gnome-control-center - en to gd translation catalogue (1100 entries)

en: Devices
gd: Innleadan

en: Network
gd: Lìonra

en: Home
gd: Dhachaigh

en: Settings
gd: Roghainnean

note: List of applications.
en: Applications
gd: Aplacaidean

en: Search
gd: Lorg

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup translators: * The device has been disabled
en: Disabled
gd: À comas

en: Notifications
gd: Brathan

en: Location Services
gd: Seirbheisean ionaid

en: No results found
gd: Cha deach toradh a lorg

en: Try a different search
gd: Feuch lorg eile

en: Reset
gd: Ath-shuidhich

en: _Cancel
gd: _Sguir dheth

en: _Open
gd: F_osgail

en: multiple sizes
gd: iomadh meud

en: No Desktop Background
gd: Chan eil cùlaibh aig an deasga

en: Current background
gd: An cùlaibh làithreach

en: Background
gd: Cùlaibh

en: No Bluetooth Found
gd: Cha deach Bluetooth a lorg

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
gd: Ceangail dongle gus Bluetooth a chleachdadh.

en: Bluetooth Turned Off
gd: Tha Bluetooth dheth

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
gd: Cuir air e gus uidheaman a cheangal is tar-chuir fhaidhlichean fhaighinn.

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
gd: Tha Bluetooth à comas fhad ’s a tha am modh itealain air.

en: Turn Off Airplane Mode
gd: Cuir am modh itealain dheth

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
gd: Cuir suidse a’ mhodh itealain dheth gus Bluetooth a chur an comas.

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
gd: Cuir Bluetooth air is dheth is ceangail na h-uidheaman agad ris

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
gd: share;sharing;bluetooth;obex;co-roinn;co-roinneadh;

note: FIXME Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
gd: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;sgrìn;glas;diagnosachd;tuisleadh;prìobhaideach;sealach;inneacs;lìonra;ainm;dearbh-aithne;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
gd: Cuir an t-uidheam cailbhreachaidh agad os cionn na ceàrnaige is brùth air “Tòisich”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
gd: Gluais an t-uidheam cailbhreachaidh agad dhan ionad chailbhreachaidh is brùth air “Air adhart”

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
gd: Gluais an t-uidheam cailbhreachaidh agad dhan ionad uachdair is brùth air “Air adhart”

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
gd: Dùin mullach an laptop

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
gd: Thachair mearachd inntearnail nach b’ urrainn dhuinn càradh.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
gd: Cha deach na h-innealan a stàladh air a bheil feum airson cailbhreachadh.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn a’ phròifil a ghintinn.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
gd: Cha d’fhuair sinn greim air geal-phuing na targaide.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
gd: Deiseil!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
gd: Dh’fhàillig an cailbhreachadh!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
gd: ’S urrainn dhut an t-uidheam cailbhreachaidh a thoirt air falbh a-nis.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
gd: Na bean ris an uidheam chailbhreachaidh fhad ’s a tha e trang

en: Display Calibration
gd: Cailbhreachadh an uidheim-thaisbeanaidh

note: This starts the calibration process
en: _Start
gd: _Tòisich

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
gd: _Lean air

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
gd: _Deiseil

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
gd: Sgrìn laptop

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
gd: Camara-lìn ’na bhroinn

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
gd: Monatair %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
gd: Sganair %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
gd: Camara %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
gd: Clò-bhualadair %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
gd: Camara-lìn %s

en: Enable color management for %s
gd: Cuir an comas stiùireadh dhathan airson %s

en: Show color profiles for %s
gd: Seall na pròifilean dhathan airson %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
gd: Cha deach a chailbhreachadh

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
gd: Tùsail:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
gd: Spàs nan dathan:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
gd: Pròifil deuchainne:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
gd: Tagh faidhle pròifil ICC

en: _Import
gd: _Ion-phortaich

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
gd: Pròifilean ICC ris a bheil taic

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
gd: A h-uile faidhle

en: Screen
gd: Sgrìn

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
gd: Sàbhail a’ phròifil

en: _Save
gd: _Sàbhail

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
gd: Cruthaich pròifil dhathan airson an uidheim a thagh thu

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
gd: Cha do mhothaich sinn ri inneal tomhais. Dèan cinnteach gu bheil e air agus ceangailte ris mar bu chòir.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
gd: Chan eil an t-inneal tomhais a’ cur taic ri pròifileadh chlò-bhualadairean.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
gd: Chan eil taic ris an t-seòrsa seo a dh’uidheam aig an àm seo.

en: Screen Calibration
gd: Cailbhreachadh na sgrìn

en: Calibration Quality
gd: Càileachd a’ chailbhreachaidh

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
gd: Cruthaichidh an cailbhreachadh pròifil leis an urrainn dhut na dathan air an sgrìn agad a stiùireadh. Mar as fhaide a bheir thu seachad air a chailbhreachadh, ’s ann as fhearr a bhios pròifil nan dathan agad.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
gd: Chan urrainn dhut an coimpiutair agad a chleachdadh fhad ’s a bhios an cailbhreachadh a’ dol air adhart.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
gd: Càileachd

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
gd: Tuairmeas air dè cho fad ’s a bheir e

en: Calibration Device
gd: An t-uidheam cailbhreachaidh

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
gd: Tagh an t-uidheam mothachaidh a bu toigh leat cleachdadh airson cailbhreachadh.

en: Display Type
gd: Seòrsa an uidheim-thaisbeanaidh

en: Select the type of display that is connected.
gd: Tagh seòrsa an uidheim-thaisbeanaidh a tha ceangailte ris.

en: Profile Whitepoint
gd: Geal-phuing na pròifile

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
gd: Tagh geal-phuing targaide air an uidheam-taisbeanadh. Mar is trice, cleachdar illuminant D65 airson cailbhreachadh.

en: Display Brightness
gd: Soilleireachd an uidheim-thaisbeanaidh

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
gd: Suidhich an t-uidheam-taisbeanaidh air an t-soilleireachd a chleachdas tu mar is trice. Bidh stiùireadh nan dathan nas pongaile air an ìre seo de shoilleireachd.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
gd: Air neo ’s urrainn dhut ìre soilleireachd o phròifil eile aig an uidheam seo a chleachdadh.

en: Profile Name
gd: Ainm na pròifile

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
gd: ’S urrainn dhut pròifil dhathan a chleachdadh air diofar choimpiutairean no fiù pròifilean a chleachdadh airson diofar ìrean de sholas.

en: Profile Name:
gd: Ainm na pròifile:

en: Summary
gd: Gearr-chunntas

en: Profile successfully created!
gd: Chaidh a’ phròifil a chruthachadh!

en: Copy profile
gd: Dèan lethbhreac dhen phròifil

en: Requires writable media
gd: Feumaidh seo meadhan as urrainnear sgrìobhadh air

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
gd: Dh’fhaoidte gum bi an stiùireadh seo a thaobh mar a chleachdar na pròifilean seo air <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> agus <a href="windows">Microsoft Windows</a> feumail dhut.

en: Add Profile
gd: Cuir ris pròifil

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
gd: Mhothaich sinn do dhuilgheadasan. Dh’fhaoidte nach obraich a’ phròifil mar bu chòir. <a href="">Seall am mion-fhiosrachadh.</a>

en: _Import File…
gd: _Ion-phortaich faidhle…

en: _Add
gd: _Cuir ris

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
gd: Feumaidh pròifil dhathan cho ùr ’s a ghabhas a bhith aig gach uidheam mus gabh an dath a stiùireadh.

note: translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
gd: Barrachd fiosrachaidh

en: Learn more about color management
gd: Barrachd fiosrachaidh mu stiùireadh dhathan

en: _Set for all users
gd: _Suidhich airson a h-uile cleachdaiche

en: Set this profile for all users on this computer
gd: Suidhich a’ phròifil seo airson na h-uile cleachdaiche air a’ choimpiutair seo

en: _Enable
gd: _Cuir an comas

en: _Add profile
gd: Cuir ris _pròifil

en: _Calibrate…
gd: _Cailbhrich…

en: Calibrate the device
gd: Cailbhrich an t-uidheam

en: _Remove profile
gd: Thoi_r air falbh a’ phròifil

en: _View details
gd: _Seall am mion-fhiosrachadh

en: Unable to detect any devices that can be color managed
gd: Cha do mhothaich sinn dha dh’uidheam sam bith a ghabhas na dathan a stiùireadh dha

en: Projector
gd: Proiseactar

en: LCD (CCFL backlight)
gd: LCD (solas-cùil CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
gd: LCD (solas-cùil LED RGB)

en: LCD (white LED backlight)
gd: LCD (solas-cùil LED geal)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
gd: LCD gamut leathann (solas-cùil CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
gd: LCD gamut leathann (solas-cùil LED RGB)

[ctx: Calibration quality]
en: High
gd: Àrd

en: 40 minutes
gd: 40 mionaid

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
gd: Meadhanach

en: 30 minutes
gd: Leth-uair a thìde

[ctx: Calibration quality]
en: Low
gd: Ìseal

en: 15 minutes
gd: Cairteal na h-uarach

en: Native to display
gd: Roghainn thùsail an uidheim-thaisbeanaidh

en: D50 (Printing and publishing)
gd: D50 (clò-bhualadh is foillseachadh)

en: D65 (Photography and graphics)
gd: D65 (fotografachd is grafaigeachd)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
gd: Spàs stannardach

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
gd: Pròifil deuchainne

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
gd: Fèin-obrachail

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
gd: Càileachd ìseal

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
gd: Càileachd mheadhanach

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
gd: Càileachd àrd

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
gd: RGB tùsail

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
gd: CMYK tùsail

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
gd: Liath tùsail

en: Vendor supplied factory calibration data
gd: Dàta cailbhreachaidh tùsail a sholair an reiceadair

en: Full-screen display correction not possible with this profile
gd: Cha ghabh ceartachadh taisbeanadh làn-sgrìn a dhèanamh sa phròifil seo

en: This profile may no longer be accurate
gd: Dh’fhaoidte nach eil a’ phròifil seo ceart tuilleadh

en: Color
gd: Dath

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
gd: Cailbhrich dathan nan uidheaman agad, can uidheaman-taisbeanaidh, camarathan no clò-bhualadairean

