gnome-control-center - en to ru translation catalogue (1961 entries)

en: App is not sandboxed
ru: Приложение не в "песочнице"

en: System Bus
ru: Системная шина

en: Full access
ru: Полный доступ

en: Session Bus
ru: Шина сеанса

en: Devices
ru: Устройства

en: Full access to /dev
ru: Полный доступ к /dev

en: Network
ru: Сеть

en: Has network access
ru: Имеет доступ к сети

en: Home
ru: Домашняя папка

en: Read-only
ru: Только для чтения

en: File System
ru: Файловая система

en: Settings
ru: Настройки

en: Can change settings
ru: Может изменять настройки

en: <b>%s</b> requires access to the following system resources. To stop this access, the app must be removed.
ru: Приложение <b>%s</b> требует доступа к следующим системным ресурсам. Чтобы прекратить этот доступ, приложение должно быть удалено.

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
ru[0]: %u тип файла и ссылки, которые открываются приложением
ru[1]: %u типа файлов и ссылок, которые открываются приложением
ru[2]: %u типов файлов и ссылок, которые открываются приложением

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
ru: <b>%s</b> используется для открытия следующих типов файлов и ссылок.

note: Translators: '%s' is the formatted size, e.g. "26.2 MB"
en: %s of disk space used
ru: %s дискового пространства использовано

en: Apps
ru: Приложения

en: Search apps
ru: Поиск приложений

en: _Default Apps
ru: _Приложения по умолчанию

en: No Apps Found
ru: Приложения не найдены

en: _Find in Software
ru: _Найти в Центре приложений

en: Default Apps
ru: Приложения по умолчанию

en: Removable Media
ru: Съёмный носитель

en: Automat_ically Launch Apps
ru: Автомати_ческий запуск приложений

en: Start apps when media is connected or inserted
ru: Запуск приложений при подключении или вставке носителя

en: App Settings
ru: Настройки приложения

en: App settings cannot be fully enforced for apps which are not sandboxed. These apps may use permissions which are not shown.
ru: Настройки приложения не могут быть полностью реализованы для приложений, которые не находятся в "песочнице". Такие приложения могут использовать разрешения, которые не отображаются.

en: _Open
ru: _Открыть

en: App _Details
ru: _Подробнее о приложении

en: Permissions
ru: Разрешения

note: Translators: This row shows/sets whether the app shown in this page can add results to the GNOME Shell search results. Internally this enables/disables the app's Shell Search Provider
en: _Search
ru: _Поиск

en: Receive system searches and send results
ru: Получение результатов поиска в системе и их отправка

note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination. translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ru: Выключено

en: _Notifications
ru: У_ведомления

en: Show system notifications
ru: Показывать системные уведомления

en: _Run in Background
ru: _Запуск в фоновом режиме

en: Allow activity when the app is closed
ru: Разрешить активность, когда приложение закрыто

en: Scr_eenshots
ru: _Снимки экрана

en: Take pictures of the screen at any time
ru: Делать снимки экрана в любое время

en: Change _Wallpaper
ru: Смена _фонового изображения

en: Change the desktop wallpaper
ru: Изменение обоев рабочего стола

en: So_unds
ru: Зву_ки

en: Reproduce sounds
ru: Воспроизведение звуков

en: _Inhibit Shortcuts
ru: Зап_ретить комбинации клавиш

en: Block standard keyboard shortcuts
ru: Блокировать стандартные комбинации клавиш

en: Camera
ru: Камера

en: Take pictures with the camera
ru: Делать снимки с помощью камеры

en: C_amera
ru: К_амера

en: _Microphone
ru: _Микрофон

en: Record audio with the microphone
ru: Запись звука с помощью микрофона

en: _Location Services
ru: _Службы определения местоположения

en: Access device location data
ru: Доступ к данным о местоположении устройства

en: Re_quired Access
ru: Тр_ебуемый доступ

en: System access that is required by the app
ru: Доступ к системе, который требуется приложению

en: General
ru: Общие

en: _File &amp; Link Associations
ru: Ассоциации фай_лов и ссылок

en: S_torage
ru: _Хранилище

en: Required Access
ru: Требуемый доступ

en: File & Link Associations
ru: Ассоциации файлов и ссылок

en: File Types
ru: Типы файлов

en: Link Types
ru: Типы ссылок

en: _Reset
ru: Сброс_ить

en: Storage
ru: Хранилище

en: How much disk space this app is occupying with app data and caches
ru: Сколько дискового пространства занимает это приложение с его данными и кэшами

en: App
ru: Приложение

en: Data
ru: Данные

en: Cache
ru: Кэш

en: <b>Total</b>
ru: <b>Всего</b>

en: _Clear Cache
ru: _Очистить кэш

en: _Web
ru: _Интернет

en: _Mail
ru: _Почта

en: _Calendar
ru: _Календарь

en: M_usic
ru: _Музыка

en: _Video
ru: _Видео

en: _Photos
ru: _Фото

note: Translators: This is a telephone call
en: Ca_lls
ru: Вы_зовы

en: Ask what to do
ru: Спрашивать, что делать

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Open folder
ru: Открыть папку

en: Select an app for audio CDs
ru: Выберите приложение для звуковых CD-дисков

en: Select an app for video DVDs
ru: Выберите приложения для DVD-дисков

en: Select an app to run when a music player is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении музыкального плеера

en: Select an app to run when a camera is connected
ru: Выберите приложение, запускаемое при подключении камеры

en: Select an app for software CDs
ru: Выберите приложение для программных CD-дисков

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info * strings, just here to fix capitalization of the English originals. * If the shared-mime-info translation works for your language, * simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ru: звуковой DVD

en: blank Blu-ray disc
ru: чистый диск Blu-ray

en: blank CD disc
ru: чистый компакт-диск

en: blank DVD disc
ru: чистый диск DVD

en: blank HD DVD disc
ru: чистый диск HD DVD

en: Blu-ray video disc
ru: Видеодиск Blu-ray

en: e-book reader
ru: устройство чтения электронных книг

en: HD DVD video disc
ru: Видеодиск HD DVD

en: Picture CD
ru: Диск Picture CD

en: Super Video CD
ru: Компакт-диск Super Video

en: Video CD
ru: Видеодиск VCD

en: Windows software
ru: Приложение Windows

en: CD _Audio
ru: _Звуковой CD-диск

en: _DVD Video
ru: _Видео-DVD

en: Music Pla_yer
ru: _Музыкальный проигрыватель

en: P_hotos
ru: _Фото

en: Sof_tware
ru: Пр_ограммное обеспечение

en: _Other Media
ru: _Другой носитель

en: Select how other media should be handled
ru: Выберите способ обработки другого носителя

en: Other Media
ru: Другой носитель

en: _Type
ru: _Тип

en: _Action
ru: _Действие

en: Add user accounts and change passwords
ru: Добавление учетных записей пользователей и изменение паролей

en: Play and record sound
ru: Воспроизведение и запись звука

en: Play audio
ru: Воспроизведение аудио

en: Record audio
ru: Запись аудио

en: Detect network devices using mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)
ru: Обнаружение сетевых устройств с помощью mDNS/DNS-SD (Bonjour/zeroconf)

en: Access bluetooth hardware directly
ru: Прямой доступ к оборудованию bluetooth

en: Use bluetooth devices
ru: Использование устройств bluetooth

en: Use your camera
ru: Использование камеры

en: Print documents
ru: Печать документов

en: Use any connected joystick
ru: Использование любого подключенного джойстика

en: Allow connecting to the Docker service
ru: Разрешение подключения к службе Docker

en: Configure network firewall
ru: Настройка межсетевого экрана

en: Setup and use privileged FUSE filesystems
ru: Настройка и использование привилегированных файловых систем FUSE

en: Update firmware on this device
ru: Обновление прошивки устройства

en: Access hardware information
ru: Доступ к аппаратной информации

en: Provide entropy to hardware random number generator
ru: Обеспечение энтропии для аппаратного генератора случайных чисел

en: Use hardware-generated random numbers
ru: Использование аппаратно генерируемых случайных чисел

en: Access files in your home folder
ru: Доступ к файлам в домашней папке

en: Access libvirt service
ru: Доступ к службе libvirt

en: Change system language and region settings
ru: Изменение настроек языка и региона системы

en: Change location settings and providers
ru: Изменение настроек местоположения и поставщиков услуг

en: Access your location
ru: Доступ к местоположению

en: Read system and application logs
ru: Чтение системных журналов и журналов приложений

en: Access LXD service
ru: Доступ к службе LXD

en: Use and configure modems
ru: Использование и настройка модемов

en: Read system mount information and disk quotas
ru: Чтение информации о монтировании системы и дисковых квотах

en: Control music and video players
ru: Управление проигрывателями музыки и видео

en: Change low-level network settings
ru: Изменение низкоуровневых сетевых настроек

en: Access the NetworkManager service to read and change network settings
ru: Доступ к службе NetworkManager для чтения и изменения сетевых настроек

en: Read access to network settings
ru: Доступ для чтения сетевых настроек

en: Change network settings
ru: Изменение сетевых настроек

en: Read network settings
ru: Чтение сетевых настроек

en: Access the ofono service to read and change network settings for mobile telephony
ru: Доступ к службе ofono для чтения и изменения сетевых настроек мобильной телефонии

en: Control Open vSwitch hardware
ru: Управление оборудованием Open vSwitch

en: Read from CD/DVD
ru: Чтение с CD/DVD

en: Read, add, change, or remove saved passwords
ru: Чтение, добавление, изменение или удаление сохраненных паролей

en: Access pppd and ppp devices for configuring Point-to-Point Protocol connections
ru: Доступ к устройствам pppd и ppp для конфигурирования подключений по протоколу Point-to-Point

en: Pause or end any process on the system
ru: Приостановка или завершение любого процесса в системе

en: Access USB hardware directly
ru: Прямой доступ к оборудованию USB

en: Read/write files on removable storage devices
ru: Чтение/запись файлов на съемных устройствах хранения данных

en: Prevent screen sleep/lock
ru: Предотвращение засыпания/блокировки экрана

en: Access serial port hardware
ru: Доступ к оборудованию последовательного порта

en: Restart or power off the device
ru: Перезагрузка или выключение устройства

en: Install, remove and configure software
ru: Установка, удаление и настройка ПО

en: Access Storage Framework service
ru: Доступ к службе Storage Framework

en: Read process and system information
ru: Чтение информации о процессах и системе

en: Monitor and control any running program
ru: Мониторинг и управление любого запущенного приложения

en: Change the date and time
ru: Изменение даты и времени

en: Change time server settings
ru: Изменение настроек сервера времени

en: Change the time zone
ru: Изменение часового пояса

en: Access the UDisks2 service for configuring disks and removable media
ru: Доступ к службе UDisks2 для настройки дисков и съемных носителей

en: Access energy usage data
ru: Доступ к данным об энергопотреблении

en: Read/write access to U2F devices exposed
ru: Доступ на чтение/запись к устройствам U2F

en: Control various app permissions and settings
ru: Управление различными разрешениями и настройками приложения

note: Translators: Search terms to find the Apps panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: application;flatpak;permission;setting;default;preferred;media;autorun;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;device;system;
ru: устройство;система;по умолчанию;приложение;предпочтительный;cd;dvd;usb;аудио;видео;диск;съёмный;съемный;носитель;автозапуск;flatpak;разрешения;настройка;

en: Remove Background
ru: Удалить фон

en: Select a picture
ru: Выберите изображение

en: multiple sizes
ru: множество размеров

en: No Desktop Background
ru: Без фона рабочего стола

en: Current background
ru: Текущий фон

en: Style
ru: Стиль

en: _Default
ru: _По умолчанию

en: Da_rk
ru: _Темный

en: Background
ru: Фон

en: _Add Picture…
ru: _Добавить изображение…

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Change your background image or the UI colors
ru: Изменить фоновое изображение или цвета пользовательского интерфейса

note: Translators: Search terms to find the Appearance panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;Appearance;
ru: Фон;Обои;Экран;Рабочий;Стиль;Светлый;Темный;Внешний вид;

en: Enable
ru: Включить

en: No Bluetooth Found
ru: Адаптеры Bluetooth не найдены

en: Plug in a dongle to use Bluetooth
ru: Для использования Bluetooth подключите адаптер

en: Bluetooth Turned Off
ru: Адаптер Bluetooth выключен

en: Turn on to connect devices and receive file transfers
ru: Включите для подключения устройств и приема передачи файлов

en: Airplane Mode is On
ru: Авиарежим включен

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on
ru: Bluetooth отключается, когда включен авиарежим

en: _Turn Off Airplane Mode
ru: _Выключить авиарежим

en: Hardware Airplane Mode is On
ru: Аппаратный авиарежим включен

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth
ru: Для включения Bluetooth выключите авиарежим

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ru: Включение и отключение Bluetooth. Подключение устройств Bluetooth

note: Translators: Search terms to find the Bluetooth panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;bluetooth;obex;
ru: общий;доступ;bluetooth;obex;

note: TRANSLATORS: The user has to attach the sensor to the screen
en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ru: Поместите устройство калибровки на квадрат и нажмите «Запустить»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ru: Наведите устройство калибровки на место калибровки и нажмите «Продолжить»

note: TRANSLATORS: Some calibration devices need the user to move a * dial or switch manually. We also show a picture showing them * what to do...
en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ru: Переместите устройство калибровки на поверхность и нажмите «Продолжить»

note: TRANSLATORS: on some hardware e.g. Lenovo W700 the sensor * is built into the palmrest and we need to fullscreen the * sample widget and shut the lid.
en: Shut the laptop lid
ru: Закройте крышку ноутбука

note: TRANSLATORS: We suck, the calibration failed and we have no * good idea why or any suggestions
en: An internal error occurred that could not be recovered.
ru: Произошла внутренняя ошибка, которая не может быть исправлена.

note: TRANSLATORS: Some required-at-runtime tools were not * installed, which should only affect insane distros
en: Tools required for calibration are not installed.
ru: Необходимые для калибровки инструменты не установлены.

note: TRANSLATORS: The profile failed for some reason
en: The profile could not be generated.
ru: Ошибка при создании профиля.

note: TRANSLATORS: The user specified a whitepoint that was * unobtainable with the hardware they've got -- see * https://en.wikipedia.org/wiki/White_point for details
en: The target whitepoint was not obtainable.
ru: Целевая точка белого не получена.

note: TRANSLATORS: the display calibration process is finished
en: Complete!
ru: Выполнено!

note: TRANSLATORS: the display calibration failed, and we also show * the translated (or untranslated) error string after this
en: Calibration failed!
ru: Сбой калибровки!

note: TRANSLATORS: The user can now remove the sensor from the screen
en: You can remove the calibration device.
ru: Можно убрать устройство калибровки.

note: TRANSLATORS: The user has to be careful not to knock the * display off the screen (although we do cope if this is * detected early enough)
en: Do not disturb the calibration device while in progress
ru: Не трогайте устройство калибровки в процессе выполнения

en: Display Calibration
ru: Калибровка экрана

en: _Cancel
ru: _Отменить

note: This starts the calibration process
en: _Start
ru: _Начать

note: This resumes the calibration process
en: _Resume
ru: _Продолжить

note: This button returns the user back to the color control panel
en: _Done
ru: _Готово

note: TRANSLATORS: This refers to the TFT display on a laptop
en: Laptop Screen
ru: Экран ноутбука

note: TRANSLATORS: This refers to the embedded webcam on a laptop
en: Built-in Webcam
ru: Встроенная веб-камера

note: TRANSLATORS: an externally connected display, where %s is either the * model, vendor or ID, e.g. 'LP2480zx Monitor'
en: %s Monitor
ru: Монитор %s

note: TRANSLATORS: a flatbed scanner device, e.g. 'Epson Scanner'
en: %s Scanner
ru: Сканер %s

note: TRANSLATORS: a camera device, e.g. 'Nikon D60 Camera'
en: %s Camera
ru: Камера %s

note: TRANSLATORS: a printer device, e.g. 'Epson Photosmart Printer'
en: %s Printer
ru: Принтер %s

note: TRANSLATORS: a webcam device, e.g. 'Philips HiDef Camera'
en: %s Webcam
ru: Веб-камера %s

en: Enable color management for %s
ru: Включить управление цветом для %s

en: Show color profiles for %s
ru: Показать цветовые профили для %s

note: not calibrated
en: Not calibrated
ru: Неоткалиброванный

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ru: По умолчанию:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ru: Цветовое пространство:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ru: Тестовый профиль:

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ru: Выберите файл профиля ICC

en: Import
ru: Импортировать

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ru: Поддерживаемые профили ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ru: Все файлы

en: Screen
ru: Экран

note: TRANSLATORS: this is the dialog to save the ICC profile
en: Save Profile
ru: Сохранить профиль

note: TRANSLATORS: this is when the button is sensitive
en: Create a color profile for the selected device
ru: Создать цветовой профиль для выбранного устройства

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ru: Измерительный инструмент не обнаружен. Проверьте, что он включён и правильно подключён.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ru: Измерительный инструмент не поддерживает профилирование принтеров.

note: TRANSLATORS: this is when the button is insensitive
en: The device type is not currently supported.
ru: Этот тип устройств ещё не поддерживается.

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the documentation translators: Text used in link to privacy policy
en: Learn more
ru: Узнать больше

note: Translators: %s is a link to the documentation with the label "Learn more"
en: Each device needs an up to date color profile to be color managed. %s
ru: Для управления цветом каждому устройству требуется обновление цветового профиля. %s

en: Screen Calibration
ru: Калибровка экрана

en: Calibration Quality
ru: Качество калибровки

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ru: После калибровки будет создан профиль, который можно использовать для управления цветом экрана. Чем дольше калибровка, тем лучше качество цветового профиля.

