending Devices
ckb: ئامێری چاوەڕوانکراو

en: No devices attached
ckb: هیچ ئامێرێک نەبەستراوە

en: Thunderbolt
ckb: سەندەربۆڵت

en: All displays
ckb: هەموو پیشاندەرەکان

en: Auto-hide the Dock
ckb: شاردنەوەی خۆکاری دۆک

en: The dock hides when any windows overlap with it.
ckb: دۆک لادەچیت کاتێک پەنجەرەیەک دێتە سەری.

en: Icon size
ckb: قەبارەی وێنۆچکە

en: Show on
ckb: پیشانی بدە لە

en: Position on screen
ckb: شوێنی لە پەردە

[ctx: Position on screen for the Ubuntu dock]
en: Left
ckb: چەپ

[ctx: Position on screen for the Ubuntu dock]
en: Bottom
ckb: خوارەوە

[ctx: Position on screen for the Ubuntu dock]
en: Right
ckb: ڕاست

note: Dock settings.
en: Dock
ckb: لەنگەرگا(دۆک)

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ckb: بنەڕەتی

[ctx: cursor size]
en: Medium
ckb: ناوەند

[ctx: cursor size]
en: Large
ckb: گەورە

[ctx: cursor size]
en: Larger
ckb: گەورەتر

[ctx: cursor size]
en: Largest
ckb: گەورەترین

en: %d pixel | %d pixels
ckb[0]: %d پیکسڵ
ckb[1]: %d پیکسڵ

en: Seeing
ckb: دەبینرێت

en: _High Contrast
ckb: _تۆخ و گەورە

en: _Large Text
ckb: _دەقی گەورە

en: C_ursor Size
ckb: قەبارەی ج_ێنیشاندەر

en: _Zoom
ckb: _هێنانە پێش

en: Screen _Reader
ckb: خوێنەری _پەردە

en: _Sound Keys
ckb: _کلیلی دەنگ

en: Hearing
ckb: دەبیسترێت

en: _Visual Alerts
ckb: ئاگادارکردنەوە _بینراوەکان

en: Screen _Keyboard
ckb: _تەختەکلیلی شاشە

en: R_epeat Keys
ckb: کلیلە د_ووبارەبووەوەکان

en: Cursor _Blinking
ckb: _تروکاندنی جێنیشاندەر

en: Pointing & Clicking
ckb: نیاشانەکردن و کرتەکردن

en: _Mouse Keys
ckb: کلیلەکانی _مشک

en: _Click Assist
ckb: _کرتەی هاوکاریکەر

en: _Double-Click Delay
ckb: _دوواکەوتنی دوو-کرتە

en: Double-Click Delay
ckb: دوواکەوتنی دوو-کرتە

en: Cursor Size
ckb: قەبارەی جێنیشاندەر

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ckb: قەبارەی جێنیشاندەر دەتوانرێت بە هێنانە پیش بکرێت بۆ ئەوەی بە جوانی جێنیشاندەر ببینیت.

en: Screen Reader
ckb: خوێنەرەوەی ڕووپەر

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ckb: خوێنەریڕووپەر خوێندنەوە ب ۆپەردە دەکات هەر کاتێک تۆ سەرنج دەجوڵێنی .

en: _Screen Reader
ckb: _خوێنەری رووپەر

en: Sound Keys
ckb: کیلی دەنگ

en: Visual Alerts
ckb: ئاگانامەیی بینەیی

en: _Test flash
ckb: _فلاش تاقیبکەرەوە

en: Repeat Keys
ckb: کلیلی دووبارە

en: Speed
ckb: خێرایی

en: Repeat keys speed
ckb: خێرایی کلیلەکان سووبارە بکەرەوە

en: Cursor Blinking
ckb: تروکاندنی جێنیشاندەر

en: Cursor blinks in text fields.
ckb: جێنیشاندەر دەتروکێت لە بوواری دەقەکان.

