gnome-control-center HEAD - en to fr translation catalogue (1905 entries)

en: App is not sandboxed
fr: L’application ne s’exécute pas dans un bac à sable

en: System Bus
fr: Bus système

en: Full access
fr: Accès complet

en: Session Bus
fr: Bus de session

en: Devices
fr: Périphériques

en: Full access to /dev
fr: Accès complet à /dev

en: Network
fr: Réseau

en: Has network access
fr: A accès au réseau

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Read-only
fr: Lecture seule

en: File System
fr: Système de fichiers

en: Settings
fr: Paramètres

en: Can change settings
fr: Peut modifier les réglages

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
fr: <b>%s</b> demande l’accès aux ressources système suivantes. Pour mettre fin à cet accès, l’application doit être supprimée.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
fr[0]: %u type de fichier et de lien ouvert par l’application
fr[1]: %u types de fichiers et de liens ouverts par l’application

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
fr: <b>%s</b> est utilisé pour ouvrir les types de fichiers et liens suivants.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
fr: %s d’espace disque utilisé

en: Apps
fr: Applications

en: Search apps
fr: Rechercher des applications

en: _Default Apps
fr: Applications par _défaut

en: No Apps Found
fr: Aucune application trouvée

en: _Find in Software
fr: _Chercher dans Logiciels

en: Default Apps
fr: Applications par défaut

en: Removable Media
fr: Médias amovibles

en: Automat_ically Launch Apps
fr: Lancer les applications automat_iquement

en: Start apps when media is connected or inserted
fr: Démarrer les applications lorsqu’un média est connecté ou inséré

en: App Settings
fr: Paramètres d’application

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
fr: Les paramètres d’applications ne peuvent pas être complètement appliqués pour les applications qui ne fonctionnent pas en bac à sable. Ces applications peuvent utiliser des permissions qui ne sont pas affichées.

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: App _Details
fr: _Détails de l’application

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
fr: _Recherche

en: Receive system searches and send results
fr: Recevoir les recherches système et envoyer les résultats

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fr: Désactivé

en: Show system notifications
fr: Afficher les notifications système

en: _Run in Background
fr: Exécuter en a_rrière-plan

en: Allow activity when the app is closed
fr: Autoriser l’exécution même lorsque l’application est fermée

en: Scr_eenshots
fr: _Captures d’écran

en: Take pictures of the screen at any time
fr: Prendre des images de l’écran à tout moment

en: Change _Wallpaper
fr: Modifier le _papier peint

en: Change the desktop wallpaper
fr: Modifier le papier peint du bureau

en: So_unds
fr: S_ons

en: Reproduce sounds
fr: Reproduire les sons

en: _Inhibit Shortcuts
fr: _Ignorer les raccourcis

en: Block standard keyboard shortcuts
fr: Bloquer les raccourcis clavier standard

en: Camera
fr: Caméra

en: Take pictures with the camera
fr: Prendre des photos avec la caméra

en: C_amera
fr: C_améra

en: _Microphone
fr: _Micro

en: Record audio with the microphone
fr: Enregistrer l’audio avec le microphone

en: _Location Services
fr: Services de _localisation

en: Access device location data
fr: Accéder aux données d’emplacement du périphérique

en: Re_quired Access
fr: Accès re_quis

en: System access that is required by the app
fr: L’accès au système qui est requis par l’application

en: General
fr: Général

en: _File &amp; Link Associations
fr: Associations de _fichiers et de liens

en: S_torage
fr: S_tockage

en: Required Access
fr: Accès requis

en: File & Link Associations
fr: Associations de fichiers et de liens

en: File Types
fr: Types de fichiers

en: Link Types
fr: Types de liens

en: _Reset
fr: _Réinitialiser

en: Storage
fr: Stockage

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
fr: Espace disque utilisé par cette application pour ses données et son cache

en: App
fr: Application

en: Data
fr: Données

en: _Clear Cache
fr: Effacer le _cache

en: _Web
fr: Sites _web

en: _Mail
fr: _Courriels

en: _Calendar
fr: _Calendrier

en: M_usic
fr: M_usique

en: _Video
fr: _Vidéos

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
fr: Appe_ls

en: Ask what to do
fr: Demander que faire

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Open folder
fr: Ouvrir le dossier

en: Select an app for audio CDs
fr: Sélectionnez une application pour vos CD audio

en: Select an app for video DVDs
fr: Sélectionnez une application pour vos DVD audio

en: Select an app to run when a music player is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu’un baladeur est connecté

en: Select an app to run when a camera is connected
fr: Sélectionnez une application à lancer lorsqu’un appareil photo est connecté

en: Select an app for software CDs
fr: Sélectionnez une application pour les CD contenant des logiciels

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
fr: DVD audio

en: blank Blu-ray disc
fr: disque Blu-ray vierge

en: blank CD disc
fr: disque CD vierge

en: blank DVD disc
fr: disque DVD vierge

en: blank HD DVD disc
fr: disque HD DVD vierge

en: Blu-ray video disc
fr: disque vidéo Blu-ray

en: e-book reader
fr: lecteur e-book

en: HD DVD video disc
fr: disque vidéo HD DVD

en: Super Video CD
fr: Super Vidéo CD

en: Video CD
fr: CD vidéo

en: Windows software
fr: Logiciels Windows

en: CD _Audio
fr: _CD audio

en: _DVD Video
fr: _DVD vidéo

en: Music Pla_yer
fr: _Baladeur

en: P_hotos
fr: _Photos

en: Sof_tware
fr: _Logiciels

en: _Other Media
fr: _Autres médias

en: Select how other media should be handled
fr: Choisissez comment les autres médias doivent être gérés

en: Other Media
fr: Autres médias

en: Add user accounts and change passwords
fr: Ajouter des comptes utilisateurs et modifier des mots de passe

en: Play and record sound
fr: Émettre et enregistrer des sons

en: Play audio
fr: _Jouer l’audio

en: Record audio
fr: Enregistrer l’audio

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
fr: Détecter des périphériques réseau à l’aide de mDNS ou DNS-SD (Bonjour ou zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
fr: Accéder directement au matériel Bluetooth

en: Use bluetooth devices
fr: Utilise les périphériques bluetooth

en: Use your camera
fr: Utiliser la caméra

en: Print documents
fr: Imprimer des documents

en: Use any connected joystick
fr: Utiliser toute manette de jeu connectée

en: Allow connecting to the Docker service
fr: Autoriser la connexion au service Docker

en: Configure network firewall
fr: Configurer le pare-feu du réseau

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
fr: Configurer et utiliser des systèmes de fichiers FUSE privilégiés

en: Update firmware on this device
fr: Mettre à jour le micrologiciel sur cet appareil

en: Access hardware information
fr: Accéder aux informations liées au matériel

en: Provide entropy to hardware random number generator
fr: Fournir de l’entropie pour le générateur matériel de nombres aléatoires

en: Use hardware-generated random numbers
fr: Utiliser des nombres aléatoires générés par le matériel

en: Access files in your home folder
fr: Accéder aux fichiers de votre dossier personnel

en: Access libvirt service
fr: Accéder au service libvirt

en: Change system language and region settings
fr: Modifier la langue du système et les paramètres régionaux

en: Change location settings and providers
fr: Modifier les paramètres et les fournisseurs de localisation

en: Access your location
fr: Accéder à votre emplacement

en: Read system and application logs
fr: Lire les journaux du système et de l’application

en: Access LXD service
fr: Accéder au service LXD

en: Use and configure modems
fr: Utiliser et configurer les modems

en: Read system mount information and disk quotas
fr: Lire les informations de montages système et les quotas des disques

en: Control music and video players
fr: Contrôler les lecteurs de musique et de vidéos

en: Change low-level network settings
fr: Modifier les paramètres bas niveau du réseau

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
fr: Accéder au service NetworkManager pour lire et modifier les paramètres du réseau

en: Read access to network settings
fr: Lire les paramètres du réseau

en: Change network settings
fr: Modifier les paramètres du réseau

en: Read network settings
fr: Lire les paramètres du réseau

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
fr: Accéder au service ofono pour lire et modifier les paramètres du réseau pour la téléphonie mobile

en: Control Open vSwitch hardware
fr: Contrôler le matériel Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
fr: Lire depuis le CD ou le DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
fr: Lire, ajouter, modifier ou supprimer des mots de passe enregistrés

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
fr: Accéder aux périphériques pppd et ppp pour configurer les connexions du protocole point à point

en: Pause or end any process on the system
fr: Mettre en pause ou terminer n’importe quel processus du système

en: Access USB hardware directly
fr: Accéder directement au matériel USB

en: Read/write files on removable storage devices
fr: Lire ou écrire des fichiers sur les supports de stockage amovibles

en: Prevent screen sleep/lock
fr: Empêcher la veille ou le verrouillage de l’écran

en: Access serial port hardware
fr: Accéder au matériel du port série

en: Restart or power off the device
fr: Redémarrer ou éteindre le périphérique

en: Install, remove and configure software
fr: Installer, supprimer et configurer des logiciels

en: Access Storage Framework service
fr: Accéder au service d’infrastructure de stockage

en: Read process and system information
fr: Lire les informations des processus et du système

en: Monitor and control any running program
fr: Surveiller et contrôler les programmes en cours

en: Change the date and time
fr: Modifier la date et l’heure

en: Change time server settings
fr: Modifier les paramètres du serveur de temps

en: Change the time zone
fr: Modifier le fuseau horaire

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
fr: Accéder au service UDisks2 pour configurer les disques et les médias amovibles

en: Access energy usage data
fr: Accéder aux données d’utilisation de l’énergie

en: Read/write access to U2F devices exposed
fr: Lire et écrire dans les périphériques U2F exposés

en: Control various app permissions and settings
fr: Contrôle diverses permissions et réglages d’application

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
fr: application;flatpak;permission;paramètre;par défaut;préférée;média;exécution automatique;cd;dvd;usb;audio;vidéo;disque;amovible;périphérique;système;

en: Remove Background
fr: Supprimer l’arrière-plan

en: Select a picture
fr: Sélectionner une image

en: multiple sizes
fr: plusieurs tailles

note: translators: 100 × 100px * Note that this is not an "x", but U+00D7 MULTIPLICATION SIGN
en: %d × %d
fr: %d × %d

en: No Desktop Background
fr: Aucun arrière-plan de bureau

en: Current background
fr: Arrière-plan actuel

en: _Default
fr: Par _défaut

en: Da_rk
fr: Som_bre

en: Background
fr: Arrière-plan

en: _Add Picture…
fr: _Ajouter une image…

en: Appearance
fr: Apparence

en: Change your background image or the UI colors
fr: Remplacer votre image d’arrière-plan ou les couleurs de l’interface utilisateur

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
fr: Arrière-plan;Papier peint;Écran;Bureau;Style;Clair;Sombre;Apparence;

en: Enable
fr: Activer

en: No Bluetooth Found
fr: Pas de réseau Bluetooth trouvé

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
fr: Branchez la clé pour utiliser le Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
fr: Bluetooth désactivé

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
fr: Activez pour connecter des périphériques et recevoir des transferts de fichiers

en: Airplane Mode is On
fr: Le Mode avion est activé

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
fr: Le Bluetooth est désactivé lorsque le mode avion est activé

en: _Turn Off Airplane Mode
fr: _Désactivez le mode avion

en: Hardware Airplane Mode is On
fr: L’interrupteur matériel du mode avion est activé

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
fr: Désactivez le mode avion pour activer le Bluetooth

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
fr: Active/désactive le Bluetooth et connecte vos périphériques

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
fr: partage;partager;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
fr: Posez votre sonde d’étalonnage sur le carré et appuyez sur « Démarrer »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
fr: Déplacez votre sonde d’étalonnage vers l’emplacement à étalonner et appuyez sur « Continuer »

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
fr: Déplacez votre sonde d’étalonnage à l’aplomb de l’emplacement à étalonner et appuyez sur « Continuer »

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
fr: Rabattez l’écran

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
fr: Une erreur interne irrécupérable est survenue.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
fr: Les outils nécessaires à l’étalonnage ne sont pas installés.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
fr: Le profil n’a pas pu être généré.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
fr: Le point blanc spécifié n’est pas disponible.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
fr: Terminé !

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
fr: Échec de l’étalonnage !

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
fr: Vous pouvez retirer la sonde d’étalonnage.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
fr: Ne pas toucher à la sonde d’étalonnage pendant le processus

en: Display Calibration
fr: Étalonnage de l’écran

en: _Cancel
fr: A_nnuler

note: This starts the calibration process
en: _Start
fr: _Démarrer

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
fr: _Reprendre

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
fr: _Terminé

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
fr: Écran de portable

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
fr: Webcam intégrée

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
fr: Écran %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
fr: Scanner %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
fr: Appareil photo %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
fr: Imprimante %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
fr: Webcam %s

en: Enable color management for %s
fr: Activer la gestion des couleurs de %s

en: Show color profiles for %s
fr: Afficher les profils de couleurs de %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
fr: Non étalonné

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fr: Par défaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fr: Profil test :

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fr: Sélectionnez un fichier de profil ICC

en: Import
fr: Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Screen
fr: Écran

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
fr: Enregistrer le profil

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
fr: Créer un profil de couleur pour le périphérique sélectionné

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
fr: L’instrument de mesure n’est pas détecté. Vérifiez qu’il est allumé et connecté correctement.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
fr: L’instrument de mesure ne prend pas en charge les profils d’imprimante.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
fr: Le type de périphérique n’est pas actuellement pris en charge.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
fr: Pour en savoir plus

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
fr: Chaque périphérique a besoin d’un profil de couleur à jour pour la prise en charge des couleurs. %s

en: Screen Calibration
fr: Étalonnage de l’écran

en: Calibration Quality
fr: Qualité de l’étalonnage

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
fr: L’étalonnage va générer un profil que vous pourrez utiliser pour gérer la couleur de votre écran. Plus l’étalonnage est long, meilleure est la qualité du profil de couleur.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
fr: Vous ne pourrez pas utiliser votre ordinateur pendant l’étalonnage.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
fr: Qualité

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
fr: Durée estimée

en: Calibration Device
fr: Sonde d’étalonnage

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
fr: Sélectionnez la sonde que vous souhaitez utiliser pour l’étalonnage.

en: Display Type
fr: Type d’écran

en: Select the type of display that is connected.
fr: Sélectionnez le type d’écran qui est connecté.

en: Profile Whitepoint
fr: Point blanc du profil

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
fr: Sélectionnez un point blanc cible pour l’écran. La plupart des écrans doivent être étalonnés à l’illuminant D65.

en: Display Brightness
fr: Luminosité de l’écran

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
fr: Réglez la luminosité de l’écran à une valeur qui vous est habituelle. La gestion de couleur n’en sera que plus fiable.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
fr: Vous pouvez aussi utiliser la luminosité déjà définie dans d’autres profils pour ce périphérique.

