gnome-control-center - en to nl translation catalogue (1892 entries)

en: System Bus
nl: Systeembus

en: Full access
nl: Volledige toegang

en: Session Bus
nl: Sessiebus

en: Devices
nl: Apparaten

en: Full access to /dev
nl: Volledige toegang tot /dev

en: Network
nl: Netwerk

en: Has network access
nl: Heeft netwerktoegang

en: Home
nl: Persoonlijke map

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: File System
nl: Bestandssysteem

en: Settings
nl: Instellingen

en: Can change settings
nl: Kan instellingen wijzigen

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
nl: <b>%s</b> vereist toegang tot de volgende systeembronnen. Om deze toegang te stoppen, moet de toepassing verwijderd worden.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
nl[0]: %u bestands- en verwijzingstype wordt geopend door de toepassing
nl[1]: %u bestands- en verwijzingstypes worden geopend door de toepassing

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
nl: <b>%s</b> wordt gebruikt om de volgende types bestanden en verwijzingen te openen.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
nl: %s aan schijfruimte in gebruik

en: Apps
nl: Toepassingen

en: Search apps
nl: Toepassingen zoeken

en: _Default Apps
nl: Stan_daardtoepassingen

en: No Apps Found
nl: Geen toepassingen gevonden

en: _Find in Software
nl: _Zoeken in Software

en: Default Apps
nl: Standaardtoepassingen

en: Removable Media
nl: Verwijderbare media

en: Automat_ically Launch Apps
nl: Toepassingen automat_isch starten

en: Start apps when media is connected or inserted
nl: Start toepassingen wanneer media verbonden of ingevoerd worden

en: App Settings
nl: Toepassingsinstellingen

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
nl: Toepassingsinstellingen kunnen niet volledig afgedwongen worden voor toepassingen die zich niet in een zandbak bevinden. Deze toepassingen kunnen gebruik maken van toestemmingen die niet weergegeven worden.

en: _Open
nl: _Openen

en: App _Details
nl: Toepassings_details

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
nl: _Zoeken

en: Receive system searches and send results
nl: Systeemzoekopdrachten ontvangen en zoekresultaten terugsturen

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: _Notifications
nl: _Notificaties

en: Show system notifications
nl: Systeemnotificaties tonen

en: _Run in Background
nl: Uitvoe_ren op de achtergrond

en: Allow activity when the app is closed
nl: Sta activiteit toe wanneer de toepassing gesloten is

en: Scr_eenshots
nl: Sch_ermafdrukken

en: Take pictures of the screen at any time
nl: Op elk moment foto’s van het scherm maken

en: Change _Wallpaper
nl: Achtergrond _wijzigen

en: Change the desktop wallpaper
nl: Wijzig de bureaubladachtergrond

en: So_unds
nl: Gel_uiden

en: Reproduce sounds
nl: Geluid maken

en: _Inhibit Shortcuts
nl: Sneltoetsen _blokkeren

en: Block standard keyboard shortcuts
nl: Standaardsneltoetsen blokkeren

en: Take pictures with the camera
nl: Foto’s maken met de camera

en: _Microphone
nl: _Microfoon

en: Record audio with the microphone
nl: Geluid opnemen met de microfoon

en: _Location Services
nl: _Locatiediensten

en: Access device location data
nl: Toegang tot locatiegegevens van apparaat

en: Re_quired Access
nl: Vereiste toe_gang

en: System access that is required by the app
nl: Systeemtoegang die door de toepassing vereist wordt

en: General
nl: Algemeen

en: _File &amp; Link Associations
nl: _Bestands- &amp; verwijzingsassociaties

en: S_torage
nl: _Opslag

en: Required Access
nl: Vereiste toegang

en: File & Link Associations
nl: Bestands- en verwijzingsassociaties

en: File Types
nl: Bestandstypes

en: Link Types
nl: Verwijzingstypes

en: _Reset
nl: _Opnieuw instellen

en: Storage
nl: Opslag

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
nl: Hoeveel opslagruimte deze toepassing inneemt met toepassingsgegevens en cachegeheugen

en: App
nl: Toepassing

en: Data
nl: Gegevens

en: Cache
nl: Cachegeheugen

en: <b>Total</b>
nl: <b>Totaal</b>

en: _Clear Cache
nl: _Cachegeheugen wissen

en: _Mail
nl: _E-mail

en: _Calendar
nl: _Agenda

en: M_usic
nl: M_uziek

en: _Photos
nl: _Foto’s

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
nl: O_proepen

en: _SMS
nl: _Sms

en: Ask what to do
nl: Vragen wat te doen

en: Do nothing
nl: Niets doen

en: Open folder
nl: Map openen

en: Select an app for audio CDs
nl: Selecteer een toepassing voor audio-cd’s

en: Select an app for video DVDs
nl: Selecteer een toepassing voor video-dvd’s

en: Select an app to run when a music player is connected
nl: Selecteer de te starten toepassing als een muziekspeler wordt aangesloten

en: Select an app to run when a camera is connected
nl: Selecteer de te starten toepassing als een camera wordt aangesloten

en: Select an app for software CDs
nl: Selecteer een toepassing voor software-cd’s

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
nl: audio-dvd

en: blank Blu-ray disc
nl: lege Blu-ray-schijf

en: blank CD disc
nl: lege cd

en: blank DVD disc
nl: lege dvd

en: blank HD DVD disc
nl: lege hd-dvd

en: Blu-ray video disc
nl: Blu-ray-videoschijf

en: e-book reader
nl: e-book-lezer

en: HD DVD video disc
nl: Hd-dvd-videoschijf

en: Picture CD
nl: Foto-cd

en: Super Video CD
nl: Super-video-cd

en: Video CD
nl: Video-cd

en: Windows software
nl: Windows-software

en: CD _Audio
nl: _Audio-cd

en: _DVD Video
nl: _Dvd-video

en: Music Pla_yer
nl: _Muziekspeler

en: P_hotos
nl: _Foto’s

en: _Other Media
nl: _Andere media

en: Select how other media should be handled
nl: Kies hoe met andere media omgegaan moet worden

en: Other Media
nl: Andere media

en: _Action
nl: _Actie

en: Add user accounts and change passwords
nl: Gebruikersaccounts toevoegen en wachtwoorden wijzigen

en: Play and record sound
nl: Geluid afspelen en opnemen

en: Play audio
nl: Audio afspelen

en: Record audio
nl: Geluid opnemen

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
nl: Netwerkapparaten detecteren met mDNS/DNS-SD (Bonjour/Zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
nl: Rechtstreekse toegang tot uw Bluetooth-hardware

en: Use bluetooth devices
nl: Bluetooth-apparaten gebruiken

en: Use your camera
nl: Uw camera gebruiken

en: Print documents
nl: Documenten afdrukken

en: Use any connected joystick
nl: Verbonden joysticks gebruiken

en: Allow connecting to the Docker service
nl: Verbinding met de Docker-dienst toestaan

en: Configure network firewall
nl: Netwerkfirewall configureren

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
nl: Geprivilegieerde FUSE-bestandssystemen instellen en gebruiken

en: Update firmware on this device
nl: Firmware op dit apparaat bijwerken

en: Access hardware information
nl: Toegang tot hardware-informatie

en: Provide entropy to hardware random number generator
nl: Entropie leveren aan de willekeuriggetalgenerator van de hardware

en: Use hardware-generated random numbers
nl: Willekeurige getallen gegenereerd door de hardware gebruiken

en: Access files in your home folder
nl: Toegang tot bestanden in uw persoonlijke map

en: Access libvirt service
nl: Toegang tot de libvirt-dienst

en: Change system language and region settings
nl: Systeemtaal en regio-instellingen wijzigen

en: Change location settings and providers
nl: Locatie-instellingen en -aanbieders wijzigen

en: Access your location
nl: Toegang tot uw locatie

en: Read system and application logs
nl: Systeem- en toepassingslogboeken lezen

en: Access LXD service
nl: Toegang tot de LXD-dienst

en: Use and configure modems
nl: Modems configureren en gebruiken

en: Read system mount information and disk quotas
nl: Systeemaankoppelingsinformatie en schijfquota’s lezen

en: Control music and video players
nl: Muziek- en videospelers besturen

en: Change low-level network settings
nl: Netwerkinstellingen op laag niveau wijzigen

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
nl: Toegang tot de NetworkManager-dienst om de netwerkinstellingen te lezen en te wijzigen

en: Read access to network settings
nl: Leestoegang tot de netwerkinstellingen

en: Change network settings
nl: Netwerkinstellingen wijzigen

en: Read network settings
nl: Netwerkinstellingen lezen

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
nl: Toegang tot de ofono-dienst om de netwerkinstellingen voor mobiele telefonie te lezen en te wijzigen

en: Control Open vSwitch hardware
nl: Open vSwitch-hardware besturen

en: Read from CD/DVD
nl: Cd’s/dvd’s lezen

en: Read, add, change, or remove saved passwords
nl: Opgeslagen wachtwoorden lezen, toevoegen, wijzigen of verwijderen

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
nl: Toegang tot pppd- en ppp-apparaten om Point-to-Point-protocolverbindingen in te stellen

en: Pause or end any process on the system
nl: Eender welk proces op het systeem pauzeren of beëindigen

en: Access USB hardware directly
nl: Rechtstreekse toegang tot de USB-hardware

en: Read/write files on removable storage devices
nl: Bestanden op verwijderbare opslagapparaten lezen/schrijven

en: Prevent screen sleep/lock
nl: Slaapmodus(schermvergrendeling verhinderen

en: Access serial port hardware
nl: Toegang tot de seriëlepoorthardware

en: Restart or power off the device
nl: Het apparaat afsluiten of opnieuw opstarten

en: Install, remove and configure software
nl: Software installeren, verwijderen en instellen

en: Access Storage Framework service
nl: Toegang tot de Storage Framework-dienst

en: Read process and system information
nl: Proces- en systeeminformatie lezen

en: Monitor and control any running program
nl: Draaiende programma’s monitoren en besturen

en: Change the date and time
nl: Datum en tijd wijzigen

en: Change time server settings
nl: Tijdsserverinstellingen wijzigen

en: Change the time zone
nl: De tijdzone wijzigen

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
nl: Toegang tot de UDisks2-dienst om schijven en verwijderbare media in te stellen

en: Access energy usage data
nl: Toegang tot energieverbruiksgegevens

en: Read/write access to U2F devices exposed
nl: Lees-/schrijftoegang tot U2F-apparaten

en: Control various app permissions and settings
nl: Beheer verschillende toepassingsrechten en -instellingen

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
nl: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;toepassing;applicatie;toestemming;toelating;toegangsrecht;instelling;standaard;voorkeur;automatisch uitvoeren;automatisch openen;schijf;verwijderbaar;apparaat;systeem;

en: Remove Background
nl: Achtergrond verwijderen

en: Select a picture
nl: Selecteer een afbeelding

en: multiple sizes
nl: meerdere groottes

en: No Desktop Background
nl: Geen werkbladachtergrond

en: Current background
nl: Huidige achtergrond

en: Style
nl: Stijl

en: _Default
nl: Stan_daard

en: Da_rk
nl: Donke_r

en: Background
nl: Achtergrond

en: _Add Picture…
nl: _Afbeelding toevoegen…

en: Appearance
nl: Weergave

en: Change your background image or the UI colors
nl: Wijzig uw achtergrondafbeelding of de kleuren van de gebruikersinterface

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
nl: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;Achtergrond;Bureaubladachtergrond;Scherm;Bureaublad;Stijl;Licht;Donker;Weergave;

en: Enable
nl: Inschakelen

en: No Bluetooth Found
nl: Bluetooth niet aangetroffen

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
nl: Sluit een dongle aan om Bluetooth te gebruiken

en: Bluetooth Turned Off
nl: Bluetooth uitgeschakeld

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
nl: Schakel dit in om apparaten aan te sluiten en bestandsoverdrachten te ontvangen

en: Airplane Mode is On
nl: Vliegtuigstand is aan

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
nl: Bluetooth wordt uitgeschakeld als vliegtuigstand aan staat

en: _Turn Off Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand ui_tzetten

en: Hardware Airplane Mode is On
nl: Hardware-vliegtuigstand is aan

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
nl: Schakel vliegtuigstand uit om Bluetooth te gebruiken

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
nl: Bluetooth aan- en uitzetten en uw apparaten aansluiten

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
nl: share;sharing;bluetooth;obex;delen;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
nl: Plaats uw kalibratieapparaat boven het vierkant en druk op ‘Starten’

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
nl: Zet uw kalibratieapparaat in de kalibratiepositie en druk op ‘Doorgaan’

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
nl: Zet uw kalibratieapparaat in de oppervlaktepositie en druk op ‘Doorgaan’

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
nl: Sluit het deksel van de laptop

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
nl: Er is een interne fout opgetreden die niet hersteld kon worden.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
nl: De hulpmiddelen nodig voor de kalibratie zijn niet geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
nl: Het profiel kon niet gegenereerd worden.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
nl: Het ‘target whitepoint’ was niet te krijgen.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
nl: Klaar!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
nl: Kalibratie mislukt!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
nl: U kunt het kalibratieapparaat verwijderen.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
nl: Niet aan het kalibratieapparaat komen terwijl dit proces loopt

en: Display Calibration
nl: Kalibratie weergeven

en: _Cancel
nl: _Annuleren

note: This starts the calibration process
en: _Start
nl: _Starten

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
nl: He_rvatten

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
nl: _Klaar

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
nl: Laptopscherm

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
nl: Ingebouwde webcam

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
nl: %s-beeldscherm

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
nl: %s-scanner

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
nl: %s-camera

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
nl: %s-printer

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
nl: %s-webcam

en: Enable color management for %s
nl: Kleurbeheer voor %s inschakelen

en: Show color profiles for %s
nl: Kleurprofielen voor %s tonen

note: not calibrated
en: Not calibrated
nl: Niet gekalibreerd

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
nl: Standaard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
nl: Kleurruimte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
nl: Testprofiel:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
nl: ICC-profiel selecteren

en: Import
nl: Importeren

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
nl: Ondersteunde ICC-profielen

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
nl: Alle bestanden

en: Screen
nl: Scherm

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
nl: Profiel opslaan

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
nl: Kleurprofiel maken voor het geselecteerde apparaat

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
nl: Het meetinstrument is niet gevonden. Controleer of het aan staat en correct verbonden is.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
nl: Het meetinstrument ondersteunt het profileren van printers niet.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
nl: Dit type apparaat wordt niet ondersteund.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
nl: Meer informatie

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
nl: Elk apparaat heeft een actueel bijgewerkt kleurprofiel nodig om gebruik te maken van kleurbeheer. %s

en: Screen Calibration
nl: Schermkalibratie

en: Calibration Quality
nl: Kalibratiekwaliteit

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
nl: Kalibratie zal een profiel opleveren dat u kunt gebruiken voor kleurbeheer van uw scherm. Hoe langer u kalibreert, hoe beter de kwaliteit van het kleurprofiel.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
nl: Tijdens het kalibreren kunt u uw computer niet gebruiken.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
nl: Kwaliteit