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
gd: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;dath;ICC;pròifil;cailbhrich;cailbhreachadh;clò-bhualadair;taisbeanadh;uidheam-taisbenaidh;sgrìn;

en: Other…
gd: Eile…

en: _Select
gd: _Tagh

en: No languages found
gd: Cha deach cànan a lorg

en: More…
gd: Barrachd…

en: Time
gd: Àm

en: Today
gd: An-diugh

en: Yesterday
gd: An-dè

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
gd: %e %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
gd: %e %b %Y

en: 24-hour
gd: 24 uairean

en: AM / PM
gd: m/f

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
gd: %e %B %Y, %l:%M %P

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
gd: %l:%M %P

en: Date & Time
gd: Ceann-là ⁊ an t-àm

en: Year
gd: Bliadhna

en: Month
gd: Mìos

en: January
gd: Am Faoilleach

en: February
gd: An Gearran

en: March
gd: Am Màrt

en: April
gd: An Giblean

en: May
gd: An Cèitean

en: June
gd: An t-Ògmhios

en: July
gd: An t-Iuchar

en: August
gd: An Lùnastal

en: September
gd: An t-Sultain

en: October
gd: An Dàmhair

en: November
gd: An t-Samhain

en: December
gd: An Dùbhlachd

en: Day
gd: Latha

en: Time Zone
gd: Roinn-tìde

en: Search for a city
gd: Lorg baile

en: Requires internet access
gd: Tha feum air an eadar-lìon

en: Automatic Time _Zone
gd: An _roinn-tìde gu fèin-obrachail

en: Time Z_one
gd: R_oinn-tìde

en: Time _Format
gd: _Fòrmat an ama

en: Change the date and time, including time zone
gd: Atharraich an ceann-là ’s an t-àm, a’ gabhail a-steach na roinne-tìde

note: Translators: Search terms to find the Date and Time panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Clock;Timezone;Location;
gd: Clock;Timezone;Location;gleoc;cleoc;roinn-tìde;ionad;àite;

en: Change system time and date settings
gd: Atharraich roghainnean àm ’s ceann-là an t-siostaim

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
gd: Feumaidh tu dearbhadh a dhèanamh gus roghainnean an ama no a’ chinn-là atharrachadh.

en: _Web
gd: _Lìon

en: _Mail
gd: _Post

en: _Calendar
gd: _Mìosachan

en: M_usic
gd: C_eòl

en: _Photos
gd: _Dealbhan

en: Default Applications
gd: Aplacaidean tùsail

en: Configure Default Applications
gd: Rèitich na h-placaidean tùsail

note: Translators: Search terms to find the Default Applications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: default;application;preferred;media;
gd: default;application;preferred;media;tùsail;bun-roghainn;bunaiteach;aplacaid;nas fheass;as fhearr;meadhan;meadhanan;

en: Problem Reporting
gd: Ag aithris air duilgheadasan

en: _Automatic Problem Reporting
gd: _Aithrisean fèin-obrachail air duilgheadasan

en: On
gd: Air

en: Off
gd: Dheth

en: Apply Changes?
gd: A bheil thu airson na h-atharraichean a chur an sàs?

en: _Apply
gd: Cuir _an sàs

en: Display Arrangement
gd: Rian nan uidheaman-taisbeanaidh

en: Mirror
gd: Sgàthanaich

en: Primary Display
gd: Am prìomh uidheam-taisbeanaidh

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: Night Light
gd: Solas oidhche

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
gd: Dreach-tìre

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
gd: Portraid dheas

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
gd: Portraid chlì

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
gd: Dreach-tìre (air a chuairteachadh)

en: Refresh Rate
gd: Tricead an ath-nuadhachaidh

en: Adjust for TV
gd: Gleus airson TBh

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
gd: À comas greis gu ruige a-màireach

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
gd: Ath-thòisich a’ chriathrag

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
gd: Nì an solas oidhche dath na sgrìn nas blàithe. Cuidichidh seo an aghaidh sgìths nan sùilean agus bacadh-cadail.

en: Schedule
gd: Sgeideal

en: Sunset to Sunrise
gd: O laighe gu èirigh na grèine

en: Times
gd: Amannan

en: From
gd: O

en: Hour
gd: Uair

en: Minute
gd: Mionaid

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
gd: m

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
gd: f

en: To
gd: Gu

en: Displays
gd: Uidheaman-taisbeanaidh

en: Choose how to use connected monitors and projectors
gd: Tagh mar a thèid monatairean is proiseactaran a tha ceangailte ris a chleachdadh

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
gd: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;panail;proiseactar;tilgear;sgrìn;dùmhlachd-bhreacaidh;ath-nuadhaich;ath-nuadhachadh;monatar;solar;oidhche;gorm;dearg;dath;laighe na grèine;èirigh na grèine;

en: Unknown
gd: Chan eil fhios

note: translators: This is the name of the OS, followed by the build ID, for * example: * "Fedora 25 (Workstation Edition); Build ID: xyz" or * "Ubuntu 16.04 LTS; Build ID: jki"
en: %s; Build ID: %s
gd: %s; ID na togail: %s

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
gd: 64-biod

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
gd: 32-biod

en: Memory
gd: Cuimhne

en: Processor
gd: Pròiseasar

en: Graphics
gd: Grafaigeachd

en: Calculating…
gd: ’Ga àireamhachadh…

en: Virtualization
gd: Biortaileachadh

en: About
gd: Mu dhèidhinn

en: View information about your system
gd: Seall fiosrachadh mun t-siostam agad

en: Sound and Media
gd: Fuaim agus meadhanan

en: Volume down
gd: Lùghdaich an fhuaim

en: Volume up
gd: Cuir an fhuaim an àirde

en: Launch media player
gd: Cuir gu dol cluicheadair nam meadhanan

en: Play (or play/pause)
gd: Cluich (no cluich/cuir ’na stad)

en: Pause playback
gd: Cuir a chluich ’na stad

en: Stop playback
gd: Sguir dhen chluich

en: Previous track
gd: An traca roimhe

en: Next track
gd: An ath-thraca

en: Eject
gd: Gluais a-mach

en: Typing
gd: Sgrìobhadh

en: Switch to next input source
gd: Gearr leum gun ath-thùs ion-chuir

en: Switch to previous input source
gd: Gearr leum gun tùs ion-chuir roimhe

en: Launchers
gd: Lòinsearan

en: Launch help browser
gd: Cuir gu dol brabhsair na cobharach

en: Launch calculator
gd: Cuir gu dol an t-àireamhair

en: Launch email client
gd: Cuir gu dol cliant a’ phuist-d

en: Launch web browser
gd: Cuir gu dol am brabhsair-lìn

en: Home folder
gd: Am pasgan-dachaigh

[ctx: keybinding]
en: Search
gd: Lorg

en: System
gd: Siostam

en: Log out
gd: Clàraich a-mach

en: Lock screen
gd: Glais an sgrìn

en: Turn zoom on or off
gd: Cuir an sùmadh air no dheth

en: Zoom in
gd: Sùm a-steach

en: Zoom out
gd: Sùm a-mach

en: Turn screen reader on or off
gd: Cuir leughadair na sgrìn air no dheth

en: Turn on-screen keyboard on or off
gd: Cuir am meur-chlàr air an sgrìn air no dheth

en: Increase text size
gd: Dèan an teacsa nas motha

en: Decrease text size
gd: Dèan an teacsa nas lugha

en: High contrast on or off
gd: Iomsgaradh àrd air no dheth

en: No input sources found
gd: Cha deach tùs ion-chuir a lorg

[ctx: Input Source]
en: Other
gd: Eile

en: Add an Input Source
gd: Cuir tùs ion-chuir ris

en: Input methods can’t be used on the login screen
gd: Cha ghabh dòighean ion-chuir a chleachdadh air an sgrìn chlàraidh

en: No input source selected
gd: Cha deach tùs ion-chuir a thaghadh

en: Move Up
gd: Gluais suas

en: Move Down
gd: Gluais sìos

en: Preferences
gd: Roghainnean

en: Remove
gd: Thoir air falbh

en: Custom Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean gnàthaichte

en: Compose Key
gd: Iuchair Compose

en: Input Sources
gd: Tùsan ion-chuir

en: Use the _same source for all windows
gd: Cleachd an aon tù_s airson gach uinneag

en: Keyboard Shortcuts
gd: Ath-ghoiridean a’ mheur-chlàir

en: Reset All Shortcuts?
gd: A bheil thu airson na h-ath-ghoiridean uile ath-shuidheachadh?

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
gd: Ma nì thu ath-shuidheachadh air na h-ath-ghoiridean agad, dh’fhaoidte gum bi buaidh air sin air na h-ath-ghoiridean gnàthaichte agad. Cha ghabh sin a neo-dhèanamh.