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
fr: Vous pouvez utiliser le même profil de couleur sur différents ordinateurs et aussi créer des profils adaptés à différentes conditions d’éclairage.

en: Profile Name:
fr: Nom du profil :

en: Summary
fr: Résumé

en: Profile successfully created!
fr: Profil créé avec succès !

en: Copy profile
fr: Copier le profil

en: Requires writable media
fr: Nécessite un média inscriptible

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
fr: Ici, vous pouvez consulter d’utiles conseils sur l’utilisation d’un profil <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> et <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
fr: Ajouter un profil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
fr: Il y a un problème. Il se peut que le profil ne fonctionne pas correctement. <a href="">Afficher les détails</a>

en: _Import File…
fr: _Importer un fichier…

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Set for all users
fr: Définir pour _tous les utilisateurs

en: Set this profile for all users on this computer
fr: Définir ce profil pour tous les utilisateurs de cet ordinateur

en: _Enable
fr: A_ctiver

en: _Add profile
fr: _Ajouter un profil

en: _Calibrate…
fr: É_talonner…

en: Calibrate the device
fr: Étalonner le périphérique

en: _Remove profile
fr: _Supprimer un profil

en: _View details
fr: A_fficher les détails

en: Unable to detect any devices that can be color managed
fr: Impossible de détecter un périphérique pour gérer sa couleur

en: Projector
fr: Projecteur

en: LCD (CCFL backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage à LED RVB)

en: LCD (white LED backlight)
fr: LCD (rétro-éclairage à LED blanches)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
fr: LCD à gamut large (rétro-éclairage CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
fr: LCD à large gamut (rétro-éclairage à LED RVB)

[ctx: Calibration quality]
en: High
fr: Élevée

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Calibration quality]
en: Low
fr: Basse

en: Native to display
fr: Native à écran

en: D50 (Printing and publishing)
fr: D50 (impression et publication)

en: D65 (Photography and graphics)
fr: D65 (photos et graphismes)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
fr: Espace de couleurs standard

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
fr: Profil test

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
fr: Basse qualité

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
fr: Qualité moyenne

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
fr: Haute qualité

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
fr: RVB par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
fr: CMJN par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
fr: Gris par défaut

en: Vendor supplied factory calibration data
fr: Données d’étalonnage d’usine du fabricant

en: Full-screen display correction not possible with this profile
fr: Correction de l’écran en mode plein écran impossible avec ce profil

en: This profile may no longer be accurate
fr: Ce profil n’est peut-être plus assez précis

en: Color
fr: Couleur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
fr: Étalonne la couleur de vos périphériques, comme les écrans, les appareils photos ou les imprimantes

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
fr: Couleur;ICC;Profil;Étalonner;Étalonnage;Imprimante;Écran;

en: Other…
fr: Autre…

en: Select Language
fr: Choisir la langue

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: Language or country
fr: Langue ou pays

en: No languages found
fr: Aucune langue trouvée

en: More…
fr: Davantage…

en: More Information
fr: Davantage d’informations

en: Error: some settings cannot be unlocked
fr: Erreur : certains paramètres ne peuvent pas être déverrouillés

en: Unlock to Change Settings
fr: Déverrouiller pour modifier les paramètres

en: _Unlock…
fr: _Déverrouiller…

en: Increment Hour
fr: Incrémenter les heures

en: Increment Minute
fr: Incrémenter les minutes

en: Time
fr: Heure

en: Decrement Hour
fr: Décrémenter les heures

en: Decrement Minute
fr: Décrémenter les minutes

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fr: 0 seconde

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fr: Point d’accès

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: Apply Changes?
fr: Appliquer les changements ?

en: Changes Cannot be Applied
fr: Les changements ne peuvent être appliqués

en: This could be due to hardware limitations.
fr: Cela peut venir de limitations matérielles.

en: Displays
fr: Éc­rans

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Display Settings Disabled
fr: Paramètres d’affichage désactivés

en: Multiple Displays
fr: Affichages multiples

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
fr: _Joindre

en: _Mirror
fr: _Cloner

en: Contains top bar and Activities
fr: Contient la barre supérieure et les activités

en: _Primary Display
fr: Écran _principal

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
fr: Mode _nuit

en: Night Light
fr: Mode nuit

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fr: Paysage

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fr: Portrait sur la droite

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fr: Portrait sur la gauche

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fr: Paysage (retourné)

en: %.2lf Hz
fr: %.2lf Hz

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
fr: Variable (%d – %.2lf Hz)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
fr: Variable (jusqu’à %.2lf Hz)

[ctx: display setting]
en: _Resolution
fr: _Définition

en: R_efresh Rate
fr: _Fréquence de rafraîchissement

en: _Variable Refresh Rate
fr: Fréquence de rafraîchissement _variable

en: Re_fresh Rate
fr: Fréquence de ra_fraîchissement

en: Adjust for _TV
fr: Ajuster pour une _TV

[ctx: display setting]
en: _Scale
fr: Éc_helle

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
fr: Le mode nuit ne peut pas être utilisé au sein d’une machine virtuelle.

en: Night Light Unavailable
fr: Mode nuit indisponible

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
fr: Ceci peut être le résultat du pilote graphique utilisé, ou de l’utilisation du bureau à distance

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
fr: Désactivé temporairement jusqu’à demain

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
fr: Redémarrer le filtre

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
fr: Le mode nuit adoucit les couleurs bleues de l’écran. Il peut réduire la fatigue des yeux et les risques d’insomnies.

en: _Schedule
fr: _Horaires

en: Sunset to Sunrise
fr: Coucher au lever du soleil

en: Manual Schedule
fr: Horaire manuel

en: _Times
fr: Horoda_tage

en: From
fr: De

en: Hour
fr: heure

en: Minute
fr: minute

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
fr: matin

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
fr: après midi

en: To
fr: à

en: _Color Temperature
fr: Température de _couleur

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
fr: Utiliser le mode nuit et choisir la façon dont seront utilisés les moniteurs et projecteurs

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
fr: Panneau;Projecteur;xrandr;Écran;Définition;Résolution;Rafraîchissement;Moniteur;Nuit;Éclairage;Lumière;Bleue;Rouge;redshift;décalage;spectral;couleur;lever;coucher;soleil;

en: Sound and Media
fr: Son et média

en: Volume mute/unmute
fr: Couper/activer le son

en: Volume down
fr: Diminuer le son

en: Volume up
fr: Monter le son

en: Microphone mute/unmute
fr: Couper/activer le micro

en: Launch media player
fr: Démarrer le lecteur multimédia

en: Play (or play/pause)
fr: Lire (ou lire/suspendre)

en: Pause playback
fr: Mettre en pause

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Previous track
fr: Piste précédente

en: Next track
fr: Piste suivante

en: Eject
fr: Éjecter

en: Typing
fr: Saisie

en: Switch to next input source
fr: Passer à la source de saisie suivante

en: Switch to previous input source
fr: Passer à la source de saisie précédente

en: Launchers
fr: Lanceurs

en: Launch help browser
fr: Démarrer le navigateur d’aide

en: Launch calculator
fr: Démarrer la calculatrice

en: Launch email client
fr: Démarrer le client de messagerie

en: Launch web browser
fr: Démarrer le navigateur web

en: Home folder
fr: Dossier personnel

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
fr: Recherche

[ctx: keybinding]
en: Search
fr: Rechercher

en: System
fr: Système

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Lock screen
fr: Verrouiller l’écran

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Turn zoom on or off
fr: Activer ou désactiver le zoom

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Turn screen reader on or off
fr: Activer ou désactiver le lecteur d’écran

en: Turn on-screen keyboard on or off
fr: Activer ou désactiver le clavier visuel

en: Increase text size
fr: Augmenter la taille du texte

en: Decrease text size
fr: Réduire la taille du texte

en: High contrast on or off
fr: Activer ou désactiver le contraste élevé

en: No input sources found
fr: Aucune source de saisie trouvée

[ctx: Input Source]
en: Other
fr: Autre

en: Add Input Source
fr: Ajouter une source de saisie

en: Input methods can’t be used on the login screen
fr: Les méthodes de saisie ne peuvent pas être utilisées sur l’écran de connexion

en: No input source selected
fr: Aucune source de saisie sélectionnée

en: _Add Input Source…
fr: _Ajouter une source de saisie…

en: View More
fr: Afficher davantage

en: Move Up
fr: Remonter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Preferences
fr: Préférences

en: View Keyboard Layout
fr: Afficher l’agencement du clavier

en: Remove
fr: Supprimer

en: Custom Shortcuts
fr: Raccourcis personnalisés

en: Alternate Characters Key
fr: Touche de caractères alternatifs

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
fr: La touche des caractères alternatifs peut être utilisée pour saisir des caractères supplémentaires. Ceux-ci sont parfois affichés en tant que troisième option sur votre clavier.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
fr: Alt gauche

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
fr: Alt droit

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
fr: Super gauche

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
fr: Super droit

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
fr: Touche menu

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
fr: Ctrl droit

en: Compose Key
fr: Touche de composition

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
fr: La touche de composition permet de saisir une grande variété de caractères. Pour l’utiliser, maintenez-la enfoncée et appuyez sur <b>C</b> et <b>o</b> pour saisir <b>©</b>, ou <b>a</b> et <b>’</b> pour saisir <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
fr: Ctrl gauche

[ctx: keyboard key]
en: Caps Lock
fr: Verr. Maj.

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
fr: Arrêt défil.

[ctx: keyboard key]
en: Print Screen
fr: Impr. écran

[ctx: keyboard key]
en: Insert
fr: Insertion

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
fr: Vous pouvez basculer d’une source de saisie à une autre à l’aide du raccourcis clavier %s. Pour modifier ces raccourcis clavier, allez dans les préférences clavier

en: Input Sources
fr: Sources de saisie

en: Includes keyboard layouts and input methods
fr: Comprend des agencements de clavier ou des méthodes d’entrée

en: Input Source Switching
fr: Basculement de la source de saisie

en: Use the _same source for all windows
fr: Utiliser la _même source pour toutes les fenêtres

en: Switch input sources _individually for each window
fr: Basculer les sources de saisie _individuellement pour chaque fenêtre

en: Special Character Entry
fr: Saisie de caractères spéciaux

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
fr: Méthodes pour la saisie de symboles et de variantes de lettres à l’aide du clavier

en: A_lternate Characters Key
fr: Touche de caractères a_lternatifs

en: _Compose Key
fr: Touche de _composition

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _View and Customize Shortcuts
fr: _Voir et personnaliser les raccourcis

en: Reset All Shortcuts?
fr: Réinitialiser tous les raccourcis ?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
fr: Toutes les modifications de raccourcis claviers seront perdues.

en: _Reset All
fr: Tout _réinitialiser

en: Search shortcuts
fr: Rechercher parmi les raccourcis

en: Search Shortcuts
fr: Rechercher parmi les raccourcis

en: _Reset All…
fr: Tout _réinitialiser…

en: No keyboard shortcut found
fr: Aucun raccourci clavier trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

en: Add Custom Shortcuts
fr: Ajouter des raccourcis personnalisés

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
fr: Définissez des raccourcis personnalisés pour lancer des applications, exécuter des scripts, etc.

en: _Add Shortcut…
fr: _Ajouter un raccourci…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
fr: <b>%s</b> est déjà utilisé pour %s. Si vous le remplacez, %s sera désactivé

en: Enter the new shortcut
fr: Saisir le nouveau raccourci

en: Set Custom Shortcut
fr: Définir un raccourci personnalisé

en: Set Shortcut
fr: Définir un raccourci

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
fr: Saisissez un nouveau raccourci pour changer <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
fr: Ajouter un raccourci personnalisé

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Re_place
fr: Rem_placer

en: _Set
fr: _Définir

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
fr: Appuyer sur Échap pour annuler ou sur Retour arrière pour désactiver le raccourci clavier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Command
fr: Commande

en: Shortcut
fr: Raccourci

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
fr: Aucun

en: _Set Shortcut…
fr: _Définir un raccourci…

en: %d modified | %d modified
fr[0]: %d modifié
fr[1]: %d modifiés

en: Add a Shortcut
fr: Ajouter un raccourci

en: Reset the shortcut to its default value
fr: Réinitialiser le raccourci à sa valeur par défaut

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
fr: Modifier les raccourcis clavier et définir vos préférences de saisie, dispositions de clavier et sources de saisie

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
fr: Raccourci;Espace de travail;Fenêtre;Redimensionner;Zoom;Contraste;Saisie;Source;Verrouiller;Verrouillage;Volume;Raccourci clavier;Compose;Caractère;

en: _Mouse
fr: _Souris

en: Primary Button
fr: Bouton principal

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
fr: Ordre des boutons physiques sur les souris et pavés tactiles

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Right
fr: _Droite

en: Mouse
fr: Souris

en: Po_inter Speed
fr: _Vitesse du pointeur

en: Pointer Speed
fr: Vitesse du pointeur

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Mouse _Acceleration
fr: _Accélération de la souris

en: Recommended for most users and applications
fr: Recommandé pour la plupart des utilisateurs et applications

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
fr: La désactivation de l’accéleration peut permettre des mouvements plus rapides et plus précis, mais peut également rendre la souris plus difficile à utiliser.
    
