gnome-control-center master - en to es_ES translation catalogue (1931 entries)

en: App is not sandboxed
es_ES: La aplicación no está aisladas

en: System Bus
es_ES: Bus del sistema

en: Full access
es_ES: Acceso completo

en: Session Bus
es_ES: Bus de sesión

en: Devices
es_ES: Dispositivos

en: Full access to /dev
es_ES: Acceso completo a /dev

en: Network
es_ES: Red

en: Has network access
es_ES: Tiene acceso a la red

en: Home
es_ES: Carpeta personal

en: Read-only
es_ES: Sólo lectura

en: File System
es_ES: Sistema de achivos

en: Settings
es_ES: Configuración

en: Can change settings
es_ES: Puede cambiar la configuración

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
es_ES: <b>%s</b> necesita acceso a los siguientes recursos del sistema. Para revocar este acceso se debe quitar la aplicación.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
es_ES[0]: %u tipo de archivo y enlace abierto por esta aplicación
es_ES[1]: %u tipos de archivos y enlaces abiertos por esta aplicación

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
es_ES: <b>%s</b> se usa para abrir los siguientes tipos de archivos y enlaces.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
es_ES: %s de espacio de disco usado

en: Apps
es_ES: Aplicaciones

en: Search apps
es_ES: Buscar aplicaciones

en: _Default Apps
es_ES: Aplicaciones pre_determinadas

en: No Apps Found
es_ES: No se han encontrado aplicaciones

en: _Find in Software
es_ES: _Buscar en Software

en: Default Apps
es_ES: Aplicaciones predeterminadas

en: Removable Media
es_ES: Soportes extraíbles

en: Automat_ically Launch Apps
es_ES: Lanzar apl_icaciones automáticamente

en: Start apps when media is connected or inserted
es_ES: Lanzar aplicaciones cuando se conecta o inserta un medio

en: App Settings
es_ES: Configuración de la aplicación

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
es_ES: La configuración de la aplicación no se puede forzar completamente en aquellas que están aisladas. estas aplicaciones pueden usar permisos que no se muestran.

en: _Open
es_ES: _Abrir

en: App _Details
es_ES: _Detalles de la aplicación

en: Permissions
es_ES: Permisos

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
es_ES: _Buscar

en: Receive system searches and send results
es_ES: Recibir búsquedas del sistema y enviar los resultados

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
es_ES: Desactivado

en: _Notifications
es_ES: _Notificaciones

en: Show system notifications
es_ES: Mostrar notificaciones del sistema

en: _Run in Background
es_ES: _Ejecutar en segundo plano

en: Allow activity when the app is closed
es_ES: Permitir la actividad cuando la aplicación está cerrada

en: Scr_eenshots
es_ES: _Capturas de pantalla

en: Take pictures of the screen at any time
es_ES: Hacer fotos de la pantalla en cualquier momento

en: Change _Wallpaper
es_ES: Cambiar el _fondo

en: Change the desktop wallpaper
es_ES: Cambiar el fondo del _escritorio

en: So_unds
es_ES: S_onidos

en: Reproduce sounds
es_ES: Reproducir sonidos

en: _Inhibit Shortcuts
es_ES: _Inhibir atajos

en: Block standard keyboard shortcuts
es_ES: Bloquear los atajos estándar del teclado

en: Camera
es_ES: Cámara

en: Take pictures with the camera
es_ES: Hacer fotos con la cámara

en: C_amera
es_ES: Cá_mara

en: _Microphone
es_ES: _Micró_fono

en: Record audio with the microphone
es_ES: Grabar sonido con el micrófono

en: _Location Services
es_ES: Servicios de ubicación

en: Access device location data
es_ES: Acceder a datos de la ubicación del dispositivo

en: Re_quired Access
es_ES: Acceso re_querido

en: System access that is required by the app
es_ES: Acceso al sistema requerido por esta aplicación

en: _File &amp; Link Associations
es_ES: Asociaciones de archivos y enlaces

en: S_torage
es_ES: Almacenamien_to

en: Required Access
es_ES: Acceso requerido

en: File & Link Associations
es_ES: Asociaciones de archivos y enlaces

en: File Types
es_ES: Tipos de archivos

en: Link Types
es_ES: Tipos de enlaces

en: _Reset
es_ES: _Reiniciar

en: Storage
es_ES: Almacenamiento

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
es_ES: Cuánto espacio en disco está usando esta aplicación incluyendo los datos de la aplicación y las cachés

en: App
es_ES: Aplicación

en: Data
es_ES: Datos

en: Cache
es_ES: Caché

en: _Clear Cache
es_ES: _Limpiar la caché

en: _Mail
es_ES: Co_rreo

en: _Calendar
es_ES: _Calendario

en: M_usic
es_ES: _Música

en: _Video
es_ES: _Vídeo

en: _Photos
es_ES: _Fotos

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
es_ES: _Llamadas

en: Ask what to do
es_ES: Preguntar qué hacer

en: Do nothing
es_ES: No hacer nada

en: Open folder
es_ES: Abrir carpeta

en: Select an app for audio CDs
es_ES: Seleccionar una aplicación para CD de sonido

en: Select an app for video DVDs
es_ES: Seleccionar una aplicación para DVD de vídeo

en: Select an app to run when a music player is connected
es_ES: Seleccionar una aplicación que ejecutar cuando se conecta un reproductor de música

en: Select an app to run when a camera is connected
es_ES: Seleccionar una aplicación que ejecutar cuando se conecta una cámara

en: Select an app for software CDs
es_ES: Seleccionar una aplicación para CD de software

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
es_ES: DVD de sonido

en: blank Blu-ray disc
es_ES: disco Blu-ray virgen

en: blank CD disc
es_ES: CD virgen

en: blank DVD disc
es_ES: DVD virgen

en: blank HD DVD disc
es_ES: disco HD DVD virgen

en: Blu-ray video disc
es_ES: Disco Blu-ray de vídeo

en: e-book reader
es_ES: lector de libros electrónicos

en: HD DVD video disc
es_ES: Disco HD DVD de vídeo

en: Picture CD
es_ES: CD de imágenes

en: Windows software
es_ES: Software de Windows

en: CD _Audio
es_ES: CD de _sonido

en: _DVD Video
es_ES: _DVD de vídeo

en: Music Pla_yer
es_ES: Reproductor de _música

en: P_hotos
es_ES: _Fotos

en: Sof_tware
es_ES: Soft_ware

en: _Other Media
es_ES: _Otros soportes

en: Select how other media should be handled
es_ES: Seleccionar cómo se deben manejar otros soportes

en: Other Media
es_ES: Otros soportes

en: _Type
es_ES: _Tipo

en: _Action
es_ES: _Acción

en: Add user accounts and change passwords
es_ES: Añadir cuentas de usuario y cambiar contraseñas

en: Play and record sound
es_ES: Reproducir y grabar sonido

en: Play audio
es_ES: Reproducir sonido

en: Record audio
es_ES: Grabar sonido

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
es_ES: Detectar dispositivos de red usando mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
es_ES: Acceder a hardware Bluetooth directamente

en: Use bluetooth devices
es_ES: Usar dispositivos Bluetooth

en: Use your camera
es_ES: Usar su cámara

en: Print documents
es_ES: Imprimir documentos

en: Use any connected joystick
es_ES: Usar cualquier joystick conectado

en: Allow connecting to the Docker service
es_ES: Permitir conexiones al servicio Docker

en: Configure network firewall
es_ES: Configurar el cortafuegos de la red

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
es_ES: Configurar y usar sistemas de archivos FUSE privilegiados

en: Update firmware on this device
es_ES: Activar el firmware de este dispositivo

en: Access hardware information
es_ES: Acceder a la información de hardware

en: Provide entropy to hardware random number generator
es_ES: Proporcionar entropía al generador hardware de números aleatorios

en: Use hardware-generated random numbers
es_ES: Usar números aleatorios generados por hardware

en: Access files in your home folder
es_ES: Acceder a archivos en su carpeta personal

en: Access libvirt service
es_ES: Acceder al servicio libvirt

en: Change system language and region settings
es_ES: Cambiar la configuración del idioma y la región

en: Change location settings and providers
es_ES: Cambiar la configuración de ubicación y proveedores

en: Access your location
es_ES: Acceder a su ubicación

en: Read system and application logs
es_ES: Leer los registros de aplicaciones y del sistema

en: Access LXD service
es_ES: Acceder al servicio LXD

en: Use and configure modems
es_ES: Usar y configurar módems

en: Read system mount information and disk quotas
es_ES: Leer información de montaje del sistema y cuotas de disco

en: Control music and video players
es_ES: Controlar los reproductores música y vídeo

en: Change low-level network settings
es_ES: Cambiar la configuración de la red a bajo nivel

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
es_ES: Acceder al servicio NetworkManager para leer y modificar la configuración del a red

en: Read access to network settings
es_ES: Leer la configuración de acceso a la red

en: Change network settings
es_ES: Modificar la configuración de la red

en: Read network settings
es_ES: Leer la configuración de la red

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
es_ES: Acceder al servicio ofono para leer y modificar la configuración de la red para teléfonos móviles

en: Control Open vSwitch hardware
es_ES: Controlar hardware Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
es_ES: Leer de un CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
es_ES: Leer, añadir, modificar o quitar contraseñas guardadas

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
es_ES: Acceder a dispositivos pppd y ppp para configurar conexiones de protocolo punto a punto (PPP)

en: Pause or end any process on the system
es_ES: Pausar o finalizar un proceso en el sistema

en: Access USB hardware directly
es_ES: Acceder a hardware USB directamente

en: Read/write files on removable storage devices
es_ES: Leer/escribir archivos en dispositivos de almacenamiento extraíbles

en: Prevent screen sleep/lock
es_ES: Evitar suspensión/bloqueo de la pantalla

en: Access serial port hardware
es_ES: Acceder a hardware por puerto serie

en: Restart or power off the device
es_ES: Reiniciar o apagar el dispositivo

en: Install, remove and configure software
es_ES: Instalar, quitar y configurar software

en: Access Storage Framework service
es_ES: Acceder al servicio de entorno de trabajo de almacenamiento

en: Read process and system information
es_ES: Leer información del sistema de procesos

en: Monitor and control any running program
es_ES: Monitorizar y controlar cualquier programa en ejecución

en: Change the date and time
es_ES: Modificar la fecha y la hora

en: Change time server settings
es_ES: Modificar la configuración del servidor de hora

en: Change the time zone
es_ES: Modificar la zona horaria

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
es_ES: Acceder al servicio UDisks2 para configurar discos y medios extraíbles

en: Access energy usage data
es_ES: Acceder a datos de uso de energía

en: Read/write access to U2F devices exposed
es_ES: Acceso de lectura/escritura a dispositivos U2F expuestos

en: Control various app permissions and settings
es_ES: Controlar la configuración y los permisos de varias aplicaciones

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
es_ES: aplicación;flatpak;permisos;configuracion;predeterminada;favorita;media;autoejecutar;cd;dvd;usb;sonido;vídeo;disco;extraíble;dispositivo;sistema;

en: Remove Background
es_ES: Quitar fondo

en: Select a picture
es_ES: Seleccionar una imagen

en: multiple sizes
es_ES: tamaños múltiples

en: No Desktop Background
es_ES: Sin fondo de escritorio

en: Current background
es_ES: Fondo actual

en: Style
es_ES: Estilo

en: _Default
es_ES: _Predeterminada

en: Da_rk
es_ES: O_scuro

en: Background
es_ES: Fondo

en: _Add Picture…
es_ES: _Añadir imagen…

en: Appearance
es_ES: Apariencia

en: Change your background image or the UI colors
es_ES: Cambiar la imagen de fondo de escritorio o los colores de la IU

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
es_ES: Fondo;Pantalla;Escritorio;Estilo;Oscuro;Claro;Estilo;Oscuro;Claro;Apariencia;

en: Enable
es_ES: Activar

en: No Bluetooth Found
es_ES: No se encontraron adaptadores Bluetooth

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
es_ES: Conectar un dongle para usar el Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
es_ES: Bluetooth apagado

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
es_ES: Encender para conectar dispositivos y recibir transferencias de archivos

en: Airplane Mode is On
es_ES: El modo avión está activado

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
es_ES: El Bluetooth está apagado cuando el modo avión está activado

en: _Turn Off Airplane Mode
es_ES: _Apagar el modo avión

en: Hardware Airplane Mode is On
es_ES: El hardware en modo avión está activado

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
es_ES: Apague el modo avión para activar el Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
es_ES: Activar y desactivar Bluetooth y conectar sus dispositivos

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
es_ES: compartir;compartición;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
es_ES: Coloque su dispositivo de calibración sobre el cuadrado y pulse «Iniciar»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
es_ES: Mueva su dispositivo de calibración a la posición de calibrado y pulse «Continuar»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
es_ES: Mueva su dispositivo de calibración a la posición de la superficie y pulse «Continuar»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
es_ES: Apagar la tapa del portátil

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
es_ES: Ocurrió un error interno y no se pudo recuperar.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
es_ES: Las herramientas requeridas para la calibración no están instaladas.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
es_ES: No se puede generar el perfil.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
es_ES: No se pudo obtener el punto blanco del objetivo.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
es_ES: Completado

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
es_ES: Falló la configuración.

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
es_ES: Puede quitar el dispositivo de calibración.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
es_ES: No interrumpir al dispositivo de calibración cuando está en progreso

en: Display Calibration
es_ES: Calibración de la pantalla

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

note: This starts the calibration process
en: _Start
es_ES: _Empezar

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
es_ES: _Reanudar

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
es_ES: _Hecho

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
es_ES: Pantalla del portátil

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
es_ES: Cámara web integrada

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
es_ES: Monitor %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
es_ES: Escáner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
es_ES: Cámara %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
es_ES: Impresora %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
es_ES: Cámara web %s

en: Enable color management for %s
es_ES: Activar la gestión de color para %s

en: Show color profiles for %s
es_ES: Mostrar perfiles de color para %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
es_ES: Sin calibrar

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
es_ES: Predeterminado:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
es_ES: Espacio de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
es_ES: Perfil de color:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
es_ES: Seleccionar archivo de perfil ICC

en: Import
es_ES: Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
es_ES: Perfiles ICC soportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
es_ES: Todos los archivos

en: Screen
es_ES: Pantalla

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
es_ES: Guardar perfil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
es_ES: Crear un perfil de color para el dispositivo seleccionado

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
es_ES: No se detectó el instrumento de medida. Compruebe que está encendido y correctamente conectado.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
es_ES: El instrumento de medida no soporta perfilado de impresoras.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
es_ES: El tipo de dispositivo actualmente no está soportado.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
es_ES: Aprender más

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
es_ES: Cada dispositivo necesita un perfil de color actualizado para poder gestionar el color. %s

en: Screen Calibration
es_ES: Calibración de la pantalla

en: Calibration Quality
es_ES: Calidad de la calibración

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
es_ES: La calibración generará un perfil que puede usar para gestionar su pantalla. Cuanto más tiempo invierta en la calibración, mejor será la calidad del perfil de color.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
es_ES: No podrá usar su equipo mientras se realiza la calibración.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
es_ES: Calidad

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
es_ES: Duración aproximada

en: Calibration Device
es_ES: Calibración del dispositivo

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
es_ES: Seleccione el sensor que quiere usar para la calibración.

en: Display Type
es_ES: Tipo de pantalla

en: Select the type of display that is connected.
es_ES: Seleccionar el tipo de pantalla que está conectada.

en: Profile Whitepoint
es_ES: Puntero blanco del perfil

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
es_ES: Seleccionar el punto blanco objetivo de la pantalla. La mayoría de las pantallas se deben calibrar con una luminancia D65.