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
nl: Geschatte tijd

en: Calibration Device
nl: Kalibratieapparaat

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
nl: Het sensorapparaat dat u voor kalibratie wilt gebruiken selecteren.

en: Display Type
nl: Type beeldscherm

en: Select the type of display that is connected.
nl: Het type scherm dat aangesloten is selecteren.

en: Profile Whitepoint
nl: Whitepoint-profiel

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
nl: Selecteer een ‘target white point’ voor het scherm. De meeste schermen moeten naar een ‘D65 illuminant’ gekalibreerd worden.

en: Display Brightness
nl: Helderheid van het scherm

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
nl: Stel de voor u juiste helderheid van het scherm in. Kleurbeheer zal het nauwkeurigst zijn bij deze helderheid.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
nl: U kunt ook gebruik maken van het helderheidsniveau dat gebruikt wordt met een van de andere profielen voor dit apparaat.

en: Profile Name
nl: Profielnaam

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
nl: U kunt een kleurprofiel gebruiken op verschillende computers, of zelfs een profiel aanmaken voor verschillende lichtomstandigheden.

en: Profile Name:
nl: Profielnaam:

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Profile successfully created!
nl: Profiel met succes aangemaakt!

en: Copy profile
nl: Profiel kopiëren

en: Requires writable media
nl: Schrijfbaar medium vereist

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
nl: De instructies over hoe een profiel te gebruiken op <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a>- en <a href="windows">Microsoft Windows</a>-systemen kunnen nuttig zijn.

en: Add Profile
nl: Profiel toevoegen

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
nl: Er zijn problemen ontdekt. Het profiel werkt mogelijk niet correct. <a href="">Details tonen.</a>

en: _Import File…
nl: Bestand _importeren…

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Set for all users
nl: Voor _alle gebruikers instellen

en: Set this profile for all users on this computer
nl: Dit profiel instellen voor alle gebruikers op deze computer

en: _Enable
nl: _Inschakelen

en: _Add profile
nl: Profiel _toevoegen

en: _Calibrate…
nl: _Kalibreren…

en: Calibrate the device
nl: Apparaat kalibreren

en: _Remove profile
nl: Profiel _verwijderen

en: _View details
nl: Details _bekijken

en: Unable to detect any devices that can be color managed
nl: Er zijn geen apparaten met kleurbeheer aangetroffen

en: LCD (CCFL backlight)
nl: LCD (CCFL achtergrondverlichting)

en: LCD (RGB LED backlight)
nl: LCD (RGB LED achtergrondverlichting)

en: LCD (white LED backlight)
nl: LCD (wit LED achtergrondverlichting)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
nl: Wide gamut LCD (CCFL achtergrondverlichting)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
nl: Wide gamut LCD (RGB LED achtergrondverlichting)

[ctx: Calibration quality]
en: High
nl: Hoog

en: 40 minutes
nl: 40 minuten

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
nl: Gemiddeld

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

[ctx: Calibration quality]
en: Low
nl: Laag

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: Native to display
nl: Scherm-eigen

en: D50 (Printing and publishing)
nl: D50 (Afdrukken en publiceren)

en: D65 (Photography and graphics)
nl: D65 (Fotografie en afbeeldingen)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
nl: Standaard kleurruimte

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
nl: Testprofiel

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
nl: Automatisch

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
nl: Lage kwaliteit

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
nl: Gemiddelde kwaliteit

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
nl: Hoge kwaliteit

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
nl: Standaard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
nl: Standaard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
nl: Standaard grijs

en: Vendor supplied factory calibration data
nl: Fabrieksinstellingen voor kalibratie zijn door fabrikant geleverd

en: Full-screen display correction not possible with this profile
nl: Volledig scherm-correctie is niet mogelijk met dit profiel

en: This profile may no longer be accurate
nl: Dit profiel is mogelijk niet meer accuraat

en: Color
nl: Kleur

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
nl: De kleur van uw apparaten, zoals beeldschermen, camera’s of printers kalibreren

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
nl: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;Kleur;Kalibreren;Weergave;

en: Other…
nl: Ander profiel…

en: Select Language
nl: Selecteer een taal

en: _Select
nl: _Selecteren

en: Language or country
nl: Taal of land

en: No languages found
nl: Er zijn geen talen aangetroffen

en: More…
nl: Meer…

en: More Information
nl: Meer informatie

en: Error: some settings cannot be unlocked
nl: Fout: sommige instellingen kunnen niet ontgrendeld worden

en: Unlock to Change Settings
nl: Ontgrendel om instellingen te wijzigen

en: _Unlock…
nl: _Ontgrendelen…

en: Increment Hour
nl: Uur verhogen

en: Increment Minute
nl: Minuut verhogen

en: Time
nl: Tijd

en: Decrement Hour
nl: Uur verlagen

en: Decrement Minute
nl: Minuut verlagen

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24".
en: %b %e
nl: %d %b

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
nl: %d %b %Y

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uur

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

note: 0 seconds
en: 0 seconds
nl: 0 seconden

en: On
nl: Aan

en: Off
nl: Uit

en: Apply Changes?
nl: Wijzigingen toepassen?

en: Changes Cannot be Applied
nl: Wijzigingen kunnen niet worden toegepast

en: This could be due to hardware limitations.
nl: Dit kan het gevolg zijn van hardwarebeperkingen.

en: Displays
nl: Schermen

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: Display Settings Disabled
nl: Scherminstellingen uitgeschakeld

en: Multiple Displays
nl: Meerdere schermen

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
nl: Samen_voegen

en: _Mirror
nl: _Spiegelen

en: Contains top bar and Activities
nl: Bevat de bovenste balk en Activiteiten

en: _Primary Display
nl: _Primair scherm

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
nl: _Nachtlicht

en: Night Light
nl: Nachtlicht

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
nl: Liggend

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
nl: Staand rechts

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
nl: Staand links

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
nl: Liggend (omgedraaid)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
nl: St_and

[ctx: display setting]
en: _Resolution
nl: _Resolutie

en: R_efresh Rate
nl: V_erversingsfrequentie

en: Adjust for _TV
nl: Aanpassen aan _tv

[ctx: display setting]
en: _Scale
nl: _Schalen

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
nl: Nachtlicht kan niet gebruikt worden op een virtuele machine.

en: Night Light Unavailable
nl: Nachtlicht niet beschikbaar

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
nl: Dit kan het resultaat zijn van het gebruikte grafische stuurprogramma, of omdat het bureaublad op afstand wordt gebruikt

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
nl: Tijdelijk uitgeschakeld tot morgen

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
nl: Filter herstarten

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
nl: Nachtlicht maakt de schermkleur warmer. Dit kan helpen vermoeide ogen en slapeloosheid te voorkomen.

en: _Schedule
nl: _Planning

en: Sunset to Sunrise
nl: Zonsondergang tot zonsopgang

en: Manual Schedule
nl: Handmatige planning

en: _Times
nl: _Tijden

en: From
nl: Van

en: Hour
nl: uur

en: Minute
nl: minuut

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
nl: am

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
nl: pm

en: To
nl: tot

en: _Color Temperature
nl: _Kleurtemperatuur

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
nl: Gebruik Nachtlicht en kies hoe aangesloten beeldschermen en projectoren gebruikt worden

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
nl: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;Paneel;Scherm;Resolutie;Verversen;Beeldscherm;Nacht;Licht;Blauw;kleur;zonsondergang;zonsopgang;

en: Sound and Media
nl: Geluid en media

en: Volume mute/unmute
nl: Geluid dempen/aanzetten

en: Volume down
nl: Geluid zachter

en: Volume up
nl: Geluid harder

en: Microphone mute/unmute
nl: Microfoon dempen/aanzetten

en: Launch media player
nl: Mediaspeler starten

en: Play (or play/pause)
nl: Afspelen (of spelen/pauzeren)

en: Pause playback
nl: Afspelen pauzeren

en: Stop playback
nl: Afspelen stoppen

en: Previous track
nl: Vorig nummer

en: Next track
nl: Volgend nummer

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Typing
nl: Typen

en: Switch to next input source
nl: Overschakelen naar volgende invoerbron

en: Switch to previous input source
nl: Overschakelen naar vorige invoerbron

en: Launchers
nl: Starters

en: Launch help browser
nl: Hulptoepassing starten

en: Launch calculator
nl: Rekenmachine starten

en: Launch email client
nl: E-mailtoepassing starten

en: Launch web browser
nl: Webbrowser starten

en: Home folder
nl: Persoonlijke map

en: Search
nl: Zoeken

[ctx: keybinding]
en: Search
nl: Zoeken

en: System
nl: Systeem

en: Log out
nl: Afmelden

en: Lock screen
nl: Scherm vergrendelen

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Turn zoom on or off
nl: Zoom in- of uitschakelen

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Turn screen reader on or off
nl: Schermlezer in- of uitschakelen

en: Turn on-screen keyboard on or off
nl: Toetsenbord op scherm in- of uitschakelen

en: Increase text size
nl: Grotere tekst

en: Decrease text size
nl: Kleinere tekst

en: High contrast on or off
nl: Hoog contrast aan of uit

en: No input sources found
nl: Er zijn geen invoerbronnen aangetroffen

[ctx: Input Source]
en: Other
nl: Overige

en: Add Input Source
nl: Invoerbron toevoegen

en: Input methods can’t be used on the login screen
nl: Invoermethoden kunnen niet gebruikt worden in het aanmeldscherm

en: No input source selected
nl: Er zijn geen invoerbronnen geselecteerd

en: _Add Input Source…
nl: _Invoerbron toevoegen…

en: View More
nl: Meer tonen

en: Move Up
nl: Naar boven

en: Move Down
nl: Naar beneden

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: View Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling bekijken

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Custom Shortcuts
nl: Aangepaste sneltoets

en: Alternate Characters Key
nl: Toets voor alternatieve tekens

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
nl: De alternatievetekenstoets kan gebruikt worden om extra tekens in te voeren. Deze worden soms als derde teken op uw toetsenbord gedrukt.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
nl: Linker Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
nl: Rechter Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
nl: Linker Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
nl: Rechter Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
nl: Menutoets

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
nl: Rechter Ctrl

en: Compose Key
nl: Samensteltoets

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
nl: Met de samensteltoets kan een grote verscheidenheid aan tekens worden ingevoerd. Om deze te gebruiken, drukt u op samenstellen en vervolgens op een reeks tekens. Bijvoorbeeld, samensteltoets gevolgd door <b>C</b> en <b>o</b> geeft <b>©</b>, <b>a</b> gevolgd door <b>'</b> geeft <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
nl: Linker Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
nl: Schakelen tussen invoerbronnen is mogelijk met de sneltoets %s.
    Dit kan gewijzigd worden in de sneltoetsinstellingen.

en: Input Sources
nl: Invoerbron

en: Includes keyboard layouts and input methods
nl: Bevat toetsenbordindelingen en invoermethoden

en: Input Source Switching
nl: Wisselen van invoerbron

en: Use the _same source for all windows
nl: Dezelfde _bron gebruiken voor alle vensters

en: Switch input sources _individually for each window
nl: Wisselen van Invoerbron af_zonderlijk voor elk venster

en: Special Character Entry
nl: Invoer voor speciale tekens

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
nl: Methoden om symbolen en lettervarianten in te voeren met het toetsenbord

en: A_lternate Characters Key
nl: Toets voor a_lternatieve tekens

en: _Compose Key
nl: _Samensteltoets

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: _View and Customize Shortcuts
nl: Sneltoetsen _bekijken en aanpassen

en: Reset All Shortcuts?
nl: Alle sneltoetsen opnieuw instellen?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
nl: Alle wijzigingen aan sneltoetsen zullen verloren gaan.

en: _Reset All
nl: Alles op_nieuw instellen

en: Search shortcuts
nl: Sneltoetsen zoeken

en: Search Shortcuts
nl: Zoek naar sneltoetsen

en: _Reset All…
nl: Alles op_nieuw instellen…

en: No keyboard shortcut found
nl: Geen sneltoets gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Add Custom Shortcuts
nl: Aangepaste sneltoetsen toevoegen

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
nl: Stel aangepaste sneltoetsen in om toepassingen te starten, scripts uit te voeren en meer

en: _Add Shortcut…
nl: Sneltoets _toevoegen…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
nl: <b>%s</b> wordt al gebruikt voor %s. Als u deze vervangt, zal %s uitgeschakeld worden

en: Enter the new shortcut
nl: Voer de nieuwe sneltoets in

en: Set Custom Shortcut
nl: Aangepaste sneltoets instellen

en: Set Shortcut
nl: Sneltoets instellen

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
nl: Voer een nieuwe sneltoets in om <b>%s</b> te wijzigen

en: Add Custom Shortcut
nl: Aangepaste sneltoets toevoegen

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Re_place
nl: Ve_rvangen

en: _Set
nl: In_stellen

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
nl: Druk op Esc om te annuleren, of Backspace om de sneltoets uit te schakelen

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Name
nl: Naam

en: Command
nl: Opdracht

en: Shortcut
nl: Sneltoets

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
nl: Geen

en: _Set Shortcut…
nl: Sneltoets in_stellen…

en: %d modified | %d modified
nl[0]: %d aangepast
nl[1]: %d aangepast

en: Add a Shortcut
nl: Sneltoets toevoegen

en: Reset the shortcut to its default value
nl: Sneltoets naar standaardwaarde terugzetten

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
nl: Wijzig uw sneltoetsen bekijken en stel uw typvoorkeuren, toetsenbordindelingen en invoerbronnen in

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
nl: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;sneltoets;werkblad;werkruimte;venster;vergrendelen;herschalen;zoomen;vergroten;verkleinen;invoer;bron;vergrendelen;samenstellen;opstellen;teken;karakter;

en: _Mouse
nl: _Muis

en: Primary Button
nl: Primaire knop

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
nl: Volgorde van fysieke knoppen op muizen en touchpads

en: _Left
nl: _Links

en: _Right
nl: _Rechts

en: Mouse
nl: Muis

en: Po_inter Speed
nl: Aanw_ijzersnelheid

en: Pointer Speed
nl: Aanwijzersnelheid

en: Slow
nl: Traag

en: Fast
nl: Snel

en: Mouse _Acceleration
nl: Muis_versnelling

en: Recommended for most users and applications
nl: Aanbevolen voor de meeste gebruikers en toepassingen

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
nl: Door muisversnelling uit te schakelen kunt u sneller en nauwkeuriger bewegen, maar dit kan de muis ook moeilijker te gebruiken maken.