    L’assistance au pointeur est également connue sous le nom d’accélération du pointeur.

en: Scroll Direction
fr: Direction du défilement

en: Tra_ditional
fr: _Traditionnelle

en: Scrolling moves the view
fr: Le défilement déplace la vue

en: _Natural
fr: _Naturelle

en: Scrolling moves the content
fr: Le défilement déplace le contenu

en: Test _Settings
fr: Tester les p_aramètres

en: Test Mouse and Touchpad Settings
fr: Tester les paramètres de la souris et du pavé tactile

en: _Touchpad
fr: _Pavé tactile

en: T_ouchpad
fr: P_avé tactile

en: _Disable Touchpad While Typing
fr: _Désactiver le pavé tactile pendant la saisie

en: Pointer speed
fr: Vitesse du pointeur

en: Clicking
fr: Cliquer

en: Secondary Click
fr: Clic secondaire

en: Two Finger Push
fr: Pression à deux doigts

en: Push anywhere with 2 fingers
fr: Poussée n’importe où à deux doigts

en: Corner Push
fr: Poussée dans un coin

en: Push with a single finger in the corner
fr: Poussée à un seul doigt, dans le coin

en: T_ap to Click
fr: Tapez pour _cliquer

en: Quickly touch the touchpad to click
fr: Toucher rapidement le pavé tactile pour cliquer

en: Scrolling
fr: Défilement

en: Scroll Method
fr: Méthode de défilement

en: T_wo Finger
fr: _Deux doigts

en: Drag two fingers on the touchpad
fr: Faire glisser deux doigts sur le pavé tactile

en: _Edge
fr: _Bord

en: Drag one finger on the edge
fr: Faire glisser un doigt sur le bord

en: T_raditional
fr: T_raditionnelle

en: Test Mouse & Touchpad
fr: Tester la sou­ris et le pavé tac­tile

en: Click Here
fr: Cliquer ici

en: Primary Click
fr: Clic principal

en: Double Click
fr: Double-clic

en: Mouse & Touchpad
fr: Sou­ris et pavé tac­tile

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
fr: Modifier la sensibilité du pavé tactile et choisir entre droitier ou gaucher

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
fr: Pavé;Tactile;Pointeur;Clic;Frappe;Double;Bouton;Boule;Défilement;

en: _Hot Corner
fr: _Coin actif

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
fr: Toucher le coin supérieur gauche pour ouvrir la vue d’ensemble des activités

en: _Active Screen Edges
fr: Bords de l’écran _actifs

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
fr: Pousser les fenêtres contre les bords haut, gauche et droite pour les redimensionner

en: Workspaces
fr: Espace de travail

en: _Dynamic Workspaces
fr: Espaces de travail _dynamiques

en: Automatically removes empty workspaces
fr: Supprime automatiquement les espaces de travail vides

en: _Fixed Number of Workspaces
fr: Nombre d’espaces de travail _fixe

en: Specify a number of permanent workspaces
fr: Indiquez un nombre d’espaces de travail permanents

en: _Number of Workspaces
fr: _Nombre d’espaces de travail

en: Multi-Monitor
fr: Multi-écran

en: Workspaces on _primary display only
fr: Espaces de travail sur l’écran _principal uniquement

en: Workspaces on all d_isplays
fr: Espaces de travail sur _tous les écrans

en: App Switching
fr: Bascule entre les applications

en: Include apps from all _workspaces
fr: Inclure les applications de tous les _espaces de travail

en: Include apps from the _current workspace only
fr: Inclure les applications de l’espace de travail a_ctuel uniquement

en: Multitasking
fr: Multi-tâches

en: Manage preferences for productivity and multitasking
fr: Gérer les préférences de productivité et du multi-tâches

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
fr: Multi-tâches;productivité;personnalisation;bureau;coin actif;espaces de travail;

en: Automatic
fr: Automatique

en: Manual
fr: Manuel

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
fr: Serveur mandataire

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Network Proxy
fr: _Serveur mandataire

en: C_onfiguration
fr: _Configuration

en: Con_figuration URL
fr: URL de con_figuration

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
fr: « Web Proxy Autodiscovery » est utilisé lorsqu’aucune URL de configuration n’est fournie. Cela n’est pas recommandé pour des réseaux publics non fiables.

en: HTTP Proxy
fr: Serveur mandataire HTTP

en: HTTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTP

en: HTTPS Proxy
fr: Serveur mandataire HTTPS

en: HTTPS proxy port
fr: Port du serveur mandataire HTTPS

en: FTP Proxy
fr: Serveur mandataire FTP

en: FTP proxy port
fr: Port du serveur mandataire FTP

en: SOCKS Host
fr: Hôte SOCKS

en: SOCKS host port
fr: Port de l’hôte SOCKS

en: Ignored Hosts
fr: Ignorer les hôtes

en: Network Unavailable
fr: Réseau non disponible

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
fr: Une erreur est survenue et le réseau ne peut pas être utilisé.
    Détails de l’erreur : NetworkManager n’est pas démarré.

en: Add VPN
fr: Ajouter un VPN

en: Not set up
fr: Non configuré

en: _Proxy
fr: _Serveur mandataire

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
fr: <b>Nom du réseau</b> : %s

en: <b>Password</b>: %s
fr: <b>Mot de _passe</b> : %s

en: Share Network
fr: Partager le réseau

en: QR Code
fr: Code QR

en: Scan to Connect
fr: Scanner pour se connecter

[ctx: Wi-Fi Connection]
note: TRANSLATORS: This happens when the connection name does not contain the SSID.
en: %s (SSID: %s)
fr: %s (SSID : %s)

en: Insecure network (WEP)
fr: Réseau non sécurisé (WEP)

en: Secure network (WPA)
fr: Réseau sécurisé (WPA)

en: Secure network (WPA2)
fr: Réseau sécurisé (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
fr: Réseau sécurisé (WPA3)

en: Secure network
fr: Réseau sécurisé

en: Signal strength %d%%
fr: Force du signal %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
fr: Connecté

en: Network Options
fr: Options du réseau

en: Forget Network
fr: Oublier le réseau

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
fr: L’activation du point d’accès entraînera une déconnexion de %s, et il ne sera pas possible d’accéder à Internet par Wi-Fi.

en: Network name cannot be empty
fr: Le nom du réseau ne peut pas être vide

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
fr: Le nom du réseau est trop long

en: Must have a minimum of 8 characters
fr: Doit comporter au minimum 8 caractères

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
fr[0]: Doit comporter au maximum %d caractère
fr[1]: Doit comporter au maximum %d caractères

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
fr: Allumer le point d’accès Wi-Fi ?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
fr: Le point d’accès Wi-Fi permet à d’autres personnes de partager votre connexion internet, en créant un réseau Wi-Fi auquel elles peuvent se connecter. Pour ce faire, vous devez disposer d’une connexion internet par une autre source que le Wi-Fi.

en: Network Name
fr: Nom du réseau

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
fr: Mot de passe

en: Generate Random Password
fr: Générer un mot de passe aléatoire

en: Autogenerate Password
fr: Générer un mot de passe automatiquement

en: _Turn On
fr: A_llumer

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
fr: L’extinction va déconnecter tous les appareils qui utilisent ce point d’accès.

en: Turn Off Hotspot?
fr: Éteindre le point d’accès Wi-Fi ?

en: _Turn Off
fr: É_teindre

en: Airplane Mode
fr: Mode avion

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
fr: Désactive le Wi-Fi, le Bluetooth et les connexions mobiles à large bande

en: No Wi-Fi Adapter Found
fr: Aucun adaptateur Wi-Fi trouvé

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
fr: Assurez-vous d’avoir un adaptateur Wi-Fi branché et opérationnel

en: Airplane Mode On
fr: Mode avion activé

en: Turn off to use Wi-Fi
fr: Désactiver pour utiliser le Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
fr: Point d’accès Wi-Fi activé

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
fr: Les appareils mobiles peuvent scanner le code QR pour se connecter.

en: Turn Off Hotspot…
fr: _Éteindre le point d’accès Wi-Fi…

en: Visible Networks
fr: Réseaux visibles

en: Wi-Fi Unavailable
fr: Wi-Fi indisponible

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
fr: Une erreur est survenue et le Wi-Fi ne peut pas être utilisé.
        Détails de l’erreur : NetworkManager n’est pas démarré.

en: 802.1x _Security
fr: _Sécurité 802.1x

en: _Name
fr: _Nom

en: Security
fr: Sécurité

en: Identity
fr: Identité

en: Preserve
fr: Conserver

en: Random
fr: Aléatoire

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
fr: L’adresse MAC saisie ici sera utilisée comme adresse matérielle du périphérique réseau activé pour cette connexion. Cette fonctionnalité est appelée « MAC cloning » ou « spoofing ». Exemple : 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
fr: Profil %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
fr: Les informations enregistrées pour « %s » seront perdues définitivement. Cela comprend les mots de passe et toutes les modifications réseau.

en: Forget Connection?
fr: Oublier la connexion ?

en: Forget
fr: Oublier

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fr: Entreprise

[ctx: Wifi security]
en: None
fr: Aucune

en: Never
fr: Jamais

en: %i day ago | %i days ago
fr[0]: Il y a %i jour
fr[1]: Il y a %i jours

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
fr: %d Mb/s (%1.1f GHz)

en: %d Mb/s
fr: %d Mb/s

en: 2.4 GHz / 5 GHz
fr: 2,4 GHz ou 5 GHz

en: 2.4 GHz
fr: 2,4 GHz

en: 5 GHz
fr: 5 GHz

[ctx: Signal strength]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fr: Faible

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fr: Correct

[ctx: Signal strength]
en: Good
fr: Bon

en: IPv4 Address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
fr: Adresse IPv6

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Forget Connection…
fr: Oublier la connexion…

en: Remove Connection Profile…
fr: Supprimer le profil de la connexion…

en: Remove Connection…
fr: Supprimer la connexion…

en: Remove VPN…
fr: Supprimer le VPN…

en: Details
fr: Détails

en: automatic
fr: automatique

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
fr: Le DNS automatique est activé. Aviez-vous l’intention de désactiver le DNS automatique ?

en: Delete Address
fr: Supprimer l’adresse

en: Delete Route
fr: Supprimer la route

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fr: Aucune

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fr: Clé WEP 40/128 bits (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fr: Phrase de passe WEP 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
fr: WEP dynamique (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
fr: WPA et WPA2 privées

en: WPA & WPA2 Enterprise
fr: WPA et WPA2 d’entreprise

en: WPA3 Personal
fr: WPA3 privée

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unsaved peer
fr: Pair non enregistré

en: Signal Strength
fr: Force du signal

en: Weak
fr: Faible

en: Link speed
fr: Vitesse de la connexion

en: 1Mb/sec
fr: 1Mo/sec

en: Hardware Address
fr: Adresse matérielle

en: Supported Frequencies
fr: Fréquences prises en charge

en: Default Route
fr: Route par défaut

en: Last Used
fr: Dernière utilisation

en: Connect _automatically
fr: Connexion _automatique

en: Make available to _other users
fr: Rendre accessible aux autres _utilisateurs

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
fr: Connexion avec _quota : limite les données ou peut engendrer des frais

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
fr: Les mises à jour logicielles et autres téléchargements importants ne seront pas démarrés automatiquement.

en: _MAC Address
fr: Adresse _MAC

en: _Cloned Address
fr: Adresse _clonée

en: bytes
fr: octets

en: IPv_4 Method
fr: Méthode IPv_4

en: Automatic (DHCP)
fr: Automatique (DHCP)

en: Link-Local Only
fr: Réseau local seulement

en: Disable
fr: Désactiver

en: Shared to other computers
fr: Partagée avec d’autres ordinateurs

en: Addresses
fr: Adresses

en: Address
fr: Adresse

en: Netmask
fr: Masque de réseau

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Automatic DNS
fr: DNS automatique

en: DNS server address(es)
fr: Adresse(s) de serveur DNS

en: Separate IP addresses with commas
fr: Séparer les adresses IP avec des virgules

en: Automatic Routes
fr: Routes automatiques

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fr: Métrique

en: Use this connection _only for resources on its network
fr: N’utiliser cette connexion que pour les ressources sur ce réseau

en: IPv_6 Method
fr: Méthode IPv_6

en: Automatic, DHCP only
fr: Automatique, DHCP seulement

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Unable to open connection editor: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’éditeur de connexions : %s

en: New Profile
fr: Nouveau profil

en: Invalid setting %s: %s
fr: Paramètre non valide %s: %s

en: Invalid setting %s
fr: Paramètre non valide %s

en: Invalid VPN configuration file
fr: Fichier de configuration du VPN non valide

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
fr: Solution de VPN libre et ouverte conçue pour être facile à utiliser, performante et peu vulnérables aux attaques.

en: Import from file…
fr: Importer depuis un fichier…

en: S_ecurity
fr: Séc_urité

en: Cannot Import VPN Connection
fr: Impossible d’importer la connexion VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fr: Le fichier « %s » est illisible ou ne contient pas d’informations de connexion VPN reconnues
    
    Erreur : %s.

en: _Close
fr: _Fermer

en: Select file to import
fr: Sélectionner le fichier à importer

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fr: (Erreur : impossible de charger l’éditeur de connexions VPN)

en: _Connection Name
fr: Nom de la _connexion

en: _Interface Name
fr: Nom de l’_interface

en: The name of the wireguard interface to create.
fr: Le nom de l’interface wireguard à créer.

en: _Private Key
fr: Clé _privée

en: The 256 bit private key in base64 encoding
fr: La clé privée de 256 bits, encodée en base64

en: Show/hide private key
fr: Afficher ou cacher la clé privée

en: _Listen Port
fr: _Écouter sur le port

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
fr: Un numéro de port sur lequel écouter. Si défini à automatique (« automatic »), le port sera sélectionné aléatoirement lorsque l’interface s’activera.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
fr: Un élément fwmark de 32 bits pour les paquets sortants. Laissez-le sur éteint (« off ») pour désactiver fwmark.

en: _Add peer routes
fr: _Ajouter des routes vers des pairs

en: _Peers
fr: _Pairs

en: Add WireGuard peer
fr: Ajouter un pair WireGuard

en: No peers set up
fr: Aucun pair n’est configuré

en: _Endpoint
fr: Point de _sortie

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
fr: Une adresse IP ou un nom d’hôte de point de sortie, suivi de double point, puis d’un numéro de port.

en: _Public key
fr: Clé _publique

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
fr: Une clé publique en base64 calculée par « wg pubkey » depuis une clé privée.

en: _Pre-shared key
fr: Clé _pré-partagée

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
fr: Une clé pré-partagée en base64 calculée par « wg genpsk ». Elle est optionnelle et peut être omise. Ajoute une couche supplémentaire de cryptographie à clé symmétrique à la cryptographie à clé publique déjà en place, pour une résistance post-quantique.

en: Allowed _IP addresses
fr: Adresses _IP autorisées

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
fr: Liste séparée par des virgules d’adresses IP (v4 ou v6) avec masques CIDR depuis lesquelles le trafic entrant vers ce pair est autorisé et vers lesquelles le trafic sortant depuis ce pair est dirigé.

en: _Persistent keepalive
fr: Signal keepalive _persistant

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
fr: À quelle fréquence envoyer un paquet vide authentifié vers le pair afin de conserver un pare-feu à état ou table de correspondance NAT valide. Ceci est optionnel et n’est pas recommandé en dehors de configurations spécifiques.