en: Cursor blinking speed
ckb: خێرایی تروکاندنی جێنیشاندەر

en: Typing Assist
ckb: یارمەتیدەری نووسین

en: _Sticky Keys
ckb: کلیلە _پێوەنوساوەکان

[ctx: slow keys delay]
en: Short
ckb: کورت

[ctx: slow keys delay]
en: Long
ckb: دوورودرێژ

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
ckb: کورت

[ctx: secondary click]
en: Short
ckb: کورت

en: Secondary click delay
ckb: دوواکەوتنی کرتەی لاوەکیی

[ctx: secondary click delay]
en: Long
ckb: دوورودرێژ

[ctx: dwell click delay]
en: Short
ckb: کورت

[ctx: dwell click delay]
en: Long
ckb: دوورودرێژ

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
ckb: بچووک

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
ckb: گەورە

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ckb: وای لێبکە ئاسان ببینرێت، ببیسترێت، بنوسرێت، خاڵ و کرتە

[ctx: Distance]
en: Short
ckb: کورت

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ckb: چارەکی ڕووپەر

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ckb: نیوەی ڕووپەر

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ckb: سێ چارەکی ڕووپەر

[ctx: Distance]
en: Long
ckb: دوورودرێژ

en: Full Screen
ckb: بینینی پڕاوپڕ

en: Top Half
ckb: نیوەی سەرەوە

en: Bottom Half
ckb: نیوەی خوارەوە

en: Right Half
ckb: نیوەی ڕاست

en: Zoom Options
ckb: هەڵبژاردەکانی نزیککردنەوە

en: _Magnification:
ckb: _ئاوساندن:

en: _Follow mouse cursor
ckb: _دووای جێنیشاندەری مشک بکەوە

en: _Screen part:
ckb: _بەشی ڕووپەر:

en: Magnifier _extends outside of screen
ckb: ئاوسان  _دیوی دەرەوەی ڕووپەر فراوان دەکات

en: _Keep magnifier cursor centered
ckb: _جێنیشاندەری ئاوساندن لە ناوەڕاست بهێڵەوە،

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ckb: جێنیشاندەری ئاوساندن  _پاڵ بە ناوەڕۆکەکان دەنا بۆ ناوەوە (خولگەیی)

en: Magnifier cursor moves with _contents
ckb: جێنیشاندەری ئاوساندن دەجوڵێت لەگەڵ _ناوەڕۆکەکاندا

en: Magnifier Position:
ckb: شوێنی هەڵئاوساندن:

en: Magnifier
ckb: هەڵئاوساندەر

en: _Thickness:
ckb: _ئەستووری:

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
ckb: تەنک

en: _Length:
ckb: _درێژی:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
ckb: ڕه‌_نگ

en: _White on black:
ckb: _سپی لەسەر ڕەش:

en: _Brightness:
ckb: _ڕووناکی:

en: _Contrast:
ckb: _کۆنتراست:

[ctx: universal access, contrast]
note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
ckb: ڕە_نگ

[ctx: universal access, color]
en: None
ckb: هیج

[ctx: universal access, color]
en: Full
ckb: هەموو

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
ckb: نزم

[ctx: universal access, brightness]
en: High
ckb: بەرز

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
ckb: نزم

[ctx: universal access, contrast]
en: High
ckb: بەرز

en: Color Effects
ckb: کاریگەری ڕەنگ

en: Should match the web address of your login provider.
ckb: پێویستە ناونیشنای تۆڕی دابینکەری چوونەژوورەوەکەت بگونجێنیت

en: Failed to add account
ckb: نەتوانرا هەژمار زیادبکرێت

en: The passwords do not match.
ckb: تێپەڕەوشەکان وەک یەک نین.

en: Failed to register account
ckb: تۆمارکردنی هەژمارەکەت شکستی هێنا

en: No supported way to authenticate with this domain
ckb: هیچ ڕێگایەک نییە بۆ سەلماندن لەگەڵ ئەم دۆمەینە

en: Failed to join domain
ckb: پەیوەستبوون بە دۆمەینەوە شکستی هێنا

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ckb: ناوی چوونەژورەوە کاری نەکرد. 
    تکایە هەوڵبدەرەوە.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ckb: تیپەڕوشەی چوونەژورەوە کاری نەکرد. 
    تکایە هەوڵبدەرەوە.