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ru: Вы не сможете использовать ваш компьютер во время выполнения калибровки.

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Quality
ru: Качество

note: This is the approximate time it takes to calibrate the display.
en: Approximate Time
ru: Приблизительное время

en: Calibration Device
ru: Устройство калибровки

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ru: Выберите используемое для калибровки измерительное устройство.

en: Display Type
ru: Тип монитора

en: Select the type of display that is connected.
ru: Выберите тип подключённого монитора.

en: Profile Whitepoint
ru: Профиль точки белого

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ru: Выберите целевую точку белого данного экрана. Большинство экранов откалибровано на цветовую температуру освещения D65.

en: Display Brightness
ru: Яркость экрана

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ru: Установите яркость экрана, которую обычно используете. Управление цветом будет наиболее точным на этом уровне яркости.

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ru: Кроме того, можно использовать уровень яркости, который используется с одним из других профилей для данного устройства.

en: Profile Name
ru: Имя профиля

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ru: Цветовой профиль можно использовать на различных компьютерах или даже создавать профили для различных режимов освещённости.

en: Profile Name:
ru: Имя профиля:

en: Summary
ru: Краткая информация

en: Profile successfully created!
ru: Профиль успешно создан!

en: Copy profile
ru: Копировать профиль

en: Requires writable media
ru: Требуется носитель с возможностью записи

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ru: Данные инструкции об использовании цветовых профилей применимы для систем <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> и <a href="windows">Microsoft Windows</a>.

en: Add Profile
ru: Добавить профиль

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ru: Обнаружены неполадки. Профиль может работать некорректно. <a href="">Показать подробности.</a>

en: _Import File…
ru: _Импортировать файл…

en: _Add
ru: _Добавить

en: _Set for all users
ru: _Установить для всех пользователей

en: Set this profile for all users on this computer
ru: Установить этот профиль для всех пользователей этого компьютера

en: _Enable
ru: _Включить

en: _Add profile
ru: _Добавить профиль

en: _Calibrate…
ru: _Калибровать…

en: Calibrate the device
ru: Калибровать устройство

en: _Remove profile
ru: У_далить профиль

en: _View details
ru: П_одробности

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ru: Устройства с возможностью управления цветом не обнаружены

en: Projector
ru: Проектор

en: Plasma
ru: Плазменная панель

en: LCD (CCFL backlight)
ru: LCD (CCFL-подсветка)

en: LCD (RGB LED backlight)
ru: LCD (RGB LED-подсветка)

en: LCD (white LED backlight)
ru: LCD (белая LED-подсветка)

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ru: LCD с расширенной цветовой палитрой (CCFL-подсветка)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ru: LCD с расширенной цветовой палитрой (RGB LED-подсветка)

[ctx: Calibration quality]
en: High
ru: Высокое

en: 40 minutes
ru: 40 минут

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ru: Среднее

en: 30 minutes
ru: 30 минут

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ru: Низкое

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: Native to display
ru: Нативный для экрана

en: D50 (Printing and publishing)
ru: D50 (Полиграфия и издательская деятельность)

en: D65 (Photography and graphics)
ru: D65 (Фото и графика)

note: TRANSLATORS: standard spaces are well known colorspaces like * sRGB, AdobeRGB and ProPhotoRGB
en: Standard Space
ru: Стандартное цветовое пространство

note: TRANSLATORS: test profiles do things like changing the screen * a different color, or swap the red and green channels
en: Test Profile
ru: Тестовый профиль

[ctx: Automatically generated profile]
note: TRANSLATORS: automatic profiles are generated automatically * by the color management system based on manufacturing data, * for instance the default monitor profile is created from the * primaries specified in the monitor EDID
en: Automatic
ru: Автоматический

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - low quality profiles take * much less time to generate but may be a poor reflection of the * device capability
en: Low Quality
ru: Низкое качество

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality
en: Medium Quality
ru: Среднее качество

[ctx: Profile quality]
note: TRANSLATORS: the profile quality - high quality profiles take * a *long* time, and have the best calibration and * characterisation data.
en: High Quality
ru: Высокое качество

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default RGB space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default RGB
ru: RGB по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default CMYK space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default CMYK
ru: CMYK по умолчанию

[ctx: Colorspace fallback]
note: TRANSLATORS: this default gray space is used for printers that * do not have additional printer profiles specified in the PPD
en: Default Gray
ru: Серое по умолчанию

en: Vendor supplied factory calibration data
ru: Предоставленные производителем данные заводской калибровки

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ru: Полноэкранный режим коррекции не возможен с этим профилем

en: This profile may no longer be accurate
ru: Возможно этот профиль уже неточный

en: Color
ru: Цвет

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ru: Калибровка цвета устройств, таких как экраны, камеры или принтеры

note: Translators: Search terms to find the Color panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ru: Цвет;ICC;Профиль;Калибровка;Принтер;Экран;

en: Other…
ru: Другой…

en: Select Language
ru: Выберите язык

en: _Select
ru: _Выбрать

en: Language or country
ru: Язык или страна

en: No languages found
ru: Ни один язык не найден

en: More…
ru: Ещё…

en: More Information
ru: Больше информации

en: Error: some settings cannot be unlocked
ru: Ошибка: некоторые настройки не могут быть разблокированы

en: Unlock to Change Settings
ru: Разблокировать для изменения настроек

en: _Unlock…
ru: _Разблокировать…

en: Increment Hour
ru: Прибавление часа

en: Increment Minute
ru: Прибавление минуты

en: Time
ru: Время

en: Decrement Hour
ru: Убавление часа

en: Decrement Minute
ru: Убавление минуты

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

note: Translators: This is a date format string in the style of "Feb 24, 2013".
en: %b %e, %Y
ru: %-d %b %Y

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

note: Translators: Option for "Blank Screen" in "Power" panel
en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ru: 0 секунд

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ru: Точка доступа

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Выключено

en: Apply Changes?
ru: Применить изменения?

en: Changes Cannot be Applied
ru: Изменения не могут быть применены

en: This could be due to hardware limitations.
ru: Это может быть связано с аппаратными ограничениями.

en: Displays
ru: Дисплеи

en: _Apply
ru: _Применить

en: Display Settings Disabled
ru: Настройки дисплея отключены

en: Multiple Displays
ru: Несколько дисплеев

note: 'Join' as in 'Join displays'
en: _Join
ru: О_бъединить

en: _Mirror
ru: _Зеркальное отображение

en: Contains top bar and Activities
ru: Содержит верхнюю панель и меню Обзор

en: _Primary Display
ru: _Основной дисплей

note: This is the redshift functionality where we suppress blue light when the sun has gone down
en: _Night Light
ru: Но_чной свет

en: Night Light
ru: Ночной свет

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ru: Ландшафтная

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ru: Портретная справа

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ru: Портретная слева

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ru: Ландшафтная (перевернутая)

en: %.2lf Hz
ru: %.2lf Гц

note: Translators: * 1. "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate * 2. The formatting sequence is a range separated by an en-dash *    (unicode "\u2013"). For example: "Variable (48–144.97 Hz)"
en: Variable (%d–%.2lf Hz)
ru: Переменная (%d–%.2lf Гц)

note: Translators: "Variable" is an adjective that refers to the refresh rate
en: Variable (up to %.2lf Hz)
ru: Переменная (до %.2lf Гц)

[ctx: display setting]
en: _Orientation
ru: О_риентация

[ctx: display setting]
en: _Resolution
ru: Р_азрешение

en: R_efresh Rate
ru: Частота об_новления

en: _Variable Refresh Rate
ru: П_еременная частота обновления

en: Re_fresh Rate
ru: Частота об_новления

en: Adjust for _TV
ru: Настроить для _ТВ

[ctx: display setting]
en: _Scale
ru: Мас_штаб

en: Night Light cannot be used from a virtual machine.
ru: Ночной свет нельзя использовать с виртуальной машины.

en: Night Light Unavailable
ru: Ночной свет недоступен

en: This could be the result of the graphics driver being used, or the desktop being used remotely
ru: Это может быть результатом используемого графического драйвера или удаленного использования рабочего стола

note: Inhibit the redshift functionality until the next day starts
en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ru: Временно отключено до завтра

note: This cancels the redshift inhibit.
en: Restart Filter
ru: Перезапустить фильтр

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ru: Ночной свет делает цвет экрана теплее. Это может помочь предотвратить напряжение глаз и бессонницу.

en: _Schedule
ru: Ра_списание

en: Sunset to Sunrise
ru: От заката до рассвета

en: Manual Schedule
ru: Установленное вручную

en: _Times
ru: _Время

en: From
ru: От

en: Hour
ru: Часы

en: Minute
ru: Минуты

note: This is the short form for the time period in the morning
en: AM
ru: ДП (AM)

note: This is the short form for the time period in the afternoon
en: PM
ru: ПП (PM)

en: To
ru: До

en: _Color Temperature
ru: _Цветовая температура

en: Use Night Light and choose how to use connected monitors and projectors
ru: Используйте ночной свет и выберите, как использовать подключённые мониторы и проекторы

note: Translators: Search terms to find the Displays panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ru: Панель;Проектор;xrandr;Экран;Разрешение;Обновить;Монитор;Ночь;Подсветка;Синий;смещение;цвет;закат;рассвет;

en: Sound and Media
ru: Звук и носители

en: Volume mute/unmute
ru: Включить/выключить звук

en: Volume down
ru: Уменьшить громкость

en: Volume up
ru: Увеличить громкость

en: Microphone mute/unmute
ru: Включить/выключить микрофон

en: Launch media player
ru: Запустить медиапроигрыватель

en: Play (or play/pause)
ru: Воспроизвести (или воспроизвести/приостановить)

en: Pause playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Stop playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Previous track
ru: Предыдущая дорожка

en: Next track
ru: Следующая дорожка

en: Eject
ru: Извлечь

en: Typing
ru: Ввод текста

en: Switch to next input source
ru: Переключиться на следующий источник ввода

en: Switch to previous input source
ru: Переключиться на предыдущий источник ввода

en: Launchers
ru: Запуск приложений

en: Launch help browser
ru: Запустить справочный браузер

en: Launch calculator
ru: Запустить калькулятор

en: Launch email client
ru: Запустить клиент эл. почты

en: Launch web browser
ru: Запустить веб-браузер

en: Home folder
ru: Домашняя папка

note: Translators: this is a verb. Translators: "Search" should be phrased as a verb (in both "Name" and "Keywords" fields).
en: Search
ru: Поиск

[ctx: keybinding]
en: Search
ru: Найти

en: System
ru: Система

en: Log out
ru: Выйти

en: Lock screen
ru: Заблокировать экран

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: Turn zoom on or off
ru: Включить или выключить увеличение

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: Turn screen reader on or off
ru: Включить или выключить чтение с экрана

en: Turn on-screen keyboard on or off
ru: Включить или выключить экранную клавиатуру

en: Increase text size
ru: Увеличить размер текста

en: Decrease text size
ru: Уменьшить размер текста

en: High contrast on or off
ru: Включить или выключить высокую контрастность

en: No input sources found
ru: Источники ввода не найдены

[ctx: Input Source]
en: Other
ru: Другой

en: Add Input Source
ru: Добавить источник ввода

en: Input methods can’t be used on the login screen
ru: Методы ввода нельзя использовать на экране входа в систему

en: No input source selected
ru: Не выбран источник ввода

en: _Add Input Source…
ru: _Добавить источник ввода…

en: View More
ru: Посмотреть еще

en: Move Up
ru: Поднять

en: Move Down
ru: Опустить

en: Preferences
ru: Настройки

en: View Keyboard Layout
ru: Показать раскладку клавиатуры

en: Remove
ru: Удалить

en: Custom Shortcuts
ru: Дополнительные комбинации клавиш

en: Alternate Characters Key
ru: Клавиша альтернативных символов

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ru: Клавиша альтернативных символов может использоваться для ввода дополнительных символов. Они иногда изображены на кнопках клавиатуры как третий вариант.

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ru: Левый Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ru: Правый Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ru: Левый Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ru: Правый Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ru: Кнопка меню

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ru: Правый Ctrl

en: Compose Key
ru: Клавиша Compose

en: The compose key allows a wide variety of characters to be entered. To use it, press compose then a sequence of characters.  For example, compose key followed by <b>C</b> and <b>o</b> will enter <b>©</b>, <b>a</b> followed by <b>'</b> will enter <b>á</b>.
ru: Клавиша compose позволяет вводить самые разнообразные символы. Чтобы использовать это, нажмите клавишу compose, затем последовательность символов.  Например, нажав клавишу compose, за которой следуют <b>C</b> и <b>o</b>, получим <b>©</b>, клавиша compose и <b>a</b>, за которой следует <b>'</b>, получим <b>á</b>.

[ctx: keyboard key]
en: Left Ctrl
ru: Левый Ctrl

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ru: Переключить источники ввода можно комбинацией клавиш %s.
    Эту комбинацию можно изменить в настройках комбинаций клавиш.

en: Input Sources
ru: Источники ввода

en: Includes keyboard layouts and input methods
ru: Включает раскладки клавиатуры и методы ввода

en: Input Source Switching
ru: Переключение источников ввода

en: Use the _same source for all windows
ru: Использовать _один источник для всех окон

en: Switch input sources _individually for each window
ru: Использовать _свой источник для каждого окна

en: Special Character Entry
ru: Ввод специальных знаков

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard
ru: Методы ввода символов и вариантов букв, используя клавиатуру

en: A_lternate Characters Key
ru: Клавиша а_льтернативных символов

en: _Compose Key
ru: Клавиша _Compose

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: _View and Customize Shortcuts
ru: _Просмотр и изменение комбинаций клавиш

en: Reset All Shortcuts?
ru: Сбросить все комбинации клавиш?

en: All changes to keyboard shortcuts will be lost.
ru: Все изменения комбинаций клавиш будут потеряны.

en: _Reset All
ru: С_бросить все

en: Search shortcuts
ru: Поиск комбинаций клавиш

en: Search Shortcuts
ru: Поиск комбинаций клавиш

en: _Reset All…
ru: _Сбросить все…

en: No keyboard shortcut found
ru: Комбинация клавиш не найдена

en: Try a different search
ru: Попробуйте другой поисковый запрос

en: Add Custom Shortcuts
ru: Добавить свою комбинацию клавиш

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more
ru: Установка своих комбинаций для запуска приложений, сценариев и прочего

en: _Add Shortcut…
ru: _Добавить комбинацию…

note: TRANSLATORS: Don't translate/transliterate <b>%s</b>, which is the accelerator used
en: <b>%s</b> is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ru: <b>%s</b> уже используется для %s. Если применить, комбинация для %s будет отключена

en: Enter the new shortcut
ru: Введите новую комбинацию

en: Set Custom Shortcut
ru: Установить пользовательскую комбинацию клавиш

en: Set Shortcut
ru: Установить комбинацию клавиш

note: Setup the top label * TRANSLATORS: %s is replaced with a description of the keyboard shortcut, * don't translate/transliterate <b>%s</b>
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>
ru: Введите новую комбинацию для изменения <b>%s</b>

en: Add Custom Shortcut
ru: Добавить пользовательскую комбинацию клавиш

en: _Remove
ru: _Удалить

en: Re_place
ru: За_менить

en: _Set
ru: _Установить

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut
ru: Нажмите Esc для отмены или Backspace для отключения комбинации клавиш

en: Reset
ru: Сбросить

en: Name
ru: Имя

en: Command
ru: Команда

en: Shortcut
ru: Комбинация клавиш

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: None
ru: Нет

en: _Set Shortcut…
ru: _Установить комбинацию клавиш…

en: %d modified | %d modified
ru[0]: %d изменена
ru[1]: %d изменены
ru[2]: %d изменено

en: Add a Shortcut
ru: Добавить комбинацию

en: Reset the shortcut to its default value
ru: Сбросить комбинацию на значение по умолчанию

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ru: Просмотр и изменение комбинаций клавиш, а также настройка ввода, раскладок клавиатуры и источников ввода

note: Translators: Search terms to find the Keyboard panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;Hotkey;Compose;Character;
ru: Комбинация;Рабочий;стол;Окно;Изменение;размера;Масштабирование;Контраст;Ввод;Источник;Блокировка;Том;Горячая;клавиша;Написать;Символ;

en: _Mouse
ru: _Мышь

en: Primary Button
ru: Основная кнопка

en: Order of physical buttons on mice and touchpads
ru: Порядок расположения физических кнопок на мышах и сенсорных панелях

en: _Left
ru: _Левая

en: _Right
ru: _Правая

en: Mouse
ru: Мышь

en: Po_inter Speed
ru: Ск_орость курсора

en: Pointer Speed
ru: Скорость курсора

en: Slow
ru: Медленная

en: Fast
ru: Быстрая

en: Mouse _Acceleration
ru: _Ускорение мыши

en: Recommended for most users and applications
ru: Рекомендуется для большинства пользователей и приложений

en: Turning mouse acceleration off can allow faster and more precise movements, but can also make the mouse more difficult to use.
ru: Отключение ускорения мыши может обеспечить более быстрые и точные движения, но также может усложнить использование мыши.