en: seconds
fr: secondes

en: Apply
fr: Appliquer

en: Control how you connect to the Internet
fr: Contrôler votre façon de vous connecter à Internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
fr: Réseau;IP;LAN;Mandataire;WAN;Large bande;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
fr: Contrôler votre façon de vous connecter aux réseaux sans fil

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
fr: Réseau;Sans fil;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Large bande;DNS;Hotspot;

en: never
fr: jamais

en: today
fr: aujourd’hui

en: yesterday
fr: hier

en: Last used
fr: Dernière utilisation

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
fr: %'d Mb/s

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fr: Filaire

en: Add new connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion

en: Network deleted
fr: Réseau supprimé

en: _Undo
fr: Ann_uler

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
fr[0]: %d réseau supprimé
fr[1]: %d réseaux supprimés

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fr: Les règles du système interdisent son utilisation comme point d’accès

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fr: Le périphérique sans fil ne prend pas en charge le mode « point d’accès »

en: Add Ethernet Connection
fr: Ajouter une connexion Ethernet

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Active
fr: Actif

en: Turn VPN connection off
fr: Fermer la connexion VPN

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
fr: Nom du réseau

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
fr: Type de sécurité

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
fr: Mot de passe

en: Turn Wi-Fi off
fr: Éteindre le Wi-Fi

en: Saved Networks
fr: Réseaux enregistrés

en: Show Saved Networks
fr: Afficher les réseaux enregistrés

en: _Connect to Hidden Network…
fr: _Connexion à un réseau masqué…

en: Connect to hidden network
fr: Connexion à un réseau masqué

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
fr: _Allumer le point d’accès Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
fr: Réseaux Wi-Fi enregistrés

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
fr: État inconnu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fr: Non géré

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fr: Indisponible

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
fr: Connexion en cours

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
fr: Authentification requise

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fr: Déconnexion en cours

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
fr: État inconnu (absent)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fr: Échec de la configuration

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fr: Échec de la configuration IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fr: Configuration IP expirée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fr: Des éléments secrets, non fournis, étaient nécessaires

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fr: Le client 802.1x s’est déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fr: La configuration du client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fr: Le client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fr: Le client 802.1x a mis trop de temps pour s’authentifier

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fr: Le service PPP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fr: Service PPP déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fr: PPP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fr: Le client DHCP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fr: Erreur du client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fr: Le client DHCP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fr: Le service de connexion partagée n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fr: Le service de connexion partagée a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fr: Le service autoIP n’a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fr: Erreur du service autoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fr: Le service autoIP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fr: Ligne occupée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fr: Pas de tonalité

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fr: Aucune porteuse n’a pu être établie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fr: Délai de numérotation dépassé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fr: La tentative de numérotation a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fr: L’initialisation du modem a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fr: Échec de la sélection de l’APN spécifié

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fr: Aucune recherche de réseau en cours

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fr: Enregistrement au réseau refusé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fr: Délai dépassé pour l’enregistrement au réseau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fr: Échec de l’enregistrement au réseau demandé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fr: La vérification du code PIN a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fr: Il se peut que le micrologiciel du périphérique manque

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fr: La connexion a disparu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fr: Une connexion existante a été supposée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fr: Modem non trouvé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fr: La connexion Bluetooth a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fr: La carte SIM n’est pas insérée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fr: Le code PIN de la SIM est nécessaire

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fr: Le code PUK de la SIM est requis

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fr: Mauvaise SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fr: La dépendance de la connexion a échoué

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fr: Micrologiciel absent

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fr: Câble débranché

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
fr: _Alertes sonores

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
fr: _Bannières de notifications

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
fr: Les notifications continuent à s’afficher dans la liste du tiroir lorsque l’affichage des bannières est désactivé

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
fr: Afficher le _contenu du message dans le tiroir des notifications

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
fr: Notifications sur l’écran de _verrouillage

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
fr: Afficher le c_ontenu du message sur l’écran verrouillé

en: _Do Not Disturb
fr: Ne _pas déranger

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
fr: Notifications sur l’écran de _verrouillage

note: List of apps.
en: App Notifications
fr: Notifications des applications

en: Control which notifications are displayed and what they show
fr: Contrôler quelles notifications s’affichent et leur contenu

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
fr: Notifications;Messages surgissants;Bannières;Message;Tiroir;Popup;

en: Email
fr: Courriel

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
fr: Agendas, contacts et fichiers

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
fr: Compte d’entreprise

[ctx: Online Account]
en: Other
fr: Autre

en: Offline — unable to connect accounts
fr: Hors ligne — impossible de se connecter aux comptes

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
fr: Autoriser les applications à accéder aux services en ligne en connectant vos comptes de fournisseurs

en: Your Accounts
fr: Votre compte

en: Connect an Account
fr: Connecter un compte

en: Online Accounts
fr: Comptes en ligne

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
fr: Connectez-vous à vos comptes en ligne et décidez de leur utilité

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
fr: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;En ligne;Discussion;Agenda;Courriel;Email;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
fr: Durée inconnue

en: %i hour | %i hours
fr[0]: %i heure
fr[1]: %i heures

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
fr: %s avant chargement complet

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
fr: Attention : il reste %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
fr: %s restant

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
fr: Batterie pleine

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
fr: Pas en charge

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
fr: Déchargée

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
fr: En charge

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
fr: En décharge

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
fr: Souris sans fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
fr: Clavier sans fil

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
fr: Onduleur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
fr: Assistant personnel

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
fr: Téléphone portable

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
fr: Lecteur multimédia

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
fr: Tablette

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
fr: Ordinateur

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
fr: Périphérique d’entrée pour jeux

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
fr: Batterie

[ctx: Battery name]
en: Main
fr: Principale

[ctx: Battery name]
en: Extra
fr: Secondaire

en: Battery Levels
fr: Niveaux de la batterie

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
fr: Onduleur

en: Battery Level
fr: Niveau de la batterie

en: When _Idle
fr: Quand _inactif

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Power Off
fr: Éteindre

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Nothing
fr: Rien

en: When on battery power
fr: Quand sur batterie

en: When plugged in
fr: Quand le câble est branché

[ctx: Idle time]
en: Never
fr: Jamais

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
fr: Le mode performance est temporairement désactivé en raison de la température.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
fr: Il semble que l’ordinateur soit posé sur vos genoux, le mode performance est temporairement indisponible. Posez l’appareil sur une surface stable pour le rétablir.

en: Performance mode temporarily disabled.
fr: Mode performance temporairement indisponible

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
fr: Batterie faible : mode économie d’énergie activé. Le mode précédent sera rétabli quand le niveau de batterie sera suffisant.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
fr: Mode économie d’énergie activé par « %s ».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
fr: Mode performance activé par « %s ».

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
fr: 1 heure

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
fr: 2 heures

en: Connected Devices
fr: Périphériques connectés

en: Power Mode
fr: Mode d’énergie

en: Power Saving
fr: Économie d’énergie

en: A_utomatic Screen Brightness
fr: Luminosité de l’écran a_utomatique

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
fr: La luminosité de l’écran s’adapte à la luminosité ambiante

en: _Dim Screen
fr: Écran as_sombri

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
fr: Réduit la luminosité de l’écran quand l’ordinateur est inactif

en: Screen _Blank
fr: Écran _noir

en: Turn the screen off after a period of inactivity
fr: Éteint l’écran après une période d’inactivité

en: Automatic Power _Saver
fr: É_conomie d’énergie automatique

en: Turn on power saver mode when battery power is low
fr: Activer le mode économie d’énergie quand le niveau de batterie est faible

en: _Automatic Suspend
fr: Mise en veille _automatique

en: Pause the computer after a period of inactivity
fr: Met l’ordinateur en pause après une période d’inactivité

en: Po_wer Button Behavior
fr: Action du bouton d’e_xtinction

en: Show Battery _Percentage
fr: Afficher le _pourcentage de batterie

en: Show exact charge level in the top bar
fr: Afficher l’état de charge exact dans la barre supérieure

en: Automatic Suspend
fr: Mise en veille automatique

en: On _Battery Power
fr: Sur _batterie

en: _Delay
fr: _Délai

en: _Plugged In
fr: _Câble branché

en: D_elay
fr: Dé_lai

en: High performance and power usage
fr: Performances et consommation d’énergie élevées

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
fr: Équi_libré

en: Standard performance and power usage
fr: Performances et consommation d’énergie normales

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
fr: Éc_onomie d’énergie

en: Reduced performance and power usage
fr: Performances et consommation d’énergie réduites

en: Power
fr: Énergie

en: View your battery status and change power saving settings
fr: S’informer sur l’état de la batterie et modifier les paramètres d’économie d’énergie

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
fr: Énergie;Alimentation;Veille;Suspension;Hibernation;Batterie;Luminosité;Assombrir;Noir;Écran;DPMS;Inactif;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
fr: L’imprimante « %s » a été supprimée

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
fr: L’ajout de la nouvelle imprimante a échoué.

en: Unlock to add printers and change settings
fr: Déverrouiller pour ajouter des imprimantes et modifier les paramètres

en: All Connected and Network Printers
fr: Toutes les imprimantes connectées et en réseau

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
fr: _Ajouter une imprimante…

en: Search printers
fr: Recherche d’imprimantes

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
fr: Annuler

en: No Printers
fr: Aucune imprimante

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
fr: Aucun service d’impression

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
fr: Le service d’impression du système ne semble pas être disponible

en: Printers
fr: Imprimantes

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
fr: Ajouter des imprimantes, afficher les tâches et décider quand vous voulez imprimer

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
fr: Imprimante;File;Queue;Impression;Papier;Encre;Toner;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Back
fr: Précédent

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
fr: _Déverrouiller

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
fr: Aucune imprimante trouvée

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
fr: Saisissez l’adresse d’un réseau ou recherchez une imprimante

en: Authentication Required
fr: Authentification requise

en: Enter username and password to view printers on Print Server
fr: Saisissez votre nom d’utilisateur et votre mot de passe pour afficher les imprimantes sur le serveur

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
fr: Nom d’utilisateur

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
fr: Informations sur %s

en: No suitable driver found
fr: Aucun pilote adéquat trouvé

en: Select PPD File
fr: Sélectionnez un fichier PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
fr: Fichiers de description PostScript de l’imprimante (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
fr: Les noms d’imprimantes ne peuvent contenir des ESPACES, TABULATIONS, # ou /

en: Location
fr: Emplacement

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
fr: Pilote

en: Searching for preferred drivers…
fr: Recherche des pilotes préférés…

en: Search for Drivers
fr: Rechercher des pilotes

en: Select from Database…
fr: Sélectionner à partir de la base de données…

en: Install PPD File…
fr: Installer le fichier PPD…

en: Select Printer Driver
fr: Sélectionner un pilote d’imprimante

en: Loading drivers database…
fr: Chargement de la base de données des pilotes…

en: Cancel
fr: Annuler

en: Select
fr: Sélectionner

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
fr: Imprimante JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
fr: Imprimante LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
fr: Recto

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
fr: Paysage

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

en: Resume
fr: Reprendre

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
fr: En attente

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
fr: En pause

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
fr: Authentification requise

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
fr: Traitement en cours

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
fr: Arrêtée

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
fr: Interrompue

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
fr: Annulée

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
fr: Terminée

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
fr: Déplacer cette tâche en haut de la file d’attente

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
fr[0]: %u tâche nécessite une authentification
fr[1]: %u tâches nécessitent une authentification

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
fr: %s - tâches d’impression actives

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
fr: Saisissez vos informations d’authentification pour imprimer à partir de %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
fr: Domaine

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
fr: A_uthentification

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
fr: Tout effacer

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
fr: _Authentification

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
fr: Aucune tâche d’impression active

en: Unlock Print Server
fr: Déverrouiller le serveur d’imprimantes

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
fr: Déverrouiller %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
fr: Saisissez votre nom d’utilisateur et votre mot de passe pour afficher les imprimantes sur %s.

en: Searching for Printers
fr: Recherche d’imprimantes

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
fr: Port série

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
fr: Port parallèle

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
fr: Emplacement : %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
fr: Adresse : %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
fr: Le serveur nécessite une authentification

en: Two Sided
fr: Recto verso

en: Paper Type
fr: Type de papier

en: Paper Source
fr: Source du papier

en: Output Tray
fr: Bac de sortie

[ctx: printing option]
en: Resolution
fr: Résolution

en: GhostScript pre-filtering
fr: Pré-filtrage GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
fr: Pages par côté

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
fr: Recto-verso

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
fr: Général

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
fr: Mise en page

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
fr: Options installables

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
fr: Tâche

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
fr: Qualité de l’image

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
fr: Finition

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
fr: Avancé

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
fr: Page de test

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
fr: Page de test

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
fr: Page de _test

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fr: Sélection automatique

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fr: Option par défaut de l’imprimante

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fr: Incorporer seulement les polices GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fr: Convertir en PS de niveau 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fr: Convertir en PS de niveau 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fr: Aucun pré-filtrage

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
fr: Fabricant

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
fr: Aucune tâche d’impression active

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
fr[0]: %u tâche
fr[1]: %u tâches

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
fr: Nettoyage des têtes d’impression

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
fr: Toner pratiquement épuisé

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
fr: Plus de toner

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
fr: Révélateur pratiquement épuisé

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
fr: Plus de révélateur

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
fr: Cartouche de couleur pratiquement vide

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
fr: Cartouche de couleur vide

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
fr: Couvercle ouvert

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
fr: Porte ouverte

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
fr: Pratiquement plus de papier

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
fr: Plus de papier

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
fr: Hors ligne

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
fr: Arrêtée

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
fr: Récipient à déchets pratiquement plein

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
fr: Récipient à déchets plein

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
fr: Le photo-conducteur optique est pratiquement en fin de vie

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
fr: Le photo-conducteur optique n’est plus en état

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
fr: Prête

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
fr: N’accepte plus de tâche supplémentaire

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
fr: Traitement en cours

en: Model
fr: Modèle

en: Status
fr: État

en: Ink Level
fr: Niveau d’encre

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
fr: Veuillez redémarrer après résolution du problème

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
fr: Redémarrer

en: Printing Options
fr: Options d’impression

en: Printer Details
fr: Informations sur l’imprimante

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
fr: Utiliser comme imprimante par défaut

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
fr: Nettoyer les têtes d’impression

en: Remove Printer
fr: Supprimer l’imprimante

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
fr: Déconnecté

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
fr: Connexion en cours

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
fr: Connecté

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
fr: Erreur d’autorisation

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
fr: Autorisation en cours

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
fr: Fonctionnalité réduite

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
fr: Connecté et autorisé

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
fr: Inconnu

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
fr: Autorisé depuis

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
fr: Connecté depuis

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
fr: Inscrit depuis

en: Failed to authorize device:
fr: Échec de l’autorisation du périphérique :

en: Failed to forget device:
fr: Échec de l’oubli du périphérique :