en: Display Brightness
es_ES: Brillo de la pantalla

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
es_ES: Configure el brillo de la pantalla a un valor que le resulte cómodo. La gestión del color será más precisa usando este nivel de brillo.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
es_ES: Alternativamente, puede usar el nivel de brillo usado con uno de los otros perfiles para este dispositivo.

en: Profile Name
es_ES: Nombre del perfil

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
es_ES: Puede usar un perfil de color en diferentes equipos, o incluso crear perfiles para diferentes condiciones de luz.

en: Profile Name:
es_ES: Nombre del perfil:

en: Summary
es_ES: Resumen

en: Profile successfully created!
es_ES: Perfil creado correctamente.

en: Copy profile
es_ES: Copiar perfil

en: Requires writable media
es_ES: Requiere un medio escribible

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
es_ES: Puede encontrar instrucciones útiles sobre cómo usar el perfil en sistemas <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> y <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
es_ES: Añadir perfil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
es_ES: Se han encontrado problemas. El perfil puede no funciona correctamente. <a href="">Mostrar detalles.</a>

en: _Import File…
es_ES: _Importar archivo…

en: _Add
es_ES: _Añadir

en: _Set for all users
es_ES: _Establecer para todos los usuarios

en: Set this profile for all users on this computer
es_ES: Establecer este perfil para todos los usuarios de este equipo

en: _Enable
es_ES: _Activar

en: _Add profile
es_ES: _Añadir perfil

en: _Calibrate…
es_ES: _Calibrar…

en: Calibrate the device
es_ES: Calibrar el dispositivo

en: _Remove profile
es_ES: _Quitar perfil

en: _View details
es_ES: _Ver detalles

en: Unable to detect any devices that can be color managed
es_ES: No se han detectado dispositivos que se puedan gestionar por color

en: Projector
es_ES: Proyector

en: LCD (CCFL backlight)
es_ES: LCD (CCFL retroiluminado)

en: LCD (RGB LED backlight)
es_ES: LCD (RGB LED retroiluminado)

en: LCD (white LED backlight)
es_ES: LCD (LED blanco retroiluminado)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
es_ES: Gama LCD amplio (CCFL retroiluminado)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
es_ES: Gama LCD amplio (RGB LED retroiluminado)

[ctx: Calibration quality]
en: High
es_ES: Alta

en: 40 minutes
es_ES: 40 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
es_ES: Media

en: 30 minutes
es_ES: 30 minutos

[ctx: Calibration quality]
en: Low
es_ES: Baja

en: 15 minutes
es_ES: 15 minutos

en: Native to display
es_ES: Nativo de la pantalla

en: D50 (Printing and publishing)
es_ES: D50 (Impresiones y publicaciones)

en: D65 (Photography and graphics)
es_ES: D65 (Fotografía y gráficos)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
es_ES: Espacio estándar

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
es_ES: Perfil de prueba

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
es_ES: Automático

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
es_ES: Calidad baja

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
es_ES: Calidad media

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
es_ES: Calidad alta

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
es_ES: RGB predeterminado

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
es_ES: CMYK predeterminado

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
es_ES: Gris predeterminado

en: Vendor supplied factory calibration data
es_ES: Datos de calibración de fábrica proporcionados por el vendedor

en: Full-screen display correction not possible with this profile
es_ES: La corrección de la pantalla en modo a pantalla completa no es posible con este perfil

en: This profile may no longer be accurate
es_ES: Este perfil ya no es preciso.

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
es_ES: Calibrar el color de sus dispositivos, como pantallas, cámaras o impresoras

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
es_ES: Color;ICC;Perfil;Calibrado;Impresora;Pantalla;

en: Other…
es_ES: Otro…

en: Select Language
es_ES: Seleccionar idioma

en: _Select
es_ES: _Seleccionar

en: Language or country
es_ES: Idioma o país

en: No languages found
es_ES: No se han encontrado idiomas

en: More…
es_ES: Más…

en: More Information
es_ES: Más información

en: Error: some settings cannot be unlocked
es_ES: Error: algunas opciones no se pueden desbloquear

en: Unlock to Change Settings
es_ES: Desbloquear para cambiar la configuración

en: _Unlock…
es_ES: _Desbloquear…

en: Increment Hour
es_ES: Incrementar hora

en: Increment Minute
es_ES: Incrementar minuto

en: Time
es_ES: Hora

en: Decrement Hour
es_ES: Reducir hora

en: Decrement Minute
es_ES: Reducir minuto

en: Today
es_ES: Hoy

en: Yesterday
es_ES: Ayer

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
es_ES: %e de %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
es_ES: %e de %b, %Y

en: %d hour | %d hours
es_ES[0]: %d hora
es_ES[1]: %d horas

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
es_ES[0]: %d minuto
es_ES[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
es_ES[0]: %d segundo
es_ES[1]: %d segundos

en: On
es_ES: Encendido

en: Off
es_ES: Apagado

en: Apply Changes?
es_ES: ¿Aplicar los cambios?

en: Changes Cannot be Applied
es_ES: No se pueden aplicar los cambios

en: This could be due to hardware limitations.
es_ES: Esto puede deber a limitaciones hardware.

en: Displays
es_ES: Pantallas

en: _Apply
es_ES: _Aplicar

en: Display Settings Disabled
es_ES: Configuración de pantalla desactivada

en: Multiple Displays
es_ES: Varias pantalla

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
es_ES: _Unirse

en: _Mirror
es_ES: _Espejo

en: Contains top bar and Activities
es_ES: Contiene la barra superior y de Actividades

en: _Primary Display
es_ES: Pantalla _primaria

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
es_ES: Luz _nocturna

en: Night Light
es_ES: Luz nocturna

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
es_ES: Horizontal

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
es_ES: Vertical derecha

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
es_ES: Vertical izquierda

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
es_ES: Horizontal (dada la vuelta)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
es_ES: Variable (hasta %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
es_ES: _Orientación

[ctx: display setting]
en: _Resolution
es_ES: _Resolución

en: R_efresh Rate
es_ES: Tasa de _refresco

en: _Variable Refresh Rate
es_ES: Tasa de _refresco variable

en: Re_fresh Rate
es_ES: Tasa de _refresco

en: Adjust for _TV
es_ES: Ajustes para _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
es_ES: E_scalar

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
es_ES: La luz nocturna no se puede usar en una máquina virtual.

en: Night Light Unavailable
es_ES: Luz nocturna no disponible

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
es_ES: Esto puede ser el resultado de que se esté usando el controlado de la tarjeta gráfica o de que se esté usando el escritorio en remoto

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
es_ES: Desactivado temporalmente hasta mañana

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
es_ES: Reiniciar filtro

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
es_ES: La luz nocturna hace que los colores de la pantalla sean más cálidos. Esto puede ayudar a prevenir la fatiga visual y el insomnio.

en: _Schedule
es_ES: Pro_gramar

en: Sunset to Sunrise
es_ES: Desde la puesta de sol hasta el amanecer

en: Manual Schedule
es_ES: Programación manual

en: _Times
es_ES: _Horas

en: From
es_ES: De

en: Hour
es_ES: Hora

en: Minute
es_ES: Minuto

en: To
es_ES: Hasta

en: _Color Temperature
es_ES: Temperatura del _color

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
es_ES: Usar la luz nocturna y elegir cómo usar las pantallas y los proyectores conectados

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
es_ES: Panel;Proyector;xranrd;Pantalla;Resolución;Actualizar;Monitor;Noche;Luz;Azul;color;amanecer;atardecer;ocaso;

en: Sound and Media
es_ES: Sonido y medios

en: Volume mute/unmute
es_ES: Silenciar o no el volumen

en: Volume down
es_ES: Bajar volumen

en: Volume up
es_ES: Subir volumen

en: Microphone mute/unmute
es_ES: Silenciar o no el micrófono

en: Launch media player
es_ES: Lanzar el reproductor multimedia

en: Play (or play/pause)
es_ES: Reproducir (o reproducir/pausar)

en: Pause playback
es_ES: Pausar la reproducción

en: Stop playback
es_ES: Detener la reproducción

en: Previous track
es_ES: Pista anterior

en: Next track
es_ES: Siguiente pista

en: Eject
es_ES: Expulsar

en: Typing
es_ES: Escritura

en: Switch to next input source
es_ES: Cambiar a la siguiente fuente de entrada

en: Switch to previous input source
es_ES: Cambiar a la fuente de entrada anterior

en: Launchers
es_ES: Lanzadores

en: Launch help browser
es_ES: Lanzar el visor de ayuda

en: Launch calculator
es_ES: Lanzar la calculadora

en: Launch email client
es_ES: Lanzar el cliente de correo-e

en: Launch web browser
es_ES: Lanzar navegador web

en: Home folder
es_ES: Carpeta personal

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: keybinding]
en: Search
es_ES: Buscar

en: System
es_ES: Sistema

en: Log out
es_ES: Cerrar la sesión

en: Lock screen
es_ES: Bloquear la pantalla

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: Turn zoom on or off
es_ES: Activar o desactivar la ampliación

en: Zoom in
es_ES: Ampliar

en: Zoom out
es_ES: Reducir

en: Turn screen reader on or off
es_ES: Activar o desactivar el lector de pantalla

en: Turn on-screen keyboard on or off
es_ES: Activar o desactivar el teclado en pantalla

en: Increase text size
es_ES: Aumentar el tamaño del texto:

en: Decrease text size
es_ES: Reducir el tamaño del texto:

en: High contrast on or off
es_ES: Contraste alto activado o desactivado

en: No input sources found
es_ES: No se han encontrado fuentes de entrada

[ctx: Input Source]
en: Other
es_ES: Otra

en: Add Input Source
es_ES: Añadir una fuente de entrada

en: Input methods can’t be used on the login screen
es_ES: Los métodos de entrada no se pueden usar en la pantalla de inicio de sesión

en: No input source selected
es_ES: No se ha seleccionado ninguna fuente de entrada

en: _Add Input Source…
es_ES: _Añadir una fuente de entrada…

en: View More
es_ES: Ver más

en: Move Up
es_ES: Subir

en: Move Down
es_ES: Bajar

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: View Keyboard Layout
es_ES: Ver la distribución de teclado

en: Remove
es_ES: Quitar

en: Custom Shortcuts
es_ES: Atajo personalizado

en: Alternate Characters Key
es_ES: Tecla de caracteres alternativos

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
es_ES: La tecla de caracteres alternativos se puede usar para introducir caracteres adicionales. A veces se muestran como una tercera opción en el teclado.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
es_ES: Alt izquierdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
es_ES: Alt derecha

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
es_ES: Súper izquierdo

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
es_ES: Súper derecho

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
es_ES: Tecla de menú

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
es_ES: Ctrl derecho

en: Compose Key
es_ES: Tecla de composición

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
es_ES: La tecla de composición le permite escribir una amplia variedad de caracteres. Para usarla pulse esa tecla y una secuencia de caracteres. Por ejemplo, la tecla de composición seguida de <b>C</b> y <b>o</b> escribirá <b>©</b>, <b>a</b> seguida <b>'</b> escribirá <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
es_ES: Ctrl izquierdo

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
es_ES: Bloq. Mayús.

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
es_ES: Bloq. Despl.

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
es_ES: Impr. Pant.

[ctx: keyboard key]
en: Insert
es_ES: Insertar

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
es_ES: Las fuentes de entrada se puede cambiar usando el atajo del teclado %s.
    Puede cambiar este atajo en la configuración del teclado

en: Input Sources
es_ES: Fuente de entrada

en: Includes keyboard layouts and input methods
es_ES: Incluye distribuciones del teclado y métodos de entrada

en: Input Source Switching
es_ES: Cambiar fuentes de entrada

en: Use the _same source for all windows
es_ES: Usar la _misma fuente para todas las ventanas

en: Switch input sources _individually for each window
es_ES: Cambiar entre fuentes de entrada _individualmente para cada ventana

en: Special Character Entry
es_ES: Entrada de caracteres especiales

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
es_ES: Métodos para introducir símbolos y variantes de letras usando el teclado

en: A_lternate Characters Key
es_ES: Tecla de caracteres a_lternativos

en: _Compose Key
es_ES: Tecla de _composición

en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

en: _View and Customize Shortcuts
es_ES: _Ver y personalizar atajos

en: Reset All Shortcuts?
es_ES: ¿Restablecer todos los atajos?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
es_ES: Todos los cambios en los atajos del teclado se perderán.

en: _Reset All
es_ES: _Restablecer todo

en: Search shortcuts
es_ES: Buscar atajos

en: Search Shortcuts
es_ES: Atajos de búsqueda

en: _Reset All…
es_ES: _Restablecer todo…

en: No keyboard shortcut found
es_ES: No se ha encontrado un atajo del teclado

en: Try a different search
es_ES: Pruebe una búsqueda diferente

en: Add Custom Shortcuts
es_ES: Añadir atajos personalizados

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
es_ES: Establecer atajos personalizados para lanzar aplicaciones, ejecutar scripts y más

en: _Add Shortcut…
es_ES: _Añadir atajo…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
es_ES: <b>%s</b> ya está en uso por %s. Si lo reemplaza, %s se desactivará

en: Enter the new shortcut
es_ES: Introduzca el atajo nuevo

en: Set Custom Shortcut
es_ES: Establecer atajo personalizado

en: Set Shortcut
es_ES: Establecer atajo

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
es_ES: Introduzca el nuevo atajo para cambiar <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
es_ES: Añadir un atajo personalizado

en: _Remove
es_ES: _Quitar

en: Re_place
es_ES: Reem_plazar

en: _Set
es_ES: _Establecer

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
es_ES: Pulse Esc para cancelar o Retroceso para desactivar el atajo del teclado

en: Reset
es_ES: Reiniciar

en: Name
es_ES: Nombre

en: Command
es_ES: Comando

en: Shortcut
es_ES: Atajo

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
es_ES: Ninguna

en: _Set Shortcut…
es_ES: E_stablecer atajo…

en: %d modified | %d modified
es_ES[0]: %d modificado
es_ES[1]: %d modificados

en: Add a Shortcut
es_ES: Añadir un atajo

en: Reset the shortcut to its default value
es_ES: Restablecer el valor predeterminado del atajo

en: Keyboard
es_ES: Teclado

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
es_ES: Cambiar los atajos del teclado y establecer sus preferencias de escritura, teclado y fuentes de entrada

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
es_ES: Atajo;Área;trabajo;Ventana:Redimensionar;Ampliación;Contraste;Entrada;Fuente;Bloqueo;Volumen;tecla;rápida;Compositor;Carácter;

en: _Mouse
es_ES: _Ratón

en: Primary Button
es_ES: Botón primario

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
es_ES: Orden de los botones físicos en ratones y paneles táctiles

en: _Left
es_ES: _Izquierdo

en: _Right
es_ES: _Derecho

en: Mouse
es_ES: Ratón

en: Po_inter Speed
es_ES: Velocidad del p_untero

en: Pointer Speed
es_ES: Velocidad del puntero

en: Slow
es_ES: Lento

en: Fast
es_ES: Rápido

en: Mouse _Acceleration
es_ES: _Aceleración del ratón

en: Recommended for most users and applications
es_ES: Recomendado para la mayoría de usuarios y de aplicaciones

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
es_ES: Desactivar la asistencia del puntero puede permitir movimientos más rápidos y precisos, pero también puede hacer que sea más difícil usar el ratón.