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Reset All
gd: Ath-shuidhich na h-uile

en: Reset All…
gd: Ath-shuidhich na h-uile…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
gd: Ath-shuidhich na h-ath-ghoiridean uile air an luachan tùsail

en: Add Shortcut
gd: Cuir ath-ghoirid ris

en: No keyboard shortcut found
gd: Cha deach ath-ghoirid a’ mheur-chlàir a lorg

en: Enter the new shortcut
gd: Cuir a-steach an ath-ghoirid ùr

en: Set Custom Shortcut
gd: Suidhich ath-ghoirid ghnàthaichte

en: Set Shortcut
gd: Suidhich ath-ghoirid

en: Add Custom Shortcut
gd: Cuir ath-ghoirid ghnàthaichte ris

en: Add
gd: Cuir ris

en: Replace
gd: Cuir ’na àite

en: Set
gd: Suidhich

en: Name
gd: Ainm

en: Command
gd: Àithne

en: Shortcut
gd: Ath-ghoirid

en: Set Shortcut…
gd: Suidhich ath-ghoirid…

en: None
gd: Chan eil gin

en: Reset the shortcut to its default value
gd: Ath-shuidhich an ath-ghoirid air a luach tùsail

en: Keyboard
gd: Meur-chlàr

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
gd: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;ath-ghoirid;rum-obrach;uinneag;meud;meudaich;ath-mheudaich;ath-mheudachadh;sùm;iomsgaradh;ion-chur;cur a-steach;cuir a-steach;tùs;glas;glais;iom-dhraibh;

en: Automatic Screen _Lock
gd: G_las fhèin-obrachail na sgrìn

en: Screen Lock
gd: Glas na sgrìn

note: FIXME
en: Test Your _Settings
gd: Cuir na roghainnean agad fo dheuchainn

en: General
gd: Coitcheann

en: Primary Button
gd: Prìomh-phutan

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
gd: Suidhichidh seo òrdugh nam putanan fiosaigeach air luchagan is padaichean-suathaidh.

en: Left
gd: Clì

en: Right
gd: Deas

en: Mouse
gd: Luchag

en: Mouse Speed
gd: Luaths na luchaige

note: Translators: This switch reverses the scrolling direction for mices. The term used comes from OS X so use the same translation if possible. Translators: This switch reverses the scrolling direction for touchpads. The term used comes from OS X so use the same translation if possible.
en: Natural Scrolling
gd: Sgroladh nàdarra

en: Scrolling moves the content, not the view.
gd: Gluaisidh an sgroladh an t-susbaint ’s cha ghluais an sealladh.

en: Touchpad
gd: Pada-suathaidh

en: Touchpad Speed
gd: Luaths a’ phada-shuathaidh

en: Tap to Click
gd: Thoir gnogag airson briogadh

en: Two-finger Scrolling
gd: Sgroladh dà-chorragach

en: Edge Scrolling
gd: Sgroladh oir

en: Try clicking, double clicking, scrolling
gd: Feuch briogadh, briogadh dùbailte agus sgroladh

en: Five clicks, GEGL time!
gd: Còig briogaidhean, àm GEGL!

en: Double click, primary button
gd: Briogadh dùbailte, prìomh-phutan

en: Single click, primary button
gd: Briogadh singilte, prìomh-phutan

en: Double click, middle button
gd: Briogadh dùbailte, putan meadhain

en: Single click, middle button
gd: Briogadh singilte, putan meadhain

en: Double click, secondary button
gd: Briogadh dùbailte, an dàrna putan

en: Single click, secondary button
gd: Briogadh singilte, an dàrna putan

en: Mouse & Touchpad
gd: An luchag ⁊ am pada-suathaidh

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
gd: Atharraich mothalachd na luchaige no a’ phada-suathaidh agad is tagh tè deas- no chlì-làmhach

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
gd: Pada-suathaidh;Tomhaire;Briog;Gnogag;Dùbailte;Ball-lorgaire;Sgrolaich;Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
gd: Ìoc, chaidh rudeigin cearr. Cuir fios gu reiceadair a’ bhathair-bhog agad.

en: NetworkManager needs to be running.
gd: Feumaidh NetworkManager a bhith a’ ruith.

en: Not set up
gd: Cha deach seo a shuidheachadh

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
gd: Ceangailte

en: Options…
gd: Roghainnean…

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
gd: A bheil thu airson an WiFi Hotspot a chur air?

en: Network Name
gd: Ainm an lìonraidh

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
gd: Facal-faire

en: _Turn On
gd: _Cuir air

en: Wi-Fi
gd: WiFi

en: Stop hotspot and disconnect any users?
gd: A bheil thu airson stad a chur air an hotspot is cleachdaiche sam bith eile a dhì-cheangal?

en: _Stop Hotspot
gd: _Cuir stad air an hotspot

en: Airplane Mode
gd: Modh itealain

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
gd: Cuiridh seo WiFi, Bluetooth agus bann-leathann mobile à comas

en: No Wi-Fi Adapter Found
gd: Cha deach adaptar WiFi a lorg

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
gd: Dèan cinnteach gu bheil adaptar WiFi agad ceangailte agus air a chur air

en: Visible Networks
gd: Lìonraidhean a chithear

en: NetworkManager needs to be running
gd: Feumaidh NetworkManager a bhith a’ ruith

en: 802.1x _Security
gd: _Tèarainteachd 802.1x

en: Security
gd: Tèarainteachd

en: Profile %d
gd: Pròifil %d

[ctx: Wifi security]
en: None
gd: Chan eil gin

en: Never
gd: Chan ann idir

en: %i day ago | %i days ago
gd[0]: %i latha air ais
gd[1]: %i latha air ais
gd[2]: %i làithean air ais
gd[3]: %i latha air ais

[ctx: Signal strength]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: Signal strength]
en: Weak
gd: Lag

[ctx: Signal strength]
en: Ok
gd: Ceart ma-thà

[ctx: Signal strength]
en: Good
gd: Math

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
gd: Fìor-mhath

en: IPv4 Address
gd: Seòladh IPv4

en: IPv6 Address
gd: Seòladh IPv6

en: IP Address
gd: Seòladh IP

en: Forget Connection
gd: Dìochuimhnich an ceangal

en: Remove Connection Profile
gd: Thoir air falbh pròifil a’ cheangail

en: Remove VPN
gd: Thoir air falbh a’ VPN

en: Details
gd: Mion-fhiosrachadh

en: automatic
gd: fèin-obrachail

en: Identity
gd: Dearbh-aithne

en: Delete Address
gd: Sguab às an seòladh

en: Delete Route
gd: Sguab às an t-slighe

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
gd: Chan eil gin

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
gd: Iuchair WEP 40/128-bit (Hex no ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
gd: Abairt-fhaire WEP 128-bit

en: WPA & WPA2 Personal
gd: WPA ⁊ WPA2 pearsanta

en: WPA & WPA2 Enterprise
gd: WPA ⁊ WPA2 Enterprise

en: Signal Strength
gd: Neart an t-siognail

en: Link speed
gd: Astar a’ cheangail

en: Hardware Address
gd: Seòladh bathair-chruaidh

en: Default Route
gd: An t-slighe bhunaiteach

en: Last Used
gd: Air a chleachdadh an turas mu dheireadh

en: Connect _automatically
gd: Ce_angail gu fèin-obrachail

en: Make available to _other users
gd: Cuir ri lài_mh chleachdaichean eile

en: _Name
gd: Ai_nm

en: _MAC Address
gd: Seòladh _MAC

en: _Cloned Address
gd: Seòladh _clònaichte

en: IPv_4 Method
gd: Modh IPv_4

en: Automatic (DHCP)
gd: Fèin-obrachail (DHCP)

en: Link-Local Only
gd: Link-Local a-mhàin

en: Manual
gd: A làimh

en: Disable
gd: Cuir à comas

en: Addresses
gd: Seòlaidhean

en: Address
gd: Seòladh

en: Gateway
gd: Bealach

en: Automatic
gd: Fèin-obrachail

en: Automatic DNS
gd: DNS fèin-obrachail

en: Separate IP addresses with commas
gd: Sgaraich seòlaichean IP le cromagan

en: Routes
gd: Slighean

en: Automatic Routes
gd: Slighean fèin-obrachail

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
gd: Meatraigeachd

en: Use this connection _only for resources on its network
gd: Na cleachd an ceangal se_o ach airson goireasan air a lìonra fhèin

en: IPv_6 Method
gd: Modh IPv_6

en: Automatic, DHCP only
gd: Fèin-obrachail, DHCP a-mhàin

en: Prefix
gd: Ro-leasachan

en: Unable to open connection editor
gd: Chan urrainn dhuinn deasaiche nan ceanglaichean fhosgladh

en: New Profile
gd: Pròifil ùr

en: Import from file…
gd: Ion-phortaich o fhaidhle…

en: Add VPN
gd: Cuir ris VPN

en: S_ecurity
gd: Tèaraint_eachd

en: Cannot import VPN connection
gd: Chan urrainn dhuinn an ceangal VPN ion-phortadh

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am faidhle “%s” a leughadh no chan eil dàta sam bith ’na bhroinn leis an dèanar ceangal VPN
    
    Mearachd: %s.

en: Select file to import
gd: Tagh faidhle a thèid ion-phortadh

en: A file named “%s” already exists.
gd: Tha faidhle air a bheil “%s” ann mu thràth.

en: _Replace
gd: Cui_r ’na àite

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
gd: A bheil thu airson an ceangal VPN a tha thu a’ sàbhaladh a chur an àite “%s”?

en: Cannot export VPN connection
gd: Chan urrainn dhuinn an ceangal VPN às-phortadh

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an ceangal VPN “%s” às-phortadh gu %s.
    