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
fr[0]: Dépend de %u autre périphérique
fr[1]: Dépend de %u autres périphériques

en: Device Identifier
fr: Identifiant du périphérique

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Depends on other devices
fr: Dépend d’autres périphériques

en: Authorize and Connect
fr: Autorisation et connexion

en: Forget Device
fr: Oublier le périphérique

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
fr: Erreur

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
fr: Autorisé

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
fr: Le sous-système Thunderbolt (boltd) n’est pas installé ou est mal configuré.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
fr: Autoriser l’accès direct aux périphériques tels que les stations d’accueil et processeurs graphiques externes.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
fr: Seuls les périphériques USB et Display Port peuvent être connectés.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
fr: Thunderbolt n’a pas pu être détecté.
    Soit le système ne prend pas en charge Thunderbolt, soit il a été désactivé dans le BIOS, soit il est paramétré sur un niveau de sécurité non pris en charge dans le BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
fr: La prise en charge de Thunderbolt a été désactivée dans le BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
fr: Le niveau de sécurité Thunderbolt n’a pas pu être déterminé.

en: Error switching direct mode: %s
fr: Erreur de bascule en mode direct : %s

en: Close notification
fr: Fermer la notification

en: No Thunderbolt Support
fr: Aucune prise en charge de Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
fr: Impossible de se connecter au sous-système thunderbolt

en: Direct Access
fr: Accès direct

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
fr: Autoriser l’accès direct aux périphériques tels que les stations d’accueil et processeurs graphiques externes

en: Pending Devices
fr: Périphériques en attente

en: No devices attached
fr: Aucun périphérique connecté

en: Cameras
fr: Caméras

en: _Camera Access
fr: Accès à la _caméra

en: Allow permitted apps to use cameras
fr: Autoriser les applications approuvées à utiliser les caméras

en: Permitted Apps
fr: Applications approuvées

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
fr: Les applications suivantes, qui s’exécutent dans un bac à sable, ont reçu l’autorisation d’utiliser les caméras. Les applications qui ne s’exécutent pas dans un bac à sable peuvent les utiliser sans demander de permission.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
fr: Aucune application s’exécutant dans un bac à sable n’a demandé l’accès aux caméras

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
fr: Envoyer des rapports ou signaler des problèmes techniques nous aide à améliorer %s. Les rapports sont envoyés anonymement et sont épurés de toute donnée personnelle. %s

en: Problem Reporting
fr: Signalement de problèmes

en: _Automatic Problem Reporting
fr: Signalement _automatique de problèmes

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
fr: Secure Boot est actif

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
fr: Le démarrage sécurisé empêche le chargement de logiciels malveillants au démarrage de l’appareil. Il est actuellement activé et fonctionne correctement.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
fr: Secure Boot dysfonctionne

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
fr: Le démarrage sécurisé empêche le chargement de logiciels malveillants au démarrage de l’appareil. Il est actuellement activé, mais ne fonctionnera pas en raison d’une clé non valide.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
fr: Un dysfonctionnement du démarrage sécurisé peut souvent être résolu à partir des paramètres du micrologiciel UEFI de votre ordinateur (BIOS). Votre fabriquant de matériel peut fournir des informations sur la manière de procéder.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fr: Pour obtenir de l’aide, contactez votre fabriquant de matériel ou votre fournisseur d’assistance informatique.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
fr: Secure Boot est désactivé

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
fr: Le démarrage sécurisé empêche le chargement de logiciels malveillants au démarrage de l’appareil. Il est actuellement désactivé.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
fr: Le démarrage sécurisé peut souvent être activé à partir des paramètres du micrologiciel UEFI de votre ordinateur (BIOS). Pour obtenir de l’aide, contactez votre fabriquant de matériel ou votre fournisseur d’assistance informatique.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
fr: Le démarrage sécurisé empêche le chargement de logiciels malveillants au démarrage de l’appareil.
    
    Pour plus d’informations, contactez votre fabriquant de matériel ou l’assistance informatique.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
fr: Les vérifications ont échoué

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
fr: Le matériel ne valide pas les vérifications réalisées. Cela signifie que vous n’êtes pas protégé contre des problèmes de sécurité matériel courants.
    
    Il est possible de résoudre les problèmes de sécurité matérielle en mettant à jour votre micrologiciel ou en modification les options de vos périphériques. Toutefois, les défaillances peuvent provenir du matériel lui-même et ne sont pas toujours réversibles.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
fr: Les vérifications ont réussi

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
fr: Cet appareil répond aux exigences de sécurité de base. Il est protégé contre certaines menaces de sécurité courantes.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
fr: Protégé

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
fr: Cet appareil valide les vérifications de sécurité actuelles. Il est protégé contre la majorité des menaces de sécurité.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
fr: Vérifications non disponibles

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
fr: Les vérifications de sécurité ne sont pas disponibles pour cet appareil. Il est impossible de déterminer s’il répond aux exigences de sécurité.

en: Report copied to clipboard
fr: Compte rendu copié dans le presse-papiers

en: _Copy Technical Report
fr: _Copier le rapport technique

en: About Device Security
fr: À propos de la sécurité de l’appareil

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
fr: La sécurité des appareils fournit des informations sur la protection de vos appareils contre les problèmes de sécurité qui ciblent le matériel lui-même.
    
    Les aspects matériels qui affectent la sécurité comprennent :
    
    • les fonctionnalités de sécurité incluses à la construction ;
    • la configuration du matériel pour sa protection contre les problèmes de sécurité ;
    • la sécurité des logiciels qui fonctionnent directement sur le matériel.
    
    Les menaces de sécurité qui affectent le matériel incluent des logiciels malveillants et des virus qui ciblent le logiciel qui fonctionne directement sur le matériel. Cela comprend aussi les altérations physiques, telles que la connexion physique à des matériels qui lisent les données et implantent des logiciels malveillants.
    
    La sécurité des appareils n’est qu’un des aspects de la sécurité et ne reflète pas l’état global de sécurité du système et des applications.

en: Protected against malicious software when the device starts.
fr: Protégé contre les logiciels malveillants au démarrage de l’appareil.

en: Secure Boot has Problems
fr: Secure Boot dysfonctionne

en: Some protection when the device is started.
fr: Protection partielle lors du démarrage de l’appareil.

en: Secure Boot is Off
fr: Secure Boot est désactivé

en: No protection when the device is started.
fr: Aucune protection au démarrage de l’appareil.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fr: Ce problème a pu être causé par une modification des paramètres du micrologiciel UEFI, un changement de configuration du système d’exploitation ou par la présence d’un logiciel malveillant sur ce système.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
fr: Ce problème a pu être causé par une modification des paramètres du micrologiciel UEFI, ou par la présence d’un logiciel malveillant sur ce système.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
fr: Ce problème a pu être causé par un changement de configuration du système d’exploitation, ou par la présence d’un logiciel malveillant sur ce système.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
fr: Succès

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
fr: ! Échec

en: Hardware does not pass checks.
fr: Le matériel ne valide pas les vérifications.

en: Hardware meets basic security requirements.
fr: Le matériel répond aux exigences de sécurité de base.

en: Hardware has a good level of protection.
fr: Le matériel dispose d’un bon niveau de protection.

en: Security levels are not available for this device.
fr: Les niveaux de sécurité ne sont pas disponibles pour cet appareil.

en: Device Security
fr: Sécurité de l’appareil

en: Starting Device Security…
fr: Démarrage de la sécurité de l’appareil…

en: Device Security Unavailable
fr: Sécurité de l’appareil non disponible

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
fr: La sécurité de l’appareil est seulement disponible sur du matériel physique. Aucun matériel physique n’a été détecté.

en: Security Events
fr: Évènements de sécurité

en: No Events
fr: Aucun évènement

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
fr: Valide

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
fr: Non valide

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
fr: Activé

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
fr: Non activé

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
fr: Verrouillé

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
fr: Non verrouillé

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
fr: Chiffré

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
fr: Non chiffré

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
fr: Contaminé

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
fr: Non contaminé

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
fr: Trouvé

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
fr: Introuvable

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
fr: Pris en charge

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
fr: Non pris en charge

en: _Automatic Device Location
fr: Localisation _automatique de l’appareil

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
fr: La localisation automatique de l’appareil utilise des sources telles que le GPS, le Wi-Fi et les connexions cellulaires pour déterminer l’emplacement approximatif de cet appareil. Des données de localisation sont envoyées aux services de localisation de Mozilla dans le cadre de cette fonctionnalité.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
fr: Les applications suivantes, qui s’exécutent dans un bac à sable, ont reçu l’autorisation d’accéder à votre emplacement. Les applications qui ne s’exécutent pas dans un bac à sable peuvent accéder à votre emplacement sans demander de permission.

en: No sandboxed apps have asked for location access
fr: Aucune application s’exécutant dans un bac à sable n’a demandé l’accès à votre emplacement

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
fr: Voir quelles données sont collectées et comment elles sont utilisées.

en: Microphones
fr: Micros

en: _Microphone Access
fr: Accès au _microphone

en: Allow permitted apps to use microphones
fr: Autoriser les applications approuvées à utiliser votre micro

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
fr: Les applications suivantes, qui s’exécutent dans un bac à sable, ont reçu l’autorisation d’accéder aux micros. Les applications qui ne s’exécutent pas dans un bac à sable peuvent utiliser les micros sans demander de permission.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
fr: Aucune application s’exécutant dans un bac à sable n’a demandé l’accès au micro

en: Privacy & Security
fr: Vie privée et sécurité

en: _Screen Lock
fr: _Verrouillage de l’écran

en: Automatic screen lock
fr: Verrouillage automatique de l’écran

en: _Location
fr: Emp_lacement

en: Control access to your location
fr: Contrôler l’accès à votre emplacement

en: _File History &amp; Trash
fr: Historique des _fichiers et corbeille

en: Remove saved data and files
fr: Supprimer les données enregistrées et les fichiers

en: Automatic problem reporting
fr: Signalement automatique de problèmes

en: _Cameras
fr: _Caméras

en: Control camera access
fr: Contrôler l’accès à la caméra

en: _Microphones
fr: _Micros

en: Control microphone access
fr: Contrôler l’accès au micro

en: Manage device access
fr: Gérer l’accès aux périphériques

en: Device _Security
fr: _Sécurité de l’appareil

en: Hardware security status and information
fr: Information et état de la sécurité du matériel

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
fr: Extinction de l’écran

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
fr: 30 secondes

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
fr: 1 heure

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
fr: Jamais

en: Screen Lock
fr: Verrouillage de l’écran

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
fr: Verrouiller automatiquement l’écran empêche quiconque d’accéder à votre ordinateur lorsque vous vous absentez

en: _Blank Screen Delay
fr: Délai de l’écran _noir

en: Period of inactivity until screen blanks
fr: Période d’inactivité avant que l’écran ne s’éteigne

en: Automatic Screen _Lock
fr: _Verrouillage automatique de l’écran

en: Locks the screen after it blanks
fr: Verrouiller l’écran lorsqu’il s’éteint

en: Automatic _Screen Lock Delay
fr: _Délai du verrouillage automatique de l’écran

en: Time from screen blank to screen lock
fr: Délai entre l’extinction de l’écran et son verrouillage

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
fr: _Notifications sur l’écran de verrouillage

en: Forbid New _USB Devices
fr: Interdire les nouveaux périphériques _USB

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
fr: Empêche les nouveaux périphériques USB d’interagir avec le système tant que l’écran est verrouillé

en: Screen Privacy
fr: Confidentialité de l’écran

en: Restrict Viewing _Angle
fr: Restreindre l’_angle de vue

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
fr: 1 heure

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
fr: 2 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
fr: 3 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
fr: 4 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
fr: 5 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
fr: 6 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
fr: 7 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
fr: 14 jours

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
fr: 30 jours

en: Empty all items from Trash?
fr: Vider complètement la corbeille ?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
fr: Tout le contenu de la corbeille sera définitivement supprimé.

en: _Empty Trash
fr: _Vider la corbeille

en: Delete all the temporary files?
fr: Supprimer tous les fichiers temporaires ?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
fr: Tous les fichiers temporaires seront définitivement supprimés.

en: _Purge Temporary Files
fr: _Purger les fichiers temporaires

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
fr: 7 jours

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
fr: 30 jours

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
fr: Toujours

en: Clear File History?
fr: Effacer l’historique de fichiers ?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
fr: Après l’effacement, la liste des fichiers récents sera vide.

en: Clear _History
fr: _Effacer l’historique

en: File History & Trash
fr: Historique des fichiers et corbeille

en: File History
fr: Historique des fichiers

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
fr: L’historique des fichiers garde la trace des fichiers que vous avez consultés. Cette information est partagée entre les applications et simplifie la recherche de fichiers que vous pourriez vouloir utiliser.

en: File H_istory
fr: H_istorique des fichiers

en: File _History Duration
fr: Durée de l’historique des fichiers

en: _Clear History…
fr: Effac_er l’historique…

en: Trash &amp; Temporary Files
fr: Corbeille et fichiers temporaires

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
fr: La corbeille et les fichiers temporaires peuvent parfois contenir des informations personnelles ou sensibles. Les supprimer automatiquement peut aider à protéger votre vie privée.

en: Automatically Delete _Trash Content
fr: Supprimer automatiquement le contenu de la _corbeille

en: Automatically Delete Temporary _Files
fr: Supprimer automatiquement les _fichiers temporaires

en: Automatically Delete _Period
fr: _Périodicité de suppression automatique

en: _Empty Trash…
fr: _Vider la corbeille…

en: _Delete Temporary Files…
fr: _Supprimer les fichiers temporaires…

en: Control access to your data and hardware, device security
fr: Contrôler l’accès aux données et au matériel, et la sécurité de l’appareil