en: Scroll Direction
es_ES: Dirección del desplazamiento

en: Tra_ditional
es_ES: Tra_dicional

en: Scrolling moves the view
es_ES: El desplazamiento mueve la vista

en: Scrolling moves the content
es_ES: El desplazamiento mueve el contenido

en: Test _Settings
es_ES: _Probar la configuración

en: Test Mouse and Touchpad Settings
es_ES: Probar la configuración del ratón y del panel táctil

en: _Touchpad
es_ES: Panel _táctil

en: T_ouchpad
es_ES: P_anel táctil

en: _Disable Touchpad While Typing
es_ES: Desac_tivar el panel táctil al escribir

en: Pointer speed
es_ES: Velocidad del puntero

en: Clicking
es_ES: Pulsación

en: Secondary Click
es_ES: Pulsación secundaria

en: Two Finger Push
es_ES: Pulsación con dos dedos

en: Push anywhere with 2 fingers
es_ES: Pulse con dos dedos el cualquier lugar

en: Corner Push
es_ES: Pulsación en la esquina

en: Push with a single finger in the corner
es_ES: Pulse con un solo dedo en la esquina

en: T_ap to Click
es_ES: T_ocar para pulsar

en: Quickly touch the touchpad to click
es_ES: Toque rápidamente el panel táctil para pulsar

en: Scrolling
es_ES: Desplazamiento

en: Scroll Method
es_ES: Método de desplazamiento

en: T_wo Finger
es_ES: Dos d_edos

en: Drag two fingers on the touchpad
es_ES: Arrastre dos dedos sobre el panel táctil

en: _Edge
es_ES: _Borde

en: Drag one finger on the edge
es_ES: Arrastre un dedo por el borde

en: Test Mouse & Touchpad
es_ES: Probar el ratón y el panel táctil

en: Click Here
es_ES: Pulse aquí

en: Primary Click
es_ES: Pulsación primaria

en: Double Click
es_ES: Pulsación doble

en: Mouse & Touchpad
es_ES: Ratón y panel táctil

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
es_ES: Cambiar la sensibilidad de su ratón o su panel táctil y configurarlos para zurdos o diestros

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
es_ES: trackpad;puntero;pulsar;pulsación;doble;botón;trackball;desplazamiento;

en: _Hot Corner
es_ES: _Esquina activa

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
es_ES: Toque la esquina superior izquierda para abrir la vista de Actividades

en: _Active Screen Edges
es_ES: _Activar bordes de la pantalla

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
es_ES: Arrastre ventanas a los bordes superior, izquierdo y derecho para redimensionarlas

en: Workspaces
es_ES: Áreas de trabajo

en: _Dynamic Workspaces
es_ES: Áreas de trabajo _dinámicas

en: Automatically removes empty workspaces
es_ES: Quita las áreas de trabajo vacías automáticamente

en: _Fixed Number of Workspaces
es_ES: Número _fijo de áreas de trabajo

en: Specify a number of permanent workspaces
es_ES: Especifique un número de áreas de trabajo permanentes

en: _Number of Workspaces
es_ES: _Número de áreas de trabajo

en: Multi-Monitor
es_ES: Multi-pantalla

en: Workspaces on _primary display only
es_ES: Áreas de trabajo sólo en la pantalla _primaria

en: Workspaces on all d_isplays
es_ES: Áreas de trabajo en todas las pa_ntallas

en: App Switching
es_ES: Cambio de aplicaciones

en: Include apps from all _workspaces
es_ES: Incluir aplicaciones de _todas las áreas de trabajo

en: Include apps from the _current workspace only
es_ES: Incluir aplicaciones sólo del área de trabajo a_ctual

en: Multitasking
es_ES: Multitarea

en: Manage preferences for productivity and multitasking
es_ES: Gestionar las preferencias para productividad y multitarea

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
es_ES: multitarea;productividad;personalizar;escritorio;esquina activa;áreas de trabajo;

en: Automatic
es_ES: Automático

en: _Save
es_ES: _Guardar

en: _Network Proxy
es_ES: _Proxy de la red

en: C_onfiguration
es_ES: C_onfiguración

en: Con_figuration URL
es_ES: URL de con_figuración

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
es_ES: Se usa el autodiscubrimiento del proxy web cuando no se proporciona un URL de configuración. Esto se no recomienda en redes públicas no confiables.

en: HTTP Proxy
es_ES: Proxy para HTTP

en: Port
es_ES: Puerto

en: HTTP proxy port
es_ES: Puerto para proxy HTTP

en: HTTPS Proxy
es_ES: Proxy para HTTPS

en: HTTPS proxy port
es_ES: Puerto para proxy HTTPS

en: FTP Proxy
es_ES: Proxy para FTP

en: FTP proxy port
es_ES: Puerto para proxy FTP

en: SOCKS Host
es_ES: Puerto SOCKS

en: SOCKS host port
es_ES: Puerto SOCKS del equipo

en: Ignored Hosts
es_ES: Equipos ignorados

en: Network Unavailable
es_ES: Red no disponible

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
es_ES: Ha ocurrido un error y no se puede usar la red.
     Detalles de error: NetworkManager no está en ejecución.

en: Add VPN
es_ES: Añadir VPN

en: Not set up
es_ES: No configurada

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
es_ES: <b>Nombre de la red</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
es_ES: <b>Contraseña</b>: %s

en: Share Network
es_ES: Compartir red

en: QR Code
es_ES: Código QR

en: Scan to Connect
es_ES: Escanear para conectarse

en: Insecure network (WEP)
es_ES: Red insegura (WEP)

en: Secure network (WPA)
es_ES: Red segura (WPA)

en: Secure network (WPA2)
es_ES: Red segura (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
es_ES: Red segura (WPA3)

en: Secure network
es_ES: Red segura

en: Signal strength %d%%
es_ES: Fuerza de la señal %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
es_ES: Conectado

en: Network Options
es_ES: Opciones de la red

en: Forget Network
es_ES: Olvidar red

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
es_ES: Activar el punto de acceso hará que se desconecte de %s y no será posible acceder a Internet mediante Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
es_ES: El nombre de la red no puede estar vacío

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
es_ES: El nombre de la red es demasiado largo

en: Must have a minimum of 8 characters
es_ES: Debe tener un mínimo de 8 caracteres

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
es_ES[0]: Debe tener un máximo de %d carácter
es_ES[1]: Debe tener un máximo de %d caracteres

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
es_ES: ¿Activar el punto de acceso inalámbrico?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
es_ES: Un punto de acceso inalámbrico le permite compartir su conexión a Internet con otros creando una red inalámbrica a la que pueden conectarse. Para hacer esto debe tener una conexión a Internet por otro medio que no sea la conexión inalámbrica.

en: Network Name
es_ES: Nombre de red

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
es_ES: Contraseña

en: Generate Random Password
es_ES: Generar una contraseña aleatoria

en: Autogenerate Password
es_ES: Generar una contraseña automáticamente

en: _Turn On
es_ES: _Activar

en: Wi-Fi
es_ES: Inalámbrica

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
es_ES: Desactivarla hará que todos los dispositivos que usan el punto de acceso inalámbrico se desconecten.

en: Turn Off Hotspot?
es_ES: ¿Apagar el punto de acceso inalámbrico?

en: _Turn Off
es_ES: _Apagar

en: Airplane Mode
es_ES: Modo avión

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
es_ES: Desactiva la red inalámbrica, el Bluetooth y la red de banda ancha

en: No Wi-Fi Adapter Found
es_ES: No se han encontrado ningún adaptador inalámbrico

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
es_ES: Asegúrese de que tiene un adaptador inalámbrico conectado y activado

en: Airplane Mode On
es_ES: Modo avión activado

en: Turn off to use Wi-Fi
es_ES: Apagar para usar la Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
es_ES: Punto de acceso Wi-Fi activo

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
es_ES: Los dispositivos móviles pueden leer el código QR para conectarse.

en: Turn Off Hotspot…
es_ES: Apagar el punto de acceso inalámbrico…

en: Visible Networks
es_ES: Redes visibles

en: Wi-Fi Unavailable
es_ES: Red inalámbrica disponible

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
es_ES: Ha ocurrido un error y no se puede usar la red inalámbrica.
        Detalles de error: NetworkManager no está en ejecución

en: 802.1x _Security
es_ES: _Seguridad 802.1x

en: _Name
es_ES: _Nombre

en: Security
es_ES: Seguridad

en: Identity
es_ES: Identidad

en: Preserve
es_ES: Mantener

en: Permanent
es_ES: Permanente

en: Random
es_ES: Aleatorio

en: Stable
es_ES: Estable

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
es_ES: La dirección MAC introducida aquí se usará como dirección hardware para el dispositivo de red en el que se active esta conexión. Esto se conoce como clonado de MAC o «spoofing». Ejemplo: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
es_ES: Perfil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
es_ES: Los detalles guardados para «%s» se perderán definitivamente. Esto incluye contraseñas y cambios en la red.

en: Forget Connection?
es_ES: ¿Quiere olvidar la conexión?

en: Forget
es_ES: Olvidar

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
es_ES: Empresa

[ctx: Wifi security]
en: None
es_ES: Ninguna

en: Never
es_ES: Nunca

en: %i day ago | %i days ago
es_ES[0]: hace %i día
es_ES[1]: hace %i días

[ctx: Signal strength]
en: None
es_ES: Ninguna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
es_ES: Débil

[ctx: Signal strength]
en: Ok
es_ES: Aceptar

[ctx: Signal strength]
en: Good
es_ES: Buena

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
es_ES: Excelente

en: IPv4 Address
es_ES: Dirección IPv4

en: IPv6 Address
es_ES: Dirección IPv6

en: IP Address
es_ES: Dirección IP

en: Forget Connection…
es_ES: Olvidar conexión…

en: Remove Connection Profile…
es_ES: Eliminar perfil de conexión…

en: Remove Connection…
es_ES: Eliminar conexión…

en: Remove VPN…
es_ES: VPN remota…

en: Details
es_ES: Detalles

en: automatic
es_ES: automático

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
es_ES: DNS automático activado. ¿Quería desactivarlo?

en: Delete Address
es_ES: Eliminar dirección

en: Delete Route
es_ES: Eliminar ruta

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
es_ES: Ninguna

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
es_ES: Clave WEP 40/128-bit (Hexadecimal o ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
es_ES: Frase de paso WEP de 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
es_ES: WEP dinámica (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
es_ES: WPA y WPA2 personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
es_ES: WPA y WPA2 enterprise

en: WPA3 Personal
es_ES: WPA3 personal

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Unsaved peer
es_ES: Par no guardado

en: Signal Strength
es_ES: Fortaleza de la señal

en: Weak
es_ES: Débil

en: Link speed
es_ES: Velocidad de conexión

en: Hardware Address
es_ES: Dirección física

en: Supported Frequencies
es_ES: Frecuencias soportadas

en: Default Route
es_ES: Ruta predeterminada

en: Last Used
es_ES: Usada por última vez

en: Connect _automatically
es_ES: Conectar _automáticamente

en: Make available to _other users
es_ES: Hacer disponible para _otros usuarios

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
es_ES: Conexión _medida: tiene límite de datos o puede incurrir en cargos

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
es_ES: Las actualizaciones de software y otras descargas grandes no se iniciarán automáticamente.

en: _MAC Address
es_ES: Dirección _MAC

en: _Cloned Address
es_ES: Dirección _clonada

en: IPv_4 Method
es_ES: Método IPv_4

en: Automatic (DHCP)
es_ES: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
es_ES: Sólo enlace local

en: Disable
es_ES: Desactivar

en: Shared to other computers
es_ES: Compartida con otros equipos

en: Addresses
es_ES: Direcciones

en: Address
es_ES: Dirección

en: Netmask
es_ES: Máscara de red

en: Gateway
es_ES: Puerta de enlace

en: Automatic DNS
es_ES: DNS automático

en: DNS server address(es)
es_ES: Direcciones de servidores DNS

en: Separate IP addresses with commas
es_ES: Direcciones IP separadas por comas

en: Routes
es_ES: Rutas

en: Automatic Routes
es_ES: Rutas automáticas

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
es_ES: Métrica

en: Use this connection _only for resources on its network
es_ES: Usar esta c_onexión sólo para los recursos en su red

en: IPv_6 Method
es_ES: Método IPv_6

en: Automatic, DHCP only
es_ES: Automático, DHCP únicamente

en: Prefix
es_ES: Prefijo

en: Unable to open connection editor: %s
es_ES: No se pudo abrir el editor de conexiones: %s

en: New Profile
es_ES: Perfil nuevo

en: Invalid setting %s: %s
es_ES: Ajuste %s no válido: %s

en: Invalid setting %s
es_ES: Ajuste no válido %s

en: Invalid VPN configuration file
es_ES: Archivo de configuración de VPN no válido

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
es_ES: Solución de VPN libre y de código abierto diseñada para se fácil de usar, con un alto rendimiento y baja exposición frente a ataques.

en: Import from file…
es_ES: Importar desde un archivo…

en: S_ecurity
es_ES: S_eguridad

en: Cannot Import VPN Connection
es_ES: No se puede importar la conexión VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
es_ES: No se pudo leer el archivo «%s» o no contiene información de una conexión VPN que se pueda reconocer
    
    Error: %s.

en: _Close
es_ES: _Cerrar

en: Select file to import
es_ES: Seleccione el archivo que importar

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
es_ES: (Error: no se pudo cargar el editor de conexiones VPN)

en: _Connection Name
es_ES: Nombre de la _conexión

en: _Interface Name
es_ES: Nombre de la _interfaz

en: The name of the wireguard interface to create.
es_ES: El nombre de la interfaz wireguard que crear.

en: _Private Key
es_ES: Clave pri_vada

en: The 256 bit private key in base64 encoding
es_ES: La clave privada de 256 bits en base64

en: Show/hide private key
es_ES: Mostrar/ocultar la clave privada

en: _Listen Port
es_ES: _Escuchar puerto

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
es_ES: Un puerto en el que escuchar. Si se establece a «automático» el puerto se elegirá aleatoriamente cuando la interfaz levante.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
es_ES: Una fwmark de 32 bits para paquetes salientes. Déjelo en «desactivado» para desactivar fwmark.

en: _Add peer routes
es_ES: Añadir _rutas de pares

en: _Peers
es_ES: _Pares

en: Add WireGuard peer
es_ES: Añadir par WireGuard

en: No peers set up
es_ES: No hay pares configurados

en: Options…
es_ES: Opciones…

en: _Endpoint
es_ES: _Terminador

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
es_ES: Un terminador o nombre de equipo, seguido de dos puntos y el número de puerto.

en: _Public key
es_ES: Clave _pública

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
es_ES: Una clave pública en base64 calculada por «wg pubkey» a partir de una clave privada.

en: _Pre-shared key
es_ES: Clave _pre-compartida

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
es_ES: Una clave en base64 pre-compartida generada por «wg pubkey». Opcionalmente se puede omitir. Añade una capa adicional de criptografía de clave simétrica que me se combina con la criptografía de clave pública existente, para resistencia postcuántica.

en: Allowed _IP addresses
es_ES: Direcciones _IP permitidas

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
es_ES: Lista de direcciones IP (v4 o v6) separadas por comas con máscaras CIDR desde las que se permite tráfico entrante y a las que se envía el tráfico saliente para este par.

en: _Persistent keepalive
es_ES: Keepalive _persistente

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
es_ES: Con qué frecuencia se envía un paquete vacío autenticado al par para mantener el estado del cortafuegos o del mapeo NAT válido. Esto es opcional y no recomendado fuera de determinadas configuraciones.

en: seconds
es_ES: 0 secon1

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Control how you connect to the Internet
es_ES: Controlar cómo se conecta a Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
es_ES: Red;IP;LAN;Proxy;WAN;Banda;ancha;Módem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
es_ES: Controlar cómo se conecta a redes inalámbricas