en: Failed to log into domain
ckb: چوونەژوورەوە بۆ دۆمەینەکە شکستی هێنا

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ckb: ناتوانرێت دۆمەین بدۆزرێتەوە. لەوانەیە

en: Add User
ckb: بەکارهێنەر زیادبکە

en: _Full Name
ckb: _ناوی تەواو

en: Standard
ckb: ستاندارد

en: Administrator
ckb: بەڕێوەبەر

en: Account _Type
ckb: جۆری _هەژمار

en: Allow user to set a password when they next _login
ckb: ڕێگە بە بەکارهێنەر بدە جاری داهاتوو وشەی تێپەڕ بگۆڕدرێت کە هاتە _ژوورەوە

en: Set a password _now
ckb: وشەی تێپەڕبوون دابنێ _ئێستا

en: _Confirm
ckb: _دڵنیابوونەوە

en: You are Offline
ckb: تۆ لەدەرەوی هێڵی

en: You must be online in order to add enterprise users.
ckb: پێویستە لەسەرهێڵ بی بۆ ئەوەی بەکارهێنەری ئابووری زیادبکەی.

en: _Enterprise Login
ckb: _چوونەژورەوەی ئابووری

en: Browse for more pictures
ckb: بگەڕی بۆ وێنەی زیاتر

en: Take a Picture…
ckb: وێنەیەک بگرە...

en: Select a File…
ckb: پەڕگە دیاریبکە...

en: This Week
ckb: ئەم هەفتەیە

en: Last Week
ckb: کۆتا هەفتە

en: Session Ended
ckb: دانیشتن کۆتایهات

en: Session Started
ckb: دانیشتن دەستیپێکرد

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
ckb: %s — چالاکی هەژمار

en: Please choose another password.
ckb: تکایە وشەی تێپەڕبوون تر بنووسە.

en: Please type your current password again.
ckb: تکایە وشەی تێپەڕبوونی ئێستات بنووسەرەوە

en: Password could not be changed
ckb: وشەی تێپەڕبوون ناگۆڕدرێت

en: Change Password
ckb: گۆڕینی وشەی تێپەڕبوون

en: Ch_ange
ckb: گۆڕ_ین

en: _Confirm New Password
ckb: _دڵنیابەرەوە لە وشەی تێپەڕبوونی نوێ

en: _New Password
ckb: _وشەی تێپەڕبوونی نوێ

en: Current _Password
ckb: وشەی تێپەڕبوونی _ئێستا

en: Allow user to change their password on next login
ckb: ڕێگە بدە بەکارهێنەر وشەی تێپەڕبوونی بگۆڕێت دووای چوونە ژوورەوە

en: Set a password now
ckb: وشەی تێپەڕبوون دابنێ ئێستا

en: Cannot automatically join this type of domain
ckb: ناتوانیت خۆکارانە بچیتە ئەم جۆرە دۆمەینەوە

en: No such domain or realm found
ckb: هیچ دۆمەینێکی ڕاستی نەدۆزرایەوە

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ckb: ناتوانرێت وەکو %s بچیتە ژوورەوە لە %s دۆمەین

en: Invalid password, please try again
ckb: ووشەی تێپەڕبوون هەڵەیە ،تکایە هەوڵ بدەرەوە

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ckb: ناتوانین پەیوەستببین بە دۆمەینی %s: %s

en: Your account
ckb: هەژمارەکەت

en: Failed to delete user
ckb: نەتوانرا بەکارهێنەر بسڕیتەوە

en: Failed to revoke remotely managed user
ckb: نەتوانرا بەکارهێنەری بەڕێوبردن لەدوورەوە هەڵبوەشێندرێتەوە

en: You cannot delete your own account.
ckb: ناتوانی هەژماری خۆت بسڕیتەوە.

en: %s is still logged in
ckb: %s هێشتا لە ژوورەوەیە

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ckb: سڕینەوەی بەکارهێنەرێک کە لە ژوورەوەیە دەتوانێت سیستەمەکەی لە دۆخێکی ناجێگیر بەجێبێڵێت

en: Do you want to keep %s’s files?
ckb: دەتەوێت پەڕگەکانی %s بهێڵیتەوە؟

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ckb: دەتوانرێت بوخچەی ماڵەوە، نۆرە نامە و پەڕگە کاتییەکانی ئەو ناوە بپارێزیت کاتێک هەژماری بەکارهێنەرێک. دەسڕیتەوە

en: _Delete Files
ckb: _پەڕگەکان بسڕەوە

en: _Keep Files
ckb: _پەڕگەکان بهێڵەوە

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ckb: تۆ دڵنیای دەتەوێت هەژماری %s لە دوورەوە بەڕێوەبراو هەڵبوەشێنیتەوە؟

en: _Delete
ckb: _سڕینەوە

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ckb: هەژمار ناچالاک کرا

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ckb: جێبەجێدەکرێت لە چوونەژورەوەی داهاتوو