    Mearachd: %s.

en: Export VPN connection
gd: Às-phortaich ceangal VPN

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
gd: (Mearachd: Chan urrainn dhuinn deasaiche nan ceanglaichean VPN a luchdadh)

en: Control how you connect to the Internet
gd: Stiùirich an dòigh a cheanglas tu ris an eadar-lìon

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
gd: Stiùirich an dòigh a cheanglas tu ri lìonraidhean WiFi

en: never
gd: Chan ann idir

en: today
gd: an-diugh

en: yesterday
gd: an-dè

en: Last used
gd: Air a chleachdadh an turas mu dheireadh

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
gd: Uèirichte

en: Add new connection
gd: Cuir ceangal ùr ris

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
gd: Thèid fiosrachadh nan lìonraidhean a thagh thu, a’ gabhail a-steach an fhacail-fhaire ’s rèiteachadh gnàthaichte sam bith, air chall.

en: _Forget
gd: _Dìochuimhnich

en: Known Wi-Fi Networks
gd: Lìonraidhean WiFi as aithne dhuinn

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
gd: _Dìochuimhnich

en: System policy prohibits use as a Hotspot
gd: Chan eil e ceadaichte a chleachdadh mar hotspot ri linn poileasaidh an t-siostaim

en: Wireless device does not support Hotspot mode
gd: Chan eil an t-uidheam uèirleas a’ cur taic ris a’ mhodh hotspot

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
gd: Nuair nach eil URL rèiteachaidh ’ga thoirt seachad, thèid fhèin-lorg progsaidh lìonraidh a chleachdadh.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
gd: Cha mholamaid seo air lìonraidhean poblach anns nach eil earbsa.

en: Turn device off
gd: Cuir an t-uidheam dheth

en: Provider
gd: Sòlaraiche

en: Network Proxy
gd: Progsaidh lìonraidh

en: _HTTP Proxy
gd: Progsaidh _HTTP

en: H_TTPS Proxy
gd: Progsaidh H_TTPS

en: _FTP Proxy
gd: Progsaidh _FTP

en: _Socks Host
gd: Òstair _Socks

en: _Ignore Hosts
gd: Le_ig seachad òstairean

en: HTTP proxy port
gd: Port progsaidh HTTP

en: HTTPS proxy port
gd: Port progsaidh HTTPS

en: FTP proxy port
gd: Port progsaidh FTP

en: Socks proxy port
gd: Port progsaidh Socks

en: _Configuration URL
gd: An URL _rèiteachaidh

en: Turn VPN connection off
gd: Cuir an ceangal VPN dheth

en: Turn Wi-Fi off
gd: Cuir am WiFi dheth

en: _Connect to Hidden Network…
gd: _Ceangail ri lìonra falaichte…

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
gd: Cuir air WiFi Ho_tspot…

en: _Known Wi-Fi Networks
gd: _Lìonraidhean WiFi as aithne dhuinn

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
gd: Chan eil fhios dè an staid

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
gd: Gun stiùireadh

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
gd: Chan eil seo ri fhaighinn

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
gd: A’ ceangal

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
gd: Tha feum air dearbhadh

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
gd: A’ briseadh a’ cheangail

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
gd: Dh’fhàillig an ceangal

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
gd: Chan eil fhios dè an staid (a dhìth)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
gd: Dh’fhàillig an rèiteachadh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
gd: Dh’fhàillig rèiteachadh an IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
gd: Dh’fhalbh an ùine air rèiteachadh an IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
gd: Bha feum air rùintean ach cha dug thu seachad gin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
gd: Chaidh an ceangal ris an athchuingiche 802.1x a bhriseadh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
gd: Dh’fhàillig rèiteachadh an athchuingiche 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
gd: Dh’fhàillig an t-athchuingiche 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
gd: Thug dearbhadh an t-athchuingiche 802.1x ro fhada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
gd: Dh’fhàillig tòiseachadh na seirbheise PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
gd: Chaidh an ceangal ris an t-seirbheis PPP a bhriseadh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
gd: Dh’fhàillig PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
gd: Dh’fhàillig thòiseachadh a’ chliant DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
gd: Mearachd a’ chliant DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
gd: Dh’fhàillig an cliant DCHP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
gd: Dh’fhàillig tòiseachadh seirbheis a’ cheangail cho-roinnte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
gd: Dh’fhàillig seirbheis a’ cheangail cho-roinnte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
gd: Dh’fhàillig tòiseachadh na seirbheise AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
gd: Mearachd na seirbheise AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
gd: Dh’fhàillig an t-seirbheis AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
gd: Tha an loidhne trang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
gd: Chan eil fuaim daithealaidh ann

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
gd: Cha b’ urrainn giùlanair a stèidheachadh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
gd: Dh’fhalbh an ùine air an iarrtas daithealaidh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
gd: Dh’fhàillig an oidhirp daithealaidh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
gd: Dh’fhàillig tòiseachadh a’ mhòdaim

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
gd: Dh’fhàillig taghadh an APN a shònraich thu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
gd: Chan eilear a’ sireadh lìonraidhean

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
gd: Chaidh clàradh an lìonraidh a dhiùltadh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
gd: Dh’fhalbh an ùine air clàradh an lìonraidh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
gd: Cha b’ urrainn dhuinn clàradh aig an lìonra a dh’iarr thu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
gd: Dh’fhàillig sgrùdadh a’ PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
gd: Dh’fhaoidte gu bheil am bathar-an-sàs airson an uidheim a dhìth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
gd: Dh’fhalbh an ceangal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
gd: Chaidh ceangal a bha ann a ghabhail os làimh

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
gd: Cha deach am mòdam a lorg

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
gd: Dh’fhàillig an ceangal Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
gd: Cha deach cairt SIM a chur a-steach

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
gd: Tha feum air PIN an SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
gd: Tha feum air PUK an SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
gd: Tha an SIM cearr

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
gd: Dh’fhàillig eisimeileachd a’ cheangail

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
gd: Tha bathar-an-sàs a dhìth

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
gd: Chan eil an càball a-staigh

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
gd: mearachd gun sònrachadh san tèarainteachd 802.1X (wpa-eap)

en: no file selected
gd: cha deach faidhle a thaghadh

en: unspecified error validating eap-method file
gd: mearachd gun sònrachadh le dearbhadh an fhaidhle eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
gd: Iuchraichean prìobhaideach DER, PEM no PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
gd: DER no teisteanasan PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
gd: tha faidhle EAP-FAST PAC a dhìth

en: PAC files (*.pac)
gd: Faidhlichean PAC (*.pac)

en: Anonymous
gd: Gun urra

en: Authenticated
gd: Air a dhearbhadh

en: Both
gd: An dà chuid

en: Anony_mous identity
gd: Gun _urra

en: PAC _file
gd: _Faidhle PAC

en: Choose a PAC file
gd: Tagh faidhle PAC

en: _Inner authentication
gd: De_arbhadh a-staigh

en: Allow automatic PAC pro_visioning
gd: Ceadaich PAC _Provisioning fèin-obrachail

en: missing EAP-LEAP username
gd: tha ainm-cleachdaiche EAP-LEAP a dhìth

en: missing EAP-LEAP password
gd: tha facal-faire EAP-LEAP a dhìth

en: _Username
gd: _Ainm-cleachdaiche

en: _Password
gd: _Facal-faire

en: Sho_w password
gd: Seall a_m facal-faire

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
gd: teisteanas EAP-PEAP CA mì-dhligheach: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
gd: teisteanas EAP-PEAP CA mì-dhligheach: cha deach teisteanas a shònrachadh

en: Version 0
gd: Tionndadh 0

en: Version 1
gd: Tionndadh 1

en: C_A certificate
gd: Teiste_anas le ùghdarras theisteanasan

en: Choose a Certificate Authority certificate
gd: Tagh seirbheis ùghdarras theisteanasan

en: No CA certificate is _required
gd: Chan eil teisteanas CA _riatanach

en: PEAP _version
gd: Tionndadh _PEAP

en: missing EAP username
gd: tha ainm-cleachdaiche EAP a dhìth

en: missing EAP password
gd: tha facal-faire EAP a dhìth

en: missing EAP-TLS identity
gd: tha dearbh-aithne EAP-TLS a dhìth

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
gd: teisteanas EAP-TLS CA mì-dhligheach: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
gd: teisteanas EAP-TLS CA mì-dhligheach: cha deach teisteanas a shònrachadh

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
gd: iuchair phrìobhaideach EAP-TLS mhì-dhligheach: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
gd: teisteanas cleachdaiche EAP-TLS mì-dhligheach: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
gd: Chan eil iuchraichean prìobhaideach gun chrioptachadh tèarainte

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
gd: Tha coltas nach eil an iuchair phrìobhaideach a thagh thu air a chrioptachadh. Bheireadh sin cothrom do dhaoine an t-ainm is facal-faire agad a ghoid. Tagh iuchair phrìobhaideach a tha fo dhìon facail-fhaire.
    
    (’S urrainn dhut an iuchair phrìobhaideach agad a dhìon le openssl)

en: Choose your personal certificate
gd: Tagh an teisteanas prìobhaideach agad

en: Choose your private key
gd: Tagh an iuchair phrìobhaideach agad

en: I_dentity
gd: _Dearbh-aithne

en: _User certificate
gd: _Teisteanas cleachdaiche

en: Private _key
gd: I_uchair phrìobhaideach

en: _Private key password
gd: Facal-faire na _h-iuchrach phrìobhaideach

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
gd: teisteanas EAP-TTLS CA mì-dhligheach: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
gd: teisteanas EAP-TTLS CA mì-dhligheach: cha deach teisteanas a shònrachadh

en: MSCHAPv2 (no EAP)
gd: MSCHAPv2 (gun EAP)

en: _Domain
gd: _Àrainn

en: Unknown error validating 802.1X security
gd: Mearachd nach aithne dhuinn le dearbhadh tèarainteachd 802.1X

en: Au_thentication
gd: D_earbhadh

en: missing leap-username
gd: tha ainm-cleachdaiche leap a dhìth

en: missing leap-password
gd: tha facal-faire leap a dhìth

en: _Type
gd: _Seòrsa

en: missing wep-key
gd: tha iuchair wep a dhìth

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
gd: tha an iuchair wep mì-dhligheach: chan fhaod ach figearan sia-dheicheach a bhith am broinn iuchair a tha %zu a dh’fhaid

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
gd: tha an iuchair wep mì-dhligheach: chan fhaod ach caractaran ASCII a bhith am broinn iuchair a tha %zu a dh’fhaid

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
gd: tha an iuchair wep mì-dhligheach: tha faide na iuchrach %zu cearr. Feumaidh iuchair a bith 5/13 (ascii) no 10/26 (sia-dheicheach) a dh’fhaid

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
gd: tha an iuchair wep mì-dhligheach: chan fhaod an abairt-fhaire a bhith falamh

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
gd: tha an iuchair wep mì-dhligheach: chan fhaod an abairt-fhaire a bhith nas giorra na 64 caractar

en: 1 (Default)
gd: 1 (Bun-roghainn)

en: Open System
gd: Siostam fosgailte

en: Shared Key
gd: Iuchair cho-roinnte

en: _Key
gd: _Iuchair

en: Sho_w key
gd: _Seall an iuchair

en: WEP inde_x
gd: Inneacs _WEP

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
gd: wpa-psk mì-dhligheach: tha faide na h-iuchrach %zu mì-dhligheach. Feumaidh i bhith [8,63] baidht no 64 figear sia-dheicheach

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
gd: wpa-psk mì-dhligheach: cha ghabh an iuchair tuigsinn mar àireamh shia-dheicheach a tha 43 baidht a dh’fhaid

[ctx: notifications]
note: This is the per application switch for message tray usage.
en: _Notifications
gd: Bratha_n

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
gd: C_aismeachdan fuaime

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
gd: _Priob-bhrathan

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
gd: Nochdaidh brathan fhathast air liosta nam brathan nuair a bhios am priobadh air a chur à comas.