en: Scroll Direction
ru: Направление прокрутки

en: Tra_ditional
ru: Тра_диционное

en: Scrolling moves the view
ru: Прокрутка перемещает вид

en: _Natural
ru: _Естественное

en: Scrolling moves the content
ru: Прокрутка перемещает содержимое

en: Test _Settings
ru: _Проверить настройки

en: Test Mouse and Touchpad Settings
ru: Проверить настройки мыши и сенсорной панели

en: _Touchpad
ru: _Сенсорная панель

en: T_ouchpad
ru: Се_нсорная панель

en: _Disable Touchpad While Typing
ru: _Отключить сенсорную панель при вводе текста

en: Pointer speed
ru: Скорость курсора

en: Clicking
ru: Нажатие

en: Secondary Click
ru: Нажатие вторичной кнопки

en: Two Finger Push
ru: Нажатие двумя пальцами

en: Push anywhere with 2 fingers
ru: Нажмите на любое место двумя пальцами

en: Corner Push
ru: Нажатие в углу

en: Push with a single finger in the corner
ru: Нажмите одним пальцем в углу

en: T_ap to Click
ru: Н_ажатие касанием

en: Quickly touch the touchpad to click
ru: Быстро коснитесь сенсорной панели для нажатия

en: Scrolling
ru: Прокрутка

en: Scroll Method
ru: Способ прокрутки

en: T_wo Finger
ru: Д_ва пальца

en: Drag two fingers on the touchpad
ru: Проведите двумя пальцами по сенсорной панели

en: _Edge
ru: _Край

en: Drag one finger on the edge
ru: Проведите одним пальцем по краю

en: T_raditional
ru: Т_радиционное

en: Test Mouse & Touchpad
ru: Тест мыши и сенсорной панели

en: Click Here
ru: Нажмите здесь

en: Primary Click
ru: Нажатие основной кнопки

en: Double Click
ru: Двойное нажатие

en: Mouse & Touchpad
ru: Мышь и сенсорная панель

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ru: Изменение чувствительности мыши или сенсорной панели, а также настройки кнопок для правши или левши

note: Translators: Search terms to find the Mouse and Touchpad panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ru: Трэкпад;Курсор;Щелчок;Нажатие;Двойной;Кнопка;Трэкбол;Прокрутка;

en: _Hot Corner
ru: _Горячий угол

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview
ru: Прикоснитесь к верхнему левому углу экрана, чтобы открыть Обзор

en: _Active Screen Edges
ru: _Активные границы экрана

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them
ru: Перетащите окна к верхней, левой или правой границе экрана, чтобы автоматически изменить размер

en: Workspaces
ru: Рабочие столы

en: _Dynamic Workspaces
ru: _Динамические рабочие столы

en: Automatically removes empty workspaces
ru: Автоматически удаляет пустые рабочие столы

en: _Fixed Number of Workspaces
ru: _Фиксированные рабочие столы

en: Specify a number of permanent workspaces
ru: Укажите количество постоянных рабочих столов

en: _Number of Workspaces
ru: _Количество рабочих столов

en: Multi-Monitor
ru: Для нескольких мониторов

en: Workspaces on _primary display only
ru: Рабочие столы только на _основном дисплее

en: Workspaces on all d_isplays
ru: Рабочие столы на _всех дисплеях

en: App Switching
ru: Переключение между приложениями

en: Include apps from all _workspaces
ru: Включать приложения со всех _рабочих столов

en: Include apps from the _current workspace only
ru: Включать приложения только с _текущего рабочего стола

en: Multitasking
ru: Многозадачность

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ru: Управляйте предпочтениями продуктивности и многозадачности

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;Hot Corner;Workspaces;
ru: Многозадачность;Продуктивность;Фокус;Настройка;Рабочий стол;Горячий угол;Рабочее место;

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Manual
ru: Вручную

note: xxx: Added to avoid confusion with the preceding VPN row
en: Proxy
ru: Прокси

en: _Save
ru: _Сохранить

en: _Network Proxy
ru: _Сетевой прокси

en: C_onfiguration
ru: К_онфигурация

en: Con_figuration URL
ru: URL _конфигурации

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided. This is not recommended for untrusted public networks.
ru: Web Proxy Autodiscovery используется, когда URL конфигурации не предоставлен. Это не рекомендуется для ненадежных публичных сетей.

en: HTTP Proxy
ru: HTTP-прокси

en: Port
ru: Порт

en: HTTP proxy port
ru: Порт HTTP-прокси

en: HTTPS Proxy
ru: HTTPS-прокси

en: HTTPS proxy port
ru: Порт HTTPS-прокси

en: FTP Proxy
ru: FTP-прокси

en: FTP proxy port
ru: Порт FTP-прокси

en: SOCKS Host
ru: Хост SOCKS

en: SOCKS host port
ru: Порт хоста SOCKS

en: Ignored Hosts
ru: Игнорируемые хосты

en: Network Unavailable
ru: Сеть недоступна

en: An error has occurred and network cannot be used.
     Error details: NetworkManager not running.
ru: Произошла ошибка, и сеть не может быть использована.
    Подробности ошибки: NetworkManager не запущен.

en: Add VPN
ru: Добавить VPN

en: Not set up
ru: Не настроено

en: _Proxy
ru: _Прокси

note: * translators: Subtitle underneath the Wi-Fi QR code is constructed with two labels. * The first label holds Network Name, the second Wi-Fi password.
en: <b>Network Name</b>: %s
ru: <b>Имя сети</b>: %s

en: <b>Password</b>: %s
ru: <b>Пароль</b>: %s

en: Share Network
ru: Поделиться сетью

en: QR Code
ru: QR-код

en: Scan to Connect
ru: Сканировать для подключения

en: Insecure network (WEP)
ru: Незащищённая сеть (WEP)

en: Secure network (WPA)
ru: Защищённая сеть (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ru: Защищённая сеть (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ru: Защищённая сеть (WPA3)

en: Secure network
ru: Защищённая сеть

en: Signal strength %d%%
ru: Мощность сигнала %d%%

note: TRANSLATORS: device status
en: Connected
ru: Подключено

en: Network Options
ru: Параметры сети

en: Forget Network
ru: Забыть сеть

note: TRANSLATORS: ‘%s’ is a Wi-Fi Network(SSID) name
en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ru: Включение точки доступа приведёт к отключению от %s, и доступ в интернет через Wi-Fi будет невозможен .

en: Network name cannot be empty
ru: Имя сети не может быть пустым

note: SSID length needs to be in the 1-32 byte range
en: Network name is too long
ru: Имя сети слишком длинное

en: Must have a minimum of 8 characters
ru: Должно содержать не менее 8 символов

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ru[0]: Должно содержать максимум %d символ
ru[1]: Должно содержать максимум %d символа
ru[2]: Должно содержать максимум %d символов

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ru: Включить точку доступа Wi-Fi?

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ru: Точка доступа Wi-Fi позволяет другим пользователям использовать ваше интернет-соединение, создавая сеть Wi-Fi, к которой они могут подключаться. Для этого у вас должно быть подключение к Интернету через источник, отличный от Wi-Fi.

en: Network Name
ru: Имя сети

note: Translators: This is a password needed for printing.
en: Password
ru: Пароль

en: Generate Random Password
ru: Сгенерировать случайный пароль

en: Autogenerate Password
ru: Автоматически сгенерировать пароль

en: _Turn On
ru: _Включить

en: Turning off will disconnect any devices that are using the hotspot.
ru: Выключение отключит любые устройства, использующие точку доступа.

en: Turn Off Hotspot?
ru: Выключить точку доступа?

en: _Turn Off
ru: _Выключить

en: Airplane Mode
ru: Авиарежим

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ru: Отключает Wi-Fi, Bluetooth и мобильную связь

en: No Wi-Fi Adapter Found
ru: Адаптеры Wi-Fi не найдены

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ru: Убедитесь, что адаптер Wi-Fi вставлен в разъём и включён

en: Airplane Mode On
ru: Включён авиарежим

en: Turn off to use Wi-Fi
ru: Выключите чтобы воспользоваться Wi-Fi

en: Wi-Fi Hotspot Active
ru: Точка доступа Wi-Fi активна

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ru: Можно сканировать QR на мобильном устройстве для подключения.

en: Turn Off Hotspot…
ru: Выключить точку доступа Wi-Fi…

en: Visible Networks
ru: Видимые сети

en: Wi-Fi Unavailable
ru: Wi-Fi недоступен

en: An error has occurred and Wi-Fi cannot be used.
        Error details: NetworkManager not running.
ru: Произошла ошибка, и Wi-Fi не может быть использован.
        Подробности ошибки: NetworkManager не запущен.

en: 802.1x _Security
ru: _Безопасность 802.1x

en: _Name
ru: _Название

en: Security
ru: Безопасность

en: Identity
ru: Идентификация

en: Preserve
ru: Предустановленный

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Random
ru: Случайный

en: Stable
ru: Стабильный

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ru: Введенный здесь MAC-адрес будет использоваться в качестве аппаратного адреса для сетевого устройства, на котором установлено это соединение. Эта функция известна как клонирование или подмена MAC. Пример: 00: 11: 22: 33: 44: 55

en: Profile %d
ru: Профиль %d

note: Translators: "%s" is the user visible name of the network
en: Saved details for “%s” will be permanently lost. This includes passwords and any network changes.
ru: Сохранённые данные для «%s» будут безвозвратно утеряны. Это относится к паролям и любым изменениям в сети.

en: Forget Connection?
ru: Забыть соединение?

en: Forget
ru: Забыть

[ctx: Wifi security]
en: None
ru: Нет

en: Never
ru: Никогда

en: %i day ago | %i days ago
ru[0]: %i день назад
ru[1]: %i дня назад
ru[2]: %i дней назад

en: %d Mb/s (%1.1f GHz)
ru: %d Мбит/с (%1.1f ГГц)

en: %d Mb/s
ru: %d Мбит/с

en: 2.4 GHz / 5 GHz
ru: 2.4 ГГц / 5 ГГц

en: 2.4 GHz
ru: 2.4 ГГц

en: 5 GHz
ru: 5 ГГц

[ctx: Signal strength]
en: None
ru: Нет

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ru: Слабая

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ru: Средняя

[ctx: Signal strength]
en: Good
ru: Хорошая

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ru: Отличная

en: IPv4 Address
ru: Адрес IPv4

en: IPv6 Address
ru: Адрес IPv6

en: IP Address
ru: Адрес IP

en: Forget Connection…
ru: Забыть соединение…

en: Remove Connection Profile…
ru: Удалить профиль соединения…

en: Remove Connection…
ru: Удалить соединение…

en: Remove VPN…
ru: Удалить VPN…

en: Details
ru: Подробности

en: automatic
ru: автоматический

en: Automatic DNS is enabled. Did you intend to disable Automatic DNS?
ru: Автоматический DNS включен. Вы собираетесь отключить автоматический DNS?

en: Delete Address
ru: Удалить адрес

en: Delete Route
ru: Удалить маршрут

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ru: Нет

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ru: 40/128-битный ключ WEP (Hex или ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ru: 128-битная парольная фраза WEP

note: Translators: Unknown endpoint host for WireGuard (invalid setting)
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unsaved peer
ru: Несохраненный узел

en: Signal Strength
ru: Мощность сигнала

en: Weak
ru: Слабая

en: Link speed
ru: Скорость передачи данных

en: 1Mb/sec
ru: 1 Мбит/с

en: Hardware Address
ru: Аппаратный адрес

en: Supported Frequencies
ru: Поддерживаемые частоты

en: Default Route
ru: Маршрут по умолчанию

en: Last Used
ru: Последнее использование

en: Connect _automatically
ru: Подключаться _автоматически

en: Make available to _other users
ru: Сделать доступным для _других пользователей

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ru: _Тарифицируемое соединение: возможны ограничения объёма данных и дополнительные расходы

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ru: Обновление приложений и другие большие загрузки не начнутся автоматически.

en: _MAC Address
ru: MAC-а_дрес

en: _Cloned Address
ru: _Клонированный адрес

en: bytes
ru: байт

en: IPv_4 Method
ru: Метод IPv_4

en: Automatic (DHCP)
ru: Автоматический (DHCP)

en: Link-Local Only
ru: Только для локальной сети

en: Disable
ru: Выключить

en: Shared to other computers
ru: Общий доступ другим компьютерам

en: Addresses
ru: Адреса

en: Address
ru: Адрес

en: Netmask
ru: Маска сети

en: Gateway
ru: Шлюз

en: Automatic DNS
ru: Автоматический DNS

en: DNS server address(es)
ru: Адрес(ы) сервера DNS

en: Separate IP addresses with commas
ru: Отделяйте IP-адреса запятыми

en: Routes
ru: Маршруты

en: Automatic Routes
ru: Автоматические маршруты

note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
ru: Метрика

en: Use this connection _only for resources on its network
ru: Использовать это подключение _только для ресурсов в этой сети

en: IPv_6 Method
ru: Метод IPv_6

en: Automatic, DHCP only
ru: Автоматический, только DHCP

en: Prefix
ru: Префикс

en: Unable to open connection editor: %s
ru: Не удалось открыть редактор соединений: %s

en: New Profile
ru: Создать профиль

en: Invalid setting %s: %s
ru: Неверная настройка %s: %s

en: Invalid setting %s
ru: Неверная настройка %s

en: Invalid VPN configuration file
ru: Неверный файл конфигурации VPN

note: Translators: VPN add dialog Wireguard description
en: Free and open-source VPN solution designed for ease of use, high speed performance and low attack surface.
ru: Бесплатное решение VPN с открытым исходным кодом, разработанное для простоты использования, высокой скорости работы и низкой площади атаки.

en: Import from file…
ru: Импортировать из файла…

en: S_ecurity
ru: _Безопасность

en: Cannot Import VPN Connection
ru: Не удалось импортировать соединение VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ru: Невозможно прочитать файл «%s» или файл не содержит корректную информацию о VPN-соединении
    
    Ошибка: %s.

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Select file to import
ru: Выберите файл для импортирования

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ru: (Ошибка: не удалось загрузить редактор VPN-соединений)

en: _Connection Name
ru: _Имя подключения

en: _Interface Name
ru: Имя _интерфейса

en: The name of the wireguard interface to create.
ru: Имя создаваемого интерфейса wireguard.

en: _Private Key
ru: _Закрытый ключ

en: The 256 bit private key in base64 encoding
ru: 256-битный закрытый ключ в кодировке base64

en: Show/hide private key
ru: Показать/скрыть закрытый ключ

en: _Listen Port
ru: _Порт прослушивания

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
ru: Порт для прослушивания. Если установлено значение "автоматически", порт будет выбран случайным образом при появлении интерфейса.

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
ru: 32-битный fwmark для исходящих пакетов. Оставьте значение 'выкл', чтобы отключить fwmark.

en: _Add peer routes
ru: _Добавить маршруты узла

en: _Peers
ru: _Узлы

en: Add WireGuard peer
ru: Добавить узел WireGuard

en: No peers set up
ru: Узлы не настроены

en: Options…
ru: Параметры…

en: _Endpoint
ru: _Конечная точка

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
ru: IP-адрес или имя хоста конечной точки, за которым следует двоеточие, а затем номер порта.

en: _Public key
ru: _Открытый ключ

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
ru: Открытый ключ в формате base64, вычисленный с помощью 'wg pubkey' из закрытого ключа.

en: _Pre-shared key
ru: _Предварительно-общий ключ

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
ru: Предварительно-общий ключ в формате base64, сгенерированный с помощью 'wg genpsk'. Необязателен и может быть не задан. Добавляет дополнительный уровень симметрично-ключевой криптографии к уже существующей криптографии с открытым ключом для обеспечения постквантовой стойкости.

en: Allowed _IP addresses
ru: Разрешенные _IP-адреса

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
ru: Список IP-адресов (v4 или v6) с масками CIDR, с которых разрешен входящий трафик для данного узла и на которые направлен исходящий трафик для данного узла, разделенный запятыми.

en: _Persistent keepalive
ru: П_остоянный keepalive

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
ru: Как часто отправлять аутентифицированный пустой пакет узлу для поддержания работоспособности межсетевого экрана или NAT-сопоставления. Этот параметр является необязательным и не рекомендуется для использования в других системах.

en: seconds
ru: сек

en: Apply
ru: Применить

en: Control how you connect to the Internet
ru: Управление подключением к Интернету

note: Translators: Search terms to find the Network panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ru: Сеть;IP;LAN;Прокси;WAN;Мобильная;Модем;Bluetooth;vpn;DNS;

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ru: Контролируйте, как вы подключаетесь к сетям Wi-Fi

note: Translators: Search terms to find the Wi-Fi panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ru: Сеть;Беспроводная;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Мобильная;DNS;Точка;доступа;

en: never
ru: никогда

en: today
ru: сегодня

en: yesterday
ru: вчера

en: Last used
ru: Последнее использование

note: Translators: the %'d is replaced by the network device speed with * thousands separator, so do not change to %d
en: %'d Mb/s
ru: %'d Мбит/с

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ru: Проводное подключение

en: Add new connection
ru: Добавить новое подключение

en: Network deleted
ru: Сеть удалена

en: _Undo
ru: _Отменить

note: Translators: %d is the number of network connections deleted.
en: %d network deleted | %d networks deleted
ru[0]: %d сеть удалена
ru[1]: %d сети удалены
ru[2]: %d сетей удалено

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ru: Использование в качестве точки доступа запрещено системной политикой