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
es_ES: Red;Inalámbrica;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Banda;ancha;DNS;punto;acceso;

en: never
es_ES: nunca

en: today
es_ES: hoy

en: yesterday
es_ES: ayer

en: Last used
es_ES: Usada última vez

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
es_ES: Cableada

en: Add new connection
es_ES: Añadir una conexión nueva

en: Network deleted
es_ES: Red eliminada

en: _Undo
es_ES: _Deshacer

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
es_ES[0]: %d red eliminada
es_ES[1]: %d redes eliminadas

en: System policy prohibits use as a Hotspot
es_ES: La política del sistema prohíbe usarlo como punto de acceso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
es_ES: El dispositivo inalámbrico no soporta el modo de punto de acceso

en: Add Ethernet Connection
es_ES: Añadir una conexión Ethernet

en: Provider
es_ES: Proveedor

en: Not connected
es_ES: No conectado

en: Active
es_ES: Activar

en: Turn VPN connection off
es_ES: Cerrar la conexión VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
es_ES: Nombre de la red

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
es_ES: Tipo de seguridad

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
es_ES: Contraseña

en: Turn Wi-Fi off
es_ES: Apagar la Wi-Fi

en: Saved Networks
es_ES: Redes guardadas

en: Show Saved Networks
es_ES: Mostrar las redes guardadas

en: _Connect to Hidden Network…
es_ES: Conectar a una red oculta…

en: Connect to hidden network
es_ES: Conectar a una red oculta

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
es_ES: _Activar el punto de acceso inalámbrico…

en: Saved Wi-Fi Networks
es_ES: Redes inalámbricas guardadas

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
es_ES: Estado desconocido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
es_ES: Sin gestionar

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
es_ES: No disponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
es_ES: Conectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
es_ES: Se necesita autenticación

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
es_ES: Desconectando

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
es_ES: Falló la conexión

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
es_ES: Estado desconocido (ausente)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
es_ES: Falló la configuración

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
es_ES: Falló la configuración IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
es_ES: La configuración IP ha expirado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
es_ES: Se necesitan secretos, pero no se han proporcionado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
es_ES: Suplicante de 802.1x desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
es_ES: Falló la configuración del suplicante de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
es_ES: Falló el suplicante de 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
es_ES: El suplicante de 802.1x tardó mucho tiempo en autenticarse

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
es_ES: Falló al iniciar el servicio de PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
es_ES: Servicio PPP desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
es_ES: PPP falló

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
es_ES: Falló al iniciar el cliente de DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
es_ES: Error del cliente de DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
es_ES: Falló el cliente de DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
es_ES: Falló al iniciar el servicio de conexión compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
es_ES: Falló el servicio de conexión compartida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
es_ES: Falló al iniciar el servicio de AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
es_ES: Error del servicio de AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
es_ES: Falló el servicio AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
es_ES: Línea ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
es_ES: No hay tono de llamada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
es_ES: No se pudo establecer el portador

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
es_ES: Expiró el tiempo de solicitud de llamada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
es_ES: Intento de llamada fallido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
es_ES: Falló la inicialización del módem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
es_ES: Falló al seleccionar el NPA especificado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
es_ES: No se están buscando redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
es_ES: Registro de la red denegado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
es_ES: Expiró el tiempo de registro de la red

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
es_ES: Falló al registrarse con la red solicitada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
es_ES: Falló la comprobación de l PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
es_ES: Es posible que falte el firmware del dispositivo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
es_ES: La conexión ha desaparecido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
es_ES: Se asumió una conexión existente

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
es_ES: Módem no encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
es_ES: Falló la conexión Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
es_ES: Tarjeta SIM no insertada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
es_ES: Se necesita el PIN de la SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
es_ES: Se necesita el PUK de la SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
es_ES: SIM errónea

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
es_ES: Falló la dependencia de la conexión

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
es_ES: falta el «firmware»

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
es_ES: Cable desconectado

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
es_ES: _Notificaciones

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
es_ES: _Alertas sonoras

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
es_ES: _Notificaciones emergentes

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
es_ES: Las notificaciones seguirán apareciendo en la lista de notificaciones cuando las ventanas emergentes estén desactivadas

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
es_ES: Mostrar el _contenido del mensaje en las ventanas emergentes

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
es_ES: Notificaciones de la pantalla de _bloqueo

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
es_ES: Mostrar el c_ontenido del mensaje en la pantalla de bloqueo

en: _Do Not Disturb
es_ES: _No molestar

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
es_ES: _Notificaciones de la pantalla de bloqueo

note: List of apps.
en: App Notifications
es_ES: Notificaciones de aplicaciones

en: Notifications
es_ES: Notificaciones

en: Control which notifications are displayed and what they show
es_ES: Controlar qué notificaciones se muestran

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
es_ES: notificaciones;banner;mensaje;bandeja;emergente;

en: Email
es_ES: Correo-e

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
es_ES: Calendario, Contactos y Archivos

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
es_ES: Inicio de sesión corporativo

[ctx: Online Account]
en: Other
es_ES: Otra

en: Offline — unable to connect accounts
es_ES: Desconectado — no se puede conectar a las cuentas

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
es_ES: Permitir a las aplicaciones acceder a servicios en línea conectándose a sus cuentas en la nube

en: Your Accounts
es_ES: Sus cuentas

en: Connect an Account
es_ES: Conectarse a una cuenta

en: Online Accounts
es_ES: Cuentas en línea

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
es_ES: Conectarse a sus cuentas en línea y decidir para qué usarlas

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
es_ES: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;en línea;Chat;Calendario;Correo-e;Contacto;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
es_ES: Tiempo desconocido

en: %i minute | %i minutes
es_ES[0]: %i minuto
es_ES[1]: %i minutos

en: %i hour | %i hours
es_ES[0]: %i hora
es_ES[1]: %i horas

en: hour | hours
es_ES[0]: hora
es_ES[1]: horas

en: minute | minutes
es_ES[0]: minuto
es_ES[1]: minutos

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
es_ES: %s hasta que se cargue del todo

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
es_ES: Advertencia: quedan %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
es_ES: %s restante

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
es_ES: Cargada completamente

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
es_ES: No está cargando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
es_ES: Vacía

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
es_ES: Cargando

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
es_ES: Descargando

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
es_ES: Ratón inalámbrico

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
es_ES: Teclado inalámbrico

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
es_ES: Fuente de alimentación no interrumplible

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
es_ES: Asistente digital personal

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
es_ES: Teléfono móvil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
es_ES: Reproductor multimedia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
es_ES: Tableta

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
es_ES: Equipo

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
es_ES: Mando de juegos

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
es_ES: Batería

[ctx: Battery name]
en: Main
es_ES: Principal

[ctx: Battery name]
en: Extra
es_ES: Adicional

en: Battery Levels
es_ES: Niveles de la batería

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
es_ES: SAI

en: Battery Level
es_ES: Nivel de la batería

en: When _Idle
es_ES: Cuando esté _inactivo

en: Suspend
es_ES: Suspender

en: Power Off
es_ES: Apagar

en: Hibernate
es_ES: Hibernar

en: Nothing
es_ES: Nada

en: When on battery power
es_ES: En modo batería

en: When plugged in
es_ES: Cuando está conectado a la red

[ctx: Idle time]
en: Never
es_ES: Nunca

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
es_ES: Modo rendimiento desactivado temporalmente debido a la alta temperatura de operación.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
es_ES: Portátil detectado: modo rendimiento desactivado temporalmente. Mueva el dispositivo a una superficie estable para restaurarlo.

en: Performance mode temporarily disabled.
es_ES: Modo de rendimiento desactivado temporalmente.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
es_ES: Batería baja: ahorro de energía activado. El modo anterior se restaurará cuando la batería esté suficientemente cargada.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
es_ES: Modo de ahorro de energía activado por «%s».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
es_ES: Modo de rendimiento activado por «%s».

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
es_ES: 15 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
es_ES: 20 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
es_ES: 25 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
es_ES: 30 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
es_ES: 45 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
es_ES: 1 hora

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
es_ES: 80 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
es_ES: 90 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
es_ES: 100 minutos

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
es_ES: 2 horas

en: Connected Devices
es_ES: Dispositivos conectados

en: Power Mode
es_ES: Modo de energía

en: Power Saving
es_ES: Ahorro de energía

en: A_utomatic Screen Brightness
es_ES: Brillo de pantalla a_utomático

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
es_ES: El brillo de la pantalla se ajusta a la luz ambiental

en: _Dim Screen
es_ES: _Oscurecer la pantalla

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
es_ES: Reduce el brillo de la pantalla cuando el equipo no está activo

en: Screen _Blank
es_ES: _Apagar la pantalla

en: Turn the screen off after a period of inactivity
es_ES: Apaga la pantalla después de un período de inactividad

en: Automatic Power _Saver
es_ES: A_horro de energía automático

en: Turn on power saver mode when battery power is low
es_ES: Activa el modo de ahorro de energía cuando la batería está baja

en: _Automatic Suspend
es_ES: Suspender _automáticamente

en: Pause the computer after a period of inactivity
es_ES: Pausa el equipo después de un período de inactividad

en: Po_wer Button Behavior
es_ES: Comportamiento del botón de _encendido

en: Show Battery _Percentage
es_ES: Mostrar _porcentaje de la batería

en: Show exact charge level in the top bar
es_ES: Mostrar el nivel exacto de carga en la barra superior

en: Automatic Suspend
es_ES: Suspender automáticamente

en: On _Battery Power
es_ES: Usando _batería

en: _Delay
es_ES: _Retardo

en: _Plugged In
es_ES: _Enchufado

en: D_elay
es_ES: R_etardo

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
es_ES: R_endimiento

en: High performance and power usage
es_ES: Alto rendimiento y uso de energía

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
es_ES: Ba_lanceado

en: Standard performance and power usage
es_ES: Rendimiento y uso de energía estándar

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
es_ES: Ah_orro de energía

en: Reduced performance and power usage
es_ES: Reduce el rendimiento y el uso de energía

en: Power
es_ES: Energía

en: View your battery status and change power saving settings
es_ES: Ver el estado de la batería y cambiar la configuración de ahorro de energía

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
es_ES: Energía;Dormir;Suspender;Hibernar;Batería;Brillo;Apagar;Monitor;DPMS;inactivo;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
es_ES: Se ha eliminado la impresora «%s»

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
es_ES: Falló al añadir una impresora nueva.

en: Unlock to add printers and change settings
es_ES: Desbloquear para añadir impresoras y cambiar la configuración

en: All Connected and Network Printers
es_ES: Todas las impresoras conectadas y de red

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
es_ES: _Añadir impresora…

en: Search printers
es_ES: Buscar impresoras

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
es_ES: Deshacer

en: No Printers
es_ES: No hay impresoras

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
es_ES: No hay servicio de impresión

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
es_ES: El servicio del sistema de impresión parece no estar disponible

en: Printers
es_ES: Impresoras

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
es_ES: Añadir impresoras, ver los trabajos de la impresora y decidir cuál quiere imprimir

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
es_ES: Impresora;Cola;Imprimir;Papel;Tinta;Tóner;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
es_ES: Añadir impresora

en: Back
es_ES: Atrás

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
es_ES: Desbloq_uear

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
es_ES: No se han encontrado impresoras

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
es_ES: Introduzca una dirección de red o busque una impresora

en: Authentication Required
es_ES: Se requiere autenticación

en: Enter username and password to view printers on Print Server
es_ES: Introduzca su nombre de usuario y su contraseña para ver las impresoras disponibles en el servidor de impresión

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
es_ES: Nombre de usuario

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
es_ES: Detalles de %s

en: No suitable driver found
es_ES: No se ha encontrado ningún controlador adecuado

en: Select PPD File
es_ES: Seleccionar archivo PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
es_ES: Archivos de descripción de impresora PostScript (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
es_ES: Los nombres de las impresoras no pueden contener espacios, tabuladores, # o /

en: Location
es_ES: Ubicación

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
es_ES: Controlador

en: Searching for preferred drivers…
es_ES: Buscando controladores preferidos…

en: Search for Drivers
es_ES: Buscar controladores

en: Select from Database…
es_ES: Seleccionar de la base de datos…

en: Install PPD File…
es_ES: Instalar archivo PPD…

en: Select Printer Driver
es_ES: Seleccionar el controlador de la impresora

en: Loading drivers database…
es_ES: Cargando base de datos de controladores…

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Select
es_ES: Seleccionar

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
es_ES: Impresora JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
es_ES: Impresora LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
es_ES: Una cara

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
es_ES: Margen largo (estándar)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
es_ES: Margen corto (girar)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
es_ES: Vertical

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
es_ES: Apaisado

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
es_ES: Apaisado invertido

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
es_ES: Vertical invertido

en: Resume
es_ES: Reanudar

en: Pause
es_ES: Pausar

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
es_ES: Pendiente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
es_ES: Pausado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
es_ES: Autenticación requerida

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
es_ES: Procesando

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
es_ES: Detenido

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
es_ES: Cancelado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
es_ES: Abortado

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
es_ES: Completado

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
es_ES: Mover este trabajo al principio de la cola

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
es_ES[0]: %u trabajo requiere autenticación
es_ES[1]: %u trabajos requieren autenticación

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
es_ES: %s - trabajos activos

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
es_ES: Introduzca las credenciales para imprimir desde %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
es_ES: Dominio

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
es_ES: A_utenticar

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
es_ES: Limpiar todos

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
es_ES: _Autenticar

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
es_ES: No hay trabajos de impresión activos

en: Unlock Print Server
es_ES: Desbloquear servidor de impresión

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
es_ES: Desbloquear %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
es_ES: Introduzca su nombre de usuario y su contraseña para ver las impresoras en %s.

en: Searching for Printers
es_ES: Buscando impresoras

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
es_ES: Puerto serie

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
es_ES: Puerto paralelo

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
es_ES: Ubicación: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
es_ES: Dirección: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
es_ES: El servidor requiere autenticación

en: Two Sided
es_ES: Dos caras

en: Paper Type
es_ES: Tipo de papel

en: Paper Source
es_ES: Fuente de papel

en: Output Tray
es_ES: Bandeja de salida

[ctx: printing option]
en: Resolution
es_ES: Resolución

en: GhostScript pre-filtering
es_ES: Prefiltrado GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
es_ES: Páginas por cara

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
es_ES: Dos caras

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
es_ES: Orientación

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
es_ES: Configuración de página

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
es_ES: Opciones instalables

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
es_ES: Trabajo

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
es_ES: Calidad de la imagen

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
es_ES: Terminando

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
es_ES: Avanzado

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
es_ES: Página de prueba

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
es_ES: Página de prueba

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
es_ES: Página de _prueba

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
es_ES: Seleccionar automáticamente

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
es_ES: Impresora predeterminada

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
es_ES: Sólo empotrar tipografías GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
es_ES: Convertir a PS nivel 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
es_ES: Convertir a PS nivel 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
es_ES: Sin prefiltrado

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
es_ES: Fabricante

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
es_ES: No hay trabajos activos

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
es_ES[0]: %u trabajo
es_ES[1]: %u trabajos

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
es_ES: Limpiar cabezales de la impresora

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
es_ES: Tóner bajo

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
es_ES: Sin tóner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
es_ES: Nivel de revelador bajo

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
es_ES: Sin revelador

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
es_ES: Marcador bajo

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
es_ES: Sin marcador

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
es_ES: Abrir cubierta

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
es_ES: Abrir puerta

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
es_ES: Nivel de papel bajo

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
es_ES: Sin papel

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
es_ES: Desconectada

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
es_ES: Detenida

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
es_ES: Recipiente de residuos casi lleno

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
es_ES: Receptáculo de residuos lleno

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
es_ES: El conductor óptico está cerca del final de su vida

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
es_ES: El conductor óptico ya no funciona