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
gd: Seall susbaint nan tea_chdaireachdan ann am priob-bhrathan

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
gd: Brathan na sgrìn-g_lasaidh

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
gd: Seall s_usbaint nan teachdaireachdan air an sgrìn-ghlasaidh

en: _Lock Screen Notifications
gd: Brathan na sgrìn-g_lasaidh

en: Control which notifications are displayed and what they show
gd: Stiùirich na brathan a chithear agus na sheallas iad

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
gd: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;brathan;bratach;teachdaireachd;treidhe;priob-uinneag;

[ctx: Online Account]
en: Other
gd: Eile

en: Error removing account
gd: Mearachd a’ toirt air falbh a’ chunntais

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
gd: Neo-dhèan

en: Connect to your data in the cloud
gd: Dèan ceangal ris an dàta agad san neul

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
gd: Chan eil ceangal dhan eadar-lìon ann — dèan ceangal gus cunntas air loidhne ùr a chruthachadh

en: Add an account
gd: Cuir cunntas ris

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
gd: Cunntas %s

en: Remove Account
gd: Thoir air falbh an cunntas

en: Online Accounts
gd: Cunntasan air loidhne

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
gd: Ceangail ris na cunntasan air loidhne ’s cuir romhad mar a thèid an cleachdadh

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
gd: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;cabadaich;post;mìosachadn;pòcaid;

en: Unknown time
gd: Chan eil fhios dè cho fad

en: %i minute | %i minutes
gd[0]: %i mhionaid
gd[1]: %i mhionaid
gd[2]: %i mionaidean
gd[3]: %i mionaid

en: %i hour | %i hours
gd[0]: %i uair a thìde
gd[1]: %i uair a thìde
gd[2]: %i uairean a thìde
gd[3]: %i uair a thìde

en: hour | hours
gd[0]: uair a thìde
gd[1]: uair a thìde
gd[2]: uairean a thìde
gd[3]: uair a thìde

en: minute | minutes
gd[0]: mhionaid
gd[1]: mhionaid
gd[2]: mionaidean
gd[3]: mionaid

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
gd: %s gus am bi e air a làn-teairrdseadh

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
gd: Rabhadh: %s air fhàgail

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
gd: %s air fhàgail

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
gd: Air a làn-teairrdseadh

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
gd: Falamh

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
gd: A’ teairrdseadh

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
gd: ’Ga dhì-theairrdseadh

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
gd: Luchag uèirleas

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
gd: Meur-chlàr uèirleas

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
gd: Solar cumhachd do-bhrisidh

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
gd: Cuidiche digiteach pearsanta

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
gd: Fòn-làimhe

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
gd: Cluicheadair mheadhanan

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
gd: Tablaid

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
gd: Coimpiutair

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
gd: Uidheam ion-chuir geama

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
gd: Bataraidh

[ctx: Battery name]
en: Main
gd: Prìomh-bhataraidh

[ctx: Battery name]
en: Extra
gd: Bataraidh a bharrachd

en: Batteries
gd: Bataraidhean

en: When _idle
gd: Nua_ir a bhios e ’na thàmh

en: Suspend
gd: Cuir ’na dhàil

en: Power Off
gd: Cumhachd dheth

en: Hibernate
gd: Dèan cadal-geamhraidh

en: Nothing
gd: Na dèan dad

en: When on battery power
gd: Nuair a bhithear air cumhachd bataraidh

en: When plugged in
gd: Nuair a bhios e air a phlugadh a-steach

en: Automatic suspend
gd: Cur ’na dhàil fèin-obrachail

en: Automatic Suspend
gd: Cuir ’na dhàil gu fèin-obrachail

en: _Plugged In
gd: _Plugte a-staigh

en: On _Battery Power
gd: Air cumhachd a’ _bhataraidh

en: Delay
gd: Dàil

en: Power
gd: Cumhachd

en: View your battery status and change power saving settings
gd: Seall ìre a’ bhataraidh agad is atharraich roghainnean caomhnadh na cumhachd

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
gd: Chaidh an clò-bhualadair “%s” a sguabadh às

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an clò-bhualadair ùr a chur ris.

note: Translators: The XML file containing user interface can not be loaded
en: Could not load ui: %s
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an eadar-aghaidh %s a luchdadh

en: Printers
gd: Clò-bhualadairean

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
gd: Cuir clò-bhualadairean, seall obraichean a’ chlò-bhualadair is cuir romhad mar a thèid clò-bhualadh

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
gd: Clò-bhualadair;Ciudha;Clò-bhualadh;Pàipear;Inc;Tònair;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
gd: Cuir clò-bhualadair ris

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
gd: _Thoir a’ ghlas dheth

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
gd: Cha deach clò-bhualadair a lorg

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
gd: Cuir a-steach seòladh lìonraidh gus clò-bhualadair a lorg

en: Authentication Required
gd: Tha feum air dearbhadh

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
gd: Cuir a-steach ainm-cleachdaiche ’s facal-faire gus na clò-bhualadairean fhaicinn a tha ri làimh air an fhrithealaiche.

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
gd: Ainm-cleachdaiche

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
gd: Fiosrachadh air %s

en: No suitable driver found
gd: Cha deach draibhear freagarrach a lorg

en: Select PPD File
gd: Tagh faidhle PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
gd: Faidhlichean PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Location
gd: Ionad

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
gd: Draibhear

en: Searching for preferred drivers…
gd: A’ lorg nan draibhearan as fhearr…

en: Search for Drivers
gd: Lorg draibhearan

en: Select from Database…
gd: Tagh o stòr-dàta…

en: Install PPD File…
gd: Stàlaich faidhle PPD…

en: Select Printer Driver
gd: Tagh draibhear a’ chlò-bhualadair

en: Loading drivers database…
gd: A’ luchdadh stòr-dàta nan draibhearan…

en: Select
gd: Tagh

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
gd: Clò-bhualadair JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
gd: Clò-bualadair LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
gd: Aon-taobhach

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
gd: Oir fhada (stannardach)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
gd: Oir ghoirid (Flip)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
gd: Portraid

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
gd: Dreach-tìre

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
gd: Dreach-tìre contrarra

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
gd: Portraid chontrarra

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
gd: Ri dhèanamh

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
gd: ’Na stad

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
gd: Tha feum air dearbhadh

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
gd: ’Ga phròiseasadh

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
gd: Sguireadh dheth

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
gd: Sguireadh dheth

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
gd: Sguireadh dheth

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
gd: Air a choileanadh

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
gd[0]: Tha %u obair feumach air dearbhadh
gd[1]: Tha %u obair feumach air dearbhadh
gd[2]: Tha %u obraichean feumach air dearbhadh
gd[3]: Tha %u obair feumach air dearbhadh

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
gd: %s – Obraichean gnìomhach

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s.
gd: Cuir a-steach teisteas airson clò-bhualadh o %s.

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
gd: Àrainn

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
gd: D_earbhaich

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
gd: Falamhaich na h-uile

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
gd: De_arbhaich

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
gd: Chan eil obair clò-bhualaidh gnìomhach

en: Unlock Print Server
gd: Thoir a’ ghlas far an fhrithealaiche clò-bhualaidh

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
gd: Thoir a’ ghlas far %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
gd: Cuir a-steach ainm-cleachdaiche ’s facal-faire gus na clò-bhualadairean fhaicinn a tha ri làimh air %s.

en: Searching for Printers
gd: A’ lorg clò-bhualadairean

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
gd: Port sreathach

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
gd: Port co-shìnte

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
gd: Ionad: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
gd: Seòladh: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
gd: Feumaidh am frithealaiche dearbhadh

en: Two Sided
gd: Dà-thaobhach

en: Paper Type
gd: Seòrsa a’ phàipeir

en: Paper Source
gd: Tùs a’ phàipeir

en: Output Tray
gd: Treidhe às-chuir

en: GhostScript pre-filtering
gd: Ro-chriathradh GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
gd: Duilleagan air gach taobh

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
gd: Dà-thaobhach

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
gd: Comhair

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
gd: Coitcheann

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
gd: Suidheachadh na duilleige

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
gd: Roghainnean a gabhas stàladh

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
gd: Obair

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
gd: Càileachd an deilbh

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
gd: Dath

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
gd: Lìomhadh

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
gd: Adhartach

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: Test Page
gd: Duilleag deuchainne

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
gd: Duilleag deuchainne

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
gd: Taghadh fèin-obrachail

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
gd: Bun-roghainnean a’ chlò-bhualadair

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
gd: Na leabaich ach cruthan-clò GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
gd: Iompaich ’na PS leibheil 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
gd: Iompaich ’na PS leibheil 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
gd: Gun ro-chriathradh

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
gd: Saothraiche

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
gd: Chan eil obair ghnìomhach ann

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
gd[0]: %u obair
gd[1]: %u obair
gd[2]: %u obraichean
gd[3]: %u obair

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
gd: Glan na cinn clò-bhualaidh

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
gd: Tònair gann

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
gd: Chan eil tònair air fhàgail

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
gd: Stuth-leasachaidh gann

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
gd: Chan eil stuth-leasachaidh air fhàgail

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
gd: Dath gann ann am biona a’ chlò-bhualadair

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
gd: Chan eil dath air fhàgail ann am biona a’ chlò-bhualadair

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
gd: Tha am mullach fosgailte

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
gd: Tha an doras fosgailte

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
gd: Pàipear gann

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
gd: Chan eil pàipear air fhàgail

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
gd: Far loidhne

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
gd: Sguireadh dheth

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
gd: Tha soitheach an sgudail cha mhòr làn

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
gd: Tha soitheach an sgudail làn

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
gd: Tha am foto-ghiùlanair lèirsinneach a’ dol bàs

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
gd: Chan eil am foto-ghiùlanair lèirsinneach ag obair tuilleadh

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
gd: Deiseil

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
gd: Cha ghabh e ri obraichean

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
gd: ’Ga phròiseasadh

en: Printing Options
gd: Roghainnean a’ chlò-bhualaidh

en: Printer Details
gd: Fiosrachadh a’ chlò-bhualadair

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
gd: Cleachd an clò-bhualadair seo a gnàth

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
gd: Glan na cinn clò-bhualaidh

en: Remove Printer
gd: Thoir air falbh an clò-bhualadair

en: Model
gd: Modail

en: Ink Level
gd: Ìre na h-ince

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved.
gd: Dèan ath-thòiseachadh nuair a bhios an duilgheadas air a chàradh.