en: Scroll Direction
nl: Scrolrichting

en: Tra_ditional
nl: Tra_ditioneel

en: Scrolling moves the view
nl: Scrollen verplaatst de weergave

en: _Natural
nl: _Natuurlijk

en: Scrolling moves the content
nl: Scrollen verplaatst de inhoud

en: Test _Settings
nl: In_stellingen testen

en: Test Mouse and Touchpad Settings
nl: Muis- en touchpadinstellingen testen

en: _Disable Touchpad While Typing
nl: Touchpad uitschakelen tij_dens het typen

en: Pointer speed
nl: Aanwijzersnelheid

en: Clicking
nl: Klikken

en: Secondary Click
nl: Tweede klik

en: Two Finger Push
nl: Duwen met twee vingers

en: Push anywhere with 2 fingers
nl: Duw om het even waar met 2 vingers

en: Corner Push
nl: Duwen in hoek

en: Push with a single finger in the corner
nl: Duw met één vinger in de hoek

en: T_ap to Click
nl: T_ikken om te klikken

en: Quickly touch the touchpad to click
nl: Raak het touchpad kort aan om te klikken

en: Scrolling
nl: Scrollen

en: Scroll Method
nl: Omlaag scrollen

en: T_wo Finger
nl: T_wee vingers

en: Drag two fingers on the touchpad
nl: Versleep twee vingers over het touchpad

en: _Edge
nl: R_and

en: Drag one finger on the edge
nl: Versleep één vinger over de rand

en: T_raditional
nl: T_raditioneel

en: Test Mouse & Touchpad
nl: Muis & touchpad testen

en: Click Here
nl: Klik hier

en: Primary Click
nl: Eerste klik

en: Double Click
nl: Dubbelklik

en: Mouse & Touchpad
nl: Muis en touchpad

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
nl: De gevoeligheid van muis of touchpad wijzigen en rechts- of linkshandig kiezen

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
nl: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;Aanwijzer;Klik;Tik;Dubbel;Knop;

en: _Hot Corner
nl: Snel_hoek

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
nl: Tik op de linkerbovenhoek om het activiteitenoverzicht te openen

en: _Active Screen Edges
nl: Schermranden _activeren

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
nl: Versleep vensters naar de boven-, linker- en rechterrand van het scherm om hun grootte aan te passen

en: Workspaces
nl: Werkbladen

en: _Dynamic Workspaces
nl: _Dynamische werkbladen

en: Automatically removes empty workspaces
nl: Verwijdert automatisch lege werkbladen

en: _Fixed Number of Workspaces
nl: _Vast aantal werkbladen

en: Specify a number of permanent workspaces
nl: Stel een vast aantal werkbladen in

en: _Number of Workspaces
nl: Aa_ntal werkbladen

en: Multi-Monitor
nl: Meerdere schermen

en: Workspaces on _primary display only
nl: Werkbladen alleen op _hoofdscherm

en: Workspaces on all d_isplays
nl: Werkbladen op alle _schermen

en: App Switching
nl: Wisselen tussen toepassingen

en: Include apps from all _workspaces
nl: Toepassingen van alle _werkbladen tonen

en: Include apps from the _current workspace only
nl: Alleen toepassingen van het _huidige werkblad tonen

en: Multitasking
nl: Multitasken

en: Manage preferences for productivity and multitasking
nl: Beheer voorkeuren voor productiviteit en multitasken

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
nl: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;Multitasken;Productiviteit;Aanpassen;Bureaublad;Snelhoek;Werkbladen;

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Manual
nl: Handmatig

en: _Save
nl: Op_slaan

en: _Network Proxy
nl: _Netwerkproxy

en: C_onfiguration
nl: C_onfiguratie

en: Con_figuration URL
nl: Con_figuratie-URL

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
nl: Automatisch ontdekken van de web-proxy wordt gebruikt als er geen configuratie-URL is opgegeven. Dit wordt niet aanbevolen op niet-vertrouwde publieke netwerken.

en: HTTP Proxy
nl: HTTP-proxy

en: Port
nl: Poort

en: HTTP proxy port
nl: Poort HTTP-proxy

en: HTTPS Proxy
nl: HTTPS-proxy

en: HTTPS proxy port
nl: Poort HTTPS-proxy

en: FTP Proxy
nl: FTP-proxy

en: FTP proxy port
nl: Poort FTP-proxy

en: SOCKS Host
nl: SOCKS-host

en: SOCKS host port
nl: SOCKS-hostpoort

en: Ignored Hosts
nl: Genegeerde hosts

en: Network Unavailable
nl: Netwerk niet beschikbaar

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
nl: Er is een fout opgetreden waardoor het netwerk niet gebruikt kan worden.
        Foutdetails: NetworkManager is niet actief.

en: Add VPN
nl: VPN toevoegen

en: Not set up
nl: Niet ingesteld

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
nl: <b>Netwerknaam</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
nl: <b>Wachtwoord</b>: %s

en: Share Network
nl: Netwerk delen

en: QR Code
nl: QR-code

en: Scan to Connect
nl: Scan om te verbinden

en: Insecure network (WEP)
nl: Onveilig netwerk (WEP)

en: Secure network (WPA)
nl: Beveiligd netwerk (WPA)

en: Secure network (WPA2)
nl: Beveiligd netwerk (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
nl: Beveiligd netwerk (WPA3)

en: Secure network
nl: Beveiligd netwerk

en: Signal strength %d%%
nl: Signaalsterkte %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
nl: Verbonden

en: Network Options
nl: Netwerkopties

en: Forget Network
nl: Netwerk vergeten

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
nl: Door de hotspot in te schakelen verbreekt u de verbinding met %s, en zult u geen toegang tot het internet hebben via wifi.

en: Network name cannot be empty
nl: Netwerknaam kan niet leeg zijn

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
nl: De netwerknaam is te lang

en: Must have a minimum of 8 characters
nl: Moet minimaal 8 tekens bevatten

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
nl[0]: Mag maximaal %d teken bevatten
nl[1]: Mag maximaal %d tekens bevatten

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
nl: Wifi-hotspot inschakelen?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
nl: Een wifihotspot maakt het mogelijk om uw internetverbinding te delen met anderen, door een wifi-netwerk te maken waarmee ze kunnen verbinden. Hiervoor heeft u een internetverbinding via een andere bron dan wifi nodig.

en: Network Name
nl: Netwerknaam

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
nl: Wachtwoord

en: Generate Random Password
nl: Willekeurig wachtwoord genereren

en: Autogenerate Password
nl: Wachtwoord automatisch genereren

en: _Turn On
nl: _Inschakelen

en: Wi-Fi
nl: Wifi

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
nl: Door dit uit te schakelen wordt de verbinding met alle apparaten die de hotspot gebruiken verbroken.

en: Turn Off Hotspot?
nl: Hotspot uitschakelen?

en: _Turn Off
nl: Ui_tschakelen

en: Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
nl: Schakelt wifi, bluetooth en mobiel breedband uit

en: No Wi-Fi Adapter Found
nl: Geen wifi-adapter gevonden

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
nl: Zorg ervoor dat u een wifi-adapter heeft aangesloten en ingeschakeld

en: Airplane Mode On
nl: Vliegtuigstand aan

en: Turn off to use Wi-Fi
nl: Schakel uit om wifi te gebruiken

en: Wi-Fi Hotspot Active
nl: Wifi-hotspot ingeschakeld

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
nl: Mobiele apparaten kunnen de QR-code scannen om verbinding te maken.

en: Turn Off Hotspot…
nl: Wifi-hotspot uitschakelen…

en: Visible Networks
nl: Zichtbare netwerken

en: Wi-Fi Unavailable
nl: Wifi niet beschikbaar

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
nl: Er is een fout opgetreden waardoor wifi niet gebruikt kan worden.
        Foutdetails: NetworkManager is niet actief.

en: 802.1x _Security
nl: 802.1x-_beveiliging

en: _Name
nl: _Naam

en: Security
nl: Beveiliging

en: Identity
nl: Identiteit

en: Preserve
nl: Behouden

en: Random
nl: Willekeurig

en: Stable
nl: Stabiel

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
nl: Het ingevoerde MAC-adres zal gebruikt worden als het hardware-adres voor het netwerkapparaat waarop deze verbinding is geactiveerd. Dit wordt ‘MAC cloning’ of ‘spoofing’ genoemd. Voorbeeld: 00:11:22:33:44:55

en: Profile %d
nl: Profiel %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
nl: De opgeslagen details voor ‘%s’ zullen voorgoed verloren gaan. Dit omvat ook wachtwoorden en enige netwerkwijzigingen.

en: Forget Connection?
nl: Verbinding vergeten?

en: Forget
nl: Vergeten

[ctx: Wifi security]
en: None
nl: Geen

en: Never
nl: Nooit

en: %i day ago | %i days ago
nl[0]: %i dag geleden
nl[1]: %i dagen geleden

[ctx: Signal strength]
en: None
nl: Geen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
nl: Zwak

[ctx: Signal strength]
en: Ok
nl: Oké

[ctx: Signal strength]
en: Good
nl: Goed

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
nl: Uitstekend

en: IPv4 Address
nl: IPv4-adres

en: IPv6 Address
nl: IPv6-adres

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Forget Connection…
nl: Verbinding vergeten…

en: Remove Connection Profile…
nl: Verbindingsprofiel verwijderen…

en: Remove Connection…
nl: Verbinding verwijderen…

en: Remove VPN…
nl: VPN verwijderen…

en: automatic
nl: automatisch

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
nl: Automatische DNS is ingeschakeld. Wilt u automatische DNS uitschakelen?

en: Delete Address
nl: Adres verwijderen

en: Delete Route
nl: Route verwijderen

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
nl: Geen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
nl: WEP 40/128-bits sleutel (hex of ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
nl: WEP 128-bits wachtwoord

en: Dynamic WEP (802.1x)
nl: Dynamische WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
nl: WPA en WPA2 Persoonlijk

en: WPA & WPA2 Enterprise
nl: WPA en WPA2 Enterprise

en: WPA3 Personal
nl: WPA3 Persoonlijk

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unsaved peer
nl: Niet-opgeslagen peer

en: Signal Strength
nl: Signaalsterkte

en: Weak
nl: Zwak

en: Link speed
nl: Verbindingssnelheid

en: Hardware Address
nl: Hardware-adres

en: Supported Frequencies
nl: Ondersteunde frequenties

en: Default Route
nl: Standaardroute

en: Last Used
nl: Laatst gebruikt

en: Connect _automatically
nl: _Automatisch verbinden

en: Make available to _other users
nl: Beschikbaar maken voor andere _gebruikers

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
nl: Verbinding _met datalimiet: houdt mogelijk kosten in

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
nl: Software-updates en andere grote downloads zullen niet automatisch gestart worden.

en: _MAC Address
nl: _MAC-adres

en: _Cloned Address
nl: Ge_kloond adres

en: IPv_4 Method
nl: IPv_4-methode

en: Automatic (DHCP)
nl: Automatisch (DHCP)

en: Link-Local Only
nl: Alleen Link-Local

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Shared to other computers
nl: Gedeeld met andere computers

en: Addresses
nl: Adressen

en: Address
nl: Adres

en: Netmask
nl: Netmasker

en: Automatic DNS
nl: Automatische DNS

en: DNS server address(es)
nl: DNS-serveradres(sen)

en: Separate IP addresses with commas
nl: Scheid IP-adressen met komma’s

en: Automatic Routes
nl: Automatische routes

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
nl: Metrisch

en: Use this connection _only for resources on its network
nl: Deze verbinding _alleen gebruiken voor bronnen op hun netwerk

en: IPv_6 Method
nl: IPv_6-methode

en: Automatic, DHCP only
nl: Automatisch, alleen DHCP

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Unable to open connection editor: %s
nl: Openen van verbindingseditor mislukt: %s

en: New Profile
nl: Nieuw profiel

en: Invalid setting %s: %s
nl: Ongeldige instelling %s: %s

en: Invalid setting %s
nl: Ongeldige instelling %s

en: Invalid VPN configuration file
nl: Ongeldig VPN-configuratiebestand

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
nl: Vrije VPN-oplossing ontworpen voor gebruiksgemak, snelle prestaties en een klein aanvalsoppervlak.

en: Import from file…
nl: Uit bestand importeren…

en: S_ecurity
nl: B_eveiliging

en: Cannot Import VPN Connection
nl: Kan VPN-verbinding niet importeren

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
nl: Het bestand ‘%s’ kon niet gelezen worden, of bevat geen herkende informatie over de VPN-verbinding
    
    Fout: %s.

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Select file to import
nl: Het te importeren bestand selecteren

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
nl: (Fout: laden van VPN-verbindingseditor mislukt)

en: _Connection Name
nl: _Verbindingsnaam

en: _Interface Name
nl: _Interfacenaam

en: The name of the wireguard interface to create.
nl: De naam van de aan te maken WireGuard-interface.

en: _Private Key
nl: _Privésleutel

en: The 256 bit private key in base64 encoding
nl: De 256-bits privésleutel in base64-codering

en: Show/hide private key
nl: Privésleutel tonen/verbergen

en: _Listen Port
nl: _Luisterpoort

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
nl: Een poort om op te luisteren. Indien ingesteld op ‘automatic’ (automatisch) zal de poort willekeurig gekozen worden wanneer de interface verschijnt.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
nl: Een 32-bits fwmark voor uitgaande pakketten. Stel dit in op ‘off’ (uit) om fwmark uit te schakelen.

en: _Add peer routes
nl: Peerroutes _toevoegen

en: Add WireGuard peer
nl: WireGuard-peer toevoegen

en: No peers set up
nl: Geen peers ingesteld

en: Options…
nl: Opties…

en: _Endpoint
nl: _Eindpunt

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
nl: Een eindpunt-IP of -hostnaam, gevolgd door een dubbelpunt, en vervolgens een poortnummer.

en: _Public key
nl: _Publieke sleutel

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
nl: Een publieke sleutel in base64-codering berekend door ‘wg pubkey’ van een privésleutel.

en: _Pre-shared key
nl: _Voorafgedeelde sleutel

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
nl: Een voorafgedeelde sleutel in base64-codering gegenereerd door ‘wg genpsk’. Optioneel, en kan weggelaten worden. Voegt een extra laag symmetrischesleutelcryptografie toe aan de reeds bestaande publiekesleutelcryptografie voor post-quantum-resistentie.

en: Allowed _IP addresses
nl: Toegestane _IP-adressen

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
nl: Lijst, gescheiden door komma’s, met IP-adressen (v4 of v6) met CIDR-maskers waarvoor inkomend verkeer voor deze peer wordt toegestaan en naar waar uitgaand verkeerd voor deze peer wordt verwezen.

en: _Persistent keepalive
nl: _Blijvend actief houden

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
nl: Hoe vaak een geauthenticeerd leeg pakket naar de peer gezonden moet worden om een firewall staatvol of NAT-toewijzing geldig te houden. Dit is optioneel en wordt niet aanbevolen buiten specifieke configuraties.

en: seconds
nl: seconden

en: Apply
nl: Toepassen

en: Control how you connect to the Internet
nl: Regelen hoe u verbinding maakt met het internet