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
fr: vie privée;écran;verrouillage;utilisation;récent;historique;fichiers;temporaires;tmp;corbeille;purger;retenir;diagnostiques;crash;plantage;emplacement;gps;caméra;photos;vidéos;webcam;enregistrement;sécurité;micro-logiciel;micro-programme;thunderbolt;

en: Location not found
fr: Emplacement non trouvé

en: Subfolders must be manually added for this location
fr: Les sous-dossiers doivent être ajoutés manuellement pour cet emplacement

en: Remove Folder
fr: Supprimer un dossier

en: Select Location
fr: Sélectionner un emplacement

en: Search Locations
fr: Emplacements de la recherche

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
fr: Emplacements du système de fichiers recherchés par les applications système, telles que Fichiers

en: Default Locations
fr: Emplacements par défaut

en: Bookmarked Locations
fr: Emplacements en signets

en: Custom Locations
fr: Emplacements personnalisés

en: _Add Location…
fr: _Ajouter un emplacement…

en: No custom search locations
fr: Aucun emplacement de recherche personnalisé

en: No apps found
fr: Aucune application trouvée

en: _App Search
fr: Rechercher dans les _applications

en: Include app-provided search results
fr: Inclure les résultats de recherche fournis par les applications

en: Search _Locations
fr: _Emplacements de la recherche

en: Filesystem locations which are searched by system apps
fr: Emplacements du système de fichiers recherchés par les applications système

en: Search Results
fr: Résultats pour la recherche

en: Results are displayed according to the list order
fr: Les résultats sont affichés selon l’ordre de la liste

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
fr: Contrôler quelles applications affichent les résultats d’une recherche dans la vue d’ensemble des activités

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
fr: Rechercher;Recherche;Index;Masquer;Confidentialité;Privé;Résultats;

note: Label
en: No networks selected for sharing
fr: Aucun réseau de partage n’est sélectionné

[ctx: service is disabled]
en: Off
fr: Désactivé

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
fr: Activé

[ctx: service is active]
en: Active
fr: Actif

en: Choose a Folder
fr: Choisir un dossier

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
fr: Le partage de fichiers vous permet de partager votre dossier Public avec les autres sur le réseau actuel en utilisant : %s

en: _Device Name
fr: Nom _de l’appareil

en: Share files with other devices on the current network
fr: Partager des fichiers avec d’autres appareils sur le réseau

en: _File Sharing
fr: Partage de _fichiers

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
fr: Diffuser de la musique, des photos et des vidéos sur le réseau

en: _Media Sharing
fr: Partage de _médias

en: File Sharing
fr: Partage de fichiers

en: _Require Password
fr: Demander le mot de _passe

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: Networks
fr: Réseaux

en: Media Sharing
fr: Partage de médias

en: Share music, photos and videos over the network
fr: Partager de la musique, des photos et des vidéos sur le réseau

en: Folders
fr: Dossiers

en: Sharing
fr: Partage

en: Control what you want to share with others
fr: Contrôler ce que vous souhaitez partager avec les autres

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
fr: partage;partager;ssh;hôte;nom;distant;bureau;média;audio;vidéo;images;photos;film,serveur;moteur de rendu;

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Click
fr: Clic

en: String
fr: Corde

en: Swing
fr: Balançoire

en: Alert Sound
fr: Son d’alerte

en: Fade
fr: Fondu

en: Select a Speaker
fr: Sélectionner un haut-parleur

en: Test Speakers
fr: Tester les haut-parleurs

en: Output
fr: Sortie

en: _Output Device
fr: Périphérique de _sortie

en: Master volume
fr: Volume principal

en: O_utput Volume
fr: _Volume de sortie

en: Fad_e
fr: _Fondu

en: _Subwoofer
fr: Caisso_n de basse

en: Output Device
fr: Périphérique de sortie

en: No Output Devices
fr: Aucun périphérique de sortie

en: Input
fr: Entrée

en: _Input Device
fr: Périphérique d’_entrée

en: I_nput Volume
fr: Volume d’e_ntrée

en: Input Device
fr: Périphérique d’entrée

en: No Input Devices
fr: Aucun périphérique d’entrée

en: Sounds
fr: Sons

en: Vo_lume Levels
fr: N_iveaux de volume

en: _Alert Sound
fr: Son d’_alerte

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
fr: Haut-parleur %s

en: Subwoofer
fr: Caisson de basse

en: Volume Levels
fr: Niveaux de volume

en: Unmute
fr: Remettre le son

en: Mute
fr: Couper le son

[ctx: volume]
en: 100%
fr: 100 %

en: Sound
fr: Son

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
fr: Modifier les volumes sonores, les saisies, les sorties et les alertes sonores

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
fr: Carte;Microphone;Volume;Fondu;Balance;Bluetooth;Casque;Audio;Entrée;Sortie;

en: About
fr: À propos

en: System Logo
fr: Logo du système

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Hardware Model
fr: Modèle du matériel

en: Processor
fr: Processeur

en: Memory
fr: Mémoire

en: Disk Capacity
fr: Capacité du disque

en: Calculating…
fr: Calcul en cours…

en: _System Details
fr: Informations sur le _système

en: Graphics
fr: Carte graphique

en: Graphics %d
fr: Carte graphique %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
fr: 64 bits

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
fr: 32 bits

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: # System Details Report
fr: # Rapport d’informations du système

en: ## Report details
fr: ## Détails du compte rendu

en: **Date generated:**
fr: **Date de génération :**

en: ## Hardware Information:
fr: ## Informations liées au matériel :

en: **Hardware Model:**
fr: **Modèle du matériel :**

en: **Memory:**
fr: **Mémoire :**

en: **Processor:**
fr: **Processeur :**

en: **Graphics:**
fr: **Carte graphique :**

en: **Graphics %d:**
fr: **Carte graphique %d :**

en: **Disk Capacity:**
fr: **Capacité du disque :**

en: ## Software Information:
fr: ## Informations liées au logiciel :

en: **Firmware Version:**
fr: **Version du micrologiciel :**

en: **OS Name:**
fr: **Nom du système d’exploitation :**

en: **OS Build:**
fr: **Construction du système d’exploitation :**

en: **OS Type:**
fr: **Type de système d’exploitation :**

en: **GNOME Version:**
fr: **Version de GNOME :**

en: **Windowing System:**
fr: **Système de fenêtrage :**

en: **Kernel Version:**
fr: **Version du noyau :**

en: Details copied to clipboard
fr: Informations copiées dans le presse-papiers

en: System Details
fr: Informations sur le système

en: _Copy
fr: _Copier

en: Hardware Information
fr: Informations liées au matériel

en: Software Information
fr: Informations liées au logiciel

en: Firmware Version
fr: Version du micrologiciel

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
fr: Nom du système d’exploitation

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
fr: Construction du système d’exploitation

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
fr: Type de système d’exploitation

en: GNOME Version
fr: Version de GNOME

en: Windowing System
fr: Système de fenêtrage

en: Virtualization
fr: Virtualisation

en: Kernel Version
fr: Version du noyau

en: View information about your system
fr: Afficher les informations à propos de votre système

note: Translators: Search terms to find the About panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! "Preferred Applications" is the old name for the preference, so make sure that you use the same "translation" for those keywords
en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
fr: appareil;système;informations;nom de l’hôte;mémoire;processeur;version;par défaut;application;préférée;cd;dvd;usb;audio;vidéo;disque;amovible;périphérique;exécution automatique;

en: _Region &amp; Language
fr: _Pays et langue

en: System language and localization
fr: Langue du système et régionalisation

en: _Date &amp; Time
fr: _Date et heure

en: Time zone and clock settings
fr: Paramètres de fuseau horaire et de l’horloge

en: _Users
fr: _Utilisateurs

en: Add and remove accounts, change password
fr: Ajouter et supprimer des comptes utilisateurs, modifier des mots de passe

en: R_emote Desktop
fr: Bureau _distant

en: Allow this device to be used remotely
fr: Autoriser l’utilisation à distance de cet appareil

en: Secu_re Shell
fr: Shell sécu_risé

en: SSH network access
fr: Accès au réseau par SSH

en: _About
fr: À _propos

en: Hardware details and software versions
fr: Informations matérielles et versions de logiciels

en: Software _Updates
fr: _Mises à jour logicielles

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: _Year
fr: _Année

en: _Month
fr: _Mois

en: _Day
fr: _Jour

en: Automatic _Date &amp; Time
fr: _Date et heure automatiques

en: Requires internet access
fr: Nécessite une connexion internet

en: Date &amp; _Time
fr: Date et _heure

en: Automatic Time _Zone
fr: _Fuseau horaire automatique

en: Requires location services enabled and internet access
fr: Nécessite l’activation des services de localisation et une connexion internet

en: Time Z_one
fr: Fuseau h_oraire

en: Time _Format
fr: _Format de l’heure

en: _24-hour
fr: _24 heures

en: Clock &amp; Calendar
fr: Horloge et calendrier

en: Control how the time and date is shown in the top bar
fr: Contrôler comment la date et l’heure sont affichés dans la barre supérieure

en: _Week Day
fr: _Jour de la semaine

en: _Seconds
fr: _Secondes

en: Week _Numbers
fr: _Numéros de semaine

en: Shown in the dropdown calendar
fr: Affiché dans le calendrier déroulant

en: January
fr: janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Select Time Zone
fr: Sélectionner un fuseau horaire

en: Search cities
fr: Rechercher parmi les villes

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Change the date and time, including time zone
fr: Modifier la date, l’heure et le fuseau horaire

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
fr: Horloge;Fuseau horaire;Emplacement;

en: Change system time and date settings
fr: Modifier la date et l’heure du système

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
fr: Vous devez vous authentifier pour modifier la date ou l’heure.

en: Language and time settings, system information
fr: Paramètres de langue et d’heure, informations système

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
fr: appareil;périphérique;système;informations;nom d’hôte;mémoire;processeur;version;logiciel;exploitation;modèle;langue;région;pays;formats;nombres;unités;horloge;fuseau horaire;date;emplacement;distant;bureau;rdp;vnc;

en: Search locales
fr: Rechercher des locales

en: Common Formats
fr: Formats courants

en: All Formats
fr: Tous les formats

en: No Search Results
fr: Aucun résultat pour la recherche

en: Searches can be for countries or languages
fr: Les recherches peuvent porter sur des pays ou des langues

en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: measurement format]
en: Imperial
fr: Impérial

[ctx: measurement format]
en: Metric
fr: Métrique

en: Times
fr: Horodatage

en: Dates & Times
fr: Dates et heures

en: Numbers
fr: Nombres

en: Measurement
fr: Mesure

en: Paper
fr: Papier

en: Region & Language
fr: Pays et langue

en: Language and format will be changed after next login
fr: La langue et le format seront modifiés lors de votre prochaine connexion

en: Log _Out…
fr: Se _déconnecter…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
fr: Le paramètre de langue est utilisé pour les interfaces textuelles et les pages web. Les formats sont utilisés pour les nombres, dates et devises.

en: Your Account
fr: Votre compte

en: _Language
fr: _Langue

en: Login Screen
fr: Écran de connexion

en: L_anguage
fr: L_angue

en: Select your display language and formats
fr: Sélectionner votre langue et vos formats d’affichage

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
fr: Langue;Disposition;Clavier;Saisie;

en: Device address copied
fr: Adresse de l’appareil copiée

en: Port number copied
fr: Numéro de port copié

en: Username copied
fr: Nom d’utilisateur copié

en: Password copied
fr: Mot de passe copié

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
fr: Partager votre bureau avec d’autres appareils. La connexion à distance utilise la résolution d’écran existante

en: _Desktop Sharing
fr: Partage du _bureau

en: Remote _Control
fr: _Contrôle à distance

en: Allows desktop shares to control the screen
fr: Autorise les partages du bureau à contrôler l’écran

en: How to Connect
fr: Connexion

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
fr: Utiliser une application de bureau distant pour se connecter en utilisant le protocole RDP. D’autres informations sur l’emplacement de l’appareil sur le réseau pourraient être nécessaires.

en: _Hostname
fr: Nom d’_hôte

en: Copy
fr: Copier

en: Login Details
fr: Informations de connexion

en: _Generate New Password
fr: _Générer un nouveau mot de passe

en: _Verify Encryption
fr: _Vérifier le chiffrement

en: Remote Desktop
fr: Bureau distant

en: Desktop Sharing
fr: Partage du bureau

en: Remote Login
fr: Connexion à distance

en: Some settings are locked
fr: Certains paramètres sont verrouillés

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
fr: Se connecter à distance sur votre compte utilisateur lorsqu’il n’est pas en cours d’utilisation. La résolution d’affichage peut être définie depuis la connexion distante.

en: Encryption Fingerprint
fr: Empreinte cryptographique

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
fr: L’empreinte cryptographique peut être vue par les clients qui se connectent et doit être identique

en: Enable or disable remote sessions
fr: Activer ou désactiver les sessions distantes

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
fr: Authentification requise pour activer ou désactiver les sessions à distance

en: Command copied
fr: Commande copiée

en: Secure Shell
fr: Shell sécurisé

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
fr: Accéder à cet appareil par shell sécurisé (SSH)

en: SSH Login Command
fr: Commande de connexion SSH

en: Enable or disable remote login
fr: Activer ou désactiver une connexion distante

en: Authentication is required to enable or disable remote login
fr: Authentification requise pour activer ou désactiver une connexion distante

en: Failed to add account
fr: L’ajout du compte a échoué

en: The passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne concordent pas.