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ru: Беспроводное устройство не поддерживает режим точки доступа

en: Add Ethernet Connection
ru: Добавить проводное подключение

en: Provider
ru: Провайдер

en: Not connected
ru: Не подключено

en: Active
ru: Запущено

en: Turn VPN connection off
ru: Выключить VPN-соединение

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
ru: Имя сети

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
ru: Тип безопасности

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
ru: Пароль

en: Turn Wi-Fi off
ru: Выключить Wi-Fi

en: Saved Networks
ru: Сохраненные сети

en: Show Saved Networks
ru: Показать сохраненные сети

en: _Connect to Hidden Network…
ru: _Подключиться к скрытой сети…

en: Connect to hidden network
ru: Подключиться к скрытой сети

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ru: _Включить точку доступа Wi-Fi…

en: Saved Wi-Fi Networks
ru: Сохраненные сети Wi-Fi

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown
ru: Статус неизвестен

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ru: Неуправляемое

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ru: Недоступно

note: TRANSLATORS: device status
en: Connecting
ru: Подключение

note: TRANSLATORS: device status
en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ru: Отключение

note: TRANSLATORS: device status
en: Connection failed
ru: Сбой подключения

note: TRANSLATORS: device status
en: Status unknown (missing)
ru: Статус неизвестен (отсутствует)

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ru: Сбой настройки

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ru: Сбой настройки IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ru: Истёк срок настроек IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ru: Требуется пароль, но он не задан

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ru: Клиент 802.1x отключён

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ru: Сбой настройки клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ru: Сбой клиента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ru: Клиент 802.1x слишком долго ожидал аутентификации

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ru: Служба PPP отключена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ru: Сбой PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ru: Не удалось запустить клиент DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ru: Ошибка клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ru: Сбой клиента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ru: Не удалось запустить службу общего подключения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ru: Сбой службы общего подключения

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ru: Ошибка службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ru: Сбой службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ru: Линия занята

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ru: Нет гудка в линии

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ru: Невозможно установить несущую

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ru: Время, отведённое на звонок, истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ru: Не удалось дозвониться

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ru: Не удалось инициализировать модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ru: Не удалось выбрать указанный APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ru: Нет сетей для поиска

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ru: Отказано в регистрации в сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ru: Время в регистрации сети истекло

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ru: Не удалось зарегистрироваться в запрошенной сети

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ru: Сбой проверки PIN-кода

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ru: Возможно, отсутствует прошивка устройства

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ru: Подключение пропало

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ru: Предполагалось, что соединение существует

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ru: Модем не найден

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ru: Сбой подключения по Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ru: Не вставлена SIM-карта

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ru: Требуется SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ru: Требуется SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ru: Некорректная SIM-карта

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ru: Сбой зависимости подключения

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ru: Отсутствует прошивка

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ru: Кабель не подключён

[ctx: notifications]
note: This is the per app switch for message tray usage.
en: _Notifications
ru: У_ведомления

[ctx: notifications]
note: This is the setting to configure sounds associated with notifications.
en: Sound _Alerts
ru: _Звуковые уведомления

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
ru: Всплывающие у_ведомления

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled
ru: При отключённых всплывающих уведомлениях, уведомления по-прежнему будут отображаться в списке уведомлений

[ctx: notifications]
note: Popups here refers to message tray notifications in the middle of the screen.
en: Show Message _Content in Popups
ru: По_казывать содержимое сообщения в всплывающих уведомлениях

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
ru: Уведомления на _экране блокировки

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ru: По_казывать содержимое сообщения на заблокированном экране

en: _Do Not Disturb
ru: _Не беспокоить

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: _Lock Screen Notifications
ru: Уведомления на экране _блокировки

note: List of apps.
en: App Notifications
ru: Уведомления приложений

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Control which notifications are displayed and what they show
ru: Управление отображением и содержанием уведомлений

note: Translators: Search terms to find the Notifications panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ru: Уведомления;Всплывающее;Сообщение;Лоток;Всплывающее;

en: Email
ru: Эл. почта

note: IMAP and SMTP
en: Calendar, Contacts and Files
ru: Календарь, контакты и файлы

note: WebDAV Nextcloud Google Microsoft 365 Microsoft Exchange Microsoft Personal
en: Enterprise Login
ru: Корпоративная учётная запись

[ctx: Online Account]
en: Other
ru: Другое

en: Offline — unable to connect accounts
ru: Не в сети - невозможно подключить учётные записи

en: Allow apps to access online services by connecting your cloud accounts
ru: Разрешить приложениям доступ к онлайн-службам путем подключения облачных учётных записей

en: Your Accounts
ru: Ваши учётные записи

en: Connect an Account
ru: Подключить учётную запись

en: Online Accounts
ru: Сетевые ­учётные записи

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ru: Подключиться к сетевым учётным записям и решить для чего их использовать

note: Translators: Search terms to find the Online Accounts panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! For ReadItLater and Pocket, see http://en.wikipedia.org/wiki/Pocket_(application)
en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ru: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Онлайн;Чат;Календарь;Почта;Контакт;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;

en: Unknown time
ru: Время неизвестно

en: %i minute | %i minutes
ru[0]: %i минута
ru[1]: %i минуты
ru[2]: %i минут

en: %i hour | %i hours
ru[0]: %i час
ru[1]: %i часа
ru[2]: %i часов

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s until fully charged
ru: Полностью зарядится через %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: Caution: %s remaining
ru: Внимание: разрядится через %s

note: TRANSLATORS: %1 is a time string, e.g. "1 hour 5 minutes"
en: %s remaining
ru: Разрядится через %s

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Fully charged
ru: Полностью заряжена

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Not charging
ru: Не заряжается

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Empty
ru: Разряжена

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Charging
ru: Зарядка

note: TRANSLATORS: primary battery
en: Discharging
ru: Разрядка

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless mouse
ru: Беспроводная мышь

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Wireless keyboard
ru: Беспроводная клавиатура

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Uninterruptible power supply
ru: Источник бесперебойного питания

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Personal digital assistant
ru: КПК

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Cellphone
ru: Мобильный телефон

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Media player
ru: Медиапроигрыватель

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Tablet
ru: Планшет

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Computer
ru: Компьютер

note: TRANSLATORS: secondary battery
en: Gaming input device
ru: Игровое устройство ввода

note: TRANSLATORS: secondary battery, misc
en: Battery
ru: Батарея

[ctx: Battery name]
en: Main
ru: Основная

[ctx: Battery name]
en: Extra
ru: Дополнительная

en: Battery Levels
ru: Уровни заряда батареи

note: Translators: UPS is an Uninterruptible Power Supply: * https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply
en: UPS
ru: ИБП

en: Battery Level
ru: Уровень заряда батареи

en: When _Idle
ru: При п_ростое

en: Suspend
ru: Режим ожидания

en: Power Off
ru: Выключить

en: Hibernate
ru: Режим гибернации

en: Nothing
ru: Ничего не делать

en: When on battery power
ru: При работе от батареи

en: When plugged in
ru: При подключении к сети

[ctx: Idle time]
en: Never
ru: Никогда

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ru: Режим высокой производительности временно запрещён из-за высокой температуры устройства.

en: Lap detected: performance mode temporarily unavailable. Move the device to a stable surface to restore.
ru: Режим высокой производительности временно запрещён из-за обнаруженной работы на коленях. Переместите устройство на ровную поверхность для возобновления режима.

en: Performance mode temporarily disabled.
ru: Режим высокой производительности запрещён.

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ru: Низкий заряд батареи: включён режим низкого потребления. Предыдущий режим будет автоматически включён когда батарея будет заряжена.

note: translators: "%s" is an application name
en: Power Saver mode activated by “%s”.
ru: Режим низкого потребления активирован «%s».

note: translators: "%s" is an application name
en: Performance mode activated by “%s”.
ru: Режим высокой производительности активирован «%s».

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 15 minutes
ru: 15 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 20 minutes
ru: 20 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 25 minutes
ru: 25 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 30 minutes
ru: 30 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 45 minutes
ru: 45 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 1 hour
ru: 1 час

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 80 minutes
ru: 80 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 90 minutes
ru: 90 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 100 minutes
ru: 100 минут

[ctx: automatic_suspend]
note: Translators: Option for "Delay" in "Automatic suspend" dialog.
en: 2 hours
ru: 2 часа

en: Connected Devices
ru: Подключенные устройства

en: Power Mode
ru: Режим питания

en: Power Saving
ru: Энергосбережение

en: A_utomatic Screen Brightness
ru: А_втоматическая регулировка яркости

en: Adjust screen brightness to the surrounding light
ru: Регулировка яркости экрана в зависимости от окружающего освещения

en: _Dim Screen
ru: _Уменьшение яркости экрана

en: Reduce screen brightness when the computer is inactive
ru: Уменьшение яркости экрана, когда компьютер бездействует

en: Screen _Blank
ru: В_ыключение экрана

en: Turn the screen off after a period of inactivity
ru: Выключение экрана после периода бездействия

en: Automatic Power _Saver
ru: Автоматическое _энергосбережение

en: Turn on power saver mode when battery power is low
ru: Включение режима энергосбережения при низком уровне заряда батареи

en: _Automatic Suspend
ru: _Автоматический режим ожидания

en: Pause the computer after a period of inactivity
ru: Приостановка работы компьютера после периода бездействия

en: Po_wer Button Behavior
ru: Действие _кнопки питания устройства

en: Show Battery _Percentage
ru: Показать процент _заряда батареи

en: Show exact charge level in the top bar
ru: Показывать точный уровень заряда в верхней панели

en: Automatic Suspend
ru: Автоматический режим ожидания

en: On _Battery Power
ru: При работе от _батареи

en: _Delay
ru: _Задержка

en: _Plugged In
ru: При _подключении к сети

en: D_elay
ru: За_держка

[ctx: Power profile]
en: P_erformance
ru: _Производительный

en: High performance and power usage
ru: Высокая производительность и энергопотребление

[ctx: Power profile]
en: Ba_lanced
ru: _Сбалансированный

en: Standard performance and power usage
ru: Стандартная производительность и энергопотребление

[ctx: Power profile]
en: P_ower Saver
ru: Э_нергосберегающий

en: Reduced performance and power usage
ru: Уменьшенная производительность и энергопотребление

en: Power
ru: Питание

en: View your battery status and change power saving settings
ru: Просмотр состояния батареи и изменение настроек энергосбережения

note: Translators: Search terms to find the Power panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ru: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;Питание;Спящий;Ждущий;Батарея;Яркость;Затемнение;Экран;DPMS;Бездействующий;Энергия;

note: Translators: %s is the printer name
en: Printer “%s” has been deleted
ru: Принтер «%s» удалён

note: Translators: Addition of the new printer failed.
en: Failed to add new printer.
ru: Не удалось добавить новый принтер.

en: Unlock to add printers and change settings
ru: Разблокировать для добавления принтеров и изменения настроек

en: All Connected and Network Printers
ru: Все подключённые и сетевые принтеры

note: Translators: This button adds new printer. Translators: This button adds a new printer.
en: _Add Printer…
ru: _Добавить принтер…

en: Search printers
ru: Поиск принтеров

note: Translators: This is the button which allows undoing the removal of the printer.
en: Undo
ru: Отменить

en: No Printers
ru: Принтеров нет

note: Translators: Title if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: No Print Service
ru: Нет службы печати

note: Translators: Description if the CUPS server is not running (we can not connect to it).
en: The system printing service doesn’t seem to be available
ru: Системная служба печати, похоже, недоступна

en: Printers
ru: Принтеры

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ru: Добавление принтеров, просмотр текущих заданий и выбор способа печати

note: Translators: Search terms to find the Printers panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ru: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;Принтер;Очередь;Печать;Бумага;Чернила;Тонер;

note: Translators: This is the title presented at top of the dialog.
en: Add Printer
ru: Добавить принтер

en: Back
ru: Назад

note: Translators: This button opens authentication dialog for selected server. Translators: This buttons submits the credentials for the selected server.
en: _Unlock
ru: _Разблокировать

note: Translators: No printers were detected
en: No Printers Found
ru: Принтеры не найдены

note: Translators: The entered text should contain network address of a printer or a text which will filter found devices (their names and locations)
en: Enter a network address or search for a printer
ru: Введите сетевой адрес или найдите принтер

en: Authentication Required
ru: Требуется аутентификация

en: Enter username and password to view printers on Print Server
ru: Введите имя пользователя и пароль для просмотра принтеров на сервере печати

note: Translators: This is a username on a print server.
en: Username
ru: Имя пользователя

note: Translators: This is the title of the dialog. %s is the printer name.
en: %s Details
ru: Подробности %s

en: No suitable driver found
ru: Подходящий драйвер не найден

en: Select PPD File
ru: Выберите файл PPD

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ru: Файлы PostScript Printer Description (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Printer names cannot contain SPACE, TAB, #, or /
ru: Имена принтеров не могут содержать пробел, TAB, # или /

en: Location
ru: Местоположение

note: Translators: Name of column showing printer drivers
en: Driver
ru: Драйвер

en: Searching for preferred drivers…
ru: Поиск предпочтительных драйверов…

en: Search for Drivers
ru: Поиск драйверов

en: Select from Database…
ru: Выбрать из базы данных…

en: Install PPD File…
ru: Использовать файл PPD…

en: Select Printer Driver
ru: Выберите драйвер принтера

en: Loading drivers database…
ru: Загрузка базы данных драйверов…

en: Cancel
ru: Отменить

en: Select
ru: Выбрать

note: Translators: The found device is a JetDirect printer
en: JetDirect Printer
ru: Принтер JetDirect

note: Translators: The found device is a Line Printer Daemon printer
en: LPD Printer
ru: Принтер LPD

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: One Sided
ru: Односторонняя печать

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ru: По длинной стороне (стандарт)

note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ru: По короткой стороне (переворот)

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Portrait
ru: Портретная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Landscape
ru: Ландшафтная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse landscape
ru: Перевёрнутая ландшафтная

note: Translators: this is an option of "Orientation"
en: Reverse portrait
ru: Перевёрнутая портретная

en: Resume
ru: Продолжить

en: Pause
ru: Приостановить

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is waiting to be printed)
en: Pending
ru: Ожидание

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is held for printing)
en: Paused
ru: Приостановлено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job needs authentication to proceed further)
en: Authentication required
ru: Требуется аутентификация

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job is currently printing)
en: Processing
ru: Выполняется

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been stopped)
en: Stopped
ru: Остановлено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has been canceled)
en: Canceled
ru: Отменено

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has aborted due to error)
en: Aborted
ru: Прервано

[ctx: print job]
note: Translators: Job's state (job has completed successfully)
en: Completed
ru: Выполнено

note: Translators: Clicking this button prioritizes printing of this print job
en: Move this job to the top of the queue
ru: Переместить это задание в начало очереди

note: Translators: This label shows how many jobs of this printer needs to be authenticated to be printed.
en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ru[0]: %u задание требует аутентификацию
ru[1]: %u задания требуют аутентификацию
ru[2]: %u заданий требуют аутентификацию

[ctx: Printer jobs dialog title]
note: Translators: This is the printer name for which we are showing the active jobs
en: %s — Active Jobs
ru: Текущие задания — %s

note: Translators: The printer needs authentication info to print.
en: Enter credentials to print from %s
ru: Введите учётные данные для печати из %s

note: Translators: This is a windows domain used with SMB protocol.
en: Domain
ru: Домен

note: Translators: This button authenticates all print jobs and send them for printing.
en: A_uthenticate
ru: А_утентификация

note: Translators: this action removes (purges) all the listed jobs from the list.
en: Clear All
ru: Очистить все

note: Translators: This button pop up authentication dialog for print jobs which need credentials.
en: _Authenticate
ru: _Авторизоваться

note: Translators: this label describes the dialog empty state, with no jobs listed.
en: No Active Printer Jobs
ru: Нет активных заданий печати

en: Unlock Print Server
ru: Разблокировать сервер печати

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Unlock %s.
ru: Разблокировать %s.

note: Translators: Samba server needs authentication of the user to show list of its printers.
en: Enter username and password to view printers on %s.
ru: Введите имя пользователя и пароль для просмотра принтеров на %s.

en: Searching for Printers
ru: Поиск принтеров

note: Translators: The found device is a printer connected via serial port
en: Serial Port
ru: Последовательный порт

note: Translators: The found device is a printer connected via parallel port
en: Parallel Port
ru: Параллельный порт

note: Translators: Location of found network printer (e.g. Kitchen, Reception)
en: Location: %s
ru: Расположение: %s

note: Translators: Network address of found printer
en: Address: %s
ru: Адрес: %s

note: Translators: This item is a server which needs authentication to show its printers
en: Server requires authentication
ru: Сервер требует аутентификацию

en: Two Sided
ru: Двусторонняя печать

en: Paper Type
ru: Тип бумаги

en: Paper Source
ru: Источники бумаги

en: Output Tray
ru: Приёмный лоток

[ctx: printing option]
en: Resolution
ru: Разрешение

en: GhostScript pre-filtering
ru: Предварительная фильтрация GhostScript

note: Translators: This option sets number of pages printed on one sheet
en: Pages per side
ru: Страниц на сторону

note: Translators: This option sets whether to print on both sides of paper
en: Two-sided
ru: Двусторонняя печать

note: Translators: This option sets orientation of print (portrait, landscape...)
en: Orientation
ru: Ориентация

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "General" tab contains general printer options
en: General
ru: Общие

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Page Setup" tab contains settings related to pages (page size, paper source, etc.)
en: Page Setup
ru: Настройка страницы

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Installable Options" tab contains settings of presence of installed options (amount of RAM, duplex unit, etc.)
en: Installable Options
ru: Устанавливаемые параметры

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Job" tab contains settings for jobs
en: Job
ru: Задание

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Image Quality" tab contains settings for quality of output print (e.g. resolution)
en: Image Quality
ru: Качество изображения

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Color" tab contains color settings (e.g. color printing)
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Finishing" tab contains finishing settings (e.g. booklet printing)
en: Finishing
ru: Отделка