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
es_ES: Preparada

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
es_ES: No aceptar trabajos

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
es_ES: Procesando

en: Model
es_ES: Modelo

en: Status
es_ES: Estado

en: Ink Level
es_ES: Nivel de tinta

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
es_ES: Reinicie cuando se haya resuelto el problema.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
es_ES: Reiniciar

en: Printing Options
es_ES: Opciones de impresión

en: Printer Details
es_ES: Detalles de la impresora

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
es_ES: Impresora de usuario predeterminada

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
es_ES: Limpiar cabezales de impresión

en: Remove Printer
es_ES: Quitar impresora

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
es_ES: Desconectado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
es_ES: Conectando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
es_ES: Conectado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
es_ES: Error de autorización

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
es_ES: Autorizando

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
es_ES: Funcionalidad reducida

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
es_ES: Conectado y autorizado

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
es_ES: Autorizado a las

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
es_ES: Conectado a las

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
es_ES: Unido a las

en: Failed to authorize device:
es_ES: Falló al autorizar el dispositivo:

en: Failed to forget device:
es_ES: Falló al olvidar el dispositivo:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
es_ES[0]: Depende de %u otro dispositivo
es_ES[1]: Depende de %u otros dispositivos

en: Device Identifier
es_ES: Identificador del dispositivo

en: Timestamp
es_ES: Marca de tiempo

en: Depends on other devices
es_ES: Depende de otros dispositivos

en: Authorize and Connect
es_ES: Autorizar y conectar

en: Forget Device
es_ES: Olvidar dispositivo

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
es_ES: Autorizado

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
es_ES: El subsistema de Thunderbolt (boltd) no está instalado o no se ha configurado correctamente.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
es_ES: Permitir el acceso a dispositivos como soportes y GPU externas.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
es_ES: Sólo se pueden conectar dispositivos USB y Display Port

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
es_ES: No se pudo detectar Thunderbolt.
    El sistema carece de soporte para Thunderbolt, se ha desactivado en la BIOS o se ha configurado con un nivel de seguridad no soportado en la BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
es_ES: El soporte de Thunderbolt se ha desactivado en la BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
es_ES: No se puede determinar el nivel de seguridad de Thunderbolt.

en: Error switching direct mode: %s
es_ES: Error al cambiar al modo directo: %s

en: Close notification
es_ES: Cerrar notificación

en: No Thunderbolt Support
es_ES: Sin soporte para Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
es_ES: No se pudo conectar al subsistema thunderbolt

en: Direct Access
es_ES: Acceso directo

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
es_ES: Permitir el acceso a dispositivos como soportes y GPU externas

en: Pending Devices
es_ES: Dispositivos pendientes

en: No devices attached
es_ES: No hay dispositivos conectados

en: Cameras
es_ES: Cámaras

en: _Camera Access
es_ES: Acceso a la _cámara

en: Allow permitted apps to use cameras
es_ES: Permitir a las aplicaciones autorizadas usar las cámaras

en: Permitted Apps
es_ES: Aplicaciones permitidas

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
es_ES: La siguientes aplicaciones aisladas tienen permiso para usar las cámaras. Las aplicaciones que no esté aisladas pueden usar las cámaras sin solicitar permiso.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
es_ES: Ninguna aplicación aislada ha solicitado acceso a la cámara

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
es_ES: Enviar informes de problemas técnicos ayuda a mejorar %s. Los informes se envían anónimamente y no contienen datos personales. %s

en: Diagnostics
es_ES: Diagnósticos

en: Problem Reporting
es_ES: Informar de un error

en: _Automatic Problem Reporting
es_ES: Informar de un problema _automáticamente

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
es_ES: Secure Boot está activado

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
es_ES: El arranque seguro evita que se cargue software malicioso cuando se inicia el dispositivo. Actualmente está activo y funcionando correctamente.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
es_ES: El arranque seguro tiene problemas

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
es_ES: El arranque seguro evita que se cargue software malicioso cuando se inicia el dispositivo. Actualmente está activo pero no funcionará debido a que tiene una clave no válida.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
es_ES: Los problemas del arranque seguro se pueden resolver a menudo desde la configuración del firmware UEFI del equipo (BIOS) y su fabricante puede proporcionar información sobre cómo hacerlo.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
es_ES: Para obtener ayuda contacte con el fabricante del hardware o su proveedor de TI.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
es_ES: El arranque seguro está apagado

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
es_ES: El arranque seguro evita que se cargue software malicioso cuando se inicia el dispositivo. Actualmente está apagado.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
es_ES: El arranque seguro se puede activar desde la configuración del firmware UEFI del equipo (BIOS). Para obtener ayuda contacte con el fabricante del hardware o su proveedor de TI.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
es_ES: El arranque seguro evita que se cargue software malicioso cuando se inicia el dispositivo.
    
    Para obtener más información contacte con el fabricante del hardware o su proveedor de TI.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
es_ES: Falló la comprobación

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
es_ES: El hardware no supera las comprobaciones. Esto significa que no está protegido frente a las amenazas de seguridad hardware habituales.
    
    Puede resolver estos problemas actualizando su firmware o cambiando las opciones de configuración del dispositivo. Sin embargo, los fallos pueden provenir del propio hardware y pueden no tener solución.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
es_ES: comprobaciones realizadas correctamente

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
es_ES: Este dispositivo cumple los requisitos de protección básica. Este hardware tiene protección contra algunas de las amenazas de seguridad más comunes.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
es_ES: Protegido

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
es_ES: Este dispositivo pasa las pruebas de seguridad actuales. El hardware está protegido contra algunas amenazas de seguridad comunes.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
es_ES: Comprobaciones no disponibles

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
es_ES: Las comprobaciones de seguridad no están disponibles para este dispositivo. No es posible decir si cumple los requisitos de seguridad.

en: Report copied to clipboard
es_ES: Informe copiado al portapapeles

en: _Copy Technical Report
es_ES: _Copiar informe técnico

en: About Device Security
es_ES: Acerca de la seguridad del dispositivo

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
es_ES: La seguridad del dispositivo proporciona información sobre qué tan protegido está su dispositivo frente a problemas de seguridad que afectan al propio hardware.
    
    Los aspectos del hardware que afectan la seguridad incluyen:
    
    • funciones de seguridad integradas en el propio hardware;
    • cómo se configura el hardware para protegerse contra problemas de seguridad;
    • la seguridad del software que se ejecuta directamente en el hardware.
    
    Las amenazas de seguridad que afectan al hardware incluyen malware y virus que se tiene como objetivo al software que se ejecuta directamente en el hardware. También incluyen la manipulación física, como la conexión física al hardware para leer datos e implantar malware.
    
    La seguridad del dispositivo es solo un aspecto de la seguridad y no refleja el estado de seguridad general del sistema y las aplicaciones.

en: Protected against malicious software when the device starts.
es_ES: Protegido frente a software malicioso cuando se inicia el dispositivo.

en: Secure Boot has Problems
es_ES: Secure Boot tiene problemas

en: Some protection when the device is started.
es_ES: Alguna protección cuando se inicia el dispositivo.

en: Secure Boot is Off
es_ES: El arranque seguro está apagado

en: No protection when the device is started.
es_ES: Sin protección cuando se inicia el dispositivo.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
es_ES: Este problema puede haberlo causado un cambio en la configuración del firmware UEFI, en el sistema operativo o deberse a software malicioso en el sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
es_ES: Este problema puede haberlo causado un cambio en la configuración del firmware UEFI o deberse a software malicioso en el sistema.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
es_ES: Este problema puede haberlo causado un cambio en el sistema operativo o deberse a software malicioso en el sistema.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
es_ES: Correcto

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
es_ES: Falló

en: Hardware does not pass checks.
es_ES: El hardware no ha superado las pruebas.

en: Hardware meets basic security requirements.
es_ES: El hardware cumple los requisitos básicos de seguridad.

en: Hardware has a good level of protection.
es_ES: El hardware tiene un buen nivel de protección.

en: Security levels are not available for this device.
es_ES: Los niveles de seguridad no están disponibles para este dispositivo.

en: Device Security
es_ES: Seguridad del dispositivo

en: Starting Device Security…
es_ES: Iniciando seguridad del dispositivo…

en: Device Security Unavailable
es_ES: Seguridad del dispositivo no disponible

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
es_ES: La seguridad del dispositivo sólo está disponible en hardware físico. No se ha detectado hardware físico.

en: Security Events
es_ES: Eventos de seguridad

en: No Events
es_ES: No hay eventos

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
es_ES: Válido

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
es_ES: No válido

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
es_ES: Activada

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
es_ES: No activada

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
es_ES: Bloqueada

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
es_ES: No bloqueada

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
es_ES: Cifrado

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
es_ES: No cifrado

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
es_ES: Envenenado

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
es_ES: No envenenado

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
es_ES: Encontrada

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
es_ES: No encontrada

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
es_ES: Soportada

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
es_ES: No soportada

en: _Automatic Device Location
es_ES: Ubicación _automática del dispositivo

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
es_ES: Los servicios de ubicación del dispositivo usan fuentes como GPS, conexiones inalámbricas o móviles para determinar a ubicación aproximada de este dispositivo. La ubicación se envía a los Servicios de Ubicación de Mozilla como parte de esta funcionalidad.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
es_ES: La siguientes aplicaciones aisladas tienen acceso a los datos de la ubicación. Las aplicaciones que no esté aisladas pueden acceder a los datos de la ubicación sin solicitar permiso.

en: No sandboxed apps have asked for location access
es_ES: Ninguna aplicación aislada ha solicitado acceso a su ubicación

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
es_ES: Aprender más sobre qué datos se recopilan y cómo se usan.

en: Microphones
es_ES: Micrófonos

en: _Microphone Access
es_ES: Acceso al _micrófono

en: Allow permitted apps to use microphones
es_ES: Permitir a las aplicaciones autorizadas usar los micrófonos

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
es_ES: La siguientes aplicaciones aisladas tienen permiso para usar las micrófonos. Las aplicaciones que no esté aisladas pueden usar los micrófonos sin solicitar permiso.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
es_ES: Ninguna aplicación aislada ha solicitado acceso al micrófono

en: Privacy & Security
es_ES: Privacidad y seguridad

en: _Screen Lock
es_ES: _Bloqueo de pantalla

en: Automatic screen lock
es_ES: Bloqueo de pantalla automático

en: _Location
es_ES: _Ubicación

en: Control access to your location
es_ES: Controlar el acceso a su ubicación

en: _File History &amp; Trash
es_ES: Histórico de _archivos y papelera

en: Remove saved data and files
es_ES: Quitar datos guardados y archivos

en: _Diagnostics
es_ES: _Diagnósticos

en: Automatic problem reporting
es_ES: Informar de un problema automáticamente

en: _Cameras
es_ES: _Cámaras

en: Control camera access
es_ES: Control de acceso a la cámara

en: _Microphones
es_ES: _Micrófonos

en: Control microphone access
es_ES: Control de acceso al micrófono

en: Manage device access
es_ES: Gestionar el acceso al dispositivo

en: Device _Security
es_ES: _Seguridad del dispositivo

en: Hardware security status and information
es_ES: Estado de la seguridad del hardware e información

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
es_ES: Se apaga la pantalla

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
es_ES: 30 segundos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
es_ES: 1 minuto

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
es_ES: 2 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
es_ES: 3 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
es_ES: 5 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
es_ES: 30 minutos

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
es_ES: 1 hora

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
es_ES: 1 minuto

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
es_ES: 2 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
es_ES: 3 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
es_ES: 4 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
es_ES: 5 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
es_ES: 8 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
es_ES: 10 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
es_ES: 12 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
es_ES: 15 minutos

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
es_ES: Nunca

en: Screen Lock
es_ES: Bloqueo de pantalla

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
es_ES: Bloquear la pantalla automáticamente evita que otros puedan acceder al equipo cuando no está delante

en: _Blank Screen Delay
es_ES: _Retardo para apagar la pantalla

en: Period of inactivity until screen blanks
es_ES: Período de inactividad hasta que se apaga la pantalla

en: Automatic Screen _Lock
es_ES: _Bloque de pantalla automático

en: Locks the screen after it blanks
es_ES: Bloquear la pantalla después de apagarse

en: Automatic _Screen Lock Delay
es_ES: Retardo para _bloquear la pantalla automáticamente

en: Time from screen blank to screen lock
es_ES: Tiempo desde que se apaga la pantalla hasta que se bloquea

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
es_ES: _Notificaciones de la pantalla de bloqueo

en: Forbid New _USB Devices
es_ES: Prohibir usar nuevos dispositivos _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
es_ES: Evitar que los nuevos dispositivos USB interactúen con el sistema cuando la pantalla está bloqueada

en: Screen Privacy
es_ES: Privacidad de la pantalla

en: Restrict Viewing _Angle
es_ES: Restringir el án_gulo de visión

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
es_ES: 1 hora

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
es_ES: 1 día

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
es_ES: 2 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
es_ES: 3 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
es_ES: 4 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
es_ES: 5 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
es_ES: 6 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
es_ES: 7 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
es_ES: 14 días

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
es_ES: 30 días

en: Empty all items from Trash?
es_ES: ¿Quiere vaciar todos los elementos de la papelera?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
es_ES: Todos los elementos de la papelera se eliminarán de manera permanente.

en: _Empty Trash
es_ES: _Vaciar papelera

en: Delete all the temporary files?
es_ES: ¿Quiere eliminar todos los archivos temporales?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
es_ES: Todos los archivos temporales se eliminarán de manera permanente.

en: _Purge Temporary Files
es_ES: _Limpiar archivos temporales

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
es_ES: 1 día

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
es_ES: 7 días

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
es_ES: 30 días

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
es_ES: Para siempre

en: Clear File History?
es_ES: ¿Limpiar el histórico de archivos?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
es_ES: Después de limpiarla, la lista de archivos usados recientemente aparecerá vacía.

en: Clear _History
es_ES: _Limpiar el histórico

en: File History & Trash
es_ES: Histórico de archivos y papelera

en: File History
es_ES: Histórico de archivos

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
es_ES: El histórico de archivos mantiene un registro de los archivos que ha utilizado. Esta información se comparte entre aplicaciones y hace que sea más fácil encontrar los archivos que quiere usar.

en: File H_istory
es_ES: H_istórico de archivos

en: File _History Duration
es_ES: Duración del _histórico de archivos

en: _Clear History…
es_ES: Limpiar el históri_co…

en: Trash &amp; Temporary Files
es_ES: Papelera y archivos temporales

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
es_ES: La papelera y los archivos temporales pueden en ocasiones incluir información personal o sensible. Eliminarlos automáticamente puede ayudar a proteger su privacidad.

en: Automatically Delete _Trash Content
es_ES: Eliminar el contenido la papelera automá_ticamente

en: Automatically Delete Temporary _Files
es_ES: Eliminar los a_rchivos temporales automáticamente

en: Automatically Delete _Period
es_ES: Período para eliminar automáticamente

en: _Empty Trash…
es_ES: _Vaciar papelera…

en: _Delete Temporary Files…
es_ES: _Eliminar archivos temporales…

en: Control access to your data and hardware, device security
es_ES: Control de acceso al hardware y datos, seguridad del dispositivo