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
gd: Ath-thòisich

en: No printers
gd: Chan eil clò-bhualadair ann

note: Translators: This button adds new printer.
en: Add a Printer…
gd: Cuir clò-bhualadair ris…

en: Formats
gd: Fòrmatan

en: Back
gd: Air ais

en: Preview
gd: Ro-shealladh

[ctx: measurement format]
en: Imperial
gd: Impireil

[ctx: measurement format]
en: Metric
gd: Meatraigeach

en: Dates
gd: Cinn-là

en: Dates & Times
gd: Cinn-là ⁊ amannan

en: Numbers
gd: Àireamhan

en: Measurement
gd: Tomhasan

en: Paper
gd: Pàipear

en: _Language
gd: _Cànan

en: _Formats
gd: _Fòrmatan

en: Region & Language
gd: Roinn-dùthcha ⁊ cànan

note: Translators: Search terms to find the Region and Language panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Language;Layout;Keyboard;Input;
gd: cànan;co-dhealbhachd;meur-chlàr;ion-chur;Language;Layout;Keyboard;Input;

en: Ask what to do
gd: Faighnich dhìom

en: Do nothing
gd: Na dèan dad

en: Open folder
gd: Fosgail am pasgan

en: Other Media
gd: Meadhanan eile

en: Select an application for audio CDs
gd: Tagh aplacaid airson CDan fuaime

en: Select an application for video DVDs
gd: Tagh aplacaid airson DVDan video

en: Select an application to run when a music player is connected
gd: Tagh aplacaid a thèid a ruith nuair a cheanglar cluicheadair ciùil ris

en: Select an application to run when a camera is connected
gd: Tagh aplacaid a thèid a ruith nuair a cheanglar camara ris

en: Select an application for software CDs
gd: Tagh aplacaid airson CDan bathair-bhog

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
gd: DVD fuaime

en: blank Blu-ray disc
gd: diosg Blu-ray bàn

en: blank CD disc
gd: diosg CD bàn

en: blank DVD disc
gd: diosg DVD bàn

en: blank HD DVD disc
gd: diosg DVD HD bàn

en: Blu-ray video disc
gd: diosg video Blu-ray bàn

en: e-book reader
gd: leughadair leabhair-d

en: HD DVD video disc
gd: diosg video DVD HD

en: Picture CD
gd: CD dhealbhan

en: Windows software
gd: Bathar-bog Windows

en: Select how media should be handled
gd: Tagh mar a thèid am meadhan a làimhseachadh

en: CD _audio
gd: CD _fuaime

en: _Music player
gd: _Cluicheadair ciùil

en: _Software
gd: _Bathar-bog

en: _Other Media…
gd: _Meadhanan eile…

en: _Never prompt or start programs on media insertion
gd: _Na dèan brodadh ’s na tòisich prògraman ma thèid meadhan a chur a-steach

en: Select how other media should be handled
gd: Tagh mar a thèid meadhanan eile a làimhseachadh

en: _Action:
gd: _Gnìomh:

en: _Type:
gd: _Seòrsa:

en: Removable Media
gd: Meadhan so-ghiùlain

en: Configure Removable Media settings
gd: Rèitich roghainnean nam meadhanan so-ghiùlain

note: Translators: Search terms to find the Removable Media panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
gd: uidheam;siostam;bunaiteach;aplacaid;as fhearr;cd;dvd;usb;fuaim;video;diosg;so-ghiùlain;meadhanan;fèin-ruith;device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;

en: Select Location
gd: Tagh ionad

en: _OK
gd: _Ceart ma-tha

en: Search Locations
gd: Ionadan luirg

en: Places
gd: Àitichean

en: Bookmarks
gd: Comharran-lìn

en: No applications found
gd: Cha deach aplacaid sam bith a lorg

en: Control which applications show search results in the Activities Overview
gd: Stiùirich na h-aplacaidean a sheallas toraidhean luirg air foir-shealladh na gnìomhachd

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
gd: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;lorg;inneacs;clàr-amais;falaich;prìobhaideachd;toraidhean;

note: Label
en: No networks selected for sharing
gd: Cha deach lìonra a thaghadh a chum co-roinnidh

en: Networks
gd: Lìonraidhean

[ctx: service is enabled]
en: On
gd: Air

[ctx: service is disabled]
en: Off
gd: Dheth

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
gd: An comas

[ctx: service is active]
en: Active
gd: Gnìomhach

en: Choose a Folder
gd: Tagh pasgan

en: Sharing
gd: Co-roinneadh

en: _Computer Name
gd: Ainm a’ _choimpiutair

en: _File Sharing
gd: Co-roinneadh _fhaidhlichean

en: _Media Sharing
gd: Co-roinneadh _mheadhanan

en: _Remote Login
gd: Clà_radh a-steach cèin

en: File Sharing
gd: Co-roinneadh fhaidhlichean

en: _Require Password
gd: Ia_rr facal-faire

en: Remote Login
gd: Clàradh a-steach cèin

en: Media Sharing
gd: Co-roinneadh mheadhanan

en: Share music, photos and videos over the network.
gd: Co-roinn ceòl, dealbhan is videothan air an lìonra.

en: Folders
gd: Pasgain

en: Control what you want to share with others
gd: Stiùirich na cho-roinneas tu le daoine eile

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
gd: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;co-roinn;co-roinneadh;òstair;cèin;meadhan;fuaim;dealbhan;deilbh;filmichean;frithealaiche;reandaraiche;

en: Enable or disable remote login
gd: Cuir an comas no à comas clàradh a-steach cèin

en: Authentication is required to enable or disable remote login
gd: Tha feum air dearbhadh mus gabh clàradh cèin a chur an comas no à comas

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Bark
gd: Comhartaich

en: Drip
gd: Friog-frag

en: Glass
gd: Glainne

en: Sonar
gd: Sònar

en: Output
gd: Às-chur

en: Test
gd: Cuir fo dheuchainn

en: Input
gd: Ion-chur

en: Sound
gd: Fuaim

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
gd: Atharraich ìre na fuaime, fuaimean ion-chuir, às-chuir is chaismeachdan

en: Cursor Blinking
gd: Priobadh a’ chùrsair

en: Cursor blinks in text fields.
gd: Bidh an cùrsair a’ priobadh ann an raointean teacsa.

en: Speed
gd: Luaths

en: Cursor blinking speed
gd: Luaths priobadh a’ chùrsair

en: Cursor Size
gd: Meud a’ chùrsair

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
gd: ’S urrainn dhut meud a’ chùrsair agus an sùm a chleachdadh còmhla ach am bi e nas fhasa an cùrsair fhaicinn.

en: Click Assist
gd: Taic le briogadh

en: _Simulated Secondary Click
gd: Dàrnacha briogadh ma_s-fhìor

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
gd: Dùisg dàrnacha briogadh le bhith a’ cumail sìos am prìomh-phutan

en: A_cceptance delay:
gd: Dàil g_abhail ris:

[ctx: secondary click]
en: Short
gd: Goirid

en: Secondary click delay
gd: An dàil air an dàrnacha briogadh

[ctx: secondary click delay]
en: Long
gd: Fada

en: _Hover Click
gd: Briogadh _fantainn

en: Trigger a click when the pointer hovers
gd: Dùisg briogadh nuair a dh’fhanas an tomhaire os cionn rud

en: D_elay:
gd: _Dàil:

[ctx: dwell click delay]
en: Short
gd: Goirid

[ctx: dwell click delay]
en: Long
gd: Fada

en: Motion _threshold:
gd: _Starsnaich gluasaid:

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
gd: Beag

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
gd: Mòr

en: Repeat Keys
gd: Putain ath-dhèanaimh

en: Key presses repeat when key is held down.
gd: Thèid brùthadh na h-iuchrach ath-dhèanamh ma chumar shìos an iuchair.

en: Repeat keys delay
gd: Dàil nam putan ath-dhèanaimh

en: Repeat keys speed
gd: Astar nam putan ath-dhèanaimh

en: Typing Assist
gd: An cuidiche sgrìobhaidh

en: _Sticky Keys
gd: Iuchraichean _steigeach

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
gd: Làimhsichidh seo sreath de dh’iuchraichean atharrachaidh mar cho-iuchraichean

en: _Disable if two keys are pressed together
gd: _Cuir à comas ma thèid dà iuchair a bhrùthadh còmhla

en: Beep when a _modifier key is pressed
gd: _Bìd nuair a bhios iuchair atharrachaidh ’ga bhrùthadh

en: S_low Keys
gd: Putanan s_laodach

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
gd: Cuiridh seo dàil eadar brùthadh iuchrach is cuin a ghabhas an siostam ris

[ctx: slow keys delay]
en: Short
gd: Goirid

en: Slow keys typing delay
gd: Dàil clò-sgrìobhadh nam putan slaodach

[ctx: slow keys delay]
en: Long
gd: Fada

en: Beep when a key is pr_essed
gd: Dèan bìd nuair a thèid iuchair a _bhrùthadh

en: Beep when a key is _accepted
gd: Dèan bìd _nuair a ghabhar ri iuchair

en: Beep when a key is _rejected
gd: Dèan bìd nuair a thèid iuchair a _dhiùltadh

en: _Bounce Keys
gd: _Putanan bocaidh

en: Ignores fast duplicate keypresses
gd: Leigidh seo seachad iuchraichean a thèid ath-bhrùthadh gu luath