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
nl: Network;Netwerk;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Breedband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
nl: Regelen hoe u verbinding maakt met wifi-netwerken

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
nl: Network;Netwerk;Wireless;Draadloos;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;Breedband;DNS;Hotspot;

en: never
nl: nooit

en: today
nl: vandaag

en: yesterday
nl: gisteren

en: Last used
nl: Laatst gebruikt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
nl: Bekabeld

en: Add new connection
nl: Nieuwe verbinding toevoegen

en: Network deleted
nl: Netwerk verwijderd

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
nl[0]: %d netwerk verwijderd
nl[1]: %d netwerken verwijderd

en: System policy prohibits use as a Hotspot
nl: Systeembeleid staat gebruik als hotspot niet toe

en: Wireless device does not support Hotspot mode
nl: Draadloos apparaat ondersteunt de hotspot-modus niet

en: Add Ethernet Connection
nl: Ethernetverbinding toevoegen

en: Not connected
nl: Niet verbonden

en: Active
nl: Actief

en: Turn VPN connection off
nl: VPN-verbinding uitschakelen

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
nl: Netwerknaam

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
nl: Beveiligingstype

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
nl: Wachtwoord

en: Turn Wi-Fi off
nl: Wifi uitschakelen

en: Saved Networks
nl: Opgeslagen netwerken

en: Show Saved Networks
nl: Opgeslagen netwerken tonen

en: _Connect to Hidden Network…
nl: _Verbinden met een verborgen netwerk…

en: Connect to hidden network
nl: Verbinden met een verborgen netwerk

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
nl: Wifi-hotspot i_nschakelen…

en: Saved Wi-Fi Networks
nl: Opgeslagen wifi-netwerken

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
nl: Onbekende status

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
nl: Niet-gemanaged

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
nl: Verbinden

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
nl: Verbinding verbreken

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
nl: Onbekende status (ontbreekt)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
nl: Configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
nl: IP-configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
nl: IP-configuratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
nl: Geheimen werden vereist, maar niet verstrekt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
nl: Niet verbonden met 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
nl: Configuratie 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
nl: 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
nl: 802.1x supplicant authenticatie duurde te lang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
nl: Starten van PPP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
nl: Niet verbonden met PPP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
nl: PPP mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
nl: Starten van DHCP-client mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
nl: Fout DHCP-client

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
nl: DHCP-client mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
nl: Starten van gedeelde verbinding-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
nl: Gedeelde verbinding-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
nl: Starten van AutoIP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
nl: Fout AutoIP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
nl: AutoIP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
nl: Lijn bezet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
nl: Geen kiestoon

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
nl: Er kon geen carrier worden vastgesteld

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
nl: Tijdslimiet belaanvraag overschreden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
nl: Belpoging mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
nl: Initialisatie van modem mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
nl: Selecteren van opgegeven APN mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
nl: Er wordt niet naar netwerken gezocht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
nl: Netwerkregistratie geweigerd

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
nl: Tijdslimiet netwerkregistratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
nl: Registreren bij het gevraagde netwerk mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
nl: Controle van pincode mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
nl: Mogelijk ontbreekt de firmware voor het apparaat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
nl: Verbinding verdwenen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
nl: Er werd uitgegaan van de bestaande verbinding

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
nl: Modem niet gevonden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
nl: Bluetooth-verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
nl: Simkaart niet ingebracht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
nl: Pincode voor simkaart vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
nl: Pukcode voor simkaart vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
nl: Verkeerde simkaart

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
nl: Verbindingsafhankelijkheid mislukt

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
nl: Firmware ontbreekt

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
nl: Kabel niet verbonden

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
nl: _Notificaties

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
nl: Geluids_waarschuwingen

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
nl: _Notificaties

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
nl: Notificaties zullen nog steeds verschijnen in de lijst met notificaties wanneer pop-ups uitgeschakeld zijn

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
nl: Bericht_inhoud tonen in pop-ups

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
nl: Notificaties op _vergrendelingsscherm

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
nl: _Berichtinhoud tonen op vergrendelingsscherm

en: _Do Not Disturb
nl: _Niet storen

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
nl: _Notificaties op vergrendelingsscherm

note: List of apps.
en: App Notifications
nl: Notificaties van toepassingen

en: Notifications
nl: Notificaties

en: Control which notifications are displayed and what they show
nl: Regelen welke notificaties weergegeven worden en wat ze tonen

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
nl: Notifications;Notificaties;Banners;Banieren;Bericht;Message;Tray;Systeemvak;Pop-up;

en: Email
nl: E-mail

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
nl: Bedrijfsaanmelding

[ctx: Online Account]
en: Other
nl: Overige

en: Offline — unable to connect accounts
nl: Offline — kan accounts niet verbinden

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
nl: Geef toepassingen toegang tot online diensten door uw cloudaccounts te verbinden

en: Your Accounts
nl: Uw accounts

en: Connect an Account
nl: Verbind een account

en: Online Accounts
nl: Online accounts

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
nl: Verbind met uw online-accounts en bepaal waar u ze voor gebruikt

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
nl: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Agenda;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
nl: Onbekende tijd

en: %i minute | %i minutes
nl[0]: %i minuut
nl[1]: %i minuten

en: %i hour | %i hours
nl[0]: %i uur
nl[1]: %i uur

en: hour | hours
nl[0]: uur
nl[1]: uur

en: minute | minutes
nl[0]: minuut
nl[1]: minuten

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
nl: %s totdat deze volledig opgeladen is

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
nl: Waarschuwing: %s resterend

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
nl: %s resterend

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
nl: Volledig opgeladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
nl: Niet aan het opladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
nl: Leeg

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
nl: Aan het opladen

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
nl: Aan het ontladen

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
nl: Draadloze muis

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
nl: Draadloos toetsenbord

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
nl: Onderbrekingsvrije voeding

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
nl: Mobiele telefoon

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
nl: Mediaspeler

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
nl: Gamings-invoerapparaat

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
nl: Accu

[ctx: Battery name]
en: Main
nl: Hoofd

en: Battery Levels
nl: Accuniveaus

en: Battery Level
nl: Accuniveau

en: When _Idle
nl: Wanneer _inactief

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Power Off
nl: Uitschakelen

en: Hibernate
nl: Slaapstand

en: Nothing
nl: Niets doen

en: When on battery power
nl: Wanneer op accustroom

en: When plugged in
nl: Als de kabel aangesloten is

[ctx: Idle time]
en: Never
nl: Nooit

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
nl: Prestatiemodus tijdelijk uitgeschakeld wegens hoge temperaturen.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
nl: Schoot gedetecteerd: prestatiemodus tijdelijk niet beschikbaar. Zet het apparaat op een stabiel oppervlak om te herstellen.

en: Performance mode temporarily disabled.
nl: Prestatiemodus tijdelijk uitgeschakeld.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
nl: Lage accu: energiebesparing ingeschakeld. De vorige modus wordt hersteld wanneer de accu voldoende opgeladen is.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
nl: Energiebesparingsmodus geactiveerd door ‘%s’.

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
nl: Prestatiemodus geactiveerd door ‘%s’.

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
nl: 15 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
nl: 20 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
nl: 25 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
nl: 30 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
nl: 45 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
nl: 1 uur

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
nl: 80 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
nl: 90 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
nl: 100 minuten

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
nl: 2 uur

en: Connected Devices
nl: Verbonden apparaten

en: Power Mode
nl: Energiemodus

en: Power Saving
nl: Energiebesparing

en: A_utomatic Screen Brightness
nl: A_utomatische schermhelderheid

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
nl: Pas de schermhelderheid aan naargelang het omgevingslicht

en: _Dim Screen
nl: Scherm _dimmen

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
nl: Verlaag de schermhelderheid wanneer de computer niet actief is

en: Screen _Blank
nl: _Leeg scherm

en: Turn the screen off after a period of inactivity
nl: Zet het scherm uit na een periode van inactiviteit

en: Automatic Power _Saver
nl: Automatisch energie be_sparen

en: Turn on power saver mode when battery power is low
nl: Schakel de energiebesparingsmodus in wanneer de accu bijna leeg is

en: _Automatic Suspend
nl: _Automatisch in pauzestand zetten

en: Pause the computer after a period of inactivity
nl: Zet de computer in pauzestand na een periode van inactiviteit

en: Po_wer Button Behavior
nl: Aan-/uit_knopgedrag

en: Show Battery _Percentage
nl: Accu_percentage tonen

en: Show exact charge level in the top bar
nl: Nauwkeurig accuniveau tonen in bovenste balk

en: Automatic Suspend
nl: Automatisch in pauzestand zetten

en: On _Battery Power
nl: Op _accustroom

en: _Delay
nl: Ver_traging

en: _Plugged In
nl: _Aangesloten

en: D_elay
nl: V_ertraging

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
nl: Pr_estatiegericht

en: High performance and power usage
nl: Hoge prestaties en stroomverbruik

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
nl: Geba_lanceerd

en: Standard performance and power usage
nl: Standaard prestaties en stroomverbruik

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
nl: _Energie besparen

en: Reduced performance and power usage
nl: Verlaagde prestaties en stroomverbruik

en: Power
nl: Energie

en: View your battery status and change power saving settings
nl: De accustatus bekijken en instellingen voor energiebesparing wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
nl: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Helderheid;Dim;Blank;Monitor;Beeldscherm;DPMS;Idle;Energie;Slaapstand;Pauzestand;Accu;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
nl: Printer ‘%s’ is verwijderd

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
nl: Nieuwe printer toevoegen mislukt.

en: Unlock to add printers and change settings
nl: Ontgrendel om printers toe te voegen en instellingen te wijzigen

en: All Connected and Network Printers
nl: Alle aangesloten printers en netwerkprinters

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
nl: Printer _toevoegen…

en: Search printers
nl: Zoek naar printers

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: No Printers
nl: Geen printers

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
nl: Geen printdienst

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
nl: De systeemdienst voor afdrukken is niet beschikbaar

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
nl: Printers toevoegen, afdruktaken bekijken, en bepalen hoe u wilt afdrukken

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
nl: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;Wachtrij;Papier;Inkt;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
nl: Printer toevoegen

en: Back
nl: Terug

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
nl: _Ontgrendelen

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
nl: Geen printers gevonden

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
nl: Voer een netwerkadres in of zoek naar een printer

en: Authentication Required
nl: Authenticatie vereist

en: Enter username and password to view printers on Print Server
nl: Voer uw gebruikersnaam en wachtwoord in om printers op de printserver te bekijken

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
nl: Details van %s

en: No suitable driver found
nl: Geen geschikt stuurprogramma aangetroffen

en: Select PPD File
nl: PPD-bestand selecteren

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
nl: PostScript Printer Description-bestanden (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
nl: Printernamen mogen geen SPATIE, TAB, # of / bevatten

en: Location
nl: Locatie

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
nl: Stuurprogramma

en: Searching for preferred drivers…
nl: Zoeken naar de beste stuurprogramma’s…

en: Search for Drivers
nl: Naar stuurprogramma’s zoeken

en: Select from Database…
nl: Selecteren uit de database…

en: Install PPD File…
nl: PPD-bestand installeren…

en: Select Printer Driver
nl: Printerstuurprogramma kiezen

en: Loading drivers database…
nl: Stuurprogrammadatabase wordt geladen…

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Select
nl: Selecteren

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
nl: JetDirect-printer

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
nl: LPD-printer

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
nl: Eenzijdig

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
nl: Lange zijde (standaard)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
nl: Korte zijde (omdraaien)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
nl: Staand

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
nl: Liggend

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
nl: Omgekeerd liggend

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
nl: Omgekeerd staand

en: Resume
nl: Hervatten

en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
nl: Wachten

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
nl: Gepauzeerd

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
nl: Verwerken

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
nl: Gestopt

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
nl: Geannuleerd

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
nl: Afgebroken

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
nl: Voltooid

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
nl: Verplaats deze opdracht naar boven in de wachtrij

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
nl[0]: %u taak vereist authenticatie
nl[1]: %u taken vereisen authenticatie

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
nl: %s — Actieve afdruktaken

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
nl: Voer uw aanmeldgegevens in om af te drukken op %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
nl: Domein

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
nl: A_uthenticeren

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
nl: Alles wissen

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
nl: _Authenticeren

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
nl: Geen actieve afdruktaken

en: Unlock Print Server
nl: Printserver ontgrendelen

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
nl: %s ontgrendelen.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
nl: Voer uw gebruikersnaam en wachtwoord in om printers op %s te bekijken.

en: Searching for Printers
nl: Naar printers zoeken

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
nl: Seriële poort

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
nl: Parallelle poort

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
nl: Locatie: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
nl: Adres: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
nl: Server vereist authenticatie

en: Two Sided
nl: Tweezijdig

en: Paper Type
nl: Papiersoort

en: Paper Source
nl: Papierbron

en: Output Tray
nl: Uitvoerlade

[ctx: printing option]
en: Resolution
nl: Resolutie

en: GhostScript pre-filtering
nl: Voorfilteren GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
nl: Pagina’s per vel

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
nl: Tweezijdig

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
nl: Stand

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
nl: Algemeen

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
nl: Pagina-instelling

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
nl: Installeerbare opties

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
nl: Taak

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
nl: Afdrukkwaliteit

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
nl: Afwerking

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
nl: Testpagina

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
nl: Testpagina

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
nl: _Testpagina

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
nl: Automatisch selecteren

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
nl: Standaardinstellingen van de printer

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
nl: Alleen GhostScript-lettertypen insluiten

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
nl: Converteren naar PS level 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
nl: Converteren naar PS level 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
nl: Niet vooraf filteren

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
nl: Fabrikant

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
nl: Geen actieve afdruktaken

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
nl[0]: %u taak
nl[1]: %u taken

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
nl: Printkoppen schoonmaken

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
nl: Weinig toner

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
nl: Geen toner meer

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
nl: Weinig developer (voor ontwikkelen)

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
nl: Geen developer meer (voor ontwikkelen)

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
nl: Weinig marker-voorraad

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
nl: Geen marker meer

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
nl: Klep open

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
nl: Deur open

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
nl: Weinig papier

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
nl: Geen papier meer

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
nl: Gestopt

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
nl: Afvalbakje bijna vol

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
nl: Afvalbakje vol

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
nl: De optische lichtgevoelige geleider (optical photo conductor) is bijna niet meer te gebruiken

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
nl: De optische lichtgevoelige geleider (optical photo conductor) functioneert niet meer

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
nl: Gereed

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
nl: Taken worden niet geaccepteerd

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
nl: Verwerken

en: Ink Level
nl: Inkt-niveau

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
nl: Gelieve opnieuw op te starten wanneer het probleem opgelost is

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
nl: Herstarten

en: Printing Options
nl: Afdrukopties

en: Printer Details
nl: Details van de printer

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
nl: Printer standaard gebruiken