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
es_ES: Privacidad;Pantalla;Bloqueo;Privado;Uso;Reciente;Histórico;Archivos;Temporales;Tmp;Papelera;Limpiar;Conservar;Diagnósticos;Error;Ubicación;Gps;Cámara;Fotos;Vídeo;Webcam;Micrófono;Grabación;Seguridad;Firmware;Thunderbolt;

en: Location not found
es_ES: Ubicación no encontrada

en: Subfolders must be manually added for this location
es_ES: Las subcarpetas se deben añadir manualmente a esta ubicación

en: Remove Folder
es_ES: Quitar carpeta

en: Select Location
es_ES: Seleccionar ubicación

en: Search Locations
es_ES: Buscar ubicaciones

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
es_ES: Carpetas en las que buscan las aplicaciones del sistema, como Archivos

en: Default Locations
es_ES: Ubicaciones predeterminadas

en: Bookmarked Locations
es_ES: Ubicaciones favoritas

en: Custom Locations
es_ES: Ubicaciones personalizadas

en: _Add Location…
es_ES: _Añadir ubicación…

en: No custom search locations
es_ES: No hay ubicaciones de búsqueda personalizadas

en: No apps found
es_ES: No se han encontrado aplicaciones

en: _App Search
es_ES: Buscar _aplicación

en: Include app-provided search results
es_ES: Incluir resultados de búsqueda proporcionados por las aplicaciones

en: Search _Locations
es_ES: _Ubicaciones de búsqueda

en: Filesystem locations which are searched by system apps
es_ES: Carpetas en las que buscan las aplicaciones del sistema

en: Search Results
es_ES: Resultados de la búsqueda

en: Results are displayed according to the list order
es_ES: Los resultados se muestran siguiendo el orden de la lista

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
es_ES: Controlar qué aplicaciones muestran resultados de búsqueda en la vista de actividades

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
es_ES: buscar;búsqueda;índice;ocultar;privacidad;resultados;

note: Label
en: No networks selected for sharing
es_ES: No se han seleccionado redes para compartir

[ctx: service is disabled]
en: Off
es_ES: Apagado

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
es_ES: Activado

[ctx: service is active]
en: Active
es_ES: Activo

en: Choose a Folder
es_ES: Elija una carpeta

en: Add Folder
es_ES: Añadir carpeta

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
es_ES: Compartir archivos personales le permite compartir su carpeta «Público» con otros en su red actual usando: %s

en: _Device Name
es_ES: Nombre del _dispositivo

en: Share files with other devices on the current network
es_ES: Compartir archivos con otros dispositivos en la red actual

en: _File Sharing
es_ES: Compartición de _archivos

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
es_ES: Compartir música, fotos y vídeos a otros dispositivos en la red actual

en: _Media Sharing
es_ES: Compartición _multimedia

en: File Sharing
es_ES: Compartición de archivos

en: _Require Password
es_ES: _Solicitar contraseña

en: _Password
es_ES: _Contraseña

en: Networks
es_ES: Redes

en: Media Sharing
es_ES: Compartición multimedia

en: Share music, photos and videos over the network
es_ES: Compartir música, fotos y vídeos mediante la red

en: Folders
es_ES: Carpetas

en: Sharing
es_ES: Compartir

en: Control what you want to share with others
es_ES: Controla qué quiere compartir con otros

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
es_ES: compartir;compartición;ssh;equipo;remoto;escritorio:bluetooth;obex;multimedia;sonido:vídeo;imágenes;fotos;películas;servidor;renderizador;

en: Custom
es_ES: Personalizado

en: String
es_ES: Cadena

en: Alert Sound
es_ES: Sonido de alerta

en: Fade
es_ES: Desvanecer

en: Select a Speaker
es_ES: Seleccione un altavoz

en: Test Speakers
es_ES: Probar los altavoces

en: Output
es_ES: Salida

en: _Output Device
es_ES: Dispositivo de _salida

en: _Test…
es_ES: _Probar…

en: _Configuration
es_ES: _Configuración

en: Master volume
es_ES: Volumen maestro

en: O_utput Volume
es_ES: Vol_umen de salida

en: Fad_e
es_ES: Fun_dir

en: Output Device
es_ES: Dispositivo de salida

en: No Output Devices
es_ES: No hay dispositivos de entrada

en: Input
es_ES: Entrada

en: _Input Device
es_ES: D_ispositivo de entrada

en: Con_figuration
es_ES: Con_figuración

en: I_nput Volume
es_ES: Volumen de e_ntrada

en: Input Device
es_ES: Dispositivo de entrada

en: No Input Devices
es_ES: No hay dispositivos de entrada

en: Sounds
es_ES: Sonidos

en: Vo_lume Levels
es_ES: Niveles de vo_lumen

en: _Alert Sound
es_ES: Sonido de _alerta

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
es_ES: Altavoz %s

en: Volume Levels
es_ES: Niveles de volumen

en: Unmute
es_ES: Quitar silencio

en: Mute
es_ES: Silenciar

en: Volume
es_ES: Volumen

en: Sound
es_ES: Sonido

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
es_ES: Cambiar el volumen de entrada y salida de sonido y las alertas sonoras

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
es_ES: tarjeta;micrófono;volumen;desvanecer;balance;bluetooth;cascos;auriculares;sonido;entrada;salida;

en: About
es_ES: Acerca de

en: System Logo
es_ES: Logo del sistema

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
es_ES: Sistema operativo

en: Hardware Model
es_ES: Modelo de hardware

en: Processor
es_ES: Procesador

en: Memory
es_ES: Memoria

en: Disk Capacity
es_ES: Capacidad del disco

en: Calculating…
es_ES: Calculando…

en: _System Details
es_ES: Detalles del _sistema

en: Graphics
es_ES: Gráficos

en: Graphics %d
es_ES: Gráficos %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
es_ES: 64 bits

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
es_ES: 32 bits

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: # System Details Report
es_ES: # Detalles del informe del sistema

en: ## Report details
es_ES: ## Detalles del informe

en: **Date generated:**
es_ES: **Fecha generada:**

en: ## Hardware Information:
es_ES: ## Información de hardware:

en: **Hardware Model:**
es_ES: **Modelo de hardware:**

en: **Memory:**
es_ES: **Memoria:**

en: **Processor:**
es_ES: **Procesador:**

en: **Graphics:**
es_ES: **Gráficos:**

en: **Graphics %d:**
es_ES: **Gráficos %d:**

en: **Disk Capacity:**
es_ES: **Capacidad del disco:**

en: ## Software Information:
es_ES: ## Información de software:

en: **Firmware Version:**
es_ES: **Versión de firmware:**

en: **OS Name:**
es_ES: **Nombre del SO:**

en: **OS Build:**
es_ES: **Construcción de SO:**

en: **OS Type:**
es_ES: **Tipo de SO:**

en: **GNOME Version:**
es_ES: **Versión de GNOME:**

en: **Windowing System:**
es_ES: **Sistema de ventanas:**

en: **Kernel Version:**
es_ES: **Versión del núcleo:**

en: Details copied to clipboard
es_ES: Detalles copiados al portapapeles

en: System Details
es_ES: Detalles del sistema

en: _Copy
es_ES: _Copiar

en: Hardware Information
es_ES: Información de hardware

en: Software Information
es_ES: Información de software

en: Firmware Version
es_ES: Versión de firmware

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
es_ES: Nombre del SO

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
es_ES: Construcción de SO

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
es_ES: Tipo de SO

en: GNOME Version
es_ES: Versión de GNOME

en: Windowing System
es_ES: Sistema de ventanas

en: Virtualization
es_ES: Virtualización

en: Kernel Version
es_ES: Verificación del núcleo

en: _Region &amp; Language
es_ES: _Región e idioma

en: System language and localization
es_ES: Idioma y ubicación del sistema

en: _Date &amp; Time
es_ES: Fecha y _hora

en: Time zone and clock settings
es_ES: Configuración de la zona horaria y del reloj

en: _Users
es_ES: _Usuarios

en: Add and remove accounts, change password
es_ES: Añadir y quitar cuentas de usuario, cambiar contraseñas

en: R_emote Desktop
es_ES: _Escritorio remoto

en: Allow this device to be used remotely
es_ES: Permitir que este dispositivo se utilice de manera remota

en: Secu_re Shell
es_ES: Shell segu_ra

en: SSH network access
es_ES: Acceso a la red por SSH

en: _About
es_ES: A_cerca de

en: Hardware details and software versions
es_ES: Detalles del hardware y versiones de software

en: Software _Updates
es_ES: Act_ualizaciones de software

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
es_ES: %d/%b/%Y, %I:%M

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
es_ES: %d/%b/%Y, %H:%M

en: Date & Time
es_ES: Fecha y hora

en: _Year
es_ES: _Año

en: _Month
es_ES: _Mes

en: _Day
es_ES: _Día

en: Automatic _Date &amp; Time
es_ES: Fecha y _hora automáticas

en: Requires internet access
es_ES: Requiere conexión a Internet

en: Date &amp; _Time
es_ES: Fecha y _hora

en: Automatic Time _Zone
es_ES: _Zona horaria automática

en: Requires location services enabled and internet access
es_ES: Requiere activar los servicios de ubicación y el acceso a Internet

en: Time Z_one
es_ES: Z_ona horaria

en: Time _Format
es_ES: Formato de _fecha

en: _24-hour
es_ES: _24 horas

en: Clock &amp; Calendar
es_ES: Reloj y calendario

en: Control how the time and date is shown in the top bar
es_ES: Controlar se muestran la fecha y la hora en la barra superior

en: _Week Day
es_ES: Día de la _semana

en: D_ate
es_ES: Fech_a

en: _Seconds
es_ES: _Segundos

en: Week _Numbers
es_ES: _Número de la semana

en: Shown in the dropdown calendar
es_ES: Mostrar en el calendario desplegable

en: January
es_ES: enero

en: February
es_ES: febrero

en: March
es_ES: marzo

en: April
es_ES: abril

en: May
es_ES: Mayo

en: June
es_ES: junio

en: July
es_ES: julio

en: August
es_ES: agosto

en: September
es_ES: septiembre

en: October
es_ES: octubre

en: November
es_ES: noviembre

en: December
es_ES: diciembre

en: Select Time Zone
es_ES: Seleccione una zona horaria

en: Search cities
es_ES: Buscar ciudades

en: No Results
es_ES: No hay resultados

en: Change system time and date settings
es_ES: Cambiar la configuración de la hora y la fecha del sistema

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
es_ES: Para cambiar la configuración de la fecha o de la hora, debe autenticarse.

en: Language and time settings, system information
es_ES: Configuración de idioma y hora, información del sistema

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
es_ES: dispositivo;información;detalles;nombre;equipo;memoria;procesador;versión;software;sistema;operativo;;os;modelo;idioma;región;país;formatos;números;unidades;reloj;zona;horaria;fecha;ubicación;escritorio;remoto;rdp;vnc;

en: Formats
es_ES: Formatos

en: Search locales
es_ES: Buscar configuraciones regionales

en: Common Formats
es_ES: Formatos comunes

en: All Formats
es_ES: Todos los formatos

en: No Search Results
es_ES: No se han encontrado resultados

en: Searches can be for countries or languages
es_ES: Las búsquedas pueden ser de países o idiomas

en: Preview
es_ES: Vista previa

[ctx: measurement format]
en: Metric
es_ES: Métrico

en: Dates
es_ES: Fechas

en: Times
es_ES: Horas

en: Dates & Times
es_ES: Fecha y hora

en: Numbers
es_ES: Números

en: Measurement
es_ES: Medida

en: Paper
es_ES: Papel

en: Region & Language
es_ES: Región e idioma

en: Language and format will be changed after next login
es_ES: El idioma y el formato se cambiarán tras el próximo inicio de sesión

en: Log _Out…
es_ES: Cerrar la _sesión…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
es_ES: La configuración del idioma se usa para el texto de la interfaz y las páginas web. Los formatos se usan para números, fechas y monedas.

en: Your Account
es_ES: Su cuenta

en: _Language
es_ES: _Idioma

en: _Formats
es_ES: _Formatos

en: Login Screen
es_ES: Pantalla de inicio de sesión

en: L_anguage
es_ES: _Idioma

en: Fo_rmats
es_ES: Fo_rmatos

en: Device address copied
es_ES: Dirección del dispositivo copiada

en: Port number copied
es_ES: Número de puerto copiado

en: Username copied
es_ES: Nombre de usuario copiado

en: Password copied
es_ES: Contraseña copiada

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
es_ES: Comparta su escritorio existente con otros dispositivos. La conexión remota utiliza la resolución de pantalla existente.

en: _Desktop Sharing
es_ES: Compartición de _escritorio

en: Remote _Control
es_ES: _Control remoto

en: Allows desktop shares to control the screen
es_ES: Permite a los escritorios compartidos controlar la pantalla

en: How to Connect
es_ES: Cómo conectarse

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
es_ES: Utilice una aplicación de escritorio remoto para conectarse mediante el protocolo RDP. También es posible que se requiera información adicional sobre la ubicación de red del dispositivo.

en: _Hostname
es_ES: Nombre de _equipo

en: Copy
es_ES: Copiar

en: _Port
es_ES: _Puerto

en: Login Details
es_ES: Detalles del inicio de sesión

en: _Generate New Password
es_ES: _Generar una contraseña nueva

en: _Verify Encryption
es_ES: _Verificar cifrado

en: Remote Desktop
es_ES: Escritorio remoto

en: Desktop Sharing
es_ES: Compartición de escritorio

en: Remote Login
es_ES: Inicio de sesión remoto

en: Some settings are locked
es_ES: Algunas opciones están bloqueadas

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
es_ES: Conéctese de forma remota a su cuenta de usuario cuando no esté en uso. La resolución de la pantalla se puede configurar desde el control remoto.

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device's network location may also be required.
es_ES: Utilice una aplicación de escritorio remoto para conectarse mediante el protocolo RDP. También es posible que se requiera información adicional sobre la ubicación de red del dispositivo.

en: Encryption Fingerprint
es_ES: Cifrado de huella dactilar

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
es_ES: El cifrado de huella dactilar se puede ver en los clientes que se conectan y debe ser idéntica

en: Enable or disable remote sessions
es_ES: Activar o desactivar sesiones remotas

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
es_ES: Se requiere autenticación para activar o desactivar las sesiones remotas

en: Command copied
es_ES: Comando copiado

en: Secure Shell
es_ES: Shell segura

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
es_ES: Acceso a este dispositivo usando Shell Segura (SSH)

en: SSH Login Command
es_ES: Comando de inicio de sesión de SSH

en: Enable or disable remote login
es_ES: Activar o desactivar el inicio de sesión remota

en: Authentication is required to enable or disable remote login
es_ES: Se requiere autenticación para activar o desactivar el inicio de sesión remota

en: Failed to add account
es_ES: Falló al añadir la cuenta

en: The passwords do not match.
es_ES: Las contraseñas no coinciden.

en: Add User
es_ES: Añadir usuario

en: _Username
es_ES: Nombre de _usuario

en: Ad_ministrator
es_ES: Ad_ministrador

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
es_ES: Los administradores tienen capacidades adicionales, tales como añadir o quitar usuarios, cambiar la configuración de las cuentas y eliminar software. Los controles parentales no se pueden aplicar a los administradores.

en: User sets password on _first login
es_ES: El usuario establece su contraseña en el pr_imer inicio de sesión

en: Set password n_ow
es_ES: Establecer una contraseña ah_ora

en: Pass_word
es_ES: Contra_seña

en: _Confirm
es_ES: _Confirmar

en: Failed to register account
es_ES: Falló al registrar la cuenta

en: Failed to join domain
es_ES: Falló al unirse al dominio

en: No supported way to authenticate with this domain
es_ES: No hay una manera soportada de autenticar con este dominio

en: That login name didn’t work
es_ES: El nombre de inicio de sesión no ha funcionado

en: That login password didn’t work
es_ES: La contraseña de inicio de sesión no ha funcionado.

en: That hostname didn’t work
es_ES: El nombre del equipo no ha funcionado

en: Failed to log into domain
es_ES: Falló al iniciar sesión en el dominio

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
es_ES: Para añadir un inicio de sesión corporativo, este equipo necesita formar parte de <b>%s</b>. Pida al administrador de su sistema que introduzca su nombre y su contraseña.