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
gd: Goirid

en: Bounce keys typing delay
gd: Dàil clò-sgrìobhadh air na putanan bocaidh

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
gd: Fada

en: _Enable by Keyboard
gd: Cuir an comas l_eis a’ mheur-chlàr

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
gd: Cuiridh seo gleusan na so-ruigsinneach air no dheth leis a’ mheur-chlàr

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
gd: Bun-roghainn

[ctx: cursor size]
en: Medium
gd: Meadhanach

[ctx: cursor size]
en: Large
gd: Mòr

[ctx: cursor size]
en: Larger
gd: Nas motha

[ctx: cursor size]
en: Largest
gd: As motha

en: %d pixel | %d pixels
gd[0]: %d phiogsail
gd[1]: %d phiogsail
gd[2]: %d piogsailean
gd[3]: %d piogsail

en: Seeing
gd: A’ faicinn

en: _High Contrast
gd: Iomsgarad_h àrd

en: _Large Text
gd: _Teacsa mòr

en: Screen _Reader
gd: Leughadai_r-sgrìn

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
gd: Cuiridh leughadair na sgrìn fòcas air an teacsa ’s tu a’ gluasad troimhe.

en: _Sound Keys
gd: _Iuchraichean fuaime

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
gd: Dèan bìd nuair a thèid NumLock no CapsLock a chur air no dheth.

en: C_ursor Size
gd: Me_ud a’ chùrsair

en: _Zoom
gd: Sù_m

en: Hearing
gd: Claisneachd

en: _Visual Alerts
gd: _Rabhaidhean lèirsinneach

en: Screen _Keyboard
gd: Meur-_chlàr air sgrìn

en: R_epeat Keys
gd: _Putain ath-dhèanaimh

en: Cursor _Blinking
gd: Prio_badh a’ chùrsair

en: _Typing Assist (AccessX)
gd: _Cuidiche sgrìobhaidh (AccessX)

en: _Mouse Keys
gd: I_uchraichean an luch-chlàir

en: _Click Assist
gd: Taic le _briogadh

en: _Double-Click Delay
gd: _Dàil air a’ bhriogadh dùbailte

en: Double-Click Delay
gd: Dàil air a’ bhriogadh dùbailte

en: Visual Alerts
gd: Rabhaidhean lèirsinneach

en: _Test flash
gd: _Boillsgeadh deuchainne

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
gd: Nochd sanas lèirsinneach nuair a thèid fuaim rabhaidh a chluich.

en: Flash the entire _screen
gd: Boillsg an _sgrìn gu lèir

[ctx: Distance]
en: Short
gd: Goirid

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
gd: ¼ dhen sgrìn

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
gd: ½ dhen sgrìn

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
gd: ¾ dhen sgrìn

[ctx: Distance]
en: Long
gd: Fada

en: Full Screen
gd: Làn-sgrìn

en: Top Half
gd: An leth gu h-àrd

en: Bottom Half
gd: An leth gu h-ìosal

en: Left Half
gd: An leth chlì

en: Right Half
gd: An leth dheas

en: Zoom Options
gd: Roghainnean an t-sùm

en: _Magnification:
gd: _Meudachadh:

en: Magnifier Position:
gd: Ionad a’ mheudaicheir:

en: _Follow mouse cursor
gd: _Lean ri cùrsair na luchaige

en: _Screen part:
gd: A’ phàirt dhen _sgrìn:

en: Magnifier _extends outside of screen
gd: Thèid am m_eudaichear a-mach air an sgrìn

en: _Keep magnifier cursor centered
gd: _Cum cùrsair a’ mheudaicheir sa mheadhan

en: Magnifier cursor _pushes contents around
gd: _Gluaisidh cùrsair a’ mheudaicheir susbaint mun cuairt

en: Magnifier cursor moves with _contents
gd: Gluaisidh cùrsair a’ mheudaicheir mun _cuairt leis an t-susbaint

en: Magnifier
gd: Am meudaichear

en: _Crosshairs:
gd: _Crois-ribeachan:

en: _Overlaps mouse cursor
gd: A’ dol a-steach air cùrsair na _luchaige

en: _Thickness:
gd: _Tiughad:

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
gd: Tana

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
gd: Tiugh

en: _Length:
gd: _Faid:

note: The color of the accessibility crosshair
en: Co_lor:
gd: _Dath:

en: Crosshairs
gd: Crois-ribeachan

en: Color Effects:
gd: Èifeachdan dhathan:

en: _White on black:
gd: _Geal air dubh:

en: _Brightness:
gd: _Soilleireachd:

en: _Contrast:
gd: _Iomsgaradh:

[ctx: universal access, contrast]
note: The contrast scale goes from Color to None (grayscale)
en: Co_lor
gd: _Dath

[ctx: universal access, color]
en: None
gd: Chan eil gin

[ctx: universal access, color]
en: Full
gd: Làn

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
gd: Ìseal

[ctx: universal access, brightness]
en: High
gd: Àrd

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
gd: Ìseal

[ctx: universal access, contrast]
en: High
gd: Àrd

en: Color Effects
gd: Èifeachdan dhathan

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
gd: Dèan nas fhasa e rudan fhaicinn, a chluinntinn, a sgrìobhadh, a thomhadh ’s a bhriogadh

en: Empty all items from Trash?
gd: A bheil thu airson an sgudal fhalamhachadh gu tur?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
gd: Thèid gach rud san sgudal a sguabadh às gu buan.

en: _Empty Trash
gd: _Falamhaich an sgudal

en: Delete all the temporary files?
gd: A bheil thu airson na faidhlichean sealach a sguabadh às?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
gd: Thèid gach faidhle sealach a sguabadh às gu buan.

en: _Purge Temporary Files
gd: _Purgaidich na faidhlichean sealach

en: _Empty Trash…
gd: _Falamhaich an sgudal…

note: FIXME
en: Should match the web address of your login provider.
gd: Bu chòir dha a bhith co-ionnann ri seòladh-lìn solaraiche a’ chlàraidh a-steach agad.

en: Failed to add account
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an cunntas a chur ris

en: The passwords do not match.
gd: Chan eil an dà fhacal-faire co-ionnann.

en: Failed to register account
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an cunntas a chlàradh

en: No supported way to authenticate with this domain
gd: Chan eil dòigh sam bith ann ris a bheil taic agus leis an urrainnear dearbhadh a dhèanamh air an àrainn seo

en: Failed to join domain
gd: Cha b’ urrainn dhuinn ceangal ris an àrainn

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
gd: Cha do dh’obraich an t-ainm sin.
    Feuch ris a-rithist.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
gd: Cha do dh’obraich am facal-faire sin.
    Feuch ris a-rithist.

en: Failed to log into domain
gd: Cha b’ urrainn dhuinn clàradh a-steach aig an àrainn

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
gd: Chan fhaigh sinn greim air an àrainn. Saoil a bheil e air a dheagh-litreachadh?

en: Add User
gd: Cuir ris Cleachdaiche

en: Administrator
gd: Rianaire

en: You are Offline
gd: Tha thu far loidhne

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
gd: Le clàradh a-steach enterprise, gabhaidh cunntas-cleachdaiche fo stiùireadh meadhanaichte a chleachdadh air an uidheam seo. ’S urrainn dhut an cunntas seo a chleachdadh cuideachd gus goireasan na companaidh inntrigeadh air an eadar-lìn.

en: Browse for more pictures
gd: Brabhsaich airson barrachd dhealbhan

en: Select a File…
gd: Tagh faidhle…

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
gd: A bheil thu airson na meur-lorgan clàraichte a sguabadh às airson ’s nach urrainnear clàradh a-steach leotha tuilleadh?

en: _Delete Fingerprints
gd: _Sguab às na meur-lorgan

en: Left thumb
gd: An òrdag chlì

en: Left middle finger
gd: An gunna fada clì

en: _Left index finger
gd: An sgealbag _chlì

en: Left ring finger
gd: Mac an aba clì

en: Left little finger
gd: An lùdag bheag chlì

en: Right thumb
gd: An òrdag dheas

en: Right middle finger
gd: An gunna fada deas

en: _Right index finger
gd: An sgealbag _dheas

en: Right ring finger
gd: Mac an aba deas

en: Right little finger
gd: An lùdag bheag dheas

en: This Week
gd: An t-seachdain-sa

en: Last Week
gd: An t-seachdain seo chaidh

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 18", shown as the first day of a week on login history dialog. Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e
gd: %e %b

[ctx: login history week label]
note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013", shown as the last day of a week on login history dialog.
en: %b %e, %Y
gd: %e %b %Y

[ctx: login date-time]
note: Translators: This is a time format string in the style of "22:58". It indicates a login time which follows a date.
en: %k:%M
gd: %k.%M

en: Session Ended
gd: Thàinig an seisean gu crìoch

en: Session Started
gd: Thòisich an seisean

note: Translators: This is the title of the "Account Activity" dialog. The %s is the user real name.
en: %s — Account Activity
gd: %s – Gnìomhachd a’ chunntais

en: Please choose another password.
gd: Tagh facal-faire eile.

en: Please type your current password again.
gd: Nach cuir thu am facal-faire làithreach agad a-rithist?

en: Password could not be changed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn am facal-faire atharrachadh

en: Change Password
gd: Atharraich am facal-faire

en: Ch_ange
gd: _Atharraich

en: Allow user to change their password on next login
gd: Leig leis a’ chleachdaiche am facal-faire atharrachadh nuair a chlàraicheas iad a-steach an ath-thuras

en: Set a password now
gd: Suidhich facal-faire an-dràsta

en: Cannot automatically join this type of domain
gd: Chan urrainnear pàirt a ghabhail sa leithid seo de dh’àrainn gu fèin-obrachail

en: No such domain or realm found
gd: Cha deach àrainn no rìoghachd mar sin a lorg

en: Cannot log in as %s at the %s domain
gd: Chan urrainn dhut clàradh a-steach mar %s air an àrainn %s

en: Invalid password, please try again
gd: Tha am facal-faire cearr, nach fheuch thu ris a-rithist?