[ctx: Password mode]
en: None
ckb: نییە

en: Logged in
ckb: لەژوورەوەیە

en: Failed to contact the accounts service
ckb: نەتوانرا پەیوەندی بکرێت بە خزمەتگوزاری هەژمارەکان

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ckb: تکاتە دڵنیابە کە خزمەتگوزاری-هەژمار دامەزراوە و چالاکە.

note: Translator comments: * We split the line in 2 here to "make it look good", as there's * no good way to do this in GTK+ for tooltips. See: * https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=657168
en: To make changes,
    click the * icon first
ckb: بۆ گۆڕانکاری،
    کرتە لە وێنۆچکەکە بکە

en: Create a user account
ckb: هەژماری بەکارهێنەر دروستبکە

en: To create a user account,
    click the * icon first
ckb: بۆ دروستکردنی هەژماری بەکارهێنەر،
    کرتە لە وێنۆچکەکە بکە

en: Delete the selected user account
ckb: هەژماری بەکارهێنەری دیاریکراو بسڕەوە

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ckb: بۆ سڕینەوی هەژماری بەکارهێنەری دیاریکراو
    کرتە لە وێنۆچکەکە بکە

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ckb: دانیشتنەکەت پێویستە دەسپێبکرێتەوە بۆ گۆڕانکاری  بۆ ئەوەی کاریگەرییەکانی دەربکەوێت

en: Restart Now
ckb: دەسپێکردنەوە ئەنجام بدە

en: A_utomatic Login
ckb: چوونەژورەوە خ_ۆکار

en: _Fingerprint Login
ckb: _چوونەژورەوە بە پەنجەمۆر

en: User Icon
ckb: وێنۆچکەی بەکارهێنەر

en: Remove User…
ckb: سڕینەوەی بەکارهێنەر...

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
ckb: هیچ بەکارهێنەرێک نەدۆزرایەوە

en: Unlock to add a user account.
ckb: بیکەرەوە بۆ ئەوەی بەکارهێنەر زیادبکەی بۆ  هەژمار.

en: Left thumb
ckb: پەنجەی چەپ

en: Left middle finger
ckb: پەنجەی ناوەڕاستی چەپ

en: Left ring finger
ckb: ئەڵقەی پەنجەی چەپ

en: Left little finger
ckb: پەنجە بچووکی چەپ

en: Right thumb
ckb: پەنجە گەورەی ڕاست

en: Right middle finger
ckb: پەنجەی ناوەڕاست ڕاست

en: Right ring finger
ckb: ئەڵقەی پەنجەی ڕاست

en: Right little finger
ckb: پەنجەی بچووکی ڕاست

en: Enable Fingerprint Login
ckb: چوونەژورەوە بە پەنجەمۆر چالاک بکە

en: _Right index finger
ckb: پەنجەی نیشاندەری _ڕاست

en: _Left index finger
ckb: پەنجەی نیشاندەری _چەپ

en: _Other finger:
ckb: _پەنجەکانی تر:

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
ckb: پەنجەمۆر بەسەرکەوتووی زیادکرا. ئێستا دەتوانیت بە پەنجەمۆر بچیتە ژوورەوە.

en: Users
ckb: بەکارهێنەران

en: Add or remove users and change your password
ckb: زیادکردن یان سڕینەوە بەکارهێنەر و گۆڕینی وشەی تێپەڕبوون

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ckb: _تۆمارکردن

en: Domain Administrator Login
ckb: چونەژوورەی بەڕیوەبەری دۆمەین

en: Administrator _Name
ckb: ناوی _بەڕێوبەر

en: Administrator Password
ckb: تێپەڕەوشەی بەڕێوبەر

en: Manage user accounts
ckb: ڕێکخستنی هەژمارەکانی بەکارهێنەر

en: Authentication is required to change user data
ckb: ڕێپێدان داواکراوە بۆ گۆڕینی زانیاری بەکارهێنەر