en: Valid domain
es_ES: Dominio válido

en: Domain not found
es_ES: Dominio no encontrado

en: Checking domain…
es_ES: Comprobando dominio…

en: Failed to contact realmd service
es_ES: Falló al contactar con el servicio realmd

en: Add Enterprise Login
es_ES: Añadir inicio de sesión corporativo

en: Offline
es_ES: Desconectado

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
es_ES: Se necesita una conexión de red para añadir cuentas con inicio de sesión corporativo

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
es_ES: El inicio de sesión corporativo permite que se use una cuenta de usuario gestionada de manera centralizada en este dispositivo.

en: _Domain
es_ES: _Dominio

en: Should match the web domain of the account provider
es_ES: Debe coincidir con el dominio web del proveedor de la cuenta

en: Enroll Device
es_ES: Incorporar dispositivo

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
es_ES: _Unir

en: Administrator _Name
es_ES: _Nombre del administrador

en: Administrator _Password
es_ES: _Contraseña de administrador

en: Browse for more pictures
es_ES: Examinar para buscar más imágenes

en: Select a File…
es_ES: Seleccionar un archivo…

en: the device needs to be claimed to perform this action
es_ES: es necesario reclamar el dispositivo para realizar esta acción

en: the device is already claimed by another process
es_ES: otro proceso ha solicitado el dispositivo

en: you do not have permission to perform the action
es_ES: no tiene permisos para realizar esta acción

en: no prints have been enrolled
es_ES: no se han registrado impresiones

en: Failed to communicate with the device during enrollment
es_ES: Falló al comunicarse con el dispositivo durante el registro

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
es_ES: Falló al comunicarse con el lector de huellas catilares

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
es_ES: Falló al comunicarse con el demonio de huella dactilar

en: Failed to list fingerprints: %s
es_ES: Falló al listas las huellas guardadas: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
es_ES: Falló al eliminar las huellas guardadas: %s

en: Left thumb
es_ES: Pulgar izquierdo

en: Left middle finger
es_ES: Dedo corazón izquierdo

en: _Left index finger
es_ES: Dedo índice _izquierdo

en: Left ring finger
es_ES: Dedo anular izquierdo

en: Left little finger
es_ES: Dedo meñique izquierdo

en: Right thumb
es_ES: Pulgar derecho

en: Right middle finger
es_ES: Dedo corazón derecho

en: _Right index finger
es_ES: _Dedo índice derecho

en: Right ring finger
es_ES: Dedo anular derecho

en: Right little finger
es_ES: Dedo meñique derecho

en: Unknown Finger
es_ES: Dedo desconocido

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
es_ES: Terminado

en: Fingerprint device disconnected
es_ES: Dispositivo de huella dactilar desconectado

en: Fingerprint device storage is full
es_ES: El dispositivo de almacenamiento de huellas dactilares está lleno

en: Fingerprint is duplicate
es_ES: La huella dactilar está duplicada

en: Failed to enroll new fingerprint
es_ES: Falló al dar de alta la nueva huella dactilar

en: Failed to start enrollment: %s
es_ES: Falló al iniciar el alta: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
es_ES: Falló al dar de alta una nueva huella dactilar

en: Failed to stop enrollment: %s
es_ES: Falló al detener el alta: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
es_ES: Levante y coloque su dedo repetidamente en el lector para dar de alta su huella.

en: _Re-enroll this finger…
es_ES: _Volver a dar de alta este dedo…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
es_ES: Analizar una huella dactilar nueva

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
es_ES: Falló al liberar el dispositivo de huella dactilar %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
es_ES: Problema al leer el dispositivo

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
es_ES: Falló al solicitar el dispositivo de huella dactilar %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
es_ES: Falló al obtener los dispositivos de huella dactilar: %s

en: Fingerprint Manager
es_ES: Gestor de huellas dactilares

en: Fingerprint
es_ES: Huella dactilar

en: _Yes
es_ES: _Sí

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
es_ES: ¿Quiere eliminar sus huellas registradas y así desactivar el inicio de sesión con huella?

en: No fingerprint device
es_ES: No hay ningún dispositivo de huella dactilar

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
es_ES: No hay ningún dispositivo de huella dactilar

en: Ensure the device is properly connected
es_ES: Asegúrese de que el dispositivo está conectado correctamente

en: Fingerprint Device
es_ES: Dispositivo de huella dactilar

en: Choose the fingerprint device you want to configure
es_ES: Elija el dispositivo de huella dactilar que quiere configurar

en: Fingerprint Login
es_ES: Inicio de sesión con huella dactilar

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
es_ES: El inicio con huella dactilar le permite desbloquear su equipo e iniciar sesión en él con su dedo

en: _Delete Fingerprints
es_ES: _Eliminar huellas

en: Fingerprint Enroll
es_ES: Alta de huella dactilar

en: Please choose another password.
es_ES: Elija otra contraseña.

en: Please type your current password again.
es_ES: Escriba de nuevo su contraseña actual.

en: Password could not be changed
es_ES: No se pudo cambiar la contraseña

en: Change Password
es_ES: Cambiar contraseña

en: Ch_ange
es_ES: Cam_biar

en: Current Password
es_ES: Contraseña actual

en: New Password
es_ES: Contraseña nueva

en: Confirm Password
es_ES: Confirmar contraseña

en: The passwords do not match
es_ES: Las contraseñas no coinciden

en: Allow user to change their password on next login
es_ES: Permitir al usuario cambiar su contraseña en el siguiente inicio de sesión

en: Set a password now
es_ES: Establecer una contraseña ahora

en: Cannot automatically join this type of domain
es_ES: No se puede unir automáticamente a este tipo de dominio

en: No such domain or realm found
es_ES: No existe el dominio o no se ha encontrado el reino

en: Cannot log in as %s at the %s domain
es_ES: No se puede iniciar sesión como %s en el dominio %s

en: Invalid password, please try again
es_ES: Contraseña no válida, inténtelo de nuevo

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
es_ES: No se pudo conectar al dominio %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
es_ES: Cuenta desactivada

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
es_ES: Para configurar en el siguiente inicio de sesión

[ctx: Password mode]
en: None
es_ES: Ninguno

en: Remove %s?
es_ES: ¿Quitar %s?

en: Unlock to Change This Setting
es_ES: Desbloquear para cambiar la configuración

en: Change Avatar
es_ES: Cambiar el avatar

en: Remove Avatar
es_ES: Quitar avatar

en: Pa_ssword
es_ES: Contra_seña

en: _Fingerprint Login
es_ES: Inicio de sesión con _huella

en: A_utomatic Login
es_ES: _Inicio de sesión automático

en: _Administrator
es_ES: _Administrador

en: _Parental Controls
es_ES: Controles _parentales

en: Open the Parental Controls app
es_ES: Abrir   control parental

en: _Remove User
es_ES: _Quitar usuario

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
es_ES: EL usuario no podrá usar este dispositivo una vez que se haya eliminado su cuenta

en: _Delete Files and Settings
es_ES: _Eliminar archivos y configuración

en: Users
es_ES: Usuarios

en: Other Users
es_ES: Otros usuarios

en: _Add User…
es_ES: _Añadir usuario…

en: Add Enterprise User
es_ES: Añadir usuario de empresa

en: Domain Administrator Login
es_ES: Inicio de sesión del administrador del dominio

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
es_ES: Para usar inicios de sesión corporativos, este equipo necesita
    formar parte de un dominio. Pida al administrador de su
    sistema que escriba aquí la contraseña del dominio.

en: Administrator Password
es_ES: Contraseña de administrador

en: Manage user accounts
es_ES: Gestionar cuentas de usuario

en: Authentication is required to change user data
es_ES: Se requiere autenticación para cambiar los datos del usuario

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
es_ES: La contraseña nueva debe ser diferente de la antigua.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
es_ES: Pruebe a cambiar algunas letras y números.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
es_ES: Pruebe a cambiar la contraseña un poco más.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
es_ES: Una contraseña sin su nombre de usuario será más robusta.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
es_ES: Evite usar su nombre en la contraseña.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
es_ES: Evite algunas de las palabras incluidas en la contraseña.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
es_ES: Trate de evitar palabras comunes.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
es_ES: Evite reordenar las palabras existentes.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
es_ES: Pruebe a usar más números.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
es_ES: Pruebe a usar más letras en mayúscula.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
es_ES: Pruebe a usar más letras en minúscula.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
es_ES: Pruebe a usar más caracteres especiales, como signos de puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
es_ES: Pruebe a usar una mezcla de letras, números y signos de puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
es_ES: Evite repetir el mismo carácter.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
es_ES: Evite repetir el mismo tipo de carácter: debe mezclar letras, números y signos de puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
es_ES: Evite secuencias como 1234 o abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
es_ES: La contraseña debe ser más larga. Pruebe a añadir más letras, números y signos de puntuación.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
es_ES: Mezcle letras mayúsculas y minúsculas y use uno o dos números.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
es_ES: Añadir más letras, números y signos de puntuación hará que la contraseña sea más robusta.

en: Authentication failed
es_ES: Falló la autenticación

en: The new password is too short
es_ES: La contraseña nueva es demasiado corta

en: The new password is too simple
es_ES: La contraseña nueva es demasiado simple

en: The old and new passwords are too similar
es_ES: La contraseña antigua y la nueva son demasiado similares

en: The new password has already been used recently.
es_ES: La contraseña nueva ya se ha usado recientemente.

en: The new password must contain numeric or special characters
es_ES: La contraseña nueva debe contener caracteres numéricos o especiales

en: The old and new passwords are the same
es_ES: La contraseña nueva y la antigua son la misma

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
es_ES: Se ha cambiado su contraseña desde que se autenticó inicialmente.

en: The new password does not contain enough different characters
es_ES: La contraseña nueva no contiene suficientes caracteres diferentes

en: Unknown error
es_ES: Error desconocido

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
es_ES: El nombre de usuario debe constar solamente de letras minúsculas de la «a» a la «z», dígitos y cualquiera de los caracteres: «-» o «_»

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
es_ES: El nombre de usuario no está disponible. Pruebe con otro.

en: The username is too long.
es_ES: El nombre de usuario es demasiado largo.

en: Cursor Size
es_ES: Tamaño del cursor

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
es_ES: El tamaño del cursor se puede ampliar para hacer que sea más fácil verlo

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
es_ES: Sonido

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
es_ES: El volumen del sistema se puede ajustar en la configuración del %s

en: Hearing
es_ES: Audición

en: _Overamplification
es_ES: _Sobreamplificación

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
es_ES: Permitir que el volumen supere el 100%, reduciendo la calidad del sonido

en: Visual Alerts
es_ES: Alertas visuales

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
es_ES: Usar una indicación visual cuando ocurra una alerta de sonido

en: _Visual Alerts
es_ES: _Alertas visuales

en: _Flash Area
es_ES: _Área de parpadeo

en: Entire Screen
es_ES: Toda la pantalla

en: Entire Window
es_ES: Ventana completa

en: _Test Flash
es_ES: _Probar destellos

en: Test
es_ES: Probar

en: Pointing & Clicking
es_ES: Apuntar y pulsar

en: _Mouse Keys
es_ES: Teclas del _ratón

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
es_ES: Usar el teclado numérico para mover el puntero el ratón

en: _Locate Pointer
es_ES: _Localizar puntero

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
es_ES: Mostrar la ubicación del puntero pulsando Ctrl izquierdo

en: _Double-Click Delay
es_ES: Retardo de la _doble pulsación

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
es_ES: Corto

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
es_ES: Largo

en: Click Assist
es_ES: Asistente de pulsación

en: _Simulated Secondary Click
es_ES: Pulsación secundaria _simulada

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
es_ES: Realizar la pulsación secundaria al mantener pulsado el botón primario

en: Acceptance Delay
es_ES: Retardo de aceptación

en: _Hover Click
es_ES: Pulsación al pasar por _encima

en: Trigger a click when the pointer hovers
es_ES: Iniciar una pulsación al posicionar el puntero

en: Delay
es_ES: Retardo

en: Motion Threshold
es_ES: Umbral del movimiento

en: Small
es_ES: Pequeño

en: Large
es_ES: Grande

en: _Always Show Accessibility Menu
es_ES: _Mostrar siempre el menú de accesibilidad

en: Display the accessibility menu in the top bar
es_ES: Mostrar el menú de accesibilidad en la barra superior

en: _Seeing
es_ES: _Visión

en: _Hearing
es_ES: _Audición

en: _Typing
es_ES: _Escritura

en: _Pointing and Clicking
es_ES: _Apuntar y pulsar

en: _Zoom
es_ES: _Ampliación

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
es_ES: Predeterminado

[ctx: cursor size]
en: Medium
es_ES: Mediano

[ctx: cursor size]
en: Large
es_ES: Grande

[ctx: cursor size]
en: Larger
es_ES: Más grande

[ctx: cursor size]
en: Largest
es_ES: El más grande

en: %d pixel | %d pixels
es_ES[0]: %d píxel
es_ES[1]: %d píxeles

en: Seeing
es_ES: Visión

en: _High Contrast
es_ES: Alto _contraste

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
es_ES: Aumentar el contraste de color de los elementos de la interfaz en primer plano y en el fondo

en: _On/Off Shapes
es_ES: _Activar/desactivar formas

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
es_ES: Usar formas para indicar el estado además o en lugar de un color

en: Reduce _Animation
es_ES: Reducir la _animación

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
es_ES: Reducir las animaciones en la interfaz del usuario para reducir el movimiento

en: _Large Text
es_ES: _Texto grande

en: Increase the size of all text in the user interface
es_ES: Aumentar el tamaño de todo el texto en la interfaz del usuario

en: _Cursor Size
es_ES: _Tamaño del cursor

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
es_ES: El tamaño del cursor se puede ampliar para hacer que sea más fácil verlo

en: _Sound Keys
es_ES: Teclas _sonoras

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
es_ES: Pitar cuando se activen o desactiven las teclas Bloq Num o Bloq Mayús.

en: Always Show Scroll_bars
es_ES: Mostrar siempre las _barras de desplazamiento

en: Make scrollbars always visible
es_ES: Hacer que las barras de desplazamiento sean visibles

en: Screen _Reader
es_ES: Lecto_r de pantalla

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
es_ES: El lector de pantalla lee el texto mostrado a medida que mueve el foco.

en: Screen _Keyboard
es_ES: Te_clado en pantalla

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
es_ES: Usar el teclado en pantalla para escribir en los campos de entrada

en: _Enable by Keyboard
es_ES: _Activar por teclado

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
es_ES: Activar o desactivar las características de accesibilidad usando el teclado

en: Text Cursor
es_ES: Cursor del texto

en: _Cursor Blinking
es_ES: Parpadeo del _cursor

en: Change if the cursor blinks in text fields
es_ES: Cambiar si el cursor parpadea en los campos de texto

en: _Blink Speed
es_ES: _Velocidad de parpadeo

en: Blink Speed
es_ES: Velocidad de parpadeo

en: _Test Entry
es_ES: Ent_rada de prueba

en: Typing Assist
es_ES: Asistente de escritura

en: _Repeat Keys
es_ES: _Repetición de teclas

en: Key presses repeat when the key is held down
es_ES: La pulsaciones de teclas se repiten cuando la tecla se mantiene pulsada

en: Speed
es_ES: Velocidad

en: _Sticky Keys
es_ES: Teclas persistente_s

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
es_ES: Una secuencia de teclas modificadoras actúa como un atajo del teclado

en: Disable if two keys are pressed together
es_ES: Desactivar si se pulsan dos teclas a la vez

en: Beep when modifier key is pressed
es_ES: Pitar al pulsar una tecla modificadora

en: S_low Keys
es_ES: Teclas _lentas

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
es_ES: Retardo entre la pulsación de una tecla y cuando esta se acepta

en: Beep when a key is pressed
es_ES: Pitar al pulsar una tecla

en: Beep when a key is accepted
es_ES: Pitar cuando la tecla se acepte

en: Beep when a key is rejected
es_ES: Pitar al rechazar una tecla

en: B_ounce Keys
es_ES: _Rechazo de teclas

en: Ignore fast duplicate keypresses
es_ES: Ignorar pulsaciones duplicadas rápidas

en: Zoom
es_ES: Ampliación

en: _Desktop Zoom
es_ES: Ampliación del _escritorio

en: Magnify the entire screen
es_ES: Magnificar pantalla completa

en: Magnifier
es_ES: Magnificador

en: _Magnification Factor
es_ES: Factor de _magnificación

en: M_agnifier View
es_ES: Vista del _magnificador

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
es_ES: Seguir el cursor del ratón