[ctx: Printer Option Group]
note: Translators: "Advanced" tab contains all others settings
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test Page
ru: Пробная страница

note: Translators: Name of job which makes printer to print test page
en: Test page
ru: Пробная страница

note: Translators: This button triggers the printing of a test page.
en: _Test Page
ru: _Пробная страница

note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ru: Выбрать автоматически

note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ru: Принтер по умолчанию

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ru: Встраивать только шрифты GhostScript

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ru: Преобразовать в PS level 1

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ru: Преобразовать в PS level 2

note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ru: Без предварительной фильтрации

note: Translators: Name of column showing printer manufacturers
en: Manufacturer
ru: Производитель

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: No Active Jobs
ru: Нет активных заданий

note: Translators: This is the label of the button that opens the Jobs Dialog.
en: %u Job | %u Jobs
ru[0]: %u задание
ru[1]: %u задания
ru[2]: %u заданий

note: Translators: Name of job which makes printer to clean its heads
en: Clean print heads
ru: Очистка печатающих головок принтера

note: Translators: The printer is low on toner
en: Low on toner
ru: Мало тонера

note: Translators: The printer has no toner left
en: Out of toner
ru: Тонер закончился

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Low on developer
ru: Мало проявителя

note: Translators: "Developer" is a chemical for photo development, * http://en.wikipedia.org/wiki/Photographic_developer
en: Out of developer
ru: Проявитель закончился

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Low on a marker supply
ru: Маркер скоро закончится

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Out of a marker supply
ru: Маркер закончился

note: Translators: One or more covers on the printer are open
en: Open cover
ru: Открыта крышка

note: Translators: One or more doors on the printer are open
en: Open door
ru: Открыта дверца

note: Translators: At least one input tray is low on media
en: Low on paper
ru: Мало бумаги

note: Translators: At least one input tray is empty
en: Out of paper
ru: Бумага закончилась

[ctx: printer state]
note: Translators: The printer is offline
en: Offline
ru: Выключен

[ctx: printer state]
note: Translators: Someone has stopped the Printer Translators: Printer's state (no jobs can be processed)
en: Stopped
ru: Остановлен

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is almost full
en: Waste receptacle almost full
ru: Резервуар почти полон

note: Translators: The printer marker supply waste receptacle is full
en: Waste receptacle full
ru: Резервуар заполнен

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is near end of life
ru: Фотобарабан скоро выйдет из строя

note: Translators: Optical photo conductors are used in laser printers
en: The optical photo conductor is no longer functioning
ru: Фотобарабан перестал работать

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (can start new job without waiting)
en: Ready
ru: Готов

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (printer is ready but doesn't accept new jobs)
en: Does not accept jobs
ru: Не принимает задания

[ctx: printer state]
note: Translators: Printer's state (jobs are processing)
en: Processing
ru: Обработка

en: Model
ru: Модель

en: Status
ru: Статус

en: Ink Level
ru: Уровень чернил

note: Translators: This is the message which follows the printer error.
en: Please restart when the problem is resolved
ru: Запустите снова когда проблема будет решена

note: Translators: This is the button which restarts the printer.
en: Restart
ru: Перезапустить

en: Printing Options
ru: Параметры печати

en: Printer Details
ru: Сведения о принтере

note: Set this printer as default
en: Use Printer by Default
ru: Использовать по умолчанию

note: Translators: This button executes command which cleans print heads of the printer.
en: Clean Print Heads
ru: Очистить печатающие головки

en: Remove Printer
ru: Удалить принтер

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ru: Отключено

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ru: Подключение

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ru: Подключено

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ru: Ошибка авторизации

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ru: Авторизация

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Reduced Functionality
ru: Сокращённая функциональность

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ru: Подключено и авторизовано

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: Translators: The time point the device was authorized.
en: Authorized at
ru: Авторизовано в

note: Translators: The time point the device was connected.
en: Connected at
ru: Подключено в

note: Translators: The time point the device was enrolled, * i.e. authorized and stored in the device database.
en: Enrolled at
ru: Зарегистрировано в

en: Failed to authorize device:
ru: Не удалось авторизовать устройство:

en: Failed to forget device:
ru: Не удалось забыть устройство:

en: Depends on %u other device | Depends on %u other devices
ru[0]: Зависит от %u другого устройства
ru[1]: Зависит от %u других устройств
ru[2]: Зависит от %u других устройств

en: Device Identifier
ru: Идентификатор устройства

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Depends on other devices
ru: Зависит от других устройств

en: Authorize and Connect
ru: Подключить и авторизовать

en: Forget Device
ru: Забыть устройство

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ru: Авторизовано

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ru: Подсистема Thunderbolt (boltd) не установлена или настроена неправильно.

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ru: Разрешить прямой доступ к таким устройствам, как док-станции и внешние графические процессоры.

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ru: Возможно подключение только устройств USB и Display Port.

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ru: Не удалось обнаружить Thunderbolt.
    Либо в системе отсутствует поддержка Thunderbolt, отключено в BIOS, либо установлено на неподдерживаемый уровень безопасности в BIOS.

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ru: Поддержка Thunderbolt отключена в BIOS.

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ru: Уровень безопасности Thunderbolt не может быть определен.

en: Error switching direct mode: %s
ru: Ошибка переключения в режим прямого доступа: %s

en: Close notification
ru: Уведомление о закрытии

en: No Thunderbolt Support
ru: Нет поддержки Thunderbolt

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem
ru: Не удалось подключиться к подсистеме thunderbolt

en: Direct Access
ru: Прямой доступ

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs
ru: Разрешить прямой доступ к таким устройствам, как док-станции и внешние графические процессоры

en: Pending Devices
ru: Ожидающие устройства

en: No devices attached
ru: Нет подключённых устройств

en: Cameras
ru: Камеры

en: _Camera Access
ru: _Доступ к камере

en: Allow permitted apps to use cameras
ru: Позволить разрешенным приложениям использовать камеры

en: Permitted Apps
ru: Разрешенные приложения

en: The following sandboxed apps have been given permission to use cameras. Apps that are not sandboxed can use cameras without asking for permission.
ru: Следующие приложения, находящиеся в "песочнице", получили разрешение на использование камер. Приложения, не находящиеся в "песочнице", могут использовать камеры, не запрашивая разрешения.

en: No sandboxed apps have asked for camera access
ru: Нет приложений, находящихся в "песочнице", запросивших доступ к камере

note: translators: The first '%s' is the distributor's name, such as 'Fedora', the second '%s' is a link to the privacy policy
en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ru: Отправка сообщения о технических проблемах помогает нам улучшить %s. Отчеты отправляются анонимно и не содержат персональных данных. %s

en: Diagnostics
ru: Диагностика

en: Problem Reporting
ru: Сообщение об ошибках

en: _Automatic Problem Reporting
ru: _Автоматическое сообщение об ошибках

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Active
ru: Безопасная загрузка активна

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on and is functioning correctly.
ru: Безопасная загрузка предотвращает загрузку вредоносного программного обеспечения при запуске устройства. В настоящее время она включена и функционирует правильно.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot Has Problems
ru: Проблемы с безопасной загрузкой

note: TRANSLATORS: this is the first section of the decription.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned on, but will not work due to having an invalid key.
ru: Безопасная загрузка предотвращает загрузку вредоносного программного обеспечения при запуске устройства. В настоящее время она включена, но не будет работать из-за наличия недействительного ключа.

note: TRANSLATORS: this is the second section of description.
en: Secure boot problems can often be resolved from your computer's UEFI firmware settings (BIOS) and your hardware manufacturer may provide information on how to do this.
ru: Проблемы с безопасной загрузкой часто можно решить из настроек прошивки UEFI (BIOS) вашего компьютера, и производитель оборудования может предоставить информацию о том, как это сделать.

note: TRANSLATORS: this is the third section of description.
en: For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ru: За помощью обратитесь к производителю оборудования или поставщику ИТ-поддержки.

note: TRANSLATORS: secure boot refers to the system firmware security mode
en: Secure Boot is Turned Off
ru: Безопасная загрузка отключена

note: TRANSLATORS: this is the first section of the description.
en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts. It is currently turned off.
ru: Безопасная загрузка предотвращает загрузку вредоносного программного обеспечения при запуске устройства. В настоящее время она отключена.

note: TRANSLATORS: this is the second section of the description.
en: Secure boot can often be turned on from your computer's UEFI firmware settings (BIOS). For help, contact your hardware manufacturer or IT support provider.
ru: Безопасную загрузку обычно можно включить в настройках прошивки UEFI (BIOS) компьютера. За помощью обратитесь к производителю оборудования или поставщику ИТ-поддержки.

en: Secure boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
    
    For more information, contact the hardware manufacturer or IT support.
ru: Безопасная загрузка предотвращает загрузку вредоносного программного обеспечения при запуске устройства.
    
    Для получения дополнительной информации обратитесь к производителю оборудования или в службу ИТ-поддержки.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 0/4 stars
en: Checks Failed
ru: Проверка не удалась

note: TRANSLATORS: This is the description to describe the failure on checking the security items.
en: Hardware does not pass checks. This means that you are not protected against common hardware security issues.
    
    It may be possible to resolve hardware security issues by updating your firmware or changing device configuration options. However, failures can stem from the physical hardware itself, and may not be reversible.
ru: Оборудование не проходит проверки. Это означает, что вы не защищены от распространенных проблем безопасности оборудования.
    
    Возможно, проблемы аппаратной безопасности можно решить путем обновления прошивки или изменения параметров конфигурации устройства. Однако сбои могут исходить от самого физического оборудования, и их невозможно устранить.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 1/4 stars
en: Checks Passed
ru: Проверка пройдена

note: TRANSLATORS: This description describes the device passing the minimum requirement of security check.
en: This device meets basic security requirements. Its hardware has protection against some of the most common security threats.
ru: Это устройство соответствует базовым требованиям безопасности. Его оборудование имеет защиту от некоторых наиболее распространенных угроз безопасности.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: 2~4 stars
en: Protected
ru: Защищено

note: TRANSLATOR: This description describes the devices passing the extended security check.
en: This device passes current security tests. Its hardware is protected against the majority of security threats.
ru: Это устройство проходит текущие тесты безопасности. Его оборудование защищено от большинства угроз безопасности.

note: TRANSLATORS: in reference to firmware protection: ??? stars
en: Checks Unavailable
ru: Проверка недоступна

note: TRANSLATORS: When the security result is unavailable, this description is shown.
en: Device security checks are not available for this device. It is not possible to tell whether it meets security requirements.
ru: Проверка безопасности устройства недоступна для этого устройства. Невозможно определить, соответствует ли оно требованиям безопасности.

en: Report copied to clipboard
ru: Отчет скопирован в буфер обмена

en: _Copy Technical Report
ru: _Копировать технический отчёт

en: About Device Security
ru: О безопасности устройства

en: Device security provides information about how protected your device is against security issues which target the hardware itself.
    
    Aspects of hardware that affect security include:
    
    • security features that are built into a hardware itself;
    • how the hardware is configured to protect against security issues;
    • the security of the software runs directly on the hardware.
    
    Security threats which affect hardware include malware and viruses that target the software that runs directly on the hardware. It also includes physical tampering, such as physical connection to the hardware to read data and implant malware.
    
    Device security is just one aspect of security, and does not reflect the overall security status of the system and applications.
ru: Безопасность устройства предоставляет информацию о том, насколько устройство защищено от проблем безопасности, направленных на само оборудование.
    
    Аспекты оборудования, влияющие на безопасность, включают:
    
    • функции безопасности, встроенные в само оборудование;
    • то, как оборудование сконфигурировано для защиты от проблем безопасности;
    • безопасность программного обеспечения, выполняемого непосредственно на оборудовании.
    
    Угрозы безопасности, влияющие на оборудование, включают вредоносные программы и вирусы, направленные на программное обеспечение, работающее непосредственно на оборудовании. Сюда же относится и физическое вмешательство, например, физическое подключение к оборудованию с целью считывания данных и внедрения вредоносных программ.
    
    Безопасность устройства - это лишь один из аспектов безопасности, который не отражает общего состояния безопасности системы и приложений.

en: Protected against malicious software when the device starts.
ru: Обеспечена защита от вредоносных программ при запуске устройства.

en: Secure Boot has Problems
ru: Проблемы с безопасной загрузкой

en: Some protection when the device is started.
ru: Некоторая защита при запуске устройства.

en: Secure Boot is Off
ru: Безопасная загрузка отключена

en: No protection when the device is started.
ru: Без защиты при запуске устройства.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in UEFI firmware settings, an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ru: Эта проблема могла быть вызвана изменением настроек прошивки UEFI, изменением конфигурации операционной системы или наличием вредоносного программного обеспечения в этой системе.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by a change in the UEFI firmware settings, or because of malicious software on this system.
ru: Эта проблема могла быть вызвана изменением настроек прошивки UEFI или наличием вредоносного программного обеспечения в данной системе.

note: TRANSLATORS: this is to explain an event that has already happened
en: This issue could have been caused by an operating system configuration change, or because of malicious software on this system.
ru: Эта проблема могла быть вызвана изменением конфигурации операционной системы или наличием вредоносного программного обеспечения в этой системе.

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is "success"
en: Pass
ru: Пройдено

note: TRANSLATOR: This is the text event status output when the event status is not "success"
en: ! Fail
ru: Неудачно

en: Hardware does not pass checks.
ru: Оборудование не проходит проверку.

en: Hardware meets basic security requirements.
ru: Оборудование соответствует базовым требованиям безопасности.

en: Hardware has a good level of protection.
ru: Оборудование имеет хороший уровень защиты.

en: Security levels are not available for this device.
ru: Уровни безопасности для этого устройства недоступны.

en: Device Security
ru: Безопасность устройства

en: Starting Device Security…
ru: Запуск безопасности устройства…

en: Device Security Unavailable
ru: Безопасность устройства недоступна

en: Device Security is only available on physical hardware. No physical hardware has been detected.
ru: Безопасность устройства доступна только на физическом оборудовании. Физическое оборудование не обнаружено.

en: Security Events
ru: События безопасности

en: No Events
ru: Событий нет

note: TRANSLATORS: if the stauts is valid. For example security check is valid and key is valid.
en: Valid
ru: Действительно

note: TRANSLATORS: if the status or key is not valid.
en: Not Valid
ru: Недействительно

note: TRANSLATORS: if the function is enabled through BIOS or OS settings. TRANSLATORS: Status of Parental Controls setup
en: Enabled
ru: Включено

note: TRANSLATORS: if the function is not enabled through BIOS or OS settings.
en: Not Enabled
ru: Не включено

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is locked to prevent from malicious modification.
en: Locked
ru: Заблокировано

note: TRANSLATORS: the memory space or system mode is not locked.
en: Not Locked
ru: Не заблокировано

note: TRANSLATORS: The data is encrypted to prevent from malicious reading.
en: Encrypted
ru: Зашифровано

note: TRANSLATORS: the data in memory is plane text.
en: Not Encrypted
ru: Не зашифровано

note: TRANSLATORS: Linux kernel is tainted by third party kernel module.
en: Tainted
ru: Испорчено

note: TRANSLATORS: All the loaded kernel module are licensed.
en: Not Tainted
ru: Не испорчено

note: TRANSLATORS: the feature can be detected.
en: Found
ru: Найдено

note: TRANSLATORS: the feature can't be detected.
en: Not Found
ru: Не найдено

note: TRANSLATORS: the function is supported by hardware.
en: Supported
ru: Поддерживается

note: TRANSLATORS: the function isn't supported by hardware.
en: Not Supported
ru: Не поддерживается

en: _Automatic Device Location
ru: _Автоматическое определение местоположения устройства

en: Automatic device location uses sources like GPS, Wi-Fi and cellular to determine an approximate location for this device. Location data is sent to Mozilla Location Services as part of this feature.
ru: Автоматическое определение местоположения устройства использует такие источники, как GPS, Wi-Fi и сотовая связь, чтобы определить приблизительное местоположение устройства. В рамках этой функции данные о местоположении отправляются в службу определения местоположения Mozilla.

en: The following sandboxed apps have been given access to location data. Apps that are not sandboxed can access location data without asking for permission.
ru: Следующие приложения, находящиеся в "песочнице", получили доступ к данным о местоположении. Приложения, не находящиеся в "песочнице", могут получать доступ к данным о местоположении, не запрашивая разрешения.

en: No sandboxed apps have asked for location access
ru: Нет приложений, находящихся в "песочнице", запросивших доступ к местоположению

note: Translators: This will be presented as the text of a link to the privacy policy
en: Learn about what data is collected, and how it is used.
ru: Узнайте, какие данные собираются и как они используются.

en: Microphones
ru: Микрофоны

en: _Microphone Access
ru: _Доступ к микрофону

en: Allow permitted apps to use microphones
ru: Позволить разрешенным приложениям использовать микрофоны

en: The following sandboxed apps have been given permission to use microphones. Apps that are not sandboxed can use microphones without asking for permission.
ru: Следующие приложения, находящиеся в "песочнице", получили разрешение на использование микрофонов. Приложения, не находящиеся в "песочнице", могут использовать микрофоны, не запрашивая разрешения.