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
gd: Cha b’ urrainn ceangal ris an àrainn %s: %s

en: Failed to delete user
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an cleachdaiche a sguabadh às

en: Failed to revoke remotely managed user
gd: Cha deach leinn an cleachdaiche fo stiùireadh cèin a chùl-ghairm

en: You cannot delete your own account.
gd: Chan urrainn dhut an cunntas agad fhèin a sguabadh às.

en: %s is still logged in
gd: Tha %s clàraichte a-staigh fhathast

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
gd: Ma sguabas tu às cleachdaiche fhad ’s a tha iad clàraichte a-staigh fhathast, dh’fhaoidte gum fàg sin an siostam neo-sheasmhach.

en: Do you want to keep %s’s files?
gd: A bheil thu airson na faidhlichean aig %s a chumail?

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
gd: Gabhaidh am pasgan dachaidh, spàl a’ phuist agus na faidhlichean sealach a ghlèidheadh nuair a sguabar às cunntas cleachdaiche.

en: _Delete Files
gd: _Sguab às na faidhlichean

en: _Keep Files
gd: _Cum na faidhlichean

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an cunntas aig %s fo stiùireadh cèin a chùl-ghairm?

en: _Delete
gd: _Sguab às

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
gd: Chaidh an cunntas a chur à comas

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
gd: Ri shuidheachadh an ath-thuras a nithear clàradh a-steach

[ctx: Password mode]
en: None
gd: Chan eil gin

en: Logged in
gd: Air clàradh a-steach

note: TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
gd: An comas

en: Failed to contact the accounts service
gd: Cha b’ urrainn dhuinn fios a chur gu seirbheis nan cunntasan

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
gd: Dèan cinnteach gun deach AccountService a stàladh agus an comas.

en: Delete the selected user account
gd: Sguab às cunntas a’ chleachdaiche a thagh thu

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
gd: Gus cunntas a’ chleachdaiche a thagh thu a sguabadh às,
    briog air an ìomhaigheag * an toiseach

en: Users
gd: Cleachdaichean

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
gd: Feumaidh tu an seisean ath-thòiseachadh gus bi buaidh aig na dh’atharraich thu

en: Restart Now
gd: Ath-thòisich an-dràsta

note: FIXME
en: _Fingerprint Login
gd: Clàradh a-steach le _meur-lorg

en: A_utomatic Login
gd: Clàradh a-steach fèin-_obrachail

en: Remove User…
gd: Thoir air falbh an cleachdaiche…

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no users to show in the panel.
en: No Users Found
gd: Cha deach cleachdaiche a lorg

en: Unlock to add a user account.
gd: Thoir a’ ghlas dheth gus cunntas cleachdaiche a chur ris.

en: Add or remove users and change your password
gd: Cuir cleachdaichean ris no thoir air falbh feadhainn is atharraich am facal-faire agad

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
gd: _Clàraich

en: Domain Administrator Login
gd: Clàradh a-steach rianaire na h-àrainne

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
gd: Feumaidh an coimpiutair agad a bhith clàraichte aig an àrainn
    mus urrainn dhut clàradh a-steach Enterprise a dhèanamh. Iarr air
    rianaire an lìonraidh facal-faire na h-àrainne a chur a-steach an-seo.

en: Administrator _Name
gd: _Ainm an rianaire

en: Administrator Password
gd: Facal-faire an rianaire

en: Manage user accounts
gd: Stiùirich cunntasan nan cleachdaichean

en: Authentication is required to change user data
gd: Feumaidh tu dearbhadh a dhèanamh mus urrainn dhut dàta a’ chleachdaiche atharrachadh

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
gd: Chan fhaod an seann fhacal-faire ’s am fear ùr a bhith co-ionnann.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
gd: Feuch is atharraich cuid dhe na litrichean is àireamhan.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
gd: Feuch is atharraich am facal-faire beagan a bharrachd

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
gd: Bhiodh facal-faire as aonais an ainm-chleachdaiche agad nas làidire.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
gd: Feuch is na cleachd d’ ainm san fhacal-fhaire.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
gd: Feuch is seachain cuid dhe na faclan a tha san fhacal-fhaire.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
gd: Feuch is seachain faclan cumanta.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
gd: Feuch is seachain fìor-fhaclan ath-òrdachadh.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
gd: Feuch is cleachd barrachd àireamhan.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
gd: Feuch is cleachd barrachd litrichean mòra.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
gd: Feuch is cleachd barrachd litrichean beaga.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
gd: Feuch is cleachd barrachd charactaran sònraichte mar phuingeachadh.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
gd: Feuch is cleachd measgachadh de litrichean, àireamhan is puingeachadh.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
gd: Feuch is seachain an aon charactar a-rithist ’s a-rithist.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
gd: Feuch is seachain an aon seòrsa de charactar a-rithist ’s a-rithist: feumaidh tu measgachadh de litrichean, àireamhan is puingeachadh.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
gd: Feuch is seachain sreathan mar 1234 no abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
gd: Feumaidh faclan-faire a bhith nas fhaide. Feuch is cuir ris barrachd litrichean, àireamhan is puingeachadh.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
gd: Cleachd litrichean mòra ’s beaga agus feuch an cleachd thu àireamh no dhà.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
gd: Bidh e nas treasa ma chuireas tu barrachd litrichean, àireamhan is puingeachadh ris.

en: Authentication failed
gd: Dh’fhàillig an dearbhadh

en: The new password is too short
gd: Tha am facal-faire ùr ro ghoirid

en: The new password is too simple
gd: Tha am facal-faire ùr ro shimplidh

en: The old and new passwords are too similar
gd: Tha an seann fhacal-faire agus am fear ùr ro choltach ri chèile

en: The new password has already been used recently.
gd: Chaidh am facal-faire ùr a chleachdadh o chionn ghoirid mu thràth.

en: The new password must contain numeric or special characters
gd: Feumaidh àireamhan no caractaran sònraichte a bhith san fhacal-fhaire ùr

en: The old and new passwords are the same
gd: Tha an seann fhacal-faire ’s am fear ùra co-ionnann

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
gd: Chaidh am facal-faire agad atharrachadh on a rinn thu dearbhadh an toiseach!

en: The new password does not contain enough different characters
gd: Chan eil caractaran eadar-dhealaichte gu leòr san fhacal-fhaire ùr

en: Unknown error
gd: Mearachd neo-aithnichte

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
gd: Tha sinn duilich ach chan eil an t-ainm-cleachdaiche seo ri fhaighinn. Feuch fear eile.

en: The username is too long.
gd: Tha an t-ainm-cleachdaiche ro fhada.

en: Map Buttons
gd: Mapaich putanan

en: Map buttons to functions
gd: Mapaich putanan ri gnìomhan

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
gd: Gus ath-ghoirid a dheasachadh, tagh an gnìomh “Cuir buille-iuchrach”, brùth putan ath-ghoirid meur-chlàir is cum sìos na h-iuchraichean ùra no brùth Backspace gus fhalamhachadh.

en: _Close
gd: _Dùin

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
gd: Thoir gnogag air na comharran targaide mar a nochdas iad air an sgrìn gus an tablaid a chailbhreachadh.

en: Mis-click detected, restarting…
gd: Mhothaich sinn do bhriogadh claon, ag ath-thòiseachadh…

en: Button %d
gd: Putan %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
gd: A-rèir na h-aplacaid

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
gd: Cuir buille-iuchrach

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
gd: Gearr leum gu monatair eile

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
gd: Seall a’ chobhair air an sgrìn

en: No tablet detected
gd: Cha deach tablaid a lorg

en: Tip Pressure Feel
gd: Faireachdainn brùthadh a’ chinn

en: Eraser Pressure Feel
gd: Faireachdainn brùthadh an t-suathain

en: Wacom Tablet
gd: Tablaid Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
gd: Suidhich mapadh nam putanan is cuir air gleus mothalachd an staidhleis airson tablaidean grafaigeachd

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
gd: Tablaid;Wacom;Staidhleas;Suathan:Luchag;

en: New shortcut…
gd: Ath-ghoirid ùr…

en: Close
gd: Dùin

en: Display version number
gd: Seall àireamh an tionndaidh

en: Enable verbose mode
gd: Cuir an comas am modh brathrach

en: Search for the string
gd: Lorg an t-sreang

en: List possible panel names and exit
gd: Seall ainmean a ghabhas a chleachdadh is dèan fàgail

en: Panel to display
gd: A’ phanail a thèid a shealltainn

en: Privacy
gd: Prìobhaideachd

en: Available panels:
gd: Panailean a tha ri fhaighinn:

en: All Settings
gd: Na h-uile roghainn

en: Help
gd: Cobhair

[ctx: shortcut window]
en: General
gd: Coitcheann

[ctx: shortcut window]
en: Quit
gd: Fàg an-seo

[ctx: shortcut window]
en: Search
gd: Lorg

[ctx: shortcut window]
en: Panels
gd: Panailean

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
gd: Sguir dhen lorg

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
gd: Roghainnean;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
gd: Aithnichear a’ phanail roghainnean mu dheireadh a thèid fhosgladh

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
gd: Aithnichear a’ phanail roghainnean mu dheireadh a thèid fhosgladh. Thèid luachan nach aithne dhuinn a leigeil seachad agus a’ chiad phanail air an liosta a thaghadh ’na àite.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
gd[0]: %u às-chur
gd[1]: %u às-chur
gd[2]: %u às-chuir
gd[3]: %u às-chur

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
gd[0]: %u ion-chur
gd[1]: %u ion-chur
gd[2]: %u ion-chuir
gd[3]: %u ion-chur

en: System Sounds
gd: Fuaimean an t-siostaim