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
nl: Printkoppen schoonmaken

en: Remove Printer
nl: Printer verwijderen

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
nl: Verbinden

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
nl: Verbonden

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
nl: Authenticatie-fout

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
nl: Autoriseren

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
nl: Verminderde functionaliteit

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
nl: Verbonden en geautoriseerd

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
nl: Onbekend

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
nl: Geautoriseerd om

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
nl: Verbonden om

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
nl: Geregistreerd om

en: Failed to authorize device:
nl: Autoriseren van apparaat mislukt:

en: Failed to forget device:
nl: Vergeten van apparaat mislukt:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
nl[0]: Afhankelijk van %u ander apparaat
nl[1]: Afhankelijk van %u andere apparaten

en: Device Identifier
nl: Apparaat-identifier

en: Timestamp
nl: Tijdsaanduiding

en: Depends on other devices
nl: Afhankelijk van andere apparaten

en: Authorize and Connect
nl: Autoriseren en verbinden

en: Forget Device
nl: Apparaat vergeten

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
nl: Fout

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
nl: Geautoriseerd

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
nl: Het Thunderbolt-subsysteem (boltd) is niet geïnstalleerd of niet correct ingesteld.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
nl: Directe toegang tot apparaten zoals docks en externe GPU's toestaan.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
nl: Alleen USB- en Display Port-apparaten kunnen worden aangesloten.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
nl: Thunderbolt kon niet worden gedetecteerd.
    Of het systeem ondersteunt Thunderbolt niet, of het is uitgeschakeld in de BIOS, of het is ingesteld op een niet-ondersteund beveiligingsniveau in de BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
nl: De ondersteuning van Thunderbolt is uitgeschakeld in de BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
nl: Thunderbolt-beveiligingsniveau kon niet bepaald worden.

en: Error switching direct mode: %s
nl: Fout bij omschakelen naar directe modus: %s

en: Close notification
nl: Notificatie sluiten

en: No Thunderbolt Support
nl: Geen Thunderbolt-ondersteuning

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
nl: Kon geen verbinding maken met het Thunderbolt-subsysteem

en: Direct Access
nl: Directe toegang

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
nl: Directe toegang tot apparaten zoals docks en externe GPU’s toestaan

en: Pending Devices
nl: Apparaten in afwachting

en: No devices attached
nl: Geen apparaten aangesloten

en: Cameras
nl: Camera’s

en: _Camera Access
nl: _Cameratoegang

en: Allow permitted apps to use cameras
nl: Verleen toepassingen met toestemming toegang tot uw camera’s

en: Permitted Apps
nl: Toepassingen met toestemming

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
nl: De volgende zandbaktoepassingen hebben toestemming gekregen om de camera’s te gebruiken. Toepassingen die zich niet in een zandbak bevinden kunnen de camera’s zonder toestemming gebruiken.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
nl: Er hebben nog geen zandbaktoepassingen toegang tot de camera gevraagd

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
nl: Het sturen van rapporten over technische problemen helpt ons %s te verbeteren. Rapporten worden anoniem verstuurd en bevatten geen persoonlijke gegevens. %s

en: Diagnostics
nl: Bevindingen

en: Problem Reporting
nl: Problemen melden

en: _Automatic Problem Reporting
nl: Problemen _automatisch melden

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
nl: Veilig opstarten is actief

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
nl: Veilig opstarten voorkomt dat kwaadaardige software wordt geladen wanneer het apparaat wordt opgestart. Het is momenteel ingeschakeld en functioneert correct.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
nl: Veilig opstarten heeft problemen

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
nl: Veilig opstarten voorkomt dat kwaadaardige software wordt geladen wanneer het apparaat wordt opgestart. Het is momenteel ingeschakeld, maar zal niet werken vanwege een ongeldige sleutel.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
nl: Problemen met veilig opstarten kunnen vaak worden opgelost via de UEFI-firmware-instellingen (BIOS) van uw computer. Uw hardwarefabrikant kan informatie verstrekken over hoe u dit kunt doen.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
nl: Neem voor hulp contact op met uw hardwarefabrikant of IT-ondersteuning.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
nl: Veilig opstarten is uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
nl: Veilig opstarten voorkomt dat kwaadaardige software wordt geladen wanneer het apparaat wordt opgestart. Het is momenteel uitgeschakeld.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
nl: Veilig opstarten kan vaak worden ingeschakeld via de UEFI-firmware-instellingen (BIOS) van uw computer. Neem voor hulp contact op met uw hardwarefabrikant of IT-ondersteuning.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
nl: Veilig opstarten voorkomt dat kwaadaardige software wordt geladen wanneer het apparaat wordt opgestart.
    
    Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de hardwarefabrikant of IT-ondersteuning.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
nl: Controles niet geslaagd

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
nl: De hardware doorstaat de beveiligingscontroles niet. Dit betekent dat u niet beschermd bent tegen veelvoorkomende hardwarebeveiligingsproblemen.
    
    Het is mogelijk dat u hardwarebeveiligingsproblemen kunt oplossen door uw firmware bij te werken of de apparaatconfiguratieopties te wijzigen. Problemen kunnen echter ook aan de fysieke hardware zelf liggen, in welk geval ze niet opgelost kunnen worden.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
nl: Controles geslaagd

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
nl: Dit apparaat voldoet aan de basisbeveiligingsvereisten. De hardware is beschermd tegen enkele veelvoorkomende beveiligingsrisico’s.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
nl: Beveiligd

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
nl: Dit apparaat is geslaagd voor de huidige beveiligingstests. De hardware is beschermd tegen de meeste beveiligingsrisico’s.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
nl: Controles niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
nl: Er zijn apparaatbeveiligingscontroles beschikbaar voor dit apparaat. Het is daarom niet mogelijk te bepalen of het aan de beveiligingsvereisten voldoet.

en: Report copied to clipboard
nl: Rapport gekopieerd naar klembord

en: _Copy Technical Report
nl: Technisch rapport _kopiëren

en: About Device Security
nl: Over apparaatbeveiliging

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
nl: Apparaatbeveiliging levert informatie over hoe uw apparaat beschermd is tegen beveiligingsproblemen met de hardware.
    
    Er zijn verschillende aspecten van de hardware die een invloed hebben op de beveiliging, zoals:
    
    • beveiligingsfuncties die in de hardware ingebakken zijn;
    • hoe de hardware geconfigureerd is om zichzelf te beschermen tegen beveiligingsproblemen;
    • de beveiliging van de software wordt rechtstreeks op de hardware uitgevoerd.
    
    Onder beveiligingsrisico’s van de hardware vallen ook malware en virussen die gericht zijn op de software die rechtstreeks op de hardware uitgevoerd wordt. Dit omvat ook fysiek geknoei aan de hardware, zoals een fysieke verbinding met de hardware om gegevens af te lezen en malware te implanteren.
    
    Apparaatbeveiliging is slechts één aspect van beveiliging, en weerspiegelt niet de algemene beveiligingsstatus van het systeem en de toepassingen.

en: Protected against malicious software when the device starts.
nl: Beveiligd tegen kwaadaardige software wanneer het apparaat wordt opgestart.

en: Secure Boot has Problems
nl: Veilig opstarten heeft problemen

en: Some protection when the device is started.
nl: Enige bescherming wanneer het apparaat wordt opgestart.

en: Secure Boot is Off
nl: Veilig opstarten is uitgeschakeld

en: No protection when the device is started.
nl: Geen bescherming wanneer het apparaat wordt opgestart.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
nl: Dit probleem kan veroorzaakt zijn door een wijziging in de UEFI-firmware-instellingen, een wijziging in de configuratie van het besturingssysteem, of door kwaadaardige software op dit systeem.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
nl: Dit probleem kan veroorzaakt zijn door een wijziging in de UEFI-firmware-instellingen, of door kwaadaardige software op dit systeem.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
nl: Dit probleem kan veroorzaakt zijn door een wijziging in de configuratie van het besturingssysteem, of door kwaadaardige software op dit systeem.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
nl: Geslaagd

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
nl: ! Niet geslaagd

en: Hardware does not pass checks.
nl: Hardware doorstaat de beveilingscontroles niet.

en: Hardware meets basic security requirements.
nl: Hardware beschikt over basisbeveiliging.

en: Hardware has a good level of protection.
nl: Hardware beschikt over goede beveiliging.

en: Security levels are not available for this device.
nl: Beveiligingsniveaus zijn niet beschikbaar voor dit apparaat.

en: Device Security
nl: Apparaatbeveiliging

en: Starting Device Security…
nl: Apparaatbeveiliging wordt gestart…

en: Device Security Unavailable
nl: Apparaatbeveiliging niet beschikbaar

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
nl: Apparaatbeveiliging is enkel beschikbaar op fysieke hardware. Er is geen fysieke hardware gedetecteerd.

en: Security Events
nl: Beveiligingsgebeurtenissen

en: No Events
nl: Geen gebeurtenissen

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
nl: Geldig

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
nl: Niet geldig

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
nl: Niet ingeschakeld

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
nl: Vergrendeld

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
nl: Niet vergrendeld

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
nl: Versleuteld

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
nl: Niet versleuteld

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
nl: Aangetast

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
nl: Niet aangetast

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
nl: Gevonden

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
nl: Niet gevonden

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
nl: Ondersteund

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
nl: Niet-ondersteund

en: _Automatic Device Location
nl: _Automatische locatiebepaling

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
nl: Automatische locatiebepaling maakt gebruik van bronnen zoals gps, wifi- en mobielegegevensverbindingen om de locatie van dit apparaat te kunnen bepalen. Hiervoor worden de locatiegegevens verzonden naar de Mozilla-locatiediensten.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
nl: De volgende zandbaktoepassingen hebben toegang gekregen tot de locatiegegevens. Toepassingen die zich niet in een zandbak bevinden kunnen locatiegegevens zonder toestemming benaderen.

en: No sandboxed apps have asked for location access
nl: Er hebben nog geen zandbaktoepassingen toegang tot uw locatie gevraagd

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
nl: Lees meer over welke gegevens verzameld worden, en hoe ze gebruikt worden.

en: Microphones
nl: Microfoons

en: _Microphone Access
nl: Toegang tot _microfoon

en: Allow permitted apps to use microphones
nl: Verleen toepassingen met toestemming toegang tot uw microfoons

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
nl: De volgende zandbaktoepassingen hebben toestemming gekregen om de microfonen te gebruiken. Toepassingen die zich niet in een zandbak bevinden kunnen de microfonen zonder toestemming gebruiken.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
nl: Er hebben nog geen zandbaktoepassingen toegang tot uw microfoon gevraagd

en: Privacy & Security
nl: Privacy & beveiliging

en: _Screen Lock
nl: _Schermvergrendeling

en: Automatic screen lock
nl: Automatische schermvergrendeling

en: _Location
nl: _Locatie

en: Control access to your location
nl: Beheer toegang tot uw locatie

en: _File History &amp; Trash
nl: _Bestandsgeschiedenis &amp; prullenbak

en: Remove saved data and files
nl: Opgeslagen gegevens en bestanden verwijderen

en: _Diagnostics
nl: _Diagnostische gegevens

en: Automatic problem reporting
nl: Problemen automatisch melden

en: _Cameras
nl: _Camera’s

en: Control camera access
nl: Cameratoegang beheren

en: _Microphones
nl: _Microfoons

en: Control microphone access
nl: Microfoontoegang beheren

en: Manage device access
nl: Apparaattoegang beheren

en: Device _Security
nl: Apparaat_beveiliging

en: Hardware security status and information
nl: Hardwarebeveiligingsstatus en -informatie

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
nl: Scherm wordt uitgeschakeld

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
nl: 30 seconden

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
nl: 1 minuut

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
nl: 2 minuten

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
nl: 3 minuten

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
nl: 5 minuten

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
nl: 30 minuten

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
nl: 1 uur

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
nl: 1 minuut

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
nl: 2 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
nl: 3 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
nl: 5 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
nl: 5 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
nl: 8 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
nl: 10 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
nl: 12 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
nl: 15 minuten

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
nl: Nooit

en: Screen Lock
nl: Schermvergrendeling

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
nl: Door het scherm automatisch te vergrendelen kunnen anderen uw computer niet gebruiken terwijl u weg bent

en: _Blank Screen Delay
nl: _Vertraging voor zwart scherm

en: Period of inactivity until screen blanks
nl: Periode van inactiviteit waarna het scherm zwart wordt

en: Automatic Screen _Lock
nl: Automatische s_chermvergrendeling

en: Locks the screen after it blanks
nl: Vergrendelt het scherm nadat het zwart geworden is

en: Automatic _Screen Lock Delay
nl: Vertraging voor automatische _schermvergrendeling

en: Time from screen blank to screen lock
nl: Tijd tussen zwart scherm en schermvergrendeling

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
nl: _Notificaties op vergrendelingsscherm

en: Forbid New _USB Devices
nl: Nieuwe _USB-apparaten verbieden

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
nl: Voorkom dat nieuwe USB-apparaten interageren met het systeem wanneer het scherm is vergrendeld

en: Screen Privacy
nl: Schermprivacy

en: Restrict Viewing _Angle
nl: Zichth_oek beperken

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
nl: 1 uur

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
nl: 2 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
nl: 3 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
nl: 4 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
nl: 5 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
nl: 6 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
nl: 7 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
nl: 14 dagen

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
nl: 30 dagen

en: Empty all items from Trash?
nl: Alle items uit prullenbak verwijderen?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
nl: Alle items in de prullenbak zullen definitief verwijderd worden.

en: _Empty Trash
nl: Prullenbak l_egen

en: Delete all the temporary files?
nl: Alle tijdelijke bestanden verwijderen?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
nl: Alle tijdelijke bestanden zullen definitief verwijderd worden.

en: _Purge Temporary Files
nl: Tijdelijke bestanden _definitief verwijderen

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
nl: 7 dagen

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
nl: 30 dagen

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
nl: Voor altijd

en: Clear File History?
nl: Bestandsgeschiedenis wissen?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
nl: Na het wissen zullen de lijsten met recent gebruikte bestanden leeg zijn.

en: Clear _History
nl: Gesc_hiedenis wissen

en: File History & Trash
nl: Bestandsgeschiedenis & prullenbak

en: File History
nl: Bestandsgeschiedenis

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
nl: Bestandsgeschiedenis bewaart een log van de bestanden die u hebt gebruikt. Deze informatie wordt gedeeld tussen toepassingen, en maakt het u eenvoudiger om bestanden die u zou kunnen willen gebruiken terug te vinden.

en: File H_istory
nl: Bestandsgesch_iedenis

en: File _History Duration
nl: Duur van bestandsgesc_hiedenis

en: _Clear History…
nl: Geschiedenis _wissen…

en: Trash &amp; Temporary Files
nl: Prullenbak &amp; tijdelijke bestanden

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
nl: In de prullenbak en tijdelijke bestanden kan er zich soms persoonlijke of gevoelige informatie bevinden. Deze bestanden automatisch laten verwijderen kan uw privacy helpen beschermen.