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: Ad_ministrator
fr: Ad_ministrateur

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
fr: Les administrateurs ont des capacités spéciales, y compris ajouter ou supprimer d’autres utilisateurs, modifier les paramètres de connexion et installer des logiciels. Les contrôles parentaux ne peuvent s’appliquer aux administrateurs.

en: User sets password on _first login
fr: L’utilisateur dé_finit son mot de passe lors de la première connexion

en: Set password n_ow
fr: Définir un m_ot de passe maintenant

en: Pass_word
fr: Mot de _passe

en: _Confirm
fr: _Confirmer

en: Failed to register account
fr: L’enregistrement du compte a échoué

en: Failed to join domain
fr: Impossible de joindre ce domaine

en: No supported way to authenticate with this domain
fr: Impossible de s’authentifier auprès de ce domaine

en: That login name didn’t work
fr: Cet identifiant de connexion ne fonctionne pas

en: That login password didn’t work
fr: Ce mot de passe de connexion ne fonctionne pas

en: That hostname didn’t work
fr: Cet nom d’hôte ne fonctionne pas

en: Failed to log into domain
fr: La connexion à ce domaine a échoué

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
fr: Pour ajouter des identifiants d’entreprise, cet ordinateur doit être inscrit avec <b>%s</b>. Pour vous inscrire, veuillez demander à votre administrateur de domaine de saisir son nom et son mot de passe.

en: Valid domain
fr: Domaine valide

en: Domain not found
fr: Domaine non trouvé

en: Checking domain…
fr: Vérification du domaine…

en: Failed to contact realmd service
fr: Échec du contact du service realmd

en: Add Enterprise Login
fr: Ajouter un compte d’entreprise

en: Offline
fr: Hors ligne

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
fr: Une connexion réseau est nécessaire pour ajouter des comptes d’entreprise.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
fr: Un compte d’entreprise autorise l’usage d’un compte utilisateur centralisé à partir de ce périphérique.

en: _Domain
fr: _Domaine

en: Should match the web domain of the account provider
fr: Doit correspondre au domaine web de votre fournisseur du compte

en: Enroll Device
fr: Inscrire l’appareil

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
fr: _Inscrire

en: Administrator _Name
fr: _Nom de l’administrateur

en: Administrator _Password
fr: Mot de _passe de l’administrateur

en: Browse for more pictures
fr: Rechercher d’autres images

en: Select a File…
fr: Sélectionner un fichier…

en: the device needs to be claimed to perform this action
fr: l’appareil doit être sollicité pour effectuer cette action

en: the device is already claimed by another process
fr: l’appareil est déjà sollicité par un autre processus

en: you do not have permission to perform the action
fr: vous ne disposez pas des permissions pour effectuer cette action

en: no prints have been enrolled
fr: aucune empreinte enregistrée

en: Failed to communicate with the device during enrollment
fr: Échec de communication avec l’appareil lors de l’apprentissage

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
fr: Échec de communication avec le lecteur d’empreintes

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
fr: Échec de communication avec le démon d’empreintes

en: Failed to list fingerprints: %s
fr: Échec de chargement de la liste des empreintes : %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
fr: Échec de suppression des empreintes enregistrées : %s

en: Left thumb
fr: Pouce gauche

en: Left middle finger
fr: Majeur gauche

en: _Left index finger
fr: Index _gauche

en: Left ring finger
fr: Annulaire gauche

en: Left little finger
fr: Auriculaire gauche

en: Right thumb
fr: Pouce droit

en: Right middle finger
fr: Majeur droit

en: _Right index finger
fr: Index _droit

en: Right ring finger
fr: Annulaire droit

en: Right little finger
fr: Auriculaire droit

en: Unknown Finger
fr: Doigt inconnu

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
fr: Terminé

en: Fingerprint device disconnected
fr: Lecteur d’empreintes déconnecté

en: Fingerprint device storage is full
fr: L’espace de stockage du lecteur d’empreintes est saturé

en: Fingerprint is duplicate
fr: L’empreinte est un doublon

en: Failed to enroll new fingerprint
fr: L’apprentissage de la nouvelle empreinte a échoué

en: Failed to start enrollment: %s
fr: L’apprentissage n’a pas pu démarrer : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
fr: L’apprentissage de la nouvelle empreinte a échoué

en: Failed to stop enrollment: %s
fr: L’arrêt de l’apprentissage de l’empreinte a échoué : %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
fr: Positionnez et glissez votre doigt sur le lecteur d’empreintes plusieurs fois pour l’apprentissage de votre empreinte

en: _Re-enroll this finger…
fr: Recommencer l’apprentissage pour ce doigt

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
fr: Enregistrer une nouvelle empreinte

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
fr: Impossible de libérer le lecteur d’empreintes %s : %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
fr: Problème lors de la lecture de l’appareil

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
fr: Échec lors de la tentative de récupération du lecteur d’empreintes %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
fr: Échec lors de la récupération du lecteur d’empreintes : %s

en: Fingerprint Manager
fr: Gestionnaire d’empreintes digitales

en: Fingerprint
fr: Empreinte digitale

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
fr: Souhaitez-vous supprimer les empreintes digitales enregistrées et désactiver ainsi ce type de connexion ?

en: No fingerprint device
fr: Pas de lecteur d’empreintes

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
fr: Pas de lecteur d’empreintes

en: Ensure the device is properly connected
fr: Assurez-vous que le périphérique est branché correctement

en: Fingerprint Device
fr: Lecteur d’empreintes

en: Choose the fingerprint device you want to configure
fr: Sélectionner le lecteur d’empreintes que vous souhaitez configurer

en: Fingerprint Login
fr: Connexion par reconnaissance d’empreintes

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
fr: La connexion par reconnaissance d’empreintes vous permet de déverrouiller et vous connecter à votre ordinateur avec un doigt

en: _Delete Fingerprints
fr: _Supprimer les empreintes

en: Fingerprint Enroll
fr: Apprentissage d’une empreinte

en: Please choose another password.
fr: Veuillez choisir un autre mot de passe.

en: Please type your current password again.
fr: Veuillez saisir à nouveau votre mot de passe actuel.

en: Password could not be changed
fr: Le mot de passe ne peut pas être modifié

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Ch_ange
fr: _Modifier

en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: The passwords do not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas

en: Allow user to change their password on next login
fr: Autoriser l’utilisateur à changer son mot de passe à la prochaine connexion

en: Set a password now
fr: Définir un mot de passe maintenant

en: Cannot automatically join this type of domain
fr: Impossible de rejoindre ce type de domaine automatiquement

en: No such domain or realm found
fr: Aucun domaine trouvé

en: Cannot log in as %s at the %s domain
fr: Impossible de se connecter en tant que %s au domaine %s

en: Invalid password, please try again
fr: Mot de passe non valide, essayez à nouveau

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
fr: Connexion au domaine %s impossible : %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
fr: Compte désactivé

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
fr: À définir lors de la prochaine connexion

[ctx: Password mode]
en: None
fr: Aucun

en: Remove %s?
fr: Supprimer %s ?

en: Unlock to Change This Setting
fr: Déverrouiller pour modifier ce paramètre

en: Change Avatar
fr: Modifier l’avatar

en: Remove Avatar
fr: Supprimer l’avatar

en: Pa_ssword
fr: Mot de pa_sse

en: _Fingerprint Login
fr: Connexion par _reconnaissance d’empreintes

en: A_utomatic Login
fr: Connexion a_utomatique

en: _Administrator
fr: _Administrateur

en: _Parental Controls
fr: Contrôle _parental

en: Open the Parental Controls app
fr: Ouvre l’application des contrôles parentaux

en: _Remove User
fr: _Supprimer l’utilisateur

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
fr: L’utilisateur ne pourra plus se servir de cet appareil une fois que son compte sera supprimé

en: _Delete Files and Settings
fr: _Supprimer les fichiers et paramètres

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Other Users
fr: Autres utilisateurs

en: _Add User…
fr: _Ajouter un utilisateur…

en: Add Enterprise User
fr: Ajouter un utilisateur d’entreprise

en: Domain Administrator Login
fr: Identifiant de l’administrateur du domaine

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
fr: Pour utiliser des identifiants d’entreprise, cet ordinateur doit
    être inscrit au domaine. Veuillez demander à votre administrateur
    réseau de saisir son mot de passe du domaine ici.

en: Administrator Password
fr: Mot de passe de l’administrateur

en: Add or remove users and change your password
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs et modifier vos mots de passe

note: Translators: Search terms to find the Users panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
fr: Identifiant;Nom;Empreinte;Avatar;Icône;Visage;Mot de passe;Contrôles parentaux;Temps d’écran;Restrictions d’application;Restrictions web;Utilisation;Limite d’utilisation;Enfant;

en: Manage user accounts
fr: Gérer les comptes utilisateur

en: Authentication is required to change user data
fr: Authentification requise pour modifier les données utilisateur

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
fr: Le nouveau mot de passe doit être différent de l’ancien.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
fr: Essayez de changer quelques lettres et chiffres.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
fr: Essayez de modifier un peu plus le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
fr: Un mot de passe ne contenant pas votre nom d’utilisateur serait plus fort.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
fr: Essayez de ne pas incorporer votre patronyme dans le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
fr: Essayez d’éviter certains mots contenus dans le mot de passe.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
fr: Essayez d’éviter des mots usuels.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
fr: Essayez d’éviter de réarranger les mots existants.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
fr: Essayez d’utiliser plus de chiffres.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
fr: Essayez d’utiliser davantage de lettres majuscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
fr: Essayez d’utiliser davantage de lettres minuscules.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
fr: Essayez d’utiliser plus de caractères spéciaux, comme les ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
fr: Essayez d’utiliser un mélange de lettres, de chiffres et de ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
fr: Essayez d’éviter la répétition du même caractère.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
fr: Essayez d’éviter la répétition du même caractère : vous devez mélanger des lettres, des chiffres et des ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
fr: Essayez d’éviter des séquences telles que 1234 ou abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
fr: Le mot de passe doit être plus long. Essayez d’ajouter des lettres, des chiffres et des ponctuations.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
fr: Mélangez des majuscules, des minuscules et aussi un ou deux nombres.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
fr: L’ajout de lettres, de chiffres et de ponctuations renforcera le mot de passe.

en: Authentication failed
fr: Échec d’authentification

en: The new password is too short
fr: Le nouveau mot de passe est trop court

en: The new password is too simple
fr: Le nouveau mot de passe est trop simple

en: The old and new passwords are too similar
fr: L’ancien et le nouveau mot de passe sont trop ressemblants

en: The new password has already been used recently.
fr: Le nouveau mot de passe a déjà été utilisé récemment.

en: The new password must contain numeric or special characters
fr: Le nouveau mot de passe doit contenir des caractères spéciaux ou numériques

en: The old and new passwords are the same
fr: L’ancien et le nouveau mot de passe sont identiques

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
fr: Votre mot de passe a été modifié depuis que vous vous êtes authentifié !

en: The new password does not contain enough different characters
fr: Le nouveau mot de passe ne comporte pas suffisamment de caractères différents

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
fr: Un nom d’utilisateur ne contient en principe que des lettres minuscules ou majuscules de a à z et l’un de ces caractères : - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
fr: Désolé, ce nom d’utilisateur n’est pas disponible. Veuillez en choisir un autre.

en: The username is too long.
fr: Le nom d’utilisateur est trop long.

en: Cursor Size
fr: Taille du curseur

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
fr: La taille du curseur peut être combinée avec le zoom pour le rendre plus visible

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
fr: Son

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
fr: Le volume du système peut être ajusté dans les paramètres de %s

en: Hearing
fr: Audition

en: _Overamplification
fr: _Suramplification

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
fr: Autoriser le volume à dépasser les 100 %, avec une qualité de son réduite

en: Visual Alerts
fr: Alertes visuelles

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
fr: Utiliser une indication visuelle quand une alerte sonore intervient

en: _Visual Alerts
fr: Alertes _visuelles

en: _Flash Area
fr: Zone de _clignotement

en: Entire Screen
fr: Écran entier

en: Entire Window
fr: Toute la fenêtre

en: _Test Flash
fr: _Tester le clignotement

en: Pointing & Clicking
fr: Pointage et clic de souris

en: _Mouse Keys
fr: Touches de la s_ouris

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
fr: Utiliser le pavé numérique pour déplacer le pointeur de votre souris

en: _Locate Pointer
fr: _Localiser le pointeur

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
fr: Révéler l’emplacement du pointeur en appuyant sur la touche Ctrl gauche

en: _Double-Click Delay
fr: _Délai du double-clic

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
fr: Court

en: Click Assist
fr: Assistant de clic

en: _Simulated Secondary Click
fr: _Simulation du clic secondaire

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
fr: Clic secondaire en maintenant enfoncé le bouton principal de la souris

en: Acceptance Delay
fr: Délai d’acceptation

en: _Hover Click
fr: Clic par s_urvol

en: Trigger a click when the pointer hovers
fr: Déclencher un clic en survolant avec le pointeur

en: Delay
fr: Délai

en: Motion Threshold
fr: Seuil de déplacement

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: _Always Show Accessibility Menu
fr: _Toujours afficher le menu Accès universel

en: Display the accessibility menu in the top bar
fr: Afficher le menu d’accessibilité dans la barre supérieure

en: _Seeing
fr: _Vision

en: _Hearing
fr: _Audition

en: _Typing
fr: _Saisie

en: _Pointing and Clicking
fr: _Pointage et clic de souris

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: cursor size]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: cursor size]
en: Large
fr: Grand

[ctx: cursor size]
en: Larger
fr: Plus grand

[ctx: cursor size]
en: Largest
fr: Le plus grand

en: Seeing
fr: Vision

en: _High Contrast
fr: Contraste é_levé

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
fr: Augmentez le contraste des couleurs des éléments d’interface de premier plan et d’arrière-plan.

en: _On/Off Shapes
fr: F_ormes allumé/éteint

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
fr: Utiliser les formes pour indiquer l’état en plus ou à la place des couleurs

en: Reduce _Animation
fr: _Réduire l’animation

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
fr: Réduire les animations de l’interface utilisateur pour limiter les mouvements

en: _Large Text
fr: _Grand texte

en: Increase the size of all text in the user interface
fr: Augmenter la taille de tous les textes de l’interface utilisateur

en: _Cursor Size
fr: Taille du _curseur

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
fr: La taille du curseur peut-être augmentée pour le rendre plus visible

en: _Sound Keys
fr: Touches _sonores

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
fr: Émet un bip lors d’un appui sur les touches Verr. Num. ou Verr. Maj

en: Always Show Scroll_bars
fr: Toujours afficher les _barres de défilement

en: Make scrollbars always visible
fr: Rendre les barres de défilement toujours visibles

en: Screen _Reader
fr: _Lecteur d’écran

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
fr: Le lecteur d’écran lit le texte affiché au fur et à mesure que vous déplacez le focus

en: Screen _Keyboard
fr: Cla_vier visuel

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
fr: Utiliser le clavier visuel pour écrire dans les champs de saisie

en: _Enable by Keyboard
fr: _Activer au clavier

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
fr: Activer ou désactiver les fonctionnalités d’accessibilité à partir du clavier

en: Text Cursor
fr: Curseur du texte

en: _Cursor Blinking
fr: Clignotement du _curseur

en: Change if the cursor blinks in text fields
fr: Modifier si le curseur clignote dans les champs de texte

en: _Blink Speed
fr: Vitesse de cli_gnotement

en: Blink Speed
fr: Vitesse de clignotement

en: _Test Entry
fr: _Tester la saisie

en: Typing Assist
fr: Assistant de saisie

en: _Repeat Keys
fr: _Répétition des touches

en: Key presses repeat when the key is held down
fr: Répétition lorsqu’une touche est maintenue enfoncée

en: Speed
fr: Vitesse

en: _Sticky Keys
fr: Touches _rémanentes

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
fr: Les séquences de touches modificatrices se comportent comme une combinaison de celles-ci.