en: No sandboxed apps have asked for microphone access
ru: Нет приложений, находящихся в "песочнице", запросивших доступ к микрофону

en: Privacy & Security
ru: Конфиденциальность и безопасность

en: _Screen Lock
ru: Блокировка _экрана

en: Automatic screen lock
ru: Автоматическая блокировка экрана

en: _Location
ru: М_естоположение

en: Control access to your location
ru: Управление доступом к вашему местоположению

en: _File History &amp; Trash
ru: История _файлов и корзина

en: Remove saved data and files
ru: Удаление сохраненных данных и файлов

en: _Diagnostics
ru: _Диагностика

en: Automatic problem reporting
ru: Автоматическое сообщение об ошибках

en: _Cameras
ru: _Камеры

en: Control camera access
ru: Управление доступом к камере

en: _Microphones
ru: _Микрофоны

en: Control microphone access
ru: Управление доступом к микрофону

en: Manage device access
ru: Управление доступом к устройству

en: Device _Security
ru: _Безопасность устройства

en: Hardware security status and information
ru: Состояние и информация о безопасности оборудования

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: Screen Turns Off
ru: Выключение экрана

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 seconds
ru: 30 секунд

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
ru: 1 минута

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
ru: 2 минуты

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
ru: 3 минуты

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
ru: 5 минут

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 30 minutes
ru: 30 минут

[ctx: lock_screen]
note: Translators: Option for "Lock screen after blank" in "Screen Lock" page
en: 1 hour
ru: 1 час

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 1 minute
ru: 1 минута

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 2 minutes
ru: 2 минуты

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 3 minutes
ru: 3 минуты

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 4 minutes
ru: 4 минуты

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 5 minutes
ru: 5 минут

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 8 minutes
ru: 8 минут

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 10 minutes
ru: 10 минут

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 12 minutes
ru: 12 минут

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: 15 minutes
ru: 15 минут

[ctx: blank_screen]
note: Translators: Option for "Blank screen" in "Screen Lock" page
en: Never
ru: Никогда

en: Screen Lock
ru: Блокировка экрана

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away
ru: Автоматическая блокировка экрана предотвращает доступ к компьютеру, пока вас нет

en: _Blank Screen Delay
ru: Задержка вы_ключения экрана

en: Period of inactivity until screen blanks
ru: Период бездействия до отключения экрана

en: Automatic Screen _Lock
ru: Автоматическая _блокировка экрана

en: Locks the screen after it blanks
ru: Блокирует экран после того, как он погаснет

en: Automatic _Screen Lock Delay
ru: Задержка _автоматической блокировки экрана

en: Time from screen blank to screen lock
ru: Время от отключения экрана до блокировки экрана

note: Translators: Whether to show notifications on the lock screen
en: Lock Screen _Notifications
ru: Ув_едомления на экране блокировки

en: Forbid New _USB Devices
ru: Запрет новых _USB-устройств

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked
ru: Предотвращать взаимодействие новых USB-устройств с системой, когда экран заблокирован

en: Screen Privacy
ru: Конфиденциальность экрана

en: Restrict Viewing _Angle
ru: Ограничение у_гла обзора

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 hour
ru: 1 час

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 2 days
ru: 2 дня

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 3 days
ru: 3 дня

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 4 days
ru: 4 дня

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 5 days
ru: 5 дней

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 6 days
ru: 6 дней

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 7 days
ru: 7 дней

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 14 days
ru: 14 дней

[ctx: purge_files]
note: Translators: Option for "Automatically Delete Period" in "Trash & Temporary Files" group
en: 30 days
ru: 30 дней

en: Empty all items from Trash?
ru: Удалить все объекты из корзины?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ru: Все объекты корзины будут безвозвратно удалены.

en: _Empty Trash
ru: _Очистить корзину

en: Delete all the temporary files?
ru: Удалить все временные файлы?

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ru: Все временные файлы будут безвозвратно удалены.

en: _Purge Temporary Files
ru: _Удалить временные файлы

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 7 days
ru: 7 дней

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: 30 days
ru: 30 дней

[ctx: retain_history]
note: Translators: Option for "File History Duration" in "File History" group
en: Forever
ru: Неограниченно

en: Clear File History?
ru: Очистить историю файлов?

en: After clearing, lists of recently used files will appear empty.
ru: После очистки списки недавно использованных файлов будут пустыми.

en: Clear _History
ru: Очистить _историю

en: File History & Trash
ru: История файлов и корзина

en: File History
ru: История файлов

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between apps, and makes it easier to find files that you might want to use.
ru: История файлов ведёт учёт файлов, которые вы использовали. Эта информация распределяется между приложениями и облегчает поиск файлов, которые вы, возможно, захотите использовать.

en: File H_istory
ru: История _файлов

en: File _History Duration
ru: Продолжительность и_стории файлов

en: _Clear History…
ru: О_чистить историю…

en: Trash &amp; Temporary Files
ru: Корзина и временные файлы

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ru: Корзина и временные файлы могут иногда содержать личную или конфиденциальную информацию. Автоматическое удаление этих файлов может помочь защитить конфиденциальность.

en: Automatically Delete _Trash Content
ru: Автоматически очищать _корзину

en: Automatically Delete Temporary _Files
ru: Автоматически удалять временные _файлы

en: Automatically Delete _Period
ru: Интервал _автоматического удаления

en: _Empty Trash…
ru: _Очистить корзину…

en: _Delete Temporary Files…
ru: _Удалить временные файлы…

en: Control access to your data and hardware, device security
ru: Управление доступом к данным и оборудованию, безопасность устройства

note: Translators: Search terms to find the Privacy panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;
ru: Privacy;Screen;Lock;Private;Usage;Recent;History;Files;Temporary;Tmp;Trash;Purge;Retain;Diagnostics;Crash;Location;Gps;Camera;Photos;Video;Webcam;Recording;Security;Firmware;Thunderbolt;Конфиденциальность;Блокировка;Экран;История;Файлы;Корзина;Диагностика;Местоположение;Камера;Фото;Видео;Веб-камера;Запись;Безопастность;Прошивка;

en: Location not found
ru: Расположение не найдено

en: Subfolders must be manually added for this location
ru: Для этого расположения необходимо вручную добавить вложенные папки

en: Remove Folder
ru: Удалить папку

en: Select Location
ru: Выберите расположение

en: Search Locations
ru: Места поиска

en: Filesystem locations which are searched by system apps, such as Files
ru: Расположения в файловой системе, в которых осуществляется поиск системными приложениями, такими как Файлы

en: Default Locations
ru: Расположения по умолчанию

en: Bookmarked Locations
ru: Расположения в закладках

en: Custom Locations
ru: Пользовательские расположения

en: _Add Location…
ru: _Добавить расположение…

en: No custom search locations
ru: Нет пользовательских расположений для поиска

en: No apps found
ru: Приложения не найдены

en: _App Search
ru: Поиск по _приложениям

en: Include app-provided search results
ru: Включать результаты поиска, предоставляемые приложениями

en: Search _Locations
ru: _Места поиска

en: Filesystem locations which are searched by system apps
ru: Расположения в файловой системе, в которых осуществляется поиск системными приложениями

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Results are displayed according to the list order
ru: Результаты отображаются в соответствии с порядком в списке

en: Control which apps show search results in the Activities Overview
ru: Какие приложения показывают результаты поиска в режиме «Обзор»

note: Translators: Search terms to find the Search panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
ru: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;Поиск;Найти;Индекс;Скрыть;Конфиденциальность;Результаты;

note: Label
en: No networks selected for sharing
ru: Не выбрано ни одной сети для обеспечения общего доступа

[ctx: service is disabled]
en: Off
ru: Выключено

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: service is active]
en: Active
ru: Запущено

en: Choose a Folder
ru: Выберите папку

en: Add Folder
ru: Добавить папку

note: TRANSLATORS: %s is replaced with a link to a dav://<hostname> URL
en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ru: Общий доступ к файлам позволяет открыть доступ к вашим папкам другим пользователям сети с помощью: %s

en: _Device Name
ru: Имя _устройства

en: Share files with other devices on the current network
ru: Общий доступ к файлам с других устройств в текущей сети

en: _File Sharing
ru: Общий доступ к _файлам

en: Stream music, photos and videos to devices on the current network
ru: Передача музыки, фотографий и видео на устройства в текущей сети

en: _Media Sharing
ru: Общий доступ к _медиа

en: File Sharing
ru: Общий доступ к файлам

en: _Require Password
ru: _Требовать пароль

en: _Password
ru: _Пароль

en: Networks
ru: Сети

en: Media Sharing
ru: Общий доступ к медиа

en: Share music, photos and videos over the network
ru: Общий доступ к музыке, фото и видео по сети

en: Folders
ru: Папки

en: Sharing
ru: Общий доступ

en: Control what you want to share with others
ru: Общий доступ для других пользователей

note: Translators: Search terms to find the Sharing panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ru: общий;доступ;ssh;хост;имя;удалённый;рабочий;стол;медиа;аудио;видео;изображения;фото;фильмы;сервер;обработчик;

en: Custom
ru: Другой

en: Click
ru: Щелчок

en: Hum
ru: Гул

en: String
ru: Струна

en: Swing
ru: Взмах

en: Alert Sound
ru: Звук уведомления

en: Balance
ru: Баланс

en: Fade
ru: Затухание

en: Select a Speaker
ru: Выберите динамик

en: Test Speakers
ru: Проверка динамиков

en: Output
ru: Выход

en: _Output Device
ru: Устройство в_ыхода

en: _Test…
ru: Пр_оверить…

en: _Configuration
ru: Ко_нфигурация

en: Master volume
ru: Общая громкость

en: O_utput Volume
ru: Выхо_дная громкость

en: _Balance
ru: _Баланс

en: Fad_e
ru: За_тухание

en: _Subwoofer
ru: _Сабвуфер

en: Output Device
ru: Устройство выхода

en: No Output Devices
ru: Нет устройств выхода

en: Input
ru: Вход

en: _Input Device
ru: Устройство _входа

en: Con_figuration
ru: Кон_фигурация

en: I_nput Volume
ru: В_ходная громкость

en: Input Device
ru: Устройство входа

en: No Input Devices
ru: Нет устройств входа

en: Sounds
ru: Звуки

en: Vo_lume Levels
ru: Уровни _громкости

en: _Alert Sound
ru: Звук _уведомления

note: Translators: This is the tooltip for a speaker test button, %s is an already translated speaker position, like "Front Left" or "Rear Center".
en: %s Speaker
ru: %s динамик

en: Subwoofer
ru: Сабвуфер

en: Volume Levels
ru: Уровни громкости

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Mute
ru: Отключить звук

en: Volume
ru: Громкость

en: Sound
ru: Звук

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ru: Изменение громкости звука входов, выходов и уведомлений

note: Translators: Search terms to find the Sound panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ru: Карта;Микрофон;Громкость;Затухание;Баланс;Bluetooth;Наушники;Аудио;Вход;Выход;

en: About
ru: О системе

en: System Logo
ru: Логотип системы

note: Translators: this field contains the distro name and version
en: Operating System
ru: Операционная система

en: Hardware Model
ru: Модель оборудования

en: Processor
ru: Процессор

en: Memory
ru: Память

en: Disk Capacity
ru: Ёмкость диска

en: Calculating…
ru: Вычисление…

en: _System Details
ru: Подробности о _системе

en: Graphics
ru: Графика

en: Graphics %d
ru: Графика %d

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 64-bit
ru: 64-бит

note: translators: This is the type of architecture for the OS
en: 32-bit
ru: 32-бит

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: # System Details Report
ru: # Отчет о подробностях системы

en: ## Report details
ru: ## Подробности отчета

en: **Date generated:**
ru: **Дата создания:**

en: ## Hardware Information:
ru: ## Аппаратная информация:

en: **Hardware Model:**
ru: **Модель оборудования:**

en: **Memory:**
ru: **Память:**

en: **Processor:**
ru: **Процессор:**

en: **Graphics:**
ru: **Графика:**

en: **Graphics %d:**
ru: **Графика %d:**

en: **Disk Capacity:**
ru: **Ёмкость диска:**

en: ## Software Information:
ru: ## Программная информация:

en: **Firmware Version:**
ru: **Версия прошивки:**

en: **OS Name:**
ru: **Название ОС:**

en: **OS Build:**
ru: **Сборка ОС:**

en: **OS Type:**
ru: **Тип ОС:**

en: **GNOME Version:**
ru: **Версия GNOME:**

en: **Windowing System:**
ru: **Оконный интерфейс:**

en: **Kernel Version:**
ru: **Версия ядра:**

en: Details copied to clipboard
ru: Подробности скопированы в буфер обмена

en: System Details
ru: Подробности о системе

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Hardware Information
ru: Аппаратная информация

en: Software Information
ru: Программная информация

en: Firmware Version
ru: Версия прошивки

note: translators: this field contains the distro name and version
en: OS Name
ru: Название ОС

note: translators: this field contains the distro build
en: OS Build
ru: Сборка ОС

note: translators: this field contains the distro type
en: OS Type
ru: Тип ОС

en: GNOME Version
ru: Версия GNOME

en: Windowing System
ru: Оконный интерфейс

en: Virtualization
ru: Виртуализация

en: Kernel Version
ru: Версия ядра

en: _Region &amp; Language
ru: _Регион и язык

en: System language and localization
ru: Язык и локализация системы

en: _Date &amp; Time
ru: _Дата и время

en: Time zone and clock settings
ru: Настройки часового пояса и времени

en: _Users
ru: _Пользователи

en: Add and remove accounts, change password
ru: Добавление и удаление учетных записей, изменение пароля

en: R_emote Desktop
ru: _Удаленный рабочий стол

en: Allow this device to be used remotely
ru: Разрешение на удаленное использование этого устройства

en: Secu_re Shell
ru: Бе_зопасная оболочка

en: SSH network access
ru: Доступ к сети по протоколу SSH

en: _About
ru: _О системе

en: Hardware details and software versions
ru: Сведения об оборудовании и версиях ПО

en: Software _Updates
ru: _Обновления ПО

note: Translators: This is the full date and time format used in 12-hour mode.
en: %e %B %Y, %l:%M %p
ru: %-d %B %Y, %l∶%M %p

note: Translators: This is the full date and time format used in 24-hour mode.
en: %e %B %Y, %R
ru: %-d %B %Y, %R

en: Date & Time
ru: Дата и время

en: _Year
ru: _Год

en: _Month
ru: _Месяц

en: _Day
ru: Д_ень

en: Automatic _Date &amp; Time
ru: Автоматическое определение _даты и времени

en: Requires internet access
ru: Требуется подключение к интернету

en: Date &amp; _Time
ru: Дата и _время

en: Automatic Time _Zone
ru: Автоматическое определение _часового пояса

en: Requires location services enabled and internet access
ru: Требуются службы определения местоположения и доступ в интернет

en: Time Z_one
ru: _Часовой пояс

en: Time _Format
ru: _Формат времени

en: _24-hour
ru: _24-часовой

en: AM / _PM
ru: _12-часовой

en: Clock &amp; Calendar
ru: Часы и календарь

en: Control how the time and date is shown in the top bar
ru: Управление отображением времени и даты в верхней панели

en: _Week Day
ru: _День недели

en: D_ate
ru: Д_ата

en: _Seconds
ru: _Секунды

en: Week _Numbers
ru: _Номера недель

en: Shown in the dropdown calendar
ru: Отображается в выпадающем календаре

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Select Time Zone
ru: Выбрать часовой пояс

en: Search cities
ru: Поиск по городам

en: No Results
ru: Нет результатов

en: Change system time and date settings
ru: Изменить системное время и дату

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ru: Для изменения времени или даты требуется аутентификация.

en: Language and time settings, system information
ru: Настройки языка и времени, системная информация

note: Translators: Search terms to find the System panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: device;system;information;details;hostname;memory;processor;version;software;operating;os;model;language;region;country;formats;numbers;units;clock;timezone;date;location;remote;desktop;rdp;vnc;
ru: устройство;система;информация;подробности;имя;хоста;память;процессор;версия;программное;обеспечение;операционная;система;модель;язык;регион;страна;форматы;часы;часовой;пояс;дата;местоположение;удаленный;рабочий;стол;rdp;vnc;

en: Formats
ru: Форматы

en: Search locales
ru: Поиск местоположений

en: Common Formats
ru: Основные форматы

en: All Formats
ru: Все форматы

en: No Search Results
ru: Результатов не найдено

en: Searches can be for countries or languages
ru: Возможен поиск стран и языков

en: Preview
ru: Предпросмотр

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ru: Имперская

[ctx: measurement format]
en: Metric
ru: Метрическая

en: Dates
ru: Дата

en: Times
ru: Время

en: Dates & Times
ru: Дата и время

en: Numbers
ru: Числа

en: Measurement
ru: Система мер

en: Paper
ru: Бумага

en: Region & Language
ru: Регион и язык

en: Language and format will be changed after next login
ru: Язык и формат будут изменены после следующего входа в систему

en: Log _Out…
ru: Вый_ти…

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats are used for numbers, dates, and currencies.
ru: Настройка языка используется для текста интерфейса и веб-страниц. Форматы используются для чисел, дат и валют.

en: Your Account
ru: Ваша учётная запись

en: _Language
ru: _Язык

en: _Formats
ru: _Форматы

en: Login Screen
ru: Экран входа

en: L_anguage
ru: Я_зык

en: Fo_rmats
ru: Фо_рматы

en: Device address copied
ru: Адрес устройства скопирован

en: Port number copied
ru: Номер порта скопирован

en: Username copied
ru: Имя пользователя скопировано

en: Password copied
ru: Пароль скопирован

en: Share your existing desktop with other devices. The remote connection uses the existing screen resolution
ru: Совместное использование рабочего стола с другими устройствами. При удаленном подключении используется текущее разрешение экрана

en: _Desktop Sharing
ru: Общий доступ к _рабочему столу

en: Remote _Control
ru: Удаленное _управление

en: Allows desktop shares to control the screen
ru: Разрешает совместное использование рабочего стола для управления экраном

en: How to Connect
ru: Как подключиться

en: Use a remote desktop app to connect using the RDP protocol. Additional information about the device’s network location may also be required.
ru: Используйте приложение для удаленного рабочего стола, чтобы подключиться по протоколу RDP. Также может потребоваться дополнительная информация о сетевом расположении устройства.