en: Automatically Delete _Trash Content
nl: Inhoud van prullenbak au_tomatisch verwijderen

en: Automatically Delete Temporary _Files
nl: Tijdelijke _bestanden automatisch verwijderen

en: Automatically Delete _Period
nl: _Periode voor automatisch verwijderen

en: _Empty Trash…
nl: Prullenbak l_egen…

en: _Delete Temporary Files…
nl: Tijdelijke bestanden verwij_deren…

en: Control access to your data and hardware, device security
nl: Beheer toegang tot uw gegevens en hardware, apparaatbeveiliging

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
nl: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;Scherm;vergrendelen;privé;privaat;gebruik;geschiedenis;historiek;bestanden;tijdelijk;prullenbak;verwijderen;legen;behouden;diagnostische gegevens;diagnostiek;bevindingen;vastlopen;locatie;positie;foto's;foto’s;fotos;opname;opnemen;beveiliging;veiligheid;

en: Location not found
nl: Locatie niet gevonden

en: Subfolders must be manually added for this location
nl: Voor deze locatie moeten submappen handmatig toegevoegd worden

en: Remove Folder
nl: Map verwijderen

en: Select Location
nl: Locatie selecteren

en: Search Locations
nl: Zoeklocaties

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
nl: Bestandssysteemlocaties die door systeemtoepassingen doorzocht worden, zoals Bestanden

en: Default Locations
nl: Standaardlocaties

en: Bookmarked Locations
nl: Locaties in bladwijzers

en: Custom Locations
nl: Aangepaste locaties

en: _Add Location…
nl: Loc_atie toevoegen…

en: No custom search locations
nl: Geen aangepaste zoeklocaties

en: No apps found
nl: Geen toepassingen gevonden

en: _App Search
nl: Toep_assingen zoeken

en: Include app-provided search results
nl: Toon zoekresultaten geleverd door toepassingen

en: Search _Locations
nl: Zoek_locaties

en: Filesystem locations which are searched by system apps
nl: Bestandssysteemlocaties die door systeemtoepassingen doorzocht worden

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Results are displayed according to the list order
nl: De resultaten worden weergegeven aan de hand van de lijstvolgorde

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
nl: Bepaal welke toepassingen zoekresultaten tonen in het activiteitenoverzicht

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
nl: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;Zoeken;Verbergen;

note: Label
en: No networks selected for sharing
nl: Geen netwerken geselecteerd om te delen

[ctx: service is disabled]
en: Off
nl: Uit

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

[ctx: service is active]
en: Active
nl: Actief

en: Choose a Folder
nl: Een map kiezen

en: Add Folder
nl: Map toevoegen

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
nl: Met ‘Delen van persoonlijke bestanden’ kunt u de map ‘Openbaar’ delen met anderen op uw huidige netwerk via: %s

en: _Device Name
nl: Apparaa_tnaam

en: Share files with other devices on the current network
nl: Deel bestanden met andere apparaten op het huidige netwerk

en: _File Sharing
nl: Delen van _bestanden

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
nl: Stream muziek, foto’s en video’s naar andere apparaten op het huidige netwerk

en: _Media Sharing
nl: _Media delen

en: File Sharing
nl: Delen van bestanden

en: _Require Password
nl: _Wachtwoord vereisen

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: Networks
nl: Netwerken

en: Media Sharing
nl: Media delen

en: Share music, photos and videos over the network
nl: Deel muziek, foto’s en video’s op het netwerk

en: Folders
nl: Mappen

en: Sharing
nl: Delen

en: Control what you want to share with others
nl: Regelen wat u met anderen wilt delen

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
nl: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;delen;afbeeldingen;films;

en: Custom
nl: Aangepast

en: Click
nl: Klik

en: Hum
nl: Brom

en: String
nl: Snaar

en: Swing
nl: Zwaai

en: Alert Sound
nl: Waarschuwingsvolume

en: Balance
nl: Balans

en: Select a Speaker
nl: Selecteer een luidspreker

en: Test Speakers
nl: Luidsprekers testen

en: Output
nl: Uitvoer

en: _Output Device
nl: Uitv_oerapparaat

en: _Test…
nl: _Testen…

en: _Configuration
nl: _Configuratie

en: Master volume
nl: Hoofdvolume

en: O_utput Volume
nl: _Uitvoervolume

en: _Balance
nl: _Balans

en: Fad_e
nl: Vervag_en

en: Output Device
nl: Uitvoerapparaat

en: No Output Devices
nl: Geen uitvoerapparaten

en: Input
nl: Invoer

en: _Input Device
nl: _Invoerapparaat

en: Con_figuration
nl: Con_figuratie

en: I_nput Volume
nl: I_nvoervolume

en: Input Device
nl: Invoerapparaat

en: No Input Devices
nl: Geen invoerapparaten

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Vo_lume Levels
nl: Vo_lumeniveaus

en: _Alert Sound
nl: W_aarschuwingsvolume

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
nl: Luidspreker %s

en: Volume Levels
nl: Volumeniveaus

en: Unmute
nl: Dempen opheffen

en: Mute
nl: Dempen

en: Sound
nl: Geluid

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
nl: Geluidsvolume, invoer, uitvoer en gebeurtenisgeluiden wijzigen

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
nl: Card;Kaart;Microphone;Microfoon;Volume;Fade;Balance;Balans;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Uitvoer;Input;Invoer;

en: About
nl: Info

en: System Logo
nl: Systeemlogo

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
nl: Besturingssysteem

en: Hardware Model
nl: Hardwaremodel

en: Memory
nl: Geheugen

en: Disk Capacity
nl: Schijfcapaciteit

en: Calculating…
nl: Wordt berekend…

en: _System Details
nl: _Systeemdetails

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Graphics %d
nl: Grafisch %d

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: # System Details Report
nl: # Rapport over systeemdetails

en: ## Report details
nl: ## Details van rapport

en: **Date generated:**
nl: **Datum gegenereerd:**

en: ## Hardware Information:
nl: ## Hardware-informatie:

en: **Hardware Model:**
nl: **Hardwaremodel:**

en: **Memory:**
nl: **Geheugen:**

en: **Graphics:**
nl: **Grafisch:**

en: **Graphics %d:**
nl: **Grafisch %d:**

en: **Disk Capacity:**
nl: **Schijfcapaciteit:**

en: ## Software Information:
nl: ## Software-informatie:

en: **Firmware Version:**
nl: **Firmwareversie:**

en: **OS Name:**
nl: **Naam besturingssysteem:**

en: **OS Build:**
nl: **Build van besturingssysteem:**

en: **OS Type:**
nl: **Type besturingssysteem:**

en: **GNOME Version:**
nl: **GNOME-versie:**

en: **Windowing System:**
nl: **Venstersysteem:**

en: **Kernel Version:**
nl: **Kernelversie:**

en: Details copied to clipboard
nl: Details gekopieerd naar klembord

en: System Details
nl: Systeemdetails

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Hardware Information
nl: Hardware-informatie

en: Software Information
nl: Software-informatie

en: Firmware Version
nl: Firmwareversie

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
nl: Naam besturingssysteem

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
nl: Build van besturingssysteem

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
nl: Type besturingssysteem

en: GNOME Version
nl: GNOME-versie

en: Windowing System
nl: Venstersysteem

en: Virtualization
nl: Virtualisatie

en: Kernel Version
nl: Kernelversie

en: _Region &amp; Language
nl: _Regio &amp; taal

en: System language and localization
nl: Systeemtaal en regio

en: _Date &amp; Time
nl: _Datum &amp; tijd

en: Time zone and clock settings
nl: Tijdzone- en klokinstellingen

en: _Users
nl: Gebr_uikers

en: Add and remove accounts, change password
nl: Accounts toevoegen en verwijderen, wachtwoord wijzigen

en: R_emote Desktop
nl: Bur_eaublad op afstand

en: Allow this device to be used remotely
nl: Laat dit apparaat op afstand gebruikt worden

en: SSH network access
nl: SSH-netwerktoegang

en: _About
nl: _Info

en: Hardware details and software versions
nl: Hardware-informatie en softwareversies

en: Software _Updates
nl: Software-_updates

en: Date & Time
nl: Datum en tijd

en: _Year
nl: _Jaar

en: _Month
nl: _Maand

en: _Day
nl: _Dag

en: Automatic _Date &amp; Time
nl: Automatische _datum &amp; tijd

en: Requires internet access
nl: Internetverbinding vereist

en: Date &amp; _Time
nl: Datum &amp; _tijd

en: Automatic Time _Zone
nl: Automatische tijd_zone

en: Requires location services enabled and internet access
nl: Vereist locatiediensten en internettoegang

en: Time Z_one
nl: _Tijdzone

en: Time _Format
nl: Tijd_notatie

en: _24-hour
nl: _24-uurs

en: Clock &amp; Calendar
nl: Klok &amp; agenda

en: Control how the time and date is shown in the top bar
nl: Bepaal hoe de datum en het uur in de bovenste balk weergegeven worden

en: _Week Day
nl: _Weekdag

en: D_ate
nl: D_atum

en: _Seconds
nl: _Seconden

en: Week _Numbers
nl: Week_nummers

en: Shown in the dropdown calendar
nl: Weergegeven in de uitklapkalender

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: Select Time Zone
nl: Kies een tijdzone

en: Search cities
nl: Zoek naar steden

en: No Results
nl: Geen resultaten

en: Change system time and date settings
nl: Datum en tijd van systeem wijzigen

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
nl: Om de datum en tijd van het systeem te wijzigen dient u zich te authenticeren.

en: Language and time settings, system information
nl: Taal- en tijdsinstellingen, systeeminformatie

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
nl: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;apparaat;systeem;informatie;hostnaam;geheugen;versie;besturingssysteem;taal;regio;streek;land;formaten;indelingen;nummers;cijfers;getallen;eenheden;klok;tijdzone;datum;locatie;positie;extern;afstand;bureaublad;

en: Formats
nl: Formaten

en: Search locales
nl: Locales zoeken

en: Common Formats
nl: Algemene formaten

en: All Formats
nl: Alle formaten

en: No Search Results
nl: Geen zoekresultaten

en: Searches can be for countries or languages
nl: U kunt zoeken naar landen of talen

en: Preview
nl: Voorbeeld

[ctx: measurement format]
en: Imperial
nl: Imperiaal (Brits-Amerikaans)

[ctx: measurement format]
en: Metric
nl: Metrisch

en: Dates
nl: Data

en: Times
nl: Tijden

en: Dates & Times
nl: Datum en tijd

en: Numbers
nl: Getallen

en: Measurement
nl: Maatsysteem

en: Paper
nl: Papiersoort

en: Region & Language
nl: Regio en taal

en: Language and format will be changed after next login
nl: Taal en indeling worden gewijzigd bij de volgende aanmelding

en: Log _Out…
nl: _Afmelden…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
nl: De taalinstelling wordt gebruikt voor tekst in de interface en webpagina’s. De indelingen worden gebruikt voor getallen, datums en munteenheden.

en: Your Account
nl: Uw account

en: _Language
nl: _Taal

en: _Formats
nl: _Formaten

en: Login Screen
nl: Aanmeldscherm

en: L_anguage
nl: T_aal

en: Fo_rmats
nl: Fo_rmaten

en: Device name copied
nl: Apparaatnaam gekopieerd

en: Device address copied
nl: Apparaatadres gekopieerd

en: Username copied
nl: Gebruikersnaam gekopieerd

en: Password copied
nl: Wachtwoord gekopieerd

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation
en: learn how to use it
nl: lees meer over hoe u het kunt gebruiken

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "learn how to use it"
en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer – %s.
nl: Bureaublad op afstand maakt het mogelijk om uw bureaublad vanop een andere computer te bekijken en te besturen – %s.

en: Remote Desktop
nl: Bureaublad op afstand

en: Remote _Desktop
nl: Bureaubla_d op afstand

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer
nl: Schakel bureaubladverbindingen op afstand in of uit

en: Remote _Control
nl: Externe _besturing

en: Allows remote connections to control the screen
nl: Staat externe verbindingen toe om het scherm te besturen

en: How to Connect
nl: Hoe te verbinden

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address
nl: Verbind met deze computer met de apparaatnaam of het adres van het bureaublad op afstand

en: D_evice Name
nl: _Apparaatnaam

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Re_mote Desktop Address
nl: Adres va_n bureaublad op afstand

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: The user name and password are required to connect to this computer
nl: De gebruikersnaam en het wachtwoord zijn vereist om aan te melden bij deze computer

en: _User Name
nl: Gebr_uikersnaam

en: _Verify Encryption
nl: Versleuteling _verifiëren

en: Encryption Fingerprint
nl: Vingerafdruk voor versleuteling

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
nl: De vingerafdruk voor versleuteling is zichtbaar voor verbinding makende cliënten en zou identiek moeten zijn

en: Command copied
nl: Opdracht gekopieerd

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
nl: Benader dit apparaat met Secure Shell (SSH)

en: SSH Login Command
nl: SSH-aanmeldingsopdracht

en: Enable or disable remote login
nl: Aanmelden op afstand in- of uitschakelen

en: Authentication is required to enable or disable remote login
nl: Er is authenticatie vereist om aanmelden op afstand in of uit te schakelen

en: Should match the web address of your login provider.
nl: Dient overeen te komen met het internetadres van uw inlog-provider.

en: Failed to add account
nl: Toevoegen van account mislukt

en: The passwords do not match.
nl: De wachtwoorden komen niet overeen.

en: Failed to register account
nl: Registreren van account mislukt

en: No supported way to authenticate with this domain
nl: Geen ondersteunde manier om met dit domein te authenticeren

en: Failed to join domain
nl: Toetreden tot domein mislukt

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
nl: Ongeldige gebruikersnaam.
    Probeer het opnieuw.