en: Disable if two keys are pressed together
fr: Désactiver si deux touches sont enfoncées simultanément

en: Beep when modifier key is pressed
fr: Émettre un bip lorsqu’une touche modificatrice est enfoncée

en: S_low Keys
fr: Touches _lentes

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
fr: Délai entre l’appui sur une touche et son acceptation

en: Beep when a key is pressed
fr: Émettre un bip lorsqu’une touche est enfoncée

en: Beep when a key is accepted
fr: Émettre un bip quand une touche est acceptée

en: Beep when a key is rejected
fr: Émettre un bip quand une touche est rejetée

en: B_ounce Keys
fr: _Rebonds de touches

en: Ignore fast duplicate keypresses
fr: Ignorer les appuis de touches rapides et identiques

en: _Desktop Zoom
fr: Zoom du _bureau

en: Magnify the entire screen
fr: Agrandir la totalité de l’écran

en: Magnifier
fr: Loupe

en: _Magnification Factor
fr: _Facteur d’agrandissement

en: M_agnifier View
fr: _Vue de la loupe

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
fr: Suit le curseur de la souris

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
fr: Zone d’écran

en: _Extend Outside Screen Edges
fr: Dépasser des bords _extérieurs de l’écran

en: _Screen Area
fr: _Zone d’écran

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
fr: Plein écran

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
fr: Moitié supérieure

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
fr: Moitié inférieure

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
fr: Moitié gauche

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
fr: Moitié droite

en: _Follow Behavior
fr: _Comportement du suivi

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
fr: Se déplace avec le contenu

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
fr: Pousse le contenu autour

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
fr: Reste centré

en: Crosshairs
fr: Pointeur en croix

en: _Crosshair Lines
fr: Lignes du pointeur en _croix

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
fr: Marquer l’emplacement du curseur dans la loupe à l’aide de lignes

en: _Overlap Mouse Cursor
fr: _Recouvrir le curseur de la souris

en: _Thickness
fr: É_paisseur

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
fr: Fine

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
fr: Épaisse

en: Len_gth
fr: Lon_gueur

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
fr: 1/4 d’écran

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
fr: 1/2 écran

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
fr: 3/4 d’écran

en: Colo_r
fr: Couleu_r

en: Color Filters
fr: Filtres de couleur

en: _Inverted
fr: _Inversé

en: Invert colors in the magnifier region
fr: Inverser les couleurs dans la région sous la loupe

en: _Brightness
fr: Lu_minosité

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
fr: Basse

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
fr: Élevée

en: Co_ntrast
fr: Co_ntraste

en: Co_lor
fr: Cou_leur

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
fr: Complet

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
fr: Faciliter la vision, l’écoute, la saisie, la sélection et le clic

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
fr: Clavier;Souris;lien;Accessibilité;Contraste;Curseur;Son;Zoom;Lecteur d’écran;grand;haut;élevé;texte;police;taille;AccessX;Rémanentes;Touches;Lentes;Rebonds;Souris;Double;clic;Délai;Vitesse;Assistance;Répétition;Clignotement;pointeur;rechercher;trouver;visuel;écoute;audio;frappe;animations;

en: Map Buttons
fr: Associer les boutons

en: Map buttons to functions
fr: Associer les boutons aux fonctions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
fr: Pour modifier un raccourci, choisissez l’action « Send Keystroke », appuyez sur le bouton du raccourci clavier et tenez enfoncées les nouvelles touches. Sinon, appuyez sur la touche Retour arrière pour annuler

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
fr: Veuillez taper sur les cibles lorsqu’elles apparaissent à l’écran pour étalonner la tablette

en: Mis-click detected, restarting…
fr: Mauvais clic détecté, redémarrage…

en: Button %d
fr: Bouton %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
fr: Défini par l’application

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
fr: Envoyer les appuis sur les touches

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
fr: Inverser l’écran

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
fr: Afficher l’aide à l’écran

en: Tablet mounted on laptop panel
fr: La tablette est montée sur le panneau de l’ordinateur portable

en: Tablet mounted on external display
fr: La tablette est montée sur un écran externe

en: External tablet device
fr: Tablette externe

note: All displays item
en: All Displays
fr: Tous les éc­rans

en: _Tablet Mode
fr: Mode _tablette

en: Use absolute positioning for the pen
fr: Utiliser le positionnement absolu pour le stylet

en: _Left Hand Orientation
fr: Orientation pour _gaucher

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
fr: La tablette et les Express Keys™ sont positionnées pour une utilisation de la main gauche

en: Map _Buttons
fr: Associer les _boutons

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
fr: Associer à l’éc_ran

en: _Keep Aspect Ratio
fr: _Conserver le rapport d’affichage

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
fr: Utiliser seulement une partie de la surface de la tablette pour conserver le rapport d’affichage de l’écran

en: _Calibrate
fr: É_talonner

en: No tablet detected
fr: Aucune tablette détectée

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fr: Veuillez connecter ou allumer votre tablette Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
fr: Sélectionner une action lors de l’appui sur le bouton %d du stylet

en: Button %d Mapping
fr: Association du bouton %d

en: _Left Mousebutton Click
fr: Clic du bouton _gauche de la souris

en: _Middle Mousebutton Click
fr: Clic du bouton _central de la souris

en: _Right Mousebutton Click
fr: Clic du bouton _droit de la souris

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
fr: _Précédent

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
fr: En a_vant

en: Tip _Pressure Feel
fr: Pre_ssion ressentie sur la pointe

en: Soft
fr: Douce

en: Stylus tip pressure
fr: Pression sur la pointe du stylet

en: Firm
fr: Ferme

en: Button _1
fr: Bouton _1

en: Button _2
fr: Bouton _2

en: Button _3
fr: Bouton _3

en: _Eraser Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la g_omme

en: Eraser pressure
fr: Pression sur la gomme

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
fr: Stylet aérographe avec pression, inclinaison et curseur intégré

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
fr: Stylo artistique avec pression, inclinaison et rotation

en: Stylus with pressure and tilt
fr: Stylet avec pression et inclinaison

en: Stylus with pressure
fr: Stylet avec pression

en: Wacom Tablet
fr: Tablette Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fr: Associer les boutons et ajuster la sensibilité du stylet des tablettes graphiques

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
fr: Tablette;Wacom;Stylet;Gomme;Souris;

en: New shortcut…
fr: Nouveau raccourci…

en: Edit
fr: Modifier

en: Access Points
fr: Points d’accès

en: Add
fr: Ajouter

en: Operation Cancelled
fr: Opération annulée

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
fr: <b>Erreur :</b> accès refusé au changement des paramètres

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
fr: <b>Erreur :</b> erreur de l’équipement mobile

en: Not Registered
fr: Non enregistré

en: Registered
fr: Enregistré

en: Roaming
fr: Itinérance

en: Searching
fr: Recherche

en: Denied
fr: Refusé

en: Modem Details
fr: Détails du modem

en: Modem Status
fr: État du modem

en: Carrier
fr: Opérateur

en: Network Type
fr: Type du réseau

en: Network Status
fr: État du réseau

en: Own Number
fr: Numéro de la ligne

en: Device Details
fr: Informations sur l’appareil

en: 2G Only
fr: 2G uniquement

en: 3G Only
fr: 3G uniquement

en: 4G Only
fr: 4G uniquement

en: 5G Only
fr: 5G uniquement

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 4G, 5G (préférée)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
fr: 2G, 3G, 4G (préférée), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
fr: 2G, 3G (préférée), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
fr: 2G (préférée), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 4G (préférée)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
fr: 2G, 3G (préférée), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
fr: 2G (préférée), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 3G, 4G, 5G (préférée)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
fr: 3G, 4G (préférée), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
fr: 3G (préférée), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 4G, 5G (préférée)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
fr: 2G, 4G (préférée), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
fr: 2G (préférée), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 3G, 5G (préférée)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
fr: 2G, 3G (préférée), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
fr: 2G (préférée), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
fr: 3G, 4G (préférée)

en: 3G (Preferred), 4G
fr: 3G (préférée), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
fr: 2G, 4G (préférée)

en: 2G (Preferred), 4G
fr: 2G (préférée), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
fr: 2G, 3G (préférée)

en: 2G (Preferred), 3G
fr: 2G (préférée), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
fr: 2G, 5G (préférée)

en: 2G (Preferred), 5G
fr: 2G (préférée), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
fr: 3G, 5G (préférée)

en: 3G (Preferred), 5G
fr: 3G (préférée), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
fr: 4G, 5G (préférée)

en: 4G (Preferred), 5G
fr: 4G (préférée), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unlock SIM card
fr: Déverrouiller la carte SIM

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Please provide PIN code for SIM %d
fr: Veuillez fournir un code PIN pour la SIM %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
fr: Saisissez le PIN pour déverrouiller la carte SIM

en: Please provide PUK code for SIM %d
fr: Veuillez fournir le code PUK pour la SIM %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
fr: Saisissez le PUK pour déverrouiller la carte SIM

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
fr[0]: Mot de passe saisi incorrect. Il vous reste %1$u essai
fr[1]: Mot de passe saisi incorrect. Il vous reste %1$u essais

en: You have %u try left | You have %u tries left
fr[0]: Il vous reste %u essai
fr[1]: Il vous reste %u essais

en: Wrong password entered.
fr: Mauvais mot de passe saisi.

en: PUK code should be an 8 digit number
fr: Le code PUK devrait être un nombre à 8 chiffres

en: Enter New PIN
fr: Saisir le nouveau PIN

en: PIN code should be a 4-8 digit number
fr: Le code PIN devrait être un nombre de 4 à 8 chiffres

en: Unlocking…
fr: Déverrouillage…

en: No SIM
fr: Pas de SIM

en: Insert a SIM card to use this modem
fr: Insérer une carte SIM pour utiliser ce modem

en: SIM Locked
fr: SIM verrouillée

en: _Mobile Data
fr: Données _mobiles

en: Access data using mobile network
fr: Accéder aux données via le réseau mobile

en: _Data Roaming
fr: Itinérance des _données

en: Use mobile data when roaming
fr: Utiliser les données mobiles en itinérance

en: _Network Mode
fr: Mode du _réseau

en: N_etwork
fr: Ré_seau

en: Advanced
fr: Avancé

en: _Access Point Names
fr: Noms du point d’_accès

en: _SIM Lock
fr: Verrouillage de la _SIM

en: Lock SIM with PIN
fr: Verrouiller la SIM avec un PIN

en: M_odem Details
fr: Informations sur le m_odem

en: Phone failure
fr: Échec du téléphone

en: No connection to phone
fr: Aucune connexion au téléphone

en: Operation not allowed
fr: Opération non autorisée

en: Operation not supported
fr: Opération non prise en charge

en: SIM not inserted
fr: La SIM n’est pas insérée

en: SIM PIN required
fr: Le code PIN de la SIM est nécessaire

en: SIM PUK required
fr: Le code PUK de la SIM est nécessaire

en: SIM failure
fr: Échec de la SIM

en: SIM busy
fr: SIM occupée

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: SIM PIN2 required
fr: Le code PIN2 de la SIM est nécessaire

en: SIM PUK2 required
fr: Le code PUK2 de la SIM est nécessaire

en: Not found
fr: Introuvable

en: No network service
fr: Aucun service réseau

en: Network timeout
fr: Délai d’attente du réseau dépassé

en: GPRS services not allowed
fr: Le service GPRS n’est pas autorisé

en: Roaming not allowed in this location area
fr: L’itinérance n’est pas autorisée dans cette zone

en: Unspecified GPRS error
fr: Erreur GPRS non précisée

en: No Error
fr: Aucune erreur

en: Action Cancelled
fr: Action interrompue

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Network Mode
fr: Mode du réseau

en: _Automatic
fr: _Automatique

en: Choose Network
fr: Sélectionner un réseau

en: Refresh Network Providers
fr: Actualiser les fournisseurs d’accès

en: Enable Mobile Network
fr: Activer le réseau mobile

en: No WWAN Adapter Found
fr: Aucun adaptateur WWAN trouvé

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
fr: Assurez-vous d’avoir un périphérique réseau cellulaire sans fil

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
fr: Le réseau cellulaire sans fil est désactivé lorsque le mode avion est activé

en: _Turn off Airplane Mode
fr: _Désactiver le mode avion

en: Data Connection
fr: Connexion de données

en: SIM card used for internet
fr: Carte SIM utilisée pour l’accès à Internet

en: SIM Lock
fr: Verrouillage de la SIM

en: _Next
fr: _Suivant

en: _Lock SIM with PIN
fr: _Verrouiller la SIM avec le PIN

en: Change PIN
fr: Modifier le PIN

en: New PIN
fr: Nouveau PIN

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
fr: Saisir le PIN actuel pour modifier les paramètres de verrouillage de la SIM

en: Mobile Network
fr: Réseau mobile

en: Configure Telephony and mobile data connections
fr: Configurer la téléphonie et les connexions de données mobiles

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
fr: cellulaire;wwan;téléphonie;sim;mobile;

en: Utility to configure the GNOME desktop
fr: Utilitaire pour configurer l’environnement GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
fr: Paramètres est l’interface principale de configuration du système.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Display version number
fr: Afficher le numéro de version

en: Enable verbose mode
fr: Activer le mode verbeux

en: Search for the string
fr: Rechercher la chaîne

en: List possible panel names and exit
fr: Liste les noms possibles de volets et quitte

en: Panel to display
fr: Volet à afficher

en: Settings categories
fr: Catégories de paramètres

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Available panels:
fr: Volets disponibles :

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Warning: Development Version
fr: Avertissement : version de développement

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
fr: Cette version de Paramètres ne devrait être utilisée qu’à des fins de développement. Vous pourriez rencontrer des comportements incorrects du système, des pertes de données et d’autres problèmes inattendus.

en: _OK
fr: _Valider

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Settings
fr: À _propos de Paramètres

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Panels
fr: Panneaux

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
fr: Retourner au panneau précédent

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
fr: Interrompre la recherche

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
fr: Préférences;Paramètres;Réglages;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
fr: L’identifiant du dernier panneau de paramètres à ouvrir

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
fr: L’identifiant du dernier panneau de paramètres à ouvrir. Les valeurs non reconnues seront ignorées et le premier panneau de la liste sera sélectionné.

en: Show warning when running a development build of Settings
fr: Afficher un avertissement lors de l’utilisation d’une version de développement de Paramètres

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
fr: Indique si Paramètres doit afficher un avertissement lors de l’utilisation d’une version de développement.

en: Initial state of the window
fr: État initial de la fenêtre

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
fr: Un tuple contenant l’état initial de la largeur, la hauteur ainsi que l’état maximisé de la fenêtre de l’application.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fr[0]: %u sortie
fr[1]: %u sorties

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fr[0]: %u entrée
fr[1]: %u entrées

en: System Sounds
fr: Sons système