en: _Hostname
ru: _Имя хоста

en: Copy
ru: Копировать

en: _Port
ru: П_орт

en: Login Details
ru: Подробности входа

en: _Generate New Password
ru: _Генерировать новый пароль

en: _Verify Encryption
ru: _Проверить шифрование

en: Remote Desktop
ru: Удаленный рабочий стол

en: Desktop Sharing
ru: Общий доступ к рабочему столу

en: Remote Login
ru: Удаленный вход

en: Some settings are locked
ru: Некоторые настройки заблокированы

en: Remotely connect to your user account when it isn’t being used. The display resolution can be set from the remote.
ru: Удаленное подключение к учетной записи пользователя, когда она не используется. Разрешение дисплея можно настроить удаленно.

en: Encryption Fingerprint
ru: Отпечаток для шифрования

en: The encryption fingerprint can be seen in connecting clients and should be identical
ru: Отпечаток для шифрования виден подключающимся клиентам и должен быть идентичным

en: Enable or disable remote sessions
ru: Включение или отключение удаленных сеансов

en: Authentication is required to enable or disable remote sessions
ru: Требуется аутентификация для включения или отключения удаленных сеансов

en: Command copied
ru: Команда скопирована

en: Secure Shell
ru: Безопасная оболочка

en: Access this device using Secure Shell (SSH)
ru: Доступ к этому устройству с помощью безопасной оболочки (SSH)

en: SSH Login Command
ru: Команда входа в систему SSH

en: Enable or disable remote login
ru: Включение или отключение удаленного входа

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ru: Требуется аутентификация для включения или отключения удаленного входа

en: Failed to add account
ru: Не удалось добавить учётную запись

en: The passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

en: Add User
ru: Добавить пользователя

en: _Username
ru: _Имя пользователя

en: Ad_ministrator
ru: Ад_министратор

en: Administrators have extra abilities, including adding and removing users, changing login settings, and removing software. Parental controls cannot be applied to administrators.
ru: Администраторы обладают дополнительными возможностями, включая добавление и удаление пользователей, изменение настроек входа в систему и удаление программного обеспечения. К административным учётным записям родительский контроль не может быть применен.

en: User sets password on _first login
ru: Пользователь устанавливает пароль при п_ервом входе в систему

en: Set password n_ow
ru: Установить пароль _сейчас

en: Pass_word
ru: Па_роль

en: _Confirm
ru: Под_твердить

en: Failed to register account
ru: Не удалось зарегистрировать учётную запись

en: Failed to join domain
ru: Не удалось подключить к домену

en: No supported way to authenticate with this domain
ru: Нет поддерживаемого метода аутентификации в этом домене

en: That login name didn’t work
ru: Неправильное имя пользователя

en: That login password didn’t work
ru: Неправильный пароль

en: That hostname didn’t work
ru: Неправильное имя хоста

en: Failed to log into domain
ru: Не удалось войти в домен

note: Translators: The "%s" is a domain address (e.g. "demo1.freeipa.org").
en: To add an enterprise login account, this device needs to be enrolled with <b>%s</b>. To enroll, have your domain administrator enter their name and password.
ru: Чтобы добавить корпоративную учетную запись, это устройство должно быть зарегистрировано в <b>%s</b>. Чтобы зарегистрироваться, попросите администратора домена ввести свое имя и пароль.

en: Valid domain
ru: Действующий домен

en: Domain not found
ru: Домен не найден

en: Checking domain…
ru: Проверка домена…

en: Failed to contact realmd service
ru: Не удалось связаться со службой realmd

en: Add Enterprise Login
ru: Добавить корпоративную учетную запись

en: Offline
ru: Не в сети

en: A network connection is needed to add enterprise login accounts.
ru: Для добавления корпоративных учетных записей необходимо подключение к сети.

en: Enterprise login allows an existing centrally managed account to be used on this device.
ru: Корпоративная регистрация позволяет использовать на этом устройстве существующую централизованно управляемую учетную запись.

en: _Domain
ru: _Домен

en: Should match the web domain of the account provider
ru: Должно совпадать с веб-доменом поставщика учетной записи

en: Enroll Device
ru: Регистрация устройства

note: Translators: This button enrolls the computer in the domain in order to use enterprise logins.
en: _Enroll
ru: _Зарегистрировать

en: Administrator _Name
ru: Имя _администратора

en: Administrator _Password
ru: _Пароль администратора

en: Browse for more pictures
ru: Найти дополнительные изображения

en: Select a File…
ru: Выберите файл…

en: the device needs to be claimed to perform this action
ru: устройство должно быть зарезервирована для этого действия

en: the device is already claimed by another process
ru: устройство уже зарезервировано другим процессом

en: you do not have permission to perform the action
ru: у вас нет доступа, чтобы выполнить это действие

en: no prints have been enrolled
ru: нет сканированных отпечатков

en: Failed to communicate with the device during enrollment
ru: Не удалось связаться с устройством для сканирования

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ru: Не удалось связаться с устройством сканирования отпечатков

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ru: Не удалось связаться с сервисом отпечатков

en: Failed to list fingerprints: %s
ru: Не удалось перечислить отпечатки: %s

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ru: Не удалось удалить сохранённые отпечатки: %s

en: Left thumb
ru: Левый большой палец

en: Left middle finger
ru: Левый средний палец

en: _Left index finger
ru: _Левый указательный палец

en: Left ring finger
ru: Левый безымянный палец

en: Left little finger
ru: Левый мизинец

en: Right thumb
ru: Правый большой палец

en: Right middle finger
ru: Правый средний палец

en: _Right index finger
ru: _Правый указательный палец

en: Right ring finger
ru: Правый безымянный палец

en: Right little finger
ru: Правый мизинец

en: Unknown Finger
ru: Неизвестный палец

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ru: Выполнено

en: Fingerprint device disconnected
ru: Устройство чтения отпечатков отключено

en: Fingerprint device storage is full
ru: Память устройства чтения отпечатков заполнена

en: Fingerprint is duplicate
ru: Отпечаток пальца дублируется

en: Failed to enroll new fingerprint
ru: Не удалось добавить новый отпечаток

en: Failed to start enrollment: %s
ru: Не удалось начать сканирование: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ru: Не удалось добавить новый отпечаток

en: Failed to stop enrollment: %s
ru: Не удалось прекратить сканирование: %s

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ru: Поднимайте и прикладывайте ваш палец к устройству чтения несколько раз для добавления

en: _Re-enroll this finger…
ru: _Сканируйте этот палец ещё раз…

note: TRANSLATORS: This is the label for the button to enroll a new finger
en: Scan new fingerprint
ru: Отсканировать новый отпечаток

en: Failed to release fingerprint device %s: %s
ru: Не удалось освободить устройство чтения %s: %s

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ru: Проблема с чтением с устройства

en: Failed to claim fingerprint device %s: %s
ru: Не удалось зарезервировать устройство чтения %s: %s

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ru: Не удалось получить устройство чтения: %s

en: Fingerprint Manager
ru: Управление отпечатками

en: Fingerprint
ru: Отпечаток пальца

en: _No
ru: _Нет

en: _Yes
ru: _Да

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ru: Удалить зарегистрированные отпечатки пальцев и запретить доступ по отпечатку?

en: No fingerprint device
ru: Нет устройства чтения отпечатков

note: Translators: This is the empty state page label which states that there are no devices ready.
en: No Fingerprint device
ru: Нет устройства чтения отпечатков

en: Ensure the device is properly connected
ru: Убедитесь, что устройство правильно подключено

en: Fingerprint Device
ru: Устройство чтения отпечатков

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ru: Выберите устройство чтения отпечатков для настройки

en: Fingerprint Login
ru: Вход по отпечатку

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ru: Вход по отпечатку позволяет вам разблокировать и войти в компьютер с помощью пальца

en: _Delete Fingerprints
ru: _Удалить отпечатки

en: Fingerprint Enroll
ru: Ввод по отпечатка

en: Please choose another password.
ru: Выберите другой пароль.

en: Please type your current password again.
ru: Введите пароль ещё раз.

en: Password could not be changed
ru: Не удалось изменить пароль

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Ch_ange
ru: Из_менить

en: Current Password
ru: Текущий пароль

en: New Password
ru: Новый пароль

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: The passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Allow user to change their password on next login
ru: Разрешить пользователю изменить пароль при следующем входе в систему

en: Set a password now
ru: Установите пароль сейчас

en: Cannot automatically join this type of domain
ru: Не удалось автоматически присоединиться к этому типу домена

en: No such domain or realm found
ru: Домен или realm не найден

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ru: Не удалось войти как %s в домене %s

en: Invalid password, please try again
ru: Неправильный пароль, попробуйте ещё раз

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ru: Не удалось подключиться к домену %s: %s

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ru: Учётная запись отключена

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ru: Установить при следующем входе в систему

[ctx: Password mode]
en: None
ru: Нет

en: Remove %s?
ru: Удалить %s?

en: Unlock to Change This Setting
ru: Разблокировать для изменения этой настройки

en: Change Avatar
ru: Изменить аватар

en: Remove Avatar
ru: Удалить аватар

en: Pa_ssword
ru: _Пароль

en: _Fingerprint Login
ru: _Вход по отпечатку

en: A_utomatic Login
ru: Автомати_ческий вход

en: _Administrator
ru: _Администратор

en: _Parental Controls
ru: _Родительский контроль

en: Open the Parental Controls app
ru: Открыть приложение Родительский контроль

en: _Remove User
ru: _Удалить пользователя

en: The user will not be able to use this device once their account has been removed
ru: После удаления своей учётной записи пользователь не сможет использовать это устройство

en: _Delete Files and Settings
ru: Уда_лить файлы и настройки

en: Users
ru: Пользователи

en: Other Users
ru: Другие пользователи

en: _Add User…
ru: _Добавить пользователя…

en: Add Enterprise User
ru: Добавить корпоративного пользователя

en: Domain Administrator Login
ru: Вход для администратора домена

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ru: Для использования корпоративного входа этот компьютер необходимо
    внести в домен. Попросите системного администратора ввести сюда
    пароль домена.

en: Administrator Password
ru: Пароль администратора

en: Manage user accounts
ru: Управление учётными записями

en: Authentication is required to change user data
ru: Для изменения данных пользователя требуется аутентификация

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ru: Новый пароль должен отличаться от старого.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ru: Попробуйте изменить некоторые буквы и цифры.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ru: Попробуйте изменить пароль немного больше.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ru: Пароль не содержащий имя пользователя будет надёжнее.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ru: Старайтесь избегать использования вашего имени в пароле.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ru: Старайтесь избегать слов из которых состоит пароль.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ru: Старайтесь избегать общих слов.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ru: Старайтесь избегать перестановки существующих слов.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ru: Попробуйте использовать больше чисел.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ru: Попробуйте использовать больше заглавных букв.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ru: Попробуйте использовать больше строчных букв.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ru: Попробуйте использовать больше специальных символов, например знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ru: Попробуйте использовать вперемешку буквы, цифры и знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ru: Старайтесь избегать повторения одного и того же символа.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ru: Старайтесь избегать повторения одного и того же символа: используйте вперемешку буквы, цифры и знаки препинания.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ru: Старайтесь избегать последовательностей, например 1234 или abcd.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ru: Пароль должен быть длиннее. Попробуйте добавить больше букв, цифр и знаков препинания.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ru: Смешайте заглавные и строчные буквы несколько раз.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ru: Добавление большего количества букв, цифр и знаков препинания сделает пароль надёжнее.

en: Authentication failed
ru: Сбой аутентификации

en: The new password is too short
ru: Новый пароль слишком короткий

en: The new password is too simple
ru: Новый пароль слишком прост

en: The old and new passwords are too similar
ru: Старый и новый пароли слишком похожи

en: The new password has already been used recently.
ru: Новый пароль уже недавно использовался.

en: The new password must contain numeric or special characters
ru: Новый пароль должен содержать цифровые или специальные символы

en: The old and new passwords are the same
ru: Новый пароль совпадает со старым

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ru: Ваш пароль изменился с момента последней аутентификации!

en: The new password does not contain enough different characters
ru: В новом пароле недостаточно различных символов

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ru: Имя пользователя может состоять только из букв латинского алфавита в верхнем и нижнем регистре, цифр и следующих символов: - _

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ru: Данное имя пользователя недоступно. Попробуйте ввести другое.

en: The username is too long.
ru: Имя пользователя слишком длинное.

en: Cursor Size
ru: Размер курсора

en: Cursor size can be combined with Zoom to make it easier to see the cursor
ru: Размер курсора можно комбинировать с масштабированием, чтобы облегчить видимость курсора

[ctx: Sound panel name]
note: Translators: This will be presented as the text of a link to the Sound panel
en: Sound
ru: Звук

note: Translators: %s is a link to the Sound panel with the label "Sound"
en: System volume can be adjusted in %s settings
ru: Громкость системных звуков можно регулировать на панели «%s»

en: Hearing
ru: Слух

en: _Overamplification
ru: _Избыточное усиление

en: Allow volume to exceed 100%, with reduced sound quality
ru: Разрешить громкость более 100% с пониженным качеством звука

en: Visual Alerts
ru: Визуальные уведомления

en: Use a visual indication when an alert sound occurs
ru: Использовать визуальную индикацию при возникновении звукового сигнала тревоги

en: _Visual Alerts
ru: _Визуальные уведомления

en: _Flash Area
ru: _Область вспышки

en: Entire Screen
ru: Весь экран

en: Entire Window
ru: Все окно

en: _Test Flash
ru: _Проверка вспышки

en: Test
ru: Проверить

en: Pointing & Clicking
ru: Наведение и нажатие

en: _Mouse Keys
ru: _Клавиши мыши

en: Use numeric keypad to move your mouse pointer
ru: Использовать цифровую клавиатуру для перемещения курсора мыши

en: _Locate Pointer
ru: О_бнаружить курсор

en: Reveal pointer location by pressing Left Ctrl
ru: Показать местоположение курсора, нажав левый Ctrl

en: _Double-Click Delay
ru: Задержка _двойного нажатия

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Short
ru: Короткая

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: Long
ru: Длинная

en: Click Assist
ru: Помощник нажатия

en: _Simulated Secondary Click
ru: _Симуляция вторичного нажатия

en: Secondary click by holding down the primary mouse button
ru: Щелчок вторичной кнопки, удерживая нажатой основную кнопку мыши

en: Acceptance Delay
ru: Задержка принятия

en: _Hover Click
ru: Нажатие при на_ведении

en: Trigger a click when the pointer hovers
ru: Нажатие при наведении курсора

en: Delay
ru: Задержка

en: Motion Threshold
ru: Порог движения

en: Small
ru: Уменьшенный

en: Large
ru: Увеличенный

en: _Always Show Accessibility Menu
ru: Вс_егда показывать меню специальных возможностей

en: Display the accessibility menu in the top bar
ru: Отображать меню специальных возможностей в верхней панели

en: _Seeing
ru: _Зрение

en: _Hearing
ru: _Слух

en: _Typing
ru: _Ввод текста

en: _Pointing and Clicking
ru: _Наведение и нажатие

en: _Zoom
ru: _Масштабирование

[ctx: cursor size]
note: translators: the labels will read: * Cursor Size: Default
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: cursor size]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: cursor size]
en: Large
ru: Увеличенный