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
nl: Ongeldig wachtwoord.
    Probeer het opnieuw.

en: Failed to log into domain
nl: Aanmelden bij domein mislukt

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
nl: Domein niet gevonden. Heeft u het verkeerd gespeld?

en: Add User
nl: Gebruiker toevoegen

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: Ad_ministrator
nl: _Beheerder

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
nl: Beheerders hebben extra mogelijkheden, zoals gebruikers toevoegen en verwijderen, aanmeldingsinstellingen wijzigen en software verwijderen. Ouderlijk toezicht kan niet toegepast worden op beheerders.

en: User sets password on _first login
nl: Gebruiker kan wachtwoord instellen bij de _eerste keer aanmelden

en: Set password n_ow
nl: Stel nu een wachtw_oord in

en: Pass_word
nl: _Wachtwoord

en: _Confirm
nl: Bevesti_gen

en: _Enterprise Login
nl: B_edrijfsaanmelding

en: User accounts which are managed by a company or organization
nl: Gebruikersaccounts die door een bedrijf of organisatie beheerd worden

en: _Domain
nl: _Domein

en: You are Offline
nl: U bent offline

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
nl: Met enterprise-aanmelding kan een bestaande centraal beheerde gebruikersaccount op dit apparaat gebruikt worden. U kunt dit account ook gebruiken om toegang te krijgen tot bedrijfsbronnen op het internet.

en: Browse for more pictures
nl: Bladeren naar meer afbeeldingen

en: Select a File…
nl: Selecteer een bestand…

en: the device needs to be claimed to perform this action
nl: het apparaat moet worden geclaimd om deze actie uit te voeren

en: the device is already claimed by another process
nl: het apparaat is al geclaimd door een ander proces

en: you do not have permission to perform the action
nl: u heeft niet de rechten om de actie uit te voeren

en: no prints have been enrolled
nl: er zijn geen afdrukken geregistreerd

en: Failed to communicate with the device during enrollment
nl: Communicatie met het apparaat mislukt tijdens het registreren

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
nl: Communicatie met de vingerafdruklezer mislukt

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
nl: Communicatie met de vingerafdrukdaemon mislukt

en: Failed to list fingerprints: %s
nl: Oplijsten van vingerafdrukken mislukt: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
nl: Verwijderen van opgeslagen vingerafdrukken mislukt: %s

en: Left thumb
nl: Linkerduim

en: Left middle finger
nl: Linkermiddelvinger

en: _Left index finger
nl: _Linkerwijsvinger

en: Left ring finger
nl: Linkerringvinger

en: Left little finger
nl: Linkerpink

en: Right thumb
nl: Rechterduim

en: Right middle finger
nl: Rechtermiddelvinger

en: _Right index finger
nl: _Rechterwijsvinger

en: Right ring finger
nl: Rechterringvinger

en: Right little finger
nl: Rechterpink

en: Unknown Finger
nl: Onbekende vinger

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
nl: Klaar

en: Fingerprint device disconnected
nl: Vingerafdrukapparaat niet verbonden

en: Fingerprint device storage is full
nl: Vingerafdrukapparaatopslag is vol

en: Fingerprint is duplicate
nl: Vingerafdruk is een duplicaat

en: Failed to enroll new fingerprint
nl: Registreren van nieuwe vingerafdruk mislukt

en: Failed to start enrollment: %s
nl: Starten van registratie mislukt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
nl: Registreren van nieuwe vingerafdruk mislukt

en: Failed to stop enrollment: %s
nl: Stoppen van registratie mislukt: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
nl: Plaats uw vinger herhaaldelijk op de lezer om uw vingerafdruk te registreren

en: _Re-enroll this finger…
nl: Deze vinger opnieuw _registreren…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
nl: Nieuwe vingerafdruk scannen

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
nl: Loslaten van vingerafdrukapparaat %s mislukt: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
nl: Probleem bij lezen van apparaat

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
nl: Toe-eigenen van vingerafdrukapparaat %s mislukt: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
nl: Opvragen van vingerafdrukapparaten mislukt: %s

en: Fingerprint Manager
nl: Vingerafdrukbeheer

en: Fingerprint
nl: Vingerafdruk

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
nl: Wilt u uw geregistreerde vingerafdruk verwijderen zodat vingerafdrukaanmelding uitgeschakeld wordt?

en: No fingerprint device
nl: Geen vingerafdrukapparaat

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
nl: Geen vingerafdrukapparaat

en: Ensure the device is properly connected
nl: Controleer of het apparaat correct verbonden is

en: Fingerprint Device
nl: Vingerafdrukapparaat

en: Choose the fingerprint device you want to configure
nl: Kies het vingerafdrukapparaat dat u wilt instellen

en: Fingerprint Login
nl: Aanmelden met vingerafdruk

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
nl: Aanmelden met vingerafdruk biedt u de mogelijkheid om uw computer te ontgrendelen en aan te melden met uw vinger

en: _Delete Fingerprints
nl: Vingerafdrukken ver_wijderen

en: Fingerprint Enroll
nl: Vingerafdruk registreren

en: Please choose another password.
nl: Kies een ander wachtwoord.

en: Please type your current password again.
nl: Vul uw wachtwoord opnieuw in.

en: Password could not be changed
nl: Wachtwoord kon niet gewijzigd worden

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Ch_ange
nl: _Wijzigen

en: Current Password
nl: Huidig wachtwoord

en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

en: Confirm Password
nl: Bevestig wachtwoord

en: The passwords do not match
nl: De wachtwoorden komen niet overeen

en: Allow user to change their password on next login
nl: Gebruiker kan wachtwoord wijzigen bij de volgende keer aanmelden

en: Set a password now
nl: Nu een wachtwoord instellen

en: Cannot automatically join this type of domain
nl: Automatisch voegen bij dit type domein is niet mogelijk

en: No such domain or realm found
nl: Een dergelijk domein of realm is niet aangetroffen

en: Cannot log in as %s at the %s domain
nl: Aanmelden als %s bij het domein %s kan niet

en: Invalid password, please try again
nl: Ongeldig wachtwoord, probeer het opnieuw

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
nl: Kon geen verbinding maken met het %s-domein: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
nl: Account uitgeschakeld

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
nl: In te stellen bij volgende keer aanmelden

[ctx: Password mode]
en: None
nl: Geen

en: Remove %s?
nl: %s verwijderen?

en: Some settings are locked
nl: Sommige instellingen zijn vergrendeld

en: Unlock to Change This Setting
nl: Ontgrendel om deze instelling te wijzigen

en: Change Avatar
nl: Avatar veranderen

en: Remove Avatar
nl: Avatar verwijderen

en: Pa_ssword
nl: Wa_chtwoord

en: _Fingerprint Login
nl: Aanmelden met _vingerafdruk

en: A_utomatic Login
nl: A_utomatisch aanmelden

en: _Administrator
nl: _Beheerder

en: _Parental Controls
nl: _Ouderlijk toezicht

en: Open the Parental Controls app
nl: Open de toepassing Ouderlijk toezicht

en: _Remove User
nl: Gebruiker ve_rwijderen

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
nl: De gebruiker zal dit apparaat niet meer kunnen gebruiken wanneer de account verwijderd is

en: _Delete Files and Settings
nl: Bestan_den en instellingen verwijderen

en: Users
nl: Gebruikers

en: Other Users
nl: Andere gebruikers

en: _Add User…
nl: Gebruiker _toevoegen…

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
nl: _Registreren

en: Domain Administrator Login
nl: Aanmelding domeinbeheerder

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
nl: Voor enterprise-aanmelding moet deze computer
    ingeschreven zijn bij het domein. Laat uw netwerkbeheerder
    hier het wachtwoord voor het domein intypen.

en: Administrator _Name
nl: Beheerders_naam

en: Administrator Password
nl: Wachtwoord beheerder

en: Manage user accounts
nl: Gebruikersaccounts beheren

en: Authentication is required to change user data
nl: Er is authenticatie vereist om gebruikersgegevens te wijzigen

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
nl: Het nieuwe wachtwoord moet anders zijn dan het oude.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
nl: Probeer enkele letters en cijfers te wijzigen.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
nl: Probeer het wachtwoord iets meer te wijzigen.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
nl: Een wachtwoord zonder uw gebruikersnaam zal sterker zijn.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
nl: Vermijd het gebruik van uw naam in uw wachtwoord.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
nl: Probeer woorden die in het wachtwoord voorkomen te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
nl: Probeer algemene woorden te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
nl: Probeer het herordenen van bestaande woorden te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
nl: Probeer meer cijfers te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
nl: Probeer meer hoofdletters te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
nl: Probeer meer kleine letters te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
nl: Probeer meer speciale tekens, zoals interpunctie, te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
nl: Probeer een combinatie van letters, cijfers en interpunctie te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
nl: Probeer herhaling van hetzelfde teken te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
nl: Probeer herhaling van hetzelfde soort teken te vermijden: u dient letters, cijfers en interpunctie te combineren.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
nl: Probeer reeksen zoals 1234 of abcd te vermijden.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
nl: Het wachtwoord moet langer zijn. Probeer meer letters, cijfers en leestekens toe te voegen.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
nl: Gebruik zowel hoofdletters als kleine letters en probeer een paar cijfers te gebruiken.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
nl: Toevoegen van meer letters, cijfers en leestekens maakt het wachtwoord nog sterker.

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: The new password is too short
nl: Het nieuwe wachtwoord is te kort

en: The new password is too simple
nl: Het nieuwe wachtwoord is te eenvoudig

en: The old and new passwords are too similar
nl: Het oude en nieuwe wachtwoord lijken teveel op elkaar

en: The new password has already been used recently.
nl: Het nieuwe wachtwoord is recentelijk al gebruikt.

en: The new password must contain numeric or special characters
nl: Het nieuwe wachtwoord moet numerieke of speciale tekens bevatten

en: The old and new passwords are the same
nl: Het oude en nieuwe wachtwoord zijn hetzelfde

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
nl: Uw wachtwoord is gewijzigd sinds de vorige wachtwoordcontrole!

en: The new password does not contain enough different characters
nl: Het nieuwe wachtwoord bevat niet genoeg verschillende tekens

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
nl: De gebruikersnaam bestaat doorgaans enkel uit kleine letters van a t/m z, cijfers en de volgende tekens: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
nl: Die gebruikersnaam is helaas niet beschikbaar. Probeer een andere.

en: The username is too long.
nl: De gebruikersnaam is te lang.

en: Cursor Size
nl: Cursorgrootte

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
nl: De cursorgrootte kan gecombineerd worden met de zoomfunctie om hem beter zichtbaar te maken

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
nl: Het systeemvolume kan aangepast worden in de instellingen voor %s

en: Hearing
nl: Gehoor

en: _Overamplification
nl: _Overversterking

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
nl: Laat het volume boven 100% gaan, met verminderde geluidskwaliteit

en: Visual Alerts
nl: Visuele alertering

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
nl: Visuele indicatie tonen als er een waarschuwingsgeluid klinkt

en: _Visual Alerts
nl: _Visuele alertering

en: _Flash Area
nl: Gebied _knipperen

en: Entire Screen
nl: Volledig scherm

en: Entire Window
nl: Volledig venster

en: _Test Flash
nl: Knipperen _testen

en: Test
nl: Testen

en: Pointing & Clicking
nl: Aanwijzen & klikken

en: _Mouse Keys
nl: _Muistoetsen

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
nl: Numeriek toetsenbord gebruiken om uw muisaanwijzer te verplaatsen

en: _Locate Pointer
nl: _Locatie van muisaanwijzer weergeven

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
nl: Locatie van muisaanwijzer aanduiden door op de linkse Ctrl te drukken

en: _Double-Click Delay
nl: _Dubbelklikvertraging

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
nl: Kort

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
nl: Lang

en: Click Assist
nl: Op Typ-assistent klikken

en: _Simulated Secondary Click
nl: Ge_simuleerde tweede klik

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
nl: Tweede keer klikken als de primaire knop ingedrukt gehouden wordt

en: Acceptance Delay
nl: Vertraging voor aanvaarden

en: _Hover Click
nl: _ZweefKlik

en: Trigger a click when the pointer hovers
nl: Klikken als muisbeweging stopt

en: Delay
nl: Vertraging

en: Motion Threshold
nl: Bewegingsdrempel

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: _Always Show Accessibility Menu
nl: Toegankelijkheidsmenu _altijd tonen

en: Display the accessibility menu in the top bar
nl: Toegankelijkheidsmenu tonen in bovenste balk

en: _Seeing
nl: _Zicht

en: _Hearing
nl: Ge_hoor

en: _Typing
nl: _Typen

en: _Pointing and Clicking
nl: _Aanwijzen en klikken

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
nl: Standaard

[ctx: cursor size]
en: Medium
nl: Gemiddeld

[ctx: cursor size]
en: Large
nl: Groot

[ctx: cursor size]
en: Larger
nl: Groter

[ctx: cursor size]
en: Largest
nl: Grootst

en: Seeing
nl: Zicht

en: _High Contrast
nl: _Hoog contrast

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
nl: Kleurcontrast tussen interface-elementen op de voorgrond en de achtergrond vergroten

en: _On/Off Shapes
nl: V_ormen voor Aan/Uit

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
nl: Gebruik vormen om de status aan te duiden in plaats van of bovenop kleuren

en: Reduce _Animation
nl: _Animaties beperken

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
nl: Animaties in de gebruikersinterface beperken

en: _Large Text
nl: _Grote letters

en: Increase the size of all text in the user interface
nl: Vergroot alle tekst in de gebruikersinterface

en: _Cursor Size
nl: _Cursorgrootte

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
nl: De cursor kan vergroot worden om hem beter zichtbaar te maken

en: _Sound Keys
nl: _Geluidtoetsen

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
nl: Piepen wanneer Num Lock of Caps Lock aan of uit wordt gezet

en: Always Show Scroll_bars
nl: Schuif_balken altijd weergeven

en: Make scrollbars always visible
nl: Maak schuifbalken altijd zichtbaar

en: Screen _Reader
nl: _Schermlezer

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
nl: De schermlezer leest getoonde tekst terwijl u de focus verplaatst

en: Screen _Keyboard
nl: _Toetsenbord op scherm

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
nl: Gebruik het schermtoetsenbord om te typen in invoervelden

en: _Enable by Keyboard
nl: _Via toetsenbord inschakelen

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
nl: Schakel toegankelijkheidsfuncties in of uit via het toetsenbord

en: Text Cursor
nl: Tekstcursor

en: _Cursor Blinking
nl: Knipperen van de _cursor

en: Change if the cursor blinks in text fields
nl: Bepaal of de cursor knippert in tekstvelden

en: _Blink Speed
nl: _Knippersnelheid

en: Blink Speed
nl: Knippersnelheid

en: _Test Entry
nl: _Testinvoer

en: Typing Assist
nl: Typ-assistent

en: _Repeat Keys
nl: He_rhaaltoetsen

en: Key presses repeat when the key is held down
nl: Toetsaanslagen herhalen zich wanneer de toets ingedrukt blijft

en: Speed
nl: Snelheid

en: _Sticky Keys
nl: _Plaktoetsen

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
nl: Opeenvolgingen van optietoetsen handelen als toetsencombinaties

en: Disable if two keys are pressed together
nl: Uitschakelen wanneer twee toetsen tegelijkertijd ingedrukt worden

en: Beep when modifier key is pressed
nl: Piepen wanneer bewerktoets ingedrukt wordt

en: S_low Keys
nl: T_rage toetsen

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
nl: Vertraging tussen aanslaan en aanvaarden van een toets

en: Beep when a key is pressed
nl: Piepen wanneer een toets ingedrukt wordt

en: Beep when a key is accepted
nl: Piepen wanneer een toets aanvaard wordt

en: Beep when a key is rejected
nl: Piepen wanneer een toets geweigerd wordt

en: B_ounce Keys
nl: Springende t_oetsen

en: Ignore fast duplicate keypresses
nl: Snel opeenvolgende dubbele toetsaanslagen negeren

en: Zoom
nl: Zoomen

en: _Desktop Zoom
nl: _Zoomniveau van bureaublad

en: Magnify the entire screen
nl: Het volledige scherm vergroten

en: Magnifier
nl: Vergrootglas

en: _Magnification Factor
nl: Vergroti_ngsfactor

en: M_agnifier View
nl: Vergrootgl_asweergave

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
nl: Muisaanwijzer volgen

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
nl: Schermgebied

en: _Extend Outside Screen Edges
nl: Vergrootglas komt _buiten het scherm

en: _Screen Area
nl: _Schermgebied

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
nl: Volledig scherm

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
nl: Bovenste helft

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
nl: Onderste helft

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
nl: Linkerhelft

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
nl: Rechterhelft

en: _Follow Behavior
nl: _Volggedrag

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
nl: Beweegt mee met inhoud

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
nl: Verplaatst inhoud

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
nl: Blijft in het midden staan

en: Crosshairs
nl: Draadkruis

en: _Crosshair Lines
nl: _Draadkruis-streepjes

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
nl: Duid de locatie van de muisaanwijzer in het vergrote gebied aan met streepjes

en: _Overlap Mouse Cursor
nl: _Overlapt met muisaanwijzer

en: _Thickness
nl: _Dikte

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
nl: Dun

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
nl: Dik

en: Len_gth
nl: Len_gte

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
nl: 1/4 scherm

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
nl: 1/2 scherm

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
nl: 3/4 scherm

en: Colo_r
nl: Kleu_r

en: Color Filters
nl: Kleurfilters

en: _Inverted
nl: _Geïnverteerd

en: Invert colors in the magnifier region
nl: Kleuren omkeren in regio van vergrootglas

en: _Brightness
nl: Hel_derheid

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
nl: Laag

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
nl: Hoog

en: Co_lor
nl: K_leur

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
nl: Volledig

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
nl: Zien, horen, typen, aanwijzen en klikken vergemakkelijken