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ckb: پێویستە تێپەڕەوشەی نوێ جیاوازبێ لە کۆنەکە.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ckb: هەوڵبدە چەن پیتێک و ژمارە بگۆڕە.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ckb: هەوڵ بدە هەندێ لە وشەی تێپەڕبوونەکە بگۆڕە.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ckb: ئەگەر وشەی تێپەڕبوون ناوەکەتی تێدا نەبێت بەهێزتر دەبێت.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ckb: هەوڵ بدە ناوەکەت تێکەڵ مەکە بە وشەی تێپەڕبوونەکە.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ckb: هەوڵ بدە چەند پیتێک بەکارمەهێنە کە لە وشەی تێپەڕبوونەکە هەیە.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ckb: هەوڵ بدە پیتی باو بەکارمەهێنە.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ckb: هەوڵ بدە پیتە نووسراوەکان ڕێک مەخەرەوە و بینوسیتەوە.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ckb: هەوڵ بدە ژمارەی زیاتر بنووسە.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ckb: هەوڵ بدە پیتی گەورە بنووسیت.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ckb: هەوڵ بدە پیتی بچووک بەکاربێنە.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ckb: هەوڵ بدە هێمای تایبەت، وەکو خاڵبەندی بەکاربێنە.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ckb: هەوڵ بدە تێکەڵەیەک لە پیتەکان، ژمارەکان و خاڵبەندییەکان بەکاربێنە.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ckb: هەوڵ بدە هەمان هێما دووبارە مەکەرەوە.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ckb: هەوڵ بدە هەمان هێما دووبارە مەکەرەوە: پێویستە تێکەڵیەک لە پیتەکان، ژمارەکان و خاڵبەندییەکان بەکاربێنیت.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ckb: هەوڵ زنجیرەی لە دووای یەک وەکو ١٢٣٤ یان ابجد بەکارمەهێنە.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ckb: وشەی تێپەڕبوون پێویستە درێژتر بێ. هەوڵ بدە پیت، ژمارە، خاڵبەندی زیاتر بەکاربێنە.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ckb: هەردوو پیتی گەورە و بچووک تێکەڵبکە لەگەڵ ژمارەیەک یا زیاتر.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ckb: پیتی زیاتر بەکاربێنە، ژمارە و خاڵبەندی تێپەرەوشە بەهێزتر دەبێت.

en: Authentication failed
ckb: ڕێپێدان سەرکەوتوو نەبوو

en: The new password is too short
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ زۆر کورتە

en: The new password is too simple
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ زۆر سادەیە

en: The old and new passwords are too similar
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ و کۆن زۆر لەیەک دەچن

en: The new password has already been used recently.
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ پێشتر بەکارهێنراوە.

en: The new password must contain numeric or special characters
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ دەبێت ژمارە یان هێمای تایبەتی تێدابێت.

en: The old and new passwords are the same
ckb: وشەی تێپەڕبوونی نوێ و کۆن وەکو یەکن

en: The new password does not contain enough different characters
ckb: تێپەڕە وشە نوێییەکە بەشی پێویست نووسە جیاوازەکانی تێدانییە

en: Unknown error
ckb: هەڵەیەکی نەزانراو

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ckb: ببورە، ئەو نازناوە بەردەست نییە. تکایە دانەیەکیتر تاقی بکەرەوە.

en: The username is too long.
ckb: نازناوەکە زۆر درێژە

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ckb: ئەمە بەکاردێ بۆ بوخچەی ماڵەوە وە ناتوانرێ بگۆڕدرێ.

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
ckb: تۆ ڕێگەپێدراو نیت تا دەستبگریت بەسەر ئامێرەکە. پەیوەندی بکە بە بەڕێوبەریسیستەمەکەت.

en: The device is already in use.
ckb: ئامێر لە کاردایە.

en: An internal error occurred.
ckb: هەڵەی ناوەکی ڕویدا.

en: Enabled
ckb: چالاككراوە

en: Delete registered fingerprints?
ckb: پەنجەمۆرە تۆمارکراوەکان دەسڕیتەوە؟

en: _Delete Fingerprints
ckb: پەنجەمۆرەکان _بسڕەوە

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ckb: تۆ دەتەوێت پەنجەمۆرە تۆمارکراوەکانت بسڕیتەوە کەواتە چوونەژوورەوەی پەنجەمۆر ناچالاک دەکرێت؟

en: Done!
ckb: ئەنجام درا!