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
es_ES: Área de la pantalla

en: _Extend Outside Screen Edges
es_ES: _Extender fuera de los bordes de la pantalla

en: _Screen Area
es_ES: _Área de la pantalla

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
es_ES: Pantalla completa

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
es_ES: Mitad superior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
es_ES: Mitad inferior

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
es_ES: Mitad izquierda

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
es_ES: Mitad derecha

en: _Follow Behavior
es_ES: Se_guir comportamiento

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
es_ES: Se mueve con el contenido

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
es_ES: Empuja el contenido a su alrededor

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
es_ES: Permanece centrado

en: Crosshairs
es_ES: Cruces

en: _Crosshair Lines
es_ES: _Cruces

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
es_ES: Marcar la ubicación del cursor en la región del magnificador usando línea

en: _Overlap Mouse Cursor
es_ES: _Solapar el cursor del ratón

en: _Thickness
es_ES: _Grosor

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
es_ES: Fino

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
es_ES: Grueso

en: Len_gth
es_ES: Lon_gitud

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
es_ES: 1, 3, 4

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
es_ES: 1/2 de pantalla

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
es_ES: 3/4 de pantalla

en: Color Filters
es_ES: Filtros de color

en: _Inverted
es_ES: _Invertido

en: Invert colors in the magnifier region
es_ES: Invertir colores en la región del magnificador

en: _Brightness
es_ES: _Brillo

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
es_ES: Bajo

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
es_ES: Alto

en: Co_ntrast
es_ES: Co_ntraste

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
es_ES: Completa

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
es_ES: Hacer más sencillo de ver, escuchar, escribir y apuntar y pulsar

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
es_ES: Teclado;Ratón;a11y;Accesibilidad;Acceso universal;Contraste;Cursor;Sonido;Ampliación;Pantalla;Lector;grande;alto;texto;tipografía;AccesoX;persistentes;teclas;rechazo;ratón;doble;pulsación;retardo;velocidad;asistente;repetir;parpadeo;visual;audición;escritura;animaciones;

en: Map Buttons
es_ES: Mapear botones

en: Map buttons to functions
es_ES: Mapear botones a funciones

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
es_ES: Para editar un atajo, elija la acción «Enviar pulsación de teclas», pulse el atajo del teclado y mantenga pulsadas las teclas nuevas o pulse Retroceso para eliminarlo

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
es_ES: Pulse los marcadores objetivo a medida que aparecen en la pantalla para calibrar la tableta

en: Mis-click detected, restarting…
es_ES: Pulsación errónea detectada, reiniciando…

en: Button %d
es_ES: Botón %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
es_ES: Aplicación definida

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
es_ES: Enviar pulsación de tecla

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
es_ES: Cambiar monitor

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
es_ES: Mostrar la ayuda en pantalla

en: Tablet mounted on laptop panel
es_ES: Tableta montada en el panel del portátil

en: Tablet mounted on external display
es_ES: Tableta montada en una pantalla externa

en: External tablet device
es_ES: Tableta externa

note: All displays item
en: All Displays
es_ES: Todas las pantallas

en: _Tablet Mode
es_ES: Modo _tableta

en: Use absolute positioning for the pen
es_ES: Usa posicionamiento absoluto para el lápiz

en: _Left Hand Orientation
es_ES: Orientación para _zurdos

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
es_ES: Tableta y teclas Express ™ rotadas para el uso por zurdos

en: Map _Buttons
es_ES: Mapear _botones

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
es_ES: Mapa que _monitorizar

en: _Keep Aspect Ratio
es_ES: Mantener _proporción de aspecto

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
es_ES: Usar sólo una parte de la superficie de la tableta para mantener la relación de aspecto

en: _Calibrate
es_ES: _Calibrar

en: No tablet detected
es_ES: No se ha detectado ninguna tableta

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
es_ES: Conecte o encienda su tableta Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
es_ES: Elegir una acción cuando se pulsa el botón %d en la tableta

en: Button %d Mapping
es_ES: Mapeado del botón %d

en: _Left Mousebutton Click
es_ES: Pulsación del botón _izquierdo del ratón

en: _Middle Mousebutton Click
es_ES: Pulsación del botón _central del ratón

en: _Right Mousebutton Click
es_ES: Pulsación del botón _derecho del ratón

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
es_ES: _Atrás

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
es_ES: A_delante

en: Tip _Pressure Feel
es_ES: Sensibilidad de _presión del lápiz

en: Soft
es_ES: Suave

en: Stylus tip pressure
es_ES: Presión del lápiz

en: Firm
es_ES: Firme

en: Button _1
es_ES: Botón _1

en: Button _2
es_ES: Botón _2

en: Button _3
es_ES: Botón_1

en: _Eraser Pressure Feel
es_ES: Sensibilidad de pr_esión del borrador

en: Eraser pressure
es_ES: Presión del borrador

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
es_ES: Lápiz aerógrafo con presión, inclinación y deslizador integrado

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
es_ES: Lápiz aerógrafo con presión, inclinación y rotación

en: Stylus with pressure and tilt
es_ES: Tableta con presión e inclinación

en: Stylus with pressure
es_ES: Tableta con presión

en: Wacom Tablet
es_ES: Tableta Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
es_ES: Establecer el mapeado de botones y ajustar la sensibilidad del lápiz para tabletas gráficas

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
es_ES: Tableta;Wacom;Stylus;Borrador;Ratón;

en: New shortcut…
es_ES: Atajo nuevo...

en: Edit
es_ES: Editar

en: Access Points
es_ES: Puntos de acceso

en: Add
es_ES: Añadir

en: Operation Cancelled
es_ES: Operación cancelada

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
es_ES: <b>Error:</b> acceso denegado para modificar la configuración

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
es_ES: <b>Error:</b> error del equipo móvil

en: Not Registered
es_ES: No registrado

en: Registered
es_ES: Registrado

en: Roaming
es_ES: Itinerancia

en: Searching
es_ES: Buscando

en: Denied
es_ES: Denegado

en: Modem Details
es_ES: Detalles del módem

en: Modem Status
es_ES: Estado del módem

en: Carrier
es_ES: Operador

en: Network Type
es_ES: Tipo de red

en: Network Status
es_ES: Estado de la red

en: Own Number
es_ES: Número del propietaro

en: Device Details
es_ES: Detalles del dispositivos

en: 2G Only
es_ES: 2G sólo

en: 3G Only
es_ES: 3G sólo

en: 4G Only
es_ES: 4G sólo

en: 5G Only
es_ES: 5G sólo

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
es_ES: 2G, 3G, 4G, 5G (preferido)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
es_ES: 2G, 3G, 4G (preferido), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
es_ES: 2G, 3G (preferido), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
es_ES: 2G (preferido), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
es_ES: 2G, 3G, 4G (preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
es_ES: 2G, 3G (preferido), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
es_ES: 2G (preferido), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
es_ES: 3G, 4G, 5G (preferido)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
es_ES: 3G, 4G (preferido), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
es_ES: 3G (preferido), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
es_ES: 2G, 4G, 5G (preferido)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
es_ES: 2G, 4G (preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
es_ES: 2G (preferido), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
es_ES: 2G, 3G, 5G (preferido)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
es_ES: 2G, 3G (preferido), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
es_ES: 2G (preferido), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
es_ES: 3G, 4G (preferido)

en: 3G (Preferred), 4G
es_ES: 3G (preferido), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
es_ES: 2G, 4G (preferido)

en: 2G (Preferred), 4G
es_ES: 2G (preferido), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
es_ES: 2G, 3G (preferido)

en: 2G (Preferred), 3G
es_ES: 2G (preferido), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
es_ES: 2G, 5G (preferido)

en: 2G (Preferred), 5G
es_ES: 2G (preferido), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
es_ES: 3G, 5G (preferido)

en: 3G (Preferred), 5G
es_ES: 3G (preferido), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
es_ES: 4G, 5G (preferido)

en: 4G (Preferred), 5G
es_ES: 4G (preferido), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Unlock SIM card
es_ES: Desbloquear tarjeta SIM

en: Unlock
es_ES: Desbloquear

en: Please provide PIN code for SIM %d
es_ES: Proporcione el código PIN para la SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
es_ES: Introduzca el PIN para desbloquear su tarjeta SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
es_ES: Proporcione el código PUK para la SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
es_ES: Introduzca el PUK para desbloquear su tarjeta SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
es_ES[0]: Contraseña introducida incorrecta. Le queda %1$u intento
es_ES[1]: Contraseña introducida incorrecta. Le quedan %1$u intentos

en: You have %u try left | You have %u tries left
es_ES[0]: Le queda %u intento
es_ES[1]: Le quedan %u intentos

en: Wrong password entered.
es_ES: Contraseña incorrecta.

en: PUK code should be an 8 digit number
es_ES: El código PUK debe ser un número de 8 cifras

en: Enter New PIN
es_ES: Introduzca un nuevo PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
es_ES: El código PIN debe ser un número de 4-8 cifras

en: Unlocking…
es_ES: Desbloqueando…

en: No SIM
es_ES: No hay tarjeta SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
es_ES: Inserte una tarjeta SIM para usar éste módem

en: SIM Locked
es_ES: SIM bloqueada

en: _Mobile Data
es_ES: Datos _móviles

en: Access data using mobile network
es_ES: Acceso a datos usando la red móvil

en: _Data Roaming
es_ES: _Datos de itinerancia

en: Use mobile data when roaming
es_ES: Usar datos móviles en itinerancia

en: _Network Mode
es_ES: _Modo de red

en: N_etwork
es_ES: R_ed

en: Advanced
es_ES: Avanzado

en: _Access Point Names
es_ES: Nombres de puntos de _acceso

en: _SIM Lock
es_ES: Bloquear _SIM

en: Lock SIM with PIN
es_ES: Bloquear SIM con PIN

en: M_odem Details
es_ES: Detalles del mód_em

en: Phone failure
es_ES: Falló del teléfono

en: No connection to phone
es_ES: No hay conexión con el teléfono

en: Operation not allowed
es_ES: Operación no permitida

en: Operation not supported
es_ES: Operación no soportada

en: SIM not inserted
es_ES: Tarjeta SIM no insertada

en: SIM PIN required
es_ES: Se necesita el PIN de la SIM

en: SIM PUK required
es_ES: Se necesita el PUK de la SIM

en: SIM failure
es_ES: Fallo de la tarjeta SIM

en: SIM busy
es_ES: Tarjeta SIM ocupada

en: Incorrect password
es_ES: Contraseña incorrecta

en: SIM PIN2 required
es_ES: Se necesita el PIN2 de la SIM

en: SIM PUK2 required
es_ES: Se necesita el PUK2 de la SIM

en: Not found
es_ES: No encontrado

en: No network service
es_ES: No hay servicio de red

en: Network timeout
es_ES: Tiempo de expiración de la red

en: GPRS services not allowed
es_ES: Servicios GPRS no permitidos

en: Roaming not allowed in this location area
es_ES: Itinerancia no permitida en esta área

en: Unspecified GPRS error
es_ES: Error GPRS no especificado

en: No Error
es_ES: Sin error

en: Action Cancelled
es_ES: Acción cancelada

en: Access denied
es_ES: Acceso denegado

en: Unknown Error
es_ES: Error desconocido

en: Network Mode
es_ES: Modo de red

en: _Automatic
es_ES: _Automática

en: Choose Network
es_ES: Elegir red

en: Refresh Network Providers
es_ES: Actualizar proveedores de red

en: Enable Mobile Network
es_ES: Activar red móvil

en: No WWAN Adapter Found
es_ES: No se han encontrado ningún adaptador WWAN

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
es_ES: Asegúrese de que tiene un adaptador inalámbrico o móvil

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
es_ES: La red WWAN está desactivada cuando el modo avión está activado

en: _Turn off Airplane Mode
es_ES: _Apagar el modo avión

en: Data Connection
es_ES: Conexión de datos

en: SIM card used for internet
es_ES: Tarjeta SIM usada para Internet

en: SIM Lock
es_ES: Bloqueo de SIM

en: _Next
es_ES: Siguie_nte

en: _Lock SIM with PIN
es_ES: _Bloquear tarjeta SIM con PIN

en: Change PIN
es_ES: Cambiar PIN

en: New PIN
es_ES: Nuevo PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
es_ES: Introduzca el PIN actual para cambiar la configuración de bloqueo de la SIM

en: Mobile Network
es_ES: Red móvil

en: Configure Telephony and mobile data connections
es_ES: Configurar telefonía y conexiones de datos móviles

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
es_ES: teléfono;wwan;telefonía;sim;móvil;

en: Utility to configure the GNOME desktop
es_ES: Utilidad para configurar el escritorio GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
es_ES: Configuración es la interfaz principal para configurar su sistema.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

en: Display version number
es_ES: Mostrar el número de versión

en: Enable verbose mode
es_ES: Activar el modo detallado

en: Search for the string
es_ES: Buscar la cadena

en: List possible panel names and exit
es_ES: Listar todos los nombres de paneles posibles y salir

en: Panel to display
es_ES: Panel que mostrar

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
es_ES: [PANEL] [ARGUMENTO…]

en: Settings categories
es_ES: Categorías de configuración

en: No Results Found
es_ES: No se han encontrado resultados

en: Available panels:
es_ES: Paneles disponibles:

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

en: Search settings
es_ES: Buscar configuración

en: Warning: Development Version
es_ES: Advertencia: versión de desarrollo

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
es_ES: Esta versión de Configuración sólo debe usarse con propósitos de desarrollo. Puede experimentar un comportamiento incorrecto del sistema, pérdida de datos y otros problemas inesperados.

en: _OK
es_ES: _Aceptar

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: Ata_jos de teclado

en: _Help
es_ES: _Ayuda

en: _About Settings
es_ES: _Acerca de Configuración

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es_ES: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Show help
es_ES: Mostrar la ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: Panels
es_ES: Paneles

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
es_ES: Volver al panel anterior

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
es_ES: Cancelar búsqueda

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
es_ES: Preferencias;Configuración;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
es_ES: El identificador del último panel de Configuración que abrir

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
es_ES: El identificador del último panel de Configuración que abrir. Los valores no reconocidos se ignorarán y se seleccionará el primer panel de la lista.

en: Show warning when running a development build of Settings
es_ES: Mostrar advertencia al ejecutar una versión de desarrollo de Configuración

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
es_ES: Indica si Configuración debe mostrar advertencia al ejecutar una versión de desarrollo de Configuración.

en: Initial state of the window
es_ES: Estado inicial de la ventana

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
es_ES: Una tupla que contiene la anchura y altura iniciales y el estado maximizado de la ventana de la aplicación.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
es_ES[0]: %u salida
es_ES[1]: %u salidas

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
es_ES[0]: %u entrada
es_ES[1]: %u entradas

en: System Sounds
es_ES: Sonidos del sistema