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
nl: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;toetsenbord;muis;toegankelijkheid;universele toegang;muisaanwijzer;muiscursor;geluid;inzoomen;uitzoomen;zoomniveau;scherm;lezer;schermlezer;plaktoetsen;trage toetsen;springende toetsen;snelheid;muistoetsen;tekst;lettertype;vergroten;dubbel;klik;dubbelklik;geluid;groot;hoog;visueel;horen;hoor;luisteren;typen;animaties;

en: Map Buttons
nl: Knoppen toewijzen

en: Map buttons to functions
nl: Knoppen toewijzen aan functies

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
nl: Om een sneltoets te bewerken, kies de actie ‘Toetsaanslag sturen’, druk op de sneltoetsknop en houd de nieuwe toetsen ingedrukt, of druk op Backspace om hem te wissen

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
nl: Tik op de referentiepunten die op het scherm verschijnen om het tablet te kalibreren

en: Mis-click detected, restarting…
nl: Misklik gedetecteerd, herstarten…

en: Button %d
nl: Knop %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
nl: Toepassingen gedefinieerd

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
nl: Toetsaanslag sturen

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
nl: Van beeldscherm wisselen

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
nl: Schermhulp tonen

en: Tablet mounted on laptop panel
nl: Tablet gemonteerd op laptoppaneel

en: Tablet mounted on external display
nl: Tablet gemonteerd op extern beeldscherm

en: External tablet device
nl: Extern tabletapparaat

note: All displays item
en: All Displays
nl: Alle schermen

en: _Tablet Mode
nl: _Tabletmodus

en: Use absolute positioning for the pen
nl: Absolute positie voor de pen gebruiken

en: _Left Hand Orientation
nl: _Linkshandige stand

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
nl: Tablet en Express Keys™ zijn gedraaid voor linkshandig gebruik

en: Map _Buttons
nl: _Knoppen toewijzen

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
nl: Naar _monitor mappen

en: _Keep Aspect Ratio
nl: Beeldverhoudin_g behouden

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
nl: Gebruik slechts een deel van het tabletoppervlak om de beeldverhouding van het beeldscherm te behouden

en: _Calibrate
nl: _Kalibreren

en: No tablet detected
nl: Geen tablet gedetecteerd

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
nl: Sluit uw Wacom-tablet aan en zet het aan

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
nl: Kies een actie om uit te voeren wanneer de knop %d op de stylus ingedrukt wordt

en: Button %d Mapping
nl: Knop %d toewijzen

en: _Left Mousebutton Click
nl: _Linkermuisknop-klik

en: _Middle Mousebutton Click
nl: _Middelste muisknop-klik

en: _Right Mousebutton Click
nl: _Rechtermuisknop-klik

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
nl: _Vorige

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
nl: _Volgende

en: Tip _Pressure Feel
nl: Gedrag _puntdruk

en: Soft
nl: Zacht

en: Stylus tip pressure
nl: Styluspuntdruk

en: Firm
nl: Stevig

en: Button _1
nl: Knop _1

en: Button _2
nl: Knop _2

en: Button _3
nl: Knop _3

en: _Eraser Pressure Feel
nl: G_edrag gumdruk

en: Eraser pressure
nl: Gumdruk

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
nl: Airbrushstylus met druk, tilt en geïntegreerde slider

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
nl: Kunstpen met druk, tilt en rotatie

en: Stylus with pressure and tilt
nl: Stylus met druk en tilt

en: Stylus with pressure
nl: Stylus met druk

en: Wacom Tablet
nl: Wacom-tablet

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
nl: Knoptoewijzingen instellen en gevoeligheid van stylus voor  grafische tabletten aanpassen

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
nl: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;Tekenen;Gum;Muis;gom;

en: New shortcut…
nl: Nieuwe sneltoets…

en: Edit
nl: Bewerken

en: Access Points
nl: Toegangspunten

en: Add
nl: Toevoegen

en: Operation Cancelled
nl: Bewerking geannuleerd

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
nl: <b>Fout:</b> Toegang geweigerd bij wijzigen van instellingen

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
nl: <b>Fout:</b> Probleem met mobiele uitrusting

en: Not Registered
nl: Niet geregistreerd

en: Registered
nl: Geregistreerd

en: Searching
nl: Zoeken

en: Denied
nl: Geweigerd

en: Modem Details
nl: Modeminformatie

en: Modem Status
nl: Modemstatus

en: Network Type
nl: Netwerktype

en: Network Status
nl: Netwerkstatus

en: Own Number
nl: Eigen nummer

en: Device Details
nl: Apparaatinformatie

en: 2G Only
nl: Alleen 2G

en: 3G Only
nl: Alleen 3G

en: 4G Only
nl: Alleen 4G

en: 5G Only
nl: Alleen 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
nl: 2G, 3G, 4G, 5G (voorkeur)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
nl: 2G, 3G, 4G (voorkeur), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
nl: 2G, 3G (voorkeur), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
nl: 2G (voorkeur), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
nl: 2G, 3G, 4G (voorkeur)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
nl: 2G, 3G (voorkeur), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
nl: 2G (voorkeur), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
nl: 3G, 4G, 5G (voorkeur)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
nl: 3G, 4G (voorkeur), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
nl: 3G (voorkeur), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
nl: 2G, 4G, 5G (voorkeur)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
nl: 2G, 4G (voorkeur), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
nl: 2G (voorkeur), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
nl: 2G, 3G, 5G (voorkeur)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
nl: 2G, 3G (voorkeur), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
nl: 2G (voorkeur), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
nl: 3G, 4G (voorkeur)

en: 3G (Preferred), 4G
nl: 3G (voorkeur), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
nl: 2G, 4G (voorkeur)

en: 2G (Preferred), 4G
nl: 2G (voorkeur), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
nl: 2G, 3G (voorkeur)

en: 2G (Preferred), 3G
nl: 2G (voorkeur), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
nl: 2G, 5G (voorkeur)

en: 2G (Preferred), 5G
nl: 2G (voorkeur), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
nl: 3G, 5G (voorkeur)

en: 3G (Preferred), 5G
nl: 3G (voorkeur), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
nl: 4G, 5G (voorkeur)

en: 4G (Preferred), 5G
nl: 4G (voorkeur), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unlock SIM card
nl: Simkaart ontgrendelen

en: Unlock
nl: Ontgrendelen

en: Please provide PIN code for SIM %d
nl: Voer de pincode voor simkaart %d in

en: Enter PIN to unlock your SIM card
nl: Voer de pincode in om uw simkaart te ontgrendelen

en: Please provide PUK code for SIM %d
nl: Voer de pukcode voor simkaart %d in

en: Enter PUK to unlock your SIM card
nl: Voer de pukcode in om uw simkaart te ontgrendelen

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
nl[0]: Onjuist wachtwoord. U heeft nog resterende %1$u poging
nl[1]: Onjuist wachtwoord. U heeft nog resterende %1$u pogingen

en: You have %u try left | You have %u tries left
nl[0]: U heeft nog %u resterende poging
nl[1]: U heeft nog %u resterende pogingen

en: Wrong password entered.
nl: Onjuist wachtwoord.

en: PUK code should be an 8 digit number
nl: De pukcode moet een getal van 8 cijfers zijn

en: Enter New PIN
nl: Voer nieuwe pincode in

en: PIN code should be a 4-8 digit number
nl: De pincode moet een getal van 4 à 8 cijfers zijn

en: Unlocking…
nl: Ontgrendelen…

en: No SIM
nl: Geen simkaart

en: Insert a SIM card to use this modem
nl: Voer een simkaart in om deze modem te gebruiken

en: SIM Locked
nl: Simkaart vergrendeld

en: _Mobile Data
nl: _Mobiele gegevens

en: Access data using mobile network
nl: Toegang tot gegevens met mobiel netwerk

en: _Data Roaming
nl: _Dataroaming

en: Use mobile data when roaming
nl: Mobiele gegevens gebruiken bij roaming

en: _Network Mode
nl: _Netwerkmodus

en: N_etwork
nl: N_etwerk

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: _Access Point Names
nl: Toeg_angspuntnamen

en: _SIM Lock
nl: _Simkaartvergrendeling

en: Lock SIM with PIN
nl: Simkaart vergrendelen met pincode

en: M_odem Details
nl: M_odeminformatie

en: Phone failure
nl: Telefoonfout

en: No connection to phone
nl: Geen verbinding met telefoon

en: Operation not allowed
nl: Bewerking niet toegestaan

en: Operation not supported
nl: Bewerking niet ondersteund

en: SIM not inserted
nl: Simkaart niet ingevoerd

en: SIM PIN required
nl: Pincode voor simkaart vereist

en: SIM PUK required
nl: Pukcode voor simkaart vereist

en: SIM failure
nl: Simkaartfout

en: SIM busy
nl: Simkaart bezig

en: Incorrect password
nl: Onjuist wachtwoord

en: SIM PIN2 required
nl: Pin2-code voor simkaart vereist

en: SIM PUK2 required
nl: Puk2-code voor simkaart vereist

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: No network service
nl: Geen netwerkdienst

en: Network timeout
nl: Netwerktime-out

en: GPRS services not allowed
nl: GPRS-diensten niet toegestaan

en: Roaming not allowed in this location area
nl: Roaming niet toegestaan in dit locatiegebied

en: Unspecified GPRS error
nl: Ongespecificeerde GPRS-fout

en: No Error
nl: Geen fout

en: Action Cancelled
nl: Actie geannuleerd

en: Access denied
nl: Toegang geweigerd

en: Unknown Error
nl: Onbekende fout

en: Network Mode
nl: Netwerkmodus

en: _Automatic
nl: _Automatisch

en: Choose Network
nl: Netwerk kiezen

en: Refresh Network Providers
nl: Netwerkproviders vernieuwen

en: SIM %d
nl: Simkaart %d

en: Enable Mobile Network
nl: Mobiel netwerk inschakelen

en: No WWAN Adapter Found
nl: Geen WWAN-adapter gevonden

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
nl: Zorg ervoor dat u een draadlozewan- of mobiel apparaat heeft

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
nl: Draadloze wan wordt uitgeschakeld als vliegtuigstand aan staat

en: _Turn off Airplane Mode
nl: Vliegtuigstand ui_tzetten

en: Data Connection
nl: Dataverbinding

en: SIM card used for internet
nl: Simkaart gebruikt voor internet

en: SIM Lock
nl: Simkaartvergrendeling

en: _Next
nl: Volge_nde

en: _Lock SIM with PIN
nl: Simkaart vergrende_len met pincode

en: Change PIN
nl: Pincode wijzigen

en: New PIN
nl: Nieuwe pincode

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
nl: Voer de huidige pincode in om de simkaartvergrendelingsinstellingen te wijzigen

en: Mobile Network
nl: Mobiel netwerk

en: Configure Telephony and mobile data connections
nl: Configureer telefonie en mobielegegevensverbindingen

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
nl: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;mobiel;simkaart;telefonie;cellulair;

en: Utility to configure the GNOME desktop
nl: Hulpprogramma om het GNOME-bureaublad te configureren

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
nl: Instellingen is de hoofdinterface voor de configuratie van uw systeem.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: Display version number
nl: Versienummer weergeven

en: Enable verbose mode
nl: Verbose-modus inschakelen

en: Search for the string
nl: Zoeken naar de tekenreeks

en: List possible panel names and exit
nl: Een lijst met mogelijke paneelnamen tonen en sluiten

en: Panel to display
nl: Te tonen paneel

en: Settings categories
nl: Instellingscategorieën

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Available panels:
nl: Beschikbare panelen:

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Search settings
nl: Zoek naar instellingen

en: Warning: Development Version
nl: Waarschuwing: ontwikkelversie

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
nl: Deze versie van Instellingen moet alleen voor ontwikkelingsdoeleinden gebruikt worden. U kunt onjuist systeemgedrag, gegevensverlies en andere onverwachte problemen tegenkomen.

en: _OK
nl: _Oké

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Settings
nl: _Over Instellingen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Panels
nl: Panelen

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
nl: Terug naar het vorige paneel

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
nl: Zoeken annuleren

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
nl: Preferences;Settings;Voorkeuren;Instellingen;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
nl: De identificatie voor het laatst geopende paneel van Instellingen

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
nl: De identificatie voor het laatst geopende paneel van Instellingen. Niet-herkende waarden worden genegeerd, en het eerste paneel in de lijst wordt geselecteerd.

en: Show warning when running a development build of Settings
nl: Waarschuwing tonen wanneer er een ontwikkelversie van Instellingen draait

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
nl: Of Instellingen een waarschuwing moet tonen wanneer er een ontwikkelversie draait.

en: Initial state of the window
nl: Beginstaat van het venster

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
nl: Een tupel met daarin de initiële breedte, hoogte en maximalisatiestatus van het toepassingsvenster.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
nl[0]: %u uitvoer
nl[1]: %u uitvoeren

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
nl[0]: %u invoer
nl[1]: %u invoeren

en: System Sounds
nl: Systeemgeluiden