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not access “%s” device
ckb: ناتوانرێت بچیتە ناو ئامێری  “%s”

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "Could you not access "Digital Persona U.are.U 4000/4000B" device
en: Could not start finger capture on “%s” device
ckb: ناتوانرێت دەستبکرێت بە تۆمارکردنی پەنجە لە ئامێری  “%s”

en: Could not access any fingerprint readers
ckb: ناتوانرێت دەستبگیرێت بەسەر هیچ لە خوێنەرەکانی  پەنجەمۆر

en: Please contact your system administrator for help.
ckb: تکایە پەیوەندی بکە بە بەڕیوەبەری سیستم بۆ یارمەتی.

note: translators: * The variable is the name of the device, for example: * "To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the * 'Digital Persona U.are.U 4000/4000B' device."
en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the “%s” device.
ckb: بۆ چالاککردنی چوونەژوورەوەی پەنجەمۆر، پێویستە یەکێک لە پەنجەمۆرەکانت خەزن بکەی، بە بەکارهێنانی ئامێری “%s”.

en: Selecting finger
ckb: دیاریکردنی پەنجە

en: Enrolling fingerprints
ckb: تۆمارکرنی پەنجەمۆرەکان

en: Map Buttons
ckb: نەخشەی دوگمەکان

en: _Close
ckb: _داخستن

en: Map buttons to functions
ckb: نەخشەی دوگمەکان بۆ کردارەکان

en: Button %d
ckb: دوگمەی %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ckb: داوانامە ناسراوە

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ckb: گۆڕینی پیشاندەر

en: Output:
ckb: دەرخستە:

en: %d of %d
ckb: %d  لە %d

en: Display Mapping
ckb: نەخشەی پیشاندان

en: Button
ckb: دوگمە

en: Wacom Tablet
ckb: تاتەبژمێری واکۆم

en: Tablet (absolute)
ckb: تاتەبژمێر (ڕەها)

en: Tablet Preferences
ckb: هەڵبژاردەکانی تاتەبژمێر

en: _Help
ckb: _یارمەتی

en: No tablet detected
ckb: تاتەبژمێر نەدۆزرایەوە

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ckb: تکایە پێوەی بکە و تاتەژمێری واکۆم بخەئیش

en: Bluetooth Settings
ckb: ڕێکخستنەکانی بلووتووس

en: Tracking Mode
ckb: دۆزی بەدواداچوون

en: Adjust mouse settings
ckb: ڕێکخستنی مشک چاک بکە

en: Adjust display resolution
ckb: ڕێککردنی وردی پیشاندەر

en: New shortcut…
ckb: قەدبڕی نوێ...

en: Default
ckb: بنەڕەت

en: Middle Mouse Button Click
ckb: کرتەی دوگمەی ناوەڕاستی مشک

en: Right Mouse Button Click
ckb: کرتەی دوگمەی ڕاستی مشک

en: Back
ckb: بڕۆدواوە

en: Forward
ckb: بڕۆ پێشەوە

en: Soft
ckb: نەرم

en: Top Button
ckb: دوگمەی سەرەوە

en: Lower Button
ckb: دوگمەی خوارەوە

en: Lowest Button
ckb: دوگمەی خوارخوارەوە

en: GNOME Settings
ckb: ڕێکخستنەکانی گنۆم

en: Utility to configure the GNOME desktop
ckb: ئامرازێکە بۆ ڕێکخستنی ڕوومێزی گنۆم

en: Display version number
ckb: ژمارەی وەشان پیشان بدە

en: Panel to display
ckb: بەش بۆ پیشان دان

en: Available panels:
ckb: بەشە بەردەسەکان:

en: All Settings
ckb: هەموو ڕێکخستنەکان

en: Primary Menu
ckb: پێڕستی سەرەکی

en: Warning: Development Version
ckb: ئاگاداربە: وەشانی گەشەپێدەرانە

en: Help
ckb: یارمەتی

[ctx: shortcut window]
en: General
ckb: گشتی

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ckb: دەرچوون

[ctx: shortcut window]
en: Search
ckb: گەڕان

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ckb: بەشەکان

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ckb: گەڕان هەڵبوەشێنەوە

en: System Sounds
ckb: دەنگەکانی سیستم