[ctx: cursor size]
en: Larger
ru: Большой

[ctx: cursor size]
en: Largest
ru: Огромный

en: %d pixel | %d pixels
ru[0]: %d пиксель
ru[1]: %d пикселя
ru[2]: %d пикселей

en: Seeing
ru: Зрение

en: _High Contrast
ru: В_ысокая контрастность

en: Increase color contrast of foreground and background interface elements
ru: Увеличить цветовой контраст элементов интерфейса переднего и заднего плана

en: _On/Off Shapes
ru: _Вкл/Выкл фигуры

en: Use shapes to indicate state in addition to or instead of color
ru: Использовать фигуры для обозначения состояния в дополнение или вместо цвета

en: Reduce _Animation
ru: Уменьшение _анимации

en: Reduce animations in the user interface to reduce motion
ru: Уменьшить анимацию в пользовательском интерфейсе, чтобы уменьшить движение

en: _Large Text
ru: _Крупный текст

en: Increase the size of all text in the user interface
ru: Увеличить размер всего текста в пользовательском интерфейсе

en: _Cursor Size
ru: _Размер курсора

en: The size of the cursor can be increased to make it easier to see
ru: Размер курсора может быть увеличен, чтобы его было легче увидеть

en: _Sound Keys
ru: _Звук при нажатии клавиш

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off
ru: Звуковой сигнал при нажатии Num Lock или Caps Lock

en: Always Show Scroll_bars
ru: Всегда показывать п_олосы прокрутки

en: Make scrollbars always visible
ru: Сделать полосы прокрутки всегда видимыми

en: Screen _Reader
ru: _Чтение с экрана

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus
ru: Приложение чтения с экрана считывает отображаемый текст при перемещении фокуса

en: Screen _Keyboard
ru: Экранная к_лавиатура

en: Use the on-screen keyboard to type in input fields
ru: Использовать экранную клавиатуру для ввода текста в поля ввода

en: _Enable by Keyboard
ru: _Управляется клавиатурой

en: Turn accessibility features on or off using the keyboard
ru: Включение и отключение специальных возможностей с помощью клавиатуры

en: Text Cursor
ru: Текстовый курсор

en: _Cursor Blinking
ru: Мигание _курсора

en: Change if the cursor blinks in text fields
ru: Изменение мигания курсора в текстовых полях

en: _Blink Speed
ru: _Скорость мигания

en: Blink Speed
ru: Скорость мигания

en: _Test Entry
ru: П_роверка ввода

en: Typing Assist
ru: Помощник ввода

en: _Repeat Keys
ru: _Повторение клавиш

en: Key presses repeat when the key is held down
ru: Нажатия клавиш повторяются, если клавиша удерживается нажатой

en: Speed
ru: Скорость

en: _Sticky Keys
ru: _Залипающие клавиши

en: Sequences of modifier keys act as a key combination
ru: Последовательности клавиш-модификаторов действуют как комбинация клавиш

en: Disable if two keys are pressed together
ru: Отключать, если две клавиши нажаты вместе

en: Beep when modifier key is pressed
ru: Звуковой сигнал при нажатии клавиши-модификатора

en: S_low Keys
ru: _Медленные клавиши

en: Delay between when a key is pressed and when it is accepted
ru: Задержка между нажатием клавиши и ее принятием

en: Beep when a key is pressed
ru: Звуковой сигнал при нажатии клавиши

en: Beep when a key is accepted
ru: Звуковой сигнал при принятии клавиши

en: Beep when a key is rejected
ru: Звуковой сигнал при отклонении клавиши

en: B_ounce Keys
ru: _Отскакивающие клавиши

en: Ignore fast duplicate keypresses
ru: Игнорировать быстрые повторяющиеся нажатия клавиш

en: Zoom
ru: Масштабирование

en: _Desktop Zoom
ru: _Масштаб рабочего стола

en: Magnify the entire screen
ru: Увеличить на весь экран

en: Magnifier
ru: Увеличитель

en: _Magnification Factor
ru: Коэффициент _увеличения

en: M_agnifier View
ru: _Просмотр с увеличением

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Follow Mouse Cursor
ru: Следовать за курсором мыши

note: Translators: This is a behavior option of the Magnifier View
en: Screen Area
ru: Область экрана

en: _Extend Outside Screen Edges
ru: _Расширение внешних краев экрана

en: _Screen Area
ru: Область _экрана

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Full Screen
ru: На весь экран

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Top Half
ru: Верхняя половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Bottom Half
ru: Нижняя половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Left Half
ru: Левая половина

note: Translators: This is an option of the Magnifier Screen Area
en: Right Half
ru: Правая половина

en: _Follow Behavior
ru: _Следовать поведению

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Moves with Contents
ru: Перемещается вместе с содержимым

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Pushes Contents Around
ru: Помещается вокруг содержмого

note: Translators: This is an option of the zoom Magnifier behavior
en: Remains Centered
ru: Оставаться в центре

en: Crosshairs
ru: Перекрестие

en: _Crosshair Lines
ru: Линии _перекрестия

en: Mark the cursor location in the magnifier region using lines
ru: Отметить местоположение курсора в области лупы с помощью линий

en: _Overlap Mouse Cursor
ru: _Наложение курсора мыши

en: _Thickness
ru: _Толщина

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thin
ru: Тоньше

note: Translators: This is a mark in the Thickness scale
en: Thick
ru: Толще

en: Len_gth
ru: Дл_ина

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/4 screen
ru: 1/4 экрана

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 1/2 Screen
ru: 1/2 экрана

note: Translators: This is a mark in the Crosshair Length scale
en: 3/4 Screen
ru: 3/4  экрана

en: Colo_r
ru: Цв_ет

en: Color Filters
ru: Цветовые фильтры

en: _Inverted
ru: _Обратный

en: Invert colors in the magnifier region
ru: Инвертировать цвета в области увеличения

en: _Brightness
ru: _Яркость

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: Low
ru: Низкая

note: Translators: This is a mark in the Brightness scale Translators: This is a mark in the Contrast scale
en: High
ru: Высокая

en: Co_ntrast
ru: _Контрастность

en: Co_lor
ru: _Цвет

note: Translators: This is a mark in the Grayscale scale
en: Full
ru: Полный

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ru: Упрощение ввода, наведения и нажатия, а также улучшение видимости и слышимости

note: Translators: Search terms to find the Accessibility panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;Pointer;find;locate;visual;hearing;audio;typing;animations;
ru: Клавиатура;Мышь;a11y;Специальные;возможности;Контрастность;Масштаб;Экран;Чтение;текст;шрифт;размер;AccessX;Залипающие;клавиши;Медленные;Отскакивающие;Мышь;Двойное;нажатие;Задержка;скорость;Помощь;Повтор;Мигающий;курсор;найти;местоположение;визуальный;слышимость;слух;аудио;набор;печать;анимации;

en: Map Buttons
ru: Отображение кнопок

en: Map buttons to functions
ru: Соответствие кнопок и функций

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear
ru: Чтобы изменить комбинацию клавиш, выберите «Событие нажатие клавиши», нажмите кнопку комбинации клавиш и нажмите новые клавиши или нажмите Backspace для очистки

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet
ru: Коснитесь маркеров, которые будут появляться на экране, чтобы откалибровать планшет

en: Mis-click detected, restarting…
ru: Обнаружено ложное нажатие, выполняется перезапуск…

en: Button %d
ru: Кнопка %d

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ru: Приложение определено

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ru: Событие нажатие клавиши

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ru: Переключение монитора

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ru: Показывать справку на экране

en: Tablet mounted on laptop panel
ru: Планшет, подключенный к панели ноутбука

en: Tablet mounted on external display
ru: Планшет, подключенный к внешнему дисплею

en: External tablet device
ru: Внешнее планшетное устройство

note: All displays item
en: All Displays
ru: Все дисплеи

en: _Tablet Mode
ru: Режим _планшета

en: Use absolute positioning for the pen
ru: Использовать абсолютное позиционирование для пера

en: _Left Hand Orientation
ru: Ориентация на _левую руку

en: Tablet and Express Keys™ are rotated for left hand use
ru: Планшет и клавиши Express Keys™ расположены с поворотом для использования левой рукой

en: Map _Buttons
ru: Отображать к_нопки

[ctx: display setting]
en: Map to _Monitor
ru: Отображать на _мониторе

en: _Keep Aspect Ratio
ru: _Сохранить соотношение сторон

en: Only use a portion of the tablet surface to keep monitor aspect ratio
ru: Использовать только часть площади планшета, чтобы сохранить соотношение сторон монитора

en: _Calibrate
ru: _Калибровать

en: No tablet detected
ru: Планшет не обнаружен

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ru: Пожалуйста, подключите или включите планшет Wacom

en: Choose an action when button %d on the stylus is pressed
ru: Выберите действие при нажатии кнопки "%d" на стилусе

en: Button %d Mapping
ru: Сопоставление кнопки "%d"

en: _Left Mousebutton Click
ru: Щелчок _левой кнопкой мыши

en: _Middle Mousebutton Click
ru: Щелчок _средней кнопкой мыши

en: _Right Mousebutton Click
ru: Щелчок _правой кнопкой мыши

note: Translators: this is the "go back" action of a button
en: _Back
ru: _Назад

note: Translators: this is the "go forward" action of a button
en: _Forward
ru: _Вперед

en: Tip _Pressure Feel
ru: Чувствительность _нажатия пера

en: Soft
ru: Мягкая

en: Stylus tip pressure
ru: Нажим наконечника стилуса

en: Firm
ru: Твердая

en: Button _1
ru: Кнопка _1

en: Button _2
ru: Кнопка _2

en: Button _3
ru: Кнопка _3

en: _Eraser Pressure Feel
ru: Чувствительность нажатия _ластика

en: Eraser pressure
ru: Нажим ластика

en: Airbrush stylus with pressure, tilt, and integrated slider
ru: Стилус для аэрографа с функцией нажатия, наклона и встроенным слайдером

en: Art pen with pressure, tilt, and rotation
ru: Художественная ручка с функцией нажатия, наклона и вращения

en: Stylus with pressure and tilt
ru: Стилус с функцией нажатия и наклона

en: Stylus with pressure
ru: Стилус с функцией нажатия

en: Wacom Tablet
ru: Планшет Wacom

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ru: Установка отображения кнопок и настройка чувствительности пера для графических планшетов

note: Translators: Search terms to find the Wacom Tablet panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ru: Планшет;Wacom;Перо;Ластик;Мышь;

en: New shortcut…
ru: Новая комбинация…

en: Edit
ru: Редактировать

en: Access Points
ru: Точки доступа

en: Add
ru: Добавить

en: Operation Cancelled
ru: Операция отменена

en: <b>Error:</b> Access denied changing settings
ru: <b>Ошибка:</b> Доступ запрещён для смены настроек

en: <b>Error:</b> Mobile Equipment Error
ru: <b>Ошибка:</b> Ошибка мобильного оборудования

en: Not Registered
ru: Не зарегистрирован

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Roaming
ru: Роуминг

en: Searching
ru: Поиск

en: Denied
ru: Отклонено

en: Modem Details
ru: Подробности о модеме

en: Modem Status
ru: Статус модема

en: Carrier
ru: Оператор

en: Network Type
ru: Тип сети

en: Network Status
ru: Статус сети

en: Own Number
ru: Собственный номер

en: Device Details
ru: Сведения об устройстве

en: 2G Only
ru: Только 2G

en: 3G Only
ru: Только 3G

en: 4G Only
ru: Только 4G

en: 5G Only
ru: Только 5G

en: 2G, 3G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G, 4G (Preferred), 5G
ru: 2G, 3G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 2G, 3G (Preferred), 4G, 5G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 4G, 5G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 4G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 4G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 4G

en: 3G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 3G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 3G, 4G (Preferred), 5G
ru: 3G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 3G (Preferred), 4G, 5G
ru: 3G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G, 4G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 4G (Preferred), 5G
ru: 2G, 4G (Предпочтительно), 5G

en: 2G (Preferred), 4G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 4G, 5G

en: 2G, 3G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 3G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G, 3G (Preferred), 5G
ru: 2G, 3G (Предпочтительно), 5G

en: 2G (Preferred), 3G, 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G, 5G

en: 3G, 4G (Preferred)
ru: 3G, 4G (Предпочтительно)

en: 3G (Preferred), 4G
ru: 3G (Предпочтительно), 4G

en: 2G, 4G (Preferred)
ru: 2G, 4G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 4G
ru: 2G (Предпочтительно), 4G

en: 2G, 3G (Preferred)
ru: 2G, 3G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 3G
ru: 2G (Предпочтительно), 3G

en: 2G, 5G (Preferred)
ru: 2G, 5G (Предпочтительно)

en: 2G (Preferred), 5G
ru: 2G (Предпочтительно), 5G

en: 3G, 5G (Preferred)
ru: 3G, 5G (Предпочтительно)

en: 3G (Preferred), 5G
ru: 3G (Предпочтительно), 5G

en: 4G, 5G (Preferred)
ru: 4G, 5G (Предпочтительно)

en: 4G (Preferred), 5G
ru: 4G (Предпочтительно), 5G

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unlock SIM card
ru: Разблокирование SIM-карты

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Please provide PIN code for SIM %d
ru: Пожалуйста, предоставьте PIN-код для SIM-карты %d

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ru: Введите PIN-код, чтобы разблокировать вашу SIM-карту

en: Please provide PUK code for SIM %d
ru: Пожалуйста, предоставьте PUK-код для SIM-карты %d

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ru: Введите PUK-код, чтобы разблокировать вашу SIM-карту

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ru[0]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попытка
ru[1]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попытки
ru[2]: Введён неверный код. У вас осталось %1$u попыток

en: You have %u try left | You have %u tries left
ru[0]: У вас осталось %u попытка
ru[1]: У вас осталось %u попытки
ru[2]: У вас осталось %u попыток

en: Wrong password entered.
ru: Введён неверный код.

en: PUK code should be an 8 digit number
ru: PUK-код должен состоять из 8 цифр

en: Enter New PIN
ru: Введите новый PIN-код

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ru: PIN-код должен состоять из 4-8 цифр

en: Unlocking…
ru: Разблокировка…

en: No SIM
ru: SIM-карта отсутствует

en: Insert a SIM card to use this modem
ru: Вставьте SIM-карту для использования этого модема

en: SIM Locked
ru: SIM-карта заблокирована

en: _Mobile Data
ru: _Мобильные данные

en: Access data using mobile network
ru: Доступ к данным с использованием мобильной сети

en: _Data Roaming
ru: _Роуминг данных

en: Use mobile data when roaming
ru: Используйте мобильные данный в роуминге

en: _Network Mode
ru: _Режим сети

en: N_etwork
ru: _Сеть

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: _Access Point Names
ru: _Имена точки доступа

en: _SIM Lock
ru: _Блокировка SIM-карты

en: Lock SIM with PIN
ru: Заблокировать SIM-карту PIN-кодом

en: M_odem Details
ru: Подробности о _модеме

en: Phone failure
ru: Сбой телефона

en: No connection to phone
ru: Телефон не подключён

en: Operation not allowed
ru: Операция не разрешена

en: Operation not supported
ru: Операция не поддерживается

en: SIM not inserted
ru: Не вставлена SIM-карта

en: SIM PIN required
ru: Требуется SIM PIN-код

en: SIM PUK required
ru: Требуется SIM PUK-код

en: SIM failure
ru: Отказ SIM-карты

en: SIM busy
ru: SIM-карта занята

en: Incorrect password
ru: Неверный код

en: SIM PIN2 required
ru: Требуется SIM PIN2-код

en: SIM PUK2 required
ru: Требуется SIM PUK2-код

en: Not found
ru: Не найден

en: No network service
ru: Сетевая служба отсутствует

en: Network timeout
ru: Тайм-аут сети

en: GPRS services not allowed
ru: Службы GPRS не разрешены

en: Roaming not allowed in this location area
ru: Роуминг не разрешён в этом местоположении

en: Unspecified GPRS error
ru: Неуказанная ошибка GPRS

en: No Error
ru: Ошибок нет

en: Action Cancelled
ru: Действие отменено

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Unknown Error
ru: Неизвестная ошибка

en: Network Mode
ru: Режим сети

en: _Automatic
ru: _Автоматический

en: Choose Network
ru: Выберите сеть

en: Refresh Network Providers
ru: Обновить список провайдеров

en: SIM %d
ru: SIM-карта %d

en: Enable Mobile Network
ru: Включить мобильную сеть

en: No WWAN Adapter Found
ru: Адаптеры WWAN не найдены

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ru: Убедитесь, что у вас есть устройство доступа к беспроводным сетям

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ru: Беспроводные сети отключаются при включённом авиарежиме

en: _Turn off Airplane Mode
ru: _Выключить авиарежим

en: Data Connection
ru: Соединение данных

en: SIM card used for internet
ru: SIM-карта, используемая для доступа в Интернет

en: SIM Lock
ru: Блокировка SIM-карты

en: _Next
ru: _Далее

en: _Lock SIM with PIN
ru: _Заблокировать SIM-карту с PIN-кодом

en: Change PIN
ru: Изменить PIN-код

en: New PIN
ru: Новый PIN-код

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ru: Введите текущий PIN-код, чтобы изменить настройки блокировки SIM-карты

en: Mobile Network
ru: Мобильная сеть

en: Configure Telephony and mobile data connections
ru: Настроить телефонию и соединения для мобильных данных

note: Translators: Search terms to find the WWAN panel. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ru: сотовый;мобильник;мобильный;мобильная;wwan;телефония;телефон;sim;сим;

en: Utility to configure the GNOME desktop
ru: Инструмент для настройки рабочего стола GNOME

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
ru: Настройки — основной интерфейс для настройки вашей системы.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: Display version number
ru: Показать номер версии

en: Enable verbose mode
ru: Включить информативный режим

en: Search for the string
ru: Поиск строки

en: List possible panel names and exit
ru: Вывести список возможных имён панелей и выйти

en: Panel to display
ru: Область для отображения

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
ru: [ПАНЕЛЬ] [АРГУМЕНТ…]

en: Settings categories
ru: Категории настроек

en: No Results Found
ru: Результатов не найдено

en: Available panels:
ru: Доступные панели:

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Search settings
ru: Поиск настроек

en: Warning: Development Version
ru: Предупреждение: разрабатываемая версия

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ru: Эта версия приложения Настройки должна использоваться только в целях разработки. Вы можете столкнуться с неправильным поведением системы, потерей данных и другими непредвиденными проблемами.

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Settings
ru: _О приложении

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Общие

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Закрыть

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ru: Панели

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
ru: Вернуться к предыдущей панели

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ru: Отменить поиск

note: Translators: Search terms to find this app. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Preferences;Settings;
ru: Preferences;Settings;Настройки;Параметры;

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
ru: Идентификатор последней панели настроек открывается

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
ru: Идентификатор последней панели настроек открывается. Нераспознанные значения будут проигнорированы и выбрана первая панель в списке.

en: Show warning when running a development build of Settings
ru: Показывать предупреждение при запуске сборки приложения Настройки для разработки

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
ru: Должно ли показываться предупреждение при запуске сборки для разработки.

en: Initial state of the window
ru: Начальное состояние окна

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the app window.
ru: Запись, содержащая начальную ширину, высоту и развернутое состояние окна приложения.

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ru[0]: %u выход
ru[1]: %u выхода
ru[2]: %u выходов

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ru[0]: %u вход
ru[1]: %u входа
ru[2]: %u входов

en: System Sounds
ru: Системные звуки
